55055 krant een kneus is Brei-ldee Sluiswachter/burgemeester MARKT RLAND Nooit meer oorloq? telefoongerinkel ZEEUWSE BABBELS VAN ZEELAND T6 PAGINA ZEELAND 5 Bank 70.70.70.120 Nationale Astmakollekte 6-12 mei I rant. 'ptee van de Scém^ém, DE BELLEBOOMKES even wandel- ierdaagsen Hulst Plaatselijk nieuws Oostburg Vogelwaarde Hulst Eede Zuidzande Zandstraat Ossenisse Axel r.k. kerkdiensten p.c. kerkdiensten Sint-Jansteen ps le en gmen tel. 112. _nger? Ier en 1691. gratis pt uw reklameboodschap loeken en gaten van (-West Nederland! Inlichtingen I Dagblad De Stem IJ was zo groots op zijnen of, ij waster nie uit weg. Enzoveel aordug'eid dat'm da gaf; geloofde mij ank zeg iattij meer tijd deurbrocht in zijnen of as in zijn bed Zijnen of, si daor aoitij al zijn zinnen op gezet. En ij lag dan ook properkes geboerd: de bedjes ammel even breed de peekes op rootjes, de salaoi niet te dik, 't was wreed oe netjes en gezond eel zijn afjèreken d'r bij lag, mor jao, da mag ook wel agger in werkt eiken dag. En dan zijn broeibakken, da was emaol liefebberai: Afmjert volop salaoi en komkommers al tenden mai. Een dingen is ter aon, da geeft'm veel sjagrijn: dan d'r zo verdomd veel katten in de buurt zijn! Die kaoters zeken overal en ze ritsen achter die katten aon, of erger: ze doen ulder gevoeg waortij net koolplanten e sta- on. Ze verinneweren amets zijn werk van nen eten dag. En wa doej'r tegen? Wie 't weet, die't zeggenmag. Vangen of zo kan nie, dan krijde mee de buurt geneuk. En ij e nog duiven ook, dus ij staot al in nen kwaojen reuk. „Nen emer waoter over ulder donder", zeejen ze, „da's de re nted ie". Maor jao, zo lank wacht diene rotbucht vaneigen nie. Leutig of nie, ij most'r mee leren leven. Maor op nen aoved komtij tuis, donker, „Wacht 's even! Wa zit daor op 't piasier: nen groten zwarten kaoter Ne schop onder zijn juinen, da za beter elpen as nen emer wa oter!" IJ zachtjes d'r naor toe en uitg'aolen, goed ard! IJ docht da zijne poot brak; voor zijn ogen wier 't zwart. Twee potten mee blommen, buiten gezet deur zijn Marie. Gene kaoter, wijd van daor, maor: 't ergste weette nog nie! Dien enen pot was gelijk nen oop mee brokken, want, zoals gezeed, ij aoit'r 's lekker aon getrokken. Dien anderen die vloog weg mee nen groten zwier, en die botten nog nen keer of twee, drie op 't piasier. Toen wupten ij mee 'n boogsken op zijn broeikas! 'n Lawijt oft'r nen oorlog uitgebroken was! Op drie, vier plekken zagtij 't licht aongaon. „Kerdju, kerdju, wa d'enk mijn eigen aongedaon!" IJ naor binnen, veel keljèrug, vaneigen dus nie al te zacht. Marie lag al in eur keef al aoi z'alvelings op um gewacht: „Die bellebomen, die staon nog buiten, die zijn'k vergeten; zet z's binnen agge toil, ge keu nooit weten Hecht over het avondland De lucht vergeeld door mosterdgas, bet water bitter als gal. De nucleaire tuinman doodt het gras, Europa rot in atomair verval. Geen laars zal meer een bloem vertrappen, leen gemartelde die nog eenmaal gilt. Geen kind zal meer door de golven stappen, dit is het einde, alles is verkild. Verkild in een godverloren zwijgen, de waanzin heeft de knoppen ingedrukt. God's geest kan niet door laserstralen stijgen, de ster van Bethlehem wordt uit de hemel gerukt. 5 mei 1945; En toen zeiden we: "Nu komt er nooit meer oorlog' Schelte van Jelgerhuis ZE WAREN het behoorlijk zat geworden. Hij, en zijn vrouw ook. Al maandenlang werden ze geplaagd door, voor namelijk in de late avonduren, dat telefoongerinkel. Bij het opnemen van de telefoon en nadat hij zich beleefd had ge meld, meestal een gegrom aan de andere kant van de lijn als van een hond, dan weer een keiharde schreeuw in zijn oren en soms ook korte, maar minder leuke opmerkingen. Nam zijn vrouw op, dan was het soms nog erger. Het geduvel moest daarom maar eens afgelopen zijn. De enige oplossing om van de ellende af te komen was naar de PTT stappen en een geheim nummer aanvragen. Dat leverde geen problemen op en zo was het dus spoedig gedaan met de storende telefoontjes. Het probleem voorgoed de wereld uit. Nog maar kort in het bezit van het geheime nummer kwam onze vriend toch in de problemen. Onvoorziene om standigheden waren er de directe oorzaak van dat hij onmo gelijk met etenstijd thuis kon zijn. En wat doe je dan als goe de echtgenoot: je waarschuwt je wederhelft dat ze maar een uurtje moet wachten met het avondeten of de piepers en groente maar voor zichzelf moet opdienen. Je belt dus ge woon even naar huis. Op weg naar de telefoon kwam onze man tot de ontdek king dat hij het pas nieuwe geheime nummer niet kende. Maar daarvoor hebben we 'Inlichtingen', dacht hij. Dus 008 gedraaid en het nummer gevraagd. „Meneer, die familie heeft een geheim nummer, dus kan ik het u niet geven", al dus de telefoniste van 008. „Ja, maar het is mijn eigen num mer en ik weet het nog niet uit mijn hoofd". Het hielp niet. „Iedereen kan dat wel zeggen", kreeg hij te horen. En 's avonds natuurlijk een uitbrander omdat hij niet had gebeld. Drs. W. Dusarduijn: burgemeester/sluiswachter. BURGEMEESTERS zijn soms duizendpoten, soms schapen met vijf poten. Nooit te beroerd een auto vol benzine te tanken als een nieuwe pomphouder zich binnen de gemeentegrenzen heeft gevestigd, een eerste steen te leggen, een helm op te zetten om vervolgens een eerste paal de grond in te rammen, een T-shirtje van een actiegroep in ontvangst te nemen of een brandje te blussen omdat de brand weer een nieuwe kazerne heeft. Op de regel, die burge meesters omschrijft als een duizend-dingen-mens, maakt ook drs. Willy Dusar duijn uit Sas van Gent geen uitzondering. Het is bekend dat Sas (met de bijbehoren de woonkernen Philippine, Zandstraat en Westdorpe) hem na aan het hart gebak ken zit. Wat dat betreft is deze voormalige Azijnhals een voorbeeldige Betekop geworden. Zoals bekend kampt zijn gemeente echter met grote financiële problemen. Het spook van artikel 12 van de Gemeentewet (een soort on der curatele-stelling) ach tervolgt Dusarduijn en zijn gemeentebestuur hardnek- king. Nu is Dusarduijn niet voor één gat te vangen. Het probleem is duidelijk: er moet meer geld komen. Dus kroop de burgervader op 1 mei in de huid van de vroe gere sluiswachters, toen het houten bruggetje over het vroegere kanaal in Sas van Gent in ere werd hersteld. Die haalden op de manier, die de burgervader op bij- - FOTO DE STEM/COR J DE BOER gaande foto demonstreert, de sluisgelden van passeren de schippers binnen. Of op deze manier veel in de ge meentekas is terechtgeko men verhaalt de geschiede nis niet. Alle beetjes helpen, moet Dusarduijn gedacht hebben. Dok opgevallen dat vooral ambtenaren lintjes krijgen? Zou- ien ze dan toch zo hard werken, of worden ze met behulp van het lintje aan hun bureau gespeld. Sas zou eens een voorbeeld aan de Centrale Stichting moeten nemen, daar werken ze gewoon de tekorten weg. U behoort tot de meerderheid als u geen lintje heeft. Komt er ook nog een modelkamer in Hulst? Eerst legden ze beslag op Aardenburgse grond. Nu bouwen ze een strandpaviljoen op Sluis' grondgebied. De herindeling van 1970 is Oostburg kennelijk nog steeds niet ver genoeg gegaan. Borodine Nee nee. Een spook waart door Breskens. Dow: Erst die Moral, dann kommt das Fressen De invloed van de paus reikt tot in Oostburg Axel gaat bezuinigen op de huldiging van plaatselijk kam pioenen. Krijgt het college nu een trofee als Kampioen bezui niger'? Kan dat: een LAT-relatie in een HAT-woning? Oostburg hoopt op problemen in Aardenburg Een gaslek is sneller gevonden dan een inf ormatielek. Oostburg Had-woningen. De harnassen zijn nog niet in de uitverkoop. Het veer Breskens-Vlissingen neemt niemand in de boot. Western-weekend in Clinge; Indianen in Terneuzen; Woun ded Knee in Groede. Begraaf mijn hart in de bocht van de Westerschelde! Als de PZEM tipgeld krijgt, kunnen de stroomtarieven weer omlaag. Greenpeacers doen het in het water. 't een onzer verslaggevers JST - Wandelliefhebbers gemeente Hulst kunnen 'tonende maanden de pas 11 houden. ^teind augustus worden in Kader van de sportieve re- 'tie zeven avondwandel- "laagsen gehouden. wijk Den Dullaert bijt dinsdag 7 tot en met vrij- 11 mei de spits af, van 28 met 31 mei gevolgd door 'Kant. In Clinge kunnen de Jdelaars van .4 tot en met 7 op pad, in Sint-Jansteen iO tot en met 13 j uni en in •"W-Namen van 24 tot en juni. De wijk Tivoli in l' Wandelt van 2 tot en met an Graauw tenslotte van 1(11 an met 22 augustus. Yoga - In het cultureel cen trum Den Hoekzak te Oost burg houdt W. Ingels vrijdag 10 mei een lezing over de Yoga van Patanjali, aanvang 20.00 uur. Ingels is yogaleraar. Pa- tanjali-yoga is de meest klas sieke benadering van deze le vensinstelling. Bridge - De Oostburgse brid geclub speelde een competitie wedstrijd. In Groep A werd een howell met 8 paren ge speeld en in groep B met 12 paren. Uitslagen: A-groep: 1. echtpaar Buysrogge, 2. echt paar Legrand, 3. echtpaar Brugge. B-groep: 1. dames Ba- rendregt-De Vries, 2. de heer Langedijk-mevrouw Mar- teijn, 3. dames Spierenburg- Plassachaert. Bolclub - Bolclub Raak tegen Staak hield een bolling waar aan 57 personen deelnamen. Uitslag: 1. G. de Maillie-F. Wage-R. de Vriend, 2. E. van Opdorp-A. de Maillie-P. van Opdorp, 3. A. Versluys-E. van de Pooter-J. Rieteco jr. Bridge - De Bridgesociëteit Oostburg speelde de tiende wedstrijd voor het clubkam pioenschap in hotel Victory. Uitslag: A-groep: 1. heren Vis- ser-Ramondt, 2. heren Re- mijn-Van Dronkelaar, 3. me vrouw Risseeuw-de heer Van Hee. B-groep: 1 en 2. dames Voogdt-Remijn en heren Pie- ters-Kriens, 3. dames Luteyn- Van Dronkelaar. Vakantiebonnen - Morgen kunnen tussen 9 en 12 uur va kantiebonnen worden ingele verd voor de bouw- en hout bond afdeling Boschkapelle (ook voor schilders). Leden kunnen terecht van 9.00 tot 10.30 uur in de kantine van W Vogelwaarde. VV Vogelwaarde - Zondag speelt kampioen Vogelwaarde zijn laatste competitiewed strijd uit tegen Jong Ambon. Om de titel nog wat meer glans te geven, zal men er alles aan doen om ook deze wed strijd te winnen, al zal dit automatisch degradatie van Jong Ambon betekenen. Voor de supporters bestaat de gele genheid om mee te reizen naar Middelburg. Om 12 uur ver trekken extra bussen vanaf het parkeerterrein aan de sportvelden. Oud papier - Morgenochten haalt VV Vogelwaarde weer oud papier op, vanaf 9 uur. Ook op Hengstdijk. Gemeenschapsdienst - Zondag wordt een gemeenschaps dienst gehouden in de kapel van de Blaauwe Hoeve. Als gast is uitgenodigd Rens Stob belaar. Hij is een van de twee pastores van het baanlozen- project van het bisdom Breda. Het thema is 'Sociale zeker heid voor menselijkheid'. Me dewerking wordt verleend door combo en jongerenkoor. Aanvang 11.15 uur. Cambrinus - De Cambrinus- boldèrs hield de vierde club- bolling. Uitslag: 1. mevrouw Blaauw-A. de Baets-R, Rijc- kaert, 2. J. Blondeel-W. de Taije-R. Verwulst, 3. A. Min- naert-R. van Rie-P. Staelens. 5 Mei-viering - Oude volks spelen vormen dit jaar het centrale punt bij de Zuidzand- se 5 mei-viering. Het vereni gingsleven heeft samen met het oranjecomité negen spelen uit de oude doos gehaald, zoals hoepelen en bikkelen. Aan de spelen zijn prijzen in natura verbonden. Vanaf twee uur kan men inschrijven in de ho tels De Zwaan en De Rode Leeuw. Deelname is gratis. Van tien tot twaalf uur zijn er een kinderfilm en tractatie in de openbare basisschool. Om 19.00 uur is de prijsuitreiking van de volksspelen in De Rode Leeuw met aansluitent ene disco voor de jeugd. In De Zwaan draait om acht uur de film 'Café Centraal'. Koninginnedag - Om tien uur begon een play back-show in De Straete voor de hoogste klasssen van de lagere school. De show werd goed bezocht, 's Middags was er een gaaibol- ling waar 60 spelers aan deel namen. J. Kemper en P. de Graeve schoten de meeste vo gels af bij de heren en me vrouw Buysse deed dit bij de dames. De schooljeugd deed spelletjes in de school, een al ternatief voor de geplande zeskamp. Gaai bolling - Aan de gaaibol- ling op koninginnedag in Her- bergh Ossenisse deden 27 per sonen mee. Hoge vogel: Hilair Verdurmen, rechter zijvogel: Hubert de Waal, linker zijvo gel: Sjef Stoel, meeste kleine vogels (5 stuks): Hilair ver durmen, allen uit Ossenisse. Gaaibolling - Gaaibolclub de Dwarsliggers houdt in ver band met bevrijdingsdag zon dag een gaaibolling voor jong en oud in Herbergh Ossenisse. Aanvang 14.30 uur. Optocht - De opkomst van de individuele grote en kleine groepen tijdens de traditionele koninginnedagoptoch in Axel bleef dit jaar achter bij voor gaande jaren. De jury besloot in de categorie grote groepen dan ook geen prijzen uit te rei ken en slechte twee bij de klei ne groepen. De verzorging van de wagens, creativiteit en on derwerpen kregen dit jaar het predikaat 'zeer goed'. De uit slagen: scholen: gedeelde le prijs: Caspar van der Heyden basisschool en De Warande, 2. Chr. Kleuterschool Pinkeltje, 3. R.K. Klein Duimpje. Indivi dueel kleine groepen: 1. Muzi kale groep, 2. NOS 'reclame'. Individueel: 1. fietsmet boog, 2. bakkersfiets met mand, 3. red dingsbrigade op fiets. NOORD-ZUID-BEVELAND Goes - Parochie Maria Magdalena: zat 19 il zond. 8.30 en 10 u. Zierikzee - H. Willebrord, Molenstr. 62, zat 9 u. zond. 11 u. Hansweert - O. L, Vrouw Onbevlekte Ontvangenis, zat 17 a zond. 11 u. Maria- -oord, zat 10.30 u. Lewedorp - H. Eligius, zat 19 u. zond. 10.30 a Rilland-BaÜL- H. Jozef, ofwel zat. om 19 a ofwel zond. om 9.30 a (om de 14 dagen). Yerseke - H. Annaofwel zat 19 a ofwel zond. 9.30 a (Om de 14 dagen). Ovesande - O. L. Vrouw Hemelvaart, zat 19 a zond. 9.30 a WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 19 u.. zond. 8 en 10 a Biervliet - H. Maagd Maria Onbevlekt Ontvangen, zat 19 a zond., 10 a Breskens - H. Barbara, zat 17 a zond. 10 a Tot 7 aug. elke woe. om 19 u. Eede - H. Maria Hemelvaart zat 19 a zond. 10 a Groede - H. Bavo. zat 19 a zond. 9 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat 17 a zond. 9 a Oostburg - H. Eligius. zat 19 u. zond. 10.30 a Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 9.45 a SUJkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 a IJiendijke - H. Maria Hemelvaart zat 19 a zond. 10.30. Huize Emma us. zond. 11.15 a Sluis - H. Johannes de Doper, zat 19 u. zond. 8 en 10 a WALCHEREN Middelburg - H. Petrus en Paul us, Lom bards tr. zat 19 a zond. 10 a Kerkcen trum De Hoeksteen, Rozenburglaan, zond. 11.30 a Vlissingen: Paauwenburg. Kerkcentrum Open Hof, A. Gogelweg: zond. 11 en 19 u. Lieve Vrouwekerk, Singel: zat 19 en zond. 9.30 a Souburg - Martinuskerk. zond. 10 u. Domburg- Willibrorduskerk- zond. 8.45 a OOST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN Clinge - H. Hendrikus. zat 19 u. zond. 8.30 en 10 a Hulst - H. Willibrordus. zat 19 a zond. 9.30 en 11.30 a Graauw - Maria ten Hemelopening. zat. 19 a zond. 9 a St Jansteen - H. Johannes de Doper, zat 19 a zond. 10 a Boschkapelle - H. Petrus en Paul us. zat. 17 a en zond. 11.30 a Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. zond. 8 en 10 a Hengstdijk - H. Catharine, zat 19 u. en zond. 9.00 a Heikant - H. Theresia. zat 19 a zond. 10 a Kioostenande- H. Martinus. zat 18.30 a zond. 9 en 10.30 a Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zat 19 a zond. 8.30 en 10 a Lamswaarde - H. Cornells, zat 19 a zond. 10 a Nieuw-Namen - H. Jozef, zat 17 a zond. 10.30 a Ossenisse - H. Willibrordus. zat 19 a zond. 10.30 a Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. Sluiskil - St Antonius. zat 19 a zond. 11 a Terhole - H. Gerardus Majella. zat 19 u. zond. 8 en 10 a Axel - H. Gregorius de Grote, zat 19 a zond. 11 a Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart zat 1*7 a zond. 9.30 a Sas van Gent - Maria Hemelvaart zat 19 a zond. 9 en 11 a Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. IC a Terneuzen - H. Willibrordus(Triniteits- kerk). zat 19 a zond. 9.15 en 10.30 a Ver rezen Christus: Maand. tm. zat 19 u. zond. 9.30 en 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 10.30 a Zuiddorpe-H. Maria Hemelvaart zat. 17 a zond. 9.45 u. zaterdag 4 mei ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk)10 u. ds. J. Termate. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. J. Koeweiden. Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. ds. J. Koeweiden. zondag 5 mei HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg: 10.30 u. ds. H. Valk. Axel: 10 u. ds. R. de Jonge. Biervliet: 9.30 u. ds. Meeuse. Breskens: 9.30 u. ds. v.d. Hoek, Oost burg. Cadzand: Dienst te Retranchement. Groede: 9.30 a ds. M.v. Manen. Hoek: ds. Knol van Menen. Hoofdplaat: 11 u. ds. M.v. Manen. Hontenisse: 10 u. ds. R. Hartog. Nieuwvliet: 10 u. ds. Feenstra. Philippine: 9 a ds. J. Spiering. Retranchement: 11 u. ds. C. Balk. Sas van Gent: 9 u. dhr. A. Senf. Schoondijke: 10.30 a dhr. Jansen en pater de Causmaecker. St. Anna ter Muiden: dienst te Sluis. St. Kruis: 9 u. ds. H. Valk. Sluis: 9.30 u. ds. c. Balk. Sluiskil: 10.45 u. pater H.v. Doom en ds. J. Spiering Oec. dienst in RK kerk Sluiskil. 19 a ds. J. Spiering. Terneuzen: (Goede Herderkerk): 10.30 u. ds. E. Rietveld. 19 u. ds. J, Ca- zander, Oude-Tonge. (Opstandings- kerk): 9 a ds. K Rietveld. (Grote Kerk)10 a ds. C. Hoogendoorn. Waterlandkerkje: 9.30 u. ds. M.v. Ma nen. (gezam. dienst te Groede). IJzendijke: 11 u. ds. Meeuse. Zaamslag: 10 a ds. W. van Meeuwen. Zuidzande: 10 u. ds. P. Feenstra (ge zam. dienst in Nieuwvliet). GEREFORMEERDE KERKDIEN STEN Axel: 10 u. dhr. Arendse. Hoek: 10 en 15 u. dhr. D. de Best. Terneuzen (Noordstraatkerk): 9 u. ds. J. Jurjens. (Opstandingskerk): 10.30 en 17 a ds. J. Jurjens. Zaamslag: 10 u. ds. M. Voet. Aardenburg: 10.45 u. ds. D. Warnink, Apeldoorn. Breskens: 9.30 a ds. Q. de Vrie, Mid delburg. Oostburg: 9.30 a ds. Q. de Vrie, Mid delburg. Schoondijke: 9.30 en 14.30 a ds. Otte. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 en 15 a ds. J. Verkade. Hoek: 9.30 en 15 u. kand. A.v.d. Vel den. Terneuzen 10 en 15 u. ds. C. Mewe. Zaamslag: 9.30 en 15 a ds. A. Krui- zinga. CHRISTELIJKE GEREFORMEER DE KERK Zaamslag: 10 en 15 u. ds. L.v.d. Meij. LEGER DES HEILS Terneuzen (gebouw Donze Vis- serstr.): 9.30 a bidstond. 10 u. heili gingssamenkomst 17 a verlossings samenkomst Kampioenen - In De Warande vond de huldiging plaats van de in het afgelopen seizoen ge houden kaart- en biljartcom petitie. Voorzitter B. Lossie van de r.k. Bond van Ouderen afdeling Sint-Jansteen reikte bekers uit aan H. Vergauwen (kampioen le klasse biljart) en Pr. Verstraeten (kampioen 2e klasse biljart). Mevrouw Mor- cus werd kampioen prijskaar ten bij de dames en mocht bloemen in ontvangst nemen. Bij de heren kregen Em. de Beule, P. Polspoel en A. Reyns een beker en een fles jenever. Als beste arbiter van de bil jartcompetitie ontving Guust de witte eveneens een aanden ken.

de Stem | 1985 | | pagina 23