Samenwerkingsschool geopend SCHULDEISERS STEUNEN NIEUWE EXPLOITATIE Zilver voor M. Wegman RT ZEEUWS Veiling Breda gaat stroom maken uit groenten en fruit Veteraan ontmoet j eugd vriendinnen Herdenking bevrijding in Sluiskil Zeeuwse jongeren naar be vrij dingsmanifestatie ZATERDAG 4 ME11985 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND IN SAS VAN GENT politierapport Actiecomité besmeurt Terneuzense gebouwen Dodenherdenking in Biervliet Terneuzen TRIANGEL: PRIMEUR IN TERNEUZENSE BINNENSTAD Plaatselijk nieuws Sluiskil Westdorpe ZATERDAG 4 ME1198 Zusters uit Eede naar pausbezoek emancipatie Nu ook EVA- werkgroep in W -Z-Vlaanderen Bloeddonors in Sluis onderscheiden vanaf maandag Nieuwe pastor in Eede, Sluis en Aardenburg T16 Wellicht financier voor Vlaanderenhal Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Directeur R. Versteeg van Versteeg Vastgoed BV voert op dit moment onderhandelingen met een financier. Het doel is de exploitatie van de Vlaanderenhal in Sas van Gent zo snel mogelijk weer ter hand te kun nen nemen. Goed geïnformeerde bronnen bevestigden dit gisteren. Van onze correspondent SLUISKIL - De bevrijding van ons land, morgen 40 jaar geleden, wordt in Sluiskil ge vierd met een oecumenische herdenkingsdienst in de rk.- kerk. Aansluitend wordt een foto-expositie geopend in het Gildehuis over Sluiskil en om geving in oorlogstijd. De herdenkingsdienst, die onder meer zal worden bijge woond door burgemeester C. Ockeloen, begint om 10.45 uur en zal muzikaal worden inge leid door de Sluiskilse fanfare met het Menuet from Bereni ce. Daarna wordt het woord gevoerd door A. Moret (over oorlog en vrede) en A. de Krij ger (zijn ervaringen uit oor logstijd), waarna pastoor Mik kers zal spreken over de Fran ciscaner vredesbeweging en Woensdrecht. Walter Goethals zal voorle zen uit een oud dagboek over de periode 1940-1945 in Sluiskil en daarna wordt een gebeds dienst verzorgd door ds. Spie ringen en pastoor H. van Doorn. Dit onderdeel wordt opgeluisterd door de plaatse, lijke kerkkoren. Het slotwoorc zal worden uitgsproken doo! burgemeester Ockeloen. De expositie in het Gilde, huis biedt meer dan honderd foto's over Sluiskil en omstre. ken in oorlogstijd. Ook hangen er 150 tekeningen over het the. ma bevrijding en vrede, ge. maakt door de plaatselijk, schooljeugd en zijn er aller]ti authentieke zaken te zien al aanplak- en strooibiljetten vlugschriften, bonnenkaarter en uniformen uit deze periode Ook zal doorlopend een fii^ worden vertoond over de te. rugkeer van koningin Wilhel. mina naar Nederland. Versteeg Vastgoed is de eigenaar van het Vlaanderen- complex. De besloten vennoot heeft grote financiële schulden aan het verzekeringsbedrijf Amev en de Nederlandse Mid denstands Bank. Deze twee in stellingen zijn niet direct be trokken bij de onderhandelin gen. Ze hebben wel hun voor lopige goedkeuring gegeven. Enkele weken geleden kwam Versteeg in het nieuws doordat zijn beheermaat schappij Vlaanderen Recrea tie BV grote belastingschulden had. De fiscus liet beslag leg gen op de inventaris van de Vlaanderenhal. Tijdens een openbare verkoop kocht G. Cok uit Sluis, in opdracht van een tot nu toe onbekende der de, de inventaris voor 50.000. Cok kon gisteren nog niet ver tellen wat precies met de in boedel gaat gebeuren. „Als de onderhandelingen met de fi nancier slagen, blijft de inven taris in de Vlaanderenhal", zei hij. Amev is de grootste schuld eiser van Versteeg Vastgoed. Volgens een woordvoerder van het verzekeringsbedrijf hoopt Amev dat zo snel moge lijk een nieuwe financier wordt gevonden. „Wij zullen een hernieuwde exploitatie niet bemoeilijken", aldus de woordvoerder. De NMB zal dat ook niet doen. Hoe groot de schuld van Versteeg Vastgoed aan het be drijf is, kon hij niet vertellen. Ook de NMB wil hier geen mededelingen over doen. Ver steeg was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - De heer M. Wegman uit Sas van Gent kreeg gisteravond de zilveren ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, opgespeld door burgemeester W. Dusarduijn. Dit gebeurde tijdens de jaarlijkse feestavond van de EHBO-afdeling Sas van Gent, die werd gehouden in cultu reel centrum De Speije. De heer Wegman (deze maand wordt hij 65) kreeg de onderscheiding omdat hij al sinds zijn 18e jaar lid is van de EHBO. Eerst in Vlissingen en de laatste 40 jaar in Sas van Gent. Voor zijn 30-jarig lid maatschap ontving hij inder tijd al het bonds-insigne. De decorandus assisteert de kaderinstructeur en de dokter bij de opleiding van nieuwe EHBO'ers. Ook treedt hij bij oefeningen op als zogeheten lotus-figuur. De heer M. Wegman: .zilver. - foto de stem cor j de boer TERNEUZEN De Terneuze- naar Z. D. deed gisteren bij de gemeentepolitie in zijn woon plaats aangifte van diefstal van een aantal sieraden. Hij had het de dief overigens wel gemakkelijk gemaakt, want de sieraden lagen in zijn wo ning aan de Eikenstraat op de vensterbank, terwijl het raam was geopend. De diefstal van de sieraden waarvan de waar de bij de politie niet was be kend, moet donderdag zijn ge pleegd tussen 12.00 en 20.00 uur. GOES - Op de parallelweg van de Deltaweg kwam de 13- jarige fietsster A. van de G. uit Geertsdijk door onbekende oorzaak te vallen. Het meisje liep letsel aan haar heup op, GOES - Op de Populieren- straat werd gistermorgen om streeks 8.15 uur de 16-jarige fietster C. J. R. uit Goes door een witte Mercedes ingehaald. De bestuurder van deze perso nenauto sneed het meisje, dat daardoor kwam te vallen. Zij kon na behandeling in het Bergzichtziekenhuis met knie letsel weer naar huis. De politie verzoekt eventue le getuigen zich te melden op het politiebureau of telefo nisch 01100-13030. GOES - Bij garage Auto Fit aan de Ringbaan-West is een inbraak gepleegd in de nacht van donderdag op vrijdag. Er werd een ruit ingegooid. On danks het feit dat er een bou vier in het pand rondliep, za gen de daders kans twee auto radiocassetterecorders ter waarde van 1850 gulden weg te nemen. Van onze correspondent TERNEUZEN - Het 'Actieco mité tegen sociale recherche, rechtsverkrachting en maat schappelijke isolatie' heeft donderdagnacht de toegangs deuren van het gebouw van de sociale dienst en het arbeids bureau te Terneuzen beklad. Aan de deuren werd een aan duidelijkheid niets te wensen overlatend affiche aange bracht. Verder werden de slo ten van de deuren met een soort lijm dichtgesmeerd. Het laatste gebeurde in dezelfde nacht ook bij enkele banken in de Scheldestad, maar heeft - voorzover bekend - niet tot ongemakken geleid. Van onze correspondente BIERVLIET - Vandaag wordt om 20.00 uur bij het monument aan de Paulinapolder in Bier vliet een dodenherdenking ge houden. Morgen is er om 20.00 uur op de markt een optreden van de koninklijke harmonie, drum band Willem Beukelszoon en de majoretten uit Biervliet. Na dit optreden volgt een lampionnenoptocht met bege leiding van de harmonie en de drumband door het dorp van Biervliet. Showband - De nieuwe show van Showband Irene uit Ter neuzen is door het publiek en thousiast ontvangen, hoewel het spektakel nog niet hele- •maal compleet is. De vlaggen en hoeden, die speciaal uit Amerika moeten komen, zijn namelijk nog niet gearriveerd. Daarom werd vorig weekend nog opgetreden in de oude uniformen en met geleende vlaggen. Voor het eerst zal Irene in de nieuwe outfit te zien zijn op woensdag 12 juni in Terneuzen. Burgemeester Ockeloen en onderwijs-inspectrice mevrouw De Kroon onthullen eendrachtig de nieuwe naam van de school. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Burgemees ter C. Ockeloen en onder wijs-inspectrice mevrouw M. de Kroon hebben gister middag eendrachtig de sa- menwerkings-school in de Terneuzense binnenstad ge opend. Samen onthulden ze het bord met daarop de nieuwe naam van de school: Triangel. De voorzitter van het schoolbestuur, H. Mager- mans, legde uit dat deze naam - bedacht door Jeroen Fransen uit de derde klas - uitstekend van toepassing is op de school, waarin de drie officiële onderwijsrichtin- gen (katholiek, protestant en openbaar) samenwerken. Gezien het flinke aantal Turkse leerlingen (22 van de in totaal 140) zou echter ook van een vier stromingen- school gesproken kunnen worden, aldus Magermans. „Geweldig dat men hier de moed heeft gehad om vier verschillende levensovertui gingen samen te laten gaan", aldus burgemeester Ocke loen. „Niet om tot een soort eenheidsworst te komen, maar juist om met behoud van de eigen identiteit toch tot onderlinge samenwer king te komen". Hij memo reerde dat het Terneuzense gemeentebestuur enkele ja ren geleden heeft besloten 'de totale spaarpot' leeg te schudden om de verpauper de binnenstad te herschep pen in een nieuwe leef- en woongemeenschap. „En daarin past een dergelijke school precies". Inspectrice mevrouw M. de Kroon wees er op dat als gevolg van de wet op het ba sisonderwijs momenteel overal in Nederland scholen - foto's oe stem cor j de boer opnieuw worden geopend. „Maar daar zijn maar wei nig samenwerkingsscholen bij", stelde ze. „Voor Zeeuwsch-Vlaanderen is deze onderwijsvorm een pri meur voor de Terneuzense binnenstad". De Triangel is gevestigd in het gebouw van de voor malige rk Heilige Familie- school. De 140 leerlingen krijgen les van zeven vaste leerkrachten, twee zogehe ten stimulerings-krachten en twee speciale onderwij zers voor de Turkse kinde ren. sO GOES - Bezwaar - De Watermaatschappij Zuid-West-Neder land gaat bezwaar aantekenen tegen de plannen van het pro- vinciebestuur om per 1 januari 1986 belasting te gaan heffen op het gebruik van grondwater. De WMZ is van mening, dat de onttrekking van grondwater door de WMZ 'geen of nauwelijks kosten voor de provincie met zich meebrengt'. Ook zou de maat schappij in bijvoorbeeld Sint-Jansteen en op Schouwen-Duive- land door de regelgeving drie maal belast worden. De Zeeuws statencommissies hebben het dagelijks provinciebestuur al eer der geadviseerd om de heffing voorlopig niet in te voeren. GOES - Afscheid - De directeur van de Stichting Keurings- dienst Rivieren-Delta-Nederland, ir. H. B. Goettsch doet woens dag 15 mei in de Goese Prins van Oranje afstand van zijn func tie. Goettsch deed in 1952 zijn eerste stappen in het keuringswe zen in Zeeland en klom al snel op tot zijn huidige functie, die hij nu door de VUT-regeling overdraagt aan zijn opvolger. GOES - Recordhoudster - Mevrouw P. M. de Leeuw-Goeree uit 's-Heer Arendskerke wordt vrij dag 10 mei 102 j aar. Met deze ho ge leeftijd is zij recordhoudster in de gemeente Goes. Ter f genheid hiervan bezoekt burgemeester mr. W. Blanken met zijn echtgenote de jarige, om haar de gebruikelijke gemeentelijke fe licitaties over te brengen. Mevrouw De Leeuw verkeert in een goede gezondheid. MIDDELBURG - Educatie - De sectie educatief werk van dt Zeeuwse Culturele Raad buigt zich donderdag 9 mei over reeks verzoeken om provinciale subsidie. De aanvragen zijn af komstig van diverse instellingen in Zeeland. Het betreft ondei meer subsidieverzoeken van het VJV Hulst/Hontenisse (vrou wenleerjaar, oriëntatiecursus basiseducatie en een educatie! programma voor licht verstandelijk gehandicapten), de EVA- werkgroep Terneuzen (vrouwenleerjaar), het vormingswerk voor doven en het vormingscentrum Hedenesse (gespreksgroep voor alleenstaande ouders). GOES - Dansmiddag - De Goese volksdansgroep VOD AGO ver zorgt zaterdag 11 mei een dansmiddag voor ouderen in de kanti ne van 'de BETHO' in Goes. Vanaf 14.00 uur maken de dansers een muziakele wereldreis, waarbij zij onder meer de landen Amerika, Mexico, Nederland, Roemenië en Frankrijk 'aandoen Met belangstelling bekijkt de heer Bold een foto waar hij toevallig zelf opstaat. Van rechts naar links: burgemeester Ockeloen, mevrouw Dommanschet, mevrouw Minneart en de heer Bold. - foto henk hommers Van een onzer verslaggevers BREDA - Volgend jaar rond deze tijd staat er op het terrein van de RBT-veiling in Breda wellicht een installatie waarmee uil doorgedraaide groenten en fruit en organisch afval van tuin- dersbedrijven (via vergassing) electriciteit kan worden opge wekt. Eind deze maand biedt Gist- Brocades, dat het procédé heeft overgenomen van de CSM-suikerfabriek in Breda, de veiling een overzicht van de kosten en de mogelijkheden. Daarna zal een beslissing worden genomen. De RBT-veiling, via een gi gantische omzetstijging tot in totaal 209 miljoen gulden in middels de zesde in grootte in ons land, is in een eerder sta dium in gesprek geweest met de CSM over de vergassings installatie van organisch afval of doorgedraaide produkten. Daar is toen niets uit voortge komen, omdat de suikerfa briek het procédé verkocht aan Gist-Brocades. Voorzitter Rops zei gisteren wel te hopen dat de kostenbesparende in stallatie, als die er komt, zo weinig mogelijk gebruikt hoeft te worden. Dat betekent namelijk dat er ook weinig wordt 'doorgedraaid'. Aan de omzetstijging van 35 miljoen gulden in 1984 bij if veiling hebben ook de veilin gen van Drunen, Veldhoven ei Zundert bijgedragen, die res pectievelijk komkommers augurken en aardbeien i« Breda hebben laten veilen. Ter versterking van vraag heeft het RBT-bestuui geprobeerd twee exporteurs naar het veiling-terrein te ha len. Dat is gelukt. Begin vol gend jaar zal de nieuwbouw van deze exporteurs (uit Ber gen op Zoom en BarendrecM afkomstig) gereed zijn. De omzet in dit j aar is tot ra toe in vergelijking met 1# gestegen met 5,6 miljoen gul den, ondanks de strenge win ter en het slechte voorjaar. D( aanvoer van diverse produk ten is gestagneerd of ze heb ben lagere prijzen opgebracht andere produkten hebben 'een geweldige klapper' gemaakt Witlof is daarbij de koploper gebleken. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Tijdens de manifestatie van het Comité Nationale Viering Bevrijding, morgen in Rotterdam, wordt Zeeland vertegenwoordigd door zeventien jongeren. De manifestatie wordt rechtstreeks door de NOS-te- levisie uitgezonden. Koningin Beatrix woont het gebeuren bij. Twee provinciale voorlich tingsambtenaren vergezel» de zeventien Zeeuwse jonge ren. Zeeuwsch-Vlaanderen wordt vertegenwoordigd doo' Chantal van Deursen uit Aar denburg, Tonja Felius 111 Axel, Erik Ras uit Breskens M. Maas uit Sas van Gent, Ca rina Ohms uit Sluis, Johanne van IJzerloo uit Sluis en No' van Bambost uit Terneuzen. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Ze herkenden elkaar na 40 jaar nog. De En gelse oud-strijder Lesly Bold stond gisteren in het gemeen tehuis van Terneuzen oog in oog met twee oude vriendin nen, die hij na de Tweede We reldoorlog in Terneuzen leerde kennen. Vorig jaar schreef Lesly Bold een brief aan het Terneu zense gemeentebestuur. Hij was op zoek naar twee vrien dinnen, die hij had ontmoet in Zeeuwsch-Vlaanderen. Al snel kon de gemeente een brief te rugsturen. De twee waren ge vonden en de oorlogs-veteraan werd uitgenodigd voor een be- zoek aan de havenstad. Gisteren was het dan zover. In aanwezigheid van de bur gemeester zag de oud-soldaat zijn twee vriendinnen, M. Dommanschet en M. Min- naert, terug. Het weerzien was hartelijk. Direct werden oude herinneringen opgehaald. Eenzaam zal Bolt de komen de dagen niet zijn. Gister avond was hij op bezoek bij de familie van een van de vrien dinnen, vanavond bezoekt hij de andere familie. Vandaag gaat hij de omgeving van Ter neuzen bekijken en tevens doet hij mee aan de dodenher denking. Morgen brengt hij nog een bezoek aan Sluiskil. Maandag keert hij terug naar zijn vaderland. Bushaltes - In verband met de wielerkoersen en de 5 mei feestelijkheden in Sluiskil zul len de lijnbussen morgen niet stoppen bij de haltes Eiland straat, Stroodorpe en Ir. Lely- plein. Passagiers kunnen tus sen 12.00 en 18.00 uur in- en uitstappen bij de rk.-kerk. Forum - In verenigingsge bouw Concordia bestond goe de belangstelling voor een door de KVO-afdeling gehou den Forum-discussie-avond met als onderwerp 'De jeugd van tegenwoordig met hun problemen'. Directeur van de RIAGG (Regionale Instelling vor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg) Van der Vorst hield een korte inleiding over de betekenis van proble men in het algemeen en tij dens puberteit en aan de pe riode voorafgaand aan de vol wassenheid in het bijzonder. EHBO - De EHBO-vereniging St.-Raphaël heeft tijdens wed strijden in het Brabantse Ge- mert een eervolle tweede prijs behaald. De prestatie is merkelijk, wanneer men denkt dat maar liefst 65 niorploegen aan deze belaw rijke meeting voor eers hulp-verleners deelnamen Wetdorpse EHBO-ploeg Pj stond uit T. de Witte, P.Snl ders en P. van Puyvelde. Karabijnschieting - Karabijn club Molenkreek houdt zond» 5 mei een karabijnschieting Het Oude RAedhuys, aanvsffl 15.00 uur. Er zijn mooie pn)» en er is duizend Bfrs grat Iedereen kan deelnemen, rabijnen zijn in de zaal aa wezig. EEDE - De zusters Emma en Marie van Bellegem uit Eede zijn door het plaatselijke kerkbestuur aangewezen om zaterdag 11 mei als vertegen woordigsters van de parochie aanwezig te zijn bij het bezoek van de paus in de kathedraal gt.-Janin's Hertogenbosch. De beide dames zijn uitver koren omdat ze al meer dan 50 jaar als vrijwilligsters actief zijn in de Eedese parochie. Zo maken ze al ruim een halve eeuw de kerk schoon, zorgen ze voor de bloemversiering en onderhouden ze de kerktuin. Naast vele andere activiteiten hebben ze ook jarenlang de zorg op zich genomen voor wijlen pastoor Omer de Munck. 1 OOSTBURG - In West- Zeeuwsch-Vlaanderen is nu ook een EVA-werkgroep op gericht, die emancipatorische educatie voor vrouwen wil gaan organiseren. In de Ka naalzone en in het oosten van Zeeuwsch-Vlaanderen funge ren al soortgelijke werkgroe pen. De nieuwe EVA-groep is opgericht in Oostburg. Men gaat de VOS-cursussen (vrou wen oriënteren zich op de sa menleving) voortzetten. De oude VOS-werkgroep is in middels ter ziele. Samen met het gecoördineerd bejaarden- werk in Breskens wil men een gespreksgroep op poten zetten voor vrouwen boven de 55 jaar. Op langere termijn wordt gedacht aan de realise ring van praatgroepen voor andere categorieën, bijvoor beeld gericht op gezondheids zorg, geloof en gescheiden vrouwen. De nieuwe groep is nog op zoek naar versterking. Daar toe wordt donderdagochtend 9 mei een kennismakingsbijeen komst gehouden in het vrou wencentrum Lotje te Oost burg. Belangstellenden kun nen informatie inwinnen bij Janny van Norden of Mien Maenhoudt. Inmiddels is EVA Hulst/ Hontenisse samen met het VEJV begonnen aan de voor bereidingen voor een vervolg op het eerste 'vrouwenleer', dat een succes lijkt te zijn ge worden. EVA-Terneuzen wil nu ook beginnen met de orga nisatie van zo'n 'vrouwenleer- jaar'. Zowel bij de provincie als bij de gemeenten zijn sub sidieverzoeken in behande ling. De financiering wordt bemoeilijkt doordat de invoe ring van de Wet voor de basis educatie weer een tijdje is uit gesteld. SLUIS - Zo'n 150 bloeddonors van de afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen van het Nederlandse Rode Kruis on derscheiden voor het 5, 25 of 50 maal afstaan van bloed. In het Zoute Vestje werden de zogeheten Landsteiner pen ningen voor de laatste maal in deze vorm uitgereikt, omdat de bloedtransfusiedienst in West-Zeeuwsch-Vlaanderen vanaf 1 april is aangesloten bij de bloedbank in Dordrecht. De afdeling telt 920 donors. Een oorkonde met verguld insigne werd uitgereikt aan de 58-jarige J. Zwemer uit Oost- ourg, die 50 maal bloed heeft afgestaan. Zilveren insignes waren er voor 31 West- Zeeuws-Vlamingen voor 25 maal bloed geven, terwijl 124 Personen het brons ontvingen voor vijf maal aftappen. Van onze correspondente EEDE - Met ingang van toaandag krijgen de parochies Aardenburg, Eede en Sluis een Pastoraal medewerker in de Persoon van Jan Daamen (27) "it Oosterhout, vorige maand c*un laude afgestudeerd in de s°ciale theologie. Daamen zal ook als jonge renpastor gaan fungeren voor deel Zeeuwsch-Vlaanderen. daarmee komt het aantal pas torale werkers in deze regio op twee. Daamen gaat wonen in "-ede, waar de uit 1950 date rende pastorie momenteel grondig wordt verbouwd. In het gebouw zal een volledig aPpartement worden ingericht

de Stem | 1985 | | pagina 20