Bongers heeft last van 'heimwee' IN TIENDE ETAPPE VUELTA PSV rekent op komst van Ruud Gullit en Eric Gerets Wereldkampioen van de verrassing Geen duidelijkheid over derde degradant eredivisie TREMP - De tiende etappe van de ronde van Spanje in het bewolkte niemandsland van de Pyreneeën-kam heeft prachtige wielersport opgeleverd. In de door de Schot Robert Millar gewonnen slag om de gele trui speelden de Ne derlanders Theo de Rooy en Gerard Veld scholten een merkwaardige rol. Gele trui Mortimore naar Benfica Senna snelste in training TRAINER HELMOND SPORT Brouwer tijdens halve bekerfinale op tribune TSJECHOSLO WAKIJE: Von onze speciale verslaggever VTHENE - Jos Bongers heeft gisteren In Athene te veel last gehad van heimwee naar de Westeuropese biljarttafels. De ergernis over de trage Griekse lakens kostte de Nederlands kampioen bij de Europese ti telstrijd kader 47/2 gistermid dag de partij tegen de Belg Deraes (119-300 in negen beur ten). In het slotduel uit de voorronden plaatste Bongers atch weliswaar voor de kwart finales, maar de winst (300- 102) in acht beurten tegen de Spaanse veteraan Galvez was verre van gestroomlijnd en vlekkeloos. „Athene is een leuk oord om op vakantie te gaan, maar la ten ze internationale biljart- toernooien maar gewoon in Nederland, België of Duits- te zien met datgene (114,42), waartoe hij in maart bij de nationale titelstrijd in Steen- wijk in staat was. land houden. Daar ben je ver zekerd van goede wedstrijd omstandigheden. Met dit ma teriaal kan ik geen systeem spelen. Je moet voortdurend de posities repareren", klaag de de 28-jarige Nijmegenaar zijn nood. De klaagzang van Bongers werd gelogenstraft door internationaal gerijpte kadristen als de Oostenrijker Stenzei en de Luxemburger Grethen. Die bleken in de hoge en tochtige catacomben van het Olympisch stadion wel tot grote series op de lijn in staat. Bongers kreeg daarvoor ook de kansen, maar heeft in Athene voorlopig te kampen met een haperende concentra tie en een gebrekkige wed strijdmentaliteit. Vooral tegen Deraes, op zijn 28e jaar met drie titels doorgebroken in België, liet de tienvoudig na tionaal biljartkampioen de mogelijkheden voor vette se ries, de sterke kant van de top- kadrist, glippen. Zijn beste reeks was 41. Deraes toonde zijn kracht, ondermeer opge daan door body building, en knokte zich al carambolerend naar de finish en de vrijwel zekere winst in poule B. Bongers zat als een aange slagen bokser in de hoek en moest na een pauze van een half uur alweer de arena in. Jose Galvez, in 1957 al kader kampioen van Europa, rook zijn kansen om ten koste van de Nederlander door te drin gen tot de kwartfinales. De handen van Galvez kunnen echter niet meer, wat in het hoofd van de koppige Span jaard omgaat. Tot de vijfde beurt leidde Galvez tegen de mistroostig kijkende Bongers, die de mentale steun kreeg yan de uit het ziekenhuis te ruggekeerde bondsvoorzitter Lageweg. In de vijfde beurt kwam Bongers voor het eerst op de tweede dag van het kadertoer- nooi echt los. Hij maakte in kort tijdsbestek 181 carambo les. De veel komedie makende Galvez was geslagen, ging nog twee keer in discussie met de arbiter over vreemde beslis singen, maar dat had weinig zin meer. Bongers maakte nog een paar schoonheidsfoutjes voor hij in acht beurten de fi nish (300-102) bereikte. Vandaag gaat de titelstrijd volgens het knock-outsysteem met acht man verder. Bongers, die waarschijnlijk weer op Deraes stuit, zal dan steviger op de tanden moeten bijten om een grotere rol van betekenis te spelen dan hij in de voor ronden deed. Het schamele al gemene gemiddelde van 28,57 geeft een wereld van verschil De uitslagen Poule A Couespel Psiskonis Poule B Sakkas Galvez Poule C Oddo Kovac Poule A Zanetti Stenzei Poule B Deraes Bongers Poule c Grethen Wildförster Derde ronde Poule A Couespel Zanetti Poule B Galvez Bongers Poule C Kovac Wildförster 300 - 9 - 85 - 33,33 31-9- 8-3,44 217 - 9 - 80 - 24,11 300 - 9 - 68 - 33,33 278 - 8 - 127 - 34,75 300 - 8 - 98 - 37,50 174 - 5 - 141 - 34,80 300 - 5 - 189 - 60,00 300 - 9 - 84 - 33,33 119-9- 41-13,22 300 - 5 - 271 - 60,00 97 - 5 - 50-19,40 241-8- 84-30,12 300-8- 77-37,50 102 - 8 - 29-12,75 300-8-181-37,50 126-5- 48 - 25,20 181 - 5 - 219 - 60,00 Optreden De Rooy en Veldscholten ruikt naar combine Van onze speciale verslaggever Engels werd de voertaal bij het erepodium. De Ier Sean Kelly was de snelste van de kopgroep. Hij ver grootte in Tremp zijn voorsprong in het puntenklas sement met een tweede etappezege. Het parkoers van de tiende de kopgroep organiseerden Etappe was ruim tweehonderd ip- en afgaande kilometers ang en had per kilometer mi nimaal tien bochten. De vijf te beklimmen bergtoppen lagen niet zo hoog, maar ze waren teer verraderlijk. Millar had Jiet ploegleider Robert Ber- land uitgemaakt, dat deze rit tij uitstek geschikt was voor een verrassingsaanval. Het traject leende zich er voor, er was ook sprake van vermoeid heid bij de meeste renners. Deze taxatie was juist. Op de derde berg, de Fadas, na 130 kilometer, werd Millar het ini tiatief uit handen genomen door de Colombiaan Francisco Rodriguez. De nummer drie van het algemeen klassement viel aan. Millar volgde en er ontstond een kopgroep van acht. Kelly was er bij en ook Italiaan Baronchelli, de Spanjaard Pino, de Sovjetrus Ivanov en de Colombianen Ramirez en Parra sloten aan. De Spanjaarden Ruiz-Cabe stany en Delgado, de laatste {ele-truidragers, reageerden wel, maar gingen door de knieën. Voor de kopgroep was dit het sein zo hard mogelijk door te rijden. „De samenwerking was voortreffelijk", vertelde Kelly, „alleen de aflossingen verliepen stroef. De Colombia- ten kunnen op vlakke wegen «iet goed uit de weg". Achter Ruiz-Cabestany en Delgado de jacht. De Westduitser Dietzen, vijfde in het klassement, assis teerde. De meesten in de ach tervolgende groep van zo'n twintig renners bleven pas sief. In de slotfase over brede wegen naar Tremp reden ook de twee Nederlanders De Rooy en Veldscholten en de Fransen Bernaudeau en Bagot van de ploeg van Luis Ocana hard aan de kop. Zij waren er mede verantwoordelijk voor, dat het verschil van bijna twee minu ten werd teruggebracht tot dertig seconden. Berland, de ploegleider van Millar, had daarover zijn bedenkingen. „Als de Panasonics en de Fa- gors niet aan de leiding had den gefietst, was de kopgroep vier minuten weggereden". Waarom deden ze dat vol gens hem? Berland zweeg, wreef daarentegen veelbete kenend met de duim over de wijsvinger, als zou er betaald zijn voor de hand- en span diensten. Fred de Bruyne, pu- bliciteitsman van de Neder landse ploeg, had een andere uitleg. „Ze kunnen natuurlijk best gereden hebben om de etappe te winnen". Dan nog was hun handel wijze niet te vergelijken met de ploegentaktiek uit bijvoor beeld de voorjaarsklassiekers. Juist De Rooy en Veldscholten konden weten, dat anderen achter hun rug vandaan zou den demarreren als zij de aan sluiting volbrachten. Met die taktiek heeft de Post-brigade zelf heel veel gewonnen. De Rooy en Veldschoten gaven na afloop van de rit geen com mentaar. Ze fietsten direct door naar het hotel. Ruiz-Cabestany werd uit de gele trui gereden, maar uitge schakeld voor de eindzege was hij door deze ontwikkelingen nog niet. Het weekeinde wordt belangrijk. Vandaag is de laatste Pyreneeën-etappe over 124 kilometer met twee cols naar Andorra. Zondag is er een, wellicht beslissende, klimtijdrit over 16 kilometer met een hoogteverschil van duizend meter. De rol van Steven Rooks in het algemeen klassement was na de tiende etappe ook uitge speeld. Bij de start in Sabina- nigo verwachtte de Noordhol lander een aantal plaatsen op te schuiven. „Ik heb een hoop renners gezien, die er door zit ten. Ook een stel, die voor me staan". In Tremp had Rooks als een der laatsten in het pe loton een half uur achterstand. In deze loodzware Vuelta ble ven in tien bewogen etappes alleen de allersterksten en de best voorbereide renners over eind. Zelfs een Olympische titel bleek geen enkele garan tie voor een goede prestatie. De Amerikaan Alexi Grewal stapte tijdens de tiende etappe groen van ellende af. De be zemwagen was hem al voorbij gereden, omdat hij een uur achterstand had De uitslag van de tiende etappe is: 1. Sean Kelly (Ier) 5.31.31, 2. Gianbattista Baronchelli (Ita), 3. Alvaro Pino (Spa), 4. Door Jean Nelissen EINDHOVEN - Ruud Gullit van Feyenoord naar PSV, Erwin Koeman van FC Gro ningen naar Ajax, Eric Ge rets mogelijk van MW naar PSV of Anderlecht, Ajacied Marco van Basten lonkt naar een koffer lires in Ita lië. In alle stilte is achter de schermen het transfersei zoen op gang gekomen, ter wijl de competitie pas over een maand afloopt. Deze week deed Feyen oord Ruud Gullit, wiens contract afloopt, voor de vierde keer een aanbod. De oorzaak waarom de in ternational zijn beslissing in Rotterdam alsmaar uitstelt en tijd probeert te rekken ligt in....Eindhoven. Daar heeft PSV aan Gullit een - naar Nederlandse maatsta ven - fantastisch aanbod ge daan. Een van de bij de clublei ding goed ingevoerde PSV'er zegt: „Gullit komt. Het is rond. Hij heeft alleen het voorbehoud gemaakt dat als er een nog beter aanbod uit het buitenland wordt ge daan, de zaak alsnog kan af springen". Insiders beweren ^zelfs dat Ruud Gullit al zijn handtekening onder het PSV-contract heeft gezet, maar in dit stadium wil nie mand dit bevestigen. Mana ger Kees Ploegsma van PSV: „Ik kan nu natuurlijk niet zeggen dat wij Gullit gecontracteerd hebben, er wordt in de club over hem wel veel gesproken en wij vinden Gullit een aantrek kelijke voetballer". PSV heeft het afgelopen seizoen Van der Gijp van Lokeren, Van Breukelen van Nottingham Forest en Brylle van Anderlecht ge kocht en de Eindhovense club getroost zich in de ko mende dagen nieuwe in spanningen om een Europe se topclub te worden. Ook Eric Gerets, nog drie volle seizoenen aan MW verbon den, staat op het verlang lijstje van PSV. De vorige week heeft manager Ploegs ma officieel bij MW te ken nen gegeven over de trans fer van Gerets te willen pra ten. Het bestuur van MW heeft zich over deze kwestie nog niet uitgesproken. De Belgische eersteklas sers hebben afgelopen week bij de voetbalbond van hun land hun lijsten ingediend met spelers die in aanmer king komen voor een trans fer. Het betreft voetballers die hun contract met hun huidige club nog moeten verlengen of doodeenvoudig geen nieuw contract meer krijgen aangeboden. Op de lijsten staan nogal wat spe lers van naam. Jan Ceule- mans, aanvoerder van de Belgische nationale ploeg en Club Brugge, staat ook op de transferlijst. Hij moet, aldus Club Brugge, 80 miljoen Bel gische francs kosten, om en nabij 4.5 miljoen gulden. Bij AA Gent staan de oud- MW-ers Sören Busk en Cees Schapendonk op de lijst. De bekendste namen op de Belgische transferlijst zijn: Gudjohnsen, Hofkens en Ol- sen (Anderlecht), Petursson en Prins (Antwerp), Barth (Cercle Brugge), Busk, Cor- diez, Dewolf, Mücher en Schapendonk (AA Gent), Ceulemans (Club Brugge), Postuma (Lierse), De Schij- ver (Lokeren), Custers (KV Mechelen), Dusbaba en Van Gooi (St. Niklaas), Hrubesch en Preud'homme (Standard Luik), Luc en Mare Mille- camps (Waregem) en Leo Ehlen (Waterschei). mmt Mpt 1 \m W** m«T De Ier Sean Kelly gaat voor de tweede maal in deze ronde van Spange zegevierend over de streep. - fotoap Francisco Rodriguez (Col), 5. Ivan Iva nov (Sov), 6. Robert Millar (Sch), 7. Fabio Parra (Col), 8. Martin Ramirez (Col) al len in dezelfde tijd als Kelly, 9. Pello Ruiz-Cabestany (Spa) op 30 seconden, 10. Josè-Luis Navarro (Spa), IL Theo de Rooy (Ned), 12. Dominique Garde (Fra), 13. Celestino Prieto (Spa), 14. Jean-René Bernaudeau (Fra), 15. Angel de las Heras (Spa), 18. Gerard Veldscholten (Spa) al len in dezelfde tijd als Ruiz-Cabestany, 55. Walter Planckaert (Bel) op 30.11, 56. Eddy Planckaert (Bel) op 30.14,123. Ma- thieu Hermans (Ned), 134. Steven Rooks (Ned) beiden in dezelfde tijd als Eddy Planckaert; opgegeven Alexi Grewal (VSt). Het algemeen klassement is: 1. Millar 57 uur 22 minuten en 49 seconden, 2. Ruiz Cabestany op 0.24,3. Rodriguez op 0.37,4. Parra op 1.52, 5. Raimund Dieteen (WD 1) op 3.20, 6. Pedro Delgado (Spa) op 3.48, 7. Navarro op 3.53, 8. Julian Gorospe (Spa) op 4.15, 9. Eric Caritoux (Fra) op 4.59, 10. Faustino Ruperez (Spa) op 5.08,11. Pascal Simon (Fra) op 5.23, 12. Prieto op 6.17,13. Pino op 6.20,14. Kelly op 6.27,15. Riccardo Martinez (Spa) op 6.48, 17. Veldscholten op 7.22,33. De Rooy op 32.48,45. Rooks op 41.16, 62. Hermans op 506, 120. Eddy Planckaert op 1.45.33,130. Walter Planc kaert op 1.57.44. LONDEN (RTR) - Benfica heeft John Mortimore aange trokken als oefenmeester voor het nieuwe seizoen. Het wordt de tweede ambtstermijn van de huidige assistent-trainer van Southampton bij de roem rijke voetbalclub uit Portugal. In 1977 werd Benfica lands kampioen onder Mortimore, die ditmaal opvolger is van Pal Csernai. De Hongaar te kende een verbintenis bij Bo- russia Dortmond. Mortimore was behalve bij Benfica eer der werkzaam bij Portsmouth en Ethnikos. DEN HAAG (ANP) - Toto 17a en cijfer- spel 17/17a hadden geen winnaar van de hoofdprijs. De uitslag is: toto 17a: eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: 20 win naars, die elk f. 518,30 ontvangen: derde prijs: 244 winnaars, die eik t. 84,90 ontvangen. Cijterspel 17 en 17a: eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: 1 win naar; derde prijs: 16 winnaars: vierde prijs: 210 winnaars; vijfde prijs: 2035 winnaars (vaste prijzen). iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii naar in Estoril, bevestigde an dermaal de vermoedens van wereldkampioen Niki Lauda, dat de concurrentie dit jaar veel achterstand heeft goed gemaakt. De Oostenrijker kwam in de McLaren niet ver der dan de zevende plaats. Hij moest verrassend genoeg zelfs zijn landgenoot Gerhard Ber ger, die morgen pas zijn ze vende Grand Prix rijdt, en de Belg Thierry Boutsen voor la ten gaan. Vandaag wordt de startvolgorde definitief be paald. Uitslag eerste kwalificatie: 1. Ayrton Senna (Bra) Lotus 1.27,58, 2. Michele AJ- boreto (Ita) Ferrari 1.27,87, 3. Keke Ros berg (Fin) Williams 1.28,34,4. Alain Prost (Fra) McLaren 1.28,60, 5. Gerhard Berger (Oos) Arrows 1.28,69, 6. Thierry Boutsen (Bel) Arrows 1.28,82, 7. Niki Lauda (Oos) McLaren 1.29,41, 8. Nelson Piquet (Bra) Brabham 1.29,42. IMOLA (SID/DPA/EFE) - De 25-jarige Braziliaan Ayrton Senna da Silva heeft gisteren bij de eerste kwalificatietrai ning voor de Grote Prijs van San Marino de beste tijd ver wezenlijkt Senna's beste rondetijd op het 5,04 kilometer lange circuit Dino Ferrari bij Imola was I minuut en 27,58 seconden. Hij bleef de Italiaanse Ferrari-rij- der Michele Alboreto 0,3 se conden voor en de Fin Keke Rosberg bijna een seconde. De jonge Braziliaan, win- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DEVENTER (ANP) - Onder aan de ranglijst van de eredi visie is er in de strijd om de derde degradatieplaats door het gelijke spel (0-0) van Go Ahead Eagles tegen Volendam weinig duidelijkheid geko men. In vier wedstrijden heeft de Deventer ploeg nog niet eenmaal kunnen scoren. Ook gisteravond weer niet tegen Volendam, dat vrijwel negen tig minuten in de ijzeren greep van Go Ahead Eagles naar adem snakte. In de eerste helft waren bei de ploegen niet in staat aan vaardbaar voetbal te spelen. De angst voor een tegendoel punt had de twee degradatie kandidaten aanvallend ver lamd en de middenvelders speelden te krampachtig. Toch had Volendam het betere van het spel. Direct na rust had de ploeg van interim Oranje-trainer Leo Beenhakker pech, toen aanvoerder Molenaar een vrije trap vanaf de rand van het strafschopgebied keihard en onbereikbaar voor doelman Jongbloed tegen de lat schoot. Go Ahead Eagles schrok wakker en legde meer agressie in het offensieve spel, maar stuitte steeds op Volendam- doelman Schilder, de amateur die Frans Hoek voortreffelijk verving. Na een kwartier haalde Go Ahead Eagles assis tent-trainer Nico van Zoghei de tegenvallende Henk ten Ca- te naar de kant en zette het jonge talent Tular in. De wis sel zorgde voor meer gevaar, maar resulteerde niet in suc ces. Go Ahaed Eagles bleef een goedwillende ploeg, die de Noordhollanders wel onder zware druk zette, maar door de Volendamse counters via Kemper, Vijent en Tuyp toch enkele malen in gevaar kwam. In de tweede helft nam de spanning flink toe, waardoor het degradatieduel in de Ade laarshorst toch nog enig kijk plezier opleverde. In de 34e minuut was de sensatie compleet toen Volen- dam-doelman Schilder met moeite een voorzet van René Smit kon wegwerken. De bal kwam terecht bij de vrijstaan de Wim Woudsma, die van af stand keihard inschoot, terwijl Schilder nog niet terug in zijn doel was. De kogel van Woudsma trof slechts de dwarsligger. Go Ahead ontke tende in de laatste tien minu ten een wanhoopsoffensief, maar het keihard werkende Volendam, dat defensief de rijen sloot, bleef overeind: 0-0. Go Ahead Eagles-Volendam 0-0. Scheidsrechter: Thomas; toeschouwers: 3500. Go Ahead Eagles: Jongbloed; Back, Kamstra, Oude Wesselink en Witbaard; Woudsma, Ten Ca te (Tular) en Vos kamp; Smit, Boe re bach en Eykelkamp (Brouwer). Volendam: Schilder; Molenaar, Zwart- hoed, Bakker en Zwarthoed; Silven, Tuyp en De Graaf; Meyer, Vijent en Kemper. Drie mogelijkheden kreeg PEC halverwege de eerste helft in het treffen met AZ'67 in Alkmaar binnen evenzoveel minuten. De Zwollenaren be nutten er maar één. Daardoor zag AZ'67 kans orde op zaken te stellen en zich enigszins uit de degradatiezone te verwij deren. Zelfs konden de Alk- maarders zich de luxe permit teren in dit zeer matige duel een strafschop te missen. Wel heel simpel kwam PEC Zwolle aan de leiding. Een volkomen misgreep van de te leurstellende Filippo bood Van der Hengst een niet te missen kans. Kort daarop verzuimden Duim en Van der Hengst de beslissing te forceren. AZ kwam na ruim een half uur naast de ploeg uit Zwolle door een treffer van Kist. De zelfde speler faalde kort daar op van elf meter. Dat gebeurde nadat de hard spelende Was- lander de opgerukte Heus bin nen het strafschopgebied ten val had gebracht. Loggie gaf de Alkmaarders halverwege de tweede helft de leiding. Haar, die na een ren langs de lijn met een pass door de Zwolse verdediging de hoe kige Brit bereikte, had een groot aandeel in die treffer. In blessuretijd zorgde Log gie voor de eindstand door uit een strafschop te scoren. Dat gebeurde nadat een solo van Tol op onreglementaire wijze was afgebroken. AZ'67-PEC Zwolle 3-1 (1-1). 25. Van der Hengst 0-1, 31. Kist 1-1, 63. en 90. Loggie 2-1 en 3-1 (strafschop). Scheidsrechter Bakker, toeschouwers: 2200. Gele kaar ten: Nijboer en Veldwijk (beiden PEC Zwolle). AZ'67: De Koning; Castelijn, Haar (Rijn- ders), Filippo, Nortan; Van der Poppe, Loggie, Heus; Gaasbeek, Kist, Tol. PEC Zwolle: Raven; Nijboer, Booy, Veldwijk, Duim; Weggelaar, Waslander, Willems, Wilkins; Doufikar en Van der Hengst. Uitslagen GA Eagles-Volendam AZ '67-PEC Zwolle Stand Ajax PSV Feyenoord Groningen Sparta Roda JC Haarlem Den Bosch Twente Utrecht F ortuna S MW AZ'67 GA Eagles Volendam Excelsior NAC PEC Zwolle 28 21 5 29 16 12 27 18 5 28 14 7 28 13 6 28 11 29 11 29 29 29 29 29 30 2 47 1 44 4 41 7 7 35 6 9 32 7 10 29 7 11 29 27 8 12 7 28 29 10 8 11 28 29 11 5 13 27 29 11 5 13 27 28 9 7 12 25 7 11 11 25 9 5 15 23 8 7 14 23 5 11 13 21 5 51915 4 7 19 15 0-0 3-1 77-31 78-28 73-37 48-33 47-49 43-45 42-44 33-22 48-55 39-35 37-40 33-45 52-61 38-52 29-51 32-45 24-53 28-75 ZEIST (ANP) - Voetbaltrainer Jan Brouwer van Helmond Sport ontbreekt op dinsdag avond in de dug-out tijdens de halve bekerfinale tegen Wa peningen. De tuchtcommissie van de KNVB heeft hem voor drie wedstrijden geschorst. Brouwer mag dan niet binnen de afrastering van het veld komen. Bovendien moet hij een boete van driehonderd gulden betalen. Brouwer is berispt wegens zijn gedrag tijdens het compe- titietreffen met NEC op 17 april. De trainer, geïrriteerd door het optreden van scheids rechter Luinge, liep herhaal delijk het veld in. Volgens de tuchtcommissie riep hij bo vendien beledigende opmer kingen naar Luinge. Wat betreft het meespelen tegen Wageningen van Nele mans verkeert Helmond Sport in onzekerheid. De spelverde ler mist in elk geval de compe titiewedstrijd van vandaag te gen Vitesse wegens de vijfde gele kaart van dit seizoen. In hetzelfde duel tegen RBC zag Nelemans ook de rode kaart. De tuchtcommissie bepaalt volgende week, op een nader te bepalen dag, wat hiervan het gevolg zal zijn. Ook over het lot van Lloyd Doesburg, de doelman van Vitesse, (rode kaart) wordt in een later sta dium beslist. PRAAG (SID/DPA) - Een droom werd gisteren werke lijkheid. Het ijshockeyteam van Tsjechoslowakije als de nieuwe wereldkampioen, het werd voor de titelstrijd in de A-groep als een utopie gezien. Weliswaar werd in Praag ge speeld voor eigen publiek, de dadendrang was sinds 1978 te gen het onaantastbaar geachte Sovjet Unie niet meer in een overwinning omgezet. Volgens de kenners ontbrak het in het huidige team aan hartstochtelijke vechters als Stastny, Nedomansky en No- vy, die het gastland in 1977 voor de laatste keer naar de wereldtitel voerden. Die ge dachte bleek een volledige misvatting. Met de overwin ning van 5-3 (1-0, 2-2, 2-1) op Canada werd Tsjechoslowa kije voor de zesde keer we reldkampioen. Mogelijk nog verrassender dan de titel voor Tsjechoslo wakije was eerder de defini tieve uitschakeling van de Sovjets door Canada, dat uit een beperkt spelersarsenaal moest kiezen. In eigen land waren de spelers van de betere clubs betrokken bij een be langrijk toernooi, waarvoor zij geen vrijaf kregen. Met de tweede garnituur, op het laat ste moment bijeengekomen, maar desondanks een eenheid, had Canada met de tweede achtereenvolgende nederlaag van de Sovjet Unie gezorgd voor een zeldzaamheid. Zowel de winnaar van de gouden medaille als de zilveren ploeg was in de voorronden kansloos geweest tegen de de sinds ze ven jaar regerende wereld kampioen. Onder het toeziend oog van de sombere ex-wereldkam pioenen, die nadien nog op het ijs moesten voor de wedstrijd en het brons als troostprijs in een duel met de Verenigde Staten veroverden, werd daardoor op gistermiddag een heuse finale gespeeld. De speelhal was met 14.200 toe schouwers, ditmaal met hoog gespannen verwachtingen, op nieuw barstensvol. In totaal trok het toernooi het record aantal van 430.000 bezoekers. De duurbetaalde toegangs kaarten, er werd graag het tienvoudige betaald van de normale prijs, bleken het geld alleszins waard voor het par tijdige publiek. Reeds na zes minuten maakte Jiri Sjeba het openingsdoelpunt. Vanaf dat moment lag Tsjechoslowakije, dat voldoende had aan een ge lijkspel, in gewonnen positie. Ook al, omdat in het vervolg van de wedstrijd de Canade zen veel meer stafminuten kregen: 28 om 10. Dat was ver klaarbaar door de tien-minu- tenstraffen van Vaive en Tan- ti. Met Sejba is de held van de wedstrijd genoemd. De 22-ja- rige aanvaller van Dukla Iglau, eigenlijk een onbekende tussen de groten van de ijshoc- keywereld, maakte drie van de vijf Tsjechoslowaakse doel punten. Zijn laatste treffer was de belangrijkste. Bij de stand 2-2 had Canada een man meer op het ijs. Sejba verover de de puck en begon aan een succesvolle solo: 3-2. Rusnak vergrootte die voorsprong hal verwege de derde periode tot 4-2, waarmee het verzet, de snelle tegentreffer van Ste vens ten spijt, nagenoeg was gebroken.De karakteristieken: TsjechMlowaklje-Canada 5-3 (1-0,2-2,2- 1); 5. Sejba 1-0,20. Yzerman 1-1,33. Sejba 2-1, 26. Vaive 2-2, 33. Sejba 3-2, 51. Rus nak 4-3, 52. Stevens 4-3, 58. Lala 5-3; scheidsrechter Juhola (Fin), toeschou wers: 14.000. Strafminuten: Tsjechoslo wakije 10, Canada 28. Sovjet Unie-Verenigde Staten 10-3 (3-0 4-0 3-3); Kasatonov 1-0, Varnakov 2-0, Tjoemenev 3-0, Skvorzov 4-0, Kasatonov 5-0, Fetisov 6-0, Fetisov 7-0, Svetlov 8-0, Varnakov 9-0, Fergus 9-1, Varnakov 10- 1, Suter 10-2, Granato 10-3; scheidsrech ter: Lind (Zwe), toeschouwers: 14.000. Strafminuten: Sovjet Unie 19 (en een matchstraf voor Gimajev), Verenigde Staten 18 (en een matchstraf voor Tho mas). Eindstand finale groep: 1. Tsjechoslowa kije 3 3 0 0 618-6; 2. Canada 3 2 01 4 9-8; 3. Sovjet Unie 3 1 0 2 2 12-8; 4. Verenigde Staten 300307-24.

de Stem | 1985 | | pagina 11