amens Weer affiches tegen pausbezoek in Den Bosch 'Meer kernenergie nodig' Goede beveiliging bij infiltratie van drugshandel Transportbedrijf moet wachttijden wel uitbetalen I lesreiyü stoeien rdelen Voorzitter KRKS spreekt niet tijdens ontmoeting met paus SEP Wil snel antwoord van kamer over nieuwe kerncentrales DE STEM COMMENTA AR Libanon: finale? Akzo moet eigen afval opruimen AGENDA BINNENLAND 'Steun voor Russische Joden loopt achteruit' Hoechst boekte grootste winst sinds oprichting POLITIEBOND Ongeloofwaardig Onderzoek naar status van Markerwaard Voedsel- droppings herdacht Leerling wil af van spijbelen T5 PAGINA 2 Vanaf 1990 worden de be dragen berekend volgens de ormen van het Gemeente fonds. Dat betekent dat in wonertal, maar ook opper vlakte en hoeveelheid open ater gerekend wordt. De navolgende berekenin- en zijn gebaseerd op cijfer materiaal van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. aar heeft men uitgerekend wat de huidige uitkering is oor welzijnswerk en daarna at de achteruitgang of ooruitgang is ten opzichte van die uitkering op het mo ment dat de 'brede doeluitke- ing' volledig in werking treedt (1988) en op het mo ment dat dat geld in het Ge meentefonds wordt gestopt (1990). De bedragen zijn afge rend en in guldens 1985. 1988: 1990: 573.000 1.090.000 200.000 275.000 n. -ƒ540.000 -ƒ390.000 tommels ndidaten werd de exa- uid met muziek. Daarna idaten gistermiddag in kstverklaring, een actu- en discriminatie' naar ociaal-culturele sfeer, vooroordelen sloot mooi aan riminatie en rasvooroordeel' 'aren geleden. Qua redeneer- beide teksten erg op elkaar, tekst als voorbereiding heb- telling zijn geweest, en nogal wat voorbeelden ge- ouwing voor een al te grote "lheid van deze voorbeelden kregen een band met frag- e opbouw van een muziekstuk ten kunnen benoemen en het n in een pianopartij kunnen rende band werd alleen hal stopgezet. didaten van het christelijk dan ook over de snelheid en Gelijk vanaf het begin mocht eer verzwakken." aaie examen zorgde de pop- n voor enige vrolijkheid. De het gemakkelijkst gevonden, dag op de radio. Het is her- e leerlingen met de vragen Nederlandse componist Ton et tekstverklaring. Het exa- ~n tekst over de toenemende ters en een (van Chriet Titu- e. ten tamelijk lastig, zinsbouw ar de antwoorden op de vra- uit de tekst worden overge- ctueel en sprak de leerlingen rden de schaduwkanten van nhuizen) beschreven door P. n artikel uit de Tijd. De tekst maar de" docenten hadden de lastiger waren dan van ma- atste tekst van mavo-D wat iberië. Door het gebruik van sommige leerlingen bang dat i Boxtel was het opmerkelijk reederde van de leerlingen het ;rd. De docenten vonden het mooi en evenwichtig examen. ïendagen gisteren met (open llo en Ito hadden een actueel de merkenvervalsing die zo de hand begint te lopen. Het ■eradts uit De Volkskrant van kroonde VN-journalisten Van Tijn en Van Weezei gaf het toenmalige CDA-Ka- merlid dat ook onomwonden toe: „Toen (voorjaar '82 - FB) wou ik van dat kabinet af, ja. Tenzij de socialisten deden wat ik daar voorstel de." En, even later: „Ze had den akkoord moeten gaan." De volledige waarheid - notulen van de ministerraad blijven in dit land dertig jaar geheim - is voor niet- kabinetsleden pas na 2.000 te achterhalen, maar dat de PvdA in '82 zomaar uit de regering is weggelopen, moet ook voor Bukman en De Vries een te simpele voorstelling van zaken zijn. DE Tweede Kamer begint morgen een betrekkelijk kort weekje. Belangrijkste agendapunten zijn de afron ding van het vorige week begonnen debat over de om- roep-CAO, de interpellatie van het PvdA-Kamerlid Buurmeijer over de positie van de echte minima en een paar wetswijzigingen die verband houden met het kiesrecht voor gemeentera den (passief en actief) voor niet-Nederlanders. De Eerste Kamer verga dert deze week niet. DINSDAG 30 APRIL 1985 T28 PAGINA 3 nEN BOSCH LANDSMEER (ANP) - Opnieuw zijn gisteren op last van de officier van justitie in nen Bosch affiches verwijderd waarin wordt opge roepen de paus te doden als hij een bezoek brengt aan de Brabantse hoofdstad. De affiches waren on dertekend door het Autonoom Noordelijk Verbond Badikalen. In het centrum van Den Bosch werden een week geleden ook al pamfletten aangetroffen met een op roep tot doodslag op de paus tijdens diens bezoek aan Nederland. Op die pamfletten, uitgegeven door de Noordelijke Terreurgroep Autonomen '80, wordt 15000 gulden beloning uitgeloofd voor hen, die erin slagen de paus om het leven te brengen. Ook deze affiches zijn verwijderd. In Amsterdam waren al eerder affiches aange plakt met de oproep de paus te doden tegen een be loning van 15.000 gulden. Naar de mening van minister Korthals Altes (jus titie) is de inhoud van de in Amsterdam verspreide pamfletten tegen de paus verwerpelijk. Korthals Altes zegt een en ander in antwoord op schriftelijke vragen van de WD-kamerleden me vrouw Lucassen-Stauttener en Dijkstal. Uit het antwoord blijkt dat het openbaar ministerie in Am sterdam de vraag onderzoekt welke strafbepalingen mogelijk in aanmerking komen. De Amsterdamse redactie van het ANP en het kantoor van het Franse persbureau AFP in Den Haag hebben maandag een professioneel aandoende affiche ontvangen, waarop 'de autonomen en het rood anti papenfront' een oproep doen om op ver schillende dagen naar vijf plaatsen in Nederland te komen voor een 'anti-papenoproer'. Volgens een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken, dat belast is met de veilig heidsaspecten rond het pausbezoek, is deze affiche nog niet bekend bij het ministerie. Als uit een on derzoek zou blijken dat de oproep van deze organi saties om maatregelen vraagt, zullen die er ook, al dus de woordvoerder. De organisatoren van de 8 mei manifestatie 'Het andere gezicht van de kerk' op het Malieveld te Den Haag hebben wegens de grote belangstelling beslo ten het programma uit te breiden. Op dit moment hebben al meer dan 6.000 mensen zich aangemeld. NIJKERK (ANP) - De steun in het Westen voor de Russische Joden wordt minder. Juist in deze meidagen ligt hier een taak voor het Nederlandse volk. Het is onduldbaar dat veertig jaar na de Tweede Wereldoorlog nog één haar van een Jood gekrenkt wordt, waar ook ter wereld. Dit zei de Haagse rabbijn A. Soetendorp maandag te Nij- kerk op een bijeenkomst over de Joden in de Sovjetunie, die was georganiseerd door de Christelijke Stichting voor Hulp aan Gewetensvervolg- den. De rabbijn deed verder een beroep op de Nederlandse overheid meer materiële hulp beschikbaar te stellen voor de genen wier leven door de oor log getekend is. Breda weer uit rode cijfers AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse tak van het Wëstduitse chemische concern Hoechst heeft een puik jaar achter de rug met de grootste winst uit de geschiedenis. Het resultaat steeg van 113 tot 151 miljoen gulden. Na belastin gen kwam de winst op 92 mil joen gulden tegen 64,5 miljoen in 1983. Hoechst Nederland behaal de vorig jaar een omzet van 1,8 miljard gulden, 13 procent meer dan in 1983. De herstructureringen van het produktenpakket in Breda hebben tot kostenverlagingen geleid. In de vestiging Breda wordt nu weer winst gemaakt. De aandacht wordt meer en meer gericht op specialiteiten die in de eigen researchgroep wor den ontwikkeld. DEN HAAG (ANP) - De SEP, de Samenwer kende Elektriciteits Produktiebedrijven, vindt dat de Tweede Kamer spoedig een oordeel moet uitspreken over het regeringsstandpunt Lat het gewenst is dat er in Nederland twee nieuwe kerncentrales bij komen. Indien de Kamer spoedig een standpunt bepaalt, kan deze opsteUing van het parlement nog een rol spelen bij de uitbreiding van het produktievermogen die de SEP in de loop van de jaren negentig nodig acht. Het is echter niet verantwoord om besluiten over de uitbreiding van het produktievermogen tot na vol gend jaar uit te stellen, meent de SEP. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Er moet een goede beveiliging ko men van politiemensen die infiltreren in de drugs handel. Bovendien moeten ze beter betaald worden voor dit gevaarlijke werk. Dat zegt de Nederlandse Po litiebond. Voorzitter Leen van der Linden heeft 'nogal wat twijfels over het infiltreren van de politie in die harde cri minele wereld'. De Amsterdamse politie be gint binnenkort een proef om de drugshandel aan te pakken. Speciaal opgeleide agenten proberen de drugscène binnen te dringen door zich als han delaar uit te geven. Zo hoopt de politie de grote jongens be ter te kunnen bestrijden. Een delegatie van de SEP, onder leiding van directeur Ketting, heeft dit gisteren la ten weten op een hoorzitting in de Tweede Kamer over het standpunt van de regering dat uitbreiding van het aantal kerncentrales gewenst is. De SEP staat niet afwijzend tegenover het uitbreiden van het aantal kerncentrales in ons land. De voordelen van kernenergie wegen zwaarder dan de daaraan verbonden be zwaren, meent de SEP. In het regeringsstandpunt wordt gedacht aan twee nieu we kerncentrales met een ver mogen van 900 tot 1300 MW. De SEP wijst er op dat er tus sen 1993 en het jaar 2000 nog ongeveer 6000 MW nieuw pro- düKtiwéWfióüen gerealiseerd moet worden. De delegaties van de vak centrales FNV en CNV ver klaarden op de hoorzitting niet gelukkig te zijn met het kabinetsvoorstel om meer kerncentrales te bouwen. De werknemersorganisaties zijn van mening dat het kabinet de uitkomst van de brede maat schappelijke discussie over energie al te gemakkelijk naast zich heeft neergelegd. De FNV vindt dat het kabinet bij de berekening van de elek triciteitsprijs bij kernenergie veel te optimistisch is. 'Vol strekt ongeloofwaardig', meent de FNV, omdat over de nog onbekende kosten van het opslaan van het nucleaire af val in feite niets zinnigs te zeggen valt. De FNV acht het onverant woord het aantal kerncentra les uit te breiden als er nog geen afdoende oplossing voor het afvalprobleem is gevon den. De FNV heeft er weinig geloof in dat de nauwelijks ontwikkelde Nederlandse nu cleaire industrie zou kunnen profiteren van de bouw van kerncentrales. Met het CNV is de FNV van mening dat door de opstelling van de regering de ontwikkeling van andere vormen van energie-opwek king in de knel zal komen. De werkgeversbonden VNO en NCW juichen de opstelling van de regering toe, maar vin den wel dat de regering de verdere ontwikkeling van kerncentrales een wat al te grote beperking oplegt. Om het Nederlandse bedrijfsleven maximale kansen te geven bij de bouw van de nieuwe cen trales moet dat bedrijfsleven in een zo vroeg mogelijk sta dium bij de ontwikkeling be trokken te worden, vinden de werkgevers. Evenals de SEP dringen ook zij aan op een spoedige standpunt-bepaling door de Tweede Kamer. WEER het 'vertrouwde' beeld deze dagen in Libanon: fanatieke moslims (aanhangers van Khomeiny) jagen christenen uit hun dorpen, daarbij geholpen door weer opgekrabbelde Palestijnen en naar uitbreiding van hun gebied hunkerende Druzen. Een laat ste ontwikkeling in een land dat al zoveel geweld moest onder gaan. De oplevende strijd in Libanon valt samen met het vertrek van het Israëlische leger uit het zuiden van bet land. De regering van premier Karami is te zwak om de plaats van de vertrekkende Is raeli's in te nemen. Het is overigens de vraag of Karami dat wil. Eerder mag verondersteld worden dat hij vorige week, toen hij en andere niet-christelijke leiders in Damascus op het matje waren geroepen omdat ze weer met elkaar overhoop lagen, akkoord is gegaan met het overnemen van de macht in Zuid-Libanon door moslim-milities. Dat daarbij tegelijkertijd door Israël gesteunde christelijke posi ties zijn overvallen is een zaak van oude rekeningen vereffenen. per slot van rekening waren het vooral de christenen die de be zetting van Zuid-Libanon door Israël door dik en dun hebben ge steund. Het past ook in de opvatting van Damascus dat er geen sprake kan zijn van een pro-Israëlische, door christenen beheer ste bufferzone in Zuid-Libanon als de Israël's zich definitief uit het 'and zullen hebben teruggetrokken. Hoe het nu verder zal gaan is een grote vraag. Met name de groeiende invloed van de moslim-fundamentalisten maakt het be antwoorden van die vraag onzeker. Ook de uiteindelijke houding van Syrië is van belang: bij een verdergaande vernedering van de christenen kan Damascus weer in de verleiding komen in te grij pen, zoals het in de zeventiger jaren deed toen de christenen ook onder de voet dreigde te worden gelopen. Want dat is duidelijk: Syrië is niet gebaat met een sterke, moei lik te beheersen moslim-fraktie in Libanon. Het zou in de praktijk betekenen dat de in het verleden door de christenen onderdrukte moslims op hun beurt de heersers van toen zouden gaan onder drukken. Damascus streeft daarom nog steeds naar een zeker overwicht. Wat de Libanese regering betreft: als de christenen deze week U|t hun voornaamste zuidelijke bolwerk Jezzine worden verdre ven - en daar is alle kans op - dan ontkomt Libanon niet aan christelijke wraak. De zo moeizaam tot stand gekomen regering van 'nationale eenheid' zal dan onder sterke druk komen te staan en het is de vraag of de christelijke president Gemayel zich dan nog wel afzijdig kan houden. Voor Israël ligt hier geen enkele taak en premier Peres heeft aat goed begrepen: Jeruzalem zal zich niet meer in Libanese za- Ken mengen. Rest Syrië, dat als enige in staat moet worden geacht althans enige stabiliteit te garanderen. DEN HAAG (ANP) - Er wordt met spoed een onderzoek inge steld naar de gewenste be stuurlijke status van het Mar kerwaard-gebied. Minister Rietkerk (Binnen landse Zaken) heeft dat aan de Tweede Kamer meegedeeld. Met zijn toezegging komt de minister toe aan een verzoek van de PvdA-fraktie uit de Kamer, die op een dergelijk onderzoek had aangedrongen. Uit mededelingen aan de Kamer blijkt minister Riet kerk voorshands tegenstander van provinciale indeling van het betrokken gebied. ROTTERDAM (ANP) - In aan wezigheid van ruim honderd vliegers die in de nadagen van de Tweede Wereld oorlog hebben deelgenomen aan de voedsel- droppings boven Nederland, heb ben ambassa deurs van Enge land, Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en Polen gisten kransen gelegd bij het monu ment voor de omgekomen sol daten op be graafplaats Crooswijk in Rotterdam. Na mens Amerika legde Eugene B. Le Bailly (twee de van links) eem krans. Le Bailly nam in de oorlog actief deel aan de voedsel- droppings. - FOTO ANP De Nederlandse Politiebond wijst het infiltreren niet zon der meer af. Wel eist de bond goede bescherming en betere betaling. Van der Linden: „Agenten worden nu niet opgeleid om zich in de criminaliteit te be geven. Straks komen ze met één been in die criminele we reld te staan. Daar kleven gro te risico's aan." Aan de ene kant is Van der Linden bang voor de risico's van het geweld. Aan de andere kant vreest hij dat agenten met grote financiële verleidin gen te maken krijgen. In Am sterdam zijn de afgelopen ja ren meer zaken bekend ge worden van agenten die zich in de criminele wereld bega ven en zich daar lieten omko pen. De politiebond is overigens enigszins verbaasd dat de Am sterdamse politie al geruime tijd bezig is met de voorberei ding van de proef, onder meer door agenten een speciale op leiding te geven. En dat terwijl minister Korthals Altes (Jus titie) de Tweede Kamer vorige week pas liet weten wel wat te voelen voor infiltratie in de drugshandel. DEN HAAG (ANP) - Naar de mening van RPF-fraktievoor- zitter Meindert Leerling moe ten de sancties tegen het schoolverzuim worden ver zwaard. Hij heeft de staatsse cretarissen Ginjaar-Maas en Van Leijenhorst (Onderwijs) gevraagd, of zij die mening delen en zo ja, in welke rich ting hun gedachten gaan. Leerling heeft de beide be windslieden schriftelijke vra gen gesteld naar aanleiding van berichten, dat het spijbe len in de drie grote steden 'een probleem is geworden dat de pan uitrijst'. Hij wil weten of ook buiten deze steden van een toeneming van het schoolver zuim sprake is. Ook vraagt Leerling informatie over de controle op het nakomen van de leerplicht en over de wijze, waarop schoolleiding en on derwijzend personeel zich in zetten om het spijbelen tegen te gaan. UTRECHT (ANP) - Trans portbedrijven moeten wachttijden van him chauf feurs, bij voorbeeld aan de grens, als normale werktijd uitbetalen. Die wachttijden zijn wel degelijk werkuren ook al gaan de chauffeurs koffie drinken of klaverjas sen. Dat bepaalde kantonrech ter mr G. Heida in het Friese Beetsterzwaag in een proce dure die de Vervoersbond FNV tegen het internatio naal tranportbedrijf Boon stra in Haulerwijk had aan gespannen. Het bedrijf moet aan vijf leden van de bond bijna 37.000 gulden aan ach terstallige uren uitbetalen. Bestuurder R. Hoekzema van de Vervoersbond FNV zei dat de uitspraak van de kantonrechter grote gevol gen kan hebben voor de transportsector (60.000 werknemers). Volgens Hoekzema be schouwde tot nu toe het leeuwendeel van de trans portbedrijven wachttijden aan de grens als rusttijden en liggen de vakbonden al ijaren over deze kwestie met de werkgevers in de clinch. Hoekzema schat dat de werkgevers voor miljoenen aan achterstallige uren zul len moeten uitbetalen als de betrokken chauffeurs ten minste allemaal naar de rechter zouden stappen. Met name aan de Italiaanse grens kan het oponthoud soms vele uren bedragen en volgens Hoekzema hebben de chauffeurs duizenden uren tegoed. Directeur J. Boonstra van het Hauierwijkse transport bedrijf, die maandag overi gens het vonnis van de kan tonrechter nog niet onder ogen had gezien, zei dat hij in beroep gaat. Volgens Boonstra zijn er met de chauffeurs 'keurige afspra ken' gemaakt en kan hij het bedrijf wel sluiten als de wachttijden aan de grens voortaan als werkuren moe ten worden uitbetaald. Merijn heeft een paar dagen vrij ROTTERDAM (ANP) - Akzo Zout Chemie (AZC) in de Bot lek in Rotterdam krijgt in de nieuwe lozingsvergunning voor afvalwater de verplich ting opgelegd om, indien no dig, verontreinigd havenslib op eigen kosten op te ruimen. Dit staat in de ontwerpbe schikking van minister Smit- Kroes voor de vergunning in het kader van de wet veront reiniging oppervlaktewater (wvo) voor Akzo. Het bedrijf wil in de sane ring de komende jaren 21 mil joen gulden investeren onder meer door middel van inge bruikneming van een biologi sche zuiveringsinstallatie. Verloedering NU minister Braks van Land bouw en Visserij geen gelden meer beschikbaar stelt voor de nationale landschappen, dreigt verloedering van het Nederlandse landschap. Dit is het standpunt van de provin cies Overijssel, Gelderland, Limburg en Noord-Holland en de ANWB. Samen met deze provincies houdt de ANWB 1 mei over deze problematiek een studiedag in het Jaarbeurs Congrescentrum in Utrecht. Roofoverval BIJ een gewapende roofover val op een bank aan de Die- renselaan in Den Haag zijn enkele honderdduizenden gul dens buit gemaakt. De over valler, met een zwarte panty over zijn hoofd, was al in het bankfiliaal toen vier. i perso-. neelsleden daar 's morgens binnenkwamen. Hij...bedreigde het personeel met een vuur wapen, boeide het en dwong het de kluis te openen. Het geld daaruit stopte hij in een zwarte sporttas. Hij sloot het personeel op in de kluisruimte en ging er op een fiets van door. Kernafval DE stichting Natuur en Milieu heeft de twaalf gemeenten, die volgens de commissie Geertse- ma nog in aanmerking komen voor het leveren van een op slagplaats voor radio-actief afval, gewezen op de gevaren die die opslag met zich mee brengt. Volgens de milieu-or ganisatie zijn de betrokken gemeentebesturen zich echter niet voldoende bewust wat zij - eventueel - in huis halen. Zadkine-beeld EEN comité, bestaande uit ar chitecten, kunstenaars en journalisten, is maandag een actie begonnen om het be roemde beeld van Ossip Zad- kine, 'de verwoeste stad', ver plaatst te krijgen van de kop van de Leuvehaven naar een betere locatie in Rotterdam. Het comité denkt aan plaat sing van het beeld op trappen in het midden van de Hof pleinfontein of op het plein voor het Centraal Station. DEN BOSCH (ANP) - Voorzit ter prof.dr. A.G. Weiier van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving (KRKS) heeft geweigerd op te treden als ge spreksleider bij de ontmoeting tussen paus Johannes Paulus II en katholieke maatschappe lijke organisaties op 12 mei in Utrecht. Ook prof.dr. F.J.G. Oostvogel en M. Peijnenburg, resp. voorzitter en secretaris van de werkgroep kerk en ge zondheidszorg van de KRKS, willen de paus niet toespreken. Zij hebben allen hun aanvan kelijke toezegging om aan de ontmoeting mee te werken in getrokken, nadat aartsbis schop dr. A.J. Simonis van Utrecht de feministische theo loge mevr. Catharina Halkes had verboden de paus toe te spreken. Dat heeft dr. P.A. van Gen- nip, secretaris van de KRKS, desgevraagd meegedeeld. Van Gennip is secretaris van de werkgroep die de ontmoeting tussen de paus en de katholie ke maatschappelijke organi saties voorbereidt. Hij legt er de nadruk op dat Oostvogel en Op het terrein van de Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie in Driebergen arriveerden gistermor gen de twee pausmobiles voor het aanstaande pausbe zoek aan Nederland. Weiier reeds in maart de werkgroep hebben meege deeld niet deel te nemen aan de ontmoeting met de paus. Peijnenburg heeft pas vorige week zijn beslissing meege deeld. Dr. Oostvogel, hoogleraar geriatrie aan de Erasmusuni- versiteit te Rotterdam, deelt desgevraagd mee dat hij al leen bereid was de paus toe te spreken, als er geen beperken de voorwaarden zouden wor den gesteld. Ieder die de paus zou toespreken, zou moeten kunnen zeggen wat hij op zijn hart had, aldus Oostvogel. Het bestuur van de Stich ting Samenwerking Neder landse Vrouwelijke Religieu zen (SNVR) blijft uit solidari teit met prof. Halkes weg bij de ontmoeting met de paus. Dat blijkt uit de brief die het bestuur aan alle bij de SNVR aangesloten congregaties van actieve vrouwelijke religieu zen heeft gestuurd. Het besluit van het bestuur niet deel te nemen aan de ontmoeting was vorige week reeds bekend ge worden. Het bestuur van de SNVR schrijft dat het mevr. Halkes bijzonder waardeert om de wijze waarop zij 'in woord en geschrift haar kritische en ge lovige trouw aan de kerk laat blijken'. Het beschouwt haar als een betrouwbare woord voerster inzake de positie van de vrouw in de kerk. Nu mevr. Halkes heeft geweigerd ak koord te gaan met het compro mis waarover de Unie van ka tholieke vrouwenorganisaties met aartsbisschop Simonis overeenstemming had bereikt, blijft het SNVR-bestuur ach ter mevr. Halkes staan. Vol gens dit compromis zou aarts bisschop Simonis het spreek verbod van mevr. Halkes op heffen, als een vertegenwoor digster van de (behoudende) vereniging Vrouwen in de RK Kerk aan de rij van sprekers zou worden toegevoegd. Het SNVR-bestuur meent dat door het optreden van mgr. Simonis veel meer katho lieke vrouwen van het komen de bezoek van de paus zijn vervreemd dan een openbaar optreden van mevr. Halkes ooit had kunnen bewerkstelli gen. Het bestuur wijst erop dat binnen de SNVR het thema 'De vrouw in de kerk' de afge lopen jaren veel aandacht heeft gekregen. Daarbij herin nert het aan de nota 'Over de grens' (1980) waarin uitgebreid is ingegaan op de betekenis van vrouwelijke religieuzen als vrouwen in de RK Kerk. Het bestuur van de federa tie van Katholieke Platte landsvrouwen Nederland (KPN) heeft besloten wél deel te nemen aan de ontmoeting met de paus. In de KPN zijn vier regionale organisaties van plattelandsvrouwen ver enigd die samen ongeveer 68.000 leden hebben. Het bestuur zegt in een ver klaring het 'ten diepste' te be treuren dat aartsbisschop dr. A.J. Simonis heeft gemeend prof. Halkes te verbieden de paus tijdens de ontmoeting met maatschappelijke organi saties toe te spreken. Mevr. Halkes was unaniem voorge dragen door de Unie van Ka tholieke Vrouwenorganisaties, waarin de KPN samenwerkt met vier andere vrouwenorga nisaties. Het bestuur heeft besloten toch deel te nemen aan de ont moeting omdat vele leden van oordeel zijn dat een katholieke organisatie bij een bezoek van de paus vertegenwoordigd dient te zijn.

de Stem | 1985 | | pagina 3