O Regering moet zich niet op de borst kloppen Subsidie voor jongerenjaar haalt het wel Acht lintjes in W-Z- Vlaanderen RT ZEEUWS IN ZEEUWSE STATEN Biervliet Westdorpe Sas van Gent Sluiskil politierapport Terneuzense filatelisten jubileerden Enorme drukte tijdens reünie school in Hoek VAN ZEELAND ZLM-er en CNV-er onderscheiden Aardenburg IJzendijke Oostburg CNV-ER BEKRITISEERT KABINET: Burgemeester van Kapelle geridderd Middelburg markten IR. ROEST OFFICIER ORANJE NASSAU Zilver Politiechef Borsele onderscheiden T entoonstelling over kerken in streekmuseum van IJzendijke Schietingen PAGINA ZEELAND 3 van >ver- ïtoe- tot rief. ko- de Plaatselijk nieuws Kaarting - Welzijn von, Ouderen in Biervliet houd! vandaag (dinsdag) een kaar ting voor 60-plussers in hü Trefpunt, aanvang 14.00 uur Vastenactie - De geldinzame. ling voor de jaarlijkse vasten actie heeft 1.767,30 op® bracht. Aan dit bedrag moe', nog de opbrengst van de fiets, in worden toegevoegd. Handwerkexpo - De jaarljjw tentoonstelling annex bazar van de dameshandwerkclub B een groot succes geworden Ondanks het slechte w®, kwamen enkele honderden belangstellenden, uiteraard voor het merendeel dames, een kijkje nemen bij de fraaie 'din- gen die in de grote zaal ven Concordia waren tentoonge- steld. De handwerkclub vierde het tienjarig bestaan. N;et minder dan 312 kleine en grote handwerken, waaronder bed spreien, lakens, kussens, pop. pen, boodschappentassen, ba- bykleding en vooral veel sok ken, waren door de actieve club tentoongesteld. Dit jaar was op de expositie ook veel kunstbreiwerk en macramé te zien. Hengelen - De zeehengelsclub CPC hield een wedstrijd aan het Schulpenhoekje. Dit was de tweede wedstrijd van het seizoen. Uitslag: 1. A. Beau- rain, 2. H. Beaurain, 3. J. Ra- dius, 4. R. de Smit, 5. mevrouw D'Hondt. De stand na twee wedstrijden is: 1. R. de Smit met 2400 punten, 2. J. Radius 2210 punten. De derde werd- strijd wordt zaterdag 4 mei om 13.30 uur aan het Schulpen hoekje gehouden. Kaarting - De kaartavonden voor de personeelsverenigin gen Alpha Terneuzen en Ome ga Sluiskil zijn weer achter de rug nu de lente zijn intrede heeft gedaan. Het aantal dele meers was groot, gemiddeld 44 personen per avond. Alle avonden waren er mooie prij zen te verdienen. De eindstand was als volgt: Bieden: 1. H. de Caluwé, 2. N. van Kwikkelber- ge, 3. S. Coppejans. Jokeren: 1. mevrouw R. Bleijenberg, 2. mevrouw Coppejans, 3. N. van Kwikkelberge. niNSDAG 30 APRIL 1985 T20 PAGINA ZEELAND 4 PERKPOLDER - Zondag avond om 18.25 uur had A.S. uit Axel wat onenigheid met personeel van de PSD te Perk- polder. Uit ballorigheid sloeg hij na het gebeurde met een bezem, die daar stond, een spiegelruit kapot. S. werd aan gehouden en overgebracht naar het politiebureau in Hulst, waar procesverbaal werd opgemaakt. Daarna mocht hij naar huis. TERNEUZEN - Ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de afdeling Terneuzen van de internationale postze gelvereniging Philatelies, werd zaterdag in het Zuid- landtheater een ruilbeurs voor postzegels gehouden. Zo'n tweehonderd verzamelaars en belangstellenden bezochten dt jarige vereniging. Op de re ceptie waren diverse verte genwoordigers van andere postzegelverenigingen uit de streek aanwezig. Huidige voorzitter T. Nijs- sen was ook 25 jaar bestuurs lid, waarvan de laatste 18 jaar als voorzitter. Volgende maand, tijdens de normale ruilavond, legt de heer Nijssen de voorzittershamer neer en draagt zijn taak over aan de heer Muller, al jarenlang be stuurslid van de Terneuzense afdeling. HOEK - De reünie van oud leerlingen die gisteravond te' gelegenheid van het 100-jarll bestaan van openbare lage" school De Wegwijzer in Hof' werd gehouden, is enorm drul geweest. Tot en met de oudsk oud-leerling, de nu 98-jarig' Piet de Jonge was van de pat- tij in de feestelijk versierd' schoollokalen. De reünisten genoten me' volle teugen van het gebodc" programma. Veel bekijk-1 trokken de foto's die in W j verleden zijn gemaakt va' schoolse activiteiten. Van re centere datum waren de ver toonde video-films, eveneens van activiteiten op school. Leerlingen van de zesd' klassen zongen enkele oud' schoolliedjes die door een ded /an de bezoekers al snel en ui' volle borst werden meegezon gen. J. van Overbeeke. Van een onzer verslaggevers GOES/BORSELE - Ook op de Bevelanden zijn dit jaar in het kader van de lintjesregen weer enkele onderscheidingen toege kend aan personen, die zich op één of ander gebied verdienstelijk hebben ge maakt. De Goese burgemeester mr. W. Blanken speldde maandag J. Weststraete uit s-Heer-Hendrikskin- deren de zilveren ereme daille in de orde van Oran je Nassau op. De Goese- naar heeft veel werk ge daan voor het plaatselijke verenigingsleven. Ook stak hij menig uur in zijn taak als penningmeester van de ZLM-afdeling. Blanken memoreerde tevens het feit, dat Westraete als sol daat fel heeft gestreden te gen de binnendringende Duitsers op 12 mei 1940. Een periode van 35 jaar penningmeesterschap voor de CNV-afdeling in I-Gra venpolder leverde J. van A. Mieras - FOTO'S WILLEM MIERAS Overbeeke uit genoemde plaats evereens een zilve ren medaille op. Van Over beeke kreeg het versiersel maandag opgespeld door de Borselse burgemeester drs. G. van den Heuvel. Tenslotte reisden J. L. de Wild uit s-Keerenhoek en ing. A. Mieias uit Lewe- dorp maandag af naar Den Haag, om dair de medail les in ontvan;st te nemen, behorende bi; respectieve lijk officier ir de orde van Oranje Nassai en ridder in de orde van Oranje Nas sau. De Wild ontving de onderscheiding voor zijn werk als direc'eur van het postdistrict Mildelburg en Mieras voor ajn werk zaamheden bi, Rijkswa terstaat. HEINKENSZAND - Brigadiers - De Borselse burgmeester drs. G. van den Heuvel neemt maandag 17 juni afscheid/an de oude lichting verkeersbrigadiers. Tijdens de bijeenkomst n de Stenge te Heinkenszand installeert de eerste burger meteer de nieuwe verkeersbrigadiers, die aan de hand van een instructefilm op de hoogte worden gebracht van hun taak. KAPELLE - Herdenking - De gemeente Kapelle hedenkt za terdag 11 mei de gesneuvelde militairen op de Frans militaire begraafplaats. De officiële plechtigheid begint om 1(45 uur en wordt gevolgd door een défilé voor het gemeentehuis n Kapelle, waaraan door de Nederlandse en Franse marine worlt deelge nomen. Ook de Marinierskapel en de Koninklijke Marchaussee zijn bij de plechtigheid aanwezig. KWADENDAMME - Werkbezoek - De bevolking van Cwaden- damme krijgt dinsdag 28 mei bezoek van een delegatir van het Borselse gemeentebestuur. Het werkbezoek eindigt s avonds met een hoorzitting in het plaatselijke verenigingsgebuw, die om 19.30 uur begint. De datum in het gemeenteblad De Vesten- der klopt niet. MIDDELBURG - Folklore - Tijdens de 3-daagse brarerie in Middelburg op donderdag 20, vrijdag 21 en zaterdag 22 jmi be steedt de organisatie veel aandacht aan folkloristische acivitei- ten. Uit dit onderdeel van het programma put de stichtin; Mid delburgse braderiebelangen het thema 'Middelburg, fotlore- stad'. De bezoekers kunnen ondermeer kennis maken me ven- delzwaaiers, oude koetsen, ringrijden en klederdrachten. MIDDELBURG - Ridderorde - Het hoofd van de afdeling-ij ks- steun volkshuisvesting bij VROM-Zeeland, J. Hekhuis, is prid- derd in de Orde van Oranje Nassau. Hekhuis, geboren inVlis- singen en momenteel woonachtig in Middelburg, gaat biirren- kort met pensioen. Zijn vrouw mocht hem de versierselei op spelden. Hij kwam in 1945 bij volkshuisvesting in dienst. laar- voor werkte hij bij de PZEM en De Schelde. Hekhuis heeftiich ook verdienstelijk gemaakt in de wereld van de koorzang, orgel muziek en gymnastiek. MIDDELBURG - Vrouwenraad - De Zeeuwse Vrouwenrad verwacht in de toekomst een nog sterker bindmiddel te woiien voor de vrouwenorganisaties in de provincie. De raad meldtdit in het jaarverslag 1984. MIDDELBURG - Kamerleden Gedeputeerde Staten van Ze- land praten op vrijdag 3 mei met de Zeeuwse kamerleden. Am de orde komen onder meer de werkgelegeneid, de havenschs>- pen, het ETI, kernenergie, de WOV, de Grevelingen, toerisire, Neeltje Jans, een wetenschapswinkel, podiumkunsten, weizin kleine dorpen en een zogenaamd ADL-clusterproject in Midde- burg. De bijeenkomst vindt plaats in het provinciehuis. Plaatselijk nieuws Hondenclub - De Hondenclub Aardenburg start zondag 5 mei met een nieuwe groep 'school voor gezelschapshon den'. Ieder die belangstelling heeft kan om 9.30 uur terecht ep het sportpark. avond om kwart over zever melden aan de peuterspeel- KVO - De KVO-leden van de kring Oostburg brengen in het weekeinde van 17 en 18 mei een bezoek aan Luxemburg. Via de Belgische Kempen en Maastricht komt het gezel schap in Echternach en Cler- -aux. Op de terugreis wordt in Antwerpen nog een maaltijd gebruikt., Opknapbeurt - De peuter speelzaal Dikkertje Dap wordt wij dagavond weer grondig opgeknapt. Natuurlijk is de hulp van de ouders onontbeer lijk en de leidsters vragen dan °pk vrijwilligers om hen te as sisteren met verven en knut sel werkzaamheden. Vrijwilli gers kunnen zich vrijdag- Vrouwen voor Vrede - De West-Zeeuws-Vlaamse werk groep Vrouwen voor Vrede houdt, dinsdag 7 mei haar maandelijkse vergadering in vrouwencontact Lotje. Er wordt gesproken over de actie Vrouwkracht tegen Atoom macht op een van de nee-da gen: 18 juni. Van een onzer verslaggevers GOES - Het is twijfelachtig of de regering zich erop mag be roemen meegewerkt te hebben aan de economische opleving in Nederland. Het tegendeel lijkt het geval. Dat zei de Zeeuwse CNV-districtsbe- stuurder L. Phernambucq gis teren in Goes tijdens een con tactmiddag voor anders-actie ven en gepensioneerden van de Vervoersbond CNV. Phernambucq constateerde dat de regering miljarden gul dens in bijna failliete bedrij ven heeft gestoken en dat kor tingen, bijna uitsluitend toe gepast op de uitkeringen van sociale minima en andere kwetsbare groepen, hun weer ga niet kenden. 'Volgens de CNV-er heeft het regeringbeleid de werkge vers in een overwinningsroes gebracht, die ertoe leidt dat ze nu -bij de cao-onderhandelin gen- menen de vakbeweging te lijf te kunnen gaan. Maar er is, zei Phernambucq, meer voor nodig om de vakbewe ging murw te maken. Hij con stateerde dat de vakbweging niet langer machteloos lijkt. De districtsbestuurder he kelde de 'reuzensnelheid', waarmee het kabinet zich werpt op het uitvoeren van ook de laatste restjes van het regeerakkoord. Daarbij kraakte hij de regeringsplan nen tot herziening van het so ciale zekerheidsstelsel. Met name honderdduizenden WAO-ers komen er volgens hem door in onzekerheid over hun uitkering. 'En dat voor een groep die toch al zo stevig gepakt is'. Dat de regering onderscheid wil gaan maken in werklozen en WAO-ers onder en boven de vijftig jaar is voor het CNV onaanvaardbaar, deelde Pher nambucq mee. Hij noemde een koppeling tussen leeftijd of arbeidsverleden en de duur van een uitkering in strijd met de ideeën van het CNV. MIDDELBURG Unaniem, maar hier en daar wel met enige scepsis, zullen de Zeeuwse staten op 31 mei akkoord gaan met de subsidie van ruim 111.000 gulden voor activiteiten in het ka der van het jongeren- iaar. Dat bleek gistermiddag tij dens een vergadering van de statencommissie voor welzijn. De meeste twijfels kwamen van P. de Nooijer (PvdA) en J. Dupré (PSP/CPN). De laatste voorspelde zelfs dat de activi teiten op een flop zullen uit draaien. Hij constateerde dat er nogal wat informatieve ac tiviteiten zijn. „Jongeren heb ben meer aan concrete zaken. Ik heb de indruk dat ze nu eer der zoet worden gehouden, dan actief gemaakt. Er komt niemand op af. Ze zullen wel wijzer zijn". De Nooijer vroeg zich af of de jongeren zelf wel genoeg bij de programmering betrokken zijn. „Ik heb het idee dat er een groepje deskundigen om tafel is gaan zitten dat bepaalt wat goed is voor een ander". Hij had er problemen mee dat er geen speciale activiteiten voor jonge buitenlanders op het programma staan. „Wellicht komt dat omdat er voor hen geen steunpunt is". Gedeputeerde E. Maris- Koster (WD) maakte duide lijk zich niet 'indringend en inhoudelijk' met de program mering te hebben bemoeid. „Je mag verwachten dat degenen die met jongeren werken en ze vertegenwoordigen ook het beste weten waaraan behoefte is. Bij de afrekeningen zal wel blijken of het een flop gewor den is". Van de zijde van de organi serende werkgroep werd op gemerkt dat onder werkloze jongeren wel degelijk een pei ling is gehouden. Voor het overige vaart men op de erva ringen van provinciale instel lingen voor jeugd- en jonge renwerk, die in de organise rende werkgroep vertegen woordigd zijn. Aan buiten landse jongeren is geen spe ciale aandacht besteed omdat dit landelijk al voldoende zou gebeuren. Initiatieven uit die hoek kunnen overigens nog worden gehonoreerd. De organiserende werk groep komt voort uit de Zeeuwse Jeugdraad.Zoals be kend zijn drie projecten op touw gezet en bestaat nog eni ge ruimte om in te springen op nieuwe plannen die zich aan kunnen dienen. Er is een cul tureel project (workshops pop muziek, dans en een kortings regeling voor theaterbezoek), een jeugdwerkloosheidspro- ject (regionale manifestaties en een training van vrijwilli gers voor de openstelling van jongerencentra ten behoeve van jeugdige werklozen) en een informatieproject. KAPELLE - De commissa ris van de Koningin in Zeeland, dr. C. Boertien heeft gisteren burgemees ter G. Huitsing van Kapel le de versierselen opge speld, die behoren bij de ridderorde van Oranje Nassau. Zoals gebruikelijk krijgt iedere burgemeester in de loop van diens ambtsperio de een koninklijke onder scheiding. Het toekennen hiervan is echter wel af hankelijk van een aantal voorwaarden. Zo moet de eerste burger ouder dan 50 jaar zijn en minimaal 4 jaar burgemeester van zijn huidige gemeente. Voorts voldeed Huitsing aan de voorwaarde minimaal 30 jaar in overheidsdienst te zijn. De onderscheiding viel de eerste burger verder ten deel vanwege zijn verdien sten voor de gemeenschap van Kapelle. Ook is Huit sing enige tijd burgemees ter van Uithuizen geweest. Ook in Middelburg werd een ridderorde uitgereikt. Daar was de onderschei ding voor P. van Waes- berghe. Hij is 40 jaar in dienst bij de rijksverkeers inspectie en 25 jaar actief binnen de kinderbescher ming in Zeeland. Verder maakte hij zich onder meer verdienstelijk als be stuurslid van de christelij ke ambtenarenbond Arka en een kerkelijke gemeen schap in Middelburg. MSTERDAM, 29-4-85 - In bintje llmro werden 818 contracten ver ijdeld voor levering mei 1984 bij i n prijs van 17,50 tot 16,20 per lo kg, voor levering april 1985 38 Cntracten tegen 29,30 tot 29,20. I, stemming was flauw voor mei «kalm voor april. R'TTERDAM, 29-4-85 - Con- suiptie-aardappelen, los verladen af edrij fin gulden per 100 12,00- 13,3, Bintje 50mm opwaarts 17,00- 191, De vier onderscheidenen uit Oostburg, v.l.n.r. mevrouw M. Wolfert-Ras, de heer M. I. Geelhoed, ir. J. Roest en mevrouw M. Zonnevij lie F0T0.S DE STEM cofl A DE Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Van de grote nationale lintjesregen zijn er gisteren acht terecht gekomen in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Vier onderscheidingen werden uitgereikt in Oostburg, drie in Sluis en één in Aardenburg. De hoogste onderscheiding, officier in de orde van Oranje Nassau, was weggelegd voor ir. J. Roest, directeur van de Landbouwpraktijkschool te Schoondijke. Deze gaat per 1 augustus de VUT in na 34 jaar in het landbouw-onderwijs werkzaam te zijn geweest. De heer Roest werd 17 jaar gele den benoemd tot directeur van de praktijkschool te Schoon dijke. Gouden ere-medailles, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, werden uitgereikt aan de oud-gemeentesecretaris van Aardenburg, G. van Vooren en aan het voormalige hoofd van de openbare lagere school te Retranchement, J. Hennekeij. Deze laatste is meer dan 45 jaar in het onderwijs werkzaam geweest, waarvan de laatste 33 jaar (tot aan zijn pensionering in 1976) als schoolhoofd te Retranchement. Te vens heeft hij zich ruim 40 jaar lang zeer positief ingezet voor de dorpsgemeenschap Retranchement. Aardenburger G. van Vooren kreeg de gouden medaille niet enkel voor zijn 43-jarige loopbaan bij de gemeente, maar ook voor zijn vele activiteiten op maatschappelijk ge bied. Vooral het werk van Van Vooren in heemkundig ver band (zowel in het Nederlandse als in het Belgische deel van Vlaanderen) trekt al jaren de aandacht. Zoals bekend nam de decorandus eind vorig jaar afscheid als gemeentesecreta ris van Aardenburg. Tenslotte werden vijf West-Zeeuws-Vlamingen bedacht met een zilveren medaille. Mevrouw M. Zonnevij lie, die al ruim 45 jaar als huishoudster werkt bij ds. M. Stol, emeri tus-predikant van de Evangelisch-Lutherse gemeente te Groede en haar collega mevrouw M. Wolfert-Ras, die even zoveel jaren als huishoudster in dienst is bij de bakkersfa milie Brakman te Groede kregen het ere-metaal uitgereikt, maar ook M. Geelhoed, die al 45 jaar als landarbeider actief is; S. Blaeke, die in oktober 40 jaar in dienst is van de firma Cortvriendt te Sluis maar al 43 jaar grote bekendheid geniet als stadsomroeper en tenslotte A. Ballegeer, in november 40 jaar werkzaam bij aannemingsbedrijf Van Hoorickx Zoon te Heille en al tientallen jaren zeer betrokken bij het vereni gingsleven in Aardenburg en Heille. De onderscheidingen werden gisteren uitgereikt door de burgemeesters C. Spijkerboer (Oostburg) en J. Asselbergs (Sluis/ Aardenburg) J. Hennekeij. G. van Vooren S. Blaeke A. Ballegeer A. Aarnoudse. - FOTO WILLEM MIERAS Van een onzer verslaggevers HEINKENSZAND - De lintjesregen 1985 is ook niet voorbijgegaan aan het korps rijkspolitie in Zeeland. Tij dens een bijeenkomst in het gemeentehuis van Borsele kreeg de groepscommandant van de rijkspolitie A. Aar noudse de gouden ere-medail- le, behorend bij de Orde van Oranje-Nassau, op de revers gespeld. De heer Aarnoudse is sinds 1979 de rustgevende figuur in het Borselse korps, dat onder meer de bewaking van de kerncentrale als één der taken heeft. Tijdens diverse demon straties die hier plaatsvonden, heeft de heer Aarnoudse aan getoond immer te zoeken naar goede oplossingen, daarbij zo wel de standpunten van het openbaar ministerie als dat van het bestuur in het oog houdend. In Zierikzee kreeg admini strateur P. van IJsseldijke de zilveren ere-medaille uitge reikt. Evenals de heer Aar noudse is hij oorspronkelijk afkomstig van de Koninklijke marechaussee. Hij diende 1 ij het Wapen in de Nederland re Antillen, waar hij ook politi s- ambtenaar was. Na zijn repa triëring werkte hij o.m. als parkeerwachter in zierikzee. Momenteel is hij administra teur van de groep Schouwen- Duiveland. Van onze correspondent IJZENDIJKE - Het streekmu seum 'West-Zeeuwsch-Vlaan deren Presenteert' te IJzen- dijk heeft voor volgend jaar een nieuwe thema-tentoon stelling vastgesteld. De keus is gevallen op de geschiedenis van de kerken in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het is de bedoeling om in deze thema-tentoonstelling de schijnwerpers te richten op de historie van de afzonderlijke kerken en kerkgenootschap pen in Zeeuwsch-Vlaanderen. „Van even zo groot belang lijkt het een geschiedkundige lijn te zoeken, waarlangs de invloed van de kerken op de gschiedenis van de de kerken in Zeeuwsch-Vlaanderen valt te ontdekken", aldus Pol van de Vijver, voorzitter van het streekmuseum in een brief aan alle besturen van de Zeeuwsch-Vlaamse kerken en kerkgenootschappen. „Één dat is dan ons tweede doel". Deze expositie loopt van half maart tot eind oktober 1986. BOSCH KAPELLE - Zaal J. van Schaick, 19 schutters: hoge vogel: J. van Kerkhoven, Heikant; eerste zij- vogel: J. Eekhout, Ossenisse; tweede zij vogel: J. Vernimmen, Hulst; grootste aantal (6): C. Visser, Bosch- kaöelle. GRAAUW - Staande wip, De Frie zen, 39 schutters: beide hoge vogels: G. Baart, Axel; eerste zij vogel: L. Vermeulen, Nieuw-namen; tweede zij vogel: J. Vereecken, Kloosterzan- de; derde zij vogel: L. Steyaert; vier de zij vogel: M. de Caluwé, beiden Graauw. HULST - Zaal W. Blommaert, 45 schutters: hoge vogel: F. Reunis, St.- Jansteen; eerste zij vogel: R. Sterkx, Zelzate; tweede zij vogel: J. de Waal, Koewacht; grootste aantal (6): A. de Koster, Graauw. HULST - OZO, 48 schutters: hoge en tweede zij vogel: Ronald Verschoten; eerste zij vogel: J. Verschoten; groot ste aantal (6): mevrouw Van Meelen, allen Kloosterzande en C. D'Hooghe, Hulst. HULST - Zaal W. Blommaert, 30 schutters: hoge vogel: J. de Waal, Koewacht; eerste zij vogel: J. de Beul; tweede zij vogel: E. Luykx; grootste aantal (5): R Mahu, allen Hulst. HULST - Bejaardenschieting, De Blaauwe Hoeve, 43 schutters: hoge vogel: J. Maas; eerste zij vogel: R. Wilking, beiden Hulst; tweede zij vo gel: J. van Kerkhoven, St.-Jansteen; grootste aantal (5): P. Stevens en P. Poppe, beiden St.-Jansteen.

de Stem | 1985 | | pagina 15