Iriek ijk Hanegraaf: geen verklaring Petra Groen verovert leiderstrui Wielersport in greep van grote geld McEnroe ronde verder Chelsea ziet af van 'electrische' hekken OOSTERBOSCH RAAKT LEIDERSTRUI IN RONDE VAN SPANJE KWIJT Jos Alberts net op tijd binnen Sponsor voor Haarlem I Nicols Van Bladels kansrijk in Hyeres Tsjechen in finale-ronde VRIJDAG 26 APRIL 1985 PAGINA SPORT 2 ,'ies bij u thuis Inkoop/verkoop KLEINTJE gemeente GISBERS-PLOEG STAAT WEER MET LEGE HANDEN VERRASSING IN DAMES-RONDE windhondenpups bouviers ,De Witte Valk" bouvier DALING I HYPOTHEEKRENTE Badmintonhond wil Van Dooremalen SPORT IN 'T KORT Volleybal team start met verlies IJSHOCKEY A6l 119 parkieten, kanaries, pape-1 gaaien enz. Betalen de hoogste prijzen. Tilburgse Vogelhandel, tel. 013-1 560436 of 553298. HEB mooi kl. flatje 2e verd. met lift ambachtenln. Prin- cenh. wil ruilen m. Thorö pl. 1e verd. of naaste omg Br.o.nr. 932491 v. dit blad. blSl <EERSMAATREGEL houders van Terneuzen <ennis, dat in verband mei mheden het gedeelte van Liiskil, gelegen tussen de de Schepenenstraat, zal alle verkeer, uitgezonderd chtingen. net ingang van heden tot iei aanstaande of zoveel >veel langer als noodzake- 5. uders voornoemd, Ockeloen, burgemeester A.J. van Pagee, secretaris door Hein Groothuis gCHIJF/EPEN - Evenals in jgm staat de Kwantum- joeg van Jan Gisbers aan de vooravond van de Amstel Gold-race nog met lege han den. Geen enkele klassieker werd gewonnen. Het vorig jaar, toen de ze ge van Jac Hanegraaf in de klassieker door het Lim burgs heuvelland nog veel soed maakte, viel de rol van Kwantum op het tweede plan in het voorjaar goed te verklaren. Het ontbreken van Jan Raas, die door zijn val in Milaan-San Remo de grote eendags-wedstrijden in april moest missen, werk te enorm door. Stuurloos was de formatie, die bovendien mentaal zwaar was aange slagen. Dit vooraar is Jan Raas andermaal niet verder geko men dan Milaan-San Remo. Opnieuw moest hij met een blessure (opgekropte zenu wen, waardoor hij veel last bad van zijn linker dijbeen) afhaken. Deze keer mag de afwezigheid van de Zeeuwse kopman evenwel niet als een geldig excuus worden aange voerd. Zo denkt ook Jac Hane graaf, met Adri van der Poel de twee kroonprinsen vor mend in de ploeg, erover. Hanegraaf: „Het niet mee doen van Jan betekent na tuurlijk een gemis. Maar daar kan nu niet alles op af geschoven worden. Dan zou den we niet professioneel be zig zijn, niet hebben geleerd van vorig jaar. Dan zouden we geen stuiver voor onze neus waard zijn." Waar de tegenvallende prestaties wel aan liggen, weet de coureur uit Schijf niet. Hanegraaf: „Het begon zo goed met de Omloop het Volk (Hanegraaf - tweede - en Van der Poel toonaange vend in de finale. Red.) en de Tirreno-Adriatico (eindzege van Zoetemelk, die ook de klimtijdrit won. Red.). Daar na is het al met al heel matig vergaan. Ik heb er geen ver klaring voor. Ik heb er wel naar gezocht, maar geen reëel antwoord kunnen vin den. Ik kan misschien wel tien smoesjes verzinnen, maar daar heb ik geen zin in. Ik wil het eerlijk benaderen. Voor mij is er daarom ook maar een conclusie: we schieten gewoon tekort." Adri van der Poel heeft geen afwijkende mening. „Excuses wil ik ook niet aan voeren. Waar het aan ligt, dat we niet echt hebben mee geteld, kan ik ook niet zeg gen. We hebben allemaal goed getraind en ons goed verzorgd. Bovendien is iedereen steeds redelijk ge zond gebleven. Ikzelf was in de finale van de ronde van Vlaanderen niet lekker - vlak voor de Muur en er net overheen heb ik moeten overgeven - en was daarna een tijdje wat slechter, maar dat wil ik zeker niet als be langrijke factor aanvoeren." Adri van der Poel heeft er de afgelopen dagen alles aan gedaan om te trachten de schade zo veel mogelijk te herstellen in Nederlands eni ge prof-klassieker. Sinds de Waalse Pijl (vorige week woensdag) bivakeert hij al in de Limburgse plaats Epen. Van der Poel: „Ik was niet tevreden over de gang van zaken en wilde proberen al les wat aan te scherpen. Naar mijn idee kon ik dat het beste in de heuvels doen. Ik heb sinds ik in Limburg ben veel getraind met Ad Wij- nands. Dinsdag heb ik in ge zelschap van Wijnands, Kne- temann, Van Meer en Man- ders de laatste lange training gedaan. Toen hebben we de laatste 200 kilometer van de Amstel Gold-race gereden. De laatste dagen heb ik al leen wat aan hersteltraining gedaan om weer op krachten te komen. Ik denk dat ik een goede voorbereiding achter de rug heb. Nu maar wach ten wat er uit komt. Het is erg belangrijk dat er iemand van ons wint, omdat wij een Nederlandse ploeg zijn met een Nederlandse sponsor. Als we niet kunnen winnen, moeten we zeker op een an dere, positieve manier de aandacht op ons zien te ves tigen." „De Amstel Gold-race kan weer veel goedmaken. Maar we mogen er zeker niet op rekenen. Vorig jaar behaalde ik door een samenloop van omstandigheden de overwin ning. De concurrentie zal zich deze keer niet makkelijk laten verrassen", zegt Jac Hanegraaf, die zich in eigen omgeving voorbereidde op de zware koers in Zuid-Lim burg. Hanegraaf: „Ik ken het parkoers van vorig jaar. Ik vond het niet zo noodzakelijk naar Limburg te gaan. Luik- Bastenaken-Luik heb ik nog in de benen zitten. Dat is vol doende." DRONTEN (ANP) - Pas na het nodige rekenwerk kon Petra Groen worden gehuldigd als de nieuwe klasse- mentsrijdster in de nationale wielerronde voor dames. van haar drie mede-vlucht- sters, De Bruin, Top en Van Rijnsoever. Na de derde etappe, gewon nen door de 19-jarige rijdster uit Nieuw-Lekkerland, was het verschil met Petra de Bruin miniem. Groen profi teerde in de langste rit, van Hilversum naar Dronten (81 kilometer), van de aarzeling JONGE Konijnen te koop, Gaete 11, Lage Zwaluwe 01684-2638. Zeer mooie Afghaanse ingeënt, ook Parvo stamb., ontwormd, Ift. 9 wkn. Div' kl. ook blauw. 01184- 19860. Te koop jonge teefjes, uit H.D.-vrije ouders. Tel. 01606-2476. ROTTWEILERPUPS t.k. met stamb. H.D.-vrij. Tel. 01658-1800. GRIJZE roodstaart pape gaai t.k. 550,-, zeer tam en praat. Tel. 076-873155. Vogelhandel Beverweg 104, Breda, tel. 076-225807 vraagt te koop: mankanaries, gras parkieten en rose collies. RIJPAARD vosmerrie, 11 jr., stokm., 1.63, bles, 3 h.w.b., licht bereden, V Frappant, weg. beëindi ging paardesport. Tel 01658-1420. NEST Duitse herders met prima stamboom. Gilze- weg 24a, Bavel, tel. 01613- 1382. MECHELSE herder, reu, 1 jr., zeer waaks, lief voor kinderen. 076-711995. GRIJZE roodstaart pape gaai met nw. kooi, vr.pr 600,-. Tel. 076-135380. T.K. Dobermannpups, 4 I reuen, 3 teven, ingënt en ontwormd, zonder stamb. Tel. 076-412041. WEGENS verhuizing goed tehuis gezocht voor Mecli herder, teef 16 mnd. 01608-12512. PRACHTIGE jonge coc- kerspaniels van part., in geënt en ontwormd 04258-1486. 3-KL. foxhond, 1 Vt jr. oud, teef bij F. Boeren, Hoe- geind 10, Baarle-Nassau, tel. 04257-9519. T.K. rottweiler, reu, 2 jr., m stamb. Bellen na 18.00 uur I 076-410855. T.K. Tervuerense herder I met stamb. teef, 17 mnd. Tel. 01613-3020. Afghaanse windhond m stamboom reu, m. stamboom, 2'/i jr.. 3 bouvierpups, 2 dober- mann-pinchers, 3 mnd. Tel. 01653-3145. ORENSE Jos Alberts uit Ge leen heeft in de tweede etappe van de ronde van Spanje het duel tegen de tijdslimiet met minimaal verschil gewonnen. De student in de bedrijfs kunde werd al vóór de heuvel- I ane uit de wielen gereden. De resterende 170 kilometer naar I de eindstreep in Orense fietste hij hoofdzakelijk alleen. Aan vankelijk hield de Amerikaan Peter Moody hem gezelschap, maar die kreeg zo'n inzinking dat hij nauwelijks nog vooruit I kwam. Ruim een half uur na I Kelly kwam Alberts over de eindstreep. „Ze hebben altijd van mij gezegd, dat ik geen I doorzettingsvermogen heb. I Het tegendeel heb ik nu bewe zen. Het was me anders wel I een lijdensweg". Moody kwam te laat binnen I en werd uitgesloten. Vandaag ivacht de Limburger weer zo'n individuele tijdrit. In de 197 kilometer lange rit naar San tiago de Compqstella doemen I de eerste heuvels al na dertig I kilometer op. HAARLEM (ANP) - Honkbal kampioen Haarlem Nicols heeft gisteren een sponsorcon tract afgesloten met Opel voor een periode van twee jaar en een optie voor nog een jaar. De Nederlandse titelhouder van de afgelopen drie jaar zal zo wel naamsverbinding aan gaan als op de pakken reclame maken voor de autogigant. Een belangrijk deel van het geld, dat de nieuwe sponsor op de rekening van de Haarlemse club zal storten (50.000 gulden per jaar), zal worden gebruikt voor de achterban en meer specifiek voor de jeugdoplei ding, waarvoor twee jaar gele den een meerjarenplan is op- I gesteld. Het bedrijf, dat ook Feyen- I oord steunt, koos voor Nicols, [omdat het het beeld van zijn auto's wil verjongen. Het is het volgens directielid A. Mol niet te doen om naamsbekendheid, want die is in Nederland groot genoeg. Mol zei nog eens 50.000 gulden per jaar te willen vrij maken voor promotionele ac tiviteiten, waarbij af en toe spelers van Nicols zullen wor den ingeschakeld. (ADVERTENTIE) De rente van de RPS Hypotheken is gedaald en is nu vanaf: 16' ^ente 2 jaar vast: 7,6% (7,98%) Rente 5 jaar vast: 8,1% (8,52%) I Rente 7 jaar vast: 8,3% (8,74%) De rentes gelden voor hypotheken met gemeente garantie en maandbetaling (tussen haakjes staan de effectieve rentes vermeld) Wilt u meer weten over de RPS Hypotheken? Bel 020 - 591 8011 of haal de fol ders op het postkantoor. Columbianen slaan Van onze speciale verslaggever ORENSE - Ze wieken weer over wielerland, de Condors. Op ruim 4000 meter hoogte trainden de beste Colombiaanse renners voor de ronde van Spanje. In de tweede etappe hebben ze Bert Oosterbosch uit de gele trui gereden ten voordele van de Spanjaard Miguel Indurain en de weg vrijgemaakt voor de eer ste ritzege van de Ier Sean Kelly. De Brabander keek in de ochtend nog zo optimistisch naar de marathon over 238 ki lometer van Zamora naar Orense, gelegen boven de kop van Portugal. Het weer zag er goed uit en die drie bergjes van derde categorie, daar kon hem toch niets gebeuren. Hij kon immers best een stukje klimmen en hij was in uitste kende vorm. Oosterbosch pedaleerde, zo als het een leider betaamt, keurig in het voorste gelid toen na 125 kilometer de Por- tilla de Padornelo opdoemde. Om hem heen krioelde het plotseling van de Colombia- nen. De klim op een brede en droge weg was helemaal niet steil, zeven kilometer voor het overbruggen van een hoogte verschil van slechts 350 meter. Herrera, Corredor, Parra, Florez en de andere Zuidame rikanen hadden daar zo'n haast dat het complete peloton naar lucht zat te snakken. „Ik vond dat niet zo gek", meende Steven Rooks. „Die Colombia- nen komen van grote hoogte af. Als zij een hap zuurstof ne men, hebben wij pas genoeg met drie happen". De Colombianen vertrokken zo hard, dat zelfs de gerepu teerde Spaanse klimmers in de problemen kwamen. Ooster bosch: „Het was niet te gelo ven. Het leek wel of ik stil stond, zo snel verdwenen zij uit het zicht. Ik had een hele slechte dag. Ik was erbij, ik wilde ook wel, maar mijn be nen blokkeerden volledig". Oosterbosch was de enige niet. Voor meer dan de helft van de deelnemers was de rol in het individueel algemeen klassement na het eerste berg je in de ronde van Spanje uit gespeeld. Het tweede peloton bereikte na 268 kilometer Orense met een vertraging van meer dan twintig minu ten. De broers Eddy en Walter Planckaert, Grewal en Weke- ma hielden Oosterbosch gezel schap. Peter Winnen, Steven Rooks, Theo de Rooy en Ge rard Veldscholten bevonden NIEUWEGEIN (ANP) - In de al ruim negen maanden du rende flirtation tussen de bad- mintonbond en Martijn van Dooremalen, is een daad ge steld. Het bestuur van de Ne derlandse badmintonbond heeft de 31-jarige Raaltenaar uitgekozen als coach van de nationale selectie. Van Dooremalen is het daar in principe mee eens. Maar of het meer wordt dan dat, hangt in hoge mate af van de hou ding van zijn huidige werkge ver. Hij is werkzaam als le raar lichamelijke opvoeding. Vandaar dat begin en duur van het eventuele contract met de badmintonbond nog moeten worden besproken. Verwacht wordt dat Van Dooremalen op 1 juli van start kan gaan als opvolger van in terim-manager Rob von Bar- nau Sijthoff, die op zijn beurt in de plaats kwam van inte rim-coach Fred de Jong, die de zaken waarnam, toen Steen Soerensen in 1984 de wijk nam naar zijn geboorteland Dene marken. zich tussen de klimmers in het eerste peloton, waarin Sean Kelly geen enkele concurre rende sprinter terugvond. Ste ven Rooks probeerde de Ier nog van de dagprijs af te hou den. Hij waagde een demarra ge, maar Kelly reageerde at tent en won de sprint gemak kelijk. Rooks werd vijfde vlak voor Matthieu Hermans, de Brabander in Spaanse dienst, die de zevende plaats opeiste. Peter Winnen kwam ont spannen over de eindstreep. Het was hem niet aan te zien dat hij bijna drie honderd ki lometer op de fiets had geze ten. Hij zag eruit of hij nog aan de rit moest beginnen. Een goed teken. Winnen was wel onder de indruk gekomen van de Colombianen. Maar meer nog van zijn ploeggenoot Veldscholten. „Gerard kreeg een lekke band toen de Colom bianen wegvlogen. Hij kwam in de tweede groep te rijden, maar een poos later verscheen hij plotseling bij ons in de eer ste groep. Ik ben alleen hier naartoe gereden, zei hij". De Colombianen kregen in Orense vele schouderklopjes. Van etappewinnaar Kelly, ook van de Spanjaard Miguel In durain, tweede in de proloog tijdrit. Deze Spaanse reus (1.88 meter) werd met zijn twintig jaar de jongste gele-truidra- ger in de 50-jarige geschiede nis. Zo grepen de initiatieven- nemers van de dag naast alle hoofdprijzen. „Dit was nog maar het begin", legde Alfonso Florez uit. De winnaar van de ronde van de Toekomst in 1980 vertelde waarom zijn ploeg niet tot het hooggebergte wil de wachten. „Wij zijn geko men voor het bergklassement. Herrera moet dat winnen. In de ronde van Frankrijk van de laatste twee jaar grepen we steeds naast de bergprijs, om dat de Fransen op de heuvels en bergen van tweede catego rie veel punten pakten. Dat willen we nu voorkomen". „Dat is dan mooi", mompel de Oosterbosch, die niet echt teleurgesteld was. „Die trui was ik op een dag toch wel kwijtgeraakt. Ik had het al leen niet zo vroeg verwacht. Ik hoop nu nog een etappe te winnen. Een gewone rit of an ders de tijdrit twee dagen voor het einde". De uitslag van de tweede etappe van de ronde van Spanje, van Zamora naar, Orense over 268 kilometer, is: 1. Sean Kelly (Ier) 6 uur, 26 minuten en 3 seconden; gemiddelde snelheid van 41.652 km/uur, 2. José Luis La^uia (Spa), 3. Juan Fernandez (Spa), 4. Jose Luis Na varro (Spa), 5. Steven Rooks (Ned), 6. Jo sé Recio (Spa), 7. Mathieu Hermans (Ned), 8. Ruiz Pello Cabestany (Spa), 9. Gianbattista Baronchelli (Ita), 10. Peter Winnen (Ned), 11. Jean Zola (Ita), 12. Ro nald Pensee (Fra), 13. Theo de Rooy (Ned), 14. Angel Camarillo (Spa), 15. Ika- ki Gaston (Spa), 16. Federico Echave (Spa), 17. Celestino Prietto (Spa), 18. Mi guel Indurain (Spa), 19. Jean-René Ber- naudeau (Fra), 20. Antonio Esparza (Spa), 22. Gerard Veldscholten (Ned) al len zelfde tijd als Kelly, 106. Bert Ooster bosch (Ned) op 20.33, 107. Bert Wekema (Ned) z.t., 112. Walter Planckaert (Bel) z.t., 127. Eddy Planckaert (Bel) z.t., 141. Alexi Grewal (VSt) z.t, 168. en laatste Joe Alberts (Ned) op 3550; algemeen klassement: 1. Indurain 11 uur, 1 minuut en 56 seconden, 2. Julian Gorospe (Spa) op 3 seconden, 3. Kelly op 0.05, 4. Pello Ruiz Cabestany (Spa) op 0.06, 5. Jesus Blanco Villar (Spa) z.t., 6. Eduardo Cho- zas (Spa) op 0.07, 7. José Recio (Spa) op 0.09, 8. Pascal Simon (Fra) op 0.10, 9. Francisco Rodriquez (Col) op 0.11,10. An tonio Coll (Spa) z.t., 11. Rooks op 0.12, 12. Alvaro Pino (Spa) z.t., 13. Raimund Diet- zen (WD1) z.t., 14. Winnen op 0.14, 15. Veldscholten z.t, 16. Pedro Munoz (Spa) z.t., 17. Eric Caritoux (Fra) op 0.15, 18. Jean-Claude Bagot (Fra) z.t., 19. Jean- René Bernaudeau (Fra) op 0.16, 20. José Luis Navarro (Spa) op 0.18, 22. De Rooy z.t, 50. Hermans op 253, 92. Oosterbosch op 20.25, 115. Eddy Planckaert op 21.11, 116. Wekema z.t, 118. Walter Planckaert op 21.15,138. Grewal op 23.14,168. en laat ste Alberts 39.28. De winnaar van de tweede etappe van de rondfe van Spanje, de Ier Sean Kelly, was blij met de actie berg-op van de Columbianen. - fotoap Van onze speciale verslaggever ORENSE - De wielersport komt langzaam in de greep van 'het Grote Geld'. De tijd is voorbij, dat wielrenners grote afstanden hardfietsen, onder soms barre omstan digheden, voor karige ver goedingen. Nog even en ze hebben de achterstand op het financiële vlak op de tennissersspelers goedge maakt. De Amerikaan Greg Le- mond is hun voortrekker. De wereldkampioen van 1983 heeft bij de Franse magnaat Tapie een vast jaarsalaris van 1.2 miljoen gulden. Dat is drie keer zo veel als Eddy Merckx in zijn gloriejaren. Die zijn nog maar tien jaar voorbij. Merckx won klas siekers op rij, Lemond rijdt vierde en zevende prijzen. Spanje is op weg het nieu we wielermekka van Europa te worden. Vijf jaar geleden lag de wielrennerij op het Iberisch schiereiland, die bol stond van doping en combi nes, op zijn achterste. Plotse ling kwam de ommekeer. Ramon Mendiburu, de wed strijdleider in de ronde van Spanje, kreeg macht en be gon met een grote schoon maak. Hij interesseerde de televisie. Bijna alle wedstrij den van enige allure, en dat zijn er in Spanje waar het seizoen in februari begint en pas in oktober eindigt heel wat, worden rechtstreeks uitgezonden. De sponsors stroomden de laatste vijf jaar toe. Nu verdient Pedro Delga- do, die vorig seizoen geen en kele koers won, twintig mil joen peseta's per jaar, een slordige 400.000 gulden. Pe dro Munoz kreeg, ondanks een schorsing van vier maanden voor doping, een contract van vijftien miljoen peseta's, zijnde 300.000 gul den. Angel Arroyo, twee jaar terug tweede in de ronde van Frankrijk, transfereerde zichzelf afgelopen winter van Reynolds naar Zor voor het zelfde jaarsalaris. Bij zijn nieuwe Spaanse sponsor mocht hij zelfs zijn neus op trekken voor de nu lopende ronde van Spanje. Deze jaarsalarissen zijn fooien vergeleken bij het aanbod, dat de Ier Sean Kel ly kreeg voor een contract van de limonade-gigant Kas voor de seizoenen '86 en '87: honderd miljoen peseta's, of wel 2,1 miljoen gulden. De Verenigde Staten blijft eveneens meedoen. Uit Ame rika kwam een ploeg begin nende profs ervaring opdoen in de ronde van Spanje. Rou tinier John Eustice, een voorvechter van de wieler sport in Amerika, vertelde bij de start van de tweede Vuelta-rit in Samora: „Op 23 juni wordt in Philadephia het Amerikaanse kampioen schap op de weg over 250 ki lometer gehouden. Er is een prijzengeld van 100.000 dol lar. Wie wint behoeft het ge hele seizoen niet meer te fietsen. En als het een mooie wedstrijd wordt, komt er volgend seizoen een keten van zulke wedstrijden in Noord-Amerika". Alexi Grewal, de Ameri kaan in de ploeg van Peter Post, wordt als Olympisch kampioen dringend aan de start gewenst in Philadel phia. In Orense verklaarde hij niet veel trek te hebben. „Als ik de ronde van Frank rijk moet rijden, doe ik zeker niet mee. Zo niet, wil ik een behoorlijk startgeld hebben, want als je over de oceaan vliegt, krijg je zulke dikke benen, dat je niet meer kunt bereiken dan de tiende plaats". HYERES (ANP) - Op de voor laatste dag van de internatio nale zeilweek in Hyeres heb ben Willy en Cees van Bladel hun leidende positie bij de Tornado's versterkt. De ge broeders Van Bladel eindig den in de vijfde race als twee de. De enige serieuze bedrei ging voor de Nederlanders zijn de Zweden Göran Marström en Krist Söderquist. Hans Duetz en Jan Bos heb ben nog kansen op de eindzege in de 470-klasse. Door de twee de plaats van gisteren zijn de Nederlanders nu achter de Westduitsers Ludger Hütter- mann en Niels Kürte tweede in de rangschikking. Bij de da mes (470-klasse) voeren Tonny van der Voren en Henneke Stavenuiter de ranglijst aan. Er werd gisteren bij wind kracht 4 a 5 en hoge golven ge zeild. Volgens de verwachtin gen zal er op de slotdag van hetzelfde weerbeeld sprake zijn. BOKSEN - Op de wereldrang- lij st van de World Boxing Council (WBC) voor de maand april staat Europees kampioen Alex Blanchard als zevende genoteerd. Eerste uitdager van wereldkampioen Michael Spinks (VSt) is de Amerikaan Marvin Johnson. WIELRENNEN - De voorma lige wereldkampioen Giusep pe Saronni zal van 11 tot 20 ju ni meedoen aan de Ronde van Zwitserland, die volgt op de Giro d' Italia. Saronni won de Ronde van Zwitserland in 1982. ATLANTA (Rtr) - John McEnroe heeft de tweede ron de van het tennistoernooi in Atlanta bereikt. In de ope ningsronde versloeg de als nummer een geplaatste New Vorker zijn landgenoot Brian Teacher met twee maal 6-3. Het Zweedse talent Stefan Edberg, afgelopen weekeinde nog actief voor het Zweedse Davis Cup-team in de inhaal wedstrijd in Santiago tegen Chili, werd verrassend uitge schakeld. Mike Leach won in twee games: 7-5,7-5. Uitslagen eerste ronde: McEnroe (VSt)-Teacher (VSt) 6-3,6-3, Leach (VSt)-Edberg (Zwe) 7-5, 7-5, Mayotte (VSt)-Pfister (VSt) 6-4, 6- 4; tweede ronde: Gilbert (VSt)- Fitzgerald (VSt) 3-6, 6-3, 6-1, An- nacone (VSt)-Sadri (VSt) 6-3, 6-3, Curren (VSt)-Wilkinson (VSt) 6-4, 7-5. De Amerikaanse toptennis- ster Martina Navratilova heeft gemakkelijk de kwartfi nales bereikt van het met 700.000 gulden gedoteerde toernooi van Orlando in Flori da. Navratilova bedwong haar landgenote Kathy Horvath in twee sets: 6-4, 6-1. De partij duurde vijf kwartier. De vrij onbekende Amerikaanse Deb bie Spence bereikte nog ge makkelijker de volgende ron de. Ze hoefde niet eens aan te treden tegen Sylvia Hanika. De als achtste geplaatste Westduitse zag van spelen af wegens een enkelblessure. Uitslagen tweede ronde, dames- enkelspel: Martina Navratilova (VSt)-Kathy Horvath (VSt) 6-4, 6- 1, Manuela Maleeva (Bul)-Esuko Inoue (Jap) 6-2, 6-1, Claudia Koh- de-Kilsch (WDl)-Renata Sasak (Joe) 6-4, 6-3, Catarina Lindqvist (Zwe)-Michele Torres (VSt) 7-6, 6- 4, Bonnie Gadusek (VSt)-Yvonne Vermaak (ZAf) 6-0, 6-4, Debbie Spence (VSt)-Sylvia Hanika (WD1) w.o. OOST-BERLIJN (ANP) - De Nederlandse volleybalploeg heeft de openingswedstrijd van een internationaal toer nooi in Oost-Berlijn tegen de DDR verloren. Na een mat duel werd het gisteren 3-1 voor de thuis ploeg. De setstanden waren 15-6,14-16,16-14 en 15-9. Aan het toernooi, dat in het kader van de voorbereiding op de Europese titelstrijd wordt afgewerkt, doen ook Frank rijk en jeugdploegen van de DDR en de Sovjetunie mee. Vandaag speelt Nederland te gen de Russische jeugd. De organisatorische manke menten van de uit de grond gestampte etappewedstrijd veroorzaakte tot dusverre geenszins een remmende in vloed op het koersverloop. Het na erkenning hunkerende da mespeloton trapte ook in de koude en winderige etappe van gisteren meteen na het vertrek zo hard mogelijk op de pedalen. Dat leidde al snel tot een kopgroep van acht, waarir) Gonny van Koert, de draag ster van de leiderstrui, ont brak. Petra de Bruin en Con nie Meijer, de andere klasse mentsrijdsters uit de formatie, kregen opdracht uit de ploegleiderswagen het werk in de vluchtgroep te staken van het moment, dat Eria Oomen dankzij een tussensprint vir tueel leidster was geworden. „De sprintsnelheid van Eria was een te groot risico", ver klaarde De Bruin die beslis sing. Ook Oomen hield na tussen komst van haar ploegleider de benen stil. Angst voor de bete re mogelijkheden van De Bruin en Meijer in de twaalf kilometer lange tijdrit van vanmorgen lag daaraan ten grondslag. De hergroepering was het gevolg, maar die was van korte duur. Groen, De Bruin en Van Rijnsoever, nu in het gezel schap van Hennie Top, gingen er opnieuw vandoor. Bij het binnenrijden van Dronten waagde Petra Groen de gok. De ploeggenote van de deze ronde onopvallende Heieen Hage, hoopte op een moment van aarzeling van de anderen. Dat volgde. Uiteindelijk gaf Petra de Bruin het initiatief tot de te laat ingezette tegen aanval. In de roes'van de mo gelijke ritoverwinning, haar eerste bij de dames, bleef Groen, die als werkneemster op het bedrijf van haar vader zoveel kan trainen als zij wil, vooruit. Na het uitgebreide telwerk van de wedstrijdlei ding mocht zij bovendien de leiderstrui aantrekken. De eerste editie van de nationale wielerronde voor dames be leefde daarmee een nieuwe verrassing. De uitslag van de derde etappe van de ronde van Nederland voor da mes is: 1. Petra Groen (Nieuw- Lekkerland) 81 kilometer in 2 uur, 13 minuten en 48 seconden - met tijdvergoeding 2.13,34 - gemiddelde snelheid 36.32 km/uur, 2. Hennie Top (Wekerom) op 17 seconden - met tijdvergoeding 2.14,00; 3. Petra de Bruin (Nieuwkoop) z.t. - met tijdvergoeding 2.13,57; 4. Thea van Rijnsoever (Breukelen) z.t. - met tijdvergoeding 2.14,04; 5. Eria Oomen (Schijndel) op 1.05 - met tijdvergoeding 2.14,48; 6. Monique Kauffman (Den Haag) op 1.05; 7. Rita Timpers (Almelo); 8. Helen Sörensen (Den); 9. Connie Meijer (Vlaardingen); 10. Gonnie Brouwer (Mantgum) allen zelfde tijd als Kauffman; het algemeen klasse ment na de derde etappe is: 1. Groen 5 uur, 56 minuten en 30 se conden; 2. P. de Bruin op 0.21; 3. Top op 0.28; 4. Van Rijnsoever op 0.31; 5. Van Koert op 0.44; 6. Oomen op 0.54; 7. C. Meijer op 0.57; 8. M. de Bruin op 1.04; 9. Kauffman op 1.16; 10. Timmermans z.t. PRAAG (SID/DPA) - Gast land Tsjechoslowakije heeft donderdag na de Sovjetunie, Canada en de Verenigde Sta ten de finale-poule van de strijd om het wereldkam pioenschap ijshockey in de A- groep bereikt. In Praag werd Zweden verslagen met 7-2. Zweden-Tsjechoslowakije 2-7 (0-3, 2-2, 0-2). 1. Rusnak 0-1,2. Hora va 0-2,10. Lala 0-3, 28. Ruzicka 0-4, 28. Eklund 1-4, 38. Richter 1-5,40. Eldebrink 2-5,50. Lulac 2- 6, 59. Lulac 2-7. Scheidsrechter: Karadin (Sov), toeschouwers 14.000 (uitverkocht). Straf minuten: Tsjechoslowakije 18, Zweden 16 en Petterson van het ijs ge- LONDEN (SID) - De Engelse eerste-divisievoetbalvereniging Chelsea haalt de omstreden 'electrische' hekken voor zaterdag weg. De Londense vereniging had schrikdaad aangebracht om te voorkomen dat het veld van Stamford Bridge door de suppor ters zou worden betreden. De club heeft de laatste maanden veel te stellen met geweldadige toeschouwers. Hoewel het schrikeffect bij een voltage van twaalf zeer be perkt is, kwam de maatregel Chelsea op veel kritiek te staan. Zelfs de gerechtelijke macht en de regering spraken hun ernsti ge bedenkingen uit over de voorzieningen. Het Londense ge meentebestuur stelde de club een ultimatum. Voor het duel te gen stadgenoot Tottenham Hotspur heeft het bestuur van Chel sea besloten voorlopig af te zien van electrische afschrikking.

de Stem | 1985 | | pagina 9