Kamer tikt Braks op de vingers Kamer: vanaf '86 soepeler beleid AWBZ Een rondje frisse energie. Nieuw overleg in kabinet over omroep Jesreiyct Geen goedkope stroom voor weigeraars kernenergie ONDERZOEK FINANCIËN: Werkgevers laken milieubeleid Vakantie bungalows populairder Religieuzen niet naar paus adox BINNENLAND1 Lubbers vindt Duisenberg pessimistisch Den Haag - Fiscaal-technisch is er niets aan de hand met de kleine twee-verdieners. D'66 weggevaagd Democraten: met 18 jaar meerderjarig Stortplaatsen kunnen half procent gasverbruik leveren Boerenboycot Tamil weg RP-huisvesting Star Wars Houben-conflict T5 PAGINA? filosofeerde onlangs betekenis van Ame- militaire wederge- naar aanleiding van t-Amerika: „Ons be- zo ontworpen dat er noodzaak ontstaat di- te grijpen. Ameri- troepen zullen niet iluipenderwijs in een grotere gevechtsrol i getrokken. We bege- niet meer in een uit- ze situatie, niet meer inbare oorlog." andere woorden, Nica- is gewaarschuwd, als ikees komen, dan ko- heel veel en dan is het afgelopen. Geen Vietnam. En de opti- in de VS zeggen dan Sandinisten, bedre- ze zijn in de guerilla- sullen terugvechten, er is een lange jungle- ontstaan en dus ko- yankees niet. optimisme lijkt -los at men moge denken indirecte methoden ashington aanwendt zin te krijgen in Cen- Amerika - gerecht- gd. De overrompeling enada is in veler ogen paradoxaal ook- nog kenmerkend voor de alligheid van het kaanse buitenlandse na 'Vietnam', er geen Vietnamoor- s geweest, dan hadden kaanse soldaten intus- banon bezet, Nicara- ngevallen en in El Sal- de linkse opstandelin- treden. Nu hebben we Libanon teruggetrok- tten we al jarenlang ;ge en schrijven 55 mi- adviseurs in El Salva- laten we het vuile n Nicaragua opknap- >or Nicaraguanen. Al- t minuscule Grenada we te overvallen, de grootste wereld en in vergelijking met op een na grootste macht, de Sovjet Unie, t-Europa, Afganistan, en Midden-Amerika ijn we akelig terug- id", zegt politiek ana- hn Bechtel in Wash- is de erfenis van Viet- Vngst voor een nieuw al schisma rond lende Amerikanen en itheid voor een nieuwe n Anti-Amerikanisme bondgenootschappe- landen, maken van a op de tiende ver- van. 's lands enige re nederlaag, een natie liswaar'harde woor- indrukwèkkende mi- mogelijkheden, maar weinig daden. Als de :n en de mogelij khe- doende blijven om het den zelfrespect te be- :n, de potentiële vij- 'itzag in te boezemen en en achterwege te laten, ;rfenis van Vietnam zo g nog niet. iet rapport worden veel tellen gedaan om aan ituatie een eind te ma- \o zou belastingontdui- via 'lege' juridische uren moeten worden omen door een centraal ngspunt in te stellen concerns hun struc- ijzigingen moeten mei- het onderzoek blijkt ridelijk dat het stimu- sbeleid van de Neder - overheid een volledig is geworden. Het te probleem voor de ven is niet zozeer het aan financiële midde- eld genoeg) maar on- :nde afzetmogelijkhe- 'ooral op de binnen markt. uit die impasse te ko- zou de binnenlandse racht moeten worden rkt, een pleidooi dat de tijd door steeds meer nen wordt gehouden, at te betalen zouden de lenfondsen meer in land moeten beleggen, idrijven speciale voor genieten (premies, ex- rdgaswinsten eet.) zou- 1e ondernemingen ver moeten worden dat liet volledig naar het land te sluizen. der zou een concern, het verleden heeft ge- eerd van investerings- lere premies, maar des ks een bedrijf in Ne- ïd sluit, moeten worden cht een deel van die es terug te betalen. Het nmers nooit de bedoe- an de overheid zijn ge- dat met miljoenen idssteun investeringen iseerd worden, die na jaren weer worden oken, terwijl tegelij-, 1 wel driftig in het bui- d wordt geinvesteerd. ;ineel is het voorstel overplaatsing van be- ctiviteiten vanuit Ne- d naar het buitenland oort alimentatieplicht ggen: daarmee zouden ciale kosten moeten gedekt die ontstaan iraak van investerin- at geldt zeker als die 'en hebben geprofi- an overheidspremies. VRIJDAG 26 APRIL 1985 T28 PAGINA 3 Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Winse mius (Milieubeheer) voert een onsamenhangend milieube leid Hij zou zijn pogingen om vervuilende activiteiten tegen te gaan veel meer moeten af stemmen op milieu kwaliteits eisen. Deze kritiek is vervat in een «steren door de werkgevers organisaties VNO en NCW uitgebrachte notitie over mi lieubeleid. De werkgevers be pleiten daarin milieu kwali teitseisen als basis voor een milieubeleid. De filosofie er achter: Een 100% schoon mi lieu is niet nodig, als maar een aanvaardbare kwaliteit als ondergrens wordt gehanteerd. Zolang afzonderlijke bedrij ven of een aantal ondernemin gen bij elkaar op één indu strie- of bedrijventerrein die normen niet overschrijdt, moet de overheid niet moeilijk doen, aldus de werkgevers, die steen en been klagen over on nodig hoge milieukosten. Volgens de werkgeversor ganisaties zou ook een tweede ling moeten worden gemaaakt tussen bedrijven die nauwe lijks vervuilen, en op wier ac tiviteiten de milieu-inspecties kunnen blijven toezien, en su per-vervuilers, die in overleg met de overheid een veel strengere interne controle zouden moeten doorvoeren. Tenslotte breken de werk gevers opnieuw een lans voor het in de VS al op grote schaal toegepaste 'Bubble'-concept, waarvan aanvankelijk ook minister Winsemius nogal ge charmeerd leek: milieunor men niet langer per bedrijf, maar per bedrijven- of indus trieterrein vastgesteld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Braks (Landbouw) heeft bij het vaststellen van het nieuwe kortingspercentage voor de melkproduktie volgens de Tweede Kamer zijn kaarten vroegtijdig op tafel gelegd. Daarmee verspeelde Braks naar de mening van PvdA, CDA en WD de kans om van de EG-landbouwministers een lager kortingspercentage te krijgen voor de Nederlandse melkveehouders. PvdA en CDA vinden het nieuwe kortingspercentage van 9,85 procent (was vorig jaar 8,65 procent) in de Beschik king Superheffing niet helemaal onredelijk, dit in tegen stelling tot de WD die tegen elke verhoging van de korting van de melkproduktie. Alle partijen willen de verhoging afhankelijk stellen van de uitslag van de onderhandelingen over de EG-landbouw- prijzen die volgende week in Luxemburg verdergaan. Mi nister Braks is in zijn nieuwe Beschikking Superheffing al uitgegaan van de de vorig jaar door de ministers van land bouw afgesproken verhoging van 0,9 procent. De kamer wees Braks op het feit dat West-Duitsland tijdens de on derhandelingen heeft voorgesteld de afgesproken verho ging een jaar uit te stellen. Braks meent dat er nauwelijks kans is dat een meerder heid van de lidstaten of de Europese Commissie zal instem men met uitstel van de 0,9 procent. De minister constateer de dat hij met de korting van 9,85 procent al een groot riso- co neemt, omdat het gevaar dreigt dat Nederland ook in het nieuwe melkjaar (vanaf 1 april) weer teveel melk produ ceert. Tweeverdiener niet in nadeel VLAARDINGEN (ANP) - Premier Lubbers heeft er be grip voor dat president Dui senberg van de Nederlandsche Bank heel nadrukkelijk naar het overheidstekort kijkt in zijn beschouwingen, maar vindt zijn van 'strikken van zorgen' voorziene jaarverslag wat te pessimistisch. De eerste minister zei dit in Vlaardingen, tijdens de alge mene ledenvergadering van de Algemene Werkgevers Ver eniging (AWV), de industriële werkgevers in ons land. Lub bers wees erop dat in zijn ka binetsperiode de groei van te kort en uitgaven, die hij in 1982 aantrof, naar beneden is omgebogen. Hij deed geen uit spraken over tekortpercenta ges en de haalbaarheid daar van, maar noemde het een goed streven als "de rentelasten op de schuld zouden kunnen worden gestabiliseerd. Anders blijven belastingverhogingen boven de horizon hangen en worden overheidsuitgaven verder weggedrukt. Volgens Lubbers zou een stabilisering van de rentelas ten binnen een jaar of twee een feit kunnen zijn, als de rentevoet op zeven procent zou uitkomen (nu iets hoger), de groei van de economie twee procent zou bedragen en de in flatie op eenzelfde percentage zou uitkomen. Een dergelijk scenario betekent wel dat een verdere verlaging van de overheidsuitgaven met 2 a 2,5 miljard gulden per jaar nodig Lubbers wees op de kwest- baarheid van dit draaiboek. Een rente van acht procent of een groei die een vol procent lager uitkomt, zorgt voor een noodzakelijke verdubbeling van de ombuigingen, wat voor politieke en bestuurlijke pro blemen zorgt. Van onze Haagse redactie Het grote aantal tweeverdieners dat sinds 1 januari ontslag heeft genomen vooral in de gezinszorg wordt toegeschreven aan de verkeerde voorlichting van de betrokken organisaties. Dat wijst het onderzoek van het ministerie van Financiën uit naar de gevolgen van de wet tweeverdieners. Als het aan staatssecretaris Koning (Financiën) ligt zal hij op basis Van een onzer verslaggevers BREDA - De bungalowvakan tie wordt steeds populairder. Dat gaat ten koste van de vakanties op campings en in vaste stacaravans. De bunga lowparken krijgen vooral in de winterperiode nieuwe stro men recreanten te verwerken. Dat staat in het 'Trendrap port toerisme 1984' van het in Breda gevestigde Nederlands Instituut voor recreatie en- Toerisme (NRIT). Het rapport, waaraan wordt gewerkt door het Nederlands Bureau voor Toerisme en het enquêtebu reau Interact, zal een dezer dagen van de pers rollen. „De kampeerbedrijven zul len extra actie moeten onder nemen om het seizoen 1985 te laten slagen", zeggen de on derzoekers Chris de Boer en Rob Dirven, die het rapport hebben samengesteld. Zij con stateren dat steeds meer men sen een weekend- of mid weekarrangement in een bun galowpark kopen. Om de kampeerbedrijven weer in de markt te brengen zouden deze een voor de con sument aantrekkelijke actie moeten voeren, zo vindt De Boer. „Buiten het hoogseizoen om zou men bijvoorbeeld ar rangementen voor een week kunnen aanbieden", zegt de onderzoeker. „Dat gebeurt nu niet of nauwelijks". Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Tweede Kamer wil dat er vanaf vol gend jaar meer geld wordt vrijgemaakt om een groter deel van het inkomen van mensen vrij te stellen, die gebruik maken van AWBZ-voorzieningen. De PvdA wil dat nog dit jaar geld dat verleden jaar overbleef (ongeveer ƒ25 mil joen) alsnog aan deze mensen wordt 'gegeven'. Staatssecre taris Van der Reijden (Volks gezondheid) wil daarvan niets weten, omdat dat geld inmid dels in de schatkist is verdwe nen. Volgend jaar kan er wel wat meer, vindt de staatsse cretaris. De PvdA zal over deze af faire binnen enige tijd een uit spraak van de Kamer vragen. Dat was de uitkomst van een mondeling overleg tussen Van der Reijden en de Kamer commissie voor Volksgezond heid. Onderwerp van overleg was de versoepeling van de eigen bijdrage AWBZ (bijzon dere ziektekosten). Uit een rapport van minister Brink man (WVC) bleek eerverleden week dat van de ƒ40 miljoen die het Rijk voor die versoepe- •ing heeft uitgetrokken slechts 15 miljoen daadwerkelijk be steed zijn. Mensen die op een AWBZ- voorziening zijn aangewezen betalen een eigen bijdrage. Als 2e daarna nog inkomen over houden raken ze dat niet kwijt door die versoepeling. Dat er minder geld is uitgegeven dan was geraamd komt omdat veel mensen in de AWBZ niet ge noeg verdienen om van het fiscale voordeel te kunnen ge nieten. Een bejaarde in een verzorgingstehuis is door gaans de AOW kwijt aan de eigen bijdrage, maar valt bui ten de normen van de belas ting om iets te kunnen terug vragen. De oppositie wil dat die fis cale mogelijkheden verruimd worden, maar Van der Reij den voelt daar - in navolging van de Ziekenfondsraad - niets voor. De bewindsman zei alleen een verdere versoepeling op dit moment te willen voor de groep die al gebruik maakt van de regeling. Meer van het zelfde dus. Daarop zeiden de woordvoerders van de drie grote partijen dat er in 1986 in ieder geval wel een verrui ming van de inkomensvrij- stelling moet komen. Van der Reijden verzette zich daar niet tegen, maar zei wel dat hij dat extra geld wil halen uit de 'be zuiniging' die optreedt door het opheffen van de vrijwilli ge- en bejaardenverzekering van de ziekenfondsen. van dat onderzoek geen voor stellen doen aan de Tweede Kamer om de vermeende na delige gevolgen voor de twee verdieners weg te werken. Indien het inkomen over 1985 van deze groep twee-ver dieners wordt vergeleken met 1983 inplaats van met 1984 dan blijkt vrijwel iedereen erop vooruit te zijn gegaan. Wel is de staatssecretaris van plan om voor 1986 de zgn. voetoverheveling ongebruikt deel van de belastingvrije som van de minst-verdienende overhevelen naar de meest- verdienende) te spreiden over het hele jaar. Dit jaar kan van die mogelijkheid alleen maar op 1 juli gebruik worden ge maakt. Het gevolg van zijn plan is dat dan al maandelijk of wekelijks minder loonbe lasting wordt ingehouden waardoor het netto-inkomen hoger wordt. De staatssecretaris heeft het onderzoek naar de nadelige arbeidsmarkteffecten van de wet verricht onder druk van de regeringsfracties CDA en WD. Hoewel het onderzoek is af gesloten zal het kabinet zich nog nader beraden over de wijze waarop de negatieve psychologische uitwerking als gevolg van de verkeerde voor lichting moet worden wegge werkt. Het is vrijwel onmoge lijk voor de groep „kleine"- tweeverdieners iets extras met terugwerkende kracht te doen D'66 heeft bij de deelgemeen teraadsverkiezingen in Hoog vliet (gemeente Rotterdam) al haar drie zetels verloren. Vakbondsbestuurders hou den hun achterban 'op scherp', een ontmoeting in de NOS-studio's. - fotoanp (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van de Stichting Sa menwerking Nederlandse Vrouwelijke Religieuzen (SNVR) neemt niet deel aan de ontmoeting van paus Jo hannes Paulus II met katholieke maatschappelijke orga nisaties op 12 mei in Utrecht. In de SNVR zijn de ruim 80 congregaties van actieve (niet-beschouwende) vrouwelijke religieuzen verenigd. Het bestuur zal zijn besluit in een brief aan de congrega ties uitgebreid toelichten. Dat heeft de voorlichter van de Konferentie Nederlandse Religieuzen (KNR), waarin de overkoepelende organisaties van religieuzen samenwer ken, donderdag desgevraagd bevestigd. Het besluit van de SNVR hangt samen met het feit dat aartsbisschop Simonis de feministische theologe prof. dr. Katharina Halkes heeft verboden de paus tijdens diens ontmoeting met maatschappelijke organisaties toe te spreken. DEN HAAG - Minister Brinkman (Cultuur) overlegt vandaag opnieuw met het Kabinet of de omstreden omroep-cao tóch goedgekeurd moet worden. Het debat hierover werd gisteren stopgezet nadat bleek dat een meerderheid van de Tweede Kamer (PvdA en WD) voor goedkeuring van de cao is. Na het Kabinetsbe raad wordt het debat dinsdag voortgezet. Zoals bekend heeft de be windsman de cao tot nu toe af gewezen, omdat deze volgens hem twintig tot dertig miljoen gulden extra kost. Brinkman wil voorkomen dat dit extra bedrag verkregen moet wo- reen via een verhoging van de omroepbij drage. Tijdens het debat diende CDA-woordvoerder Gerritse een motie in, waarin hij voor stelde dat de minister opnieuw met werkgevers en werkne mers moest overleggen. Volgens Brinkman heeft de Tweede Kamer verdere on derhandelingen echter onmo gelijk gemaakt. De Kamer is altijd tegen een verhoging van de omroepbijdrage geweest. De werkgevers hebben in middels voorgesteld om, bij goedkeuring van de CAO, 12 miljoen gulden extra te bezui nigen. Brinkman was hier sceptisch over. „Blijkbaar kan er nu opeens wel bezuinigd worden," aldus de bewinds man. De Raad van Beheer van de NOS liet na afloop van het de bat weten dat er alleen met de minister gesproken zou wor den als hij bij voorbaat ak koord zou gaan met de CAO. „Anders gaan wij geen ge sprek aan. Er kan alleen nog gesproken worden over de ex tra bezuiniging van 12 miljoen gulden," zo deelde een woord voerder mee. DEN HAAG (ANP) - In het kader van het internationale jongerenjaar 1985 is het een goede zaak nog dit jaar een definitief besluit te nemen over de voorstellen de meer- derjarigheidsgrens van 21 op 18 jaar te brengen. De Jonge Democraten (de jongerenorganisatie van D'66) doen dit dringende verzoek in een brief aan de fracties in de Tweede Kamer. De JD wijst er op dat het betreffende wets voorstel al sinds december 1978 bij het parlement ligt. De praktijk is dat jongeren bij het bereiken van de acht tienjarige leeftijd als zelfstan dig individu worden be schouwd. Dat komt onder an dere tot uiting in het straf recht en het actief kiesrecht. Handhaven van de grens op 21 jaar is derhalve irreëel, stellen de democraten. RIJEN - Uit 25 stortplaatsen van afval in ons land kan on geveer 230 miljoen kubieke meter gas gewonnen worden. Deze hoeveelheid is vergelijk baar met 160 miljoen kubieke meter aardgas, ofwel een half procent van het binnenlandse aardgasverbruik. Dit blijkt uit een binnenkort te verschijnen studie van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne, uitgevoerd in opdracht van de Nederlandse Energie Ontwik- kelings Maatschappij (NEOM). Minister P. Winsemius van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer zei dat gisteren bij de opening van de gemoderniseerde Konink lijke Steenfabriek 'De Vijf Eiken' in Rijen. Een van de handelingen die de bewindsman verrichtte was het starten van een gasinstal latie op de storplaats Bavel/ Dorst. Uit deze afvalberg ko men jaarlijks miljoenen ku bieke meters stortgas vrij, die tot nu toe werden af gefakkeld. Met ingang van vandaag gaat de steenfabriek het gas gebruiken voor energievoor ziening. Via een zes kilometer lange leiding wordt het stort gas naar De Vijf Eiken in Rij en getransporteerd. De onder neming heeft met de Maat schap Gasunie/ Grontmij een contract gesloten voor prak tisch de gehele afname van tien miljoen kubieke meter gas tot het jaar 2000. (w.v.) Uit het onderzoek van het Rijksinstituut blijkt dat uit 25 stortterreinen het winnen van gas aantrekkelijk kan zijn, mits er potentiële afnemers in de omgeving aanwezig zijn. De Gasunie is niet van plan om in alle toekomstige stort gasprojecten als medeprodu cent op te treden. Dat de Gas unie dat in Bavel wel heeft ge daan komt omdat het hier gaat om een proefproject waarvan men hoopte leren. V V 15 Beste kijkers, dinsdag aan staande ziet u de volgende af levering in de adembenemen de serie 'Brinkman en de om roep'. Hoe zal het aflopen met de cao? Zal de gluiperige minister erin slagen nog meer vijanden te maken? Zal Rutger Hauer wraak nemen voor de prikactie die hem woensdagavond trof? Dat wordt kijken, volgende week, dames en heren. Span ning en sensatie zijn verze kerd. Het boek over deze serie, 'De Brinkman-affaire' kunt u bestellen bij de TROS door 25 gulden over te maken. Brinkman heeft tv-boeven als JR van Dallas al ver achter zich gelaten. Hij heeft zelfs overwo gen de AVRO-serie 'Veertig jaar na dato' te verbieden. Vanwege sluikreclame. Hij dacht bij het woord 'Dato' aan een bekend wasmiddel. Hij is toen naar Wibo van der Linde, de AVRO-baas, gestapt. „Zend het programma over 40 jaar uit", stelde hij voor. „En noem het dan Veertig jaar na Wibo". Wat moet er terechtkomen van Herman Bode nu hij de vakbond achter zich laat? Bij het ziekenfonds hadden ze hem niet nodig. Daar hebben ze al een bode. De vrouwenhandel neemt toe. Ja, het gaat goed met onze ex port. Hebt u vertrouwen in de Ver eniging van. Financieringson dernemingen als de voorzitter Vullings heet? MERIJN BOEREN in Geesteren (ge meente Tubbergen) hebben de zogeheten meitelling van het Landbouwschap geboycot als protest tegen het landbouwbe leid van minister Braks. Het actiecomité beschouwt de boy cot als geslaagd, want volgens woordvoerder Johan Kreuwel hebben slechts 40,van de 240 aangeschreven boeren hun tellingsformulieren ingevuld afgegeven. DE Tamil die via een kort ge ding voor de vice-president van de rechtbank in Amster dam, mr R.C. Gisolf, zijn uit zetting naar West-Duitsland probeerde te voorkomen heeft de zaak verloren en kan wor den uitgewezen. Volgens de rechter is de man geen vluch teling en blijkt uit de verkla ring van de Tamil zelf dat hij eerder om de werkloosheid dan vanwege vervolging door de overheid of de Singalezen Sri Lanka heeft verlaten. DE rijkspolitie vindt dat er meer geld beschikbaar moet komen voor haar huisvesting. „Om de probleemgevallen in sommige politiebureaus op te lossen moet het huidige budget van tien miljoen gulden per jaar met ten minste enkele miljoenen worden verhoogd". Dat zei plaatsvervangend al gemeen inspecteur van de rijkspolitie kolonel J. Jorrits- ma in Best bij de opening van een nieuw politiebureau. PHILIPS wil meedoen aan het Amerikaanse ruimteverdedi gingssysteem SDI, ook wel be kend als het Star Wars-pro ject. Het ontwikkelen van nieuwe technologieën daar voor komt naar de mening van Philips de eigen ontwikkeling en research ten goede. DE benoeming van mr. Ph. Houben tot burgemeester van Maastricht is voor de Univer siteitsraad van de Katholieke Universiteit in Nijmegen re den om het aftreden van Hou ben te eisen als lid van het stichtingsbestuur van de Nij meegse universiteit. DEN HAAG - Als gemeenten of provincies weigeren kern centrales op hun grondgebied toe te laten zullen hun inwo ners ook niet delen in een la gere energieprijs, die wei voor regio's mogelijk is waar wel kerncentrales komen. Dat antwoordt minister Van Aardenne (Economische Za ken) op vragen uit de Eerste Kamer bij de voorbereiding van de behandeling van zijn begroting in de Senaat. De mi nister rekent voor dat kern energie per kilowattuur zo'n vier cent goedkoper is. Dat voordeel lopen mensen die be zwaren tegen deze energie vorm hebben dus mis. Volgens Van Aardenne zal de overheid ook in de komende jaren geen prijsdalingen van andere energiebronnen kun nen geven, waardoor het prijs verschil kleiner zou worden. Een daling van de gasprijs met één cent levert een verlies voor de schatkist op van 500 a ƒ600 miljoen op. Gezien de contracten met het buitenland wordt dat verlies voor de helft daar geleden. Prijsverlagin gen hier vertalen zich voor een groot deel in prijsvoordeeltjes voor de buitenlandse afne mers. Ook voor de mogelijkheden van alternatieve energiebron nen als windenergie en stads verwarming ziet de minister in de komende jaren geen gro te rol weggelegd. Hij zegt dat tot de eeuwwisseling wind energie op zijn best 1000 mega watt kan opleveren en dat is veel te weinig. Stadsverwar ming ondervindt volgens Van Aardenne concurrentie van energiebesparingsprogram ma's. De grootverbruikers van energie (de 'giganten') zullen na afloop van de regeling die met hen is getroffen jaarlijks een half miljard gulden scha de oplopen ten opzichte van landen met een goedkoper energietarief. Van Aardenne ziet, zo meldt hij, drie moge lijkheden om dat nadeel weg te nemen. Meer gebruik ma ken van kolenstroom, verbete ring van de efficiency van de openbare sector en het laten zitten van winst bij de ener giebedrijven. Dit laatste bete kent dat vooral gemeenten zouden moeten afzien van hun 'dividend' op winst van ener giebedrijven. Dat scheelt op jaarbasis zo'n 250 miljoen. Van Aardenne ontkent in de antwoorden aan de Ssnaat dat voor Moerdijk de normen voor vestiging van een kerncentra le zouden zijn versoepeld. Moerdijk zou volgens de oppo sitie niet voldoen aan de nor men die gesteld worden voor die vestiging, aangezien er te veel mensen in de direkte om geving wonen. Van Aardenne erkent dit laatste gegeven, maar stelt daar tegenover dat Moerdijk ook andere voorde len biedt, „die opname van Moerdijk in de rij van poten tiële plaatsen rechtvaardigt". Die voordelen zijn een centra le en gunstige ligging ten op zichte van Rijnmond en de electriciteitsverbinding tussen Geertruidenberg en Borssele. Vl

de Stem | 1985 | | pagina 3