UITBLAZEN Tien jaar na Vietnam zijn VS nog altijd bang krijgsmacht in te zetten Waarom veel concerns de winsten naar de Kaaimaneilanden sluizen Kamer '86 soe beleid even. Overheid betaalde investeringen van ondernemers Shell en Philips ONDERZO Harteloze oude man VRIJDAG 26 APRIL 1985 ACHTERGROND Executie Verzoening Gematigd Intimidatie Vingeroefening Paradox Vrije hand Ontduiken VRIJDAG 26 APRIL 1 Lubbers vindt Duisenberg pessimistisch PRESIDENT Reagan begrijpt er dus niet veel van. Op de keper beschouwd heeft hij na tuurlijk gelijk als hij zegt dat gesneuvelde Duitse soldaten van gemiddeld 18 jaar oud evengoed slacht offers van het naziregiem zijn als zijn eigen gesneuvelde landgenoten. Maar om ze ook over één kam te scheren met de slachtoffers uit de concentratie- kamjDen, gaat zelfs de Duitsers zelf wef wat ver. Het ontbreekt de president aan historisch besef, zeggen zijn critici. Je kunt net zo goed zeggen dat het hem ontbreekt aan fantasie en het vermogen zich in te leven in wat andere mensen, met een andere ge schiedenis aan gevoelens heb ben. Je kunt het president Rea gan niet kwalijk nemen dat hij niet precies weet wat het bete kent om vijf jaar lang bezet, ge terroriseerd en gebombardeerd te worden. In Amerika hebben ze zoiets nog nooit bij de hand gehad. Trouwens ook in Euro pa zelf zijn degenen die het be wust hebben beleefd een min derheid geworden. De leeftijds grens nadert al de 60. Wie dit jaar 60 wordt, was in 1940 nog maar 15 jaar. Zij die Abraham zien dit jaar waren nog maar 10 toen ze werden bevrijd. Maar al kan Reagan het dan met uit eigen ervaring we ten, van de president van het machtigste land op aarde, zich opmakend de Heimat van de oude vijand te bezoeken, zou je mogen verwachten dat hij zich verdiepte in wat er in Europa, in Duitsland en bijvoorbeeld in de grote joodse gemeenschap in Amerika nog leeft aan gedach ten en gevoelens als hef gaat om oorlog en verzoening, schuld en vergeving. Om Duits land vergiffenis te willen schen ken door net te doen of er nooit concentratiekampen hebben bestaan en daarentegen wel een Soldaten Friedhof te bezoeken om de verzoening te onderstre pen, is bijna te dom om waar te kunnen zijn en dan hoef je nog niet eens te reppen van het over het hoofd zien van een peloton SS-ers dat daar eveneens te rus ten is gelegd. Inmiddels, wakker gewor den door het luide protest van zijn eigen landgenoten, heeft hij weer een concentratiekamp in het reisschema opgenomen en zijn adviseurs schijnen nog steeds bezig te zijn bondskanse lier Kohl te bewegen de be graafplaats van Bitburg van het programma te schrappen. Mis schien weten de Duitsers er nog iets op te vinden, maar het is eigenlijk nu al te laat. President Reagan staat te kijk als een harteloze oude man die van de tweede wereldoorlog niet veel meer weet dan dat de Amerika nen hem hebben gewonnen. WIM KOCK Winds of War Ook in Engeland bogen en kele hoge bomen onverwacht onder de Winds of War. Prinses Michael of Kent, geboren in 1945, kreeg het voor de kiezen dat haar vader bij de SS was ge weest. Hoewel de Engelsen, net als de Amerikanen, niet veel van de SS te lijden hebben ge had, veroorzaakte de onthulling in een boulevardblad een storm van publiciteit. Of die nu werd aangestoken door de schande van de SS-connectie zelf of door de publicitair natuurüjk niet te versmaden bijkomstig heid dat het hier een (aange trouwd) familielid van de ko ningin betrof is niet met harde bewijzen te bepalen. Feit was dat prinses Michael, een knap pe en ook tamelijk populaire verschijning, zich ernstig ge schokt toonde en de televisie opzocht om het Engelse volk tekst en uitleg te geven. De SS of zomaar een Duit ser, dat maakt natuurlijk alle verschil van de wereld. Toch deed de storm in een glas water weer even denken aan de vader van de door de IRA vermoorde lord Louis 'Dicky' Mountbat- ten, die in de eerste wereldoor log moest aftreden als First Sea Lord omdat hij Von Bottenberg heette en een Duitser was. Bat- tenberg werd Mountbatten. Deze naamsverandering was niet uniek in het Engeland van de eerste wereldoorlog. Koning George V was een kleinzoon van koningin Victoria van het huis Hannover en prins-gemaal Albert Von Saksen-Coburg-Go- tha. De koning bepaalde dat de naam van zijn geslacht voort aan Windsor zou zijn. Zelfs de echtgenoot van koningin Elisa beth II, prins Philip Mountbat ten is afkomstig uit een Duits geslacht: Sleeswijk-Holstein- Sonderburg. Maar wat wil je? Duitsland was nu eenmaal het blauwbloed-reservoir waaruit de vorstenhuizen van Europa tapten. Alleen al de stamboom van prins Philip telt koningen van Noorwegen, Denemarken en Griekenland. De moraal van deze tragi sche familiekronieken: trouw nooit een Duitser of zorg dat er geen oorlog komt. O Charles, prins van Wales geeft ook Duits bloed. - FOTO'S ARCHIEF DE STEM Prinses Michael in opspraak gebracht door vaders verleden bij de SS. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli- Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Bredd! 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 1OU 00-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand, 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, ,1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8 30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584-Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA? t Doof Mare De Koninck IN DE tien jaar na de te rugtocht uit Vietnam is er ontstellend veel ver anderd, zowel in Zuid- oost-Azië als in de Ver enigde Staten. In Viet nam en het buurland Cambodja voerden re vanchistische commu nistische machthebbers een bloed- en tranenbe- wind, waarna Vietnam Cambodja overrompel de. Het wonden likkende Amerika schafte de dienstplicht af en zette de vredelievende Jimmy Carter in het Witte Huis. Diens opvolger, president Reagan, heeft Amerika dan wel haar zelfrespect terugge geven, maar weet zijn zeg genschap over het inzetten van Amerikaanse strijd krachten beperkt door knel lende post-Vietnamwetge- ving en door een nog altijd krachtige sentiment onder de Amerikaanse bevolking: nooit meer een Vietnam. De tiende verjaardag van het einde -althans voor de VS- van het drama, brengt dezer dagen in de Ameri kaanse media weer de echo's van de toen zo bekende klan ken. Weer hoort en leest men over de golf van Tonkin, over Nguyen Van Thieu, generaal Giap, het Tet-offensief, Da Nang, My Lai... En weer worden de rollen van John son, Nixon, Kissinger, West- moreland en Haig onder zocht. Ook de foto's die miljoenen mensen over de hele wereld kunnen dromen, en die mis schien meer dan welke poli tieke of militaire gebeurtenis ook hebben gezorgd voor de uiteindelijke Amerikaanse nederlaag, staan weer in alle kranten. De naakte kinderen, op de vlucht voor napalm in het dorp Trang Bang in 1972. En commandant Nguyen Ngo Loan, die in 1968 persoonlijk de Vietcong-gevangene met het verwrongen gezicht en het bloesje met korte mouwtjes executeert en daartoe zijn pistool op de slaap van de ongelukkige richt. Nguyen Van Loan woont nu in Amerika. Hij heeft een hamburgerrestau rant in de deelstaat Virginia. Hij is niet de enige Zuidviet namese hoofdrolspeler van destijds die nu een gewoon leven in de VS probeert te leiden. De Amerikaanse Vietnam- veteranen op hun beurt voe len zich sedert enige tijd niet meer de paria's die ze sedert het einde van de oorlog wa ren. Twee en een half miljoen jonge tot heel jonge Ameri kanen hebben gevochten in die vreemde angstaanjagen de Aziatische jungle in een TIEN JAAR geleden eindigde de oorlog in Vietnam. Op 29 april 1975 vluchtten de laatste Amerikanen weg uit Saigon, de Zuidvietnamese hoofdstad die de volf gende dag door de communistische Vietcongtroepen uit het noorden zou worden ingenomen. Een van de laatste Amerikanen die op last van president Ford het zinkende schip verliet was ambassadeur Graham Martin. Op het dak van het ambassadegebouw stapte hij in de helicopter, terwijl duizenden Vietnamezen wanhopig probeerden naar het hefschroefvliegtuig toe te klauteren, hopend op het onmogelijke: ontsnapping aan het nieuwe regiem. oorlog waarvan de zin nooit duidelijk werd en die 'thuis' in Amerika steeds meer ver zet opriep. 58.000 Amerikaan se jongens kwamen er om en 300.000 werden er gewond. Wie terugkeerde van de ver schrikkingen werd in eigen land niet als held verwel komd, maar door de flower- power-generatie als moorde naar uitgestoten. Tot in 1983 werden mensen in militair uniform in de VS nog vaak minachtend aange keken. Toen veranderde er iets in het land. Miljoenen Amerikanen hadden genoeg van het nationale schuld complex, de generatiekloof verdween, het economisch herstel was indrukwekkend en Amerika was kortom zo slecht nog niet. Zo verre gaand is de bitterheid tussen de Vietnam-gangers en de thuisblijvers intussen ver zacht, dat er in het centrum van def hoofdstad Washing ton een indrukwekkend Vietnam-monument is kun nen verschijnen, waarop de 58.000 namen van de gesneu velde Amerikanen in een verre van krijgshaftige do denlijst in zwart graniet zijn gegrift en waarbij zich te genwoordig geen rellen meer en alleen nog maar indivi duele tragedies voordoen. Allerlei ontwikkelingen hebben bijgedragen tot de 'nationale verzoening' in de VS. De toen zo rebelse anti- Vietnamjeugd is nu op ver antwoordelijke posten in de samenleving terechtgekomen en zeer gematigd, veelal zelfs 'neo-conservatief' geworden. Blijkens opinie-onderzoeken acht die generatie de oorlog in Vietnam nog altijd een kwestie van misdadige Ame rikaanse agressie, maar heeft men veel meer begrip voor afzonderlijke leeftijdgenoten die destijds door beïnvloe ding van de regering en van hun omgeving een ander in zicht hadden. Veel Amerikaanse histori ci stellen ook vast dat het verzet tegen 'Vietnam' zijn ongewone kracht ontleende aan de toevallige samenloop met de culturele jeugdrevo- lutie. Wat er geworden is van Vietnam, Cambodja en Laos sedert de aftocht van de Amerikanen uit de regio, wordt in de VS opvallend weinig aangehaald als recht vaardiging-achteraf van de oorlog. Er is nu eenmaal niet veel behoefte aan goedpra ten. En bovendien is de 'do mino-theorie' van de toen malige regeringen Johnson en Nixon, dat successievelijk heel Azië onder het commu nistisch juk zou zuchten, ver re van uitgekomen. Thailand, Maleisië, de Filippijnen, In donesië, ze zouden allemaal aan de 'rode terreur' worden uitgeleverd. Het tegendeel is gebeurd. In de Filippijnen is eerder sprake van een rechtse terreur en voor het overige kent het Verre Oos ten economische groei, weer zin tegen het communisme en hechte banden met de VS. Een concrete gebeurtenis die binnen de VS het aanzien van de militair weer sterk heeft verhoogd is in 1983 de bomaanslag geweest in Bei roet op het Amerikaanse vre- desdetachement. Voor het eerst sedert Vietnam kwa men daarbij weer honderden Amerikaanse jongelui tege lijk om het leven, maar nu was het - hoe irreëel de vre desmissie ook was - voor een onmiskenbaar nobele zaak. Heel Amerika huilde en nu mocht het... Eindelijk wa ren 'onze jongens' weer om trots op te zijn. Meteen daarna volgde de invasie van het marxistische eilandje Grenada. Het was een zware politieke gok van Zo verregaand is de bitterheid tussen de Vietnam- gangers en de thuisblijvers intussen verzacht, dat er in het centrum van de hoofdstad Washington een in drukwekkend Vietnam-monument is kunnen ver schijnen, waarop de 58.000 namen van de gesneuvelde Amerikanen op een dodenlijst in zwart graniet zijn gegrift en waarbij zich tegenwoordig geen rellen meer en alleen nog maar individuele tragedies voordoen. - FOTOUPI president Reagan. Hij testte de zich nog maar net afteke nende genezing van het volkse Vietnam-trauma en het ontluikende nationaal chauvinisme. Eer in Amerika en ouderwets bittere discus sie over militaire geweldple ging jegens andere landen kon losbranden, was het avontuur al voorbij. De be volking van Grenada ver welkomde de yankee-solda ten als bevrijders, er was weinig bloed vergoten, het ri sico van eeh Amerikaanse nederlaag was nihil geweest en toch had de reus getoond - vooral aan Moskou-gezinde krachten in Midden Ameri ka- dat het fiasco Vietnam hem niet blijvend impotent heeft gemaakt. Tenslotte heeft de reusach tige opvoering van de defen sie-uitgaven de Amerikaanse strijdkrachten - met 2,5 mil joen man en vrouw vrijwillig personeel- tot een geoliede hoogtechnologische machine van zelfverzekerde beroeps krachten gemaakt. Critici geloven dat die op bouw van de krijgsmacht al leen maar agressieve bedoe lingen kan hebben en vrezen dat 'Grenada' enkel een vin geroefening was voor veel grootscheepser geweld, bij voorbeeld ter overmeestering van het lihks-Sahdinistische Nicaragua. Maar anderen dfenken dat de uitbreiding van Amerika's conventionele militaire macht vooral is ont worpen als binnenlands-eco nomische stimulans en als buitenlands-politiek intimi datiemiddel. Ook de Ameri kaanse kernmacht is immers bedoeld om nooit ingezet te - hoeven - worden. Defensieminister Wein berger filosofeerde onlangs over de betekenis van Ame rika's militaire wederge boorte naar aanleiding van Midden-Amerika: „Ons be leid is zo ontworpen dat er geen noodzaak ontstaat di rect in te grijpen. Ameri kaanse troepen zullen niet meer sluipenderwijs in een steeds grotere gevechtsrol worden getrokken. We bege ven ons niet meer in een uit zichtloze situatie, niet meer in onwinbare oorlog." Met andere woorden, Nica ragua is gewaarschuwd, als de yankees komen, dan ko men er heel veel en dan is het meteen afgelopen. Geen tweede Vietnam. En de opti misten in de VS zeggen dan ook: de Sandinisten, bedre ven als ze zijn in de guerilla- strijd, zullen terugvechten, er zou dus een lange jungle oorlog ontstaan en dus ko men de yankees niet. Dat optimisme lijkt -los van wat men moge denken over de indirecte methoden die Washington aanwendt om zijn zin te krijgen in Cen traal Amerika - gerecht vaardigd. De overrompeling van Grenada is in veler ogen -hoe paradoxaal ook- nog steeds kenmerkend voor de angstvalligheid van het Amerikaanse buitenlandse beleid na 'Vietnam'. „Als er geen Vietnamoor- log was geweest, dan hadden Amerikaanse soldaten intus sen Libanon bezet, Nicara gua aangevallen en in El Sal vador de linkse opstandelin gen bestreden. Nu hebben we ons uit Libanon teruggetrok ken, zitten we al jarenlang met zegge en schrijven 55 mi litaire adviseurs in El Salva dor en laten we het vuile werk in Nicaragua opknap pen door Nicaraguanen. Al leen het minuscule Grenada durfden we te overvallen. Voor de grootste wereld macht en in vergelijking met wat de op een na grootste wereldmacht, de Sovjet Unie, in Oost-Europa, Afganistan, Afrika en Midden-Amerika doet, zijn we akelig terug houdend", zegt politiek ana lyst John Bechtel in Wash ington. Het is de erfenis van Viet nam. Angst voor een nieuw nationaal schisma rond sneuvelende Amerikanen en beduchtheid voor een nieuwe golf van Anti-Amerikanisme in de bondgenootschappe lijke landen, maken van Amerika op. de tiende ver jaardag van 's lands enige militaire nederlaag, een natie van weliswaar "harde woor den en indrukwekkende mi litaire mogelijkheden, maar relatief weinig daden. Als de woorden en de mogelijkhe den voldoende blijven om het hervonden zelfrespect te be vredigen, de potentiële vij and ontzag in te boezemen en de daden achterwege te laten, is die erfenis van Vietnam zo ellendig nog niet. Door Pieter-Jan Dekkers WERKNEMERS, vak bonden en onderne mingsraden bij Neder landse concerns worden regelmatig geconfron teerd met het feit dat hun onderneming veel geld steekt in buiten landse (dochter)bedrij- ven, terwijl gelijktijdig dochters in eigen land worden weggesaneerd of drastisch gereorgani seerd. Keer op keer blijken de werknemersvertegenwoordi gers achter.het net te vissen: ze krijgen niet of nauwelijks informatie om deze ontwik keling een halt toe te roepen en zijn dus meestal te laat om er nog iets aan te kunnen doen. De Stichting Onderzoek Multinationale Ondernemin gen (SOMO) heeft een uitge breid onderzoek gedaan naar het investeringsgedrag van Nederlandse ondernemers en kwam daarbij tot onthullen de conclusies: niet alleen ver dwijnt er meer geld naar het buitenland dan binnenslands geinvesteerd wordt, veel on dernemers gebruiken bij die kapitaal-export methoden die een deugdelijke controle door de overheid onmogelijk maken. Het gaat dan om de 25 mil jard gulden van de laatste ja ren, die officieel te boek staan bij De Nederlandsche Bank. Maar op grond van een eigen onderzoek komt de SO MO tot de slotsom dat dit slechts het topje van de ijs berg is. Er zijn belangrijke, onzichtbare kapitaalstromen van en naar Nederland. ENKELE cijfers: tussen 1974 en medio 1984 is vanuit Nederland door particulieren 25 miljard gulden naar het buitenland ge bracht. Alleen al in de tweede helft van 1984 is voor ruim 7 miljard gulden aan kapitaal uitgevoerd. Een absoluut hoog tepunt. Tussen 1979 en 1984 is door de Nederlandse overheid bijna 33 miljard gulden financiële steun aan het bedrijfsleven verstrekt, waarvan ruim 21 miljard gulden via subsidies uit de WIR-pot. Daar tegenover staat dat de Nederlandse be drijven over die periode ruim 58 miljard gulden in eigen land hebben geinvesteerd. Dat laatste klinkt positief. Immers, er is een voordelig sal do tussen steun en investerin gen van ruim 25 miljard gul den. Maar uitsplitsing van de bedragen leert dat vooral de laatste jaren sprake is van een opzienbarende ontwikkeling. Een voorbeeld: in 1974 inves teerde het bedrijfsleven voor ruim 10,4 miljard gulden. Daar stond slechts 580 miljoen gul den overheidssteun tegenover, dat is 5,6 procent van het totale investeringsbedrag. Daarna loopt de verhouding steun-in vesteringen snel uiteen. In 1980, de bedrijfsinvesteringen heb ben dan een recordhoogte be reikt, steekt het bedrijfsleven nog 22,3 miljard gulden in in vesteringen, waarvoor ze 5,9 miljard gulden overheidssteun krijgen, ruim 26 procent van het investeringsbedrag. Amper een jaar later volgt de grote omslag: het bedrijfsle ven investeert dan voor 7,8 mil jard gulden en krijgt daarvoor 7 miljard gulden overheids steun. De verhouding is dan in één klap bijna 90 procent. Weer een jaar later bereiken de bedrijfsinvesteringen een dieptepunt: 6,4 miljard gulden. De overheidssteun is dan in middels opgelopen tot ruim 6,3 miljard gulden, zodat de ver houding investeringen-finan ciële steun op 0,6 procent na 100 procent bedraagt. Met andere woorden: de overheid financierde vrijwel alle bedrijfsinvesteringen. Plaats daar tegenover de mil jarden kapitaalstroom van die zelfde bedrijven naar het bui tenland en de conclusie ligt voor de hand: de ondernemers hebben genoeg geld om zelf te gaan investeren, maar doen dat liever in het buitenland omdat het daar (mogelijk) meer op brengt. Dat de overheid hun investeringen in Nederland vrijwel volledig betaalt is mooi meegenomen. Een geliefde methode om overheidscontrole te ontlopen is het 'manipuleren' met dochterondernemingen. Mul tinationals richten daarvoor overal in de wereld dochters op die aan elkaar steeds meer goederen en diensten leveren. Handelen binnen de multi national dus. Volgens recente gevevens neemt dit soort handel al eenderde van de to- DE Nederlandse multinatio nals zoeken de vreemdste plaatsen op om hun finan ciële belangen 'veilig' te stel len. Zo heeft Shell een doch termaatschappij op de Kaai maneilanden, wat in feite niet meer dan een postadres is. Toch levert deze brieven busmaatschappij het concern jaarlijks heel wat op. Shell heeft in negen belastingpa radijzen 39 dochtermaat schappijen en in veel andere landen subholdings voor lo kale dochterondernemingen. Ook Philips timmert in belastingparadijzen aardig aan de weg: in vijf van die landen heeft dit concern 29 dochters. Zeer recent kwam aan het licht dat Philips via een andere onderneming probeerde het Westduitse be drijf Löwe Upta in bezit te krijgën. Toen dat bekend werd richtte het concern een andere 'dochter' op om 'be paalde bedoelingen' aan het oog te onttrekken. Andere multinationals die de vleugels internationaal hebben uitgeslagen zijn de Steenkolen Handelsvereni ging (SHV), Nedlloyd, Volker Stevin, Boskalis Westminster, Pakhoed, IHC, Caland, Alge mene Bank Nederland en de Amro Bank. tale wereldhandel voor reke ning. Door te manipuleren met prijzen waarmee de ene dochteronderneming aan de andere van hetzelfde concern levert, kunnen winsten van het ene land worden verscho ven, al naar gelang het belas tingregime in het land van vestiging. De Nederlandse en buiten landse belastingdiensten zijn onvoldoende bemand om een effectieve controle uit te oefenen op deze vorm van belastingontduiking. Multi nationals hebben dus de vrije hand om hun gang te gaan, wat nog vergemakkelijkt wordt door gebruik te maken van ingewikkelde en ondoor zichtige internationale juri dische structuren. Het is frappant hoeveel concerns zich de laatste tien jaar juridisch en financieel hebben gereorganiseerd. Via een ingewikkeld stelsel van speciaal voor dat doel opge zette 'papieren' dochtermaat schappijen in het buitenland kunnen concerns een groot deel van hun kapitaal aan het oog van pottekijkers (vakbonden, ondernemings raden, belastinginspecteurs) onttrekken. In veel gevallen wordt vol gens de SOMO gebruik ge maakt van papieren dochters in belastingparadijzen als Zwitserland, de Nederlandse Antillen, Bermuda, Panama, Liechtenstein of Luxemburg. In het onderzoek zijn 114 gro te Nederlandse ondernemin gen onder de loep gelegd. Daaruit blijkt dat 76 van die concerns eigen financie ringsmaatschappijen hebben opgericht in belastingpara dij zen. De Antillen zijn het meest in trek: daar hebben 50 van dergelijke financierings maatschappijen hun 'kan toor'. In Zwitserland zijn het er 31. Van die 114 concerns heb ben er 13 in het buitenland een zogeheten subholding maatschappij, waarin veel of alle concernbelangen zijn on dergebracht. Het onderzoek wijst verder uit dat 5 con cerns de laatste jaren hun hoofdzetel naar een belas tingparadijs hebben ver plaatst. In het rapport krijgt De Nederlandsche Bank het er behoorlijk van langs vanwe ge de gebrekkige controle op de financiële handel en wan del van tal van concerns. Maar ook de Nederlandse re gering krijgt een veeg uit de pan: het gaat, aldus de OMO, niet aan om binnenlands de sociale uitkeringen af te bre ken en inkomens van 'twee- verdienenende' gezinsver zorgsters goeddeels weg te belasten, terwijl aan de grote ondernemingen de ruimte wordt gelaten om via allerlei constructies de Nederlandse fiscus jaarlijks voor vele honderden miljoenen gul dens tekort te doen. In het rapport worden veel voorstellen gedaan om aan deze situatie een eind te ma ken. Zo zou belastingontdui king via 'lege' juridische structuren moeten worden voorkomen door een centraal meldingspunt in te stellen waar concerns hun struc tuurwijzigingen moeten mel den. Uit het onderzoek blijkt overduidelijk dat het stimu leringsbeleid van de Neder landse overheid een volledig fiasco is geworden. Het grootste probleem voor de bedrijven is niet zozeer het gebrek aan financiële midde len (geld genoeg) maar on voldoende afzetmogelijkhe den, vooral op de binnen landse markt. Om uit die impasse te ko men zou de binnenlandse koopkracht moeten worden versterkt, een pleidooi dat de laatste tijd door steeds meer economen wordt gehouden. Om dat te betalen zouden de pensioenfondsen meer in eigen land moeten beleggen. Als bedrijven speciale voor delen genieten (premies, ex tra aardgaswinsten eet.) zou den die ondernemingen ver plicht moeten worden dat geld niet volledig naar het buitenland te sluizen. Verder zou een concern, dat in het verleden heeft ge profiteerd van investerings- en andere premies, maar des ondanks een bedrijf in Ne derland sluit, moeten worden verplicht een deel van die premies terug te betalen. Het kan immers nooit de bedoe ling van de overheid zijn ge weest dat met miljoenen overheidssteun investeringen gerealiseerd worden, die na enkele jaren weer worden afgebroken, terwijl tegelij kertijd wel driftig in het bui tenland wordt geinvesteerd. Origineel is het voorstel om bij overplaatsing van be drijfsactiviteiten vanuit Ne derland naar het buitenland een soort alimentatieplicht op te leggen: daarmee zouden de sociale kosten moeten worden gedekt die ontstaan bij afbraak van investerin gen. Dat geldt zeker als die bedrijven hebben geprofi teerd van overheidspremies. Van onze Haagse redactie nEN HAAG - Minister Winse- Jnius (Milieubeheer) voert een onsamenhangend milieube leid Hij zo" zijn pogingen om vervuilende activiteiten tegen te gaan veel meer moeten af stemmen op milieu kwaliteits eisen. Deze kritiek is vervat in een cisteren door de werkgevers organisaties VNO en NCW uitgebrachte notitie over mi lieubeleid. De werkgevers be- oleiten daarin milieu kwali teitseisen als basis voor een milieubeleid. De filosofie er achter: Een 100% schoon mi lieu is niet nodig, als maar een aanvaardbare kwaliteit als Tw VLAARDINGEN (ANP) - Premier Lubbers heeft er be grip voor dat president Dui senberg van de Nederlandsche Bank heel nadrukkelijk naar het overheidstekort kijkt in zijn beschouwingen, maar vindt zijn van 'strikken van zorgen' voorziene jaarverslag wat te pessimistisch. De eerste minister zei dit in Vlaardingen, tijdens de alge mene ledenvergadering van de Algemene Werkgevers Ver eniging (AWV), de industriële werkgevers in ons land. Lub bers wees erop dat in zijn ka binetsperiode de groei van te kort en uitgaven, die hij in 1982 aantrof, naar beneden is omgebogen. Hij deed geen uit spraken over tekortpercenta ges en de haalbaarheid daar van, maar noemde het een goed streven als'de rentelasten op de schuld zouden kunnen worden gestabiliseerd. Anders blijven belastingverhogingen boven de horizon hangen en worden overheidsuitgaven verder weggedrukt. Volgens Lubbers zou een stabilisering van de rentelas ten binnen een jaar of twee een feit kunnen zijn, als de rentevoet op zeven procent zou uitkomen (nu iets hoger), de groei van de economie twee procent zou bedragen en de in flatie op eenzelfde percentage zou uitkomen. Een dergelijk scenario betekent wel dat een verdere verlaging van de overheidsuitgaven met 2 a 2,5 miljard gulden per jaar nodig Lubbers wees op de kwest- baarheid van dit draaiboek. Een rente van acht procent of een groei die een vol procent lager uitkomt, zorgt voor een noodzakelijke verdubbeling van de ombuigingen, wat voor politieke en bestuurlijke pro blemen zorgt. Van onze Had DEN HAAG - De Tweede K gend jaar meer geld wordt deel van het inkomen van gebruik maken van AWBZ De PvdA wil dat nog dit jaar geld dat verleden jaar overbleef (ongeveer ƒ25 mil joen) alsnog aan deze mensen wordt 'gegeven'. Staatssecre taris Van der Reijden (Volks gezondheid) wil daarvan niets weten, omdat dat geld inmid dels in de schatkist is verdwe nen. Volgend jaar kan er wel wat meer, vindt de staatsse cretaris. De PvdA zal over deze af faire binnen enige tijd een uit spraak van de Kamer vragen. Dat was de uitkomst van een mondeling overleg tussen Van der Reijden en de Kamer commissie voor Volksgezond heid. Onderwerp van overleg was de versoepeling van de eigen bijdrage AWBZ (bijzon dere ziektekosten). Uit een rapport van minister Brink man (WVC) bleek eerverleden week dat van de ƒ40 miljoen die het Rijk voor die versoepe ling heeft uitgetrokken slechts 15 miljoen daadwerkelijk be steed zijn. Mensen die op een AWBZ- voorziening zijn aangewezen betalen een eigen bijdrage. Als ze daarna nog inkomen over houden raken ze dat niet kwijt door die versoepeling. Dat er

de Stem | 1985 | | pagina 2