UITBLAZEN 'Maar ik ga niet thuis achter de geraniums zitten' Duisenbergs vuurtje over herwaardering van gulden Lagere lonen, meer winst, maar (nog) geen werk fnv-rapp Op autosn naar toerii Principieel Argentinië Anita en Vanessa PVPn WOENSDAG 24 APRIL 1985 ACHTERGROND Vismarkt Meer thuis HERMAN BODE (60) VERLAA T FNV MET PIJN IN HET HART: Textiel Evangelie Dubbeltje HET WACHTEN BLIJFT OP INVESTERINGEN Winst genomen Vertrouwen Meer groei Investeringen u/nPNSPAG 24 APRIL Koopkracht DESTEMCOIV WAT IS het belang rijkste nieuws? Dat Vanessa niet langer met haar vriend sa menwoont maar nog wel met hem gaat eten? Of dat Anita Meyer moe der wordt? WIM KOCK Als u en ik nou zeggen dat deze berichten geen van beide belangrijk zijn, dan spreken we alleen voor onzelf. Objectief ge zien zijn het zeer belangrijke berichten. Miljoenen kilo's pa pier gaan wekelijks dik betaald over de toonbank alleen maar omdat het bedrukt is met dit soort berichten. Mensen hebben het er ook over: „Anita Meyer krijgt een kind, wist je dat?" „O, ik wist niet dat ze ge trouwd was." „Moet dat dan om een kind te kunnen krijgen?" „Nou nee, maar ik dacht dat zo'n actrice, met zo'n druk leven er wel voor zou zorgen géén kind te krijgen als er niet op de een of andere manier goed voor gezorgd zou kunnen worden en dat kan toch eigen lijk alleen binnen een vaste re latie niet? Ik bedoel: Anita Meyer lijkt me een serieuze meid. „Is ze ook. En ze heeft een man. Hij heet Ton van Leeuw. Als je ook eens wat anders las dan Vrij Nederland en De Tijd zou je dat weten." „Wat is dat eigenlijk voor iemand, die Ton van Leeuw?" „Weet ik ook niet." „Zou zo'n het nou leuk vin den dat z'n vrouw elke avond ergens in een zaaltje moet staan zingen?" „Ik denk het niet, maar in het algemeen zijn de mannen van zulke actrices niet van die jaloerse typen. Neem bijvoor beeld Peter Zuiver. Die vindt het helemaal niet erg, zegt hij, dat z'n vriendin door half man nelijk Nederland wordt uitge kleed. Figuurlijk dan. Met de ogen." „Wie is Peter Zuiver nou weer?" „Jeetje, weet je dat ook al niet? Dat is de vriend van Van essa. Nou ja vriend mis schien moet ik wel ex zeggen, Maar we hadden het over Ani ta's man. Als die z'n vrouw be ver thuis heeft kan hij in het najaar genieten want van okto ber tot volgend jaar februari treedt ze niet meer op." „Dat zal ze wel een hoop geld kosten. Was het een onge lukje?" „Nee hoor. Het was heel be wust. Ton zei van de week zelf dat hij en Anita ontzaglijk blij zijn met het nieuws van de ba by. Hij zei dat ze de komst van de baby ook bewust hadden ge pland, dat ze allebei vonden dat ze eraan toe waren een kind te hebben." „Heb jij die man dan ge sproken?" „Welnee gekkie. Het stond in de krant." „Oh Heb jij trouwens enig idee waarom dit soort lui altijd meent zich in het open baar te moeten verantwoorden voor het krijgen van een baby? Dat soort gezeur waar je het daarnet over had, van: bewust gepland en we waren eraan toe en zo?" „Dat zal de tijd wel wezen. Mensen verwachten tegenwoor dig van een actrice als Anita Meyer niet dat die misschien wel graag een kind wil hebben. Bezig met de carrière en zo, snap je wel? Zo denken mensen erover. Vandaar die uitleg, denk ik. Die mensen zijn erg publiek-gericht moet je weten." lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli „Wat was dat eigenüjk met Vanessa en d'r vriend?" „Nou, die raakten een beetje op mekaar uitgekeken. Dat heb je als je avond aan avond moet optreden. Dan groei je uit mekaar, weet je wel. Ze woonden al zeven jaar sa men. „Zo, da's een hele tijd voor iemand als Vanessa." „Wat bedoel je: iemand als Vanessa?" „Nou, het lijkt me niet be paald een serieus type wel? Ik bedoel met dat strakke leren pakje aan en die half blote- nou je weet wel." „Je kunt wel zien dat jij niks van de amusementswereld af weet. Die mensen spelen een ról in het openbaar. Thuis zijn ze zichzelf. Wie weet is Vanessa privé wel heel ingetogen. Preuts misschien zelfs. Ik weet het niet hoor, ik ken ze niet, maar zo zit het vaak in de artiestenwereld. Stoere bink op het toneel, ge voelig mannetje thuis. En om gekeerd. Het is bekend dat clowns en komieken thuis altijd de grootste sjagrijnen zijn. Pe ter Zuiver heeft trouwens zelf gezegd dat zijn beslissing Van essa's huis te verlaten niets te maken heeft met haar carrière als seks-symbool. Hij zegt juist enorm trots te zijn op het grote sukses van Vanessa. „Maar ze zijn toch uit el kaar?" „Ja, volgens Vanessa was er sprake van een zekere verkoe ling tussen hun tweetjes, door het vele werk weet je wel. En dan is het beter, zegt ze, om maar op te houden en de zaak even rustig te gaan bekijken. Ze leiden nu allebei een eigen le ven en proberen tot zichzelf te komen." „Dat heb je ook allemaal uit de krant?" „Ja en dat vond ik nou zo mooi. Ze zijn al een tijdje uit mekaar, maar gisteren poseer den ze samen voor een foto in de krant, gewoon om het pu bliek te laten zien dat je ook op een goede positieve manier uit elkaar kunt gaan. Vanessa zei er nog bij dat ze mekaar nog re gelmatig zagen en ook wel sa men gingen eten. Dat vond ze nu heel romantisch omdat ze al hun spanningen thuis lieten." „Romantisch? Gaan eten met je ex? Raar idee van ro mantiek zeg. Nog 'n sherry?" „Nou ja, misschien vindt jij het raar omdat jij wel zult den ken dat als er twee uit elkaar gaan er altijd derden in het spel moeten zijn, maar dat is bij Pe ter en Vanessa nou toevallig he lemaal niet het geval, zeggen ze. Dus eigenlijk zou je je kunnen afvragen: met wie anders zou ze moeten gaan eten als ze zich eens wil ontspannen? Ze heeft ook nog twee kinderen thuis weet je." „Goh wat weet jij veel van die dingen. Het lijkt wel of je zelf in die wereld ronddart." Ja meid, leuk hé? Zo lijkt het me zelf ook wel eens. En ja, doe me nog maar één sherrytje - om 't af te leren - en dan moet ik nodig naar huis want Jan z'n prak moet in de oven. Anders wordt'ie kwaad en loopt'ie nog naar Vanessa als hij merkt dat ze vrij is." Jouw Jan wél. Hij zou niet weten wat'ie met'r aan moest." Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55. Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5. 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van ƒ1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA 9 EEN paar jaar geleden besloot de FNV dat vakbondsbestuurders er met hun zestigste mee moeten ophouden. Eind deze maand valt voor Herman Bode het vakbondsdoek, dat 31 jaar geleden opging. Bode vertrekt niet met tegenzin, maar hij had best nog een paar jaar door willen gaan, zeker nu het er op lijkt dat er bij voortduring aansla gen gepleegd worden op de mede door Bode zo zwaarbevochten sociale zekerheid. Of Bode zal gaan rusten is nog maar de vraag. Vandaag beslissen de verenigde zie kenfondsen of Herman Bode de nieuwe voorzitter wordt of de huidige secretaris van de raad De Vries. Daarnaast is Bode gevraagd voor het bedrijfspastoraat en als voorzitter van de Pensioenkamer. Door Pieter Eggen „DIT KABINET gaat uit van de redenering dat je werklozen tegen de erg ste armoede moet be schermen. De plannen met de sociale zekerheid zijn niet meer dan be zuinigingen. Men laat de kern liggen en die is dat mensen die niet meer kunnen werken -om wat voor reden dan ook - ge lijkwaardig moeten kunnen blijven functioneren. Daarbij moet je van de relatie blijven uitgaan tussen wat mensen verdienden toen ze nog werkten en wat ze hadden kunnen verdienen als ze nog werk hadden. De plannen van het kabinet breken vol ledig met dit systeem". Herman Bode zit op het puntje van zijn stoel in de le ge vergaderzaal van het SER-gebouw. Zijn stemge luid dat voortdurend zweeft op het randje van huilerige woede galmt door de ruimte. We spreken de vertrekkende vice-voorzitter van de FNV enkele uren nadat hij ook voor het laatst de dames en heren in de Sociaal-Econo mische Raad de oren gewas sen heeft met zijn rechttoe- rechtaan benadering. In zijn afscheidswoord had hij het kabinet opgeroepen de wetten in te trekken waar mee de sociale zekerheid vanaf komend jaar op een nieuw spoor gezet moeten worden. „Ik hou er niet van om in afscheidsspeeches al leen maar terug te kijken. Ik had het mezelf verweten als ik niet gezegd had hoe ik over die plannen denk", aldus Bo de. „Wat ik heb willen zeggen is: de politieke partijen, en dat geldt ook voor de PvdA, moeten eerst maar eens in hun verkiezingsprogramma's voor volgend jaar zeggen welke kant ze uit willen met de herziening van het sociale stelsel. Dan zullen de kiezers wel zeggen welke ideeën ze het beste vinden. Over de ka binetsplannen is nooit een kiezer gehoord. Ik vind dat niet in het belang van de de mocratie. Ik vind dat vooral het CDA maar eens moet uit spreken of men het juist vindt dat met de gedachte wordt gebroken dat een uit kering een relatie moet heb ben met het laatst verdiende loon, of dat je mensen vooral moet beschermen tegen ar moede. Principieel moet die vraag aan de orde komen, zo als ook de vraag waar de grens van die armoede ligt. We kiezen op dit moment voor een grens op basis van het minimumloon, maar het NCW (christelijke werkge vers, red.) wil ook die grens omlaag brengen". Wat dat betreft heeft Bode iets meer fiducie in de PvdA. „Het congres van de PvdA heeft in ieder geval een ga rantie voor de echte minima durven geven", aldus Bode, maar helemaal vertrouwen doet hij het toch ook niet. Den Uyl plaatste enkele kanttekeningen bij het abso lute karakter van die garan tie. Bode: „Den Uyl heeft het grootste gelijk van de vis markt. Maar als hij te vaak roept dat garanties niet altijd kunnen, wordt ik toch arg wanend. Dan bedoelt hij ken nelijk dat die garanties niet kunnen". Vol vuur en in hoog tempo spiegelt Bode de op stapel staande wijzigingen aan zijn eigen opvattingen. De kritiek is niet mals, maar dat waren we van Bode wel gewend. Als er iemand in de vakbeweging rondloopt die verstand van de sociale zekerheid heeft en de vinger op de zere plek kan leggen is het Bode wel. Dan moet het toch bijzonder ver velend zijn om uit te moeten stappen als de jarenlange discussie zijn (voorlopige) af ronding krijgt. Bode bekent: „Het afscheid nemen gaat me niet zo goed af. Ik heb dit werk altijd bijzonder graag en met grote motivatie ge daan. Als je precies moet op houden op het moment dat deze klus in een beslissend stadium komt is dat afscheid nog wat moeilijker". Enkele jaren geleden be sloot de FNV-leiding dat vakbondsbestuurders er met hun zestigste mee moeten op houden. Bode is het daar al tijd mee eens geweest, zegt hij. Eind deze maand valt ook voor hem het vakbondsdoek, dat 31 jaar geleden opging. Nog pas een maand geleden vertelde hij in een zaaltje in Culemborg dat hij zeker niet weg was gegaan als hij nog Herman Bode: „Het afscheid gaat me niet makkelijk af. Ik heb dit werk altijd bijzonder graag en met grote moti vatie gedaan. Als je precies moet ophouden op het mo ment dat deze klus in een beslissend stadium komt is dat afscheid nog wat moeilijker". - FOTO HANS KOUWENHOVEN een paar jaar had mogen doorgaan. Bij die gelegenheid trad hij in het krijt tegen de algemeen secretaris van de ziekenfondsen (VNZ) De Vries. Vandaag moeten de fondsen beslissen of ze Bode, dan wel de 'eigen' man De Vries als voorzitter willen hebben. Bode toen: „Als ik niet bij de FNV weg had ge moeten, had ik zeker niet ge solliciteerd". Bode nu: „Ik sta nog steeds achter de regeling dat je er met je zestigste uit moet. Als ik in de textiel was gebleven was ik het waar schijnlijk al jaren zat ge weest. Wat dat betreft moet je ook dankbaar zijn, dat je zo lang dit werk hebben kun nen doen. Natuurlijk had die leeftijdsgrens wel wat flexi beler mogen zijn. Ik accep teer dat ik weg moet, maar dat wil niet zeggen dat ik nu thuis achter de geraniums ga zitten. Dat in geen geval. Ik heb mijn vrouw wel moeten beloven in de toekomst wat meer thuis te zijn dan tot nu toe. Ik ben dat ook echt van plan". Bode zal voorlopig ook ze ker niet uitgerangeerd zijn. Hij is nog in de running voor het voorzitterschap van de VNZ en zegt verder gevraagd te zijn voor het bedrijfspas toraat en mogelijk als voor zitter van de Pensioenkamer. Dat laatste wil hij doen als hij bij de ziekenfondsen bot vangt. Waarom aast een FNV-er op een post in een traditioneel wat CDA-achti- ge omgeving als de VNZ. Maakt dat hem bovendien niet op voorhand kansloos? Bode: „Ik heb al eerder ge zegd dat de VNZ uitstekende ideeën heeft, maar als het er op aankomt weigert men een duidelijke keuze te maken vóór de verzekerden. Niet voor niets heeft ook staatsse cretaris Van der Reijden bij de behandeling in de Kamer van de medicijnenknaak ge zegd dat de ziekenfondsen niet per se de echte vertegen woordigers van de verzeker den zijn". hebben De Vries gesteund, maar zullen op mij stem men". Wat de toekomst Bode ook zal brengen, hij zal toch vooral bekend blijven als een vakbondsman van de oude stempel. Waar tegenwoordig de gestudeerde 'kaders', in nauwsluitende pakken de dienst uitmaken, daar is Bo de toch vooral de man die de taal van de 'werkvloer' kent en gebruikt. Zijn leeftijd en achtergrond spelen daarbij natuurlijk een belangrijke rol. Als 14-jarige ging hij de textielfabriek in Oldenzaal in waar zijn vader ook werk te. Snel had Bode door dat dit niet was wat hij wilde. Via zelfstudie in de schaarse vrije tijd en met bijbehoren de wilskracht raakte hij in het vakbondswerk verzeild. In 1954 werd hij bestuurder voor St-Eloy, de katholieke metaalwerkersbond. Later, in de jaren zestig kreeg hij een bestuursfunctie in het NKV, waar hij loondeskun- dige werd. Vanaf 1979 was hij voor de FNV de deskundige op de terreinen van sociale zekerheid en volksgezond heid en na 1981 ook vice- voorzitter. „Ik ambieer die voorzitter- spost vooral omdat na de so ciale zekerheid zeker ook de gezondheidszorg sterk onder druk staat. De komende ja ren worden zeer belangrijk. De strijd moet gaan tegen eigen risico's voor zieken fondspatiënten en voor een systeem van volksverzeke ring. Op dit moment weige ren de ziekenfondsen deze keuze nog echt te maken. Dat komt natuurlijk ook door al lerlei belangen die meespelen in die wereld". Bode acht zichzelf niet kansloos voor het voorzitter schap. Zijn voordracht werd evenwel door slechts vier zie kenfondsen gesteund, terwijl De Vries de kandidaat van vijftien fondsen is. Bode ont hult dat die verdeling slechts op papier bestaat: „Het wordt een dubbeltje op z'n kant. Enkele fondsen die De Vries steunen, zijn min of meer overvallen. Zo van: in de rondvraag wordt dan nog even de kandidaatstelling besproken. Zonder vorm van discussie is bij een aantal fondsen De Vries naar voren geschoven. Ik weet nu al een paar fondsen die om zijn. Die Een belijdend katholiek in de top van een 'socialistische' vakorganisatie. Nog zeer on langs poneerde hij in het blad van het CDA de typisch Bo- diaanse stelling dat de FNV als geen andere organisatie het woord van het Evangelie in de praktijk brengt. „Ah, jij bent dus een trouwe lezer van CDA-Aktueel", grijnst hij, en dan weer serieus: „Dat meen ik echt. De kern van de christelijke boodschap is het beschermen van de zwakke ren. De FNV doet dat zeer nadrukkelijk. Wij worden daarin niet overtroffen door anderen. Ook niet door het CNV, die zich op het chris tendom laat voorstaan. Mijn idee is dat je je aan de bron van het geloof kunt voeden en tóch met andersdenken den tot dezelfde conclusies kunt komen". Het is niet verbazingwek kend dat Bode in het ver lengde van deze redenering vindt dat ook het CDA schro melijk te kort schiet. Hij vindt het ook steeds moeilij ker om met CDA-politici in gesprek te blijven. „Ik heb altijd gevonden dat je met de mensen waarmee je het on eens bent toch een goed per soonlijk contact kunt hebben. Met Steef Weijers (promi nent CDA-Kamerlid, red.) drink ik gerust een borreltje en we wisselen de laatste bakken. Dat moet blijven kunnen; een kwestie van be schaving. Ook met staatsse cretaris De Graaf heb ik al tijd goed overweg gekund; eerst ruzie maken en dan een stukje gaan eten. De laatste tijd wordt het wel moeilijker om met zo'n man nog vrien- schappelijk om te gaan. Dit kabinetsbeleid getuigt toch alleen van bezuinigingsdrift. Je groeit nu toch echt uit el kaar. Kennelijk is het zo, dat naarmate we nader tot de kern van de zaak komen, ook op het persoonlijke vlak de contacten verloren gaan". Door Re né de Vries SPEELT DE president-directeur van de Nederlandsche Bank, dr. W. Dui- senberg, met vuur met zijn constate ring dat een herwaardering van de gulden op korte termijn wel eens meer voordelen heeft dan nadelen? Die vraag kan worden opgeworpen bij het jaarverslag van de bank. Zonder zich nadrukkelijk uit te spreken voor een herwaardering van de munt somt de president toch een aantal voordelen op, die zowel voor producent als consument bijzonder aantrekkelijk zijn en waaruit kan worden afgeleid wat Duisenbergs voorkeur is. De president van de bank analyseert de roep van sommige politici en van maat schappelijke organisaties tot versnelde sti mulering van het binnenlands verbruik (verhoging van de consumptie) waardoor de werkgelegenheid bevorderd wordt. Ruw weg kan dit door lagere prijzen bij gegeven lonen, door hogere lonen bij gegeven prijzen en door lagere belastingen bij gegeven lo nen én prijzen. Voor lagere prijzen bij gegeven lonen is namelijk de koersontwikkeling van de gul den uitermate belangrijk. Zou de koers van de dollar ten opzichte van de gulden sterk gaan dalen, dan zal dat een drukkende wer king hebben op de invoerprijzen en daar mee op de inflatie en dus de koopkracht ten goede komen. Datzelfde effect kan ook worden bereikt door een opwaardering van de guldens- koers. Van de direct optredende ruilvoet winst (exportprijzen stijgen sneller dan im- portprijzen) profiteren onmiddellijk produ centen en consumenten. Een klein nadeel staat er echter tegenover en dat is 'enige verslechtering van de concurrentiepositie'. Maar per saldo resulteert een opwaarde ring van de valuta in een herverdeling van de uit de loonmatiging voortvloeiende voor delen tussen exportsector en voor de bin nenlandse markt opererende bedrijven", al dus dr. Duisenberg. Het opjagen van de consumptie kan ook worden verwezenlijkt door hogere lonen. Maar dat is een wat gevaarlijke onderne ming. Niet onwelkom zou een verschillende loonontwikkeling per bedrijfstak zijn en dan ook nog van functie tot functie. Maar naarmate de ontwikkeling van de loonkos ten hogere loonsom per werknemer dan wel een totale hogere som als gevolg van arbeidsverkorting annex herbezettingzich aan het totale bedrijfsleven meedeelt, zul len de voordelen van de gematigde loonkos tenontwikkeling van de afgelopen jaren meer en meer verloren gaan. Maar dr. Dui senberg heeft in gediffentieerde loonvor ming weinig geloof gezien de na-oorlogse geschiedenis ervan. Hij vergelijkt dat met schaatsen op dun ijs. „Dat is een gevaarlijke bezigheid, te meer als je het in een grote groep doet". Rest tenslotte overschakeling in een ho gere versnelling door lastenverlichting van de burger, kortweg verlaging van belastin gen. Op zich is er niets tegen, maar dan moeten de mindere inkomsten van de staat wel weer worden gecompenseerd door be zuiniging op de overheidsuitgaven. Maar de ombuigingsproblematiek die zonder deze extra last al op tafel ligt voor 1986, is zo zwaar dat deze variant voorlopig moeten blijven waar hij vandaan komt: de studeer kamer. Zeker tegen de achtergrond van de toch teleurstellende vermindering van het financieringstekort. Met spijt stelt Duisen berg vast, dat in 1985 voor het eerst sedert tientallen jaren de de begroting van Onder wijs en Wetenschappen niet meer het grootste Hoofdstuk op de Rijksbegroting is. „Die ereplaats is overgenomen door het Hoofdstuk der Nationale Schuld; en over drie jaar zullen de rentelasten alléén meer bedragen dan de totale uitgaven voor O. en W.". Uit deze analyse van Duisenbergs argu menten die pleiten voor stimulering van de consumptie blijkt klip en klaar, dat de voorkeur uitgaat naar een aanpassing van de gulden. Ondanks zijn mondelinge toe lichting met verwijzing naar een herschik king van de valutawaarden binnen het Europees Monetair Systeem in de komende jaren. Maar een herwaardering van de munt wordt niet gedicteerd door de presi dent van de Nederlandsche Bank. Dat is een beleidsbeslissing van het kabinet. Duisenbergs al te lichtzinnige opmerkin gen over revaluatie kunnen door speculan ten op de kapitaalmarkt allerlei niet be heersbare neveneffecten oproepen. Zeker in samenhang met zijn constatering, dat het Nederlandse bedrijfsleven te lang aarzelt met investeringen. Wijs geworden door er varingen in het verleden geeft het bedrijfs leven er de voorkeur aan profijt te trekken uit hogere afzetprijzen boven het vergroten van het afzetvolume waarvoor capaciteits uitbreiding en dus investeringen nodig zijn. Dr. Duisenberg geeft met zijn speculatieve opmerkingen over een mogelijke revaluatie van de gulden voedsel aan de reeds enige tijd circulerende geruchtenstroom. Voor een president van de Nederlandsche Bank is aanwakkeren van dat vuurtje onverstan dig en zeer laakbaar. Door Louis van de Geijn AMSTERDAM - De groei van de lo nen in Nederland is na de oorlog nog nooit zo laag geweest als vorig jaar. De loonkosten per eenheid produkt in de verwerkende industrie daalden met 6 procent. Bij de concurrentie in het buitenland ste gen deze kosten met 3 procent. „Een weinig minder dan formidabele verbetering van de concurrentiepositie", stelt president dr. W.F. Duisenberg van de Nederlandsche Bank dan ook vast. In de voorgaande jaren was de Neder landse loonontwikkeling ook al ver achter gebleven bij die in het buitenland, gemid deld zelfs met 5 procent per jaar. Wat heb ben de Nederlandse ondernemers met die geweldige opsteker gedaan? Hebben ze de concurrentie verdrongen, nieuwe fabrieken gebouwd, machines aangeschaft en perso neel aangenomen? Helaas. De internationale afzetmarkten groeiden vorig jaar met 7 procent. De Nederlandse uitvoer nam met 714 procent toe. Geen ge weldige vergroting van het marktaandeel dus. Voor een deel is dat te verklaren uit de samenstelling van de toegenomen wereld vraag. In 1983 was er bijvoorbeeld grote be hoefte aan chemische produkten. Daar is Nederland sterk in. Nu het economisch her stel in de wereld wat vordert, verschuift de vraag in de richting van industrieproduk- ten. Daarin blijft Nederland achter. In het verslag van De Nederlandsche Bank wordt ook een andere verklaring ge geven voor het uitblijven van nog grotere exportsuccessen: de ondernemers hebben van de lagere loonkosten gebruik gemaakt om hun marges te vergroten. Ze verhoog den de exportprijzen met 7 procent, weinig minder dan de concurrentie. In plaats van de prijs laag te houden en hun zaken uit te breiden, hebben zij dus de winst genomen. De gevolgen daarvan blijken o.m. uit de verdeling van wat er in Nederland wordt verdiend (de toegevoegde waarde), tussen 'arbeid' en 'kapitaal', de zogenaamde ar beidsinkomensquote (a.i.q.). Enkele jaren geleden nog kwam dit verhoudingsgetal be denkelijk dicht bij 100, d.w.z. dat er gemid deld helemaal geen winst meer in het be drijfsleven zat. In 1984 daalde de a.i.q. ech ter tot 87 (9114 in 1983). Een ander effect is dat het eigen vermo gen van de bedrijven de laatste jaren fors is gestegen. Daar was het bedrijfsleven na de grote verliezen in de afgelopen jaren ook wel aan toe. Bij de industrie was die verbe tering het sterkst. Het eigen vermogen liep hier ten opzichte van de schulden sinds 1980 met 6 procent op tot 28 procent van het tota le vermogen. Van de grote financiële over schotten in de bedrijven (circa 10 miljard) is ook een groot deel 'in kas' gehouden. sche Bank zelfs al prijsopdrijving omdat de machines op volle toeren draaien. De Nederlandse bedrijven hebben vorig jaar wel meer geïnvesteerd in het buiten land. Het totaal van de Nederlandse directe investeringen in het buitenland (dus beleg gingen e.d. niet meegerekend) beliep vorig jaar een bedrag van ruim 8 miljard. Dat is haast een verdubbeling ten opzichte van 1983. Opmerkelijk genoeg waren de Ver enigde Staten niet eens zo erg in trek. Meer dan vijf miljard werd binnen de Europese gemeenschap geïnvesteerd. Hoe nu de Nederlandse ondernemers zo ver te krijgen dat ze eindelijk weer eens in eigen land gaan investeren? Bankpresident Duisenberg heeft eigenlijk maar één recept, afgezien van de lage-rente-politiek: een be stendig overheidsbeleid dat vertrouwen wekt bij de ondernemers. Daarom wil Duisenberg niet horen van lastenverlichting voor de burgers, zelfs niet als dat gebeurt door een stukje van de aan het bedrijfsleven toegezegde miljarden naar de koopkracht te schuiven. Voor het stimuleren van de binnenlandse bestedin gen op kosten van de Staat is het volgens Duisenberg nog veel te vroeg. Eerst moet het financieringstekort verder terug. Voor een koopkrachtinjectie via loons verhogingen toont de Bankpresident zich al even huiverig. Dat het mogelijk is alleen in sterke bedrijfstakken hogere lonen toe te staan, gelooft hij niet erg. Het gevolg zou een algemene loonronde zijn waarvan hij zegt: „Schaatsen op dun ijs is een gevaarlij ke bezigheid, te meer als je het in een grote re groep doet". Hoe lang de Nederlandse vakbeweging nog moet wachten op het beoogde effect van haar voorbeeldige matigheid (winstherstel leidt tot investeringen en dus werk) is onduidelijk. Duisenberg: „Ik kan niet meer dan hopen dat we in de eindfase zijn van het saneren en dat we nu kunnen gaan den ken aan uitbreiding van capaciteit". Gevraagd naar zijn beoordeling van de recente arbeidsovereenkomsten, waarin immers veelal ook een stukje loonsverho ging zit, is Duisenberg niet verontrust. De loonsom zal er volgens zijn eerste bereke ningen hooguit één procent door stijgen. „Op die manier zullen we de overkant van het ijs nog wel halen". Internationaal ge zien kunnen de Nederlandse loonkosten in tussen wel een stootje hebben. Waar de pas op de plaats met de lonen vorig jaar ook allemaal toe leidde, niet tot een flinke opleving van de investeringen. Die namen weliswaar toe met zo'n 5 pro cent, maar van een uitbreiding van de ca paciteit is nog niet of nauwelijks sprake. In sommige sectoren verwacht de Nederland- Over de werkgelegenheid is de president van De Nederlandsche Bank niet zonder meer somber. De stabilisatie van de werk loosheidscijfers noemt hij 'bemoedigend'. Tegelijk stelt hij vast dat er de komende ja ren nog een zeer hoog aanbod is op de ar beidsmarkt, voor een belangrijk deel door een 'inhaalbeweging' van de vrouwen. Arbeidstijdverkorting heeft in Duisen bergs denkraam niets te maken met werk gelegenheid. Die moet er zijns inziens ko men door economische groei, en wel meer dan de 2 tot 214 procent die in de ramingen zit. Volgens hem is dat ook niet onmogelijk 'maar dat is meer hoop dan wetenschap'. Van hoop en vertrouwen schijnt de econo mie het te moeten hebben. nFN HAAG (ANP) - Op weg autosnelwegen zullen voortaan «cheattracties als Efteling en E gorden vermeld. De bewegwijzering naar horec worden versoepeld en er komt mine voor de plaatsing van infori Dit als de aanbevelingen van werkgroep worden opgevolgd d rrs van verkeer en waterstaat, "5qprii welzijn, volksgezondhe ^economische zaken. Uit de mededeling van het r verkeer en waterstaat blijkt da van dit ministerie inmiddels al gegeven tot plaatsing van wegw Boi Vervolg van pagina 1 Duisenberg gaat in zijn jaar verslag uitgebreid in op moge lijkheden om de binnenlandse bestedingen op te peppen. Dat zou in theorie kunnen door eën opwaardering van de gulden, door de lonen te verhogen of door de belastingen en pre mies voor de burgers te verla- gen. Over de revaluatie van de gulden zei de Bankpresident dat die in 1986 of 1987 aan de orde kan komen, wanneer bin nen het Europese Monetaire Systeem mogelijk een her schikking van de onderlinge waarden plaats moet vinden. Als de gulden ten opzichte van andere valuta's duurder wordt, verbetert dat hier de koopkracht. De export zou het er iets moeilijker door krijgen. Als er een algemene loonronde komt, ebt het effect toch weer weg. De vakcentrale MHP (hoger personeel) spreekt de suggestie van gedifferentieer de loonsverhogingen wel aan. Lagere belastingen en pre mies zijn niet haalbaar als ze door extra ombuigingen moe ten worden gecompenseerd. Als deze lastenverlichting wordt geruild met de maatre gelen die het bedrijfsleven zijn toegezegd, is er met het oog op het financieringstekort geen bezwaar. Maar die kleine im puls voor het verbruik zou met zich brengen dat de onderne mers hun vertrouwen in het regeringsbeleid verliezen. De FNV noemt het 'vreemd' dat De Nederlandsche Bank niet kiest voor een stimulans van het binnenlands verbruik, terwijl wel wordt geconsta teerd dat de investeringen te gen blijven vallen. HET WOORD 'kiezersbedrog' wi in de mond nemen, maar een ov den RPF-Kamerlid Aad Wagenaa hem betreft niet. De enig juiste reactie op wat den: vorige week Dijkman, die c wisselde voor de PPR; deze we< meningsverschillen met zijn frac en bereid is de eenmansfractie vs Gelukkig dat nu de tweemans blijkbaar even makkelijk van parti men een weinig verheffend schot Terecht dat Schutte zulke stei hij de inbreng van het overigens naar niet zou kunnen gebruiken, hij door een overstap naar het G voegen. Wel omdat Kamerleden en frai de spelregels: eenieder wordt gel °P dat programma zijn of haar f dus van programma wil wisselen vóór de verkiezingen. Dat is het idee van Schutte, d van Beckers (PPR). Maar zij moet dan ook haar waarom na zoveel zorg, besteec PPR voor de Kamer, nu één lid maar tot haar fractie kan toetrede HET IS DE VRAAG in hoeverre c fonsin de de waarheid heeft ge onthulde dat de strijdkrachten v voorstellen om de nog prille dem werpen. De mogelijkheid moet niet wo vaag omschreven, niet nader ge bruikt in zijn strijd tegen de ultra 'and die er van alles aan doen o mocratie om zeep te helpen. Het is ook niet toevallig dat Alfc onthulde aan de vooravond van 'n Argentinië is gevoerd. Negen 'en terechtstaan wegens hun aar buizenden tegenstanders van hui 'ot 1983. De arrogante, in hun trots ge weten geen enkele medewerking Politieke proces. Dat het geen lo; Zl9heid tijdens de eerste procesd Wel aanwezig waren 50.000 'n het centrum van de hoofdstad slechts genoegen te nemen met voor de gehate miltairen. In zove van Alfohsin om steun van zijn lai bie steun de komende periode hé 9ezien weinig stabiele Argentinië a'9e democratie te kunnen voerei

de Stem | 1985 | | pagina 2