JS Sluiskil verslaat Internos Maquette:graadmeter voor actie Nepal 'Meer parochiale taken door leken vervullen' RT ZEEUWS Oostburg krijgt HAT-woningen WOENSDAG 24 APRIL 1985 DI0TIM VAN ZEELAND Vrachtschip in Gent aan de ketting Sluis IE Veel trimmers voltooien Kikkertocht politierapport BRESKENS - De Algemene Woningbouwve- rening 'West Zeeuwsch-Vlaanderen' gaat dit najaar in IJzendijke en Oostburg woningen laten bouwen. GELUKSPEL VOOR VLISSINGEN EN BRESKENS Joy Ruiters houden clubkampioenschap Een punt voor Tholense Boys TE WEINIG PASTORES IN WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN Veilig Verkeer over voorrang in Schoondijke Plaatselijk nieuws Breskens Hoofdplaat Retranchement A64 Nog dit jaar nieuwbouw in IJzendijke T20 PAGINA ZEELAND 4 GENT - In de Gentse haven is maandag een Bagamees vrachtschip aan de ketting ge legd. De maatregel is het ge volg van een vakbondsactie. Van de betrokken Libe riaanse rederij wordt door de Belgische Transportarbeiders Bond ruim 7 miljoen Belgische francs aan achterstallige gage voor de bemanning geëist. De bemanning bestaat uit 18 be manningsleden en enkele offi cieren. Het vijftienduizend ton me tende vrachtschip Kithnos meerde dit weekeinde in Gent met een lading steenkool. IMINGSPLAN >M TERHOFSTEDE l'uis maakt ingevolge het be- van de Wet op de Ruimtelij- at Gedeputeerde Staten van lit van 19 maart 1985 nr l-v., met uitzondering van hei'' lemd in artikel 1, letter n. van fan goedkeuring is onthou- an verleend aan het besluit ameenten d.d. 30 november [vaststelling van het bestem- pm Terhofstede. Bedoeld be- Imingsplan en de daarbij be- Jer secretarie, Groote Markt ag 24 april 1985, gedurende ar ter inzage. van een maand kunnen zij raad als bij Gedeputeerde dit plan hebben ingediend, lepuieerde Staten bezwaren 1 de wijziging, die bij de vast net ontwerp is aangebracht, .roon. te worden gericht aan HM ind bij de Afdeling voor de ,/an de Raad van State, Post- "iravenhage. )emd, Mr. J.J.P.M. Asselbergs L (op=op) AARDENBURG - De achtste editie van de door trimciub Aardenburg gehouden Kik kertocht, mocht zich in een goede belangstelling verheu gen. Er passeerden 83 deelne mers de inschrijvingstafel in clublokaal café De Zwaan aan de Aardenburgse Beeckman- straat. De grootste inbreng kwam van TC Breskens met 20 deel nemers, die de grootste van de vier beschikbar gestelde boka len kreeg. De overige drie werden uitgereikt aan Freew heel Oostburg met 16 deelne mers, Wielertoerist Knokke met 10 en De Leeuwkes uit Bassevelde met 7 deelnemers. De tocht verliep vrijwel vlek keloos. Alleen een kleine tui- melpartij met lichte schaaf wonden werd opgetekend. „Loon naar werken", conclu deerde een tevreden Albert Galle na afloop. GOES - In de nacht van maandag op dinsdag zijn van de Binnenhofschool aan de Thorbeckelaan vier ruiten in gegooid. De schade bedraagt 300 gulden. In dezelfde nacht z'jn op de Manneeweg jonge populieren afgebroken. Hier is de schadepost 350 gulden. TERNEUZEN - Bij een maan dagnacht gepleegde inbraak in restaurant Monopool aan de Korte Kerkstraat te Terneu- zen, is voor een bedrag aan on geveer honderd gulden aan kasgeld gestolen. Men had zich 'oegang verschaft door het vernielen van een ruit. Van een onzer verslaggevers In het nieuwe bestemmingsplan Oostdijke te Oost burg komen zestien nieuwe typen woningen bestemd voor één- en twee-persoonshuishouden, de zogenaam de HAT-woningen. In IJzendijke komen tien één gezinswoningen aan de Kleine Jonkvrouwstraat. Dit deelde gisteren de voorzitter van de woningbouwvereniging, J. de Rechter, mee tijdens een pers conferentie in Breskens. De bouw van de HAT-wo ningen is nog niet helemaal zeker. „De welstandscommis sie is wel akkoord gegaan, maar de afdeling Planologie van de gemeente heeft erg veel moeite met het ontwerp", al dus de voorzitter. Hij heeft echter goede hoop dat 'plano logie' zich alsnog kan vinden in de voorgestelde plannen, zodat de bouw in september kan beginnen. De afdeling heeft bezwaar tegen het platte dak, dat op de woningen komt. Ze ziet het liefst woningen met een punt dak verrijzen. De woning bouwvereniging wil dat liever niet, omdat dan de huurprijs hoger wordt. Zoals de plannen er nu liggen, zal de kale huur per maand rond de 350 zijn. Volgens het ontwerp wor den de HAT-woningen in twee woonlagen gebouwd. De ver eniging wil het sociale contact tussen de bewoners stimule ren, daarom komen aan de achterzijde van de woningen enkele zitbanken. Het worden de eerste HAT-woningen die in Oostburg komen. In Bres kens staan er al enkele en vol gens de voorzitter zijn de be woners daar erg tevreden over de kleine huizen. De Rechter verwacht dat er voldoende belangstelling voor de kleine woningen zal zijn. „Op dit moment staan er ge noeg mensen ingeschreven, zodat wij zonder zorgen aan de bouw beginnen". Volgens hem zullen de nieuwe huizen in IJ zendijke ook snel bewoond zijn. Hij verwacht dat gezin nen van alle leeftijden in de woningen trekken. De nieuwe huizen in Oostburg zijn spe ciaal bedoeld voor jongeren, maar volgens hem kunnen ook bejaarden er gebruik van ma ken. De nieuwe huizen in IJzen dijke gaan per maand onge veer 515 kosten. Bij de bouw zal speciaal gelet worden op de isolatie, waardoor de woonlas ten laag zullen zijn. De vereni ging verwacht dat de nieuwe huizen in Oostburg en IJzen dijke in het voorjaar van 1986 klaar zullen zijn. Een bouwbe drijf uit de regio krijgt de op dracht. Beeld van de wedstrijd Sluiskil-Internos. Sluiskil-aanvaller paul van der Hooft (don ker shirt) zet de actie in, die de thuisploeg op een 2-o voorsprong zal brengen. foto wim kooyman TERNEUZEN - In de twee de klasse B van het zondag amateurvoetbal boekte Sluiskil gisteravond een verdiende 2-0 overwinning op het bezoekende Internos. Bij Vlissingen-Breskens kwamen de doelpunten in de slotfase, daar werd het 1-1. Sluiskil-Internos 2-0. In de eerste helft een wat sterker Sluiskil, dat na 10 minuten op voorsprong kwam. Vanaf de middenlijn mocht Dennis de Bruijn vrij oprukken tot aan het 16-me- ter-gebied, maakte enkele schijnbewegingen en scoor de 1-0. Vlak voor rust werd het door Paul van de Hooft 2-0, nadat hij een passe van Alex de Hulsters op beheer ste wijze afrondde. Na de hervatting was het met de wind in de rug Internos, dat het beste van het spel had. De aanvallen van de Ettense ploeg waren echter veelal te doorzichtig om werkelijk gevaar voor het doel van Sluiskil-goaly Patrick Wou ters te doen ontstaan. Bo vendien bevond de Sluiskil doelman zich in beste vorm en redde een paar keer op fraaie wijze. Vlissingen-Breskens 1-1. Drie minuten waren er nog te spelen en nog steeds was de man aan het score bord zonder werk gebleven. Het venijn zat echter in de staart. Hennie Mookhoek kon op dat moment een 0-1 voorsprong voor Breskens doen aantekenen. Pas in de allerlaatste minuut slaagde Rob Baljue erin voor Vlis- singen een gelijkspel uit het vuur te slepen. Vlissingen-Breskens was een wedstrijd waarin duide lijk tot uitdrukking kwam dat beide ploegen bang wa ren te verliezen. Er werd dan ook aan beide zijden zeer behoudend gespeeld. Kansen kwamen er in de eerste helft nog het meest voor Vlissingen. Zo zag Huub Meerman een flitsend schot door Breskens-doel- man Rob Gruben nog net gekeerd, en ook Ruud Cor nells kreeg een goede kans om Vlissingen op voor sprong te schieten, maar zijn schot werd gestuit door een Breskense verdediger. De beste man van het veld was Breskens-aanvoerder Rob- by de Muynck, die bergen werk verzette. Van onze correspondent OOSTBURG - Zondag waren in manege Van der Piasse de clubkampioenschappen van de Joy Ruiters. Zowel bij de dressuur als het springen waren de onder linge verschillen gering. Alge heel kampioene werd Suzanne Visser met haar pony Chibby. Uitslagen B-dressuur: 1. Char lotte van Kampen met Doerak, 2. Michelle Langeraert met Prince, 3. Rolinda Groenendal met Zephyr. L-dressuur: 1. Suzanne Visser met Chibby, 2. Esther van de Plassche met Joy, 3. Chantal Suykerbuyk met Oroza. Springen pony's: 1. Su zanne Visser met Chibby, 2. Mi chelle Langeraert met Prince en Charlotte van Kampen met Doe rak. Springen paarden: 1. Chantal Suykerbuyk met Oroza, 2. Judith van de Plassche mer Razona, 3. Li lian Duininck met Nalonië. Van onze correspondent Jfekkesluiter Tholense Boys blijft puntjes pakken. Tegen Kloe- '">ge werd het gisteravond 2-2. Voor de derde achtereenvolgen- °e Keer bereikten de Boys een draw. Of dit voldoende zal zijn v°or het behoud van het derdeklasserschap is zeer twijfelachtig. De inhaalwedstrijd in Kloetinge leed onder de harde wind, zo- lat van goed voetbal weinig sprake was. Tholense Boys kwam een kwartier op voorsprong door een treffer van Van Olffen. Ka een half uur werd het 1-1, toen René Scholten voor Kloetinge taak schoot. De tweede helft was drie minuten oud, toen de thuisclub de leiding nam door Johnny Kole. Het spel ging op en neer met Weinig hoogtepunten en evenmin uitgespeelde kansen. In de al- plaatste minuut kwam Tholense Boys toch nog op 2-2. Een p'ie trap werd door een Kloetinge-speler van richting veran derd en verdween in het eigen doel. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - In de hal van de Zeeuwse Bibliotheek monteerden leerlingen van de mts in Vlissingen gister middag een maquette, waarop de stand van de ac tie 'Zeeland helpt Nepal' zal worden bijgehouden. De maquette toont een re liëf van Nepal. Er zal precies op worden aangegeven waar schooltjes worden gebouwd met geld dat in Zeeland is ingezameld. De graadmeter is ge maakt door docenten en leerlingen van de MTS. Ze werkten stevig door om de 'graadmeter' nog voor het bezoek van koningin Bea trix aan de bibliotheek van daag te kunnen installeren. De maquette blijft staan tot het eind van de actie, die twee jaar duurt. Begin deze week was de opbrengst van de actie opge lopen tot 180.000 gulden (in clusief het provinciale aan deel van een kwart). Het or gaan voor bijstand van het ziekenhuisapparaat te Kou- dekerke heeft voor Nepal gecollecteerd. De opbrengst was 66 gulden. De giften die binnenko men, zijn soms het resultaat van een bijzonder gebaar. Zo stortte een vader 75 gul den op het gironummer van de actie. Dat gebeurde op verzoek van zijn zoon, die daarmee afzag van een ver jaardagscadeau. Een schenkster uit Nieuw- en Sint Joosland stelt 1 per week beschikbaar en maak te het bedrag voor een heel jaar, 52 gulden, meteen over. Uit Middelburg kwam een bedrag van 24 gulden bin nen, „Twaalf gulden van mezelf en twaalf gulden voor iemand die het geld ab soluut niet kan missen", voegde de schenker er aan toe. De particuliere giften va riëren tot nu van 1 tot 1.000 gulden. De bijdragen van 1 gulden zijn maandelijkse stortingen, die over de hele actie 24 gulden op moeten brengen. Bij de start van de actie vroeg de Zeeuwse com missaris van de koningin via een huis-aan-huis-brief om een dergelijk gebaar. Leerlingen van de Vlissingse mts instal leerden gistermiddag in de hal van de Zeeuwse bibliotheek hun ma quette voor de actie 'Zeeland helpt Nepal'. - foto willem mieras Van onze correspondent SCHOONDIJKE - Steeds jjwr taken binnen het paro- tuaal werk zullen in de nabije ™tkomst door leken moeten "orden vervuld. De pastores p'len in die nabije toekomst reeds meer een ondersteu nende, in plaats van een lei dende rol moeten gaan vertol- Dit was de uitkomst van de erdiepingsbij eenkomst met s thema de toekomst van de lne Parochie, die de kring Oostburg van de katholieke vrouwenorganisatie van het NCB gisteren in zaal Wijffels te Schoondijke hield. Een bij eenkomst waarvoor de be langstelling erg groot was en die georganiseerd was om de problematiek van het teruglo pende aantal pastores in de West-Zeeuwsch-Vlaamse re gio te bespreken. Deken J. Aarts zag echter geen grote problemen door het teruglopen van dit aantal pas tores. „De taak van het pastor zijn, is er niet alleen voor hem, maar voor ons allemaal. Wij allen zijn de kerk. Een verant woordelijkheid, die we dus nooit uit de weg moeten en zullen gaan. Dit wordt de toe komst en ik zeg dat dit een goede toekomst wordt". Hij vond voorts dat het wegvallen van een aantal pas tores - er zijn er nu nog zeven in West-Zeeuwsch-Vlaande ren op 10 parochies - naast het negatieve effect, zeker ook po sitieve kanten heeft. „De men sen zullen nu ongetwijfeld geactiveerd worden binnen het kerkgebeuren. En dat is alleen maar toe te juichen". Gezien de gemiddelde leeftijd van de huidige pastores - 62,5 jaar - is te verwachten dat er in een vijftal jaren nog sleqfits vier pastores in West- Zeeuwsch-Vlaanderen actief zullen zijn. Deken Aarts juichte dan ook de regionalisatie toe, al was hij bang dat dit woord te vaak verkeerd uitgelegd wordt. „Dit betekent niet alles op een hoop vegen, maar elkaar van dienst zijn op de diverse gebieden binnen het parochiaal werk. Naastenliefde is altijd het grootste gebod. Het ontstaan van de pastoresraad, leken- raad en jongerenpastoraat, welke laatste met de komst van pastor Damen naar Eede nieuwe inspiratie zal krijgen, waren uiterst positieve zaken, zo meende de deken. Van onze correspondente SCHOONDIJKE - Onder het motto 'Voorrang, bekijk het eerst' toert de Mobiel Infor matie Centrale van Veilig Verkeer Nederland momen teel door het land. Maandag en gisteren stond de bus in Schoondijke, waar de derde klassen van het LHNO voorlichting kregen over de drie voornaamste voorrangs- regels. Daarin werd duidelijk gesteld dat je voorrang niet moet nemen, maar moet krij gen. Ook werd de leerlingen getoond dat het verkeer van rechts beslist niet altijd voor rang heeft. Veilig Verkeer Nederland heeft bewust voor de kwetsba re doelgroep van de fietsers en bromfietsers gekozen, omdat in de leeftijd van 14 tot 20 jaar de meeste slachtoffers vallen bij voorrangsfouten. „Bij on gelukken met bromfietsen vallen elk jaar 130 doden en worden tienduizend personen ernstig gewond. Bij fietsers zijn er dat nog altijd 60. Drie duizend mensen lopen ernstig letsel op", aldus Theo Ramse- laar, de docent die de lessen verzorgt. Ook werd de leerlingen ge wezen hoe belangrijk het dra gen van een helm is en hoe ge vaarlijk het is om stickers op een helm te plakken of de helm te verven, omdat de syn thetische stoffen de helm po reus en hard maken, zodat hij bij een val geen bescherming meer biedt. Hengelen - Aan de tweede clubwedstrijd van de hengel sportvereniging De Zeekrab werd deelgenomen door 48 vis sers. Er was sprake van een redelijke vangst. Uitslag: 1. J. de Lijser, 2. J. Thijmstra, 3. A. de Dauw, 4. C. Dijl, 5. J. Blaak man. Bij de junioren behaalde Eric Robijn de eerste plaats. Hengelen - Aan de derde club- wedstrijd van hengelsportver eniging De Schelde werd door 30 vissers deelgenomen. Er werd ruim 7 kilogram boven maatse vis gevangen. Uitslag: 1. J. van de Lijke, 2. S. Verha- ge, 3. J. van Lare, 4. C. Dijl, 5. H. Pielaet. De volgende wed strijd is 19 mei om 13.30 uur. Koninginnedag - Hèt pro gramma voor koninginnedag, samengesteld door het Oran jecomité, ziet er als volgt uit: 9.00 uur: Klokgelui. 10.30 uur: Puzzelwandeltocht voor ieder een, vertrek vanaf dorpshuis. Bij slecht weer: Bingo. 13.30 uur: Muzikale rondgang Apol lo, 14.30 uur: Kinderspelen op het 'groentje' nabij de Markt. 18.00 uur: Poppentheater Den Andjoen in dorpshuis. 19.00 uur: Brandspuitwedstrijden op de Markt. 21.00 uur: Oran jebal in Adams Apple. O ARNEMUIDEN - Windsurfcentrum - GS zijn bereid mee te werken aan de realisering van een tweede plankzeilcentrum aan het Veerse Meer, bij de Oranjeplaat te Arnemuiden. Het is de bedoeling dat eind dit jaar met de aanleg van deze windsurf - voorziening wordt begonnen. De kosten bedragen 575.000 gulden. Het rijk draagt 400.000 gulden bij. GS willen 100.000 gulden be schikbaar stellen uit het fonds bijzondere voorzieningen. Het is de bedoeling om ook bij Kortgene nog een dergelijk centrum aan te leggen. De voorziening bij Oranjeplaat moet vele honderden plankzeilers in staat stellen om met hun auto, al dan niet met caravan, tot op korte afstand van het water te komen. BORSELE - Zwaakse Weel - De Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten wil ruim 0,6 ha weiland en rietland kopen in de Zwaakse Weel te Borssele. De koopsom bedraagt 6.500 gulden. Het stukje grond is in de zogenaamde relatienota al aangeduid als reservaatsgebied. GS hebben de Zeeuwse staten voorgesteld om zoals gebruikelijk de helft te subsidiëren uit de pot voor de aankoop van natuurgebieden. Het rijk betaalt dan de andere helft. GOES - Baanlozen - In het Prins van Oranje te Goes vindt op donderdag 6 juni een conferentie plaats over de mogelijkheden nieuwe banen te scheppen middels kleine milieuprojecten. De conferentie is met name bedoeld voor baanlozen en mensen die zich met baanlozenprojecten bezig houden. Organisators zijn de Zeeuwse stuurgroep werkloosheid en de Zeeuwse instelling voor Natuur- en Milieu-educatie. Het motto is 'Milieu als werkgever'. Er is een programma voorbereid, dat duurt van 9.45 tot 15.30 uur. Er zijn diverse sprekers en er wordt een informatieve markt ge houden. Hierop presenteren zich een landelijke milieu-organi satie, een groenproject, een schillenproject, een ophaaldienst af valstoffen, een glasproject en een hout-werkplaats. De kosten van deelname zijn 20 gulden per persoon (inclusief lunch). Voor meer informatie H. Wiersma, consulent Natuur- en Milieu-edu catie, Singelstraat 7 te Goes. GOES - Evertsenstraat - Het Goese college van B en W wil een woonbuurtverbeteringsplan uitvoeren in de Goese Evertsen straat. Met dit voorstel aan de gemeenteraad is een bedrag ge moeid van bijna 275.000 gulden. Naast het herinrichten van de aanwezige kruispunten en de parkeervoorzieningen denkt het dagelijks bestuur aan tegelverharding en de riolering achter de huizen. -HEERENHOEK/KWADENDAMME - Ouderen - De samen werkende ouderenbonden in de gemeente Borsele houden maandag 29 april en maandag 13 mei twee bijeenkomsten in achtereenvolgens de Jeugdhoeve te 's-Heerenhoek en de Burght te Kwadendamme. Men wil de leden informeren over mogelijk heden tot aanpassing van woningen voor zelfstandig wonende ouderen. Hiervoor bestaan tal van subsidieregelingen. F. Priem, medewerker van het ministerie van VROM en B. Heesten, se cretaris van de Zeeuwse Raad voor Ouderen, lichten het onder werp toe. Beide middagen beginnen om 14.00 uur. MIDDELBURG - Verlof - De plaatsvervangend h.i.d. van de Directie van de Volkshuisvesting in Zeeland ir. E. J. Kool gaat vanaf 28 april voor een periode van drie jaar met verlof. In deze tijd gaat de ambtenaar naar de Nederlandse Antillen, om daar te werken bij het departement van financiën als intern deskun dige. MIDDELBURG - Natuurbeheer - Het waterschap Schouwen- Duiveland is bereid maatregelen te treffen ter bescherming van de natuur in de Wevers- en Flaauwersiniaag. Maar dan moet de provincie wel opdraaien voor de kosten. De Zeeuwse staten be slissen op 31 mei over de uitgave van het benodigde geld: 55.000 gulden. Daarvan kan een afrastering worden geplaatst en enig grondwerk worden verricht. Men wil de Oosterscheldijk bij de inlagen bereikbaar houden voor oeverrecreatie, maar voorko men dat recreanten, eierzoekers of zeesnaalsnijders de inlagen betreden. GS willen het geld halen uit de pot voor de aankoop van natuurgebieden in de Yerseke Moer. MIDDELBURG - VNO - De Brabants Zeeuwse Christelijke Werkgeversvereniging en de Zeeuwse afdeling van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen zijn het niet eens met de sa menstelling van de sociaal-economische consultatiegroep, zoals die het dagelijks provinciebestuur voor ogen staat. De werkge vers spreken over een 'onevenwichtige verdeling van de belan gengroepen in de Zeeuwse regio's en pleiten ervoor alsnog een zetel toe te wijzen aan de Stichting Industriegroep Midden-Zee land. Men heeft er geen bezwaar tegen dat ook de werknemers vertegenwoordiging er dan één zetel bij krijgt. De werkgevers hebben dit aan de Zeeuwse staten laten weten. MIDDELBURG - Reclame - De Kamer van Koophandel in Mid delburg houdt maandag 29 april een bijeenkomst voor onderne mers. De vele aspecten van reclame maken passeren dan de re vue. De bijeenkomst duurt van 15.00 tot 21.00 uur. Belangstellen den kunnen zich wenden tot de Kamer van Koophandel, waar P. Ausems hen te woord zal staan.

de Stem | 1985 | | pagina 21