TE WEINIG BELANGSTELLING De lente beleven Veel activiteiten schutters St. Jan LANK. Eerste onderzoek restauratie basiliek in Hulst DE STEM KOOPHANDEL BRIEKEN CH-VLAANDEREN TEN ZIJN Slui t uniek. Het overkomt u, ■en in uw buurt of dorp. van de binnenstad heeft itonigheid van de slaap- onteerd. d naar uithoek, kanerover aan plotseling vervangen n een stille driekamerflat, eenzaam Dat 't niet altijd wat doe je er aan? Als u -mevrouw- van-hi ernaast" geeft dat al een minder azoekt, komt u wellicht 1 n zwemmen, 'n vreemde (cursus doen of gewoon t? net z'n tweetjes helpen in ■n doen voor bejaarden? kt de eenzaamheid ten- )e een pakt een boek De turt en als u ideeën op wilt in de Telefonische Hulp- het telefoonboek, rale nummer 030-94 2424, ir de dichtstbijzijnde hulp- nformatie over de moge- iele wereld aan. uinENSDAG 24 APRIL 1965 VAN ZEELAND Contactavond Hervormde Gemeente Hulst Plaatselijk nieuws Sint-Jansteen Hulst E. Vermandei schutterskoning Vergadering gehandicapten organisatie HULST - De mu ziekliefhebbers in de gemeente Hulst blij ven volgend 'Uit-sei- zoen' meer dan waar schijnlijk verstoken van klassieke koffie concerten. Niet onaardig Heikant Verrassingen Vlinders Koning Trekpleister Start Al2 RIL a.s. en op s. zal ons kantoor aan de erneuzen 'js stellen indien u hiermee De Secretaris. IS mingsplan 2e en 3e rhuizen en Kampeer- n Het Zwin "luis maakt ingevolge het be de Wet op de Ruimtelijke Or- t ingang van donderdag 25 één maand ter gemeentese- 1 te Sluis, voor een ieder ter bestemmingsplan 2e en 3e en en Kampeerterrein Het van dit bestemmingsplan be de Koninklijke Besluiten no 81. elde termijn kan een ieder dienen tegen de ontwerp her- emmingsplan bij de gemeen- noemd, Mr. J.J.P.M. Asselbergs llstraat 29 BREDA |idag l/m donderdag 10 00-20 00 uur vrijdag 10 00-16 00 uur i. king mei de Sochüng Ideële Reclame SIRE T22 PAGINA ZEELAND 2 Van een onzer verslaggevers hulst - Mensen van Monumentenzorg en de ar- hitect van het bisdom Breda hebben gisteren een Lrste onderzoek gedaan naar wat er voor repara ties moeten gebeuren aan de Hulster St. Willibror- Er werd gebruik gemaakt van het feit dat giste ren ook mensen van de monumentenwacht hun ge bruikelijke bezoek aan het historisch kerkgebouw brachten. Die klommen op enkele plaatsen naar boven om zich van de toestand te vergewissen, wat er ver nieuwd moet worden en wat er voor restauratie in aanmerking komt. Naar aanleiding van de bevin dingen gaat de architect van het bisdom nu een rap port opstellen met de nodige werkzaamheden die moeten worden verricht. Dan wordt bekeken wat mogelijk is en financieel haalbaar. De verwachting is dat het nog wel enige tijd zal duren voordat er geld beschikbaar komt voor de restauratie van de basiliek. Een mogelijkheid om versneld te kunnen beginnen ziet men in het laten opknappen van verschillende karweitjes in het ka der van werklozenprojecten. Het zijn vooral de westgevel, de ramen en enkele luchtbogen die hard aan een opknapbeurt toe zijn. De situatie is echter niet zo ernstig dat dit op stel en sprong moet gebeuren. Wel wil men in Hulst op tijd beginnen met het maken van de plannen, om straks het benodigde geld beschikbaar te kunnen hebben. Koffieconcerten Hulst van de baan Leerlingen van de Hulster Reijnaertschool tijdens hun optreden op de muziekmanifestatie in het Zuidlandtheater in Terneuzen wim kooyman Van onze correspondent TERNEUZEN - In Terneuzen werd gisteren een muziekmanifestatie ge houden in het kader van het muziek- jaar 1985. Vier scholen uit Zeeuwsch- Vlaanderen deden daaraan mee: De Reijnaert uit Hulst, Op de Hoogte uit Terneuzen, De Werf uit Philippine en de Prins Frederik Hendrik uit Sas van Gent. De bedoeling van de manifestatie was om gezamenlijk muziek te maken. Ouders, leerkrachten en leerlingen van de vier scholen vormden het publiek. De muzikantjes uit Hulst hadden een mini-musical ingestudeerd rond het thema 'Een eendagsvlinder'. Zij ver schenen hierbij allen in een fleurig kostuum. De andere scholen brachten liedjes ten gehore, waarbij gebruik werd gemaakt van Orff-instrumenten. Soms werd er ook meerstemmig gezon gen. Organisator A. Oosterling: „Er werd leuk muziek gemaakt. Over het alge meen kan gezegd worden dat het lager onderwijs het merendeel van de liedjes uit het traditioneel repertoire haalt. Ik zou er voor willen pleiten meer liedjes aan te leren uit het vernieuwde genre, waarbij de kinderen meer beeldend be zig zijn. De spontaniteit is erg belang rijk. Het vak muziek is uitstekend ge schikt om iets van jezelf te laten zien. Verder ben ik er voorstander van om elk jaar een dergelijke manifestatie te houden". Nadat de diverse scholen hun reper toire afgewerkt hadden, wist de heer Oosterling de zaal mee te krijgen om gezamenlijk muziek te maken. In het liedje 'De dierentuin' konden de leer lingen zich uitleven in het nabootsen van dierengeluiden. Ook hierbij werd gebruik gemaakt van de Orff-instru menten. Behalve in Terneuzen werd in nog 21 andere plaatsen in Nederland een dergelijk muziekfestival gehouden. HULST - De Nederlands Her vormde gemeente van Hulst houdt donderdag 25 april een Semeente-avond, waarvoor olie leden van de gemeente uitgenodigd worden. De avond is bedoeld ter be vordering van het contact tus sen gemeenteleden en kerke- raad en tussen de gemeentele den onderling. Op deze bijeenkomst zal het in de gemeente te voeren be leid met betrekking tot onder andere kerkdiensten en ande re activiteiten uitvoerig ter sprake komen. Hierbij krijgen ue gemeenteleden volop gele genheid om met vragen, ideeën of suggesties te komen De avond wordt gehouden in de consistoriekamer van de hervormde kerk en begint om 20 uur. ^GB-AP VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren 'n Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum- uisrs op pagina 2. Openingstijden: ö30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der "Sim (editie-chef), Jan Jan- ®en (plv. chef), Emile Calon, M> Meertens, Cor de Boer L°'°), Ton Koomen (sport). 7s'- Frank Deij, Eugène srstraeten. Middelburg: enk Postma. Goes: Aad van der Wouden. ^dvertentie-expl. 'nsPecteur Zeeland: C. Me- nü, privé 01150-95839. Rouwschieting - Vandaag, woensdag, wordt door de rk Bond van Ouderen in de Wa rande een rouwschieting ge houden. Dit ter nagedachtenis aan de schutter Emiel Bous- sen. De inschrijving begint om 13.00 uur, de schieting om 13.30 uur. Recreatiesport - Onder leiding van Mark de Bruijn en Mary Hofman worden wekelijks verschillende recreatiesporten voor dames beoefend. In een ongedwongen sfeer worden gedurende één uur verschil lende activieiten gedaan die in de zomermaanden op de sport velden en in de wintermaan den in de gymnastiekzaal worden gegeven. Deze club DRS (Dames Recreaite Steen) behoort bij de voetbalvereni ging STEEN en heeft nog ge brek aan enkele dames. Bejaardenschieting - De rk Bond voor Ouderne houdt woensdag 24 april de maande lijkse schieting voor ouderen in De Warande. De inschrij ving begint om 13.00 uur en de eerste pijlen worden om 13.30 uur afgeschoten. Jaarvergadering - De Gehan dicapten Organisatie Neder land afdeling Zeeland, houdt zaterdag 27 april om 14.00 uur in de LTS te Hulst de jaarlijk se algemene ledenvergade ring. Na jaarverslagen van penningmeester en secretaris wordt de begroting 1986 ter goedkeuring voorgelegd. We gens periodiek aftreden van mevrouw M. de Rijke en G. Verstraetnee wordt een be stuursverkiezing gehouden. Beiden stellen zich herkies baar. Na de vergadering houdt de heer Colsen een lezing met lichtbeelden over Zeeuwse boerderijen. EHBO - Ten behoeve van de leden van de Gehandicapten Organisatie worden in de Re- genboogschool aan de Tabak straat enkele lessen in eerste hulp bij ongelukken gegeven. Mevrouw D'Hooghe, docente EHBO, is bereid deze lessen te verzorgen. Belangstellenden kunnen zich opgeven voor 30 april bij mevrouw M. de Rijk, Glacisweg 34, Hulst. De lessen zijn zaterdag 4 en 18 mei. Van onze correspondente KOEWACHT - De schuttersmaatschappij St. Sebastiaan heeff haar jaarlijkse koningsschieting op de staande wip gehouden. St.-Sebastiaan is opgericht in 1762. Aan de koningsschieting na men 28 leden deel. In de zevende ronde veroverde R. Vermandei de koningsvogel. Wethouder Apers prees de nieuwbakken koning en liet de zoon van Vermandei zijn vader de medaille van de gemeente Axel omhangen. De 13-jarige zoon is nu al een verwoed schutter. M. Matthijs werd eerste minister en R. Vermeire tweede minis ter. Muziekvereniging Eendracht maakt Macht kwam het hele gebeuren muzikaal opluisteren, 's Avonds werd de teerdag ge houden, waarop ook de dames aanwezig waren. Van een onzer verslaggevers HULST - De Gehandicapten Organisatie Nederlands afde ling Zeeland houdt zaterdag de jaarvergadering in de school De Rietvliet in Hulst. Behalve de gebruikelijke jaarverslagen staan ook be- stuurverkiezingen op de agen da. Aan de beurt om af te tre den zijn mevrouw De Rijk en de heer Verstraeten. Beiden zijn herkiesbaar. Na de pauze houdt de heer Colsen een le zing over Zeeuwse boerderij en. De bijeenkomst begint om 14 uur. Van een onzer verslaggevers Reden is de herhaalde lijk geringe belangstel ling voor deze muziekac- tiviteiten. Daardoor kos ten de concerten naar verhouding erg veel geld. Een laatste poging om nog iets te redden, heeft tot nu toe maar beperkt resultaat gehad. Tijdens het optreden onlangs van de Poolse folkloregroep Kortowo in Den Dullaert wer den door de Uit-werkgroep meer dan 300 'noodkreten' ver spreid onder de bezoekers. Muziekliefhebbers en cultuur minnaars werd opgeroepen vooral aanwezig te zijn bij de twee laatste koffieconcerten van het seizoen. Bij te weinig bezoekers, zo werd er nog aan toegevoegd, zouden de koffie concerten in Huist wel eens tot het verleden kunnen behoren. Afgelopen zondag draafden 24 betalende bezoekers op voor het concert van het Ariel Trio in het stadhuis. „Op zich niet onaardig", meent werkgroeps lid D. Hollaardt, die zich mede bezighoudt met de organisatie van de koffieconcerten. „Maar echt veel is het niet". Op 19 mei is in Den Dullaert het laatste concert van dit seizoen. Dan treedt het vocaal kwartet Erato op. „Je kunt niet iets blijven or ganiseren dat weinig publiek trekt", meent Hollaardt per soonlijk. „Je moet je afvragen of we hier wel mee moeten doorgaan als de belangstelling bij herhaling erg matig is". De Uit-werkgroep zal zich over het verloop van het seizoen buigen en advies uitbrengen aan B en W. „Het zou best kunnen zijn dat als er bij het laatste concert zoveel publiek komt dat we een handgreep hebben om het college te zeg gen dat er nog hoop is", zegt Hollaardt. „Maar persoonlijk zeg ik als je heel reëel moet zijn, denk ik niet dat we er nog geld aan moeten spenderen". Reisje - De Reis- en Ontspan ningsclub voor Ouderen afde ling St.-Jansteen-Heikant maakt donderdag 25 april een reis naar de Vallei van de Sambre in de Belgische Ar dennen. Er wordt een bezoek gebracht aan de Abdij van Aulne waar trappist wordt ge brouwen, waarvan de deelne mers kunnen proeven. Voor men haar huis gaat wordt halt gehouden bij een dancing. Vanwege de grote deelname wordt met twee autobussen gereisd. Poppen, een manier om te overwinteren. Dom natuurlijk om bij het artikel van vorige week over stinzenplanten wel de ex cursie van 25 mei te noemen en niet die van 27 april. Die van aanstaande zaterdag dus. Ingericht door de plan- tenwerkgroep van De Steltkluut en naar een ge biedje dat we ook noemden: het Hof te Zande te Kloos- terzande. Wie mee wil, dient zich om 9.30 uur te melden nabij het gemeentehuis. We zullen gelijk maar op een andere activiteit wijzen van dezelfde plantenwerk- groep. Wie zich voorgeno men heeft dit jaar echt eens serieus plantjes te gaan le ren kennen, kan daar zater dag 4 mei mee beginnen. We citeren uit de aankondiging: „Bedoeld voor een ieder die planten wil leren inventari seren. Een moeilijke klus voor iemand die het nog nooit gedaan heeft, maar de leden van de plantenwerk- groep zullen u met raad en daad terzijde staan, zodat u met uw vragen bij hen te recht kunt". Zaterdag 4 mei dus vanaf 9.30 uur aan de kerk te Zuiddorpe. Vandaar worden de te onderzoeken gebiedjes bezocht. En tot slipt van dit rijtje: Wie Saeftinghe eens in wil: dinsdag 30 april, koningin nedag, open excursie vanaf 9.00 uur. Vertrek vanaf Em- mahaven, of Emmadorp zo u wilt, sedert er geen haven meer is. De kraanvogel van zuster Wivinia (Sluiskil, 7 april) was niet de enige die wat westelijker dan normaal op weg was naar zijn broedge bieden in onder andere Zwe den en Oost-Duitsland. Ook in Saeftinghe werden drie exemplaren gezien (11 april, Jos Neve). Ze hadden er kennelijk zin in: ze werden baltsend gezien. Dat is een ritueel gedragspatroon dat de paring voorafgaat. Bij kraanvogels is dat een uiter mate boeiende en ingewik kelde dans. We schreven het al vaker: de trektijd is een periode met verrassingen. Enerzijds zie je nog wintergasten, an derzijds zit je midden tussen de zomervogels. Verleden week werden hier en daar (18 april, 3 exemplaren, Li- niedijk) nog kramsvogels gezien, bij ons nog steeds wintergasten. Dat gold nog niet zo lang geleden voor heel ons land, maar sedert een aantal jaren hebben de ze vogels zich in het oosten van Nederland gevestigd als broedvogel, met name in Limburg. Zo ziet u maar weer: ook de natuur verandert uit zichzelf en niet altijd ten kwade. De boerenzwaluwen die aanvankelijk voor Pasen naar onze streken gekomen waren, hebben zich onder Paardebloem. invloed van het slechte weer, kennelijk terugge trokken op zuiderlij ker stel lingen. Zeker veertien dagen werden ze niet meer gezien. Sedert het begin van vorige week zijn ze evenwel alge meen teruggekeerd. Ook de 'dakgootzwaluw', de huus- zwaluw is er weer: zaterdag 20 april, Moershans te Hulst, 3 exemplaren (Eddy Tael- man). De koekoek is er ook weer: 17 april, Liniedijk Hulst (G. van Koert) en W.Scheele zag 14 april in zijn tuin aan de Dullaert- straat te Hulst twee keer een nachtegaal. We zeiden het al: de trek biedt altijd ver rassingen. Op 18 april zong hij volop nabij de Hulsterse Liniedijk. De meesten zijn er dus alweer. De visdief moet nog volgen (1984: 16 april), de wielewaal (1984, pas op 3 mei) en de gierzwaluw. Die is er altijd rond koninginne dag. Vorig jaar werden de eerste exemplaren op 26 april gezien, dus dat scheelt niet zoveel. Op de boomvalk en fle Europese tortel na zal het zo'n beetje de laatste zijn. De vlinders, die inmiddels alweer vliegen of dit spoedig zullen doen, kunnen een ve- schillende winter achter de rug hebben. Sommige soor ten hebben onverwinterd als pop. Het ogenschijnlijke ruststadium. In werkelijk heid een enorm proces van ombouw van een gulzig vre tende rups tot een hooguit wat honingzuigend, fragiel vlindertje. Enkele soorten hebben de winter doorgebracht als vol wassen dier, als vlinder dus en verder zijn er trekvlin- ders. Soorten die vanuit Zuid-Europa of Noord-Afri ka tot bij ons komen om hier een generatie jongen groot te brengen. Trekvlinders kunnen ai vanaf maart in ons land worden gezien, nog eerder dan sommige vogel soorten dus. En dat voor zo'n beetje beest in een periode met vaak erg slecht weer, fladderend vanaf Zuid- Europa naar hier. Een plant tenslotte die thans volop bloeit is het klein hoefblad (het groot trouwens ook, maar dat is ten onzent zeldzaam). In landbouwkringen heet het dokke, maar in de akker laat men het liever niet tot bloeien komen. Het lijken paardebloemen (afgebeeld op de foto) maar ze zijn het niet. Let u maar eens op:; al lereerst is er nauwelijks nog blad, maar bovendien is de bloem anders. Wat ook 'bloeit' momen teel: de akkerpaardestaart, de kattestaart in het in heems. Je mag het geen bloeien noemen, want het is een sporeplant en die heeft geen bloemen. Wat op zal vallen is dat er twee soorten stengels zijn: de vruchtbare, waaraan de zakjes met spo ren zitten, die zien we nu en de onvruchtbare. Die komen wat later; dat worden die ij le 'kerstboompjes'. We tref fen klein hoefblad en paar- destaart vaak samen aan. Bij ons vooral in bermen en - kale - slootkanten. En in deze tijd van het jaar. Van onze correspondent SINT-JANSTEEN - Met het aanbreken van de lente wa gen ook de boogschutters zich naar buiten, om zich met elkaar te meten op de staande wippen. Ook voor schuttersvereni ging St. Jan in Sint-Jan steen is de tijd aangebroken om een veelheid van activi teiten te ontplooien, naast de gewone schietingen. Zo zijn er op koninginne dag twee schietingen, 's Morgens om 11 uur voor de jeugd van 8 tot 14 jaar. De vereniging zorgt ervoor dat er genoeg bogen en pijlen zijn. Vorig jaar deden er 54 schutters aan mee en de ver wachting is dat ook nu dit aantal gemakkelijk gehaald wordt. Er zijn zelfs al plan nen om ook in de zomer maanden dergelijke schie tingen te organiseren. Op deze manier hoopt St. Jan de ditionele Wilhelminaschie- ting, die nu voor de 91e keer wordt gehouden op zaterdag 24 augustus. Voorheen was deze schieting steeds op zon dag, maar vanwege de grote concurrentie in België is men daar nu vanaf gestapt. jeugd vertrouwd te maken met de sport van het staande wipschieten. In het kader van het aan trekken van nieuwe leden is ook het te organiseren kam pioenschap een grote trek pleister. De huidige kam pioen E. Verschueren zal het gezien de grote deelname niet gemakkelijk krijgen zijn titel te prolongeren. Omdat ook aan dit evene ment ieder jaar nieuwe schutters meedoen, zijn er ook in verschillende catego- riën prijzen beschikbaar. Dat is vooral voor de begin nende schutter, vrouwen en jeugd van belang. St. Jan stelt bogen en pijlen ter be schikking voor nieuwe schutters. De start van dit kam pioenschap is eveneens op koninginnedag. De schieting begint om 19 uur. De volgen de data van deze kampioen- schieting zijn telkens op donderdag en wel op 9 mei, 23 mei, 6 juni, 20 juni, 27 juni, 11 juli, 18 juli, 1 augustus, 15 en 29 augustus. Bij het vast stellen van deze data is er rekening mee gehouden dat er verschillende vrijdagen een avondschieting is met verlichting van de wippen. Een speciale vrijdag- avondschieting is er op 28 juni. Dan herdenken de schutters E. Zegers, R. van Essen en E. Savooy dat ze 1214 jaar getrouwd zijn en wordt er 300 gulden gratis verschoten. Een andere bij zondere schiëting is de tra- Op zaterdag 11 mei vindt de jaarlijkse koningsschie ting plaats. De koning mag meiedoen aan de titelstrijd van de Zeeuwsvlaamse en Nederlandse bond. St. Jan werpt ook vijf ploegen in de strijd om het Zeeuwsvlaams kampioenschap. De voor ronden hiervoor worden op 18 mei in Hulst gehouden. Zondag 9 juni is de finale in Westdorpe. Een ploeg uit datzelfde Westdorpe bindt woensdag 15 mei om 19 uur in Sint-Jansteen de strijd aan tegen St. Jan om de su percup.

de Stem | 1985 | | pagina 17