nailers Zeeuwse boeren gaan niet de straat op ITES i 90 3m^S9r.1.S9 ru. OudrSluiskillentmr gaat de ruimte in PROVINCIE STIMULEERT WELZIJN IN DORPEN Ineke van Damme (28) maakte eerste busrit Zeeland vraagt 125 mille voor zwakzinnigenzorg HET WEER artikelen tot en g in prijs verlaagd iwoon niet! voorbeelden, in de rode prijspijl! WOENSDAG 24 APRIL 1985 EaGINA ZEELAND 1 r£L SOLIDAIR MET ACTIES IN ANDERE REGIO'S Lodewijck van den Berg eerste astronaut van nederlandse afkomst Sluiskil Vlaggen Zonnig maar koud Weer in Europa Drie en twee weken voor inbraken en winkeldiefstal PRIMEUR VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Motorrijder overleden na ongeval RMS-kreten muren in Middelburg Zes weken cel voor fraude met uitkering i k//o-M9~.I «fcv REGEN 'NE 00 gram-45-Ww RGREEN "f QQ ks^erf«%7*7 >rJL69r1.29 ERHONE wijn krachtig, O Qfc idig 0.7 itr.A&S&miJ*) LE KOFFIEMELK Qfl literJJ9~.9v SSTUKJES -4 CQ amJ£97f.%/%7 WONDER CHIPS ote baal QrJ Mrfr«79 [A/K orange AQ 697H* VAN ZEELAND T27 Het logo van het 'Spacelab 3'-project. Lodewijck van den Berg: .als eerste mens van Nederlandse komaf de ruimte in. Maarten van den Berg: ...trots op oom Lodewijck - foto marcel bekken Van onze correspondent GOIRLE - „Lodewijck is van jongsaf al avon tuurlijk geweest. Veel meer dan ik. Ik heb echt bewondering voor de manier waarop hij op zijn drieënvijftigste al die zware trainingen en tests heeft doorstaan. Jammer dat mijn ouders dit niet meer mogen meemaken. Wat zouden die mensen trots zijn geweest". Peter van den Berg uit Goirle heeft het over zijn broer. Die begint op 29 april inderdaad aan het avontuur van zijn leven. Op die dag namelijk wordt dr. ir. Lodewijck van den Berg, als eerste mens van Nederlandse komaf, op Ca pe Canaveral de ruimte in geschoten. Als weten schapper (payload specia list) maakt hij deel uit van het zeven bemanningsle den tellende Spacelab 3. Tijdens een vlucht van een week gaat hij onder meer proeven doen op het gebied van geavanceerde meetap paratuur. Geen wonder, zo kort voor de lancering van een familielid, dat de familie Van den Berg in Neder land behoorlijk op z'n kop staat. Ze zullen er in Ame rika allemaal bij zijn: Lo- dewijck's zusjes Jessonda en Mirjam, Peter en zijn echtgenote en ook zoontje Maarten (13), Lodewijck's petekind. Afgelopen maandag avond, op de vooravond van het vertrek naar Ame rika, is in huize Van den Berg de spanning om te snijden. De uitnodigingen van de NASA liggen klaar; Maarten zeult met foto's, tekeningen en stickers die zijn beroemde oom hem nog onlangs heeft toege stuurd. Mevrouw Van den Berg heeft tenslotte, na lang aarzelen, toch maar besloten om met man- en zoonlief de trip mee te ma- ben. „Weet je wat ik nog het leukste vind?", zegt ze. ..Dat het van oorsprong praktisch allemaal buiten landers zijn, die als weten schapper met het ruimte- laboratorium meegaan. Blijkbaar heeft Amerika die mensen zelf niet in huis". De Van den Bergs ko men oorspronkelijk uit Sluiskil. Lodewijck werd er op 24 maart 1932 gebo ren. Na het Gymnasium B studeerde hij van 1949 tot J961 chemie aan de TH Delft. Ook Peter studeerde daar chemie, maar gaf al na twee jaar de pijp aan Maarten. Toch is ook hij niet slecht terecht geko men als röntgenoloog, ver bonden aan het Tilburgse Mariaziekenhuis. Lode wijck emigreerde na het behalen van zijn bul naar de Verenigde Staten, waar hij zijn studie en onder zoek voortzette. In 1972 be haalde hij aan de Delawa- re-Universiteit de titel Master in de Toegepaste Wetenschappen. De doc torstitel kreeg hij drie jaar later. Tijdens de vlucht met Spacelab 3 zal Lode wijck onderzoek doen naar de groei van kristallen on der gewichtloze omstan digheden. Hoewel zo langzamer hand meer Amerikaan dan Nederlander - hij is ook tot Amerikaans staatsbur ger genaturaliseerd - ver loochent Lodewijck van den Berg zijn Zeeuwse komaf niet. Tijdens de ruimtevlucht voert hij de vlag van Zeeland én de ge- meentevlag van Axel mee. Beide doeken worden na afloop aan respectievelijk het provinciebestuur en de burgemeester ter beschik king gesteld. Het Luctor et Emergo in de ruimte dus, voorwaar iets voor Zee land om trots op te zijn. Dinsdag is de familie Van den Berg vanaf Schip hol naar Amerika vertrok ken. Zaterdag zullen ze er Lodewijck ontmoeten, 's Avonds op het strand, dat heel toepasselijk Astronaut Beach heet, wordt dan een afscheids- barbecue gehouden. Een dag later krijgt de familie een rondleiding op Cape Canaveral en weer een dag later, als het uur U daar is, zitten de Van den Bergs op de eretribune, op drie kilo meter afstand van het lan- ceerplatform. Wellicht dat daardoor de belangstelling voor ruim tevaart bij Maarten wat zal toenemen, want echt veel interesseert het het ventje allemaal nog niet. Maar na afloop van de ruimtereis is het horloge van oom Lodewijck in ieder geval voor hem. Om dat hij de stamhouder van de familie is. Want hoe ver een Zeeeuw het in het le ven ook mag schoppen, aan zoiets als een familietradi tie valt niet te tornen Van een onzer verslaggevers GOES - De Zeeuwse boeren in de graan-, varkens- en melk- sector hebben geen goed woord over voor het huidige beleid van zowel de landelijke overheid als de EG. Deson danks ziet het er voorlopig niet naar uit, dat ze hun woede door middel van acties kracht gaan bijzetten. De Friese boeren, die afge lopen week demonstreerden, ontvingen wel een solidari- teitsbrief van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM). Het ZLM-hoofdbe- stuur steekt maandag de kop pen bij elkaar om krachtig - zij het met woorden en brie ven - uiting te geven van zijn ongenoegen en irritatie over de impopulaire maatregelen van de EG en minister Braks van Landbouw en Visserij. ZLM-secretaris mr. J. Oggel noemt twee redenen voor het uitblijven van Zeeuwse acties. Enerzijds denkt hij dat de zo genaamde boerentrots de landbouwers verbiedt de vuile was buiten te hangen. Ander zijds echter ziet Oggel een heel concrete oorzaak. De maatre gelen in de graansector berei ken pas aan het einde van dit jaar de portemonnee van de boeren. In de afgelopen twee jaar is de graanprijs door bezuinigin gen met ruim 20 procent ge daald. Juist deze maatregel treft vele boeren in Zeeland en Brabant, omdat de meesten onder hen meer dan een kwart van de grond gebruiken voor de teelt van graan. Oggel: „Voor een bedrijf met 40 hec tare, waarvan 15 hectare be stemd is voor graan, betekent dat een teruggang in inkomen van tenminste 10.000 gulden per jaar". De meeste kritiek hebben de boeren op het ontbreken van overgangsregelingen en alter natieven voor bijvoorbeeld de superheffing en de fosfaat norm voor de varkenshoude rijen. Oggel verwoordt de me ning van 'zijn' leden met: „de opkoopregelingen voor boeren bij het inleveren van melkpro- duktie hebben door fiscale af trekregeltjes en reacties van Ruding (financiën) totaal geen waarde. Ook de nodige milieu- beschermende wetten - waar mee we het grotendeels eens zijn - krijgen de boeren on voorbereid en zonder enig al ternatief op hun dak". Het bestuurslid verwacht meer acties in het Noorden van het land, die de steun krij gen van de ZLM. De Zeeuwse boeren houden volgens hem de vinger aan de pols en proberen de politici voorlopig met scherpe schriftelijke veroor delingen van gedachten te veranderen. Of deze vorm van protest, zonder het stellen van ultimatum of grenzen, vruch ten afwerpt, zal de tijd leren. Kleine kernen-projecten vooral in Z-Vlaanderen Na het optrekken van ochtend nevel of mist vrij mooi maar fris weer. Maximum temperatuur van 14 graden. Matige en aan zee vrij krachtige noordoosten tot oosten wind. Vooruitzichten voor donder dag tot en met zondag: wissel vallig en koud weer met nu en dan voorjaarsbuien. Amsterdam Eindhoven Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mal lor ca Malta onbewolkt10 gr licht bew10 gr onbewolkt9 gr licht bew.9 gr half bew20 gr zwaar bew18 gr sneeuw9 gr zwaar bew16 gr half bew.10 gr onbewolkt9 gr zwaar bew14 gr zwaar bew19 gr zwaar bew5 gr zwaar bew.15 gr zwaar bew20 gr half bew.5 gr regen11 gr half bew21 gr onbewolkt12 gr zwaar bew.11 gr zwaar bew14 gr zwaar bew18 gr onbewolkt19 gr zwaar bew.21 gr MIDDELBURG - Het provinciaal beleid ter stimulering van het welzijn in kleine dorpen krijgt een zwaartepunt in Zeeuwsch-Vlaande ren. Deze regio heeft dat te 'danken' aan de belangstel ling vanuit de gemeentebesturen, de samenstelling van de bevolking en de wat achtergebleven situatie op sociaal-economisch gebied. Er is een kleine kernen-pro gramma ontworpen, waaruit blijkt dat dit jaar begonnen zal worden met de uitwerking van projecten in zeven Zeeuwsvlaamse gemeenten. Alleen Hontenisse, dat geen aanvragen indiende, ontbreekt op de lijst. In Schouwen-Duiveland wordt verder geborduurd op het kleine kernen-project, waarmee daar als is geëxperi menteerd. Verder worden in de rest van Zeeland nog enkele projecten uitgewerkt die een voorbeeldfunctie kunnen heb ben. Het programma, dat de sta tencommissies nog moet pas seren, wordt uitgevoerd in sa menwerking met de betrokken gemeenten, die in eerste in stantie voor de financiering moeten zorgdragen. Daarbij kunnen echter diverse subsi- diepotten opengaan, zowel bij het rijk als de provincie. Daar naast heeft de provincie - zo als al gemeld - een speciale begrotingspost in het leven ge roepen, waarop 215.000 gulden is weggezet. Ook zorgen rijk en provincie voor ambtelijke ondersteuning. Voorrang krijgt de opstel ling van 'integrale dorpsplan nen'. Dat zijn plannen, waar bij meteen allerlei facetten op elkaar worden afgestemd, die kunnen leiden tot verbetering van het leefklimaat. Het gaat om plannen voor de dorpen Biervliet (Terneuzen), Philip pine (Sas van Gent), Retran- chement (Sluis), Ouwerkerk en Oosterland (Duiveland) en Serooskerke (Veere). Veel aandacht is er ook voor de aanpassing of verbetering van dorpscentra, die een veel heid van functies vervullen, eventueel in combinatie met een dorpsschool, gymnastiek zaal e.d. Het gaat om projecten in Philippine (Sas van Gent), Nieuwvliet, Groede en Cad- zand (Oostburg), drie kleine dorpen in Borsele en vier plaatsjes in de rest van Zee land. Er zijn ook plannen voor de bouw van kleine aantallen be taalbare woningen. Het gaat daarbij om Zandstraat (Sas van Gent), diverse kernen in Hulst en alle kernen in Aar denburg. In Sas van Gent wordt gewerkt aan ondersteu ning voor de basisschool te Zandstraat, in Axel aan 'flan kerend' bejaardenbeleid te Zuiddorpe en in Aardenburg aan de bereikbaarheid van St.-Kruis via openbaar ver voer. Verder staan nog enkele projecten uit andere Zeeuwse regio's op de lijst. Ze werkt men aan de instandhouding van een smederij en de ont sluiting van een bedrijfster rein in Sirjaansland (Duive land), aan een onderzoek ten behoeve van de middenstand in de Borselse kernen, de on dersteuning van een klussen bedrijf in St.-Philipsland en enkele voorzieningen te Brou wershaven en Westerschou- wen. Daarbij gaat het vooral om voorzieningen voor de jeugd, onder meer in dorps huizen en sportaccomodaties. MIDDELBURG - Tien dagen na zijn laatste veroordeling ging de 20-jarige Vlissinger S. S. op 27 oktober opnieuw op het die venpad. In een zelfbedieningswa renhuis in Vlissingen wandel de hij met een donzen dekbed (waarde 160 gulden) onder de arm naar buiten, hetgeen door de bedrijfsrecherche werd op gemerkt. Enkele dagen later nam hij uit een winkel in Dor drecht zonder te betalen een walkman mee, die hij in Vlis singen ruilde voor drugs. „Hoe zit het met uw vorige straf (vervangende dienstver lening) die u in oktober is op gelegd?", vroeg politierechter mr. Verstegen gisteren tijdens de zitting in Middelburg. S.: „Dat is jammer genoeg mis lukt, want ik kon niet met die vent opschieten". „Dan zal dat nog wel een staartje hebben", aldus mr. Verstegen, die met de officier van justitie van mening was dat er in dit geval hoe dan ook onvoorwaardelij ke gevangenisstraf diende te volgen. S. werd conform de eis veroordeeld tot twee weken. Een gevangenisstraf van drie weken, waarvan twee voorwaardelijk en met een proeftijd van twee jaar, kreeg de 19-jarige Goesenaar F. L. opgelegd. L. had, samen met een inmiddels veroordeelde vriend, op 27 juni ingebroken in een school voor LBO in Goes. Twintig blikken vis, ze ven blikken fruit, een fles ket jap en vier pakjes roomboter werden in plastic zakken gela den, waarop het tweetal te voet naar huis ging. Bij het zien van een pa trouillerende politiewagen werden de plastic zakken aan de kant gegooid en namen L. en zijn maat de benen. Reden voor de politiemannen om de achtervolging in te zetten. Po litierechter mr. Verstegen: „Waar hadden jullie die spul len eigenlijk voor nodig?". L.: „Nergens voor, we waren ge woon een beetje dronken". De geëiste straf vond hij overi gens 'nogal meevallen' en met de waarschuwing dat het de volgende keer wel eens 'knap kon tegenvallen' verliet L. op gelucht de rechtszaal. Ineke van Damme: .Zeeuwsch-Vlaanderen's eerste vrouwelijke buschauffeur.- fotowimkooyman AXEL/TERNEUZEN - Gisteren was het dan ein delijk zover. Na drie weken een intensieve be drijfsopleiding te hebben gehad op de bedrijfs- school van busmaatschappij ZWN in Oude Tonge, nam Ineke van Damme (28 uit Terneuzen dinsdag morgen zelfstandig - zij het in aanwezigheid van een mentor - het stuur van een lijnbus in handen. Daarmee is zij de eerste vrouwelijke bus-chauffeur, die voor het vervoerbedrijf in Zeeuwsch-Vlaanderen werkzaam is. De eerste rit was de zoge naamde 'versterkingsrit' - tweede bus - op de lijn Hulst-Terneuzen, die om 7.45 uur uit de Reynaertstad vertrekt. De schoolbus zoge zegd. „Het ging lekker", zei Ineke. „De passagiers rea geerden erg leuk. Alleen was het opvallend hoe stil het in de bus was. Dat is meestal met die jongelui niet het ge val, heb ik begrepen. Maar je zag ze denken: Zou die vrouw wel goed rijden? Nou, het ging prima hoor", zegt ze. Na de ochtendrit was zij even vrij-af, om 's middags vanaf 13.03 twee diensten te rijden in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Ineke sloot haar eerste officiële werk dag af met een rit 'groeps- vervoer' vanaf Dow Chemi cal. De bus zal in huize Van Damme regelmatig onder werp van gesprek zijn. Want Ineke's echtgenoot is ook bus-chauffeur bij de ZWN. Niet altijd met dezelfde diensten? „Nee, wij worden gewoon ingedeeld op het dienstrooster. Dus kan het gebeuren dat de een moet gaan werken als de ander thuiskomt. Dat is het risico". „Ineke krijgt geen voor keursbehandeling omdat zij een vrouw is. Voor ons is ze gewoon een chauffeur net als alle anderen. Ik denk dat ze dat zelf ook het beste vindt", aldus ZWN-woord- voerder A. Vereecken in Axel. „Ze zal het wel redden. Ze blaakt van zelfvertrou- TERNEUZEN - In het Academisch Ziekenhuis te Gent (België) is maandagavond de 21-jarige Arie Hoster uit Sliedrecht overle den. De jongeman raakte, zoals eerder gemeld, vrijdag bij een ver keersongeval op de kruising Rijksweg 61-Haarmanweg te Ter neuzen levensgevaarlijk gewond, toen een automobilist ver zuimde hem voorrang te verlenen. Nog dezelfde nacht heeft professor Derom in het Gentse zie kenhuis een harttransplantatie verricht, waarbij de Sliedrech- tenaar de donor was. Zijn hart werd ingeplant bij een 24-jarig studente uit Gent, die aan degeneratieverschijnselen van de hartspier leed. Ze wachtte al ruim twee maanden in het zieken huis op een geschikte donor. Bij het ongeval in Terneuzen werd ook de verloofde van het slachtoffer, E. Z. uit Almkerk, zwaar gewond. Zij is onlangs overgebracht naar een ziekenhuis in 's Hertogenbosch. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek en de spoortunnel bij het NS-station in Middel burg zijn gisternacht beklad met RMS-leuzen, verwijzend naar de Molukse 'vrijheids strijd'. Bij de ingang van de Zeeuwse Bibliotheek werd bo vendien een kreet op de grond geschilderd tegen koningin Beatrix, die het gebouw van middag officieel komt openen. De leuzen, aangebracht met rode verf, zijn gisteren in de loop van de dag weer verwij derd. De gemeentepolitie in Middelburg weet (nog) niet wie de daders zijn. Men neemt aan dat de leuzen verband houden met de komst van ko ningin Beatrix. Een politie-woordvoerder wees erop dat de leuzen niet per se door Molukkers behoe ven te zijn aangebracht, maar net zo goed het werk kunnen zijn van personen, die de Mo lukkers in diskrediet willen brengen. MIDDELBURG - Drie jaar lang (van juli '81 tot en met augustus '84) had de 35-jarige Axelaar R. van D. bijverdiend, terwijl hij een werkloosheids uitkering ontving. De opbrengst (in totaal bij na 39.000 gulden) had hij nooit op zijn werkbriefjes ingevuld en dinsdag moest hij dan ook voor de politierechter in Mid delburg verschijnen. Maar in tussen is de financiële toe stand van Van D. zo verslech terd, dat hij zelfs geen geld had om de overtocht te beta len, zo liet hij schriftelijk we ten. Officier van justitie mr. Maan achtte valsheid in ge schrifte bewezen en eiste de minimale gevangenisstraf van zes weken, waarvan drie voor waardelijk, passend bij de hoogte van het niet opgegeven bedrag. Politierechter mr. Verstegen berekende snel dat het in het proces-verbaal op gegeven bedrag niet helemaal klopte, omdat Van D. bijvoor beeld zijn eigen auto gebruikte om zijn clandestiene job te kunnen vervullen. De ver diensten zijn dus wat minder dan het lijkt, aldus de politie rechter, die vervolgens zes we ken oplegde, waarvan vier voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. REGIONALE SAMENWERKING VERBETEREN Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws Overlegorgaan Zwak zinnigenzorg (POZ) heeft het rijk gevraagd om twee half-time beroepskrachten, één voor Zeeuwsch- Vlaanderen en één voor de twee andere Zeeuwse 'ge zondheidsregio's'. De kosten, zo'n 125.000 gul den, zouden betaald moeten worden uit de rijks-pot voor vernieuwing van de zorg voor geestelijk gehandicapten. Men wil de functionarissen voor een periode van drie jaar in dienst nemen. Zij moeten in de drie Zeeuwse regio's impulsen gaan geven aan 'regionale sa menwerking' en (samenwer kingsprojecten ondersteunen, die leiden tot een verschuiving van professionele geneeskun dige zorg binnen ziekenhuizen en tehuizen naar meer 'extra murale zorg', zelfzorg, mantel zorg en preventieve zorg. In Zeeuwsch-Vlaanderen is men het verste met deze ont wikkelingen. Daar functio neert al drieënhalf jaar een Regionaal Overlegorgaan Zwakzinnigenzorg ROZ). Men wil dit verder uitbouwen. Op de Bevelanden is enige maan den geleden besloten om een ROZ op te richten. Men wil be- kijken of Schouwen-Duive land, Tholen en St.-Philips- land daarbij aangehaakt kun nen worden. Op Walcheren is het tot nu toe niet gelukt om een ROZ op te richten. Wel is daartoe onlangs de intentie uitgesproken. Men denkt dat de twee half time functionarissen een in jectie kunnen geven aan de re gionalisatie, gezinsbegelei ding, afstemming op algemene vormen van hulpverlening, voorlichting, vrijetijdsbeste ding, begeleid wonen, ouder- ouderhulp en het signaleren ten behoeve van provinciale planning. Na drie jaar hoopt men de voortgang te kunnen waarborgen middels toepas sing van de zogenaamde COTG-richtlijn voor samen werkingsverbanden. Om voor de subsidie in aan merking te kunnen komen, zal Het Zeeuws Overlegorgaan Zwakzinnigenzorg zich om vormen tot een zelfstandige rechtspersoon. Dit in de vorm van een provinciale raad, aan gehaakt bij het provinciaal or gaan voor samenlevingsop- bouw Stichting Zeeland. Het' secretariaat van het POZ wordt momenteel al door de Stichting Zeeland waargeno men.

de Stem | 1985 | | pagina 15