VAK Welras BESTEN ELECTRON ICR 0INSD85 83RPRIL1385 DE 51 En ELE, ipgen URFINGl stie van geld, rrmov rncNT nc FiCNC btl Ini I UI LI 11 UL IILI l-l i/ni'CN me T i irijr nu nui i iL i Uu 11 I TiQCNCTO IIIUIIL I Ku riNrii ion isoufZT UI IUI'Cl I l ll\ DU I RERZRDIGDE RRRKT U0RDT OPENGEB KEUKENBLOK VOOR VOOR ELK CTEOI'CO -HCKIlCl\ onnnit- LIRSSE11 HET VOIDER POEDER ER Hi-Fi ehzcn o! ootc in nc //c/ ü'cn lIulii ru n ii d ii i ut ncUricii >uper-8 van formaat, leu) en tDERS, videosysteem. I Zo zij er sleutelhangers verschenen die [voorzien zijn van een kleine batterij en leen heel bescheiden ontvangertje. Om- dat sleutels weieens op de meest vreem- de plaatsen even worden weggelegd, is |men zo'n sleutelring vaak kwijt. De elektronische sleutelhanger brengt dé uplossing. Men hoeft maar te fluiten en I de sleutelhanger reageert met een felle I toon. Op die manier kan men direct de I plaats lokaliseren waar de spullen zijn neergelegd. I Er zijn ook wekkers die op het stemge- I luid reageren. Als men nog geen zin I heeft om op te staan, hoeft men niet meer de wekker uit te zetten. Kreten als „hou op", ,ja, ik kom" of „stoppen" zijn I voldoende om het weksignaal tot stop- I pen te manen. Vier minuten houdt dit I klokje, .dat het formaat heeft van een pakje sigaretten, zijn 'mond', om daarna I weer te gaan 'rinkelen'. Als men dan I weer een kreet slaakt, wordt het op- nieuw stil in de slaapkamer. Dit proces I blij ft zich herhalen tot het moment dat definitief een palletje wordt ingedrukt. Er is ook een FM-radio die niet groter is Idan een heel platte sigarettenaansteker. je lei. 01176-1413 M 7-3220/3510 dagen geopend. "...en kan men (hier mee) voor zeer weinig geld een voortreffelijke muziekinstallatie op bouwen." Luister 9/1984 "Zelfs het vierde deel van de Symphonie Phantastique bracht heJ kleine versterkerdeel van de TX-15 niet in vee tegenheid. Betere resultaten zijn i" deze prijsklasse nauwelijks mogelijk." Audio 8/1984 15 tuner/versterker s die niet alle hifi-tijd- eten dat het merk tlasseringen haalt, e. uzen. 01150^12581 eigen technische dienst van vertrouwen De bloeddruk en de Ipolsslap zijn nu ook I thuis te meten. De elektronische koortsthermometer werkt met een nauw keurigheid tot op vijf- honderste van een graad. Een microcompressor regelt automatisch de juiste zuigkracht bij een stofzuiger. i I ELEKTRONICA WORDT al [lang niet meer alleen toegepast in [dure en vaak ingewikkelde appa- Iratuur. De laatste jaren komen er [ook steeds meer „speeltjes" in de handel, waarbij gebruik is ge- maakt van de mogelijkheden die [ineens de chip heeft gebracht. Deze „Mr FM" (met een erg gevoelige in gebouwde antenne) heeft zulke goede ontvangst- en geluidskwaliteiten dat niet alleen de normale radio-zenders luid en duidelijk via een kop telefoontje opgevangen worden, maar ook de pira tenzenders zijn gemakkelijk te onder scheppen. Voor huishoudelijk gebruik is een elektronische bloeddrukmeter geïn troduceerd. Het apparaat (prijs ƒ299.-) meet de boven- en onderdruk alsmede de polsslag. De metingen worden in een venster weergegeven in cijfers. Er is ook een elektronische koorts-ther mometer die tot op vijfhonderste van een graad nauwkeurig is. Deze thermo meter, die 44,50 kost, is niet alleen bijna onbreekbaar, maar is eveneens gemak kelijk afleesbaar; vraagt slechts om een opnametijd van 60 seconden, terwijl 'af slaan' niet meer noodzakelijk is. Een mi- nicelbatterij voedt het apparaat zo'n 2 3 jaar. x De microprocessor is ook te hulp geroe pen voor het elektronisch meten van de onderdruk in een stofzuiger, waardoor automatisch de luchtstroom van de stof zuiger wordt geregeld. Dankzij de altijd aanwezige hulp van de microprocessor, heeft men steeds de juiste zuigkracht voor handen: of het nu op een tegelvloer is of op tapijt. Wanneer voor het reini gen van stoelen of voor het opzuigen van grof vuil, een vast laag of hoog vermo gen noodzakelijk is, dan kan men dat met de hand even bijregelen en instellen. Als de stofzuigerzak vol zit, gaan er een groot aantal controlelampjes branden. I KOKEN KAN op vele manieren. En het worden er steeds meer. De nieuwste trend is 'koken met licht'. I Normale pannen worden daarbij op een doorzichtige keramische plaat gezet, waar- I onder halogeenlampen zijn gemonteerd. Die lampen produceren binnen een mum I van tijd zoveel licht en daardoor warmte, dat daarop gekookt kan worden. Snel en I zuinig beweren de fabrikanten. I Het Westduitse merk Juno is al met een 'licht-fornuis' op de markt gekomen. Deze I nieuwe manier van koken heeft Juno nog gecombineerd met een normaal keramisch I fornuis. Voor het standaard kookprogramma zijn hete keramische 'pitten' verant- I woordelijk. Voor het snel opwarmen, of verwarmen van grotere hoeveelheden sprin- I gen twee halogeenlampen onder twee van de vier pitten te hulp. Ze worden thermo- I statisch gestuurd. I Het 'licht-fornuis' van Philips verkeert nog in een experimentele fase. Philips wil al- I leen maar met lampen aan de slag. Lampen die in een paar fases opgedraaid kunnen worden, waardoor ook de warmteopbrengst variabel is. Aan de lichtopbrengst kun je dan zien hoe warm dat een van de vier 'branders' is, wat de veiligheid ten goede I komt. Omdat het licht alleen maar op de pannen wordt gericht blijft de directe omgeving van de warmte verschoond. En ook dat is 'gebruikersvriendelijk'. I Naar opgave van Philips moeten hun kwarts halogeenlampen zeker 5000 uur mee- gaan, wat goed is voor tien j aar koken. I Is 'koken met licht' nog exclusief of experimenteel, koken op een keramische plaat I verheugt zich in een toenemende belangstelling. Volgens Siemens geen wonder, want I de voordelen zijn er naar: pannen kunnen niet meer omvallen, het fornuis is makke- I lijk te onderhouden, en het toestel ziet er mooi uit. I Siemens heeft in zijn keramische plaat niet aleen ronde, maar ook twee ovale kook- I zones zitten. Daarop hoort onder meer de braadpan thuis, maar passen ook twee I kleinere pannen naast elkaar. Op die wijze kunnen vier zones wel zes pannen heb ben. Voor een wereldprimeur op kookgebied zorgde Kuppersbusch: een oven met 'katha- lysator'. Dat is een rood opgloeiende ring achterin de oven die de luchtjes en geurtjes I binnen de oven bestookt. De lucht die uit de oven ontsnapt is reukloos en schoon. DE magnetron, het koken met on- I zichtbare microgolven, beleeft een [opmerkelijke come-back, na een periode dat hij zelfs niet aan de straatstenen kon worden ver- I kocht. De industrie is er in geslaagd de consu ment van de voordelen van dit keuken apparaat te overtuigen. Je kunt er (su- Per)snel mee ontdooien, koken en op warmen. En de allernieuwste modellen hebben bakken, braden en grillen op het programma.Vooral in Engeland (in '84 +100%), maar ook in Frankrijk (+70%) en West-Duitsland (+64%) is de magnetron aan een overtuigende opmars bezig. Ne derland loopt nog een beetje achterop I (+17%). De Verenigde Staten en Japan hjn al typische 'magnetron-landen'; in een op de drie huishoudens staat er een. °e magnetron heeft jaren lang onder een geruchtenstroom geleden. Hij zou door straling impotentie en brandwon den veroorzaken, zelfs kankerverwek kend zijn. De moderne apparaten gelden als veilig. Ze zijn dubbel-, driedubbel beveiligd. Ook hadden de ouderwetse types onmis kenbare nadelen. Ze ontdooiden en ver warmden onregelmatig, waren duur en omslachtig. Bovendien zag het eten dat UI' de magnetron kwam er niet altijd even smakelijk uit. Bij vlees en gebak ontbrak het smakelijke bruine korstje. Verder heeft de maatschappij de magne tron in de kaart gespeeld. De werkende vrouw wil zo min mogelijk tijd aan het koken spenderen en de eetgewoonten rijn veranderd (opkomst van diepvries- I maaltijden). Magnetronoven-' is een verwarrende i r!a?m' ^ant met 6011 oven heeft de mag- I vf l°n maar weinig uitstaande. In een I uaerwetse' oven wordt eerst de buiten- kant en daarna de binnenkant van het gerecht verhit. In een magnetron ge hort het verwarmingsproces van bin- Een normale oven werkt met stralings- en geleidingswarmte, een magnetron met microgolven. Het zijn in wezen de zelfde golven waarmee de radio aan de praat wordt gebracht, of een tv inge kleurd, maar dan veel korter. De micro golfzender van een magnetron brengt water- en vetmoleculen in beweging, zo snel (2.450.000.000 maal per seconde) dat daardoor - bijvoorbeeld in een kippe- boutje - wrijvingswarmte ontstaat. De magnetron wordt zelf dus niet warm, het binnenste van de kippebout wel. Juist omdat er aan de buitenkant warm te ontbreekt, wordt vlees of een cake in een recht-toe-recht-een magnetron niet mooi bruin. Omdat het oog en de smaak ook wat wil zijn de nieuwste types ge combineerd met een infroroodgrill en/of een heteluchtoven. De grill neemt daarin de buitenkant van een biefstukje onder handen, de microgolfzender de binnen kant. Die extra's maken de magnetron wel duurder. Sprekend voor de voor-, maar ook nade len van een magnetron is het beeld van het koperspubliek. Een Westduits onder zoek bracht de volgende groepen aan het licht: gezinnen met schoolgaande kinde ren, eenpersoonshuishoudens, de hogere inkomens, de beter opgeleiden, en men sen met een baan. Volgens datzelfde onderzoek werd een magnetron om de volgende redenen ge kocht: tijdwinst 83 procent, gezonder ko ken 30%, het gemak 21% en energiebespa ring 12%. 96 Procent van de kopers zou er weer eentje aanschaffen. Tijdwinst: die is inderdaad groot. Een paar voorbeelden: 1 aardappel wordt in 2 tot 4 minuten gaar, een pond piepers in 12 minuten. Diepgevroren maaltijden staan binnen een paar minuten op tafel: soep in 4 minuten, een kippepoot in 5 mi nuten. Nooit meer problemen omdat je vergeten hebt iets uit de diepvriezer te halen. Let bij de koop wel op de aanwe zigheid van een speciale ontdooiknop. Bij dit alles tekent de Consumentenbond aan dat de spectaculaire tijdwinst alleen IN VRIJWEL ieder huishouden staat nu een koelkast, stofzuiger, was machine, mixer, en koffiezetter. De markt van deze apparaten, die de hoofdmoot van de verkoop in deze sector voor hun rekening nemen, is verzadigd. Waar de fabrikanten het nu van moeten hebben is de vervanging. Maar hoe krijg je de consument zo ver een nieuwe koelkast te kopen, als hij er nog dik tevreden over is. Door hem ontevreden te maken of de indruk te geven hopeloos achter te lopen. In dat opzicht hebben de fabrikanten veel geleerd van de autosector. Door rond te maken wat recht is, een andere kleur, een streepje hier en een knopje daar krijgt het apparaat het imago aangemeten van heel iets nieuws. Heette tot voor kort alles wat zogenaamd nieuw was 'turbo' - turbocassette, turbos tofzuiger, nu moet de 'katalysator' de schijn hooghouden. Een oven met 'katalysator' bakt beter, schoner, met minder luchtjes. En wat te denken van een 'Quattro-filter' in de stofzuiger. Daar kan geen stofje tegenop. Het zijn over het algemeen toch trends die de kar moeten trekken. Inspelen op de 'ik'-maatschappij doet kennelijk verkopen. Een koelkast, koffiezetter, mixer mocht tot voor kort alle kleuren hebben, als het maar wit was. Nu kun je je met de 'black li ne' of de 'for him line' van de grauwe (is dus witte) massa onderscheiden. De markt voor de elektrische huishoudelijke apparatuur is in beweging, maar niet spectaculair. Het zijn de kleine dingen die het 'm doen. Bij elkaar genomen een reden om bij stil te staan. Op de 'Domotechnica' in Keulen, Europa's grootste beurs voor elektrische huishoudelijke apparatuur. Bijna alle fa brikanten op dit terrein zijn er van de partij. Een selectie op deze pagina. VAN DE 24 miljoen Westduitse huishoudens zijn 7,6 miljoen zoge naamde eenpersoonshuishoudens. Zestien procent daarvan heeft een keukentje van maar 6 vierkante meter. Dertien procent heeft er helemaal geen. Voor Nederland zullen die cijfers naar verhouding ook wel opgaan. AEG heeft om die markt uit te testen een 'single-compact-center' ontwikkeld. Het is een keuken blok van 1,24 meter breed, 62 centimeter diep en 92 centimeter hoog met alles er op en er aan. In 0,7 kubieke meter zijn ondergebracht een magnetron, keramische kookplaat, af- wasautomaat, koelkast met vriezertje, spoelbak en afzuigkap, die ook warm houdt en verlicht. AEG weet nog niet of deze keuken ook in de handel gebracht wordt. Sommige typen magnetrons zijn zo compact dat ze op ooghoogte opgehan gen kunnen worden. voor kleine porties opgaat. Is een kippe poot in 5 minuten mals, een hele diep vrieskip doet er al gauw 50 minuten over. „En voor het gangbare maal van een vierpersoons huishouden geeft de magnetron geen tijdsbesparing". In bij na alle apparaten is maar plaats voor één gerecht. Dus de aardappelen, groen ten en vlees moeten na elkaar worden bereid. Gezonder koken: dat er minder zout no dig is, en dat de kleur en vitaminen beter bewaard blijven, is maar gedeeltelijk waar. De hoeveelheid zout bepaald je zelf, en kleur en vitaminen overleven al leen maar in ruime mate in die gerech ten die maar kort opgewarmd hoeven te worden. Alleen bij maaltijden die diver se keren moeten, worden opgewarmd (schoolgaande kinderen!) houden kleur en vitaminen het verhoudingsgewijs langer uit. Gemak: dat heeft natuurlijk veel met de tijdwinst te maken. Verder blijft de af was beperkt, omdat direct in de schaal of op het bord kan worden gekookt. Niet al le serviezen zijn geschikt. Een magne- Magnetrons lenen zich ook voor in bouw. Sommige kunnen met bijpas send front besteld worden. tron verdraagt immers geen metaal: voor blikken taartvormen, blinkende sierrandjes op het servies is de micro oven verboden gebied. Aluminiumfolie is ook uit den boze. En kijk uit met hout: in hout zit water dat ook verwarmd wordt. Er is speciaal servies in de han del. De magnetron komt niet inplaats van het vertrouwde fornuis. Het apparaat moet gezien worden als een (dure) aan vulling op de keukenapparatuur. De ty pische kwaliteiten vullen elkaar aan. Bovendien verdragen niet alle gerechten een oponthoud in de magnetron. Een ei houdt het er niet in uit, vanwege het ver- warmings- dus uitzettingsproces van binnenuit: de schaal barst uit elkaar. Bonen barsten ook open. Was de eerste magnetron een lelijke ko los, honderd kilo zwaar, uitgerust met waterkoeling, en te koop voor ongeveer 7000 gulden, de apparaten van nu zien er stijlvol uit, hebben een mooi kleurtje, zijn handzaam - ook op te hangen, en kosten 700 tot 3000 gulden. Korenmolen (Siemens): als hulpstuk van een keu kenmachine maalt hij al lerlei soorten graan, rijst enz. grof tot zeer fijn. Het meel valt direct in de mengkom. 500 Gram graan voor een brood is in drie tot vier minuten ge malen. Partywagen met mag netron (Siemens)soort veredelde theewagen met magnetron en keramische plaat. Voor een hapje tus sendoor, of een 'barbecue' in de tuin. Er moet wel een stopcontact in de buurt zijn. Bovendien uit gerust met opbergvakken voor flessen en kruiden. Elektrische weegschaal met geheugen (Krups): schaal staat op de grond, regeleenheid hangt op ooghoogte aan de muur. Aan de hand van inge voerde gegevens kan ap paraat precies vertellen wat je ideale gewicht is en hoeveel dat je er nog van af bent. Kent nog veel meer functies. Gegevens onthoudt-ie. Werkt op batterijen. Badkamerdroger (Star mix): droger in speciale wandhouder. Drie stan den: eenmaal koude-, tweemaal warme lucht. Zit 1,4 meter lange slang aan. Kan gebruikt wor den als haardroger, han- dedroger, badkamerver warmer (slang is ver schuifbaar). Snelkokertje (AEG): voor iedereen die haast heeft. Speelt in op snelle instant hap: kopje soep, beetje wonderstamppot, enz. Ook voor kopje kof fie, thee tussendoor. Goed voor twee kopjes kokend water. Over een kopje doet-ie één minuut. Water loopt direct in kopje, bord. Inbraakalarm dat ook foto's maakt (Photo Alarm 38, Zwitsers): be merkt iedere inbraak, slaat alarm en maakt (Po- laroid-)foto's, die in een inbraakveilige box wor den gestopt. Kan als 't moet drie dagen op eigen stroombron werken. Partywagen met elektrische grill (Kuppersbusch): grill onder keramische plaat. Stopcontact! Elektrische kurketrekker (Philips): voordeel moet zijn dat je kurk er zelf niet uit hoeft te trekken. Voorlopig al leen op Westduitse markt. Kost 70 mark. Is familie van elektrische blikopener. Grill met 'luchtjesvreter' (Miele): grill met daaronder waterreservoir. Vetdrup- pels vallen in warme water, waardoor luchtjes worden gesmoord. Na grilltijd kraantje opendraaien en water loopt weg. Thermostaat voor houtkachel (Deense Jydepejsen): net zoals bij een centrale verwarming stuurt apparaatje het har der of zachter branden, in dit geval van een houtkachel. Reageert op tempera tuurschommelingen van 0,5 graad (zon piept kamer binnen). Ratten-/muizen-/mollenbestrijder (Dekur). Werkt met voor mens (12 Khr) en huisdier (18 Khr) hoorbaar geluid (20 Khr). Apparaatjes kunnen 300 m3 grote kelder, of 1200 m2 grote tuin bestrijken. Baby-mixer (Moulinex): pureert alles, in op baby toegesneden hoeveelheden. In wit en babyblauw. Friteuse met diepvriesstand (Mouli nex): speciale regelknop voor diepgevro ren spul. Kan daar dan rekening mee houden. Elektrische schoenpoetsset (Philips): ook een uitprobeersel op Westduitse markt. Zwart sjiek motorblokje ('for him line') met diverse borstels. Makkelijk mee op reis te nemen. Superfriteuse (Bauknecht): 3 liter in houd. 'Speciaal in het land van de friet België voor Bauknecht ontwikkeld'. Supersneloplaadbare scheerapparaten (Philips, Braun): laden in één uur voor 14 dagen scheren. Waarschuwen wan neer ze weer nieuwe stroom nodig heb ben. Stellen zich automatisch in op net spanning (12 tot 230 volt). Stillere haarföhn (Braun): door apart gevormde ventilator dezelfde prestaties bij minder toeren en daardoor dertig procent minder lawaai. HOEWEL VRIJWEL iedereen een elektrische koffiezetter in huis heeft, is dit hoofdstuk voor de handel nog niet afgesloten. Met verbeterde types, toegevoegde snufjes wordt de vervangings- markt bewerkt. En omdat de consument een groeiende belangstelling heeft voor sterkere koffie moet Nederland nu ook thuis aan de ex- pressomachine. En blijft ondanks dit alles de voorkeur naar thee uitgaan: geen nood. De elek trische theezetter is in opmars. Het lijkt wel of de handel pas nu de aro ma in de koffie heeft ontdekt. Die zou te lijden hebben gehad onder waterdamp, die zich vrijelijk op de nog droge koffie in het filter kon uitleven. Ten koste van het aroma dus. Dat voorkomt nu een systeem, dat de damp net zo lang uit de buurt houdt van het koffiefilter, totdat het kokende water daar bezit van kan Onder meer Krups gaat prat op een pro grammeerbare koffiezetter. Een kwestie van 's avonds instellen om 's morgens op de 'afgesproken' tijd een volle koffiekan aan te treffen. Ook is-ie uitgerust met een 'aromaver sterker'. Dat ding zorgt er voor dat bij kleinere hoeveelheden koffie het water langzamer door het filter loopt om zo al le aroma te pakken. Vrijwel ieder zichzelf respecterend merk heeft een 'expresso'-zetter te koop, die ook voor 'capuccino' kan zorgen. Het aanbod omvat op expressomachines ge lijkende apparaten die slechts een ster ker kopje koffie serveren tot semi-pro- fessionele zetters met Italiaans resul taat. In zijn algemeenheid kun je zeggen De Krups Teatime zet slappe en ster ke thee. dat de prijs al veel duidelijk maakt over de pretenties van het toestel. Na de 'Koffie Duo' van Philips, die voor de 'kleinverbruiker' een of twee normale kopjes koffie zet, levert het concern uit het zuiden van het land ook een 'Expres- so Duo'. Krups brengt een expressoma- chine met een ingebouwde koffiedoseer- automaat. Alweer elektrische apparaten hebben ook de kunst van het theezetten afgeke ken. Ze werken met losse thee. Het zet ten komt neer op het intoetsen van de hoeveelheid kopjes plus de gewenste sterkte (in minuten) en prompt gaat het ding aan de slag. Na het zetten loopt de thee door een zeef - om de blaadjes tegen te houden - in een voorverwarmde kan. DE WESTDUITSE wasmachinefabrikant Miele tast de markt af met een wasmachine die, naar Miele beweert, 40 procent minder waspoeder gebruikt dan een normale wasmachine. De truc zit 'm in een ingebouwde waterontharder, die om de 30 tot 50 wasbeurten bij - gevuld moet worden met 'onthardingszout'; hetzelfde spul dat ook in een vaatwas- machine moet. Hard water gebruikt veel waspoeder; zeer hard water wel twee keer zoveel als zacht water. Door, zoals Miele heeft ontdekt, het water voor de voor- en hoofdwas te ont harden, kan de machine toe met een minimale hoeveelheid poeder. Dat scheelt in de portemonnee.

de Stem | 1985 | | pagina 23