STICHTING STREEKCENTRUM AXEL WEER ACTIEF Volop activiteiten in mei LM HONDENTRAININGSSCHOOL IN KOEWACHT Expositie Touwtrekduel in Axel op koninginnedag LANDELIJKE FIETSDAG IN AXEL w AXEL Kaarttitel voor Leen de Kraker De de ACTIVITEITEN INDE GEMEENTE Opening zwembad Axel en Koewacht 'Opleiding' Herdenking bij Pools monument DINSDAG 23 APRIL 1985 Beschadiging gazons Axel piMSDAG 23 APRIL 19 Middenmoter Suske en ll iske: i fr al iets onder óit )—ABWf j< automh litttn. nwïüïTjtmar Appie Happie en INFO-AXEL UITGAVE: DE STEM/ZEEUWS VLAAMSE KOERIER - REDAKTIE: TON KOOMEN EN EDDY DE SCHRIJVER A6| AXEL - De Stichting Streek- centrum Axel timmert weer flink aan de weg in de maand mei. Alle vrijdagen in de mei maand staan er activiteiten op het programma in de Axelse winkelstraten om het voor het kooplustige publiek zo aan trekkelijk mogelijk te maken naar Axel te komen. Zo zullen op alle vrijdag in mei een man en een vrouw in Axelse kle derdracht tijdens de koop avonden door de Axelse win kelstraten lopen en kansenve loppen uitdelen. Iedere vrij dagavond is er een fraaie prijs te winnen via die kansenve loppen, te weten een geheel verzorgde reis voor twee per- sonen naar Parijs. Een extra klapper dus. Vrijdag 3 mei opent de Stichting Streekcentrum Axel de festiviteiten met het optre den van de 'Sjores- en brass band'. Voorts is er de Levi's Roadshow in de Noordstraat- promenade. Compleet met muziek, spelletjes en andere activiteiten. Vrijdag 10 mei wordt in Axel de halve marathon gelo pen. Een atletiekevenement georganiseerd door de werk groep sportieve recreatie Axel in samenwerking met de sportvereniging SV Aloy van Remy Magnus uit Graauw en gesteund door de Stichting Streekcentrum Axel. Vorig jaar werd de eerste editie van de halve marathon gelopen in Axel en dat werd een groot succes. Er meldden zich toen 75 wedstrijdatleten en de or ganisatoren verwachten nu nog meer aanmeldingen. „Vo rig jaar loste Piet Vonck, de befaamde atleet van RKHAV uit Heikant het startschot. We zijn nog op zoek naar een pro minente sportfiguur in het Zeeuwse land om voor deze editie het startschot te lossen en dat zal zeker lukken", zegt Loes den Doelder van de werkgroep sportieve recreatie Axel. Voorts zullen er presta tielopen zijn over afstanden van 3, 6 en 10 kilometer. De halve marathon heeft een lengte van 21 kilometer. Vorig jaar kwamen er zo'n vierhon derd prestatielopers aan het vertrek. Dit aantal denkt men opnieuw gemakkelijk te kun nen halen. Voor ieder die de prestatieloop tot een goed ein de brengt is er een blijvende herinnering. Vanaf 18.00 uur kan men zich laten inschrijven bij café De Pieper en het om kleden kan gebeuren in sport hal 't Sportuus. „Het belooft weer een geweldige happening te worden", zegt Loes den Doelder, die gelukkig is met de assistentie van Remy Magnus, een routinier in het trimmers wereldje. De man uit Graauw zorgt ook voor het commen taar tijdens de halve mara thon. Vrijdag 17 mei zorgt Louise Mieras van LM hondentrai- ningsschool uit Koewacht voor een grootste demonstratie met verschillende honden in de Axelse winkelstraten. Demon straties springen en gehoor zaamheid. Vrijdag 31 mei tenslotte rijdt er een koets door Axel getrokken door enkele paar den en is een het optreden van het orkest De Dorsvlegels. Al les bij elkaar dus een attrac tief programma voor het win kelende publiek in Axel gedu rende de vrijdagen in de mei maand. Louise Mieras 'gek' op honden AXEL - „Ik ben gek op honden. Heb er een comple te tik van te pakken. Al vanaf mijn prille jeugdja ren", zegt Louise Mieras, die met veel enthousiasme de LM Hondentrainingsschool leidt in Koewacht. „Vroeger heb ik altijd politiehonden getraind. Dat was in de tijd dat ik nog in Ommen woonde", zegt de uit Indonesië afkomstige Louise, die de wed strijden die zij vele malen houdt met honden die door haar worden getraind het liefst als 'echte sport' zou willen betitelen. Vrijdag 17 mei verzorgt Louise Mieras met haar honden een aantrekkelijke demonstratie gehoorzaamheid en springen in de Axelse winkelstraten als onderdeel van de 'mei maand-festiviteiten' van de actieve Stichting Streekcentrum Axel. Samen met een drietal as sistenten - Yvonne Weeda uit Terneuzen en Adrie en Adri van de Bosch uit Axel - is zij vrijwel dagelijks in actie in haar hondentrainingsschool in Koewacht. Een ideale accom modatie, zowel binnen als bui ten, waar de honden worden 'gedresseerd'. Dat gebeurt met veel geduld en liefde. „Echt gemene agressieve honden heb je niet. Dan mankeert er iets aan die honden. Vaak ligt het aan de baas, die verkeerd met zijn hond omgaat. Hier in Koewacht trainen we alle honden, rashonden, maar ook bastaards, gewone 'huis-tuin- en-keukenhonden'. De lief hebbers komen één keer per week gedurende zo'n half jaar en dan is de hond goed ge traind. Men heeft dan een echt gehoorzame hond", zegt Loui se Mieras, die haar opleiding genoot in Engeland, Oosten rijk en West-Duitsland. Evenals haar assistenten overigens. „Ik prefereer de Engelse manier van werken. Hier in Nederland kunnen bij voorbeeld alleen gehoorzaam heidswedstrijden worden ge houden voor rashonden. Bij ons kunnen alle rassen te recht. Doodgewone hondjes kunnen meedoen aan de wed strijden voor beginners, ge vorderden enzovoorts. En daar wordt druk gebruik van ge maakt, want we hebben hier in Koewacht nogal wat beoe fenaars van de wedstrijdsport. We werken nauw samen met de Zeeuwsch-Vlaamse kyno- logenclub", zegt Louise Mie ras, zelf eigenaresse van een achttal honden, die voorts de Zeeuwsch-Vlaamse dierenart sen tot haar trouwe bezoekers kan rekenen als die eens met een 'probleemgeval' zitten. Aan de wedstrijden die Louise Mieras regelmatig houdt in haar LM Hondentrainings school, wordt deelgenomen door een zeventigtal liefheb bers. De maandag-, dinsdag-, woensdag-, donderdag- en zondagmiddag wordt gebruikt voor de trainingen en vrijdag en zaterdag zijn er dikwijls wedstrijden. De 'opleiding' van de honden bestaat uit het opvolgen van de bevelen, zoals liggen, opstaan, komen, zitten wanneer de baas dat wil en fatsoenlijk aan de lijn lopen. Dat alles wordt de honden op speelse wijze bijgebracht door Louise Mieras en haar assis tenten. Aanvankelijk was Louise Mieras actief op een terrein bij het zwembad in Axel, in het magazijn van aardappelhan- del Mieras en manege Magret- te, maar twee jaar geleden be trok zij haar prachtige accom modatie in Koewacht. Een hele verbetering, maar het was no dig ook, want steeds meer be zitters van honden wisten haar te vinden. Voor een po pulaire prijs worden de hon den getraind en kan aan de wedstrijdsport worden meege daan. Zo is er op 27 april een wedstrijd in Goes, een Engelse gehoorzaamheids weds trij d van de DOS (Dutch Obedience Society), waarbij behalve de wedstrijdsporters van LM Hondentrainingsschool ook de clubs uit Limburg, Leiderdorp en Goes vertegenwoordigd zullen zijn. „Jaarlijks neemt de belang stelling toe. Momenteel komen er zo'n driehonderd per jaar naar ons toe. Dat is verheu gend, want de honden moeten goed getraind worden, door goede instructeurs. Jammer dat er nogal wat wildgroei is in Nederland. Hopelijk wordt dat in de toekomst beter", be sluit Louise Mieras enthou siast. 1 Louise Mieras hier met onder andere Medang, een reddings- en lawinehond, haar lievelingsdier. FOTO JOS BLEIJENBERGH AXEL - De werkgroep spor tieve recreatie in Axel houdt op dinsdag 30 april, konin ginnedag, in samenwerking met de Oranjevereniging Groot-Axel, een aantal touwtrekwedstrijden. Deze wedstrijden zullen naast het stadhuis worden gehouden. De wedstrijden duren van 19.00 tot 21.00 uur. Meest bekende ploegen die hebben ingeschreven zijn die van Cambrinus, Walhout/De Visser, Broodje Ben en de Brandweer. Tij dens de wedstrijd worden de officiële reglementen van de nationale touwtrekfederatie gehanteerd. De Oranjevereniging Groot-Axel heeft een aan trekkelijk programma sa mengesteld voor de viering van koninginnedag. De kin deren worden 's morgens opgehaald door Hosanna, Thalia en Showband Axel voor de aubade bij het stad huis. 's Morgens om half tien verzorgt 'Poppentheater Opgepast' een kleutervoor- stelling in cultureel centrum De Halle in Axel. Om kwart voor tien wordt een begin gemaakt met de kinderspe len voor de jeugd uit de klassen 1 tot en met 4 op het Szydlowskiplein. Om tien uur 's morgens is er een schieting op de staande wip bij café 't Gemeentehuis te Zuiddorpe en op hetzelfde tijdstip wordt een aanvang gemaakt met een seriekaar- ting in café Cambrinus in Axel. Eveneens om tien uur start op het Szydlowskiplein het wagenrennen met vrije ploegen voor de klassen 5 en 6 uit geheel Axel. In gemeenschapscentrum De Vlasschaard in Koe wacht is er van 10.00 tot 11.00 uur een filmvoorstelling voor de klassen 1 tot en met 4 van De Eikelaar en de Ca- nisiusschool. Aantrekkelijke programma-onderdelen zijn voorts: optocht door Axel met begeleiding van Show band Axel, Showkorps Tha lia en Christelijke Drum fanfare Hosanna (14.00-16.00 uur); schieting op liggende wip in Zuiddorpe in café In den Herbergh (14.00 uur); kinderspelen in Koewacht en Overslag (aanvang 14.00 uur); kloef kesschieting te Koewacht bij café Oude Mo len (14.30 uur); schieting op staande wip in Zuiddorpe bij café 't Gemeentehuis (14.30 uur); speurtocht te voet in Zuiddorpe voor kin deren tot en met 12 jaar (15.00 uur); puzzeltocht per fiets te Overslag voor ieder een vanaf 12 jaar (15.30 uur); spuitbal te Koewacht op de Eikenhof (15.30 uur); play- back-show te Zuiddorpe in 't Kaaike voor jong en oud (19.00-21.00 uur); kaartingen in 't Gemeentehuis te Zuid dorpe en 't Buurthuis te Overslag (19.00 uur); optocht te Overslag met begeleiding van Concordia (20.00-20.30 uur); optocht te Koewacht met begeleiding van EMM en de El Doradogirls (20.15- 21.15 uur) en muzikaal slot op de Markt te Axel door Showband Axel van 21.35 tot 22.00 uur. Attractief is voorts het Oranjebal in cultureel cen trum De Halle, dat van 21.00 tot 24.00 uur duurt. AXEL - In streekmuseum Het land van Axel in de Noord- straatpromenade te Axel wordt van woensdag 24 april tot en met zaterdag 11 mei een expositie 'Calligrafie' gehou den door Middelburger Ernst de Vries. Er worden in totaal 26 werken geëxposeerd door de 40-jarige Zeeuw, die docent esthetische vorming is aan het Delta College in Middelburg, cursusleider van de cursus Calligrafie die in Middelburg wordt gegeven en examinator bij de landelijke examens voor het diploma Calligrafie van de Vereniging van leraren in het schoonschrijven. Calligrafie kan omschreven worden als 'de kunst van het schoonschrijven', waarbij de vorm en de opbouw van de let ters, het samenstellen van de letters tot woorden, de compo sitie van woorden tot een tekstblok en de plaats van het tekstblok op het vlak, belang rijke elementen zijn om tot een verantwoord ethisch ge heel te komen. Naast deze as pecten met een sterk vormge vend accent, speelt het begrip 'ritme' zeker bij het handge schreven schrift een karakter bepalende rol. Zoals bij vele kunstuitingen dient ook bij de calligrafie ge streefd te worden naar een eenheid van vorm en inhoud. De woorden die men schrijft hebben een inhoud. Het is deze inhoud die op de lezer des te indringender overkomt als vorm en inhoud bij elkaar aansluiten en elkaar verster ken. Calligrafie wordt zo een middel waarmee de calligraaf zich uit en de toeschouwer zo mogelijk emotioneel raakt. Ernest de Vries doorliep de kweekschool voor onderwij zers te Den Haag en is in het bezit van de akten LO en MO handvaardigheid en MO schoonschrij ven. AXEL - De ANWB houdt za terdag 11 mei voor de twaalfde keer de 'Landelijke fietsdag'. AXEL - In de gemeente Axel zal ook dit jaar de nodige aan dacht worden besteed aan de nationale doden- en bevrij dingsherdenking. Het college van burgemeester en wethou ders van Axel verzoekt in ver band hiermee de inwoners vanaf 18.00 uur tot zonsonder gang de vlag halfstok te han gen en van 20.00 tot 20.02 uur volkomen stilte in acht te ne men. De herdenkingsplechtigheid zal worden gehouden bij het Pools monument aan de Zee straat in Axel. Het program ma voor de herdenkingsplech tigheid ziet er als volgt uit: 19.50 tot 20.00 uur: luiden van de kerkklokken; 20.00 tot 20.02 uur: twee minuten stilte ter nagedachtenis aan de gevalle nen; 20.02 uur: krans- en bloemlegging en ontsteking van het bevrijdingsvuur door burgemeester Hack van Axel. Evenals voorgaande jaren ge beurt dit in nauwe samenwer king met de TROS en de VW- kantoren. Tijdens dit inmid dels traditionele evenement zullen weer veel enthousiaste fietsers in alle delen van het land gelegenheid krijgen te genieten van de veie mooie plekjes die ons land biedt. Axel is een van de start plaatsen voor de landelijke fietsdag. Gestart kan worden tussen 's morgens negen uur en 's middags één uur bij café restaurant Het Wapen van Axel. Bij café Wilton in Koe wacht is een controlepost in gericht. De route is zo'n kleine veertig kilometer lang en men is uiteraard vrij daar net zo lang over te doen als men wil. Met de duidelijke routebe- schijvingen is het volgen hier van geen enkel probleem. Er is zoals gewoónlijk een wed strijdreglement opgenomen in de route. Alleen moet men er voor zorgen vóór 15.00 uur te rug te zijn bij het vertrekpunt. Wanneer de route is uitge reden en de beschrijving bij de controlepost is afgestempeld, ontvangt men bij aankomst een herinneringsspeld met een jaarhanger. De routes zijn vanaf 22 april verkrijgbaar bij het ANWB-kantoor in Ter- neuzen en de plaatselijke WV-kantoren. Voor alle rou tes geldt een eenheidsprijs van drie gulden. Vorig jaar trok de landelij ke fietsdag 217.000 deelnemers. Dat waren er 100.000 minder dan in 1983, maar zoals zo vaak met deze evenementen was het weer hier de oorzaak van. De TROS zendt een aan de landelijke fietsdag gewijd programma uit op zaterdag 11 mei via Hilversum 2. Jaarlijks is er bij de lande lijke fietsdag sprake van een nevendoel. Een deel van het inschrijfgeld wordt gebruikt om recreatiemogelijkheden te scheppen voor diegenen, die normaal gesproken nooit aan een dergelijk evenement kun nen deelnemen. In 1984 werd in Groningen een aangepaste kampeerauto voor gehandi capten aangeboden aan de Stichting Kampeerauto Ge handicapten. Dit jaar zal een deel van de opbrengst worden geschonken aan de Nierstich ting Nederland, in de vorm van nierdialyse-apparatuur. Illlllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllll AXEL - Met name de laatste tijd komt het steeds vaker voor dat de gazons in Axel ernstig worden beschadigd. Dit als gevolg van het feit dat door de beoefenaars van de paardesport met hun paarden over de gazons wordt gereden. Het gaat in dit geval met name om de gazons aan de Kanaalkade, Zuidsingel, hoek Sportlaan en Van Middelho- venstraat en ook, zij het in mindere mate, op andere plaatsen in de kern Axel. Het Axelse gemeentebestuur is van mening dat aan deze si tuatie, met medewerking van de betrokkenen, in de toe komst iets gedaan zou moeten worden. Het is namelijk in het geheel niet nodig dat de ruiters en amazones gebruik maken van de gazons, aangezien op de aangrenzende straten vol doende ruimte aanwezig is. Voorts levert deze situatie overlast op bij het maaien van de gazons. Ook het aanzicht van deze, toch fraaie grasmat ten, wordt door de beschadi gingen ernstig aangetast. Het Axelse gemeentebestuur doet een beroep op de ruiters en amazones rekening te houden met deze zaken, zodat de ga zons niet langer door hun viervoeters worden vertrapt. - Getooid in Axelse klederdracht zullen een man en gedurende de vrijdagavonden in mei kansenveloppen uitói in de Axelse winkelstraten. Met alle vrijdagen een kans opi reis voor twee personen naar Parijs. - foto jos ble .ft: Woensdag 24 april: motorcross wedstrijden voor amateurs op RES-motorcrossterrein Smit- schorre. Aanvang 18.15 uur. Woensdag 24 april tot en met za terdag 11 mei: expositie Kalligrafie door Ernst de Vries in streekmu seum 'Het land van Axel'. Donderdag 25 april: sport-instuif in het kader van 'Sport-Overdag' in sporthal 't Sportuus van 13.30 tot 15.00 uur. Deelname vanaf 16 jaar. Zaterdag 27 april: toneeluitvoering 'Een beeld van een man' door To neelgroep Terneuzen in cultureel centrum De Halle in Axel, aan vang 20.00 uur. Vaardigheidsproeven gymnas tiekvereniging Voorwaarts in sporthal 't Sportuus van 11.00 tot 16.00 uur. Weekmarkt kern Axel. Zondag 28 april: wielerklassieker 'Wim Hendriks Trofee' voor ama teurs in Koewacht. Dinsdag 30 april: handboogschie- ting op liggende wip op terrein aan St.-Sebastiaanstraat te Zuiddorpe. Viering Koninginnedag in alle kernen van de gemeente Axel. Donderdag 2 mei: sportinstuif in het kader van 'Sport-Overdag' in 't Sportuus van 13.30 tot 15.00 uur. Deelname vanaf 16 jaar. Raadsvergadering gemeente Axel in raadzaal stadhuis, ai vang 19.00 uur. Vrijdag 3 mei: Levi's Roadshoti Noordstraatpromenade Axel ft ziek, spelletjes en andere activfa ten). Filmvoorstelling voor de vanaf 12 jaar in het Gezellei aan de Walstraat, aanvang uur. Zaterdag 4 mei: dodenherdenfc bij het Pools monument Zeestraat, aanvang 20.00 uur Zaterdag 4, zondag 5 en maandii mei: handboogschietingen op ij gende wip op het terrein aan Lange Akkers in Koewacht. Zondag 5 mei: motorcrossweds^ den MCB op RES-motorcross^ rein Smitschorre. Zondag 5 en maandag 6 mel. kennismarkt te Koewacht op Ie rein voetbalvereniging Koewad1, Woensdag 8 mei: motorcross^ strijden voor licentiehouders het RES-motorcrossterrein Sie schorre, aanvang 18.15 uur, Donderdag 9 mei: sport-insM het kader van 'Sport-Overdag1!; Sportuus van 13.30 tot 17.00 tj Deelname vanaf 16 jaar. Vrijdag 10 mei: halve marathoni de straten van Axel (plus trim! pen over 3,6 en 10 kilometer), Ai vang 19.00 uur. Zaterdag 11 en zondag 12 mei:0: loop van Zeeuwsch-Vlaandf voor amateurs. Nationale fietsdag. Vertrek r. af 10.00 uur bij café-restayn 'Het Wapen van Axel'. Zondag 12 mei: kermis in defy Overslag. Dinsdag 14 tot en met zaterdij mei: expositie 'Vereniging vant enhouders Hulst en omstreken streekmuseum 'Het land vanAi Woensdag tot en met zaterdag 13.30 tot 17.00 uur. Dinsdag 14 tot en met vrijdij mei: avondwandelvierdaagse m kern Axel. Starten vanaf sport 't Sportuus. Woensdag 15 mei: motorcross^ strijden voor amateurs op RE motorcrossterrein Smitschon aanvang 18.15 uur. Vergadering van de welzij! commissie van de gemeente Ai in raadzaal stadhuis, aanvang li AXEL - In het 'Mossel- en pa linghuis' aan de Tuinstraat in Axel werd de jaarlijkse feest avond gehouden van de Axelse kaartvereniging Ons Genoe gen. Dit ter afsluiting van het kaartselzoen. In de spelsoort bieden zonder roem ging de clubtitel naar Leen de Kraker, die in 12 kaartingen 409 pun- AXEL - Nu het lenteweer haar intrede heeft gedaan, is er voor de vele zwemsportlief- hebbers en liefhebsters goed bericht. Zaterdag 11 mei na melijk wordt zowel het zwem bad in Koewacht als in Axel weer opengesteld voor het pu bliek. Beide baden zullen op ge noemde datum om 13.00 uur worden geopend. De openings tijden tijdens het komende seizoen luiden als volgt: 11 mei tot en met 13 juli maandag tot en met zaterdag van 13.00 tot 19.00 uur en zondag van 13.00 tot 18.00 uur; 14 juli tot en met 24 augustus maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 20.00 uur en zondag van 10.00 tot 18.00 uur; 25 augustus tot en met 31 augustus maandag tot en met zaterdag van 13.00 tot 19.00 uur en zondag van 13.00 tot 18.00 uur. De woensdagmiddagen gaan de zwembaden open om één uur. ten totaliseerde. Rinus Ui' hout werd met drie punl achterstand tweede en 'bronzen plak' ging naar B Vermeulen met 404 punten Bij het jokeren ging decli! titel naar mevrouw Kays Ons Genoegen-voorzitter li ly Strijdonk reikte tijdens geanimeerde bijeenkomst prijzen uit. De eindstanden van kaartcompetities van Ons 0 noegen zien er als volg" bieden zonder roem: 1. Kraker 409 punten, 2. M. hout 406, 3. P. Vermeulen! 4. J. de Feijter 401,5. K. di 400,6. G. Ambrosini 400, de Deijn 396, 8. A. Scheelei 9. mevrouw Van de Berge' 10. A. Bareman 387, H Kayser 379, 12. P. Asseltf- 372, 13. mevrouw Van Ee» naam 370, 14. mevrouw Groote 360,15. J. Harms 35! Iz. Lindhout 355, 17. L. 1 stenbos sr. 341, 18. W. Stj donk 331, 19. C. de Koeyer; 20. H. Ploegaart 318, 21. van Alten 316, 22. J. van Hooft 314,23. mevrouw Ka! 301, 24. mevrouw De K<* 300, 25. J. Maas 297, Scheele 296, 27. Th. va« Bosch 289,28. P. van Hoeve 29. W. de Jager 270, 30. J J' sen 269, 31. M. Klaassen D. Riemens 245, 33. H. 244, 34. F. de Beer 232, 35. Pooter 225, 36. mevrouw stenbos-De Pooter 220, Koomen 209, 38. L. Vorste»1 jr. 208,39. J. van de Bos 1» J. Sol 163,41. A. Hollebos 9» mevrouw Wolfert 91, Kamerman 82 punten. Eindstand jokeren: 1 vrouw Kayser 187 punte» mevrouw Bosch 185, 3. jj vrouw Vorstenbos 176, 4- vrouw Maas 162, 5. mej.Bf 154, 6. mevrouw De Poote» 7. mevrouw De Beer 131,8 vrouw Jansen 62, 9. meVF Hollebos 59 punten. Door Wim van Leest er is een tijd geweest, dat ik ook zonder vrijkaartje voor bij het zwembad achter bet podium jaarlijks naar pinkpop ging- Het idee, dat je daar de groepen kon zien, Jje of binnen de kortste ke ren heel groot zouden wor den, of die een aanzienlijke plaats in namen in de pop, deed je er een lange treinreis en een dag stofhappen voor over hebben. Dit jaar ga ik niet, want pinkpop is Pinkpop niet meer. Was het festival ooit toonaangevend voor het in ternationale popgebeuren op het Europese vasteland en zelfs in Engeland, nu dreigt het af te zakken naar het ni veau van het jaarlijkse fes tivalletje in Noemeenseen- dorp, dat met een paar ma tig bekende groepjes toch nog zoiets van een festivals feer weet op te roepen. Natuurlijk, voor Limbab- we is Pinkpop nog steeds een begrip, maar zoals het pro gramma er voor 27 mei nu uitziet, zullen weinig in de rest van het land mensen én 35 gulden entree én fikse reiskosten ervoor overheb ben om King, China Crisis, Jason the Scorchers, Ga ga, Yngwie Malmsteen en Steel Pulse te zien. Er spreekt te veel 'tweede keus' uit het programma. Vorig jaar leek er, on danks het geringe aantal be zoekers, toch sprake te zijn van een opleving van Pink pop, nadat in voorgaande ja ren het artistieke peil lang zaam afgezakt was. Namen als Pretenders, John Hiatt, Big Country en Dio waren toppers in het eigen genre. Maar er was (te?) weinig pu bliek en daarom is er dit jaar een populairder, risico- lozer en vooral kleurlozer programma in elkaar ge draaid. King is nieuw en hij doet het goed bij de jeugd, maar hij zit akelig dicht bij de Ka- jagoogoo's van de popmu ziek en live moet hij zich nog helemaal bewijzen. China Crisis is een Britse midden moter met aardige singles, die laten horen dat Barclay James Harvest ook modern kan, maar de groep behoort niet tot de top en zal die top ook nimmer bereiken. De reggae van Steel Pulse is aardig, maar de groep staat een jaar of vijf te laat op Pinkpop. Ten tijde van de elpee 'Handsworth Revolu tion' was een optreden in Geleen gerechtvaardigd, te genwoordig is de groep niet eens in staat voor een volle bak in bijvoorbeeld het Noorderligt-theater in Til burg te zorgen. Yngwie Malmsteen is hooguit bij de fanatieke hardrockers be kend en het gerucht dat hij ijzelingwekkend goed gitaar speelt zegt in dat verband weinig. Y T, Gary Moore en Dio hebben er dank zij hun concerten op Pinkpop amper fans bij gekregen. Jason the Scorchers is leuk, maar te veel voor de liefhebbers van country- punk en die liefhebbers zul len zich vast niet in de ande re geprogrammeerde groe-

de Stem | 1985 | | pagina 14