^4! Arbiter beslist geen wedstrijd 99 99 ite „FATSOENSGRENZEN OVERSCHREDEN" Leo van der Kroft: „Een trainer moet zijn team leiden niet ophitsen" □noczirn kleintje intte I IK WIL TERUGKOMEN OP MIJN OUDE NIVEAU' bleiding. Vziening. I voor Martelgang Tevreden Respect Kaarten T uchtcommissie Kreet gemeen psychia- inzichten in de niek, 24 plaatsen en uitgebreid tot oorbereid. oinnen de dienst ling voor perso- iding op het ge- eid met belang- ldig/organisatie- lijkvan opleiding ge arbeidsvoor- imstig de C.A.O. en. unktie kunt U in- van Meel, hoofd 100-30000. onder vermel- mmer linksboven binnen 14 dagen an de dienst per- 'sychiatrisch Zie- )us 253, 4460 AR Door Jean Bruynen \'ENRAY - Het was enkele uren na het voor Nederland cata strofaal verlopen we reldkampioenschap in Barcelona, dat een ontgoochelde Peter finnen zich in een opwelling liet ontval len: „Nóg zo'n rotjaar en ik stop met wiel rennen." Hij had die dag de zoveelste kleurstelling in 1984 te ver kerken gekregen. Een voor doen dat begon met een sleutelbeenbreuk en via bron- dijtis eindigde met een val in sn ravijn. Een Tour de Fran je waarin hij als klimmer op sn bijna meelijwekkende manier door het ijs zakte en sn WK, waarin hij ondanks een hoogtestage in de Franse Pyreneeën niet eens aan de meet kwam. Maagklachten iwongen hem in de elfde ron- ie tot opgeven. Op dat moment nam de wnhoop even bezit van de loorgaans nuchtere Venray- jaar. Thuisgekomen zette hij iezaken op een rijtje, waarna ilj weer op de fiets klauterde met het voornemen alle ellen- Je te vergeten en een nieuwe start te maken. „Ik heb me ten joel gesteld terug te komen op mijn oude niveau", vertelt hij aan de vooravond van de Ron- ie van Spanje. NOG niet zo lang gele den werd hij liefkozend de 'parel van de Peel' genoemd. Sinds zijn ster vorig jaar gelijk een baksteen in het grauwe veen verdween, is Peter Winnen uit de gratie. Rond de jaar wisseling kwam hij nog even in het nieuws, toen Bep van Houdt, eindre dacteur van het radio programma Goal, hem de Alternatieve Sport- cup 1984 uitreikte, een prijs voor de sporter die dat jaar helemaal niets brhootlijks presteerde. Vervolgens werd het weer stil rond de 27-ja rige Venrayse wielren ner. Geen supporters die om een handteke- Herexamen' voor Peter Winnen ning bedelden, maar ook geen fysieke tegen slagen, waarmee hij in voorgaande seizoenen nogal eens de kranteko lommen haalde. In die hem niet onwelgevalli ge anonimiteit werkt de Venrayse coureur aan een terugkeer in de voorste gelederen van het wielerpeloton, want „mijn ambitie reikt ho ger dan alleen maar meefietsen." kilometer onder de wielen doorgedraaid en 37 bergtoppen beklommen, waaronder tien van de eerste en elf van de tweede categorie. Winnen: „Qua grafiek lijkt de Vuelta lastiger dan de Ron de van Frankrijk, maar ik weet niet of het ook zo'n ze nuwslopend gebeuren is. In de Tour is iedereen ontstellend nerveus. Door alle publiciteit rust er een enorme druk op de ploegen. Iedereen wil zich be wijzen en vecht voor zijn eigen hachje. Eerlijk gezegd ver wacht ik dezelfde taferelen als in Frankrijk, want tenslotte komen er zo'n honderdzeven tig renners aan de start." Slaafje De Vuelta vormt samen met ie Ronde van Frankrijk het hoofdbestanddeel van het her- «amen, dat Peter Winnen, wiens contract bij de ploeg van Peter Post afloopt, dit jaar aflegt. Slaagt hij, dan is zijn kostje voorlopig weer gekocht. Haar doorstaat hij de proef niet, danja wat dan? Terug voor de klas lijkt uitgesloten bi slaafje spelen voor de ve detten is zijn pakkie-an niet. Voorlopig weigert Winnen, al thans ten overstaan van der den, een eind in de toekomst te kijken. „Ik geloof niet dat het alle maal over is. Ik heb verdorie drie keer een goede Tour gere den, bewezen dat ik er iets van kan. Dan is er toch geen reden na één slecht jaar in paniek te raken?", lijkt hij zich zelf moed in te spreken. „Weet je wat nog het ergste is? Dat ik vorig seizoen erg veel voor mijn vak heb gedaan en hele maal niets paraat heb ge maakt. Dat werkt erg frustre rend. Talloze malen heb ik me afgevraagd waar het fout is gegaan. Het antwoord heb ik niet gevonden. Als ik er met de pet naar had gegooid, was al les duidelijk geweest. Medisch gezien is de terugval ook niet te verklaren. Goed, ik heb wat blessureleed gekend, maar toch niet in die mate dat het een heel seizoen doorwerkt." „Hoe dan ook, ik vertrouw er op dat het dit jaar beter gaat", vervolgt hij. „De afgelo pen winter heb ik ontzettend veel gedaan, ben doelgericht en intensief bezig geweest. Vroeger begonnen dan ooit en geleefd als Zoetemelk. Een soort kluizenaarsbestaan ge leid, ja, zo mag je het wel noe men." De eerste resultaten van zijn zwoegen hebben zich al afgetekend. Kwam hij voor heen in het vroege voorjaar nooit in beeld, nu was hij zo waar even blikvanger in de Ronde van Catalonië en de klassieker Gent-Wevelgem. In die eendagskoers effende hij, nota bene als vervanger voor enkele zieke ploeggenoten, in de finale zowaar het pad voor Vanderaerden en Anderson. „Ik heb er weer aardigheid in", zegt hij daarover. „Ik ben ook feller dan in voorgaande jaren om deze tijd. Dat komt „Ik heb toch bewezen dat ik gewoon doordat mijn conditie beter is." Omzien doet hij slechts met tegenzin. De rossige Venray- naar wil zo min mogelijk her innerd worden aan zijn mar telgang in de Alpen, waarin hij uitgerekend op Alpe d'Huez, zijn lievelingsberg die hij in 1981 en '83 als winnaar bedwong, de eerste fatale klap kreeg toegediend. Acht minu ten moest hij toegeven op etappewinnaar Luis Herrera. Vanaf dat moment zwabberde hij als figurant verder. „Vooral die eerste twee da gen in de cols waren ver schrikkelijk. Ik zat helemaal stuk. Vervolgens heb ik berust in de nederlaag en ben verder gegaan in de hoop nog iets voor de ploeg te kunnen bete kenen. Achteraf zeg ik dat het er iets van kan?" - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN misschien beter was gefeest als ik voortijdig de ronde had verlaten. Nu heb ik geforceerd naar het WK toegeleefd met de intentie daar het verloren seizoen goed te maken. Een hoogtestage is op zich een uit stekende voorbereiding, maar de tijd tussen de laatste trai ningsdag en het WK was te kort. Er had eigenlijk een week tussen moeten zitten in plaats van twee dagen. Maar ja, al doende leert men, zal ik maar zeggen." In tegenstelling tot voor heen is zijn seizoen niet alleen meer afgestemd op de Ronde van Frankrijk. Vanaf dinsdag maakt Winnen voor de eerste keer in zijn loopbaan kennis met de Vuelta, die in Vallado- lid van start gaat met een pro loog-tijdrit over 5,6 kilometer. Wanneer de Ronde van Spanje op 12 mei in Salamanca ein digt, hebben de renners 3484 Onder de deelnemers met wie Winnen de strijd gaat aanbinden, bevinden zich 'grote namen' als Angel Ar royo en Pedro Delgado uit Spanje, de Fransen Pascal Si mon en Eric Caritoux (de win naar van verleden jaar), de Schot Robert Millar, de Ier Sean Kelly, de Italiaan Baron- chelli en de Columbianen Her rera en Corredor. Peter Winnen: „Alles wijst er op dat het een heel zware wedstrijd wordt, maar ik ben van mening dat een renner best twee grote ronden per jaar kan rijden. Persoonlijk ben ik ook erg blij dat Peter Post dit jaar de Vuelta in het programma heeft opgenomen. Nu duurt de aanloop naar de Tour voor mij wat korter en heb ik eerder een groot doel waarop ik me kan richten. Ik zal dan ook proberen eruit te halen wat erin zit." DE Nederlandse voet balarbitrage werd in de afgelopen weken weer hevig bekritiseerd. Er ging bijna geen voet baldag voorbij of een van de dertig in het profvoetbal acterende fluitisten werd in de tang genomen door de media, spelers, trainers en toeschouwers. De mannen in het zwarte pak blijken vaker dan hen lief is de gebeten hond te zijn. Een willekeurige greep uit de kranten van de laatste weken leert dat de scheidsrechters (on bewust) voor de nodige opwinding hebben ge zorgd. En niet alleen de beginnelingen. In het rijtje met negatieve da den duiken ook gere nommeerde namen als Van Swieten, Van Ette- IHMBMHHMHDHnaHUKim koven en Thomas op. Leo van der Kroft (56), oud -internationaal scheidsrechter en sinds 1977 voorzitter van de scheidsrechterscommis- sie geeft weliswaar toe open te staan voor de aantijgingen die de le den van het korps moe ten incasseren, de ex- voetballer van het le gendarische ADO uit Den Haag zal 'zijn' mannen nimmer in het openbaar tot de orde roepen. Door John van Dinther RIJSWIJK - Woensdag, de dag na de maandelijk se werkbespreking van de arbiters in Zeist. De avond tevoren hebben de scheidsrechters van Leo van der Kroft nieuwe consignes mee nqar huis ge kregen. De fatsoensnormen moeten worden her zien. Er moet scherper gelet en opgetreden worden tegen ondermijnende activiteiten, luidt het credo. Arbiter Luinge volgde de orders van zijn baas strikt op en plaat ste Helmond-Sport-trainer Jan Brouwer na het uiten van zijn misnoegen zonder pardon achter de hekken. Enkele uren voor het rigo- reuze optreden van Luinge gaf Leo van der Kroft een toelichting op de nieuwe richtlijnen. „De scheidsrech ters hoeven niet langer het vaak ongenuanceerde optre den van trainers te tolere ren. Het liep de laatste tijd de spuigaten uit. Afgespro ken is dat trainers die zich herhaaldelijk op een on geoorloofde manier mengen in de arbitrage naar de tri bunes worden verbannen", zegt Van der Kroft. "Trai ners die bij in hun ogen ver keerde beslissingen het veld bestormen kunnen erop re kenen dat ze op de tribune moeten plaats nemen. Het gebeurt te vaak dat de gren zen van het toelaatbare worden overschreden. Er zal Mht niet opgetreden worden nis een trainer vanaf de zij lijn zijn elftal coacht, maar ordinaire opmerkingen en gebaren zullen niet langer geaccepteerd worden. Een trainer moet zijn team lei den en niet ophitsen". Leo van der Kroft, lichtelijk geïrriteerd: „Ik bestrijd dat de arbiters een wedstrijd be slissen". - FOTO: PETER SCHOLS „Er moet wederzijds res pect bestaan. Het ondermij nen van het gezag is uit den boze. Het is geen nieuwe trend, maar inherent aan de tijd waarin we leven. Een scheidsrechter moet soms Oostindisch doof zijn, maar hoeft niet alles te slikken.". Van der Kroft onderkent de kritiek op zijn seheids- rechtersclub, maar vindt de beschuldigingen vaak over trokken en niet fundamen teel. „We constateren dat de kritiek de kop weer op steekt. Hij wordt heus niet terzijde geschoven. In indi viduele gesprekken wordt er zeker over gepraat. Zo heb ik onlangs met Egbert Mul der de affaire Wijnstekers - Van der Gijp besproken. Wijnstekers had een rode kaart moeten krijgen voor zijn overtreding tegen de PSV'er. Mulder besefte dat ook achteraf. Zeker er wor den fouten gemaakt, nie mand is feilloos. Ik heb nog geen scheidsrechter ontmoet die zonder fouten was". Van der Kroft verdedigt het arbiterskorps begrijpe lijk op een zakelijke en rus tige manier. Hij laat geen van zijn mensen vallen. De kritiek op de scheidsrechters spitst zich vooral toe op het onomstotelijke gegeven dat er geen consequente lijn te bespeuren is in de arbitrage. Zo zouden nieuwelingen veel strakker en strenger fluiten dan de routiniers, ze ker als ze weten dat er een rapporteur op de tribune zit. „Ik ben ervan overtuigd dat de rapporteurs nauwe lijks van invloed zijn op de prestatie van de jongere, aankomende arbiter. Na tuurlijk is ervaring een be langrijk onderdeel in de top sport, ik heb echter niet de indruk dat een scheidsrech ter anders en angstiger fluit als hij weet dat een rappor teur hem volgt", weerlegt Van der Kroft die suggestie. „Een jongere scheidsrechter zal er gevoeliger voor zijn dan een oude rot. Ik maak de nieuwe generatie duidelijk dat een oordeel van een rap porteur alleen niet zaligma kend is. De loopbaan wordt niet bepaald door een of twee goede, of slechte wed strijden". Zonder de woorden van Van der Kroft in twijfel te willen trekken, kunnen van af de tribunes levensgrote verschillen worden vastge steld. „Er zijn scheidsrech ters die de feeling hebben om een wedstrijd op de juis te waarde in te schatten. Van nature aanvoelen wat wel en niet toegestaan is. Een voorzichtig fluitende arbiter zal eerder irritatie oproepen dan een routinier, die meer toestaat", erkent Van der Kroft. „Bij de nieu weling staat safety first voorop. Ik vind echter dat je incidenten niet mag genera liseren". Opzienbarend is het ge middelde aantal gele kaar ten per arbiter tot nu toe. Cees Bakker deelde in 24 duels 43 gele kaarten uit (ge middeld 1.79), Nederlands toparbiter Jan Keizer trok in 21 duels slechts 8 prenten (0.38). Een opmerkelijk verschil. De reactie op die constate ring levert Van der Kroft met enige aarzeling. „Ik ver onderstel dat Jan Keizer verzuimd heeft in bepaalde situaties gele kaarten te trekken", reageert hij diplo matiek, „of dat hij op een dusdanige manier gezag af dwingt dat hij geen waar schuwingen heeft hoeven uit te delen. Uniformiteit blijft onmogelijk, maar uniform toepassen van de spelregels is dringend nodig." Dit seizoen werden tot en met afgelopen woensdag 653 gele en 29 rode kaarten ge geven in 540 wedstrijden. Verleden jaar waren dat er respectievelijk 540 en 7. „Dat is een gevolg van de nieuwe regeling. In de afgelopen seizoenen was men sneller geneigd de kaart niet te trekken, omdat de conse quenties te verstrekkend zouden kunnen zijn", zegt de scheidsrechtersbaas. „Het was een automatisme. Het is er niet gemakkelijker op ge worden, maar consequenter. Hard en ruw spel moet be straft worden. Een dood schop betekent een rode kaart. Opmerkingen moet een arbiter verbaal kunnen pareren, tenzij het grof en beledigend is. Ik heb het idee dat het echte gemene spel minder is sinds een aantal jaren geleden. Als oud-voet baller zeg ik dat hopen op voetbal zonder overtredin gen niet realistisch is. Ze ho ren, althans de correcte, bij het spel. Ik kan me goed in die situatie verplaatsen van uit mijn eigen ervaring. Ik wil hier niet mee zeggen dal er maar vrolijk geschopt kan worden, verre van". „Van Ettekoven is niel gefrusteerd geraakt door de uitspraak van de tuchtcom- missie, die Schoenaker van Ajax en Pattinama van Den Bosch vrijsprak nadat ze beide een rode kaart hadden gekregen. Hij is er tegen be stand. Hij was er zeker van dat beide spelers het veld uil moesten. De tuchtrecht spraak van de KNVB hecht meer waarde aan de mening van twee getuigen (Schoen aker en Pattinama) dan aan die van Van Ettekoven al leen. Deze uitspraak mag de arbiters er echter niet van weerhouden om een speler indien noodzakelijk van het veld te sturen". Wekelijks roept het feil dat bij een vrije trap hel muurtje niet op de vereiste 9.15 meter afstand wordt ge plaatst irritaties op. „De re gel zegt dat het muurtje bij een vrije trap op 9.15 meter moet staan. De interpretatie hangt van de situatie af,' legt Van der Kroft uit, „de vrije trap moet altijd geno men worden. Vindt de arbi ter dat men er hinder var ondervindt dan moet hij overgenomen worden. Ne men de spelers dan niet de voorgeschreven afstand ir acht, dan wordt de meest links geposteerde speler ir de muur bestraft met eer gele kaart. Waarom niet meteen bij de eerste keer? Gele kaarten zijn een mid del, maar geen doel." De arbiters worden te pas en te onpas ervan betichl mede verantwoordelijk te zijn voor nederlagen var clubs door verkeerde beslis singen. „Ik bestrijd dat. Het is de weg van de minste weerstand", zegt Van dei Kroft, „Het is niet zo moei lijk om na een verloren dué de arbiter de schuld in de schoenen te schuiven. De scheidsrechter hoeft de ba: niet in doel te schieten. Hij neemt foutieve beslissingen maar die maken de spelers ook. Zij moeten niet afhan kelijk zijn van de arbiter Als zij het duel niet naai hun hand zetten, moeten ze achteraf niet zeuren. Er is geen mens die geen foul maakt. Een scheidsrechtei beslist geen wedstrijd, dat doen de spelers. En niemanc anders". „Ik ken die kreet, de arbi ter heeft de brood voetbal lers bestolen. Er is echter evenmin als bij de voetbal lers, geen enkele arbiter di( bewust erop uit is om eer ploeg te bevooroordelen, ook al wordt dat gesuggereerd Het zou geen slechte zaak zijn als arbiters met elkaai zouden praten. Niet direc' na afloop, maar bijvoor beeld midden in de week er dan zouden de arbiters naai de clubs toe moeten. En niei de spelers naar Zeist. We derzijds begrip kweken is een belangrijke zaak. Dar voorkom je talrijke proble men. Ik denk dat we dan eer heel eind nader tot elkaai zouden kunnen komen, er dat het publiek ook meer be grip voor de arbiter zoi kunnen opbrengen."

de Stem | 1985 | | pagina 9