hter jesteld Huisarts: minder en goedkoper medicijn WEL PRATENGEEN BEËINDIGING 4Trein reirT' Meeste werknemers industrie gaan nog niet korter werken UesrelFd „Wijziging sociaal stelsel pas in volgend kabinet" O 040-123525 polit man in STEEDS MEER BANEN BIJ ARBEIDSBUREAU Zadelhoff Makelaars Pausbezoek: Utrechtse ie zet DE STEM COMMENTAAR CAO-kater Eerlijk vertellen pagina? BINNENLAND l{AANDAG AKKOORD TUSSEN BEROEPSGROEPEN 2000 CDA: 'rustige' bestrijding mestoverschot Brinkman blijft bij afwijzing van omroep-cao PPR-bestuur: één lijst klein-links Van Dijke nieuwe NOS- voorzitter V uurwapens onderschept BODE BIJ AFSCHEID SER: Bonden wijzen eindbod Shell van de hand T5 ter Winsemius: ote boosdoener OTO DE STEM JOHAN VAN SURP st bezwijken en wat oet ook de sterke door ~n, net als bij de bo ter Winsemius heeft "at hij in de week te- zure regen iets van t horen. Hij zou er n hebben gedaan om kleinste maar de vervuiler aan te Met zijn daad geeft "ndsman Bruinsma waar hij stelt dat de onmachtig is bij de ng van het probleem de technologie zich achtig presenteert, u het zijn, dat Winse- 'ch schaart in de rijen deskundigen, die om doen in paniekerige m zich heen grijpen? Olt ebben zich bij unt aangesloten. Ie dagen nadat presi- lfonsin in december n de macht kwam gaf "racht tot vervolging leiders van de drie opdat deze voor een re rechtbank zouden "nen. Deze kreeg zes en de tijd om de negen n te berechten. On- de drie extra maanden militaire rechters kre- ven zij in september 'aar te kennen niet ge- ij d te hebben gehad om materiaal te verzame- verklaarden zich on- d om een oordeel uit te n over hun aange- e metgezellen. Zo de zaak op 4 oktober t bij het Federale Hof eroep. proces, dat zeker drie den gaat duren, bete- ~n politieke krachtme- oor Alfonsin. Wat de ak ook zal zijn kan u al voelen aankomen ze in Argentinië alleen ontevredenheid teweeg rengen, zo verluidt in s Aires, tevreden zullen zijn de en sympathisanten van 'saties voor de rechten de mens, familieleden vermisten en degenen twee jaar lang roepen 11e' schuldigen berecht straft moeten worden, ventuele veroordeling 'e militaire top alleen n niet bevredigen. Bo en vrezen zij dat het s een amnestie voor de iren zal opleven. Tot nu in Argentinië nog nooit fficier wegens schen- n van de rechten van de veroordeeld, k van de strijdkrachten aanhangers, die in het een aantasting zien et hele militaire appa- wordt verwacht dat zij oegd zullen reageren, imago heeft al veel te n gehad onder het ramp- economisch beleid tij de dictatuur en de af- tijdens de Falkland- >g. e-verzorgen moeilijk te leveren. De verzorgen- uder zal om geen veer te 'en laten ontkennen, dat van mede-verzorging ke is. En de mede-ver- er levert op grond van hartstochtelijk betoog - valt er meer te doen als de kinderen buiten het vtrekken wil houden - het bewijs van zijn ge- an op grond van bewuste e Raad-uitspraak de ex- belastingvrije voet ook ennen aan de alleen- nde ouder? De fiscus zal rmenteren, dat het belas stelsel al zo ingewikkeld at verdere verfijning uit boze hoort te zijn. Of de us slaat de mogelijkheid ioor met een gebrek aan 1 te schermen. loe het ook zij, in de huj- ontwikkeling dreigt de aal door te slaan ten na- van de alleenstaande Ier. Als de staatssecretaris Emancipatie zich daar ook eens druk over maakt moet de al drukbezette hter toch proberen de rdiaanse knoop te ontwar- 7ATERDAG 20 april 1985 ÜJM5 iS$"]L~MM2L T28 pagina 3 Van onze Haagse redactie HAAG - In de toekomst IUHen huisartsen bij voorkeur joedkope geneesmiddelen moeten voorschrijven aan hun patiënten. Ook zal de hoeveel heid medicijnen beperkt wor den. Er komen regionale com missies van huisartsen, spe cialisten, apotheken en zie kenfondsen die dit moeten gaan regelen. Komende maandag zullen de organisaties van deze be roepsgroepen in Leidschen- dam samen met staatssecreta ris Van der Reijden (Volksge zondheid) een gezamelijke verklaring ondertekenen. De huisartsenvereniging LHV heeft hiermee zijn verzet opgegeven. Wel zal de LHV proberen de medicijnenknaak uit de wereld te krijgen als blijkt dat de maatregel inder daad leidt tot lagere kosten in de gezondheidszorg. De LHV kon akkoord gaan met de maatregel nadat eerder dit jaar een akkoord was be reikt over de praktijkverklei ning en de 'goodwill'-proble- matiek (de overname van een bestaande praktijk). Voor de hoeveelheden voor te schrijven geneesmiddelen zal gaan gelden, dat bij chro nisch gebruik een recept voor maximaal 90 dagen wordt ge geven en bij niet-chronisch gebruik maximaal 14 of 30 da gen. Conflict Schiphol muurvast UTRECHT (ANP) - Om het bezoek van paus Johannes Paulus II aan Utrecht op zon dag 12 mei in goede banen te leiden zal de gemeentepolitie Utrecht die dag bijna twee duizend mensen inzetten. Commissaris Wiarda zei „goede gronden" te hebben om aan te nemen dat het Rijk de kosten voor het pausbezoek zal vergoeden. De toegangswegen tot het Jaarbeursterrein zullen vanaf zaterdagavond afgesloten zijn. In parkeergelegenheid is voorzien op het Stadionplein, het nog niet geopende gedeelte van Rijksweg 28 en het terrein aan de Weg der Verenigde Na ties. Bij de manifestatie van ka tholieke organisaties op 8 mei in Den Haag zullen geen bis schoppen aanwezig zijn, aldus bisschop Ernst van Breda na mens de bisschoppenconferen tie. Onlangs hadden mgr. Ernst en bisschop Bar van Rotter dam van hun belangstelling laten blijken. Gezien eerdere uitspraken van mgr. Simonis en mgr. Bar vroegen de orga nisatoren daarop de bisschop penconferentie uit te spreken dat kritische katholieken ook loyale katholieken zijn en dat de theologen Schillebeeckx en Halkes de eenheid van de Kerk niet in gevaar brengen. Bar en Ernst zegden toe op de bisschoppenvergadering hier voor te zullen pleiten. SCHIPHOL (ANP) - Het conflict rond de ver keersleiders van de luchthaven Schiphol is vrijdag in het begin van de avond in een pat stelling terecht gekomen. De verkeersleiders willen wel met minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat praten, maar zij willen niet voldoen aan haar voorwaarde om eerst de acties te beëindigen. Dit heeft woordvoerder P. Herweijer van het Gilde van Verkeersleiders vrijdagavond verklaard. „Wij zijn niet in staat om zo maar even een knop om te draaien en verkeersleiders te voorschijn te toveren. Dat moet gebeuren door persoon lijke motivatie van mensen die zeer gefrustreerd thuis zitten. Niemand schijnt te begrijpen dat een groep ambtenaren zo witheet kan worden als de verkeersleiders nu zijn. Wij zijn intussen wel bezig voor bereidingen te treffen de ver keersleiders zo spoedig moge lijk weer normaal te laten werken maar pas na het ge sprek met de minister. Zij kent mijn telefoonnummer", aldus Herweijer. De gemiddelde vertraging op Schiphol door de acties van de luchtverkeersleiders be droeg vrijdag twee tot drie uur. Sommige toestellen ver trokken of landden op tijd, an dere hadden te maken met een achterstand van vijf tot zes uur, aldus een woordvoerder van de luchthaven. Hij sprak van eenzelfde beeld als de voorgaande dagen. Het aantal annuleringen be droeg vrijdagmiddag ongeveer 50 inkomende en een even groot aantal uitgaande yjueh- ten. Bij de maatschappijen die uitwijken naar andere lucht havens voegde zich vrijdag WE zijn tevreden, zeggen ze. Toch heeft de (bescheiden) loons verhoging voor de 250.000 werknemers in de metaal- en elektro technische industrie, waarover door werkgevers en vakbeweging een principe-akkoord is bereikt, heel wat vakbondsbestuurders een levensgrote kater bezorgd. Want zoals al eerder bij de cao- onderhandelingen met Hoogovens, Philips en Akzo was gebeurd, hebben de bonden de koopkrachtvergroting ook in de metaal weten 'betalen' met het laten vallen van hun 'onvoorwaardelijke eis' dat de werkweek in 1985 tot 36 uur dient te worden terugge dacht. Bij de klein-metaal zal maandag waarschijnlijk hetzelfde gebeuren. Dat betekent dat er dit jaar, enkele uitzonderingen daargelaten, heel weinig terecht komt van het streven om de werkloosheid door arbeidsduurverkorting terug te dringen. Laten we er geen doekjes om winden: de kloof tussen werken den en werklozen wordt alleen maar groter. Partijen mogen dan afgesproken hebben dat dit jaar bekeken zal worden of de ar beidsduur dan wellicht in 1986 verkort kan worden, de werkge vers houden hierbij zoveel slagen om de arm, dat van de ATV als instrument voor de bevordering van werkgelegenheid voorlopig weinig te verwachten is. Kwaadwilligheid? In de meeste gevallen wil het met de ATV niet lukken omdat de theorie niet klopt met de praktijk van ingewikkelde produktie-processen. Blijft natuurlijk de vraag hoe de ruim 700.000 werklozen dan slaan een baan geholpen kunnen worden. In het verhaal, dat Let bedrijfsleven bij verder rendementsherstel automatisch meer al investeren, gelooft langzamerhand niemand meer. Hier en haar gebeurt dat maar ondernemers en banken die risico's dur- J<en nemen, blijken in ons land maar schaars te zijn. Wij zijn een handelsland en missen een industriële traditie, ook wat het we tenschappelijk onderwijs betreft, dat de motor zou moeten zijn an hoogwaardige technische vernieuwingen. JtBT kabinet zal nu nog meer met de neus op de werkgelegen- heidsproblematiek worden gedrukt. Maar wat is in redelijkheid an Lubbers en de zijnen te verwachten? Nog meer schulden ^aken door de vraag naar produkten en diensten kunstmatig op ,e voeren? In die door Keynes gewezen weg gelooft ook bijna ™emand meer. Op de internationale conferenties, die op het °9enblik gehouden worden ter voorbereiding van de economi se he wereldtop begin mei, huldigen alle industrielanden de te genovergestelde opvatting: wil het economisch herstel doorzet- 'en dan dient de overheid nog meer te bezuinigen. Zelfs al zou- fen Lubbers en Ruding een andere opvatting zijn toegedaan, dan 'ouden zij, gezien de Nederlandse positie op de wereldmarkt, "aaraan nog geen uitvoering kunnen geven. uv' de Nederlandse regering wel zou kunnen en moeten doen menwerking met andere kleine landen, de grootst moge- 'lkeuitoefenen binnen de Europese Gemeenschap om te k°merï\v,j een gezamenlijke aanpak van de werkloosheid. Het aantal werklozen in West-Europa bedraagt nu al twintig miljoen. '°'n aantal is niet alleen sociaal onaanvaardbaar, maar vormt 5°k een bedreiging voor de politieke en economische stabiliteit van West-Europa. Dit klemt te meer omdat er als gevolg van auto matisering, saneringen in de staal- en scheepsbouwindustrie en ™blemen in de landbouw nog meer banen in Europa verloren 'Uilen gaan. Het ziet er somber uit voor onze jonge werklozen, vooral voor °e ongeschoolden onder hen. Laten we dat hun dan ook eerlijk pellen, niet om hen te ontmoedigen maar om hen juist op te ^kken om door scholing, mobiliteit en inzet ook zelf alles in het '™6rk te stellen om bij de opdeling van de samenleving in actieven niet-actieven aan de kant met toekomst uit te komen. Hoe %ker die kant wordt des te groter zal ook de kans zijn dat we ■J°k de niet-actieven uitzicht kunnen blijven bieden op een rede- bestaan. Austrian Airlines (Oosten rijk). Deze maatschappij koos Rotterdam als uitwijkplaats. De Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) heeft vrijdag in een brief aan directeur-generaal Raben van de Rijkslucht vaartdienst (RLD) verontrust gereageerd op het standpunt van het ministerie van Ver keer en Waterstaat. Dit minis terie denkt voorshands niet aan maatregelen tegen de ac tievoerende verkeersleiders op Schiphol. ANVR-directeur Couvreur, die dit vrijdag heeft meegedeeld, heeft Raben ge vraagd verdergaande pogin gen in het werk te stellen om „de externe consequenties van dit intern conflict af te wen den". De passagiers op Schiphol zijn de dupe Van onze Haagse redactie DEN HAAG - „Minister Win semius gaat onverantwoord te werk bij het bepalen van be mestingsnormen. Zijn plomp verloren notitie over het aan houden van de strenge fos- faatnormen heeft onrust ver oorzaakt onder de rundvee- en varkenshouderijen. Blijkbaar schort het aan een goed over leg tussen de ministeries van landbouw en van milieube heer". Die conclusie trekt CDA- kamerlid R. van der Linden (voorzitter van de fractiecom missie voor landbouw) uit het naar zijn mening „vroegtijdig" verschijnen van de notitie van Milieubeheer over de in de toekomst gewenste bemes tingsnormen. Na een aanvan kelijk aarzelend standpunt zal het CDA tegen deze „al te drastische aanpak" van Win semius ten strijde trekken. „Niemand zal ontkennen dat er soms teveel mest wordt gedumpt om van het overschot af te komen. Maar het gaat niet aan enkel en alleen de landbouw aansprakelijk te stellen voor deze kwestie", is de mening van de CDA-zegs- man op het gebied van land bouw. Van der Linden sluit de uit eindelijke invoering van de 'fosfaatnormen' (aan het land mag net zoveel fosfaathou dend mest worden toegevoegd als het gewas kan opnemen) niet uit. „Maar het moet alle maal heel geleidelijk gebeu ren, een lange overgangsfase dus. Maar vraag me niet hoe lang. De overheid is mede ver antwoordelijk voor het lande lijke mestoverschot, dat moe ten we niet vergeten. Diezelfde overheid kan het probleem niet zo maar op de schouders van de landbouw laden". UTRECHT (ANP) - De verstaanbaarheid van het omroe pen in de trein en op de stations is voor verbetering vat baar en de reinheid in de trein eveneens. Bovendien is de watervoorziening in de treintoiletten niet waterdicht. De watertanks in de trein-we's staan nog al eens leeg, waardoor doortrekken of handen wassen er niet meer bij is. NS gaat deze zaken aanpakken op grond van een en- 'i'quête onder bijnïa 1300 trèinfeizigers.izo blijkt uit het NS- blad De Koppeling. Uit die enquête blijkt overigens dat het spoor redelijk bevalt. Wel zijn de perrons te tochtig en hunkert men vaak vergeefs naar een consumptie, doordat de restauratie verstek laat gaan. Ook de treinkaartjes zijn te duur, blijkt uit de enquête. NS heeft overigens zijn 27.000 werknemers ingeschakeld bij een wervende actie om het publiek ervan te doordrin gen dat voor het eerst sinds jaren per 1 april de trein kaartjes goedkoper zijn geworden in plaats van duurder. Elke NS'er kreeg in het kader van die actie een dag kaart die hij gratis mocht verstrekken aan iemand die tot op heden het spoor meed. NS dacht dat maar de helft van de NS'ers aan die actie mee zou doen, maar men mikt er nu op dat men zeker 23.000 dagkaarten zal slijten. Dat be tekent dat 80 procent van de NS'ers aan de actie meedeed, een hoog percentage aangezien er bij de spoorfamilie nogal wat weerstanden tegen de actie waren gesigna leerd. Uit nader onderzoek moet overigens nog blijken of de dagkaarten inderdaad in handen gekomen zijn van mensen die zelden of nooit in de trein zitten of van onver laten die sinds jaar en dag de trein pakken maar de actie listig aangrijpen om gratis te reizen. DEN HAAG (ANP) - In maart is het aantal vacatures bij de arbeidsbureaus weer verder toegenomen. In vergelijking met 1 januari van dit jaar en na correcties in verband met de seizoensinvloed waren er op 31 maart 20% meer banen beschikbaar. Dit is af te leiden uit het vrijdag verschenen maand verslag van de arbeidsmarkt in maart van het ministerie van Sociale Zaken en Werkge legenheid. Het aantal vacatu res bedroeg ruim 22.000. In deze verslagmaand heb ben 55.000 mensen zich laten inschrijven voor een baan, van wie 24.000 voor minder dan twintig uur per week. Bijna 78.000 mensen lieten zich schrappen. Zoals eerder deze maand bekend werd is het aantal werklozen in maart per saldo met 4.700 gedaald tot 778.500, na seizoenscorrectie. Eind maart was 16% van de beroepsbevolking werkloos. Ons land telde eind vorig jaar 130 vrijwilligerscentrales en -vacaturebanken, aange sloten bij de LW, de landelij ke vereniging van deze cen trales. In december 1981 waren het er nog 33. DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman blijft bij zijn standpunt de omroep-cao niet goed te keuren. Hij heeft becijferd dat dé cao voor de omroepmedewer kers de loonkosten ongeveer met 30 miljoen gulden laat stijgen en dat vindt hij te veel. De begrotingsruimte voor de omroep is immers vastge steld, aldus Brinkman. De al ternatieven die zijn aangedra gen voor het dragen van de extra kosten acht Brinkman niet bruikbaar. Dit liet de mi nister de Tweede Kamer vrij dag per brief weten, mede na mens zijn collega De Koning van sociale zaken. Brinkman houdt de kamer voor dat hij verplicht is de omroep-cao te toetsen binnen het raamwerk van de door het kabinet aan de omroep be schikbaar gestelde middelen. Volgens Brinkman bedraagt de stijging van de kosten van de arbeidsvoorwaarden bij de omroep als gevolg van de nu afgesloten cao ruim 7% en dat is ongeveer 6% hoger dan het kabinet verantwoord acht. DEN HAAG (ANP) - Het be stuur van de PPR streeft er naar bij de komende kamer verkiezingen met een gezame lijke lijst te komen van PSP, CPN, PPR, EVP alsmede niet partijgebonden personen, platforms en groeperingen. Dit standpunt staat in een ontwerp-motie die het bestuur de leden heeft voorgelegd met het oog op het PPR-congres op 15 juni in Zutphen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Utrechtse Commissaris der Koningin mr. P, van Dijke is gisteren door het kabinet gekozen tot (tijdelijk) voorzitter van de NOS „juist vanwege het feit dat hij niet uit de sfeer van de omroepen komt". Aldus de toelichting van vice-premier Van Aardenne na afloop van de ministerraad. Volgens Van Aardenne heeft de NOS „in dit stadium waarin de nieuwe mediawet wordt behandeld" meer be hoefte aan iemand met be stuurlijk ervaring boven iemand uit kringen van de omroep. De vice-premier sprak tegen dat de benoeming van de 64-jarige Van Dijke in elk geval maar voor één jaar is. „Aan het voorzitterschap van de NOS is geen leeftijdsli miet gebonden", aldus Van Aardenne. Naast de benoeming van Van Dijke plaatste het kabinet het voormalige WD-kamer- lid en europarlementariër Geurtsen op de voordracht van regeringscommissaris voor de omroep. Geurtsen is bestuurslid van Veronica, een functie die hij na zijn benoe ming zal opgeven. De kandi daat regeringscommissaris is overigens geen uitgesproken voorstander van het huidige omroepbestel. Van Dijke zal tussen 1 juni (als hij de functie gaat bekle den) en 1 oktober tegelijk Commissaris der Koningin en NOS-voorzitter zijn. Met na me mediawoordvoerder Kosto van de PvdA noemde dat gis teren een groot bezwaar. Kos to heeft ook tegen de benoe ming en de benoemingsproce dure grote bezwaren. Volgens de PvdA'er is het een „bijna- schande" dat de „beste" kandi daat, VARA-voorzitter Van den Heuvel, is gepasseerd. Kosto zal komende dinsdag een verzoek tot interpellatie van minister Brinkman van WVC indienen. Met de benoeming van Van Dijke is een einde gekomen aan een slepende benoemings procedure, die een klein jaar geleden werd ingeluid door de mededeling van de huidige NOS-voorzitter Jurgens dat hij geen nieuwe ambtsperiode ambieert en eind mei, als zijn termijn afloopt, zal opstappen. -A. j V «7 15 De Commissie Gezondheid en Welzijn Gezelschapshuisdieren heeft heel wat aan te merken op de baasjes en vrouwtjes van Nederland. Zozo. Gaan we kat ten? De commissie heeft er zes jaar over gedaan. Je zo lang bezig houden met woorden als 'ge zelschapshuisdieren', ja, dat is natuurlijk een hondebaan. De honden, katten, goudvissen, hamsters, schildpadden en ka naries vormen duidelijk een nieuwe minderheidsgroep. Ze mogen dus een middagje de monstreren op het Binnenhof en een avondje kletsen bij Son- ja. Veel mensen zijn niet geschikt voor huisdieren. Hoogstens voor vlooien of maden. Ze vin den op gegeven moment de hond in de pot of ze houden er gens een kater aan over. En dan zitten ze er verder aan vast. Wat kunnen wij doen voor on derdrukte beestjes? Er moet een Blijf-van-huisdier-huis komen. En natuurlijk een spe ciaal postbusnummer in Den Haag. Belangrijk is ook een klach- tenteiefoon voor honden en katten. Dieren aan de lijn, dat zou een leuke naam zijn. Dan belt bevoorbeeld een poes je op: „Ik moet altijd de kamer uit als er op de tv reclame wordt gemaakt voor Brekkies. Dat vind ik zo gemeen. Kunt u mij helpen?" Bravo dames en heren van de Gezelschapshuisdieren Com missie! Nu keurig een pootje geven, dan krijgen jullie alle maal een koekje of een sui kerklontje. MERIJN DE Amsterdamse politie heeft vrijdag 99 pistolen in beslag genomen en drie verdachten aangehouden. De drie mannen reden in Amsterdam-Zuid in twee auto's die door de politie tot stoppen werden gedwon gen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet moet de wijziging van het stelsel van sociale zekerheid niet bij de Kamer in behande ling brengen. Een volgende re gering zou zich met de wijzi ging van het stelsel moeten bemoeien. De politieke partijen moeten zich er maar in hun verkie zingsprogramma's over uit spreken, zodat de kiezer kan oordelen. Dat zei gisteren Herman Bode, vice-voorzitter van de FNV, tijdens een vergadering van de Sociaal-Economische Raad (SER) waarin hij af scheid nam. Bode legt op 1 mei zijn functie bij de FNV neer, omdat hij dan 60 jaar is, de leeftijd waarop FNV-bestuur- ders met pensioen gaan. Volgens Bode heeft het ka binet tot deze stelselwijziging besloten zonder dat de rege ringspartijen zich ooit in pro gramma's hebben uitgespro ken voor deze aanpak. Boven dien vindt Bode dat het kabi net een 'diep insnijdende' ope ratie afkondigd, die pas na het vertrek van ditzelfde kabinet volledige werking krijgt. ADVERTENTIE! SPECIAUSTEN IN BEDRIJFSOBJECTEN TAXATIES-WINKELS-BELEGGINGEN JAN SMI7ZLAAN12,5611 LE EINDHOVEN UTRECHT (ANP) - Het me rendeel van de werknemers in de Nederlandse industrie gaat volgend jaar nog niet korter werken. In de tot vrijdag afge sloten collectieve arbeidsover eenkomsten is voor zo'n 350.000 werknemers (onder meer grootmetaal, Philips, Akzo en vleesverwerkende industrie) vastgelegd dat het komende jaar studies worden uitge voerd naar haalbaarheid en effecten van verdere arbeids tijdverkorting naar een ge middeld 36-urige werkweek. De werkgevers hebben, door in te stemmen met de studies, wel de noodzaak onderkend van arbeidstijdverkorting als middel tot terugdringing van de werkloosheid. Voor slechts 80.000 werkne mers van vooral middelgrote en kleine industriële onderne mingen (onder meer grafische bedrijven, Heineken, Douwe Egberts) geldt vanaf 1986 de 36-urige werkweek, die be doeld is om een bijdrage te ie- V trendvoleersrhan een ar veren aan de herverdeling van arbeid. Bij dit getal is het effect van ploegendiensten, die al korter werken dan ander personeel, nog niet meegerekend. Het ziet er niet naar uit dat de nog niet afgesloten cao's dit beeld sterk zullen beïnvloeden. In de dienstensector is voor zo'n 30.000 werknemers (onder meer V D, Ahold en levens middelengroothandel) de 36- urige werkweek in de nieuwe cao vastgelegd. Voor de 100.000 merendeels part time werkne mers van de schoonmaakbe drijven zijn vormen van atv overeengekomen die tot dui zend nieuwe arbeidsplaatsen moeten leiden. De tienduizend werknemers van de wasserij en gaan volgend jaar 36 uur per week werken. Bij de ban ken (90.000 werknemers) en de verzekeringsbedrijven (35.000 werknemers), waar onderhan delingen zich nog moeizaam voortslepen, lijken de kansen op een 36-urige werkweek zeer klein. Het cao-overleg bij Unile ver, dat 6.500 van de 11.000 werknemers betreft, is woens dag door de bonden opgeschort vanwege de weigering van de directie om over een 36-urige werkweek te praten. Soortge lijke situaties doen zich ook voor bij Shell Nederland (7.000 werknemers) en Gist Brocades (3.000 werknemers). Werkgevers en bonden in de bouw (250.000 werknemers) onderhandelen komende week opnieuw. De bouwbonden zien deze onderhandelingsrondes met weinig vertrouwen tege moet gezien de gezamenlijke voorbereidingen voor acties vanaf begin mei. In de vervoerssector is al leen nog voor de 27.000 werk nemers van de Nederlandse Spoorwegen - overigens zon der instemming van de Ver- voersbond FNV - en voor de 13.000 werknemers van het streekvervoer een principe- akkoord bereikt over een cao die voorziet in een 38-urige werkweek. NS en streekver voer nemen vanwege het trendvolgerschap een aparte positie in: hun arbeidsvoor waarden moeten in de pas lo pen met die van de rijksover heid. In de havens (ongeveer 10.000 werknemers) en de luchtvaart (KLM-grondperso- neel, 11.000 werknemers) lij ken werkgevers en bonden nog ver af van afspraken over de nieuwe arbeidsvoorwaar den. Ook in de voedingssector moeten de bakkers (20.000 werknemers) en de suiker werk- en chocoladeverwer- kende industrie (5.000 werkne mers) het nog zonder nieuwe cao doen, evenals de 50.000 mensen die in de land- en tuinbouw emplooi vinden ROTTERDAM (ANP) - De Industriebonden FNV en CNV hebben vrijdag avond afwijzend gerea geerd op een eindbod van Shell in de cao-onder handelingen voor de bij na 4000 werknemers in Pernis en Moerdijk. Volgens de FNV is het bod van de oliemaat schappij wat de mate van arbeidsduurverkorting en de handhaving van de koopkracht betreft „ver beneden de maat". De bonden gaan op korte termijn hun leden raadplegen over de vraag of Shell door middel van acties tot an dere gedachten gebracht zal moeten worden.

de Stem | 1985 | | pagina 3