even UITBLAZEN Zure regen: paniek wekt rare reacties Ex-junta Argentinië voor rechter Alleenstaande ouder financieel nog achtergesteld Huisarts: WEL PK Groenen in Duitsland over hoogtepunt heen Meneer Middelman maandag akkc CAO-kater Eerlijk verteller ZATERDAG 20 APRIL 1985 jTEM ACHTERGROND PAGINA fTMM ECHTSCHEIDINGSRECHT IN ONTWIKKELING ZATERDAG 20 APRIL 19 Pausbezoek: Utrechtse politie zet 2000 man in DE STEM COM WIM KOCK FRANSE kaas, daar houdt de moderne man van. Gevulde re pen en koeken zijn uit zijn gratie. Die heeft hij in zijn diensttijd zoveel op dat ze hem nu de neus uit zouden komen. Een dropje daar entegen wil er op z'n tijd ook wel in en bij de borrel mag hij graag een noot opknabbe len. Dit zijn gegevens uit het zelfde onderzoek waarover el ders in deze krant melding wordt gemaakt. De man van 1985 zou daaruit tevoorschijn komen. Zoals gewoonlijk staat er een man beschreven waarin niemand zichzelf herkent maar die ook weer niet zóveel afwijkt dat je zegt: hier deugt geen donder van. Het is gewoon me neer Middelman en op hem lij ken we allemaal wel een beetje. Meneer Middelman is een doodfatsoenlijke kerel, nog al tijd een beetje een calvinist en zeker geen bourgondiër. Meest al koopt hij alleen maar kleren als hij die nodig heeft. Mode interesseert hem niet veel. De huiselijkheid van meneer Mid delman komt je tegemoet als je zijn favoriete hebbedingen op een rijtje ziet staan. De parket vloer en de open haard scoren hoog, vrijwel net zo hoog als de filmcamera en de videorecor der. De compact-discspeler, het solarium, de videocamera zijn nauweüjks aan hem besteed. Watersporters mogen hopen dat hun vaarwateren niet nog verder verstopt raken want me neer Middelman staat niet te dringen om een speed-, motor- of zeilboot. Een bungalow-, nok- of huttent is wat anders. Daarin leeft hij zijn zin voor (een beetje) avontuur uit. Maar voor de huidige bewoners van de campingstraatjes is de kam- peerlust van meneer Middel man nauweüjks een bedreiging. De tent staat op z'n verlang- üjstje ver onder de open haard en de parketvloer. Meneer Middelman leest zijn krantje goed en kijkt regel matig televisie. Dat büjkt uit de antwoorden die hij geeft op de vragen over het huweüjk, de 'hoeksteen van de samenle ving'. Welke man die niet op z'n achterhoofd gevallen is zou opgeven het eens te zijn met een stelling als: het is niet nodig dal de man meehelpt in het huis houden."! Alücht is meneer Mid delman het in het openbaar daar niet mee eens. Hij leeft niet in 1945. Middelman is pas echt rol- doorbrekend bezig wanneer hij ferm zegt het eens te zijn met de stelling: het is goed als ook vrouwen de klusjes in en rond het huis kunnen verrichten.Meneer Middelman ziet dat wel zitten. Een vrouw met hamer is niet alleen een eigentijds gezicht, maar het is nog makkeüjk ook als ze het zelf kan. Seksleven Het beeld van een mens is niet compleet als je geen inzicht hebt in zijn seksleven. Ook op dat gebied is meneer Middel man een keurige man en vader. Hij moet er niets van hebben dat zijn 'fijne kinderen' al op 14-, 15-jarige leeftijd educatief gaan experimenteren met seks. Vreemdgaan doet'ie niet. Hij zegt tenminste heel overtuigend dat het niet past. Daar heeft hij wel wat karaktervastheid bij nodig want hij voelt zich dik wijls wél seksueel aangetrokken door andere vrouwen. FF De seksuele revolutie heeft hem nauweüjks gedeerd. Hij E loopt hoogstens wat makkelij- ff ker een seksclub binnen. Zijn zakenrelaties willen dat nu een- E maal en het kan geen kwaad. E llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliË Meneer Middelman, die mo menteel 46 jaar is, doet het dus alleen met de vrouw van wie hij houdt. En hij verwacht het ze ker tot z'n 70ste vol te houden. Een stil verlangen naar wat meer initiaüef van de kant van z'n wederhelft spreekt uit de grote nadruk waarmee Middel man beaamt dat de vrouw best hel initiatief mag nemen op seks- gebied. Maar ook dan met mate want zó vreseüjk belangrijk vindt Middelman die seks nu ook weer niet. Diep in zijn hart vindt hij het hebben van zo maar een warme relatie bijna net zo belangrijk. Normen In één opzicht wijkt de ware Middelman nogal wat af van het beeld dat hij de afgelopen decennia van zichzelf heeft ge schapen. Middelman leek zo af- standeüjk geworden dat hij op straat geen snotneus meer durf de aanspreken wanneer er een telefooncel in diggelen werd ge gooid of een plantsoen ver trapt. Zou het Middelman niets kunnen schelen misschien? Wis en waarachtig wel. Hij moet ab- so-luut niets hebben van vanda- üsme. Dat stoort hem nog erger dan winkeldiefstal, dronken rij den en hard-drugsgebruik en die euvelen hangen hem toch ook danig de keel uit. Deson danks is hij zelf ook niet geheel en al ongeschonden door de achter ons üggende periode van normverval en -verlaging ge komen. Dat meneer Middel man aan de ene kant vindt dat zwartwerken verwerpeüjk is maar aan de andere kant dat belasting ontduiken dat niet is, zegt iets over Middelmans eigen normverval. Gespleten Middelman, samengesteld uit ruim 2000 Nederlanders van 21 tot en met 70 jaar, toont soms een danig gespleten per- soonüjkheid. Dat kan niet an ders bij iemand die uit zoveel verschillende onderdelen in el kaar is gezet. Het is misschien niet sportief hem nu meteen weer te demonteren, maar ik kan het toch niet laten even te signaleren dat de verschillende persoonüjkheden waaruit Mid delman bestaat samen óf zwart werken óf belastingontduiking goedpraten. Het meest sprekend büjkt zijn gespletenheid bij zijn oor deel over euthanasie. Om me niet te verstrikken in steeds on- begrijpeüjker wordende beeld taal, nu even gewoon de per centages: - heel verwerpeüjk: 32,5 - niet mee eens maar niet zo erg: 32,3 - kan me niet schelen: 32,8. Ik kan me niet aan de in druk onttrekken dat meneer Middelman de stormen des tijds goed heeft doorstaan, in die zin dat hij grotendeels de zelfde is gebleven. Vijftig jaar geleden had hij een iets beter gesitueerde broer van Louis Davids' gewone man kunnen zijn. Ik zou willen weten wat mevrouw Middelman van hem denkt. L T5 Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L Leijendekker en H. Coumans Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda; Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie® 076-236884. - Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41,® 076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030 Hulst, Steenstraat 14. 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14. 01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur, overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen- inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses Bel voor nabezorging ti|dens kantooruren uw rayonkantoor Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8 30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Dor-» IrrpIdttDó' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek 101053738. Door Jan van de Ven MINISTER Winsemius (Milieu) laat zijn auto geschikt maken voor loodvrije benzine. En hij kondigt maatregelen aan om het gebruik van loodvrije benzine te be vorderen, want de Grote Boosdoener moet wor den bestreden: de zure regen. Zure regen, de veroorza ker van het afsterven van bossen. Sinds kort weten we van de reclame, dat zure re gen ook eeuwenoude, zand stenen beelden aantast. Zuur heeft ook een negatieve in vloed op het leven in water, zo laat de reclame - een voorlichtingscampagna te gen de algemene verzuring - weten. Wat moet de gewone man met die boodschappen aan? Niets, het enige wat al de voorlichting tot gevolg heeft, is een gevoel van machte loosheid. Het 'we kunnen er niets aan doen' bergt overi gens een omgekeerde reactie in zich. We kunnen er niets aan doen; we staan machte loos, dus gaan we door met wat we altijd al deden. Want een vastklampen aan die machteloosheid heeft ge makkelijk 'gek worden' van een opgedrongen schuld complex tot gevolg. Aan het gewoon doorgaan is ondertussen toch wel iets veranderd. Het 'gewoon' is eraan ontnomen, want on danks het voortgaan op het getreden pad wordt er wèl over de verzuring van ons bestaan gesproken. Praten zonder het werken aan een oplossing heeft echter geen zin. Maar moeten we dan net als minister Winsemius een daad stellen en een kataly sator in de auto laten bou wen om op loodvrije benzine verder te gaan? Het aanpakken van een probleem begint met het op sporen van de bron of de bronnen. Niet door simpel weg te stellen: de auto ver vuilt dus moet de auto aan gepast. Daarmee lopen we de kans op het laten voortwoe keren van andere kwalen. Volgens P. Bruinsma (in zijn boek Zure Regen, een Aula-uitgave van Uitgeverij Het Spectrum) hebben on derzoeken intussen al veel vastgesteld. Zo is komen vast te staan, dat verzuring voornamelijk zo niet uitslui tend een verschijnsel is in de directe en verre omgeving van industriegebieden op het noordelijk halfrond van onze aarde. Verzuring wordt veroor zaakt door een teveel aan kooldioxyde, stikstofoxyden, ammoniak, zwaveldioxyde in de atmosfeer. Namen waar het individu niet veel mee aan kan, maar hij kan wel onthouden, dat veroor zakers van al het ongerief in de lucht zijn: industrie, auto's, elektriciteitscentra les, huishoudens, mest. Een te grote concentratie van een bepaalde soort activiteit ver oorzaakt een concentratie van een bepaald ongerief. Ha, zal men nu zeggen, auto's komen voor in de lijst. Dus het aanpakken van ver vuiling uit auto's maakt een wezenlijk deel uit van be strijding van zure regen. Voor het trekken van deze conclusie zullen andere overwegingen mede in de beschouwing moeten wor den betrokken. De onderzoe kingen waar Bruinsma het in zijn boek over heeft, ver tellen ook dat in industrie- concentraties - plekken waar tevens veel mensen wonen en in hun auto rond rijden - in volgorde van be langrijkheid de volgende vervuilers zijn aan te wijzen. Industrie vervuilt voor zestig procent, huishoudens en kleine bedrijven voor 23 procent, elektriciteitscentra les voor veertien procent en het vermaledijde verkeer voor drie procent. Op grotere afstand - te denken valt aan bijvoorbeeld de bossen en de meren in Scandinavië, waar niet binnen korte afstand in dustrie is te vinden - wordt het grote afsterven veroor zaakt door industrie en cen trales, die dus op grote af stand liggen, omdat zij nu eenmaal beschikken over hoge schoorstenen. Hoge schoorstenen brengen scha delijke stoffen in hogere luchtlagen, die zorgen voor verder transport. Merkwaardig genoeg heeft men schade aan bossen door verzuring het eerst - enkele tientallen jaren gele den - opgemerkt in de bossen van Scandinavië. Gevoelige boomsoorten toonden de aantasting in ruime, nog niet verontrustende, mate, maar in korte tijd zijn ook andere boomsoorten ziektever schijnselen gaan openbaren. Grote oppervlakten dreigen daar en ook elders door ver zuring te worden ontbost. In de rijtjes van Bruinsma zijn twee opvallende vervui lers: industrie en elektrici teitscentrales. Bij de bron stoten zij 74 procent van de vervuiling de lucht in en op afstand kan 100 procent van de verzurende stoffen op hun conto worden geschre ven. Tel er bij de grote ge meenschappen de 23 procent van huishoudens en kleine bedrijven bij en voor de als kwaaie pier bestempelde auto blijft drie procent over. Nog al gemakkelijk om dan tijdens een actie-week tegen de zure regen de auto als grote schuldige te be stempelen door met veel op hef het gebruik van lood vrije benzine aan te kondi gen. Vanzelfsprekend dient er op korte termijn iets tegen de verzuring te worden ge daan, want wat enkele tien tallen jaren nog nauwelijks opviel laat zich nu overal al gemakkelijk herkennen. Verzuring gaat in versneld tempo verder. Zo snel dat er onmiddellijk actie nodig is. Blijft de gemeenschap een afwachtende houding aan nemen dan verzuurt het wa ter en verdwijnt alle vis; bo men sterven en doen niet meer mee aan de zuurstof- produktie; eeuwenoud cul tuurbezit verrot (niet alleen beelden maar ook kerken en andere gebouwen); nieuwe gebouwen en installaties blijven echter niet gespaard. Laten we de mens als slachtoffer niet vergeten. Zijn gezondheid gaat even eens achteruit. Luchtwegen van de zwakke mens zullen Minister Winsem tus; auto grote boosdoener - FOTO DE STEM JOHAN VAN GURp het eerst bezwijken en wal later moet ook de sterke door de knieën, net als bij de bo- men. Minister Winsemius heeft gelijk, dat hij in de week te gen de zure regen iets van zich laat horen. Hij zou er beter aan hebben gedaan om niet de kleinste maar de grootste vervuiler aan te pakken. Met zijn daad geeft de bewindsman Bruinsma gelijk, waar hij stelt dat de politiek onmachtig is bij de oplossing van het probleem en dat de technologie zich oppermachtig presenteert. Of zou het zijn, dat Winse mius zich schaart in de rijen van ondeskundigen, die om iets te doen in paniekerige angst om zich heen grijpen? Groenen, een in ludiek actievoeren, verdeeld in poli tieke ideologie - fotoap Door Gerard Kessels ittl- VOLKOMEN onver wacht is Fhet in, West- Duitsland gedaan met de onstuitbare groei van de Groenen. De partij van milieu-be schermers en pacifisten lijkt zijn hoogtepunt voorbij. Het is zelfs nog maar de vraag of de alternatieven bij de be langrijke deelstaatverkiezin gen in Noordrijnland-West- falen de kiesdrempel van vijf procent weet te passeren. Het lijkt er op dat de kie zers het voortdurende onder linge gehakketak van de Groenen moe beginnen te worden. De partij is al jaren in een heilloze strijd gewik keld tussen de 'realisten', die voorstander zijn van een sa menwerking met de sociaal democraten, en de 'funda mentalisten' die de groene leer zuiver willen houden en elke toenadering tot de SPD van de hand wijzen. Tot voor kort vormde het onderlinge gekrakeel geen beletsel voor de stormachtige groei van de partij. Nu is de v/ind de Groenen echter flink in het gezicht gaan waaien. Bij de verkiezingen in maart in het Saarland kre gen de milieu-beschermers slechts een schamele 2,5 pro cent. En terwijl ze vorig jaar bij de gemeenteraadsverkie zingen in Noordrijnland-We stfalen nog ruim negen pro cent scoorden, wordt het bij de verkiezing voor het nieu we deelstaatparlement in "DüSseldorf volgende maand kantje boord voor de alterna tieven. Het zou voor de Groe nen een zeer zware klap zijn als de partij in deze deelstaat, met 17 miljoen inwoners de belangrijkste, uit de boot zou vallen. In de opinie-peilingen zijn de Groenen de magische grens van vijf procent al ge vaarlijk dicht genaderd. Verontrustend voor de partij is dat uit onderzoeken blijkt dat de kiezer steeds meer vertrouwen schenkt in de sociaal-democratische SPD waar het gaat om het oplossen van milieu-proble men. Tot nu toe werden de Groenen op dit terrein steeds de meeste kwaliteiten toege dacht. Verwacht wordt dat de strijd tussen de vleugels van de partij zal toenemen naar mate het bergafwaarts gaat in de kiezersgunst. Bij tegen vallende verkiezingsresulta ten zijn beide immers ge neigd de ander de schuld in de schoenen te schuiven. Als geen van de vleugels het wint en die kans is groot, kan de partij binnen enkeie jaren afzakken tot volkomen onbe duidendheid. AANSTAANDE maan dag begint in een klein rechtszaaltje in het hartje van Buenos Aires het grootste proces in de Argentijnse geschiede nis. Voor het eerst zullen drie voormalige militai re presidenten en zes ex- juntaleden zich moeten verantwoorden voor de wandaden die onder hun bewind zijn verricht. De negen gedaagden, die van 24 maart 1976 tot 18 juni 1982 in Argentinië de touwtjes in handen hadden, moeten op 22 april voor zes rechters van het Federale Hof van Beroep verschijnen. Ze worden beschuldigd van grove schendingen van de rechten van de mens tijdens hun bloedige dictatuur. De maximale straf die zij kun nen krijgen is levenslang. Het burgerlijk recht in Ar gentinië kent geen doodstraf. De openbare aanklager Strassera heeft naar eigen zeggen na zes maanden voor onderzoek genoeg bewijsma teriaal verzameld om aan te tonen dat de negen militairen bevel hebben gegeven tot en verantwoordelijk zijn voor illegale arrestaties, ontvoe ringen, plunderingen, wille keurige detenties, martelin gen en moorden, waarbij ook duizenden mensen verdwe nen. Onder de negen militaire leiders bevinden zich de drie ex-presidenten en generaals van de landmacht Videla (59), Viola (60) en Galtieri (58). Verder moeten drie admi raals - Massera (59), Lam- bruschini (58) en Anaya (58) - en drie luchtmachtgeneraals - Agosti (60), Lami Dozo (57) en Graffigna (59) - in de be klaagdenbank verschijnen. Van de negen loopt slechts Graffigna vrij rond. De an deren bevinden zich in voor lopige hechtenis. Een rapport van de onder zoekscommissie naar ver miste personen, die in de cember 1983 door president Galtieri - foto s archief de stem Viola Videla Alfonsin is ingesteld, gaf aan dat onder het militair bewind 340 gevangenkampen en martelcentra werden opge richt. Bijna 10.000n mensen zijn gedood of verdwenen. Maar volgens organisaties voor de rechten van de mens zijn er in de 'vuile oorlog' ze ker 30.000 slachtoffers geval len. Volgens getuigenverkla ringen werden verdachten, alsmede hun familieleden en vrienden, gearresteerd of ontvoerd en naar de kampen gestuurd, waar zij vastge houden en vaak gemarteld werden. Sommigen zijn op summiere wijze veroordeeld en geëxecuteerd, maar de meesten zijn overleden aan de gevolgen van mishande lingen of spoorloos verdwe nen. De 22 verdedigers van de ex-juntaleden zullen aanvoe ren dat het jj^vpl aan de strijdkrachten de strijd aan te binden tegen subversieve elementen, met name tegen de guerrillabeweging Monto- neros, al in 1975 werd gege ven door de wettelijke rege ring van Isabel Peron. Ze willen zo aantonen dat de be klaagden nooit direct bij de excessen betrokken zijn ge weest. De militairen hebben laten weten niet bij het proces aanwezig te zullen zijn. Ze zijn alleen verplicht het voorlezen van de aanklacht alsmede de uitsprak van het Hof bij te wonen. Wanneer zij dit noodzakelijk achten kunnen de rechters de ver dachten echter wel bevelen, en indien nodig dwingen, te verschijnen voor een con frontatie met getuigen. Generaal Videla, de be langrijkste man achter de coup waarbij de regering van 'Isabel' Peron, de weduwe van de roemruchte politieke leider Juan Peron, omver werd geworpen, heeft laten weten dat hij geen medewer king zal verlenen aan een ci viele rechtbank, waarvan hij het recht niet erkent te oor delen. Andere medebeklaae- den hebben zich bij mt standpunt aangesloten. Enkele dagen nadat presi dent Alfonsin in december 1983 aan de macht kwam hij opdracht tot vervolging van de leiders van de drie junta's opdat deze voor een militaire rechtbank zouden verschijnen. Deze kreeg zes maanden de tijd om de negen mannen te berechten. On danks de drie extra maanden die de militaire rechters kre gen gaven zij in september vorig jaar te kennen niet ge noeg tijd te hebben gehad om bewijsmateriaal te verzame len en verklaarden zich on bevoegd om een oordeel uit te spreken over hun aange klaagde metgezellen. Zo kwam de zaak op 4 oktober terecht bij het Federale Hof van Beroep. Het proces, dat zeker drie maanden gaat duren, bete kent een politieke krachtme ting voor Alfonsin. Wat de uitspraak ook zal zijn kan men nu al voelen aankomen dat deze in Argentinië alleen maar ontevredenheid teweeg zal brengen, zo verluidt in Buenos Aires. Ontevreden zullen zijn leden en sympathisanten van organisaties voor de rechten van de mens, familieleden van vermisten en degenen die al twee jaar lang roepen dat 'alle' schuldigen berecht en gestraft moeten worden. De eventuele veroordeling van de militaire top alleen zal hen niet bevredigen. Bo vendien vrezen zij dat het proces een amnestie voor militairen zal opleven. Tot nu toe is in Argentinië nog nooit een* officier wegens schen dingen van de rechten van de mens veroordeeld. Ook van de strijdkrachten en hun aanhangers, die in het proces een aantasting zien van het hele militaire appa raat, wordt verwacht dat zij misnoegd zullen reageren. Hun imago heeft al veel te lijden gehad onder het ramp zalig economisch beleid tij dens de dictatuur en de af gang tijdens de Falkland- oorlog. Door Jan van de Ven Kinderen scheiden min der mee, aldus jubelend Peter van der Loos en Roelof Wittink in hun boekje 'Twee ouders, twee huizen'. Het boekje werd afgelopen dagen aangeboden aan de staatssecretaris van emancipatiezaken, Kap- peyne van de Coppelo. Sinds de uitspraak van de Hoge Raad, vorig jaar, dat bij echtscheiding de alleen ach terblijvende ouder toch als voogd, en niet als toeziend voogd, bij de opvoeding van de kinderen betrokken kan blijven, lijkt een nieuwe ont wikkeling in het echtschei dingsrecht in gang gezet. Rechtsontwikkeling en maatschappelijke ontwikke ling zijn echter niet geheel op elkaar afgestemd. Het lijkt er zelfs op dat de maatschappe lijke ontwikkeling een rechtsongelijkheid in de hand werkt, omdat recht al tijd wat bij die ontwikkeling achter loopt. De maatschappelijke ont wikkeling werd aangegeven door de staatssecretaris, die na de aanbieding van het boekje opmerkte, dat de emancipatie met de uit spraak van de Hoge Raad was gediend. En de belangen van kinderen, wier belangen niet zonder meer worden ge schaad als beide ouders - ook al kunnen ze het samen niet meer vinden - gezamenlijk opvoeding en verzorging van de kinderen willen behouden. Mevrouw Kappeyne brak tevens een lans voor de vrouw, die een zelfstandiger en volwaardiger positie in de samenleving kan verwerven, wanneer de ex-echtgenoot ook een deel van de tijd ge heel voor de kinderen zorgt. Aldus krijgt de vrouw ruimte om aan het eigen bestaan te bouwen. Een staatsecretaris van emancipatiezaken kan moei lijk anders redeneren. Maar als specialist 'vrouwenzaken' geeft zij een scheef beeld van wat rechtvaardig is. Zeker, wanneer een vrouw behoefte gevoelt aan het staan op eigen benen dan geeft het recht haar die mogelijkheid. In onze samenleving past het niet meer om gelijke behan deling uit de weg te gaan. We mogen er wel voor waken dat de een niet gelijker wordt dan de ander. Uitgaande van de uit spraak van de Hoge Raad, dat beide ouders een deel van de opvoeding op zich kunnen nemen zal een van de konse- kwenties zijn dat de alleen staande ouder meer dan voorheen met de kinderen kan optrekken. Niet in alle gevallen zal de ontwikkeling in wat rechtvaardig is uit werking krijgen. Er zijn vele argumenten voor de alleen achterblijvende ouder moge lijk om te volstaan met het toeziend voogdijschap. In de praktijk: maandelijks een bedrag ter verzorging van de kinderen overmaken en pe riodiek - zeg om de veertien dagen - de kinderen een nacht te logeren hebben. Op grond van deze prak tijk heeft de rechterlijke macht een gewoonte ontwik keld om de hoogte van de ali mentatie vast te stellen. Dat gebeurt niet met de 'natte vinger'. Volgens het recht hebben beide ouders de plicht om gelijkelijk voor de opvoe ding van de kinderen te zor gen. In het huwelijk komt de scheiding der plichten niet tot uitdrukking. Men leeft en zorgt uit de 'grote pot'. Het doet er niet toe wie van de twee het geld heeft inge bracht. Tijdens een echtscheiding blijkt, na het vaststellen van de hoogte van het alimenta tiebedrag voor de kinderen, hoe volgens het recht de ver deling diende te zijn. Het be drag, dat de alleen achter blijvende ouder voor de zorg moet overmaken, zal bij be nadering en naar rato van het inkomen de helft zijn, dat de opvoeding kost. Kosten, gebaseerd op een periodiek nachtje logeren. En dit laat ste mag niet uit het oog wor den verloren. De ontwikkeling, die de belangrijke uitspraak van de Hoge Raad in gang heeft ge zet, kan tot gevolg hebben en zal in vele gevallen tot gevolg hebben, dat de alleenstaande ouder meer dan voorheen zich met de opvoeding wil belasten en dus de kinderen - zo die dat willen - meer dan in het 'oude systeem' over de vloer gaat krijgen. Het logee radres wordt thuis. Het ligt niet voor de hand, dat de rechterlijke macht op grond van deze mogelijkheid twee systemen gaat hanteren om de hoogte van de alimen tatie vast te stellen. Want wie garandeert, dat de alleen achterblijvende daadwerke lijk meer tijd aan de kinde ren gaat besteden. Om te voorkomen, dat de ouder die de kinderen krijgt toegewe zen - in de meeste gevallen de moeder - met geringere tegemoetkoming toch de vol le last draagt, zal de rechter geneigd zijn volgens beproef de normen de hoogte van de alimentatie vast te stellen. Hierin schuilt de rechtson gelijkheid. Wie immers als alleenstaande ouder meer aandacht en dus geld aan zijn kinderen wil besteden, be taalt relatief meer voor de opvoeding. Deze ongelijkheid wordt versterkt door een be lastingmaatregel. De ouder, die namelijk de kinderen heeft toegewezen gekregen, heeft tenopzichte van de al leenstaande een extra belas tingvrije voet in de loonbe lasting van ruim vier dui zend gulden. Te voegen bij het feit, dat de 'verzorgde' ouder ook nog de kinderbij slag incasseert. De ongelijkheid is moeilijk op te heffen. Zo er een ver schil tussen mede-verzor gend en niet-mede-verzor- gend dient te worden aange bracht zal het bewijs van mede-verzorgen moeilijk zijn te leveren. De verzorgen de ouder zal om geen veer hoeven laten ontkennen, dat er van mede-verzorging sprake is. En de mede-ver zorger levert op grond van zijn hartstochtelijk betoog - wat valt er meer te doen als men de kinderen buiten het touwtrekken wil houden - niet het bewijs van zijn lijk. Dan op grond van bewuste Hoge Raad-uitspraak de ex tra belastingvrije voet ook toekennen aan de alleen staande ouder? De fiscus zal argumenteren, dat het belas tingstelsel al zo ingewikkeld is, dat verdere verfijning uit den boze hoort te zijn. Of de fiscus slaat de mogelijkheid af door met een gebrek aan geld te schermen. Hoe het ook zij, in de hui dige ontwikkeling dreigt de schaal door te slaan ten na dele van de alleenstaande ouder. Als de staatssecretaris van Emancipatie zich daa' nu ook eens druk over maakt Of moet de al drukbezette rechter toch proberen de Gordiaanse knoop te ontwar ren? Van onze Haagse redactie d< ni 0EN HAAG - In de toekomst k tullen huisartsen bij voorkeur gi goedkope geneesmiddelen moeten voorschrijven aan hun patiënten. Ook zal de hoeveel- d( held medicijnen beperkt wor- rc 99 Conf UTRECHT (ANP) - Om het bezoek van paus Johannes Paulus II aan Utrecht op zon dag 12 mei in goede banen te leiden zal de gemeentepolitie Utrecht die dag bijna twee duizend mensen inzetten. Commissaris Wiarda zei „goede gronden" te hebben om aan te nemen dat het Rijk de kosten voor het pausbezoek zal vergoeden. De toegangswegen tot het Jaarbeursterrein zullen vanaf zaterdagavond afgesloten zijn. In parkeergelegenheid is voorzien op het Stadionplein, het nog niet geopende gedeelte van Rijksweg 28 en het terrein aan de Weg der Verenigde Na ties. Bij de manifestatie van ka tholieke organisaties op 8 mei in Den Haag zullen geen bis schoppen aanwezig zijn, aldus bisschop Ernst van Breda na mens de bisschoppenconferen tie. Onlangs hadden mgr. Ernst en bisschop Bar van Rotter dam van hun belangstelling laten blijken. Gezien eerdere uitspraken van mgr. Simonis en mgr. Bar vroegen de orga nisatoren daarop de bisschop penconferentie uit te spreken dat kritische katholieken ook loyale katholieken zijn en dat de theologen Schillebeeckx en Halkes de eenheid van de Kerk niet imgeVaar brengen. Bar en Ernst zegden toe op de bisschoppenvergadering hier voor te zullen pleiten. WE zijn tevreden, zeggen ze. Toch verhoging voor de 250.000 werkner technische industrie, waarover dooi een principe-akkoord is bereikt, hf een levensgrote kater bezorgd. Wa onderhandelingen met Hoogovens, hebben de bonden de koopkrachi moeten 'betalen' met het laten valle eis' dat de werkweek in 1985 tot 36 bracht. Bij de klein-metaal zal maa gebeuren. Dat betekent dat er dit daargelaten, heel weinig terecht k werkloosheid door arbeidsduurverki Laten we er geen doekjes om wir den en werklozen wordt alleen ma; afgesproken hebben dat dit jaar b beidsduur dan wellicht in 1986 ver vers houden hierbij zoveel slagen o instrument voor de bevordering va weinig te verwachten is. Kwaadwillii wil het met de ATV niet lukken omd; praktijk van ingewikkelde produktie- Blijft natuurlijk de vraag hoe de wel aan een baan geholpen kunne het bedrijfsleven bij verder rendern tal investeren, gelooft langzamerh daar gebeurt dat maar ondernemer ven nemen, blijken in ons land maa handelsland en missen een industr tenschappelijk onderwijs betreft, d van hoogwaardige technische verni HET kabinet zal nu nog meer met heidsproblematiek worden gedrukt van Lubbers en de zijnen te verw maken door de vraag naar produktr 'e voeren? In die door Keynes ge< "iemand meer. Op de internation ogenblik gehouden worden ter vo< sche wereldtop begin mei, huidige penovergestelde opvatting: wil het dan dient de overheid nog mee /■en Lubbers en Ruding een andere ■gouden zij, gezien de Nederlandse oaaraan nog geen uitvoering kunnei W de Nederlandse regering wel menwerking met andere kle k|ke - uitoefenen binnen de Eu komend een gezamenlijke aanp. Pantal werklozen in West-Europa b< '°'n aantal is niet alleen sociaal °°k een bedreiging voor de politie! van West-Europa. Dit klemt te meer haatisering, saneringen in de staal- Pioblemen in de landbouw nog me zullen gaan. Het ziet er somber uit voor onze oe ongeschoolden onder hen. Late vertellen, niet om hen te ontmoedi wekken om door scholing, mobilitei werk te stellen om bij de opdeling v< ®n niet-actieven aan de kant met sterker die kant wordt des te grote de niet-actieven uitzicht kunne 'Ik bestaan.

de Stem | 1985 | | pagina 2