ooi vincf la v,llette: gr00t> indrukwekkend, maar erg duur W2 LtëRDAG 20 APRIL 1985 W3 er ammel zicht ie op weg naar het zuiden Parijs via de oostelijke I periferie passeert, heeft bij de ïfslag Porte de Pantin wellicht Let enige verbazing gekeken naaf de blinkende bol aan de rand van de rondweg. Die {kolossale kogel is opgetrokken hit 6400 driehoekige, roestvrij- 1 stalen spiegels en heeft een diameter van 36 meter. Sinds kort heeft 's werelds jongste mimtetheater er onderdak in gevonden en aan president Mitterrand de eer om deze zogeheten Geodevolgende ma and in gebruik te nemen. Groots Stad |Een Spaanse communist met een geweldige staat van dienst wordt dit weekeinde van zijn troon gestoten. Een bedankje van kameraden, ooit strijdmakkers in de hel van de Spaanse Burgeroorlog, kan er niet af. Hoe kille I kameraden Santiago Carrillo wegwerken. Bitter Verloren Bloedbad Ommezwaai Verzet Oud liedje „Je slaat soms achter- ilien. Maar we kopen ze dat moet ook, want dit zo staan, jn zo onbekend met de- lut. Daarom doe ik het bijna vier jaar aan het in, anders doen ze alles t". n zijn buren de ambte- ousiast. Bouw- en Wei gerbaar", was het korte sthouders zijn vergun- i negatief is. Bouw- en i bouwen, niet erg coö- het me moeilijk ge- erug omdat ik niet had in een bepaalde plaat f en nog veel meer van lebben ze geprobeerd te hadden". ndruk als de buitenkant, inwanden, alleen maar een iden- en bovenverdieping, van geribbeld aluminium id van weer aluminium- ondersteund door dunne iren. Felle kleuren overal van het aluminium combi- htig met de donkerblauwe felgele ventilatiekanalen en groene aan- en afvoer- cookt natuurlijk niet op een lij gebruikt een steamer ook weer tijd", aldus een gesticulerende Nowak. een specerijen nodig en het kerder. Je stopt je vlees en n het apparaat en binnen ïuten is het gaar. Dat werkt hete en droge stoom. Alle ijven in het voedsel. Er s uitgekookt." imens heeft Nowak voorts •keukentoestel dat magne- uchtoven en grill in een is. i magnetron het vlees bin- maakt, zorgt de grill voor corstje er om heen", aldus beweert dat de Siemens can 'koken'. het woongedeelte: één :rek dat middels een blau- trap bereikt wordt. Rechts komen zijn dertien televi- jk graag naar de televisie, selectief. Ik houd niet zo derlandse programma's. Ik aan en volg wat er op de ten is. Komt er een interes- amma dan schakel ik dat dtoestel. Ik heb ook meer- s, sorry: 'video-recorders' r het geval er interessante a's tegelijkertijd komen", maakt enkele sprongetjes „Lijkt gammel die vloer, coestisch uitstekend. Daar nauw op. Aluminium en n nogal moeilijk zijn. Maar rofielen hebben juist een g effect. Ik zing hier heel ruimte uit te testen en de geweldig. Moet ook, want al muziek. Heel luid. Daar- zo blij dat ik dit huis vrij ik de buren niet." lit gebied is de Nowak per- Vanuit Engeland laat hij onitoren overkomen, enor- wel onverplaatsbare luid- an KEF die perfect zouden t overigens een 'deal' ge- t de importeur. Als ze niet en in zijn glazen huis, gaan ellijk retour. je: wacht eens, die en die st ook wel eens zo zijn n. Ik was ook wel eens ver- nneer een bewoner die lijk in goede gezondheid de volgende ochtend ineens jn overleden. Maar of daar pzet achter zit? Ik weet het s is voor mij nu eenmaal bewijzen". eheimhouding geldt mede waarvoor door de werkge- rkkelijk geheimhouding is aldus de letterlijke tekst O. Met andere woorden: el- ster die uit de school klapt ebeurtenissen in De Terp, daarmee niet aan de CAO aat dat werknemers, zowel na beëindiging van hun ekking, verplicht zijn tot iding van bepaalde zaken aogelijke gevolgen vandien. it dus eigenlij k. er L. Smits van de Stich- enburgh stelt in een com- bp het relaas van de ex- ister: „Er hebben in de lo°P langdurig geruchten over fan de hoofdverpleegkundi- de gedaan. We hebben ook aandacht aan die gerucn- d. Maar wij konden er niet :n dat het ging om zaken, Eficier van justitie die naar eft gebracht. Als bestuur geen zicht op dergelijke za- n in Huize De Terp full-'1* n aan het werk." bewering van de ex-werk- iat de hoofdverpleegkundi- oners zoveel mogelijk adyi' gearresteerde arts als huiS" izen, vertelt de heer Snu^ üsarts heeft De Terp in fe'" maken. De bewoners he"* irtsenkeuze. Dat wordt he komst meegedeeld. Maar litsluiten dat er medewen die daar anders over deh' zover de heer Smits cy* de broeder wel gediP laar", zo verzucht hij;„"' gens meer van te kijken. Door Bob van Huët Degene die tussen alle inhaal manoeuvres op de eeuwig drukke Parijse rondweg gele genheid hebben gehad de om geving wat beter te bekijken, zullen hebben opgemerkt dat de het ruimtetheater Geode geen losstaand fenomeen is. Tot vele honderden meters ten noorden en ten zuiden er van zijn betonmolens en hijs kranen druk in de weer om de noordoost-rand van de Franse hoofdstad een nieuwe décor te §s geven. Die bouwdrift moet uiteindelijk re sulteren in het reusachtige Pare de la Villette, het Franse centrum voor we tenschapstechniek en industrie. Het is een van de veelbesproken projekten van Francois Mitterrand. Misschien niet het meest bekende van de acht presidentiële bouwplannen, maar ze ker wel het duurste. De totale kosten lopen naar de twee miljard gulden. Hiervoor moet dan zo iets als een Frans Epcot Centre verrijzen. Zonder i tegenslag zal dat Pare de la Villette medio 1988 klaar zijn. Men verwacht jaarlijks 6 7 miljoen bezoekers te j ontvangen. Om misverstanden te voorkomen: j La Villette wordt geen pretpark, j Liefhebbers van grootschalig kermis- plezier zullen wat Frankrijk betreft, geduld moeten oefenen tot het begin van de jaren '90, wanneer in Lotha ringen een Disney-achtig 'smurfen- land' zijn poorten opent. Parijs heeft andere pretenties. Het nieuwe Cen- La Villette, het nieuwe centrum van wetenschap en industrie in Parijs, met rechts de opvallende ruimte vaart-bol. - - FOTOARCHIEF DE STEM Het Versailles van Mitterrand trum voor Wetenschap, Techniek en Industrie La Villette (de officiële be naming daarvan staat nog niet vast) wil in de eerste plaats informeren of, zoals Maurice Lévi, de verantwoorde lijke man het zegt, de Fransen gele genheid geven hun mentaliteit kwali tatief te verbeteren. De Galliërs moeten overtuigd wor den van de noodzakelijke modernise ring en toepassing van nieuwe indus triële technieken. Niet toevallig past La Villette wonderwel in de strategie van president Mitterrand en diens premier, de technocraat Laurent Fa- bius, om Frankrijk zo snel mogelijk tot concurrent van technische groot machten als Amerika en Japan te maken. De aanpak van La Villette is zon dermeer groots. Hoewel de meeste elementen van het 'park van de 21 eeuw' nog in de steigers staan, geeft een wandeling over het 50 hectare metende bouwterrein nu al een ver pletterende indruk. Vanwege zijn soms monarchistische voorkomen en neigingen tot grandeur wordt de so cialist Mitterrand in Frankrijk wel eens spottend vergeleken met de zon nekoning Lodewijk XIV. Aan de bui tenkant doet het La Villette van de een inderdaad niet onder voor het Versailles van de ander. Het dominerende museum voor wetenschap bijvoorbeeld is vier keer zo groot als de bekende kunstfabriek Beaubourg. Met een beetje fantasie kan in dat immense gebouw een tien tal Arcs de Triomphe een gure winter worden opgestald. Niet verba zingwekkend derhalve dat het mu seum 37 permanente exposities gaat bevatten, verdeeld over de vier secto ren: 'Van de aarde naar het heelal', 'Het avontuur van het leven', 'De ma terie en het werk van de mens' en 'Talen en communicatie'. In het kader hiervan komt men dan weer zaken tegen als: een stellarium, een aquarium voor diepzeeduikboten op ware grootte, een drie etages be slaande wolk, een 'cellarium', dui zendmaal vergrote chips, Ariadne- en Airbus-attributen en honderden vi deo-apparaten en computers. Alle maal onder leiding van Franse des kundigen te bezoeken, te betasten en bedienen door het publiek. De permanente exposities bestrij ken een vloeroppervlakte van 60.000 vierkante meter. Voeg daarbij nog eens de tijdelijke tentoonstellingen. In de 'Zaal der actualiteit' bijvoor beeld wordt uitgebreid ingegaan op technische en wetenschappelijke kanten van pas gebeurde scheeps rampen of ongelukken in de chemi sche industrie. Slechts gedeeltelijk voor het publiek is de wetenschappe lijke mediatheek toegankelijk. Die moet uiteindelijk een miljoen naslag werken en 20.000 audiovisuele docu menten in huis hebben. La Villette geeft het idee van een stad in een stad. Op het complex vindt men onder de typisch Parijse noemer 'folies' een serie kleinere ge bouwen, waarin theaters, bioscopen, zwembaden, een rolschaatsbaan, een centrum voor astrologie, een mete- reologisch instituut en tal van andere zaken zijn ondergebracht. Tot en met kopieën van befaamde Parijse huizen als het Paviljoen van Le Corbusier. Die geestelijke vader van die onge veer 40 dwaasheden is de Zwitsers- Franse bouwmeester Bernard Tschu- mi. Hij tekent ook voor de uiteinde lijke groene afwerking van het we tenschappelijke park. Andere archi tecten verantwoordelijk voor La Vil lette zijn Adrien Fainsilber (het mu seum) en het duo Reichen-Robert. De laatste hebben de prachtig gerestau reerde 19e eeuwse evenementenhal afgeleverd. Het lijkt een hommage aan de tijd van futurologe Jules Ver ne geworden met een oppervlakte van 2 hectare en een capaciteit van 400 personen. Deze 'grande halle' is al door Mitterrand geopend. Tot 21 mei kan men er de 'architecture biennale' van Parijs bezoeken. Verder heeft La Villette een eigen popconcertzaal en komen er nog een conservatorium, een hotel en wonin gen. De Parij zenaars zien de nieuwe attractie wel zitten. Zeker de midden stand in deze wat vergeten buurt. De bouw van La Villette biedt tal van nieuwe commerciële mogelijkheden. Uit een opinie-onderzoek kwam dan ook naar voren dat 90 procent van de bewoners van de Franse hoofdstad achter dit projekt van de president staat. Een percentage dat de Fransen eigenlijk alleen kennen van achter het IJzeren Gordijn. Maar ondanks al het bouwkundige fraais en de instemming van de Fran se bevolking heeft ook deze bouwput van Francois Mitterrand niet kunnen ontsnappen aan polemieken en wilde geruchten over wanbeheer en ver spilling. Volgens het populair-weten- schappelijke maandblad 'Science et Vie' is de omvang van het budget van La Villette de verantwoordelijken ter plaatse naar het hoofd gestegen. Tot in detail wordt bericht over verkwis ting en een moordende interne strijd om de beste baantjes. Enige vorm van coördinatie bij de verschillende aktiviteiten in deze tempel van de toekomst kon het blad niet bespeuren. Talloze studie- en controle-commissies blijken er aan de gang zonder dat men exact weet wat te bestuderen of te controleren. Orga nisatorische blunders, fantastische declaraties, dure spelletjes onder het personeel (hoofdprijs: een reis naar Japan), overbezetting, een 4 miljoen gulden kostende film voor de Geode, die volkomen is mislukt, en nog veel meer doen de journalist die het alle maal tot in detail heeft uitgezocht, vrezen dat dit La Villette het meest ruïneuze idee is, ooit in museum ge zet. Achtte men Mitterrand's nieuwe volksopera al overbodig, zijn pirami de voor het Louvre te duur en de 'be kroning' van de zakenwijk La Defen se buiten proporties, voor La Villette constateerde men een ziekte, die 'mo numentaal gigantisme' heet. De symptomen zijn vergelijkbaar met grootheidswaanzin. President Mitter rand zou daarom rechtstreeks af stammen van de verkwistende Zon nekoning. „Onze presidenten waren vroeger veel bescheidener", vond de oppositieleider Jacques Chirac ervan, al klonk dat wat hypocriet. De burge meester van Parijs hoopt ooit zelf president van Frankrijk te worden. Hij zinspeelde wat roekeloos op een belastende erfenis, die Mitterrand hem zal nalaten. „Het is duidelijk dat La Villette een bodemloze put wordt", aldus Chirac. Niet zo denkt Jack Lang, de Franse minister van Cultuur. Volgens hem is de president nog te bescheiden. Lang wijst dan graag op de sleeptouwfunc tie van de staat voor de ontwikkeling van de Franse cultuurwetenschap en industrie. Bovendien, zo vindt hij, le veren al die projekten duizenden ar beidsplaatsen op. Hoe het ook moge zijn, duidelijk is in ieder geval dat La Villette in drukwekkend, maar veel en veel duurder wordt dan het 304 miljoen gulden-projekt, dat Giscard voor ogen stond. Toen vanuit de tempel van de 21e eeuw in 1983 het verzoek kwam om nog eens 400 miljoen gul den extra, reageerde president Mit terrand knorrig met een streng 'non'. Hij zag de bui blijkbaar hangen en eiste meteen dat er in plaats van meer geld 76 miljoen gulden zou worden bezuinigd. De gevolgen daarvan zijn nu volgens de directie van La Villette dat het museum in 1988 'niet helemaal af zal zijn'. De Franse belastingbeta ler weet waar zijn geld de komende jaren aan wordt besteed. Het afscheid van de kille kameraden Door Anton Theunissen Hij kan het zo welluidend en indringend zeggen: 'Adiós companeros, tot ziens kame raden, wij zullen overwin nen'. Zijn levendige ogen, altijd knippe rend als waakzame lichten van een vuurtoren, altijd ironisch, zijn haar dat niet het grijs van vreedzame ouderdom is, maar verkleurd door re gen, wind, koude en hitte. De inspanning van de gevechten, op de slagvelden tijdens de Spaanse Burgeroorlog, tijdens een langdurige ballingschap in Rusland en als leider van uiterst lastige en onstuimige ka meraden in een zich democratiserend Spanje, heeft zijn ogen gegriefd en mondhoeken gegroefd. Hij is klein, loopt licht vooroverge bogen, met armen en benen een beetje uiteen. Drie jaar geleden nog wist hij, de zeventigjarige Santiago Carrillo, zich gedragen door het enthousiasme en de vriendschap van alle kameraden. Maar dit weekeinde, wanneer hij waarschijnlijk voor de laatste keer het woord zal voeren op een bijeen komst van het centrale comité van de Spaanse Communistische Partij (PCE) zal er een dodelijk stilte heer sen en zal hij de kilte van een graf tombe ervaren. Zijn duizenden kame raden van gisteren zijn kille kamera den geworden, die hem bewust laten wegzinken in de put van vernedering. Het hele ritueel zal ook Santiago Carrillo tot wanhoop brengen: Hij zal zien - zoals hij eerder zonder een spier te vertrekken in andere com munistische partijen gezien heeft - wat de Partij waaraan hij het beste van zijn leven gegeven heeft, van zijn kameraden, mannen die hij door en door kent en die onder alle omstan digheden - in de loopgraven, in de on dergrondse onder Franco en bij de opkomst van de partij na de fascisti sche dictatuur - moed, dapperheid en eerlijkheid heben getoond, maar die nu gemanipuleerd zijn tot het punt waarop zij de moed niet meer hebben ook maar één woord ten gunste van Carrillo te spreken. Santiago Carrillo spreekt de laatste jaren graag over een 'rendez-vous met het lot'. Het wordt een bitter ren dez-vous. Misschien onvermijdelijk, want Carrillo's leven en politiek zijn zo zig-zag, zo omstreden, zo hard en ijzig vaak, altijd het middelpunt van intriges, complotten en manipulaties, dat het hem nooit gelukt is greep op zijn eigen leven te krijgen. Zelfs de Partij, veilig geacht baken in zijn le ven, dankt hem nu af als oud vuil. „Altijd zal ik blijven geloven, dat het communisme, om zichzelf te kun nen zijn, een goddelijke dimensie in de mens nodig had", beleed Carrillo ooit. En zeker: ook het communisme van Santiago Carrillo heeft in hon derdduizenden mensen verwachtin gen gewekt, maar het is onduidelijk en wanstaltig geworden en in discre- diet gebracht, niet in de laatste plaats door hemzelf. Hij werd groot in het communisme van Stalin, vreesde kortstondig de al macht van het proletariaat, verkon digde dat Lenin voor een deel heeft afgedaan, verdedigde te vuur en te zwaard, tot groot verdriet van Mos kou, het Eurocommunisme met het menselijke gezicht (een communisme dat met parlementaire middelen wil meedoen aan het gangbare democra tische spel) en werd er uiteindelijk van bechuldigd de wolf in schaapskleren te zijn. Carrillo ge droeg zich na zijn 'parlementaire pe riode' als een ouderwetse, berekenen de aparatsjik, die alle kameraden in de ban deed die echt democratie bin nen de partij wilden. Carrillo zei ooit voor discussie te zijn, maar koos uit eindelijk voor het dogma van het eeu- Santiago Carillo. wige partij-gelijk. Een fikse verkie zingsnederlaag in 1982 deed zijn posi tie wankelen. De oude, taaie vos streed een verloren strijd. Het leven van Carrillo is gotendeels bepaald door de Spaanse Burgeroor log en de nasleep ervan. 'La Guerra' is zelden ver uit zijn gedachten. Op een partijbijeenkomst in de Plaza de Toros hoorde we hem zeggen: „Wij moeten ervoor zorgen dat de jongeren niet terug hoeven naar de slagvelden aan de Ebro, naar die van Jamara en Casa del Campo". De laatste twee namen hebben voor hemzelf een bijzondere betekenis. Het waren de hoogtepunten uit de slag om Madrid, waarbij Carrillo de aanvoer- - FOTO ARCHIEF DE STEM der was van de communistische jeugdbrigades. Hem is verweten dat hij toen on verantwoordelijk is omgesprongen met de levens van die jongeren, die vaak nog maar net in hun tienerjaren ongetraind en slecht bewapend in de strijd werden geworpen. Hem is ook het bloedbad verweten waarbij, al weer bij de slag om Madrid, zo'n twaalfduizend gevangenen onder zijn verantwoordelijkheid naar buiten de stad werden getransporteerd en daar vermoord werden. De zaak-Para- cuellos del Jarama is tot op de dag vandaag een soort sluimerende con troverse, die regelmatig tot leven wordt gewekt en waarbij de figuur van Carrillo immer in het geding is. De communistenleider heeft overi gens de gruwelijke gebeurtenis nooit van zich afgeworpen, maar heeft vol gehouden, dat niet hij ervoor verant woordelijk was, maar Russische ge heime agenten. Na het verlies van de republiek te gen Franco gaat Carrillo in 1939 in ballingschap. Eerst probeert hij van uit Frankrijk nog een guerrillabewe ging tegen Franco op touw te zetten, maar de komst van de Duitsers gooit roet in het eten. Hij brengt daarna zijn ballingschap door in Rusland, in Amerika, in Argentinië en Algerijë. In 1960 wordt hij secretaris-gene raal van de PCE en is dan nog een fervente Moskou-aanhanger. Het jaar 1968 brengt de grote ommezwaai, de mei-revolte in Parijs waaruit blijkt dat zich onder de jongeren ook heel wat 'revolutionaire krachten' be vinden en natuurlijk de Praagse Len te en de invasie van de Warschau- pact-troepen in Tsjechoslowakijë. Carrillo is een van van de eerste com munistische leiders die de invasie scherp veroordelen en daarmee bij Moskou uit de gratie vallen. Drie maanden na de dood van Franco in 1976 komt Carrillo clandes tien terug in Spanje. Hij weet lang voor de autoriteiten verborgen te blijven, maar in december van dat jaar kan de valse pruik op de kalende schedel niet voorkomen dat de politie hem oppikt. De arrestatie in Madrid leidt tot gigantische protestdemon straties en premier Adolfo Suarez be sluit hem vrij te laten. Vier maanden later is de PCE onder Carrillo een le gale communistische partij die steeds openlijker het eurocommunisme gaat verkondigen. In 1978 besluit Carrillo zelfs het etiket 'marxistisch-leninis- tisch' uit haar vandel te schrappen. Het 'verraad' aan Moskou is com pleet. Het gaat bepaald niet zonder verzet in eigen kring. Enrique Lister bij voorbeeld, de legendarische comman dant van de 11de Internationale Bri gade uit de Spaanse Burgeroorlog en 'stalinist' in hart en nieren, levert al van meet af aan slag met Carrillo over diens anti-Moskou lijn. Eind ze ventig wordt hij met vier andere sta linisten uit de partij gezet. Maar de vechtersbaas Lister weet van geen wijken en richt een eigen communistisch partijtje op. Stalinis tisch, dat spreekt vanzelf. Geen gele genheid laat hij voorbijgaan om zijn aartsvijand Carrillo onder vuur te nemen. 'Carrillo heeft bloed aan zijn handen', zegt Lister en haalt op elke partij eenkomst weer de slachting on der Carrillo's jeugdbrigades naar vo ren. De conflicten binnen de communis tische partij nemen langzaam toe. Niet vreemd in zo'n heterogene partij, die al snel meer gezichten vertoont dan het eurocommunistische. Carril lo's openheid naar buiten toe wordt teniet gedaan door een strak, bijna dictatoriaal regime binnen de eigen gelederen. Wie het niet met Carrillo eens is kan vertrekken. Het werd steeds onduidelijker waarvoor Car rillo eigenlijk stond. Carrillo's falen is echter niet zo moeilijk aan te geven. Het begint al kort na Franco's dod. De wijkraden van de Communistische partij, rond 1976 aanvankelijk de basisorganen van een levende, directe democratie, ontaardden in handen van Carrillo tot loutere verlengstukken van Partij en Staat, die 'van buiten' en 'van bo ven af' de zaken bepalen. Het oude liedje in communistische bewegin gen: de hatelijk pretentie van De Partij om 'van boven af' de waarheid voor de volgelingen in pacht te heb ben en de zin van hun leven menen te moeten bepalen. De basis in Spanje (met veel intellectuelen) nam het niet in Spanje en zij keerde zich af van Carrillo. Hij bleek uiteindelijk een centralistisch denkende man, de bij - na-stalinist, die de partijlijn heilig verklaart en allen die daarvan even dreigen af te wijken naar het batal jon van de ketters, de geroyeerden, dirigeert. Nu de electorale aanhang inmiddels ook nog tot een paar pro cent is gedaald, vindt de jongere gar de, die van de PCE in Spanje weer een echte voorhoedepartij wil maken zondr allerlei deals met de regerende socialisten, dat Carrillo weg moet. Hij wil niet met zachte hand en dus ge beurt het met harde hand. De jonge kameraden zorgen voor het grote fiasco in Carillo's leven. Hij zal voor de zoemende camera's geen spier vertrekken. Ondanks het helse decor zal hij de beproeving aanvaar den en met een nonchalante grijns naar zijn kille kameraden kijken. 'Adiós, companeros'.

de Stem | 1985 | | pagina 27