SfflÜBS 'Ik bouw niet wat mode is, maar wat ik mooi vind' LA Vl Wc EX-MEDEWERKSTER DE TERP IN DEN HAAG: N Wi ZATERDAG 20 APRIL 1985 W2 I7ATERDAG 20 APRIL alter Nowaks blinkende kubus in de keurige Tilburgse wijk De Blaak toont onbenaderbaar en onneembaar. Voor- en achterwand glas, afgeschermd met jaloezieën, de rest aluminium. Nergens een deur, klink, slot, brievenbus, vensterbank of regengoot. Alles strak en glad. Nowak heeft met maar één wens: het bouwen van een perfect huis in High Tech-stijl, volkomen computer-gestuurd en brekend met elke traditie. Kerstboom Hete lucht Steamer Lijkt gammel iet voor iedereen kwam de arrestatie van de 32-jarige broeder S. en een even oude huisarts B. in verband met zes verdachte sterfgevallen in het Haagse verzorgingstehuis De Terp als een verrassing. Een ex-medewerkster van het in opspraak geraakte tehuis, die in december vorig jaar werd ontslagen, heeft alle misstanden die zij in het verzorgingshuis heeft waargenomen zorgvuldig bijgehouden. De bevindingen heeft zij nu vastgelegd in een rapport. Receptenbriefjes Avances Zwijgplicht Geen zicht ie op weg naai Parijs via de oc periferie passeert, afslag Porte de Panl friet enige verbazir naar de blinkende rand van de ronc kolossale kogel is oj uit 6400 driehoekig stalen spiegels en] diameter van 36 m kort heeft 's werel xuimtetheater er o] gevonden en aan t Mitterrand de eel zogeheten 'Geode] maand in gebruil Een Spaanse comi een geweldige stj dienst wordt dit van zijn troon gest bedankje vai strijdmakkers in Burgeroorlog, ka\ kameraden Santiagl Het vooraanzicht van Nowaks High Tech-huis, een kunstwerk in de Til- burgse wijk De Blaak. De achterzijde ziet er precies zo uit. Het huis meet 10 bij 12 meter en telt tioee verdiepingen. Een van de glaspanelen beneden is de voordeur. - fotos marcel bekken 'High tech' is in de internationale bouw- en interieurwereld al weer een ge passeerd station. Maar dat deert Nowak niet. „Ik bouw niet wat in de mode is, maar wat ik mooi vind. Dit is het huis dat ik graag wil hebben. Mijn vrouw heeft dezelfde smaak als ik. Dit is het huis waarvan wij dromen". Nowak is een zoon van Duitse ouders, heeft een Tsjechische grootvader, en bewoont een flatje in Tilburg. Zijn HiFi-zaak Audiohome staat in Eindho ven. Jarenlang heeft hij zijn verlangens naar High Tech moeten bevredigen met luxe interieurbladen totdat hij een reportage zag het huis van de Engelse architect Michael Hopkins in Londen. Volgens het Duitse blad zou een dergelijk huis 160.000 gulden kosten. No- wak sprong een gat in de lucht maar werd weer met beide benen op de grond gezet door Hopkins zelf. Hij was zo onder de indruk van het plakboek dat de 'Dutchman' die zich aan zijn huis stond te vergapen bij zich had, dat hij hem binnen uitnodigde. Daar ervoeren Walter Nowak en zijn vrouw wat ze al wisten. Dat zo'n aluminium 'keet', zoals zijn buren zeggen, niet koud en kil, maar heel gezellig is, zelfs 'cosy'. Ze ervoeren tevens dat het bijna vier ton kost zo'n huis te bouwen. „Maar mijn boekhouder bracht uitkomst. Hij zei dat het goed ging met Audiohome en dat ik te veel belasting betaalde. Ik moest aftrekposten creë ren, een duurdere auto kopen en een huis van twee ton bouwen. Dat is goed geregeld hier in Nederland. Hoe meer je verdient, hoe meer geld je van de be lasting kunt terugkrijgen. Door een erfenis en het feit dat mijn vrouw werkt, is dit huis binnen ons bereik gekomen. Vier ton kost het". De Nowaks leven sober en steken alles in hun huis. „Je slaat soms achter over als je de prijzen hoort van de meubelen die we willen. Maar we kopen ze meestal toch. Het zijn vaak heel goede meubelen. En dat moet ook, ivant dit huis is kunst. Het moet er over dertig jaar nog precies zo staan. Walter Nowak voert zelf de directie. „Aannemers zijn zo onbekend met de ze bouwwijze dat ze een ton risico incalculeren. Te duur. Daarom doe ik het zelf. Zoek zelf onderaannemers uit. Daardoor ben al bijna vier jaar aan het boutven. Ik blijf er steeds met m'n neus bovenop staan, anders doen ze alles verkeerd. Ze begrijpen niet goed waarmee ik bezig ben". Hetzelfde onbegrip ontmoette Nowak bij enkele van zijn buren de ambte lijke bouunoereld. De Welstandscommissie uias enthousiast. Bouio- en Wo ningtoezicht wees zijn plan radicaal af. „Niet realiseerbaar", was het korte commentaar. Desondanks kreeg Nowak van burgemeester en wethouders zijn vergun ning. Hoogst ongebruikelijk, als een van de adviezen negatief is. Bouw- en Woningtoezicht was, toen Nowak daadwerkelijk ging bouwen, niet erg coö peratief. „Met allerlei onbenullige kleinigheden hebben ze het me moeilijk ge maakt. Ze stuurden na weken wachten tekeningen terug omdat ik niet had aangegeven waar de ivasmachine komt, of omdat er in een bepaalde plaat volgens hen zeven schroefjes moeten in plaats van vijf en nog veel meer van dat soort details. Ze waren echt 'anti'. Op die manier hebben ze geprobeerd te bewijzen dat zij met hun 'onrealiseerbaar' toch gelijk hadden". Walter Nowak: 'Dit huis is kunst' Door Ton Roks „Ik heb een hekel aan showfi guren. Ik houd van gewoon doen", verklaart Nowak ter wijl hij met een sleuteltje on der een van de enorme glazen panelen morrelt en het ver volgens wegschuift. „Dat wordt nog anders", legt de schrik van de gemeentelijke afdeling Bouw- en Woning toezicht en enkele onliberale buurtbewoners uit. In de toekomst zal de deur zichzelf openen nadat Nowak zijn giropas te voorschijn heeft gehaald en in een daarvoor bestemde gleuf geduwd heeft. Maar het kan ook zijn dat No- wak spraakherkenning laat monte ren, zodat hij met een eenvoudig 'Schat, staat de Bokma koud' entree tot zijn High Tech-droomhuis krijgt. De Nowaks nemen binnenkort defini tief hun intrek, waarna Walter ver der kan bouwen aan de computerbe sturing van zijn huis. „Ik ben een eenvoudig maar druk bezet mens. Mijn zaak vraagt erg veel tijd. Er blijft maar weinig over om van het leven te genieten. Daarom wil ik niets doen dat de computer of een of ander apparaat voor me kan rege len, zodat mijn vrije tijd echt hele maal voor mij is", luidt de simpele fi losofie achter Nowaks 'life-style'. De HiFi-specialist (High Fidelity) heeft grote plannen voor de komende jaren. Hij wil niet niet de slaaf van computers worden. Nee, ze moeten zijn knechten worden, beheerst door uitgebreide programma's. De compu ter, dubbel uitgevoerd voor geval van storingen, zal als een van de Nowaks ontwaakt het licht aandoen, het kof fiezet-apparaat inschakelen en het bubble-bad laten vollopen. Zelfs ach ter dat bad zit een gedachte: door de reinigende werking van de luchtbel len hoeft Nowak, die geen 'efficiency- freak' wil zijn, zich niet met de hand te wassen en kan zich ten volle aan zijn massage overgeven. De computer zal voorts alle func ties in het huis controleren en bijhou den en zichtbaar maken op een groot, centraal en digitaal regelbord. In een oogopslag zal Nowak straks kunnen zien welke kranen er open staan, waar het licht aan is, welke jaloe zieën naar beneden zijn en hoe het met de overige huishoudelijke appa raten staat. Niet onhandig zo'n centraal regel bord? „Neen, helemaal niet. Overal in huis komen satelliet-kastjes, die via het lichtnet pulsen doorseinen en waarmee elke stroomgebruiker gere geld kan worden. Je moet dan na tuurlijk wel zijn code kennen". No- wak pakt een bruin doosje, dat nog Walter Nowak in de woonkamer op de bovenverdieping van zijn huis. Rechts achter hem de trap naar beneden. Met de kastjes voor hem kan Nowak alle electrische apparaten, dus ook de verlichting, aan en uit schakelen. een passende High Tech aluminium behuizing gaat krijgen, en drukt op wat knoppen. Onmiddellijk gaan er in het stalen geraamte van de kubus kleine lampjes aan, die zich als kerst boomverlichting laten herkennen. Nowak draait aan wat knopjes en laat grijnzend de lampjes aan en uit gaan. „Kijk, dit vinden wij nu mooi. De computer doet nog meer. Het apparaat houdt in de gaten of iemand Nowaks terrein betreedt, schakelt dan onmiddellijk de buitenverlich ting in en voert vervolgens de rest Laatst was hier iemand die dacht dat het noodverlichting was. Maar nee, het blijft zo. Ik moet alleen de draad jes nog wat wegwerken. Als het klaar is, en donker buiten, en de jaloezieën zijn niet helemaal dicht, lijken de lampjes van buiten door de kieren kleine sterretjes. Prachtig!" van Nowaks uitgebreide alarme- rings-programma uit. Maar dat niet alleen. Nowak: „Ik heb een program ma gemaakt dat de computer mij en mijn vrouw de hele dag doet volgen. Als er dingen zijn die we op geregelde tijden in of uitschakelen, neemt de computer dat automatisch over. Als wij bij felle zon een paar maal de ja loezieën dicht hebben gedaan, heeft de computer dat zo in de gaten en doet het voortaan voor ons". De binnenkant van het huis maakt evenveel indruk als de buitenkant Geen tussenwanden, alleen maar eet grote beneden- en bovenverdieping een vloer van geribbeld alumina® een plafond van weer aluminium, profielen, ondersteund door dunm stalen pilaren. Felle kleuren overal Het zilver van het aluminium combi neert prachtig met de donkerblauw pilaren, de felgele ventilatiekanaler en de rode en groene aan- en afvoer, pijpen. Nowak kookt natuurlijk niet opeet fornuis. Hij gebruikt een steamer „Bespaart ook weer tijd", aldus enthousiast gesticulerende Nowat „Je hebt geen specerijen nodig en het is veel lekkerder. Je stopt je vlees et groenten in het apparaat en binnen enkele minuten is het gaar. Dat werkt met heel hete en droge stoom. Alle sappen blijven in het voedsel. Er wordt niets uitgekookt." Van Siemens heeft Nowak voorts een super-keukentoestel dat magne tron, heteluchtoven en grill in een is „Terwijl de magnetron het vlees bin nen gaar maakt, zorgt de grill voor een mooi korstje er om heen", Nowak die beweert dat de Siemens ook cakes kan 'koken'. Boven is het woongedeelte: één enorm vertrek dat middels een blau we wenteltrap bereikt wordt. Rechts in de hoek komen zijn dertien televi sies. „Ik kijk graag naar de televisie maar heel selectief. Ik houd niet zj van de Nederlandse programma's. Ik zet alle tv's aan en volg wat er opdt andere netten is. Komt er een interes sant programma dan schakel ik dat op het hoofdtoestel. Ik heb ook meer dere video's, sorry: 'video-recorders is het. Voor het geval er interessante programma's tegelijkertijd komen" Nowak maakt enkele sprongetjes op de vloer. „Lijkt gammel die vloer, maar is akoestisch uitstekend. Daar let ik heel nauw op. Aluminium en glas kunnen nogal moeilijk zijn. Maar die ribbelprofielen hebben juist heel gunstig effect. Ik zing hier heel hard om de ruimte uit te testen en de akoestiek is geweldig. Moet ook, want ik draai veel muziek. Heel luid. Daar om ben ik zo blij dat ik dit huis vrij staat. Stoor ik de buren niet." Ook op dit gebied is de Nowak per fectionist. Vanuit Engeland laat hl ex-BBC monitoren overkomen, enor me en vrijwel onverplaatsbare luid sprekers van KEF die perfect zouden klinken. Hij heeft overigens een 'deal' ge maakt met de importeur. Als ze niet goed klinken in zijn glazen huis, gaan ze onmiddellijk retour. 'Broeder S. was gewoon een dictator' Het tehuis na de arrestaties: „De bewoners zijn opge lucht". - foto archief de stem Door Nico Mokveld en Loek Moor „Ik snap nog niet hoe hij het zolang heeft kunnen volhou den. Hij was gewoon een dic tator", zegt een ex-werk neemster van het verzor gingstehuis De Terp in Den Haag over broeder S. Haar op schrift gestelde ervaringen zijn nu openbaar. Zij trad in november 1981 in dienst bij De Terp. Vrij snel daarna werd ze voor het eerst geconfronteerd met klachten van zowel bewoners als per soneel over het geknoei met medicij nen en de vele diefstallen. „Er werd meestal over heel grote bedragen ge praat". Bij sommige misstanden in De Terp was de ontslagen medewerk ster direct betrokken. In haar rapport schrijft ze over een bejaarde vrouw op haar afdeling die bij een val uit haar bed haar schouder brak. Het zou drie uur duren voordat de ambulance eindelijk bij het verzorgingstehuis voorreed. Een ander schrijnend geval deed zich voor toen een bejaarde man in zijn kamer een lelijke val maakte op het moment dat het middageten werd gebracht. „Twee verzorgsters hebben hem toen opgetild en op een stoel ge zet. Ze zouden zo terugkomen, zeiden ze. Ik ontdekte de man op zijn stoel toen ik rond twee uur met een zieken- fondskaart langs kwam. Zijn been was helemaal opgezwollen en het bot stak er zo doorheen", vertelt de voor malig medewerkster verontwaar digd. Later werd bij de oude man die vergeten op zijn stoel was achtergela ten een dubbele botbreuk geconsta teerd. „De verzorgsters die ik te hulp had geroepen, stonden te lachen op de gang. Daar was ook het meisje bij dat nu is gearresteerd. De dag daarop ben ik ziek thuisgebleven", weet de ex- medewerkster nog. Maar er speelde meer rare zaken in het verzorgingshuis. Zo mag alleen een arts recepten uitschrijven. Maar hoe was het mogelijk dat er gewoon medicijnen konden worden gehaald met receptenbriefjes die alleen waren voorzien van de handteking van de huisarts, terwijl die al twee weken met vakantie was? In het rapport be antwoordt de medewerkster die vraag. Er bestonden niet ingevulde receptenbriefjes die al met een hand tekening voorzien voor de broeder klaar lagen om te worden ingevuld. Een dergelijke werkwijze is abso luut verboden. Bovendien is de broe der volgens de ex-werkneemster niet eens gediplomeerd verpleegkundige. Hoewel verscheidene huisartsen De Terp bezochten, beperkte de klachten van bewoners zich tot de arts die nu vastzit. De ex-medewerkster: „Er zijn ook wel mensen geweest die van dok ter wilden veranderen. Dat heeft de broeder altijd tegengehouden. Bij binnenkomst van nieuwe bewoners werd door broeder S. geadviseerd dokter B. als huisarts te kiezen. Dat was volgens de broeder gemakkelijk, omdat hij veel meer patiënten in het verzorgingshuis had." „Als er klachten waren, gingen de mensen ook niet graag naar de broe der toe". Hij was in veel verhalen de grote boosdoener. „Elk nieuw meisje probeerde hij voor zich te winnen. Een verzorgster die op de ziekenafde ling werkte, kreeg zelfs een brief van broeder S. waarin hij haar een hogere functie en meer salaris aanbood als ze op zijn avances zou ingaan. Maar als ze niet van dit 'aanbod' gebruik maakte zou hij haar het leven zuur maken. Het meisje liet de brief on beantwoord". Saillant detail is dat zij kort geleden 'vrijwillig' ontslag nam en momenteel politiebescherming ge niet. Opmerkelijk is wel de opmerking van de ex-medewerkster dat het in veel van de sterfgevallen ging om 'mensen met geld'. Alvorens de kamer van de overledene kon worden verze geld, moest eerst alles worden opge ruimd. Waardevolle spullen gaven de zusters af bij broeder S. Geruchtma kend was het geval waarbij direct na het overlijden van een der bewoners een grote hoeveelheid geld zoek raak te. De voormalig medewerkster spreekt over een bedrag van 53.000 gulden. Een personeelslid werd van de diefstal verdacht. Van de overle dene weet zij zich nog te herinneren: „De man was helemaal alleen. Hij had geen vrienden of kennissen". In meer gevallen van diefstal gaven be woners de schuld aan het personeel. Bewijzen daarvoor zijn echter nooit gevonden. Wie pogingen onderneemt om de ervaringen van de voormalig mede werkster te staven bij collega's van haar die nu nog in De Terp werken, stuit op een zeldzame vorm van zwijgzaamheid. Een personeelslid wil wel kwijt dat de sfeer in het tehuis na de arrestaties stukken is verbeterd. „De mensen zijn opgelucht", is haar verklaring daarvoor. In die verbeter de sfeer heeft directrice Spreij werk nemers wel gewezen op artikel 5.3 van de CAO voor bejaardentehuizen Bij alle verhalen die in De Terp wild de ronde deden is echter nooit gesproken over al dan niet actieve euthanasie. „Nu je al die berichten in de krant leest, ga je wel twijfelen. Dan denk je: wacht eens, die en die zouden best ook wel eens zo zij» doodgegaan. Ik was ook wel eens ver baasd wanneer een bewoner die ogenschijnlijk in goede gezondheid verkeerde de volgende ochtend ineens bleek te zijn overleden. Maar of nou boze opzet achter zit? Ik weet hei niet. Zoiets is voor mij nu eenmaal moeilijk te bewijzen". „Deze geheimhouding geldt mede die zaken, waarvoor door de werkge ver uitdrukkelijk geheimhouding opgelegd.", aldus de letterlijke tekst van de CAO. Met andere woorden: el ke verzorgster die uit de school klapt over de gebeurtenissen in De Terp houdt zich daarmee niet aan de CAO waarin staat dat werknemers, zov-e tijdens als na beëindiging van hun dienstbetrekking, verplicht zijn tf' geheimhouding van bepaalde zaken met alle mogelijke gevolgen vandien Zwijgplicht dus eigenlijk. Voorzitter L. Smits van de Stich ting Eyckenburgh stelt in een com mentaar op het relaas van de ei- werkneemster: „Er hebben in de km! der jaren langdurig geruchten ove! het werk van de hoofdverpleegkundi ge de ronde gedaan. We hebben langdurig aandacht aan die geruch ten besteed. Maar wij konden er n» uit afleiden dat het ging om zake" zoals de officier van justitie die na» buiten heeft gebracht. Als bestuu heb je ook geen zicht op dergelij ke z» ken. Er zijn in Huize De Terp full-»' me mensen aan het werk." Over de bewering van de ex-we"1' neemster dat de hoofdverpleegkun» ge de bewoners zoveel mogelijk ad»1' seerde de gearresteerde arts als hus- arts te kiezen, vertelt de heer Sn» „Met de huisarts heeft De Terp in» te niets te maken. De bewoners he ben vrije artsenkeuze. Dat wordt h® bij binnenkomst meegedeeld. Maar' kan niet uitsluiten dat er medewe kere zijn die daar anders over dtf ken." Voor zover de heer Smits be kend was de broeder wel gediP' meerd. „Maar", zo verzucht hij: sta nu nergens meer van te kijken Doorl Degene die tJ manoeuvres f drukke Parij genheid hebl| geving wat zullen hebbe de het ruir geen losstaal Tot vele h<f ten noorden i van zijn bete kranen druk noordoost-ra' hoofdstad eej Hf geven. Die bouwdrift) sulteren in het rj Villette, het Fran tenschapstechnij een van de vee| van Francois I niet het meest presidentiële boil ker wel het duuf lopen naar de j Hiervoor moet Frans Epcot Cen j tegenslag zal da j medio 1988 klaaij j jaarlijks 6 k 7 ontvangen, j Om misverst j La Villette wd j Liefhebbers van I plezier zullen w| geduld moeten - van de jaren '90| ringen een Disr I land' zijn poort- andere pretentid Door Antq Hij kan het indringend companeros, raden, wij nen'. Zijn levendigi rend als waakz vuurtoren, altij dat niet het g ouderdom is, ma gen, wind, koude De inspannin op de slagvelde Burgeroorlog, ti ballingschap in van uiterst lasti meraden in een Spanje, heeft mondhoeken gei Hij is klein, lc bogen, met arme uiteen. Drie jaar gel zeventigjarige gedragen door de vriendschap Maar dit wee waarschijnlijk het woord zal v komst van het c Spaanse Corr (PCE) zal er eer sen en zal hij tombe ervaren, raden van giste: den geworden, wegzinken in de Het hele ritu Carrillo tot wan zien - zoals hi spier te vertrek munistische pa: wat de Partij w van zijn leven gi kameraden, ma door kent en di digheden - in de dergrondse ond opkomst van de

de Stem | 1985 | | pagina 26