raffen d 'Bevolking loopt nooit eens spontaan binnen1 4De Ruiter akkoord met kruisraketten' SLUISE SPORTLIEDEN GEHULDIGD Plaatselijk nieuws sO RT ZEEUWS activiteite >rekers Lofgebouv na jaren verkocht TEHUIS DE ZWAAN BESTAAT TIEN JAAR Casino's moeten vergunning vragen Sas van Gent Terneuzen Forumavond dorpsraad Hoofdplaat Sluis gaat Braamdijk reconstrueren politierapport markten Schieting PAGINA ZEELAND 7&TERDAG 20 APRIL 1985 VAN ZEELAND Hoge top Handicap COLLEGE SLUIS: Slijkplaat V rouwenkamp Woensdrecht Aardenburg Hoofdplaat vrijdagavond een lUcj,ti feestmarkt organiseren wa» op gezelligheid nummer e' moet zijn. Ook aan het Schelt Jazz fesival zullen veel zak, hun medewerking verlenen" Tijdens de Havenfeesten 29 en 30 juni zullen de Niet» straat en de Korte Kerkstra- inhaken op het feestgebeuró De nachtmarkt, vorig werd de eerste nachtmarl met groot succes gehouden, 5 vermoedelijk eind augua, worden gehouden. In oktober tenslotte worft de wijnfeesten weer gehoudei respondente ting van de meervoudige straf vrijdag doen zonder 'klanten lieten verstek gaan en hun zonder hen behandeld. Alle kantoorbenodigdhede plus een fles port en een ft champagne werden meegeno men. Op 30 september pleegde! een inbraak in een makelaars kantoor, waar de buit ondt meer een munten- en postze gelverzameling, sieraden e eurocheques bedroeg. Enkel cheques werden verzilverd Rotterdam en Amsterdan waar hij tegen de lamp 1» Bovendien moest H. terecht staan op beschuldiging va drugsdeal, 'maar dit deed h als waarnemer van een vand andere dealers die in augustii op vakantie was', aldus offi cier van justitie mr. Steijn. Hard drugs waren ook ht motief achter de inbraken! Vlissingen, gepleegd door d 36-jarige Vlissinger A.A. 1 mei en september van het vo rig jaar. Bovendien had ookd zich schuldig gemaakt handel in heroïne. Tegen eiste het openbaar ministeri 12 maanden waarvan 4 voor waardelijk. Moordenaar Een boete van 500 gulden ei twee weken voorwaardehjl met een maximum proeftiji van 3 jaar, eiste het openbar ministerie tenslotte tegen d niet-verschenen 50-jarige f van O. uit Tholen. Van 0 werd ervan beschuldigd zijl plaatsgenoot P. uitgescholdei te hebben voor 'moordenaar terwijl hij bovendien op 5 no vember van het vorig jaar zelfde man een gebroken vin ger en een hoofdwond had be zorgd. Dit gebeurde toen hi het portier van P. had dichtgi smakt, terwijl de man bezi was met instappen. O. en zijl plaatgenoot leven al velejarei in onmin en stonden samen a eerder voor de rechtbank. Di rechtbank doet in al deze za ken over een week uitspraak. voor de bouwvak de eerst huurders het pand kunnen" trekken. Hij heeft goede non om snel voldoende gegadig® te vinden voor het Schutter5 hofcomplex. Biesbroeck was gisteren gelijk verbaasd dat de bel gingsmaatschappij al een per voor de onderste etaS had gevonden. „Daar was"1 niets van bekend", zei hij De Kamer van Kooph zit nu nog in een kantoorp® aan de Terneuzense Bw meester Geillstraat. De Ka® zal waarschijnlijk in het jaar het nieuwe onderko® betrokken. Voor het hui"! pand is men naarstig °P 1 naar een koper. Commissie - De commissi"®! meentefinanciën vergader' april vanaf 19.00 uur in het 6 meentehuis. Op de ag® staat onder meer de heh ning van de tarieven van zwembad en de verhuur de kiosk op het zweB"» Voorts wordt een notitie sproken over de gemeentel" tekorten van 1983 tot en 1986. Huisvrouwen - Het bei schap Slagersbedrijven zorgt dinsdag 23 april voo :dhj' Terneuzense afdeling va" Nederlandse Vereniging Huisvrouwen een gourrï1" maal. De maaltijd vindt p' in de zaal van de Goede derkerk, aanvang 19.30 uu Van onze correspondent HOOFDPLAAT - De Hoofd- nlaatse dorpsraad houdt op vrijdag 26 april om 20.00 uur in het dorpshuis de jaarvergade ring- Tijdens deze jaarvergade ring zal er een forumavond gehouden worden met als the ma het kleine kernenbeleid in ie gemeente Oostburg. De vier gemeenteraadsfracties in de gemeente Oostburg hebben ieder toegezegd om twee leden af te vaardigen naar dit poli- hek forum. Dit alles onder voorzitterschap van burge meester Spijkerboer. Volgens de Hoofdplaatse dorpsraadvoorzitter J. van den Ameele zal er op deze avond gelegenheid zijn tot het stellen van vragen over Hoofdplaat in het bijzonder. „Zo'r: 11 maanden voor de ge meenteraadsverkiezingen van maart 1986 kunnen we de vier fracties op hun kleine kernen beleid toetsen," zo zei hij. Op de agenda van deze avond ko men de gebruikelijke versla gen aan de orde. Bij het onderdeel bestuurs verkiezing is de heer I. Jacob- se altredend en niet herkies baar. De heer W. Spinnewijn stelt zich wel herkiesbaar. Nieuwe kandidaten kunnen zich aanmelden tot de aan vang van de vergadering bij de secretaresse, mevrouw A. Verstraete-Aerssens. Van een onzer verslaggevers SLUIS - Het college van B en W van Sluis vraagt de ge meenteraad een bedrag van bijna 90 mille beschikbaar te stellen om voorbereidingen te treffen om de weg op de Braamdijk te reconstrueren. De reconstructie houdt in dat de gevaarlijke bochten uit de weg worden gehaald en dat er een fietspad komt. De weg over de Braamdijk verkeert in een hele slechte toestand. Het college vindt dat het wegdek zo snel mogelijk moet worden verbeterd. De provincie heeft echter geen haast met deze verbetering. Op het provinciaal urgentie schema staat de weg 'pas' op de 22e plaats. Op kosten van de gemeente heeft Provinciale Waterstaat in het verleden al eens een plan gemaakt om de weg te verbeteren. Dat plan stuitte echter op grote weerstand. Het werd daarom ook niet uitge voerd. De gemeente is de beheerder van de weg. B en W willen nu op beperkte schaal de weg la ten verbeteren. Naast het weghalen van de gevaarlijke bochten zal de weg ook wor den verbreed. Het college verwacht dat hele de renovatie van de weg en de aanleg van het fietspad samen rond de 1,2 miljoen gaat kosten. De gemeenteraad moet zich de komende vergadering ook huigen over buigt zich donder dag 25 april over het college voorstel. Aanvang 19.30 uur. a in RRESKENS Donderdag avond om ongeveer 23 uur is °P het parkeerterrein van de veerhaven vanuit een vracht auto, die eigendom is van de 'a- B. uit Heerle, een tweetal accu's gestolen. Van de daders ontbreekt elk spoor. AMSTERDAM - In Bintje aomm werden 664 contracten verhandeld voor levering april "ogst 1984 bij een prijs van J 20,80 tot ƒ20,00 per 100 kg, voor levering mei oosgt 1984 «1 contracten tegen 16,50 tot 'to,00 alsmede 24 contracten voor levering april oogst 1985 tegen 29,50. De stemming was Prijshoudend. s-HEERENHOEK - Bej aar- "enschieting in De Koren- ws met 31 schutters. Uitslag ,.^Je hoofdvogel J. de Jon- Willem Teil, tweede hoofd- gel L. Verdonk Concordia, 7'ste,. zij vogel P. Verheyke n ®vlied, tweede zij vogel J. s Soranus 2, derde zij vogel vi'JGeaarde Doel n Hoger, Sm- z'!V08e' c. van de Dries (81 lnus' heeste kleine vogels vlie Jon£e Soranus. De g Sende vogelprijs was voor hfl| .a" de Dries Eensgezind- onrf' volgende schieting is °P dinsdag 23 april. Van onze correspondente T20 PAGINA ZEELAND 4 SCHOONDIJKE - Het gezinsvervangend te huis De Zwaan in Schoondijke bestaat tien jaar. In het tehuis wonen 18 mensen. Ze leven in twee groepen, op de bovenver dieping zes en beneden twaalf. Deze mensen verblijven niet de hele dag in De Zwaan. Twee bewoners gaan naar een dagverblijf, twee anderen bezoeken een school en een aantal is werkzaam op de Sociale Werkplaats. Hoofdleidster Ans van Rooijen: „De meeste mensen wonen hier min of meer noodgedwongen, omdat ouders of familie niet meer voor hen kunnen zorgen. Een enkele keer komt het ook voor dat er iemand naar het tehuis komt omdat hij op zichzelf wil wonen". De doelstelling van het te huis is de bewoners een zo normaal mogelijke woonsi tuatie te bieden en ze te be geleiden bij wat ze zelf niet kunnen. In het weekeinde zorgen de bewoners voor zichzelf. Ze doen dan inko pen en koken hun eigen maaltijd. De Zwaan heeft volgens Van Rooijen nog niet echt te lijden onder de bezuini gingsdrift van de regering. Ze denkt dat er zelfs een be zuiniging is door te voeren. „West-Zeeuwsch-Vlaan deren heeft maar een zo'n voorziening en dat is De Zwaan. Een tehuis, dat in principe alleen bestemd is voor mensen uit de streek, hoewel we ook mensen uit Walcheren en Beveland hebben. Twee jaar geleden wilden we een dependance stichten in Oostburg voor een aantal bewoners die De Zwaan waren ontgroeid en Ans van Rooijen, hoofdleidster van het gezinsvervangend tehuis. met een kleine beetje bege leiding zelfstandig konden wonen. Dat is toen niet doorgegaan, terwijl dat toch een geweldige besparing zou opleveren". Het idee werd door het adviserend genees kundig verbindingskantoor afgewezen, omdat men niet de garantie kon geven dat De Zwaan binnen drie maanden weer volledig be zet zou zijn. „In De Zwaan zelf werken we momenteel met 814 kracht. Ook is er een des kundig team dat bestaat uit een arts, maatschappelij k werker en een psycholoog. Zou je kiezen voor de huur van eengezinswoningen dan wordt deze zorg een van de goedkoopste voorzieningen. De hoge top zoals arts, psy choloog, directie, technische staf vervalt dan en je hebt ook die dure tehuizen niet meer nodig. Tenslotte kost elke bewoner in De Zwaan toch altijd nog zo'n honderd gulden per dag", aldus Ans. „Als mensen verkiezen om in De Zwaan te blijven wo nen, dan moet dat kunnen. Er is bij ons de mogelijkheid, in tegenstelling tot bij vele andere instellingen, dat de bewoners kunnen samenwo nen of trouwen, ook als ze niet voor zichzelf kunnen zorgen". Bewoners die vanuit De Zwaan zelfstandig gaan wo nen of trouwen, krijgen drie maanden lang nog begelei ding. Van Rooijen vindt dat deze mensen toch nog te veel buiten de samenleving staan. „De mensen uit het tehuis hebben weinig of geen contact met de Schoon- dijkse bevolking. Het is ook weer niet zo dat ze worden gezien als een negatief stel letje gekken, maar er zal nooit iemand uit het dorp - FOTOWIM KOOYMAN spontaan eens binnenlopen", zegt ze. „Ik zou het heel belang rijk vinden dat de bewoners van het tehuis door mensen van het dorp worden gezien als mensen met een verstan delijke handicap die echt niet zo veel verschillen van gewone mensen". Zaterdag 11 mei is er een open dag in De Zwaan. Tus sen 10.00 en 12.00 uur en 14.00 en 16.00 uur kunnen belang stellenden het pand bezoe ken. Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - Minister De Ruiter van Defen sie, aanvankelijk tegen de plaatsing van kruisraket ten in Nederland, zou zich binnen het kabinet neerge legd hebben bij plaatsing. Hij hoopt alleen de invul ling van de plaatsing nog wat uit te stellen. Zo schatte Bram Stemer- dink, defensie-specialist van de PvdA in de Tweede Kamer, de interne situatie binnen het kabinet in. Hij deed dit gister avond op een druk bezochte discussie-avond, georgani seerd door de PvdA-afdelin- gen in West-Brabant, in Ber gen op Zoom. Verder aanwezi gen waren Ton de Kok, Twee de Kamer-lid voor het CDA, het WD-kamerlid Greetje den Ouden, de voorzitter van het IKV Jan van Putten en de voorzitter van de Stichting Vredespolitiek Ruud Nijhof. Stemerdink kwam tot zijn inschatting van de situatie in het kabinet na de reis van mi nister Van den Broek naar Moskou: „Van den Broek ging met loden schoenen heen, maar kwam op gympies te rug." Jan van Putten van het IKV toonde zich eveneens teleurge steld over het bezoek van Van den Broek aan Moskou. „De minister koerst rechtstreeks af op een plaatsingsbesluit in no vember. Waarom heeft Van den Broek positieve ontwikke lingen tijdens zijn bezoek niet uitgebuit?" zo vroeg Van Put ten zich af, doelend op het be- vriezingsvoorstel van Gor- batsjov. Van onze correspondent Van een onzer verslaggevers SLUIS - Het college van B en \V van Sluis wil voorkomen dat casino's, die zich in de be bouwde kom van het stadje willen vestigen, overlast ver oorzaken voor de omwonen den. Het college vraagt dan ook aan de gemeenteraad om in de Algemene Politieverordening (APV) een aanvulling op te nemen, zodat 'het woon- en leefmilieu beschermd wordt'. Het Sluise college wil dat toekomstige gokhuizen een vergunning moeten aanvra gen bij de gemeente als ze zich in de bebouwde kom willen vestigen. Hiermee hopen B en W dat de inwoners van Sluis niet plotseling geconfronteerd worden met een casino naast hun deur. De fractie van de PvdA dringt al enige tijd bij het col lege aan om het wild parkeren van auto's op de openbare groenstroken in Sluis te ver bieden. Met name in het hoog seizoen zijn op alle onbebouw de plaatsen in het stadje auto's geparkeerd. Tot nu toe kon de politie niet effectief optreden tegen deze 'grasparkeerders'. Het college stelt de raad nu voor om in de APV een wijziging op te ne men, zodat de politie wel kan optreden tegen automobilisten die hun voertuigen parkeren in de plaatselijke groenstro ken. De gemeenteraad van Sluis komt donderdag 25 april bij een, aanvang 19.30 uur. OBK - De Hoofdplaatse mu ziekvereniging Oefening Baart Kunst verzorgt op zon dag 21 april een concert in ca fé-dancing Slikplaote te Slijk plaat. Vanaf 20.00 uur treden zowel muzikanten als tam boers op. Alles zal onder lei ding staan van dirigent Piet Eekman. De toegang is gratis. Op maandag 22 april houdt OBK de jaarvergadering voor leden en donateurs in café De Vriendschap. Op de agenda van deze vergadering, die om 21.00 uur begint, staan de ge bruikelijke jaarverslagen. Bij het onderdeel bestuursverkie- Van een onzer verslaggevers WOENSDRECHT - Op het land van Atoomvrijstaat aan de rand van de vliegbasis Woensdrecht hebben ongeveer veertig vrouwelijke vredesac tivisten een vredeskamp opge richt. Ze willen er een perma nent kamp van maken, waar elke week meer mensen bij komen. De vrouwen zeggen in Woensdrecht te zijn neerge streken omdat overal elders in het land de vrouwelijke vre- deskampen op last van de po litie zijn opgeheven. „Wij vin den dat vrouwenverzet steeds zijn eigen plaats moet blijven behouden", aldus de vrouwen. In de nacht van donderdag op vrijdag hadden de vrouwen op het terrein van Atoomvrij staat vijf slaapplaatsen ge maakt. Gisterochtend rond elf uur werden die door de rijks politie van de groep Woens drecht afgebroken. Dat ge beurde zonder dat de vrouwen zich ertegen verzetten. De vrouwen kregen een proces verbaal. Er mogen volgens de politie verordening op het terrein van Atoomvrijstaat geen bouwsels staan. Er mogen zich wel men sen op bevinden. zing zijn de heren I. Jacobse en A. Scherbeijn periodiek aftre dend en herkiesbaar. Koninginnedag - Het pro gramma van de oranjeviering in aardenburg is als volgt: 8.00 uur: klokgelui; 10.00 uur: volksdansen voor de lagere schooljeugd verzorgd door de Aardenburgse Volksdans groep AVOGRO; 11.00 uur: re ceptie ten stadhuize; 13.30 uur: kinderspelen op het Sport park; 14.00 uur: schieting op de liggende wip op het gemeente lijk sportpark; 19.00 uur: handboogschieting Sint Se- bastiaan; 19.30 uur: concert door de Koninklijke Muziek- sociëteit Aardenburgsche Fanfaren op de kiosk op de Markt, waarna rondgang door Aardenburg. Koninginnedag - Het evene mentencomité heeft ook vdoor dit jaar te Hoofdplaat gezorgd voor een gevarieerd program ma. Omstreeks kwart voor 9 wordt het Wilhelmus gespeeld door OBK. Na het hijsen van de vlag vindt er een ballon nenwedstrijd plaats. Hierna wordt de rest van de ochtend opgevuld met volksspelen op het gemeentelijk sportveld. Bij slecht weer vindt alles plaats in het dorpshuis. De middag pauze wordt gezamenlijk doorgebracht in het dorpshuis. Voor de allerkleinsten zijn er tekenfilmpjes, terwijl er voor de iets oudere kinderen een puzzeltocht is. Om half 2 wordt er in de grote zaal van het dorpshuis een playback- middag gehouden. Om half 4 wordt op het sportveld gevoet bald tussen de plaatselijke ve teranen en duivensporters. Tegen 7 uur is er een optocht met versierde voertuigen. Dit alles muzikaal omlijst door de muziekvereniging OBK. Hier na worden oude filmpjes van 'Hoofdplaat vroeger' door de heer J. Warringa in het dorp huis vertoond. SLUIS - Tijdens een gezellige bijeenkomst in het Sluise stadhuis zijn gisteren inwo ners van het grensstadje, die zich afgelopen jaar op sport gebied bijzonder hadden on derscheiden, gehuldigd. Burgemeester mr. J. Assel- bergs stak zijn bewondering voor de sportieve Sluizenaars niet onder stoelen of banken. De gehuldigde sportlieden kregen allen een vaantje aan geboden. Daarnaast was er voor de teams nog een beker. Het eerste team van de bad mintonclub Schepnet kon he laas, wegens verplichtingen elders, niet op de huldigings avond aanwezig zijn. De onderscheiden sportlie den zijn M. de Graaf (alge meen kampioen vogelvereni ging Tropika); Mej. A. Ohms (meer dan 30 jaar penning meester gymvereniging WIK); Eerste team badminclub Schepnet, bestaande uit: J. v.d. Velde, P. Vercruysse, M. Ide en C. Ide, E. Kooy, F. Hoste (kam pioen 3e klas A van de dis trictscompetitie en gepromo veerd naar tweede klas); Team C2 libre van biljartvere niging Tegen Moeders Wil, be staande uit: J. Viane, J. de Jonge, A. de Baare (districts kampioen); Daniëlle Declerck van de Belfortcrossers (Zeeuws en Nederlands kam pioene fietscrossen in catego rie 8-jarigen); Isabelle Leen houwers (indoor-winterkam- pioene tennis leeftijd t/m 12 jaar); Barbara du Fossé (in- Burgemeester Asselbergs overhandigt Daniëlle Declerck van de Belfortcrossers de beker. door-winterkampioene tennis leeftijd t/m 18 jaar); Eerste dames-team LTVS, bestaande uit: bestaande uit M. de Crae- mer, C. Schoutte, P. van Re- mortel en J. Henry (kampioen district Zeeland 2e klas); eer ste mixed team LTVS, be staande uit: Y. en E. van Mae- VEERE - Tentoonstelling - De stichting Delta Cultureel heeft een zomertentoonstelling samengesteld over de cultuur en de re creatie in de Delta. De Veerse wethouder J. van der Slikke opent vrijdag 3 mei de expositie in de Grote kerk van Veere. Dit ge beurt om 16.00 uur. De verzameling is dagelijks te bezichtigen van 10.00-17.00 uur en zondags van 14.00-17.00 uur en duurt tot en met 30 september. MIDDELBURG - DDR-bezoek Een groep jongeren van de provinciaal hervormde jeugdraad in Zeeland brengt deze zomer een bezoek aan gelijkgezinde leeftijdgenoten in de DDR. Het be zoek is een logisch gevolg op de visite van de Duitsers vorig jaar aan Zeeland. Beide organisaties streven naar een nauw contact onderling, om te praten over verschillende leefsituaties. VLISSINGEN - Herdenking - Ter herdenking van de 40e bevrij - dingsdag wordt zondag 5 mei een openbare bijeenkomst gehou den in de Sint Jacobkerk te Vlissingen. De herdenking begint om 15.00 uur en wordt bijgewoond door G. de Kok, hoofdredac teur van de Haagsche Courant. VLISSINGEN - Oranjerit - Motor- en autoclub de Zeeuwen houdt dinsdag 30 april -koninginnendag- een oranjerit over de Walcherse binnenwegen. Vanaf 13.30 uur vertrekken de deelne mers -vorig jaar meer dan 200- op hun brommers, motoren en in hun autos vanaf het Baskensburgplein in Vlissingen. HEINKENSZAND - Politiebureau - De rijkspolitie in Hein- kenszand krijgt een nieuw politiebureau. Vrijdag heeft aanne mer A. de Kok uit Bergen op Zoom de eerste paal geslagen aan de Stenevate 6, naast het gemeentehuis. Met het bouwproject is een bedrag van 1,5 miljoen gulden gemoeid. Als alles naar wens verloopt kan de plaatselijke gendarmerie eind 1985 het nieuwe pand betrekken. VLISSINGEN - Film over werk - In het stadhuis te Vlissingen is een film in première gegaan onder de titel 'Om zelf te begin nen'. De film moet werklozen bekend maken met de wegen die men kan bewandelen om zich als zelfstandig ondernemer te ves tigen. De rolprent, opgenomen op video, is gemaakt door het so ciaal-cultureel werk in Vlissingen en de stuurgroepen werk loosheid in Vlissingen en Zuid-Beveland. Er komen niet alleen (overheids)instanties in aan het woord, maar ook ex-werklozen, die erin geslaagd zijn een eigen bedrijf op te zetten. - FOTOWIM KOOYMAN le, J. en H. Henry, en J. van Zuilekom (kampioen district Zeeland 2e klas).

de Stem | 1985 | | pagina 21