I SUISSES JE? 23 april u< du Hoft Geen schadelijke stoffen op belt Stimuleren alternatieve energie heel hard nodig Zorgplan vaag en onduidelijk ïage" JA GROOT SUCCES VORIG JAAR Zwembad krijgt opknapbeurt ELEGENHEID IK... N EIGEN NKEL? Nooit toezeggingen voor Tragel gedaan [DE STEM Riolering Axel wordt doorgelicht Postbode in het nieuw PAGINA ZEELAND 2 VAN ZEELAND v Dat kan. -to; LANDROVER v.a. 3.750,- ap IRDAG 27 APRIL U NORD weer Op6H u als vanouds terecht 01150-18121 KAYSER OVER OPENBARE SCHOOL: l.°Penlngstl|den: yt Anderhalf jaar geëist tegen oplichtersduo Schieting GEMEENTE STEKENE: OPROEP MILIEUFEDERATIE: Plaatselijk nieuws Axel Kapellebrug Lamswaarde Sint-Jansteen INSTELLINGENBERAAD: 1 T22 Al| iek om te zoenen or particulieren bedankje, jubileum, receptie, orte, verloving, overwinning, sn, Abraham, openbare dank, r door, mag best eens in de 3 de pagina familieberichten, niet en duur hoeft het niet te els kosten nog geen tientje). 3er kolom 1,85. Eén grote a 2,35. Voor het plaatsen afbeelding met een formaat rekenen wij 13,00 toeslag, sven op aanvraag. Bij niet- ng wordt 3,00 adm.kosten s worden niet geretourneerd. 42 of geef uw tekst 2 dagen af bij één van onze kantoren, pgaven stuurt u eveneens 2 laatsing naar Postbus 3229, Schriftelijke opgaven worden laccepteerd indien naam en zijn, ook indien Uw betaling Wij behouden ons het recht onder opgaaf van redenen te weigeren. 'enigingsnieuws ip 2 kolom op donderdag. ior uw kollektie, inrichting, iering en reklame. oor ondernemingslust, de en gevoel voor mode. informatie? Bel of schrijf 4, 5046 AT Tilburg, tel. 013 430100 EN IELANTIJN istraat 3 jzen 1-1223/ -if in camel-uitvoering voor speciale prijs ASCONA diesel TA GRESSIDA J10 HONCHO T International SMOTOR MAICO 400 cc. tomobielbedrijf genbeemd 23 Breda 076-870591 '79 '78 LENGEMEENSCHAP prachtig nieuw gebouw!!! nemen, anwezig! izigtlaan) Br. Edward Jansen Tot ziens in Noordstraat 40 Terneuzen van een onzer versiaggevers Hl'LST - Er is van ««neente- leee nooit toegezegd dat de o„uter openbare school uit- Indelijk in het plan Tragel «lokaliseerd zou worden. Wethouder W. Kayser ant- ordt dat op opmerkingen fan raadslid B. Martens. Die Lweerde vorige raadsverga- Ling dat een dergelijke !„ieuwbouw in het verleden zou zijn toegezegd door oud wethouder B. de Keijzer. Kayser heeft de oude dos siers opgeduikeld en doorge snuffeld en komt tot de con clusie dat de naam Tragel her haalde maken is gevallen bij gesprekken tussen de oud wethouder en de Werkgroep Openbaar Onderwijs. Dat geldt overigens ook voor een vijftal andere locaties. De wethouder kan echter nergens vaststellen dat er ooit is toegezegd de school in plan Tragel te bouwen. Sterker nog, uit een eveneens opgeduikelde briefwisseling tussen Werk groep en college uit 1981 zou zelfs het tegendeel mogen blij ken. Immers, in de brief zegt de werkgroep akkoord te gaan met een voorstel om de school in de Sportlaan te starten, maar dat de werkgroep op langere termijn wel blijft plei ten voor het plan Tragel. eer internationale ëestmarkt Koewacht Goedemorgen THEO An_ Hartelijk gefeliciteerd! met je 60e verjaardag! i Het peloton. De videocamera wordt neergelaten in het riool. - FOTO WIM KOOYMAN Van een onzer verslaggevers AXEL - De firma Zegwaard Zeeuwsch-Vlaanderen is begonnen met de inspectie van zo'n twee en een halve kilometer riolering in Axel. Voor dat karwei heeft men heel wat gea vanceerde apparatuur laten aanrukken. ™et behulp van hogedrukwagens moeten ae rioolbuizen eerst gereinigd worden. aarna worden televisiecamera's naar bin nen geschoven. - Op de monitor kan de reis door het duis tere riool op de voet worden gevolgd. Van beschadigde plekken worden meteen ook foto's gemaakt. Alle gegevens worden met een in een computer verwerkt. Aan de hand daarvan krijgt de gemeente later een rap port op tafel met adviezen wat er moet ge beuren. Gisteren was de inspectieploeg bezig in de Stationstraat. Verwacht wordt dat het karwei een dag of vier duurt. jjj^^VOORyuiDWEST NEDERLAND ■Kantoren r Terneuzen, Hulst en Goes. IZ6SSen en telefoonnum- rs °P pagina 2. I30'12 30/13.30-17.00 uur. (Redactie ■Helm0/2®" Rein van der IsanJri ''ie-chef), jan Jan- ■Co m che*)» Emile Calon, lfot^e?rtens' Cor de Boer [Huist lon lKoomen (sport). 'Verstro Dei'' Eu9ène [Henkc Middelburg: I^Woud G06S: Aad Van j^Wertentle-expl. /nuPnrCt!Ur 2eeland: C. nrivé (111 le vari onze correspondente KOEWACHT - Voor de tweede keer slaan marktkramers en standwerkers uit Zeeuwsch-Vlaanderen en het Waasland zon dag 5 mei de handen ineen om zich te presente ren tijdens de tweede internationale feest- markt in Koewacht. Het evenement, dat vorig jaar meer dan 15.000 be zoekers trok, speelt zich zowel op Nederlands als Bel gisch grondgebied af. De kraampjes, die worden be mand door zo'n 150 marktkra mers en een twintigtal stand werkers, vormen een lange- rekt lint van een kilometer aan beide zijden van de grens. De Koewachtse winkeliers openen voor deze gelegenheid hun deuren. De feestmarkt wordt opgeluisterd door ver schillende dweilorkesten en de plaatselijke muziekvereniging EMM. De burgemeesters van Axel, Moerbeke en Stekene verrichten om 12 uur geza menlijk de officiële opening. De markt duurt tot 18 uur. De opzet is hetzelfde als vo rig jaar. De feestmarkt heeft een recreatief karakter, waar bij amusement en gezelligheid centra'al staan. Voor de kinde ren staat er op het Belgisch van onze correspondente MIDDELBURG - Gewapend met valse Australische waar depapieren en even onechte identiteitsbewijzen trokken de 42-jarige Fransman W.S. en de 41-jarige Duitser O.M. (beiden woonachtig in België) in ja nuari door het Zeeuwsch- vlaamse land. Tot zeven maal toe lukte het hen in Hulst en Sluis bankem ployés te bewegen tot afgifte van bedragen tot ruim 20.000 gulden. In Aardenburg viel het tweetal door de mand. En hiermee kwam er een eind aan een lange reeks van oplichtin gen, waarvan banken in Bel gië, Luxemburg en het grens gebied van Nederland in de loop van het vorig jaar de du pe werden. In totaal had het tweetal zich op deze wijze verrijkt met zo'n twee ton, waarmee ver volgens, aldus officier van ju- sititie mr. Stein vrijdag voor de rechtbank in Middelburg 'goede sier werd gemaakt'. De belangstelling van de oplich ters ging vooral uit naar klei ne geldkantoren, waar men over het algemeen weinig er varing heeft met vreemde waardecoupons. S. was degene die zich bezig hield met de transacties, ter wijl M. zorgde voor het ver voer en het beheer van het geld. Intussen heeft Luxem burg Nederland verzocht het tweetal uit te leveren. Als het aan het openbaar ministerie ligt, zullen de mannen eerst een straf moeten uitzitten van 18 maanden. De rechtbank doet over een week uitspraak. gedeelte een springkasteel en verder is er volop gelegenheid langs de uitgestalde koopwaar te flaneren en de inwendige mens met een hapje en drank je te versterken. De Wase marktkramersver eniging brengt ook dit jaar weer een speciale verzame- laarsmunt uit, de zogenaamde Tijl Ulenspieghel. Zolang de voorraad strekt worden ze gratis aan het publiek uitge deeld. Nieuw is dit jaar een touwtrekwedstrijd dit wordt georgansieerd door de touw trekvereniging Koewacht. Attack De parkeergelegenheid wordt geregeld door vrijwilli gers van volleybalvereniging Attack. Er is volgens voorzit ter P. Apers van Axel-Promo- tion genoeg plaats om de auto kwijt te raken. Aan de feestmarkt gaat vrijdagavond als een optreden van de Veronica drive-in- show vooraf om 20 uur in De Vlaschaard. De Veronica- meisjes zijn zondags op de markt te vinden. Het koewachtse evenement is de grootste recreatieve markt in Zeeuwsch-Vlaande ren, maar Axel Promotion wil nog meer aan de weg timme ren. Half mei staat Axel in het teken van een lentemarkt, met vooral veel bloemen. In augus tus is er een country- en wes terndag en verder komt er een tweehands automarkt. Van een onzer verslaggevers HULST - De postbodes in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen gaan vanaf maandag op pad in een nieuw pak. Het vertrouwde grijze uniform wordt na twin tig a dertig jaar ingewisseld voor een moderner tuniek. In Oostburg lopen de bestel lers al een tijdje in het nieuwe kostuum. Maandag volgen dus de postbodes in Hulst, Honte- nisse en Axel. HEIKANT - Bejaardenschie- ting zaal 't Helleken, Helle straat. 39 schutters. Hoge vo gel en eerste zij vogel: Alb. van de Branden, Sint-Jansteen, tweede zijvogel: Fr. Reunis, Sint-Jansteen, meeste kleine vogels (6 stuks): Th. de Calu- wé, Koewacht. Met behulp van een brander wordt de oude coating verwij derd. - foto wim kooyman Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE In Kloesterzande is deze week be gonnen met een grote opknapbeurt van het zwembad De Honte. Nadat vorig jaar al een nieuwe coating in het bassin werd aangebracht, moet nu de betonnen rand'worden vervangen. Dat gaat op spectaculaire wijze. Met een 'mi ni-vlammenwerper' worden zodanige temperaturen op het beton losgelaten dat de betonrand door de hitte uit el kaar spat. De rand wordt vervolgens afgeklopt en geborsteld en voorzien van een nieuwe laag van kunststof. Verwacht wordt dat het karwei over twee weken klaar zal zijn. Dat moet ook wel, want het zwembad gaat op 6 mei open. De liefhebbers van een frisse duik kunnen dan weer hun baantjes trekken in een 'up tot date' bad. In de toekomst zullen er nog meer zaken in het bad moeten worden aangepast. Dit vanwege de strengere eisen waaraan zwembaden zullen moeten gaan voldoen. De gemeente krijgt echter tien jaar de tijd om de nodige voorzieningen te treffen. Von een onzer verslaggevers HULST/STEKENE - Op de particuliere stortplaats in het waterwingebied aan de Vogelzangstraat in Steke ne zijn geen produkten gedumpt, die schadelijk kun nen zijn voor de grond en het grondwater. De gemeente Stekene schrijft dat aan B en W van Hulst, naar aanleiding van vragen die het Hulster college over de stortplaats heeft ge steld. Zoals gemeld kwam de plaatselijke milieugroepering uit Stekene in actie, omdat de exploitant van het stort er spullen dropte die er volgens de vergunning niet gestort mochten worden. De milieu groep sprak de vrees uit dat het afval niet alleen het grondwater zou verontreini gen, maar ook de drinkwater voorziening in de grensstreek zou bedreigen. Daarvan is volgens de Ste- kense gemeentelijke dienst voor milieu geen sprake. Toe gegeven wordt dat er wel ille gaal grote brokstukken bitu men op de oever van de water plas aan de Vogelzangstraat zijn gestort. De uitbater van het stort kreeg daarop het be vel de bitumenbrokken binnen een maand te verwijderen. Een onderzoek van de milieu dienst heeft volgens de ge meente uitgewezen dat er geen schadelijk materiaal is ge stort. Ter geruststelling wordt er nog aan toegevoegd dat het stortregister maandelij ks wordt onderzocht en dat de milieudienst over een sleutel beschikt om te allen tijde het stort te kunnen inspecteren. Van een onzer verslaggevers GOES - Zonder een stimule rend beleid van de overheden in Zeeland, zoals een gunstige tariefstelling, hebben alterna tieve energievormen op plaat selijk niveau geen enkele kans. Langzamerhand groeit bij bedrijven, instellingen en par ticulieren de belangstelling voor warmtekrachtkoppeling (wkk), zonne-en windenergie en bezuinigingen op het aard gasverbruik. Maar zolang de overheid de tariefstelling niet baseert op de investeringen van nieuwe bronnen is het zeer onwaarschijnlijk, dat Zeeland daadwerkelijk ener gie- en milieubewuster zal worden. Dat is de teneur van het vrijdag verschenen rapport 'Luctor et energo, DEO volen- te', wat zoveel betekent als 'ik worstel met energie en wil De- r>f\"Y'v-ijovrrirs OrVTroTj-lr*r--cr' De nota is samengesteld door de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF), de werkgroep energie discussie, het centrum voor energiebesparing en het Rijn- Schelde instituut. Met het rapport doen de sa menstellers een appèl op alle overheden in Zeeland en daar buiten, om zich serieus te bui gen over de mogelijkheden van alternatieve energiebron nen. Volgens ZMF-coördina- tor ,T Hp yips staat rip ver schijningsdatum van het rap port niet helemaal los van de huidige discussie over de uit breiding van de kernenergie, waar de ZMF zich immers fel tegen kant. „De provincie heeft zich tot op heden voornamelijk bezig gehouden met besparingsmo gelijkheden op het gebied van het aardgasverbruik. Dit re sulteerde in het aanzienlijke terugdringen hiervan. Jam mer genoeg wordt er nog te weinig gedacht over het scheppen van andere energie bronnen", aldus De Vries. J. Feenstra van het Delftse centrum voor energiebespa ring wijst op zaken als wind molens in woonwijken voor particulier of groepsgebruik en wkk-mogelijkheden voor bedrijven. Feenstra: „We heb ben in de nota deze keer een financieel plaatje gevoegd, zo dat belangstellenden concreet kunnen zien wat een Investe ring voor hen kan betekenen". Naast voordelen als milieu vriendelijkheid, veiligheidsas pecten en kostenbesparing stippen de samenstellers ook de werkgelegenheid voor Zee land aan in hun plan. Doordat het vaak om kleine installaties gaat bij plaatselijke ener gieopwekkers kunnen nu ook kleinere bedrijven zich bezig gaan houden met de levering van de benodigde apparatuur. De huidige centrale opwek kers hebben een zeer grote in stallatie nodig. Ter gelegenheid van het verschenen rapport houden de samenstellers woensdag 8 mei een energieconferentie in de Zeeuwse Bibliotheek te Mid delburg. Speciaal voor lokale en provinciale bestuurders een unieke gelegenheid - volgens De Vries - om kennis van za ken op te doen over de ideeën in de nota. De provincie praat eind mei over de plannen. Kledinginzameling - De Stich ting KICI, Kleding Inzameling Charitatieve Instellingen, gaat binnenkort weer kleding inza melen in de gemeente Axel. Dit gebeurt op maandag 29 april. Uit de opbrengst worden de Stichting 'Hulp aan Land genoten in Indonesië' en de Stichting 'Nederland-Lesotho' gesteund. In Indonesië worden 1370 gezinnen (ongeveer 4000 mensen) met een maandelijkse gift geholpen. Het zijn fami lies, die tussen wal en schip zijn geraakt en geen Neder lands paspoort bezitten. De Stichting 'Nederland-Lesotho' helpt o.m. met scholen, oplei dingen en ander onderwijs, steunt ziekenhuizen met appa ratuur en voertuigen en land bouwcoöperaties, stuurt kle ding en helpt met boringen voor waterputten. Er zullen in de gemeente huis-aan-huis plastic zakken worden ver spreid, die enkele dagen later worden opgehaald. Gouden Bruiloft - Zaterdag 20 april zullen Joseph de Letter en Augusta Merckx hun gou den huwelijksfeest vieren. Het begint met een plechtige eucharistieviering in de kapel van O.L. Vrouw ter Eecken, waarna het feest wordt voort gezet in restaurant Orchidee in de Kerkstraat te St. Gillis (B.). Vanaf half vier tot half zes is er gelegenheid om het gouden paar te feliciteren. Koffieconcert - Zondag ver zorgt blaaskapel De Lamsoren onder leiding van Theo Kindt een koffieconcert in Egelan- derstijl in het Dorpscentrum. De musici zijn in Tiroler kledij gestoken. Men begint om 11.00 uur, de toegang is gratis. Uit gevoerd wordt een geheel nieuw repertoire waaronder een aantal solo's door Edwin van Driessche (slagwerk), Mark Broeckaert (Bas) en Paul Eysackers (cornet). Ver der wordt er gezongen door Willy van Puyvelde en Rosita Eysackers-Serrarens. De Lamsoren bestaat uit 26 musi ci die deel uitmaken van de fanfare Vrijheid Eendracht. Bridge - In het café De Vier Jaargetijden speelden de leden van de bridgeclub een wed strijd. Het was een howell 10 met 12 paren. De uitslag was: 1. dames Biesbroeck-Goossen, 2. dames Smulders-Wendels, 3. heren Wauters-Herrewegh, 4. heren Van der Wielen-De Waal, 5. heren Joossen-De Booy. Teerdag - Het dameskoor dat de gezangen verzorgt in de pa rochie van de H. Johannes de Doper hield de jaarlijkse teer dag. Na het opluisteren van een H. mis werd in den Ouden Arend een diner genuttigd. In het bijzijn van de dirigent van het koor en pastoor Claessens werd de avond met gezel schapsspelen doorgebracht. Wijkenvoetbal - Het traditio nele wijkenvoetbaltoernooi dat steeds zoveel succes oogt zal als afsluiting van het voet balseizoen worden gehouden op zondag 2 juni. Door de wijkleiders wordt voor deze sportieve happening nu al op de sportvrienden een beroep gedaan die datum vrij te hou den. Van een onzer verslaggevers HULST - Het door de gemeenten Hulst en Hontenisse gepresenteerde deelplan 'Zorg' biedt weinig aankno pingspunten voor concreet beleid. Het plan heeft een vaag karakter en geeft daardoor ook aanleiding tot onduidelijkheid. Het Instellingenberaad Zorg Oost Zeeuwsch-Vlaanderen heeft dat in een reactie op het ontwer'p-deelplan laten weten aan de B en W's van Hulst en Hontenisse. Ook meent het Instellingen- beraad dat er in het ontwerp plan nogal wat hiaten zitten. Zo wordt een 7x24-uurs be reikbaarheid van de kern functies in de eerstelijnszorg gemist en gaat het plan niet in op de verloskunde. Bij het kruiswerk wordt alleen mel ding gemaakt van de wijkver pleging en de kraamzorg, ter wijl de "preventieve zorg van het kruiswerk en de jeugdge zondheidszorg buiten be schouwing blijven. „De basisgezondheidsdienst vormt een belangrijke taak voor de gemeente. Toch wordt verzuimd aan te geven hoe men deze dienst organisato risch wil invullen". Een zeer belangrijke omis sie is volgens het Instellingen- beraad dat niet wordt inge gaan op de problematiek van de vergrijzing van de bevol king. „Door het zowel relatief als het absoluut toenemen van het aantal ouderen in de sa menleving ontstaat er een wij ziging in de behoefte aan zorg. Een flankerend ouderenbeleid zou op deze zich wijzigende si tuatie moeten inspelen. Een dergelijk beleid is niet in het ontwerpplan opgenomen". Verder wordt volgens het In stellingenberaad voorbijge gaan aan de toename van de druk op de eerstelijnszorg. Beperkt Gezien de in het deelplan weergegeven taakstelling be treurt men dat de basisge zondheidsdienst mogelijker wijs beperkt wordt doordat Hontenisse niet is toegetreden tot de districtsgezondheids dienst. Voorts vraagt het in stellingenberaad zich af hoe de gemeenten de tweedelijns- zorg zouden kunnen beïnvloe den. „De wenselijkheid hiervan wordt in het deelplan uitge sproken, zonder evenwel een indicatie te geven hoe men dit tracht te verwezelijken".

de Stem | 1985 | | pagina 19