McLoughlin leidt in Sealinkrace Ijshockeyers VS verrassen Zweden Verrassingen in toernooi Houston Oostenrijkse pers pessimistisch over kansen op WK Mexico BLESSURE OPHOF 'GROTE F10.295, L F12.995,- I UDTSKODAI Columnist Merkel bestraft wegens kwaadsprekerij Staking op vliegveld kan reis Nieuwzeelands rugbyteam blokkeren kleiiitje intje [ft van Suzuki is een )at komt niet alleen tdaard vijfbak en z'n leen belangrijk voor- Imet één liter op elke lén op 14,9. Ier u van de rust van 1.VANAF 14.295,-. Supporters DS*79 voeren yiMst actie voor nieuw stadion Den Haag wil Olympische wedstrijden Oostenrijkers in military J Voortbestaan Vitesse is onzeker Indeling EK jeugdvoetbal Pascal Jules vooraan in Sarthe knikarm schermen As N n 'ItïilZUËi DE STEMJS VRIJDAG 19 APRIL 1985 WENEN (DPA/ANP) - De kansen van het Oostenrijkse voetbalelftal om zich te plaatsen voor de eindronde van het toernooi om het we reldkampioenschap worden in eigen land na je nederlaag tegen Hongarije (0-3) uiterst laag aangeslagen. 'Minimaal', achtte bondscoach Eisner zelf de mogelijkheid om volgend jaar met Oostenrijk in Mexico te voetballen. In de dagbladen wordt gesproken over een van de bitterste nederlagen in de geschiedenis van het Oostenrijkse voetbal. „Elsner staat nu voor een puinhoop", stelt de Arbeiter-Zeitung vast. „Het is verschrikkelijk enangstaangjagend". Niet alleen de Arbeiter- zeitung, ook de meer populaire dagbladen ge loven, dat er na de ontluistering van Wenen nauwelijks nog mogelijkheden zijn in groep 5 van de voorronde van het wereldkampioen schap de tweede plaats te behalen. Alleen de Kronenzeitung gaat er van uit, dat er nog kan sen zijn, mits coach Branko Elsner de gelegen heid krijgt ten minste een week met zijn ploeg te oefenen voor het duel van 1 mei te Rotter dam. De Oostenrijkse kranten constateren een stemmig, dat het publiek niet meer achter zijn spelers staat. De Hongaren, een kwart van de bijna 20.000 toeschouwers, waren veel luid- druchtiger, maar hadden daartoe ook alle re den. Kurier is in de koppen het duidelijkst. „Een puinhoop" en „Mexico adieu". De krant spreekt van een Oostenrijks treurspel en stipt koel aan, dat de uitslag gemakkelijk groter had kunnen zijn. „Omdat de verdediging geen organisatie toonde, het middenveld niet aan spelopbouw toekwam en er te aanvallend werd gevoetbald. De keuze van drie spitsen was een misgreep. Eén punt in Rotterdam zou nog een kans op de tweede plaats betekenen, maar wie zal een dergelijke score in Rotter dam kunnen afdwingen Die Presse zegt dat het Oostenrijkse elftal een les in modern voetbal heeft gekregen. „Er bestaat natuurlijk nog een theoretische kans verder te komen. Wie daar nog in gelooft, na het voetbal tegen Hongarije, is een dromer. Het elftal heeft zichzelf overleefd, een nieuwe ploeg kan niet in twee weken worden ge maakt." Het ochtendblad haalt aan, dat het Rapid- blok in het elftal, door de plotselinge ziekte van Brauneder en Willfurth was gespleten, maar dat tegelijkertijd ook de Rapid-geest was verdwenen. „Het leek wel alsof de Honga ren voortdurend vrij stonden en wijstuk voor stuk, door twee tegenstanders werden gedekt. Alsof er een groep jonge sprinters stond tegen over een elftal van oudere heren." Kronenzeitung heeft het over een Hongaarse wandeling door Wenen. „De wedstrijd is ge woon aan onze spelers voorbij gegaan. Het klopte nergens. De ploeg leek te bestaan uit mensen, die elkaar bij de aftrap voor het eerst ontmoetten. Wie nu nog niet begrijpt, dat wij de competitie moeten stilleggen voor belang rijke internationale wedstrijden, is werkelijk niet meer te helpen." Coach Branko Elsner concludeert in de grootste Oostenrijkse krant: „Indien wij van Nederland verliezen, moeten wij helemaal op nieuw beginnen. Wij hebben onze beste spelers opgesteld tegen Hongarije. Het heeft niets ge holpen." I zal zijn? Mis. U hebt 1 verbazen hoeveel u 157057 522 paard en niet voor niets onze Ir van 1050 cc, veiligheidsstuur- Voorruit, halogeenkoplampen Beenhakker schrikt van blessures BURTON-ON-TRENT (Reu ter) - De vijfde etappe van de Sealinkrace, een open wieler wedstrijd, is gewonnen door Joey McLoughlin. De Britse wielerprof ver sloeg, na 94 kilometer tussen Streford en Leek, Shane Sut ton, de Australische mede vluchter, in de eindsprint. De zesde etappe, van Leek naar Burton-on-Trent over 87 kilo meter, werd in de massasprint een prooi voor de Brit Mal colm Elliott. De tijdwinst in het eerste gedeelte bracht Joey McLoughin in de leiderstrui. De Nederlandse afvaardi ging speelde in de ritten van donderdag nauwelijks een rol. Tom Cordes zorgde met de ze vende plaats in de zesde etap pe voor de beste prestatie. Ar jan Jagt staat negende in het algemeen klassement op 1.30 van de leider. De uitslag van de vijfde etappe is: 1. Joey McLoughlin (GBr) 94 kilometer in 2.31.33 2. Shane Sutton (Aus) zelfde tijd 3. Phil Bateman (GBr) op 1.50 4. Darryl Webster (GBr) op 2.17 5. Sid Barras (GBr) 6. Nick Barnes (GBr) 7. Dan Frost (Den) 8. Bill Leo Beenhakker (rechts): „...een streep door de rekening..." - foto archief de stem Van onze sportredactie WENEN/AMSTERDAM - Inte rim bondscoach Leo Beenhakker nam gistermiddag met ontzet ting kennis van het bericht dat Ajax-verdediger Edo Ophof ern stig geblesseerd was uitgevallen in de wedstrijd tegen FC Den Bosch (2-2). Beenhakker wekte de indruk met Ophof grote plannen gehad te hebben voor wat betreft de WK-kwalificatie- wedstrijd tegen Oostenrijk op 1 mei. een nieuwe en zuinige 1300 a jifortverhogende vijfversnellings hg voor optimaal wegcontact Loals u ziet (lurven we die gerus DORDRECHT (ANP) - De supportersvereniging van de eerste-divisieclub DS'79 is donderdag begonnen met een actie, die de gemeente moet overtuigen van de noodzaak van een nieuw voetbalstadion. De fans boden wethouder Maas van sportzaken een peti tie aan, waarin zij stelden dat de accommodatie 'van levens belang' is: „Het is de allerlaat ste kans op betaald voetbal in Dordrecht". Zaterdag zal de binnenstad van Dordrecht bevolkt zijn met supporters en spelers, die handtekeningen zullen verza melen. Zondag moet het com petitieduel in samenspraak met bestuur, tegenstander j|yv en scheidsrechter vijf of tien minuten later beginnen, zodat de aandacht kan worden gevestigd op de wens van de DS-aanhang. Burgemeester Van Noorland ontvangt maandag een delegatie van de supportersclub, waarvan hij de verzamelde handtekenin gen krijgt aangeboden. Eerder deze week besloot de raadscommissie voor finan ciën geen gemeentegarantie "an drie miljoen gulden te Verstrekken, omdat het geld hiervoor ontbreekt. De sup porters willen aantonen, dat de Dordtse bevolking een goed Stadion, met ruimte voor ruim elfduizend toeschouwers, Wenst. Op de luchthaven Schwegat van Wenen, waar de bonds coach door de staking van de verkeersleiders op Schiphol een vertraging van zes en een DEN HAAG (ANP) - De ge meente Den Haag wil in sa menwerking met het bedrijfs leven een deel van de Olympi sche Spelen van 1992 binnen zijn grenzen krijgen. De ge meente presenteerde donder dag twee mogelijke Olympi sche accommodaties: het sportcentrum De Uithof en de Houtrusthallen. Een studie naar de mogelijkheden van een Haags Olympisch avon tuur is uitgevoerd door een aannemersmaatschappij en een architectenbureau. De plannen werden aangeboden aan de Stichting Olympische Spelen Amsterdam 1992. BREDA - De military 'Baro nie Breda' die eind april ge houden wordt, kent een zeer sterk deelnemersveld. Giste ren meldden zich nog twee Oostenrijkse combinaties bij de organisatie. Ing. G. Hölzleithner met het paard 'Zaragoza' en J. Pichter met 'Cromwell II' hebben zich laten inschrijven voor dit grootste evenement. ijk en de allure van een spod- prijskaartje van Skoda. Sigr®'e vinnige 1300 cc motor; vijfver- voor en achter; sportieve specificaties en prijzen voorbehoij^j krage van Riel, BREW tlaseweg 37-41, tel. 01W itomobielbedr. Faasen'| EUZEN, TransportstraaH ZWEIBRUCKEN (DPA/SID) - De voormalige trainer Max Merkel moet voetballer Hans-Günther Neues 10.000 mark (11.500 gulden) smartegeld betalen. Merkel had vo rig jaar in zijn column in het Westduitse boulevardblad Bild over de oud-speler van Bundesligaclub l.FC Kai- serslautem geschreven: „Neues speelt tegenwoordig ge lukkig in Hong Kong. De moeders in Kaiserslautern kun nen rustig gaan slapen, hun dochters hoeven niet meer bang te zijn op straat." Het gerechtshof van Zweibrücken behandelde donder dag het hoger beroep, dat door Neues was aangetekend. Hij had eerder voor de rechtbank van Kaiserslautern 100.000 mark (115.000 gulden) geëist. De rechter vond 10.000 mark reëler, maar Neues nam hiermee geen genoe gen. Volgens Merkel was zijn opmerking juist positief be doeld: „Neues is een knappe kerel. Dan is het toch logisch dat moeders bang zijn hun dochter te verliezen." Merkel kreeg van het gerechtshof te horen, dat hij de eer van Neues diep had gekrenkt. De voormalige oefen- meester werd bijgestaan door een afvaardiging van het concern van uitgever Axel Springer en twee redacteuren. Het bedrijf zal een bijdrage moeten leveren aan het te be talen bedrag. Het journalistenduo, dat Merkel van advie zen voorziet, werd niet aansprakelijk gesteld. half uur opliep, en derhalve de avondtraining van Volendam miste, reageerde Beenhakker geschrokken toen hem een ac tuele Nederlandse krant in handen gespeeld werd. „Dit is toch niet waar hè. Uitgerekend Ophof. Dat is een grote strop, het zou een streep door de rekening zijn als hij niet kon spelen. En heeft Boe- ve ook niet gespeeld? Slechte zaak voor ons." Edo Ophof heeft gistermor gen in het Amsterdamse Lu- cas-ziekenhuis foto's van zijn knie laten maken. Ophof: „Ge bleken is, dat er gelukkig niets kapot is. Maar de buitenban den hebben wel een flinke op donder gehad. Daaromheem zit een fikse bloeduitstorting. Pas als die weg is, kan gecon stateerd worden of de knie banden schade hebben opgelo pen." „Met de doktoren is afge sproken dat ik me twee keer per dag in het Lucas-zieken- huis laat behandelen. Of ik op 1 mei tegen Oostenrijk be schikbaar ben, laat zich slechts raden. Vergeleken met gisteren is het al een stuk be ter. Maar concreet valt er wei nig over te zeggen". Over de toedracht vertelde Ophof: „Er kwam een bal tus sen Pattinama en mij in. Ik maakte een sliding, en Patti nama zette niet zijn voet tegen de bal, maar ving mij met ge strekt been op. Ik krijg de noppen vol in mijn knie. Het was dus niet, zoals sommige kranten schreven, mijn eigen schuld." Peter Boeve denkt zondag wel te kunnen spelen. „Tegen Go Ahead Eagles verrekte ik een spiertje. Maar ik moest nog even in het veld blijven. In die periode kreeg ik een tik op mijn knie, waardoor de bin nenband van mijn rechterknie opgerekt werd. Gisteren heb ik voor het eerst weer met de bal getraind. Ik hoop zondag tegen FC Groningen te kun nen spelen. Voor Ajax is dat ook belangrijk, want Meeuws, Spelbos en nu ook Ophof in de lappenmand betekent dat toch wel een te grote aanslag op het bestand van verdedigers." Een spelbeeld uit de spectaculaire wedstrijd tussen de ijshockeyers uit de Verenigde Staten en Zweden. FOTO AP PRAAG (DPA) - De grootste verrassing van de vijftigste strijd om het wereldkam pioenschap tot nu toe kwam op naam van de Verenigde Staten. De in de hoogste groep teruggekeerde Olym pische kampioen van 1980 versloeg Zweden met 4-3. Na de afgang tegen de Sovjet unie (1-11) maakte Millen in de derde periode het win nende doelpunt. Het ijshockey team van West-Duitsland heeft op de tweede dag van de wereldti telstrijd in de A-groep in Praag een gevoelige neder laag geleden tegen Canada: 0-5. Het was de tweede ver- liespartij van de Westduit sers, die tegen Zweden een gelijkopgaande wedstrijd hadden gespeeld. Toen moest het team van Xaver Unsinn pas in de der- de en laatste periode buigen, nu was de strijd feitelijk reeds na het eerste speelge- deelte voorbij. Al na 31 se conden nam Canada, in de Tsjechoslowaakse hoofdstad vertegenwoordigd met de tweede garnituur, een voor sprong. Die werd in twintig minuten uitgebreid tot 3-0. Zowel in de tweede als de derde periode scoorden de Canadezen nog één keer. De Sovjetunie, de negen- tienvoudige titelhouder, had de handen vol aan Finland, dat na het doelpunt van Tik- kanen in de tweede periode een plotselinge opleving be leefde. De Sovjets leidden toen reeds met 3-0, maar het kostte hen toch nog de nodi ge moeite de zwakkere te genstander tot overgave te dwingen. Het vijfde doel punt van Makarov tijdens het toernooi zorgde voor de eindstand van 5-1. Canada - West-Duitsland 5-0 (3-0,1-0, 1-0). Doelpunten: Tanti (3), Maloney, Vaive. Strafminuten: Canada 10, West-Duitsland 4 Sovjetunie - Finland 5-1 (2-0,2-1,1-0). Doelpuntenmakers: Sovjetunie: Ka- satonov, Vamakov, Gimajev, Maka rov, Fetisov; Finland: Tikkanen. Strafminuten: Sovjetunie 10; Finland 12. Verenigde Staten - Zweden 4-3 (1-1,2- 1, 1-1). Doelpuntenmakers: Verenigde Staten: Donatelli, Dorion, Mark John son, Millen; Zweden: Nilsson (2), Pet- terson. Strafminuten: Verenigde Sta ten: 16, Zweden 18. De stand: 1. Sovjet unie 2-4 2. Canada 2-4 3. Tsjechoslo- wakije 1-2 4. Zweden 2-2 5. Verenigde Staten 2-2 6. Oost-Duitsland 1-0 7. Bondsrepubliek 2-0 8. Finland 2-0 HOUSTON (AFP) - John Lloyd en Paul McNamee hebben voor verrassingen gezorgd bij het 200.000 dollartoernooi van Houston. Pat Cash en Joakim Nyström, die vorige week nog John McEn roe versloeg, werden het slachtoffer van deze niet geplaatste spelers. John Lloyd versloeg de als vierde geplaatste Pat Cash met 6-2, 6-3, terwijl Paul McNamee de nummer vijf Joakim Nyström met 6-1, 6-4 geen kansen gaf. Voorts won Ramesh Krishnan met 6-3,4-6,6-4 van Brad Gilbert. Kevin Curren, de Zuidafrikaan, die tien dagen geleden de Amerikaanse nationaliteit kreeg, was de enige van de aantre dende geplaatste spelers, die zich kwalificeerde voor de kwartfi nales. Hij versloeg Sandy Mayer met 7-6 (7-4), 6-4. De uilslagen:Eerste ronde: Guillermo Vilas (Arg) - Vijay Amritraj (Ind) 7-5,6-2. Tweede ronde: Kevin Curren (Zaf) - Sandy Mayer (VSt) 7-6(7-4), 6-4; John Lloyd (GBr) - Pat Cash (Aus) 6-2,6-3; Paul McNamee (Aus) - Joakim Nystroem (Zwe) 6-1,6- 4; Ramesh Krishnan (Ind) - Brad Gilbert (VSt) 6-3,4-6,6-4. De tweede ronde van het damestoemooi van Amelia Island heeft enkele slachtof fers geëist onder de geplaatste speelsters. De als zesde geplaatste Hongaarse Andrea Temesvari verloor met 0-6, 6-1, 4-6 van de Italiaanse Anna Maria Cecchini en de nummer elf Lisa Bonder werd met 4-6, 0-6 uitgeschakeld door de Oostenrijkse Petra Huber. De aanvoersters van de plaatsingslijst Chris Lloyd-Evert en Hana Mandlikova handhaafden zich. Lloyd, die het toernooi driemaal achtereen heeft gewonnen, zege vierde met 6-2,6-0 over de Zwitserse Petra Jauch en Mandlikova versloeg Vicki Nel son: 7-6 (7-3), 6-2. WELLINGTON (Reuter) - De reis van het rugbyteam 'All Blacks' naar het vanwege de apartheidspolitiek omstreden Zuid-Afrika kan worden ge blokkeerd door een staking op het nationale vliegveld van Nieuw-Zeeland. Dat bleek donderdag tijdens een spoedvergadering van de vakbonden van Nieuw-Zee land. De verwachting was, dat de bijeenkomst lang zou du ren. In het land en in Zuid- Afrika is grote opschudding ontstaan, omdat het nationale team 'All Blacks' tegen de uit drukkelijke wens van de rege ring in wedstrijden zal spelen in het land van de apartheids politiek. Dat besloot de rugby bond woensdag. De reis duurt van juli tot september. Voor zitter Ces Blazey van de rug bybond zei, dat zijn bestuur niet zozeer zal bezwijken voor vreedzame acties, maar veel eerder voor gewelddadighe den. In Nieuw-Zeeland roeren behalve de vakbonden ook an dere organisaties zich. In ieder geval zal 3 mei een nationale protestdag zijn. De kerkelijke instanties maakten met woord en klokgelui hun ongenoegen kenbaar over de trip. Daarmee gaven ze gehoor aan de op roep, die de Zuidafrikaanse Raad van Kerken woensdag deed. Leden van anti-apart- heidsgroepen legden donder dag een krans in het park rond het rugbystadion van Wel lington, waar in 1981 hevige rellen plaatsvonden tijdens de wedstrijd van het Zuidafri kaanse Springbok-team. De werknemers van het hotel waar de bestuurders van de rugbybond logeerden begon nen aan een staking van 24 uur. Woensdag had Blazey nog benadrukt, dat hij niet bang was voor geweldpleging. In zowel Nieuw-Zeeland als Zuid-Afrika hadden anti apartheidsbewegingen massa demonstraties aangekondigd. „Begrijp me goed", verduide lijkte Blazey de wijziging van zijn standpunt. „De enige re den om niet te gaan is een overduidelijk bewijs van le vensgevaarlijke acties tegen onze spelers". De voorzitter van de Over koepelende Afrikaanse Sport raad heeft een oproep ge stuurd naar zijn leden tot een boycot van Nieuw-Zeeland. Aanleiding is de trip van de All-Blacks, het Nieuwzee- landse rugbyteam, aan Zuid- Afrika. Tessema Ydekchew, de Ethiopische voorzitter van de raad, stelde verder een schorsing voor van Nieuw- Zeeland op de Gemenebest- spelen, die het volgende jaar in Schotland worden gehou den. Nickson (GBr) 9. Adrian Timmis (GBr) 10. Malcolm Elliott (Gbr) allen in dezelf de tijd als Webster De uitslag van de zes de etappe is: 1. Elliott 87 kilometer in 2.18.43 2. Dave Miller (GBr) 3. Steve Fleetwood (GBr) 4. Sutton 5. Frost 6. Ste phen Porter (GBr) 7. Tom Cordes (Ned) 8. Pete Longbottom (GBr) 9. Arjan Jagt (Ned) 10. Sid Barras (GBr) alien in de zelfde tijd als Elliot Het algemeen klas sement is: 1. McLoughlin 11.55.22 2. Lars Jensen (Den) op 9 seconden 3. Sutton op 15 4. Barras op 1.26 5. Jagt op 1.30 6. Alan Gomall (GBr) op 1.33 7. Bateman (GBr) op 2.15 8. Elliott op 2.22 9. Webster op 2.23 10. Frost op 2.27 Van onze sportredactie ARNHEM - Komt er op zeer korte termijn geen forse fi nanciële injectie vanuit het bedrijfsleven, dan houdt de Arnhemse eerste divisie-club Vitesse er na dit seizoen mee op. De Arnhemse betaald-voet balvereniging is het water tot aan de lippen gestegen. Ener zijds door de dramatisch te ruglopende bezoekersaantal len - afgelopen woensdag wa ren er tegen DS'79 nog geen 600 betalende toeschouwers - maar ook omdat men er dit seizoen niet in is geslaagd om de schuldenlast die de afgelo pen jaren is opgebouwd vol doende terug te brengen. De complete spelersgroep is gisteravond door het Vitesse- bestuur op de hoogte gebracht. De spelers reageerden uiterst geschrokken. Het grootste deel van de Vitessenaren staat nog minimaal tot en met volgend seizoen onder contract bij de Arnhemse club. De spelers-salarissen wer den tot nog toe gewoon door betaald. Dat zal zoveel moge lijk tot het einde van dit sei zoen gebeuren. PARIJS (AFP) - Het Neder lands jeugdelftal voor spelers tot zestien jaar is voor de eind ronde van de strijd om het Europese kampioenschap in een groep ingedeeld met Bul garije, Noorwegen en de DDR. De strijd om dat Europese kampioenschap zal van 17 tot 26 mei worden afgewerkt in Hongarije, Nederland speelt zijn groepswedstrijden in Györ. De complete groepsindeling is: A; (Za- laegerszeg) Sovjet Unie, Hongarije, BR Duitsland en Portugal. B: (Szeged) Italië, Joego-Slavië, Spanje en Zweden. C: (Györ) Bulgarije, Noorwegen, DDR en Nederland. D: (Szolnok) IJsland, Schot land, Frankrijk en Griekenland. De hal ve finales, winnaars A-C en B-D, vinden, net als de finale, plaats in Boedapest. ALENCON (AFP) - De Frans man Ronan Pensee heeft don derdag de tweede etappe van het Circuit van de Sarthe, een open wielerwedstrijd, gewon nen. Hij legde de 190 kilometer van Saint-Calais naar Alen- con af in 4 uur, 40 minuten en 47 seconden. Zijn landgenoot Pascal Jules eindigde op één seconde als tweede, voor de beste Sovjetrus, Oleg Jaros- jenko, die op 51 seconden volg de. Jules nam de leiding in het algemeen klassement. De uitslag:l. Ronan Pensee (Fra) de 190 km in 4.40,47 2. Pascal Jules (Fra) op 1 se conde 3. Oleg Jarosjenko (Sov) op 51 sec. 4. Serge Polloni (Fra) op 52 sec. 5. Victor Demidenko (Sov) op 53 sec. Algemeen klassement:l. Jules 5.07,27 2. Pensee op 34 seconden 3. Demidenko op 35 4. Jarosjen ko op 1,03 5. Polloni op 1,08 (ADVERTENTIE) e ZON vóór zijn, hoeft niet duur te zijn Geertruidenberg, Graaf Janstraat 7-, 01621-13836 Gilze, Kerkstraat 9,01615-2025 Breda, Diks Muidenstraat 41 076-876429 Etten-Leur, Peppelgaard 78, 01608-20974 Zevenbergen. De Putte 16, 01680-26828 MIDL0TT0 Uitslag MidlottoDEN HAAG (ANP) - De winnende getal len van de Midlotto 15a van donderdag zijn: 7 - 9 - 13-22 - 30 - 41. Reservegetal.' 14. Cijferspel: 180268 Extra prij zen: 934,3205 en 64026.

de Stem | 1985 | | pagina 7