nast 1EST' Zeeuwse garnaal wel, mossel niet in de lift 1CREA TIEHAL KOMT ER IN CADZAND-BAD PvdA twijfelt aan nut totaalbestek Oosterscheldedam Ziekenfonds weigert geld voor oogoperatie jongetje Gregoriaans Koor 15 jaar actief in regio X P Sanering grond Cruson kost 180.000 gulden STAAT DER NEDERLANDEN Twintig spitters bekeurd GINA ZEELAND i b-avond ir transport iio-actief iteriaal RIJPAG 19 APRIL 1985 T20 PAGINA ZEELAND 4 - VAN ZEELAND VRAGEN OVER VOORTGANGSRAPPORT W erkgelegenheid Zwart op wit POST-SOUBURG lanifestatie gen racisme n fascisme WIELER TOE RIS T De Smit wint derde proef Plaatselijk nieuws Eede Oostburg IJzendijke RAAD VAN BEROEP OM UITSPRAAK GEVRAAGD markten Jeugdbelang timmert aan de weg WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN LEIMIIMG 1985 Hartewens Niet best een onzer verslaggevers JEUZEN - Het Komia line Nee houdt op dnnl g 25 april een Info, 1 rond in een boveiu het Zuldlandtheater iuzen, aanvang 19.30 uut"l t thema is 'Transport ra ctief materiaal in al jjl en'. Sprekers zijn onde e Hans Guyt van Green, en Kees van Nimwei e Vervoersbond FNV. ils bekend beschuldit >mité met name het Ter! nse overslagbednjj st de Meyer ervan 1 en te zijn bij de doorvu et giftige en radio-actis anium-hexafluoride. D( if wordt zowel gebruil kernwapens als voo, entrales en was ook aar van de vorig jaar vooi elgische kust gezonkei -Louis. n hoopt dan ook op de in. itie-avond vertegen: iigers van personeel en ;ie van August de Meyei inen begroeten. plaus voor burge ter Ockeloen, die st het kunstwerk onthuld in het ieuwde bejaarden- S. - FOTO WIM KOOYMAN gaan. Wat wil je nog verklaarde hij onder eit van de aanwezi- an wie sommigen door :ns werden bedacht :n 'fles met inhoud'. bewoners vooral had- rel reden tot die feest- de, want de twee jaar d verbouwing ging hen regelmatig ge- met het nodige onge- L, een onzer verslaggevers .BURG Sanering van fstêrk vervuilde grond op zgn- Cruson-terrein in eskens gaat de gemeente Ltburg minstens 180.000 gul- f kosten. Ijlt zei gisteravond de wet- iider van financiën, J. Tho- toen de Oostburgse ge meenteraad beraadslaagde over de aankoop van het on derhavige terrein. Met de stemmen van de ge hele WD-fractie, inclusief de wethouder, tegen, besloot de raad de betrokken grond aan te kopen. VVD-er A. Legrand dacht dat de gemeente hiermee een nadelige zaak deed. Hij ver wachtte dat aankoop, sanering van de grond en sloop van de erop staande bedrijfsresten, alles bij elkaar zo'n zes ton zouden gaan kosten. „Daar kunnen wij andere dingen voor doen in Breskens", zo zei hij. „En dan laat je de buur man maar met de rotzooi zit ten", interrumpeerde PvdA- raadslid C. van de Ree-Slab- bekoorn. Overigens blijken op het terrein nog drie vaten met gif tige stoffen te liggen. Wethou der openbare werken A. de Feijter zei dat afspraken wa ren gemaakt dat, zodra de ge meente eigenaar van de grond is, deze vaten verwijderd wor den. ide werd op 8 oktober in omdat zijn rijgedrag op- ■en niet bij zich had, maar it ze even te voet thuis te jegen van de politieman spen, waardoor de man op Voedend verzette V. zich enslotte liet hij zich toch j de bloedproef die aan- bier had gedronken dan tuur van een motorvoer- de politie en het alcohol- r. veroordeeld tot een boe hij bovendien zes maan- ergeefse oppositie egen bouw sporthal Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De PvdA-Tweede-Kamert'ractie krijgt steeds meer twijfels over het nut van een totaalbestek voor alle resterende Oosterscheldewerken. Dat totaal bestek is de minister vorig jaar aangeraden door de commissie-Le Blanc, die in opdracht van de bewinds vrouwe probeert nieuwe kostenoverschrijdingen te gen te gaan. In zijn schriftelijke vragen over het laatste half jaarrap port over de Oosterschelde werken wil het Kamerlid Zijl stra van de minister weten, of zij nog steeds denkt dat het to taalbestek financieel gezien de beste resultaten zal opleveren. Voorts wil hij weten welke ad- Itven daarvoor leek het nog er een 'monsterverbond' issen de PvdA en D&T zou Innen. Beide fracties hadden listige bezwaren tegen het iegevoorstel. De sociaal-de- craten vonden dat de nieu- toeristische attractie in tdzand-Bad niet uitgerust »et worden met twee laashbanen, zoals het colege- liorstel luidt. Ze stelden voor d de te bouwen hal zodanig vergroten dat er inplaats n de geplande twee tennis- Lnen er drie komen. Volgens de Vries (PvdA) is er veel eer behoefte aan tennisha ll dan aan squashbanen. monde van A. Verhage lleitte de fractie van D&T Van een onzer verslaggevers OSTBURG - De gemeenteraad van Oostburg [gisteren akkoord gegaan met het voorstel [an het college om in Cadzand-Bad een sport- a recreatiehal te bouwen voor een bedrag van [reemiljoen gulden. |Voor het voorstel van het college in stemming n, verliet de complete fractie van Dorpsbelangen [Toerisme (D&T) de raadszaal. Deze fractie maakte [i kenbaar het niet eens te zijn met de gevolgde gang n zaken. voor het intrekken van het collegevoorstel. De fractie be treurt het dat een aannemers bedrijf uit de regio niet de bouwopdracht heeft gekregen. Dit bedrijf, LAB Sluis, had niet als laagste ingeschreven op de opdracht. Het bedrijf zat 150.000 gulden boven de laag ste inschrijver, een bouwbu reau uit Brabant. Het Sluise bedrijf heeft de afgelopen week alle Oostburgse raads fracties benaderd. Zelfs tij dens een schorsing gisteren voerde Verhage overleg met een werknemer van LAB. Wethouder A. Feijter deelde mee dat vijf aannemingsbe drijven zijn benaderd. „Het bedrijf dat het laagst heeft in geschreven krijgt de opdracht voor de bouw van de sport hal", zei hij. Het monsterverbond tussen de twee fracties ging niet door omdat de PvdA het niet eens kon worden met D&T. De so ciaal-democraten voelden er niets voor om opnieuw alle be drijven te laten inschrijven. Verhage stelde dat voor om zodoende de werkgelegenheid in de streek veilig te stellen. De wethouder deelde hem echter mee dat 'zwart op wit' met het Brabants bedrijf is overeen gekomen dat alle be drijven uit de regio door de hoofdaannemer zullen worden benaderd. „Dat is een eis van ons. Wij zorgen zodoende voor de werkgelegenheid in de streek", zei de Feiiter. Het voorstel van de PvdA om geen sqaushbanen aan te leggen maar de sporthal wel te vergroten werd verworpen met twaalf tegen vijf stem men. Het raadslid R. Calon stemde met de sociaal-demo craten mee. Alleen de vier le den van D&T steunden het eigen voorstel om het college voorstel terug te nemen en op nieuw de zaak te bekijken. |A Verhage (D&T). - FOTO ARCHIEF DE STEM leine 500 leden telt de iging momenteel. Wat bestuurssamenstelling zijn er twee vacatu- rreman: „Een actief be- moet vooral alert zijn s oude dingen voor het lacht te bewaren. t streft zijn wij te lang lapende vereniging ge" als je bekijkt wat er al aal verdwenen is uit ;adsbeeld". Vaneen onzer verslaggevers OST-SOUBURG - In Oost- iiiburg wordt op de geboor- van Hitier, zaterdag 20 Ml, een groots opgezette ma- statie tegen racisme en t^lsme gehouden. is gezorgd voor een uit- id cultureel programma. Wier is er een foto-tentoon- ffling van de Anne Frank achting, een derde-wereld- JMienbeurs en een forumdi- isste. Het gebeuren is georgani- M door Molukse organisa- s het sociaal-cultureel 'Mt in Vlissingen. Plaats van "deling is gemeenschaps- "'rum De Zwaan. Er zijn Wfedens van de Surinaamse «ijver Edgard Cairo (14 de Molukse dansgroep uburg (is uur), een Hindoe- ®nse muziekgroep (15.30 *1. de Chileense kindercul- «groep Campanitas (16 en van een Molukse fluit- ^PM uur). Avonds begint men om 20 met een optreden van het inrif 6 '50or Merantu. Dan ook de forumdiscussie l Deelnemers zijn de arte Vrouwenorganisatie, Advocatencollectief (bei- Pit Arnhem), het Lande- u, Platform Buitenlandse j^'ders (Amsterdam) en het Antiracisme/antifas- uit Vlissingen. manifestatie wordt afge- kJn met optredens van de .gaarde salsagroep Cha- J&a (Amsterdam) en het Links Kollektief Walche- Van onze correspondent DRAAIBRUG - De derde proef, de wegwedstrijd, in het kader van het jeugdclubkam pioenschap van De Wielertoe rist, werd gewonnen door Ri- cardo de Smit uit IJzendijke. Hij loste twee kilometer voor de streep zijn enig over gebleven concurrent Marco Corthals, om met een kleine minuut voorsprong te zegevie ren. Een knappe prestatie lever de eveneens de 8-jarige Abi van Lare die heel wat oudere leeftijdsgenoten achter zich hield. Dit jeugdclubkampioen schap omvattte de leeftijdsca tegorie 7 tot en met 13 jaar. De laatste proef, een tijdrit, is zondag 21 april. Uitslag wegwedstrijd: 1. Ricar- do de Smit, IJzendijke, 11 kilome ter in 19 minuten en 30 seconden; 2. Marco Corthals, Draaibrug; 3. Leo- nie van Lare, Sluis; 4. Perry Rijc- kaert, Draaibrug; 5. Abi van Lare, Sluis. Na de rollenkoers, cross en weg rit, is de stand voor het kampioen schap als volgt: 1. Ricardi de Smit 59 punten, 2. Marco Corthals 58, 3. Leonie van Lare 53,4. Abi van La re 42,5. Edwin Blondeel 41 punten. viezen Le Blanc de bewinds vrouwe heeft verstrekt, buiten de goedbedoelde raad dat 'een zware onderhandelingsdele gatie' van Rijkswaterstaat over dit totaalbestek een con tract zou moeten voorberei den. Net als Eversdijk (CDA), die al een dag eerder zijn vragen indiende, wil ook Zijlstra we ten wat de gevolgen zijn, fi nancieel en in tijd, van de ge constateerde procedéfouten in de in de stalen schuiven ver werkte buizen, en welk risico deze fouten inhouden voor het functioneren van de schuiven. Evenals Eversdijk heeft kennelijk ook Zijlstra opge vangen dat in afwijking van de laatstbekende plannen, nu toch weer zou worden overwo gen de compartimenterings- dammen achterin de Ooster- schelde (Oester- en Philips- dam) met stortsteen in plaats van met zand te sluiten. Stort steen is duurder, maar mak kelijker verwerkbaar en min der riskant voor het milieu. Hartweek - De collecte ten ba te van Nederlandse Hartstich ting bracht in Eede 742,10 op. Drumband - Voorzitter A. Gossije en penningmeester J. Boone van de Oostburgse drumband Harmonie treden zaterdag 20 april officieel af. Jarenlang hebben zij zich in gezet voor de vereniging. Als dank hiervoor zijn ze beiden benoemd tot ere-lid. De offi ciële huldiging vindt zaterdag plaats in de Nederlands Her vormde kerk van Oostburg, aanvang 16.00 uur. Bridge - De Oostburge Brid geclub hield de wekelijkse competitie-avond. De uitsla gen waren: Groep A (Howell van 8 paren): 1. Echtpaar Buysrogge, 2. echtpaar Brug ge, 3. heren Barendregt/Lan- gedijk, 4. echtpaar Van Wan- rooy. Groep B (Howell van 10 paren): 1. dames Backerra- Kok, 2. echtpaar Legrand, 3. mevrouw Marteyn/heer Van der Hooft, 4. echtpaar Ger- naert. Wafelactie - Showdrumband Jeugdbelang houdt zaterdag 20 april een wafelactie. De op- bengst is bestemd voar het uniformenfonds en aankoop van nieuwe instrumenten. Le den van Jeugdbelang kloppen in de loop van zaterdag bij de plaatselijke bevolking aan. De Zeeuwse Joeri bij moeder op schoot. - FOTO DE STEM DICK DE BOEh Van een onzer verslaggevers SINT-MAARTENSDIJK - Het ziekenfonds MZB te Bergen op Zoom weigert de operatie te betalen waar door de Bergse oogarts Os car Lopes Cardoso de zesja rige Joeri van Harlingen uit Sint-Maartensdijk in staat wil stellen weer goed uit al lebei zijn ogen te kijken. Door een ongeluk is name lijk het linkeroog van Joeri dusdanig beschadigd dat hij daarmee alleen maar licht en donker kan waarnemen. Met een uit Amerika ge- importeerde lens, geslepen uit diepgevroren hoornvlies, kan het euvel worden ver holpen. Lopes Cardoso is de enige oogarts in Nederland die aan een dergelijke lens kan komen. Het ziekenfonds MZB zegt het aanbrengen van die lens niet te betalen omdat een dergelijke behan deling niet is opgenomen in het ziekenfondspakket en ook geen ingreep is, die door andere oogartsen (de zoge naamde beroepsgenoten) als algemeen gebruikelijk wordt aangemerkt. De moeder van Joeri, me vrouw S. van Harlingen- Diesveld, wil nu bij de Raad van Beroep aan de bel trek ken om de weigering van het ziekenfonds ongedaan te maken. Volgens Lopes Cardoso is het zo, dat in de kring van de Nederlandse oogartsen het een ongebruikelijke ingreep is. Maar in Amerika wordt de techniek al een jaar of tien toegepast en met succes. De techniek houdt in dat uit hoornvlies gemaakte lenzen op het oog worden bevestigd. „In Amerika hebben ze er voortreffelijke resultaten mee geboekt. Men be schouwt het daar als de techniek voor behandeling van kinderen", voert Lopes Cardoso aan. De operatie kan poliklinisch (zonder op name in het ziekenhuis) en onder plaatselijke verdoving gebeuren. Hij is vorig jaar zelf in de Verenigde Staten geweest voor een opleiding, speciaal afgestemd op het gebruik van die nieuwe lenzen. En alleen de oogartsen die deze opleiding achter de rug heb ben, kunnen die lenzen be stellen. „De techniek op zich is niet zo moeilijk. De opera tie is maar een uurtje werk. Alleen vereist het een inten sieve nacontrole en nabe handeling. Met de techniek zullen ze in Rotterdam en Leiden geen moeite hebben. Alleen; ze zijn van daaruit niet naar die cursus geweest en krijgen de lenzen niet", merkt Lopes Cardoso op. Het aanbrengen van een Amerikaanse lens door de Bergse oogarts kost onge veer ƒ5200. Voor de lens al leen al vraagt de fabrikant 855 dollar. „Het is niet de be doeling dat we die voor iedereen gaan gebruiken, maar alleen in gevallen waarin er geen andere mo gelijkheid is", aldus Lopes Cardoso. Hij zegt alle infor matie aan het ziekenfonds te hebben doorgegeven. Het stoort hem dat het MZB zon der verder overleg met hem betaling van de operatie heeft afgewimpeld. En de kleine Joeri zou er mee geholpen zijn. Een bril en gewone contactlenzen zijn voor hem geen oplos sing. Probleem is ook dat Joeri eigenlijk zo snel moge lijk geholpen moet worden. „Anders krijg je het oog niet meer aan het kijken", zegt Lopes Cardoso. Maar me vrouw Van Harlingen ver wacht dat de Raad van Be roep meer dan een jaar no dig heeft om haar protest te gen het MZB te behandelen. De moeder van Joeri: „Maar toch zet ik door. Ik doe het niet alleen voor mijn zoon, maar voor alle andere mensen die met de uit Ame rika afkomstige lens gehol pen zouden zijn. Veel men sen weten van het bestaan daarvan niet af". MZB-directeur mr. A. Takx zegt geen oordeel te willen vellen over de des kundigheid van Lopes Car doso als oogarts. Hij voert aan dat het voor zijn zieken fonds niet mogelijk is voor deze ingreep te betalen. Louter omdat die niet in het verstrekkingenpakket is op genomen. Over hetgeen in dat pakket thuishoort, voe ren de Nederlandse zieken fondsen regelmatig overleg met de medici. „Het is niet aan het MZB om te bepalen wat wel en niet kan", vindt directeur Takx. AMSTERDAM - In Bintje 50mm werden 174 contracten verhandeld voor levering april '84 bij een prijs van 21,00 tot ƒ20,10 per 100 kg, voor levce- ring mei'84 211 contracten te gen 17,50 tot 16,80 alsmede 23 contracten voor levering apr '85 tegen 29,70 tot 29,40. De stemming was nauwelijks prijshoudend voor april 1984 en 1985 en flauw voor mei 1984. Van onze correspondent IJZENDIJKE - Showdrum band Jeugdbelang uit IJzen dijke heeft in de afgelopen maanden tijdens optredens veel succes geboekt. De komende maanden staat de agenda boordevol optre dens in eigen land, maar ook in België en Frankrijk. Tot nu toe heeft de show drumband zeven optredens achter de rug onder andere in het Belgische Genk, Menen en Moeskroen, terwijl in Frank rijk bovenop de Cosselberg werd opgetreden. Binnenkort staan optredens gepland in Gent, Meulebeke, Charleroi, Antwerpen en twee keer in Parijs. Ook staat een drie daags optreden in Les Pieux, een stadje bij Cherbourg (Nor- mandië) op de rol. Koninginnedag, 30 april treedt de groep op in IJzendij ke zelf en in Hoek, waar te vens de nieuwe show in pre mière gaat. Van onze correspondent OOSTBURG - In december van dit jaar is het vijftien jaar. geleden dat het Westzeeuwschvlaams Grego riaans Koor, gevormd door zangers uit verschillende (vroegere) kerkkoren, van start ging. Sindsdien is dit regionale koor een bekende verschijning geworden in de parochieker ken van West-Zeeuwsch- Vlaanderen, waar regelmatig de eucharistievieringen wor den opgeluisterd met de vele eeuwen oude Gregoriaanse gezangen. Ondanks het feit dat het tweede Vaticaanse Concilie de volkstaal en de volkszang mo gelijk maakte, bleef het Gre goriaans bestaan en verscheen er onder Paus Paulus VI nog een nieuw 'Graduale', het offi ciële zangboek voor de litur gie. „Op het ogenblik lijkt het Gregoriaans bezig aan een co- me back, want als het koor aan alle vraag moet voldoen, dan zijn we week-in week-uit (ADVERTENTIE) Van onze correspondente THOLEN - De rijkspolitie groep Tholen heeft in sa menwerking met de rijks politie te water gisteren een grootscheepse spitters- controle gehouden op het eiland Tholen en St. Phi- lipsland. Er werden 75 spitters ge controleerd, waarvan er 20 in overtreding waren. Te gen deze 'pierenstekers' wordt proces-verbaal op gemaakt. wel ergens bezig", aldus Wal ter Dierick uit Aardenburg, sinds september 1983 dirigent van het koor. „Het zou prachtig zijn, maar ik weet niet hoe ik zoiets moet organiseren, want de meeste leden hebben tegenwoordig meer verplichtingen dan het zingen in een koor alleen. Bo vendien wordt het op den duur een kostbare aangelegenheid, want bus en auto's rijden nu eenmaal niet gratis", aldus de dirigent, die bijzonder geluk kig is met de prima sfeer in het koor en de constante om vang. Thans zijn er 23 actieve leden, waarvan de oudste 77 en de jongste 17 jaar is. In het afgelopen jaar trad het koor 46 keer op in de West- zeeuwschvlaamse parochies en daarvoor waren 23 repeti ties nodig. Ook de komende tijd wordt het weer druk voor het koor, zowel in het westen als in het oosten, want in juni gaat het koor naar Sas van Gent. Een hartewens blijft een op treden in België. De weg lijkt daarvoor open nu er voor het eerst een koorlid van 'over de grens' is. „We repeteren en zingen graag. Vooral daar waar geen koor meer bestaat, dat zich uitsluitend met Gre goriaans bezig houdt, zijn we welkome gasten en wordt ons optreden gewaardeerd", zegt dirigent Dierick. Het koor kan best nog een paar zangers ge bruiken, want door ouderdom en vertrek uit de streek valt er zo af en toe toch wel eens eentje af. bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 23 april vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 juni aflossing in 10 jaarlijkse termijnen van 1 juni 1991 af inschrijving 23 april a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 3juni1985 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs VLISSINGEN (ANP) - De garnalensector in Zeeland heeft vorig jaar geen aantoon baar nadeel geleden door de zogenaamde garnalenaffaires. Dat blijkt uit het jaarver slag over 1984 dat Zevibel, de Zeeuwse Vereniging voor Vis- serijbelangen, donderdag heeft uitgegeven. In Breskens verliep de aan voer en de handel van garna len zelfs boven verwachting, namelijk 474.019 kilogram. Dat was 88.461 kilogram meer dan in 1983. Aangezien de prijzen in Breskens vorig jaar 1,21 gulden hoger lagen dan in 1983 en op een gemiddelde kilo- gramprijs van 6,38 gulden kwam, was de opbrengst ook 1.032.171 gulden hoger en kwam uit op ruim drie miljoen gulden. In Colijnsplaat werden 939.650 kilogram garnalen met een gemiddelde prijs per kilo van 6,89 gulden verhandeld, waardoor een omzet werd be reikt van bijna 6,5 miljoen gulden. De garnalenomzet landelijk bedroeg 27.334.051 gulden. De resultaten van de grote kottervisserij in Zeeland wa ren vorig jaar gemiddeld ge nomen iets minder. Het mos selseizoen is volgens Zevibel zelfs ronduit teleurstellend verlopen. Dit werd voorname lijk veroorzaakt door de mini male produktie van de Wad denzee. Er werden in het sei zoen '84/'85 tot en met 27 maart van dit jaar 66.953 ton mosse len (één mosselton is 100 kilo gram) aangevoerd, vanuit de Waddenzee en Zeeland. Er werden 518.369 mosseltonnen uit het buitenland geïmpor teerd. De besomming lag dit seizoen op bijna 32,5 miljoen gulden, dat is bijna 7 miljoen gulden minder dan het vorig seizoen. Het kokkelseizoen 1984 is niet rooskleurig geweest. Ook de toekomst ziet er niet best uit. Vijftig tot zestig procent van de kokkels is doodgevro ren in februari, terwijl ook door de overbevissing op de kleine kokkels een slechte op brengst voor het komend sei zoen wordt verwacht.

de Stem | 1985 | | pagina 17