even..L UITBLAZEN 'Paus wordt Kop van Jut' Volkerenmoord en oorlog roeide helft van de bevolking van Cambodja uit Kabinet weer aai VAN WEEZEL: JODEN EN PROTESTANTEN KORTZICHTIG Tien jaar later Doorgaan of a Minister Winsemius II KR Kt, El DE STEM COM DONDERDAG 18 APRIL 1985 ACHTERGROND PAGINA; Leider Verdeeld Peru: Garcia jongste gekozen president in Latijns-Amerika PRECIES TIEN JAAR GELEDEN BEGON SCHRIKBEWIND VAN RODE KHMER PONDERDAG 18 APRIL PvdA dwingen Br Kamer: minder macht rector WIMKOCK Mensen die ik haat zijn er niet. Misschien zijn er wat mensen aan wie ik een hekel heb. Hoewel: terwijl ik dit schrijf willen me geen namen te binnen schieten. Aan minister Winsemius zou ik gemak kelijk een hekel kunnen krijgen, maar die komt bij mij niet over de vloer. Ik ken hem slechts uit de krant. Niet dat hij zo aan de weg timmert. Het kost me enige moeite te achterhalen hoe dat ministerie van hem ook weer heet. O ja, VROM. Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu. Tegenwoordig is het normaal dat je de ministers bij de voornaam kent, maar voor die van Winsemius moet ik even naar het redactie-archief. Daar kom ik echter ook niet verder dan P. Piet dus. Of Paul. Zijn archiefmap is trouwens niet dik, nauwelijks dikker dan die van z'n vader dr. A. en die is maar bij één gelegenheid lan delijk in het nieuws geweest, namelijk toen hij een commis sie voorzat die de gang van za ken bij Verolme moest bekij ken, een gang van zaken die, zoals we nu weten, deel is gaan uitmaken van het script van de RSV-show. Van P. zitten er voornamelijk foto's in het map je. Knipsels nauwelijks. Toon Kloet heeft een keer over hem geschreven en verder vind ik nog een biografietje dat in de krant heeft gestaan toen hij door de kabinetsformateur uit het niets tevoorschijn werd ge haald. Van Winsemius hoorde je zó weinig dat ik ging denken dat de goede man niet veel méér deed dan het hamertje dragen waarmee zijn staatsse cretaris Gerrit Brokx aan de weg timmerde. Terwijl P. zijn marathons hep - het moet een sportieve kerel zijn - worstelde Brokx met de Tweede Kamer en als het moest ook met de rest van het kabinet. Kortom: tot zeer kort geleden was Brokx meer VROM dan zijn baas zelf. Maar opeens is hij er dan: met een sardonische grijns op zijn puntig kaboutergezicht kijkt hij uitdagend de cameralens in, {raserend bij een pomp vol oodvrije benzine. Vervuilertje Zijn voortvarendheid loopt de krantekolommen uit. De Grote Tovenaar van de Zoete Regen heft zijn stafje en een zil veren wolk van zuurvrije drup pels daalt neer over 's-lands bossen. Ritselend wassen de bladeren, knoppen zwellen en barsten open en de kruinen ver heffen zich fier, dorstend naar nog meer zoet water uit de loodvrije hemel. De tovenaar vraagt slechts een gering, bijna symbolisch offer van het gered de volk. Een beetje minder gas geven, een apparaatje dat nau welijks meer kost dan een kleu rentelevisie onder de auto han gen en loodvrije benzine tan ken. De doortastende minister wordt alom geprezen. Alleen uit de lobby's van de Büjde Rij ders stijgt enig gemopper op. Het autorijden wordt - hoe de minister ook goochelt met de cijfers - toch flink duurder. Ja wel, geeft de minister toe, maar dat hadden we ook afgespro ken: de vervuiler betaalt. Jam mer voor de automobilist dat hij de gemakkelijkst te pakken 1 vervuiler is. Op hem daalt 's- rijks hand steeds weer neer zo- dra er een daad gesteld moet worden die geld kost. Wachtwoord Het kleine vervuilertje gaat 1 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllfr het eerst voor de bijl want de grote vervuilers die pakt de mi nister niet zomaar en hij moet toch wat doen. Bijna de helft van de rommel cüe de regen verzuurt komt van over de grens waaien. Ongeveer een even groot deel van de troep spuwen onze eigen schoorste nen uit of komt van de bio-in- dustrie. Het restantje komt uit de uitlaten van vrachtauto's, personenauto's en autobussen. Het verkeersaandeel wordt ge schat op 5 tot 10 procent. Dus veel zoden aan de dijk zal de kordaat aangepakte zuivering van het verkeer niet zetten. Het is de minister waar schijnlijk ook meer begonnen om het nemen van de maatre- fel zelf en de publiciteit er om- een dan om het effect ervan. De M van VROM moest nodig eens wat 'inhoud worden gege ven'. Bovendien kon P. Winse mius ook nog wel wat naambe kendheid gebruiken. De verkie zingen naderen en de WD-ers in net kabinet willen zich niet langer onder laten sneeuwen door de CDA-ers. Als Van Aardenne er niet was geweest zou het kabinet-Lubbers sowie so al gemakkelijk voor een ex clusief CDA-kabinet zijn aan gezien door de kiezers. Van daar dus loodvrij innemen en die tijger uit uw tank. De zure regen zal ons trou wens nog wel vaker bezuren. 'Zure regen' is net zo'n wacht woord aan het worden als 'werkgelegenheid', waarmee je de gekste maatregelen kunt rechtvaardigen. Ik bedoel maar: er wórden toch bedrijven gesloten en afgeslankt terwille van het behoud van de werkge legenheid? Vegetarisch Wat ons mogelijkerwijs nog te wachten staat, valt misschien op te maken uit wat sommigen al vrijwillig doen. Ik citeer een Ïiaar jonge 'zure regen-wande- aars' van afgelopen zondag: Roel: „Daar krijg ik nou een schuldcomplex van. We zijn zo verschrikkelijk bezig dat we de natuur op een gegeven moment helemaal vernietigd hebben. Vandaar dat ik op klein niveau probeer zo min mogelijk te ver vuilen. Ik heb maar één vuilnis zak per maand langs de kant van de weg staan want ik koop geen blikvoedsel, breng de schillen naar de schillenboerneem al leen flessen met statiegeld. Ik weet namelijk dat de verbran ding van vuilniszakken een groot probleem oplevert; de natuur kan het niet afbreken. Rein: „Ik eet geen vlees. Zo werk ik niet mee aan de bio-in- dustrie, die heeft weer minder meststoffen nodig en daardoor wordt er minder zure regen ge produceerd Alsof er geen betere redenen meer zijn om vegetarisch te eten! En ja, als jonge mensen vrijwillig zó reageren dan vind ik zure regen pas echt een pro bleem om langer bij stil te staan dan het volgooien van een lege tank duurt. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: J 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur® 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Door Frans Boogaard en Jan Greyn DEN HAAG - „Bijna iedereen heeft bezwaren tegen het bezoek van de paus. De joden hebben er wat tegen, de protes tanten vinden dat ze te kort met hem kunnen praten en je hebt groe pen als feministen en homofielen die weer an dere argumenten aan dragen. Dit historische pausbezoek gaat daar door een aantal aspecten missen waardoor de oecumene gevaar gaat lopen. En daar heb ik bezwaar tegen: de paus gaat in dit calvinistische land helemaal onterecht als Kop van Jut funge ren". Het klinkt allemaal wat merkwaardig uit de mond van een Nederlands Her vormd CDA-kamerlid, van CHU-huize. En dat geeft Hans Gualthérie van Weezei zelf ook toe. Maar zijn vaste overtuiging dat met name de joden en protestanten de oecumene een slechte dienst bewijzen door hun ontmoe ting met de katholieke kerk leider met zoveel eisen te om geven, is deze inspanning ten volle waard, vindt hijzelf. Zeker nadat hij enkele malen constateerde dat katholieke fractiegenoten met enige schroom over het pausbezoek spreken. „Een heleboel collega's van mij, katholieke collega's ook, vóelen dat niet zo; maar ik, als protestant, voel een bele diging van de paus als een belediging van de kerk in het algemeen, ook van mijn kerk. En dat is de reden dat ik te gen mijn aanvankelijke voornemens in zowel in Beek als in Utrecht acte de presen ce ga geven". Van Weezei kan niet nalaten een lang college te geven over de verschillen in herkomst en beleving tussen de protes tantse en katholieke kerk - de symboolfuncties van res pectievelijk Israël en de Sint Pieter, de horizontale, secta- rische opbouw van de protes tantse kerk tegenover het hiërarchische, maar tegelijk wereldwijde karakter van de Roomse kerk. Van Weezei is zelf een groot bewonderaar van de kerkvorst, die hij in 1979 meemaakte in de Alge mene Vergadering van de VN in New York. „Deze paus is een personality, zoals er maar een paar zijn op de we reld, dat vergeet men hier ten Van Weezei: zonder voorwaarden vooraf aan wezig bij pausbezoek. - foto de stem j0han van gurp lande. Maar men zal opkij ken welke indruk die man zal maken. Het is namelijk een hele meneer". Los van zijn persoonlijke be wondering, vindt Van Wee zei, had ook de leiding van de protestantse kerk er verstan dig aan gedaan gewoon te er kennen dat de paus dé leider is van de katholieke kerk. „In plaats daarvan heeft men de uitnodiging met hem te pra ten geweigerd. Dat is slecht, heel slecht. Want wat zegt nu meneer Gijsen? Zie je wel, die protestanten willen niet, ze laten het afweten. En dat gaat ten koste van de samen werking tussen de kerken". Volgens Van Weezei had de leiding van de protestantse kerk gewoon enkele mensen moeten aanwijzen om met de paus te gaan praten. Dan hadden ze gerichte vragen kunnen stellen over bijvoor beeld de bijdrage van zijn kerk aan de oecumene. „Maar nu spelen ze door hun houding tegenstanders van de oecumene in de kaart". Identieke verwijten heeft Van Weezei, de man die kort geleden als buitenlandspe cialist nog een Kamermeer derheid formeerde om Span je pas na de formele erken ning van Israël als elfde EG- lid toe te laten, aan het adres van de Nederlandse joden, die de kerkvorst alleen dan willen spreken als hij open lijk de fouten toegeeft van de katholieke kerk in de Tweede Wereldoorlog. „Deze man", aldus Van Wee zei, „let wel: de leider van een kerk die per katholieke definitie onfeilbaar is, moet nu openlijk gaan toegeven dat een voorganger heeft ge dwaald. Ik vind dat men daarmee overvraagt. En dan praat ik nog niet eens over het feit dat Pius XII een authentieke, aristocratische Italiaanse curievorst was en dat er nu een Pool zit die voortkomt uit een volk, dat ten aanzien van fascisme en nazisme niet onverdachter kan zijn. Welnu, ik vind dat men de gelegenheid had moeten benutten om met de ze paus in alle waardigheid te praten, bijvoorbeeld over de vraag waarom het Vati- caan Israël niet erkent. En dan: men had op zijn minst kans van slagen gehad". Daarom concludeert Hans van Weezei dat protestanen, joden, maar ook feministen en homofielen - al laat hij zich over deze twee groepen minder uitgebreid uit - en zélfs katholieken bij dit hoe dan ook historische bezoek een aantal kansen missen. „En dat is, ik zeg het maar duidelijk, gewoon stom. Want wat gebeurt er nu? Al die klachten dat het te veel geld kost, Dolman die plotse ling weg moet, al die godslas terlijke programma's van do minee Van den Heuvel van de VARA die tegelijk geen seconde aarzelt om ons op ons christen-zijn aan te spre ken - de paus wordt in een underdog-positie geplaatst". „De katholieken zouden dat moeten voorkomen door te zeggen: dit is de leider van de katholieke kerk, ónze leider, en we gaan nu als één man achter hem staan. Maar ik merk ook daar een verschil lende benadering. Enthou siaste katholieken, die het beleven zoals het zou moeten; katholieken die het niks inte resseert dat hun kerkelijk leider komt. En katholieken daar tussenin, die toch wel wat gegeneerd tegen de kos ten aankijken". Zonder voorwaarden vooraf zal Hans van Weezei in mei aanwezig zijn bij openbare plechtigheden van de paus van de katholieken. Waar schijnlijk geflankeerd door serieuze katholieken. Maar vooral door nieuwsgierige dagjesmensen die ooit katho liek werden gedoopt. DEN HAAG (ANP/ AFP) - Alan Garcia Pe rez, de 35-jarige advo caat die bij de zondag in Peru gehouden verkie zingen een glansrijke overwinning behaalde, wordt de jongste geko zen president in de La- tijnsamerikaanse ge schiedenis. Met zijn intrede op 28 juli in het Pizarro-paleis brengt hij de oudste en grootste par tij van het land, de Revolu tionaire Amerikaanse Volks alliantie, beter bekend als APRA, voor het eerst aan de macht. Weliswaar is er nog steeds een theoretische mo gelijkheid dat een tweede verkiezingsronde moet wor den gehouden omdat Garcia Perez net niet de vereiste 50 procent van de stemmen kreeg, maar ook dan is het onwaarschijnlijk dat het presidentschap hem nog zal kunnen ontgaan. Zijn naaste concurrent, Alfonso Barran- tes, leider van 'Verenigd Links' kreeg zondag slechts 22 procent van de stemmen. Garcia werd in Lima gebo ren in een Apristisch gezin. Na voltooiing van zijn rechtenstudie in Lima trad Garcia eerst toe tot de uni versiteit van Madrid, om daar rechten en sociologie te studeren, en later tot het in stituut voor Latijnsameri- kaanse studies aan de Sor- bonne in Parijs. Na vier jaar in Europa keerde Garcia te rug naar Peru waar hij zijn militante activiteit binnen de APRA hervatte. Als bescher meling van de legendarische 'leider' Haya de la Torre, die de APRA in 1924 oprichtte, wist de jonge advocaat ra zend snel de weg naar de top van de partij ladder te vin den. Binnen korte tijd was de lange, donkere en charisma tische Garcia landelijke se cretaris van de partij en in 1978 werd hij als senator ge kozen in het parlement. Na de dood van Haya de la Tor- re, in 1979, steunde hij in het daarop volgende jaar de pre sidentskandidatuur van Ar mando Villanueva. Deze werd echter ruim verslagen door Fernando Belaünde Terry van de conservatieve partij Volksactie. In 1981 maakte Garcia 'de grote sprong', toen hij op 32- jarige leeftijd werd gekozen tot leider van de partij. Hij kreeg tot taak de eenheid te herstellen in de APRA, die de* ernstigste crisis van haar ge schiedenis doormaakte. Na de dood van Haya de la Torre vormden zich binnen de par tij talloze stromingen. Gar- cia's benoeming, waarbij hij de steun kreeg van de 'pa triarch' Luis Alberto Sanchez (84), zorgde voor enige beroe ring. Zoals de meeste apristische leiders heeft Garcia het anti- communisme al geruime tijd de rug toegekeerd. In zijn in 1982 gepubliceerde boek 'Een andere toekomst' zet hij zijn ideeën uiteen. Het werk be vat een verzameling van uit spraken die hij deed in het Volkshuis, het hoofdkantoor van de APRA in Lima. (AP, ANP) Onderschrift: Alfonso Bar- rantes, de naaste concurrent van Garcia, kreeg zondag slechts 22 procent van de stemmen. Een opgegraven massagraf, vlakbij Pnom Penh, vormt een van de bewijzen van de gruwelen die wer den gepleegd onder het Pol Pot-regime in Cambodja. Al twintig jaar duren de gewelddadigheden in het land voort. -foto sanp Door George Esper PNOM PENH (AP) - Op 12 april 1975, toen de laatste Amerikanen, on der wie de ambassadeur, per helicopter de Ameri kaanse ambassade in Pnom Penh verlieten, werden ze uitgewuifd door Cambodjaanse kin deren. 'Okay, bye bye', riepen ze. Vijf dagen later, gisteren precies 10 jaar geleden, rol den de tanks van de Rode Khmer de stad binnen en be gon een schrikbewind dat drie jaar, acht maanden en 20 dagen zou duren. Toen wer den de Khmers op hun beurt verdreven door het leger van Vietnam, dat genoeg had van de moordzuchtige bende van Pol Pot. Van 1970 tot 1975 pompte de Verenigde Staten 1,18 mil jard dollar aan militaire steun, en nog eens 503 mil joen dollar aan humanitaire en economische hulp in het land, dat toen bestuurd werd door de pro-westerse rege ring van Lon Nol. Vandaag de dag zijn er nog maar enkele Amerikanen in Cambodja, die werken bij particuliere hulporganisa ties. Geen enkele regering in Cambodja wordt nu door de Verenigde Staten erkend. De stille sympathie van Wash ington gaat echter uit naar de verzetsgroepen en presi dent Reagan spreekt nog steeds van Kampoetsjea, de oeroude naam die door de Rode Khmer opnieuw werd ingevoerd. In het gebouw van de Amerikaanse ambassade, waar ooit luchtaanvallen en andere acties werden be raamd om Lon Nol te onder steunen, is nu het ministerie van Visserij gevestigd. Honderden Cambodjaanse kinderen verblijven nu in weeshuizen, omdat hun ouders, broers en zusters ver moord werden door de Rode Khmer. Het is moeilijk een Cambodjaan te vinden die geen familielid heeft verlo ren, of die sinds 1970 niet een keer ontheemd is geweest. Van 1970 tot 1975 zijn tus sen de 600.000 en de 800.000 Cambodjanen gesneuveld in de oorlog tussen de Rode Khmer en de regering van Lon Nol. Onder het bewind van Pol Pot zijn volgens de huidige Cambodjaanse rege ring meer dan 3,3 miljoen mensen afgeslacht of ver dwenen. Andere schattingen variëren van 1,5 miljoen tot 3 miljoen doden, op een totale bevolking van naar schatting 7,3 miljoen mensen. Tien jaar nadat de door de Amerikanen gesteunde rege ring van prins Norodom Si hanouk en premier Lon Nol door de Rode Khmer werd verdreven, gaat Cambodja nog steeds gebukt onder oor log, armoede en hongersnood. Het land probeert de econo mie op poten te zetten zonder over een industriële onder grond te beschikken, en met een inkomen per hoofd van de bevolking dat nog geen 350 gulden per jaar bedraagt. Nu een verzetscoalitie van drie groeperingen, waaron der de Rode Khmer, zich hardnekkig verzet tegen uit schakeling door de Vietna mese troepen, is het land dat al 20 jaar oorlogvoering heeft moeten verduren, opnieuw verdeeld door gevechten. Toch probeert men de voed- selproduktie op te voeren, dijken en waterwerken te herbouwen, en de handel, de infrastructuur, het commu nicatie-systeem en de medi sche en onderwijsvoorzienin gen te herstellen. Dit alles werd verwoest tijdens het vier jaar durende schrikbe wind van de Rode Khmer, die alle sporen van de oude maatschappij wilde uitwis sen. Daarbij kwamen hon derden artsen, onderwijzers en andere vaklieden om het leven, hetzij doordat ze door de Rode Khmer werden ge ëxecuteerd, hetzij door ziekte of verhongering. Het huidige bewind van Heng Samrin staat derhalve voor de taak een verwoest land opnieuw op te bouwen. Hij wordt daarbij geholpen door de Vietnamezen, die op hun beurt in 1979 de Rode Khmers van Pol Pot ten val brachten en uit het grootste deel van het land verdreven. In feite heeft het land nu twee rege ringen, en de meeste van de ruim zeven miljoen Cambod janen zijn met geen van bei de erg gelukkig. De Vietnamezen, die oude en gehate rivalen zijn, bestu ren het grootste deel van het land vanuit de hoofdstad Phnom Penh. De gevreesde Rode Khmer houdt zich nog schuil in het bergland langs de grens met Thailand, en heeft een gelegenheidscoali tie gevormd met twee andere verzetsgroepen, het Khmer Nationaal Volksbevrijdings front, en een restant van de troepen die trouw zijn geble ven aan Norodom Shiha- nouk. Beide laatste groepen zijn niet-communistisch. In het land overheerst een gevoel van uitzichtloosheid. In sommige staatsfabrieken verdienen de arbeiders niet meer dan 85 gulden per maand, althans volgens de officiële wisselkoers. Volgens de koers op de vrije markt verdienen ze nog geen elf gulden per maand. De som bere stemming wordt nog versterkt doordat om 21.00 uur de avondklok ingaat. Bijna een kwart miljoen Cambodjanen zijn naar Thailand gevlucht als gevolg van de gevechten tussen de Vietnamese troepen en de verzetsgroepen. In Cambodja zelf is door de gevechten een nog veel groter aantal men sen van huis en haard ver dreven. In het laatste droge seizoen liep het Vietnamese leger alle verzetsbases in een groot offensief onder de voet, maar volgens waarnemers lijkt het erop dat het verzet zijn taktiek heeft gewijzigd, en in het regenseizoen zijn verzet voortzet met sabota- ge-daden, hinderlagen, en aanvallen in het binnenland van Cambodja. Het is niet precies bekend hoeveel Vietnamezen er in Cambodja zijn. De schattin gen lopen uiteen van 200.000 tot 600.000. Zeker is, dat de Vietnanamezen een vaste greep hebben op het open baar bestuur in het land. Volgens Amerikaanse zegs lieden worden alle ministe ries, inclusief het ministerie van buitenlandse zaken, ge rund door Vietnamese 'advi seurs'. In alle ministeries hangen foto's van Ho Tsji Minh, de overleden Vietna mese leider, en Heng Samrin, een voormalige Rode Khmer leider die door de Vietname zen als stroman is neergezet om de Cambodjaanse rege ring te leiden, broederlijk naast elkaar. „Vietnam heeft ons gered van de volkerenmoord door de rode Khmer", zegt Kong Korm, de onderminister voor buitenlandse zaken. „We be schouwen ze als een redden de engel". Rondom Phnom Penh zijn Vietnamese neder zettingen als paddestoelen uit de grond geschoten, en op de wegen rondom de stad pa trouilleren Vietnamese sol daten. De huidige regering is druk doende het Cambod jaanse leger, dat in deplora bele staat verkeert, weer op te bouwen, maar volgens Vietnamese functionarissen kan het wel tien jaar duren voordat het land weer in staat is zichzelf te verdedi gen, en de Vietnamese troe pen het land kunnen verla ten. Behalve door de oorlog is het land het afgelopen jaar ook geteisterd door overstro mingen en droogte, waardoor de rijstoogst dit jaar zeer slecht is. Kong Sam Ol, de minister van landbouw, waarschuwde dat er dit jaar een tekort aan rijst zal zijn, hetgeen het voortdurend aanwezige probleem van on dervoeding nog zal vergro ten. Er is vooral een gebrek aan eiwitten, doordat de be volking vrijwel alleen maar rijst eet, en te weinig vlees- en visprodukten. Bovendien veroorzaken de felle kou in herfst en winter, en de regen en hitte van het voorjaar en de zomer, allerlei ziekten zoals longontsteking, bronchitis, mazelen en mala ria. Vooral onder kinderen, die toch al weinig weerstand hebben door de ondervoe ding, maken deze ziekten veel slachtoffers. De Cambodjaanse regering is voor hulp vooral afhanke lijk van de Sovjet-Unie en andere Oostbloklanden. De Verenigde Naties en andere hulporganisaties geven aan Cambodja slechts in beperkte mate hulp. „We weten meer van oor log en moord dan van vrede", zegt Kong Sam Ol, de minis ter van landbouw. „We ken nen nooit vrede, zoals andere volken op de wereld". (Esper was in 1975, toen de door de Amerikanen gesteunde Cam bodjaanse regering door de Bode Khmer uit Pnom Penh werd ver dreven, correspondent voor Asso ciated Press in Indochina. Jaren lang was hij bureauchief in Sai gon. Hij keerde onlangs terug naar Cambodja.) (ADVERTENTIE) Bruna feliciteert Anton Pieck. Vbn onze Haagse redact DEN HAAG - Minister Brinkn moet op aandringen van het CD/ de invoering van een derde TV-n binet opnieuw aan de orde ste beide partijen, zo bleek gisteren Kamer, wacht de bewindsman ve zijn beslissing. CDA en PvdA, samen een m^ei Tweede Kamer, namen onlangs e waarin op invoering van het dei aangedrongen. Het Kabinet voe voor. Volgens CDA-woordvoerder V den neemt 'zijn' minister een vaa Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De rector mag nificus moet aan macht inboe ten. Volgens een meerderheid van de Tweede Kamer mag de rector naast zijn lidmaatschap van het College van De kanen niet automatisch deel uitma ken van het College van Be stuur (CvB) van een universi teit of hogeschool. Een meerderheid van de Kamer wil verder dat de uni versiteit een grotere stem krijgt bij de benoeming van hoogleraren. HET was gisteren precies tien jaai corrupte, door Amerikanen gest van Lon Nol door de communistii ten val werd gebracht. Daar was de Amerikanen aan vooraf gegaar de val van de Zuidvietnamese hoo Indo-China, tot op de dag van v: frustraties in de Amerikaanse sarr tief ten einde. Totdat afgelopen week de comr in de Amerikaanse Senaat vijf milj steun aan de rebellen die sinds 1 mees marionettenbewind in Pnom tuurlijk maar een schijntje vergele die Amerika tussen 1970 en 197! niettemin een signaal dat de Amer do-China weer is gewekt. Reeds eerder verleende hel Witl nitaire steun aan de rechtse gueri ders van de ooit neutralistische p nouk. Geld dat echter voorname vluchtelingenkampen in Thailand wordt toegevoegd dreigt Amerika worden. Daar komt bij dat de bovengenc verbond hebben gesloten met de man die volgens voorzichtige scha rend schrikbewind 3 miljoen Can gejaagd, bijna de helft van de bevc Volgens de Amerikaanse minis enigde Staten zich nooit meer in e als indertijd in Zuid-Vietnam, Camt litaire steun aan de Cambodjaanse gezien worden als een steuntje in vrienden van Amerika in Zuid-Oost ging het pro-Vietnamese regiem i gen. Een 'symbolische' gebaar dus Nu maar hopen dat het daar moeienis met Vietnam is immers o begonnen. MET DE in Amsterdamse versprei' linkse mini-organisaties om paus den schijnt voorlopig want je we bereikt te zijn van de agitatie ron Paus aan Nederland. De uit hun warhoofden, die zulke abjecte idet der ophalend genegeerd kunnen Nederland langzamerhand zoveel '°Pen, dat zelfs de meest perfide v oor vinden. We zijn nog maar een paar wek derd. Als we de balans opmaken verre gebeurd is, dan constaterel sterk polariserende werking uitga! tnolieke gemeenschap in Nederlan 'enen en niet-christenen. Katholiei 'e voren en wat zij nog aan christf wordt door een kwaadaardig anti- grove wijze bespot en door het slijl Wie een omstreden gast uitno staan, dat de regels van element! ieder geval in acht genomen zulle 'e geven nu zelfs het leven van c Z|jn? Over deze vraag zou nog e< w°rden, maar dan liever niet dooi bet laten doorgaan dan wel het af 'een nog maar kunnen beoordele bet eigen gelijk en persoonlijk pres Als thema voor het pausbezoek u' dat bezoek nu wel of niet doorg gekend gevoel van vrede en hoop gebed weer eens samen zou kunn gestoord te worden door de richtin 9en en kerkelijke hoogwaardig!* Seen vlucht uit de werkelijkheid ms ben zoeken naar het vele waarde van de onderlinae verdeeldheid be

de Stem | 1985 | | pagina 2