even. UITBLAZEN 'Stemadvies' paus valt slecht Israël stapt in 'Star-Wars' Vrouw aan de top een bezienswaardigheid Remigratie-regeling blijft marginaal Moeilijke kei Goed middel 40 Jaar na dato 3/slot PvdA afwi DE STEM CO WOENSDAG 17 APRIL 1985 ACHTERGROND PAGINAJ WO|N|DAG_17APF VATICAAN OP WEG NAAR BANKROET? EMANCIPATIE STOKT BIJ DE DEUR VAN DE DIRECTIEKAMER Beter kasbeheei kan gemeenten geld opleveren Goed nieuws Elke huisvrouw kan nu een heerlijk kopje 'Nettie' zetten. 'Nettie' komt de smaak van echte thee het meest nabij. Als er weer echte thee komt, zult u door toevoeging van 'Nettie' veel langer met uw theerantsoentje kunnen doen en u proeft het verschil niet. NETTIE NET ECHT!. De advertentie komt niet uit m'n eigen geheugen, maar ik vond hem in het boek Mooie Vrede dat Michel van der Plas in 1966 (Ambo), aan de hand van kranteknipsels en andere dokumenten, samenstelde over de periode 1945-'50. De thee- advertentie stond oorspronke lijk in Vrij Nederland van 30 ju ni 1945. Echte thee hadden we maanden eerder bij liters kun nen drinken. Sterke, zoete thee. Op straat gezet. Het water ge kookt op van benzineblikken gemaakte kacheltjes. Dat was tijdens en kort na het Ardenne noffensief toen de straat had volgestaan met voertuigen van een Canadees regiment lucht doelartillerie. Bijna elk voertuig had zijn eigen kacheltje en het leek wel of er permanent thee werd gezet. Thee met biscuits. Ook op het vliegveld leek de ketel altijd op het vuur te staan. Het was het eerste wat ze je aanboden: thee. Maar wij kin deren gaven niet om thee en onze ouders, die er misschien blij mee waren geweest, zwier ven niet over het vliegveld of zaten niet bij de Canadezen op de stoeprand tussen de voertui gen. Het is vaak slecht verdeeld in de wereld. Iets is er büjven hangen van dat luxe gevoel dat ik kreeg bij het zien van wit brood, blikken vol biscuit of corned beef, cho colade, rozijnen, broodpuddin gen in de RAF-cantine en voor al sigaretten. Sweet Caporal, Capstan, Players. Af en toe is het er weer, eventjes, iéts ervan, bijvoorbeeld wanneer ik de si- garettenafdeling van een tax free shop binnenloop. De hoog- opgestapelde sloffen van niet alledaagse merken roepen het weer op. Dat gevoel van het kan niet op. WIM KOCK Wat vooraf ging: de stroom van boeken over oorlog en bevrijding dwingt bijna auto matisch de gedachten terug naar 1945. Wat herinner je je daar zelf nog van. Het blijkt niet veel te zijn, een onsamenhangend geheel van fragmenten. Wel lijkt het nog of toen de V-l alomte genwoordig was. se North State van een kwartje de twintig, maar ze behielpen zich ermee en intussen leek het wel of die hele oorlog alleen al gewonnen moest worden om onze vaders en ooms weer in staat te stellen fatsoenlijke siga retten te roken. Bedelen Siegrets for papa, tsjoklat for mama, was de eerste 'Engelse' zin die een kind in 1944 leerde uitspreken. Er waren natuurlijk van die doodfatsoenlijke ouders die van dit gebedel niets moesten hebben, maar hun kin deren konden het ook niet hel pen dat ze niet bestand waren tegen het zien van anderen die al bietsend buit verzamelden. Niets scheen zozeer sym bool van vrijheid en welzijn te zijn als de Engelse sigaret. Des noods zelfs het nog rokende restant ervan. Menige militair die dacht dat z'n sigaret was opgerookt, werd in opperste verlegenheid gebracht door een volwassen burger die op zijn weggeworpen peuk afschoot zodat de bevrijder wel op het idee móest komen om de arme man een verse sigaret aan te bieden. In bietsen zag ik geen been, maar dat peuken oprapen vond ik toen al een beschamen de vertoning, hoewel tevens een bewijs te meer hoe belangrijk die sigaret was. Rhodesia Zelfs de Nederlandse rege ring zag zich genoodzaakt snel iets te doen aan die honger naar sigaretten en introduceer de de 'eenheidssigaret' Rhode sia. Ik was die vergeten, maar zodra ik de naam aantrof in het boek van Van der Plas schoot me weer te binnen wat we des tijds van Rhodesia hadden ge maakt: Regering Holland Ont dekte Deze Ellendige Sigaret In Afrika. Rhodesia heb £k nooit gerookt. Ik had mijn bekomst van tabak. Toch moet dat beeld van de sigaret als iets begeer lijks, in de geest zijn blijven ste ken. Hoe anders is het te ver klaren dat ik me nu nog sigaret tenmerken kan herinneren uit een tijd toen ik zelf niet eens rookte: Strand, Three Castles, Bond Street, Picadillv? Ik denk wel eens dat het ge drang om en de verering van de sigaret die de ouderen - onze voorbeelden nietwaar? - in 1944-'45 ten beste hebben gege ven er mede oorzaak van waren dat ik zelf later een verstokte roker werd en dat er na al die jaren niets is dat mij zo'n luxe gevoel verschaft als de aanblik van op elkaar gestapelde slof fen sigaretten in een tax-free shop. Dat is een verleidelijke want verlossende gedachte: dat ik te veel rook is niet helemaal mijn eigen schuld. Het komt ook door de oorlog. Experimenten Niet dat ik al rookte in 1945. Ik moest nog twaalf jaar worden. Stiekum geëxperimen teerd hadden we wel. Het eerste experiment draaiden we in el kaar van de zelf geteelde ta baksbladeren van mijn oom en gewoon krantepapier. Het was afschuwelijk. Het stonk, het was bitter en we stikten er bijna in. Dat was nog vóór de bevrij ding geweest. Toen kwamen de Canadezen en het eerste wat ik deed was een Sweet Caporal opsteken. De Canadees deed me voor hoe ik moest inhale ren. Ik tuimelde bijna achter over in de pastorievijver. Daar was het bij gebleven. Hoewel de kennismaking met de tabak mij slecht was be vallen, was ik toch door en door overtuigd van het geheime genot dat erin moest schuilen, een genot dat waarschijnlijk al leen voor volwassenen was weggelegd. Nergens waren die zo mee in de weer als met ta bak. Ze teelden hem zelf, smok kelden hem uit België vandaan of kochten hem op de zwarte markt. Er waren mensen die hun peuken bewaarden en als ze er een stuk of wat hadden daar weer nieuwe sigaretten van maakten. Het was allemaal bocht als je ze hoorde, niet te vergelijken met de vooroorlog- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllii Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie' drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55. Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41©076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45. ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand. 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice. Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Door Cees Af anders RUIM een jaar heeft Italië een nieuw concor daat met de paus maar nu al zijn er problemen. Met de parlementaire goedkeuring vlot het niet en ook blijkt dat de geloofsdienaren voor hun kosten van levens onderhoud niet op de vrijgevigheid van de ge lovigen hoeven te reke nen, zoals het concor daat wil. Een deel van de problemen kunnen op rekening van de paus zelf worden geschreven. Vorige week deed hij in Lo- reto een paar krachtige uit spraken die in Italië veel stof hebben opgejaagd. De 'Heili ge Vader' riep de katholieken van Italië (en volgens de bur gerlijke stand zijn ze dat dus allemaal) op om bij de ver kiezingen in mei 'keuzes te maken coherent met hun ge loof'. Alle niet-christelijke par tijen legden de woorden van de paus uit als een nogal bin dend stemadvies aan de gelo vigen, en wel om volgende maand in elk geval op de christen-democratische par tij (DC) te stemmen. „Waar bemoeit de paus zich mee riepen de communisten woe dend uit. De Communistische Partij heeft er haar zinnen opgezet juist bij de komende verkiezingen de DC als grootste partij van het land voorbij te streven. Dat kan lukken, tenzij de paus de DC met halve of hele stemadvie zen te hulp komt. De woorden van de paus zijn gelijk bij bel termen altijd voor velerlei uitleg vatbaar. De bisschoppen (zwakjes bij gestaan door de DC) verkla ren met de hand op hun hart dat de paus geen politieke uitspraak heeft gedaan maar slechts de geesten heeft wil len mobiliseren. Maar weini gen in politiek Rome tonen zich door deze bisschoppelij ke verduidelijking overtuigd. Het toeval wil dat dezer dagen juist de parlementaire goedkeuring van het Concor daat aan de orde is. Het gaat om de artikelen 45 en 46, die bepalen dat men kerkbijdra gen tot een jaarlijks bedrag van 2 miljoen lire (1850 gul den) van de inkomstenbelas ting mag aftrekken. Deze re geling vervangt de nu gel dende, die de staat ertoe ver plicht de kerk te subsidiëren. Eind vorige week was er in het parlement niet eens een quorum aanwezig om te kun nen stemmen. Maandag en dinsdag idem dito, en voor vandaag wordt niet anders verwacht. Aangenomen wordt dat de politiek zo haar ongenoegen heeft willen uiten over de pauselijke 'in menging' in de verkiezings strijd. Het verzet tegen de nieuwe regeling wordt geleid door de Radicalen, die vinden dat de kerk behandeld moet worden als elke andere particuliere vereniging, dus zonder privi leges en belastingvoordelen. Zelfs al worden de nieuwe financiële regelingen goed gekeurd dan nog zal het moeilijk worden voor de kerk. Uit een onlangs gehou den onderzoek onder de ka tholieken is gebleken dat drie kwart er helemaal niets voor voelt de geloofsdienaren voortaan te gaan onderhou den, met giften, vrijwillige 'kerkbelastingen' en andere uitingen van edelmoedigheid. De nieuwe regeling treedt weliswaar pas in 1990 in wer king, maar als het kerkvolk het nu al massaal laat afwe ten belooft dat weinig goeds. Zelfs onder de DC-stemmers blijkt voor de vrijwillige kerkbelasting weinig geest drift te bestaan. Communis ten en andere 'leken' zeggen best geld voor een goed doel over te hebben, maar dan voor bijvoorbeeld de arme landen, niet voor de kerk. De bisschoppen zien het jaar 1990 dan ook met enige angst en vrees naderen. Bij het opstellen van het nieuwe concordaat is men ervan uit gegaan dat 30 procent van de Italianen praktiserend ka tholiek is en tegen die tijd nog zal zijn. Die 30 procent zou dan samen goed kunnen zijn voor een half miljard gulden per jaar, genoeg om een minimum aan kerkelijke instellingen in stand te hou den. Maar deze schatting is veel te optimistisch gebleken. De katholieken vinden het wel beter dat zij in plaats van de overheid opdraaien voor het levensonderhoud van her ders of geloofsdienaren, maar ze zijn toch niet bereid daar hun eigen bankreke ning voor aan te wenden. Zoals het er nu naar uitziet is de kerk dus op weg naar een bankroet. Maar de Ita liaanse geloofsdienaren ver trouwen erop dat de paus te gen die tijd weer met enkele krachtige uitspraken het ge weten van zijn volgelingen zal weten te bewerken en hen tot offervaardigheid zal overreden. De maatschappe lijke keuzes van de Italiaanse katholieken moeten 'cohe rent' zijn met hun geloofsop vattingen, zei de paus in Lo- reto. En dat geldt ook voor hun banksaldi. Paus Johannes Paulus n ..stemadvies.. FOTOARCHIEF DE STEM Door Rob Simons ISRAËL voelt zich uitermate vereerd door de uitnodiging van de Ameri kaanse regering om aan het onder zoek en de ontwikkeling van het stra tegische defensie-initiatief (SDI), be ter bekend als 'Star Wars', deel te ne men. De uitnodiging van het Penta gon betekent dat Israël voor het eerst formeel in de Westerse defensieclub wordt opgenomen, waarvan voorna melijk de NAVO-landen lid zijn. Over de mogelijke rol die Israël bij de voorbereiding voor een eventuele ruimte- oorlog zal kunnen spelen zijn nog geen bij zonderheden bekend. Op voorhand zijn pre mier Peres en minister van Defensie Rabin echter graag bereid de Amerikaanse uitnodi ging te aanvaarden. Voor de technische vooruitgang en de ont wikkeling van nieuwe wapensystemen en van de lucht- en ruimtevaartindustrieën van Israël wordt deelname aan het 'Star Wars'- projekt door Jeruzalem van groot belang geacht. Israëlische geleerden zullen binnen kort naar Washington gaan om de mogelijk heden voor Israëlische bijdragen aan het in ternationale projekt te onderzoeken. In academische kringen wordt echter sterk betwijfeld of Israël wel in staat zal zijn een concrete bijdrage aan de militaire ontwikke lingen in de ruimte te leveren. Op bepaalde gebieden is Israël zelfs niet bereid mee te werken ten einde technologische kennis, waarover het reeds beschikt, aan de buiten wereld prijs te geven. Anderzijds kan Israël met het oog op de eigen defensie wegens de snelle ontwikkeling van nieuwe wapensyste men niet het risico nemen een technologische achterstand op te lopen door niet aan 'Star Wars' deel te nemen. Israël hoopt een relatief groot deel van de voor het Star Wars-projekt te besteden 26 miljard dollar in de wacht te kunnen slepen. Die investering kan een geweldige stimulans voor de Israëlische onderzoekscentra en in dustrie betekenen. Israël wil al bij voorbaat de rechten voor de Israëlische industrieën en laboratoria verzekeren om onderdelen voor de toekomstige wapensystemen te ontwikke len en produceren. Het gigantische projekt kan een belangrijk stuk werkgelegenheid bieden. De Amerikaanse SDI kan de strategische verhoudingen in het Midden-Oosten vooral indirekt beïnvloeden. Door de nauwe betrok kenheid bij het Star Wars-projekt worden de militaire banden van Israël met de VS ver sterkt, waarvan een afschrikwekkende wer king tegenover vijandelijke Arabische staten zal uitgaan. Met de ontwikkeling van laser- en radar technologie zal Israël zijn voordeel kunnen doen in de strijd tegen conventionele raket ten. Israëlische militaire deskundigen maken zich zorgen over de rakettenoorlog tussen Irak en Iran en over de nieuwe SS-21-raket- ten die de Sovjet-Unie in Syrië heeft ge plaatst en die de grote Israëlische bevol- Yitzak Rabin ..Star-Wars.. - FOTO ARCHIEF DE STEM kingscentra kunnen bereiken. Israël heeft op deze rakettendreiging nog geen afdoende antwoord. Gezien de vergaande economische militai re en politieke afhankelijkheid van Israël van de VS kan de Israëlische regering de uit nodiging van het Pentagon nauwelijks met goed fatsoen afslaan. Om dezelfde redenen zag Israël zich een paar maanden geleden ook min of meer gedwongen een Amerikaans verzoek in te willigen om ter verbetering van de geluidskwaliteit van de op de Sovjet-Unie gerichte radioprogramma's een zenderpark voor de 'Voice of America' op Israëlisch grondgebied te vestigen. Evenals toen wordt ook nu in de discussie naar voren gebracht dat Israël de Sovjet- Unie nog meer tegen zich in het harnas jaagt en de positie van de Russische joden bemoei lijkt door zich bij deze propaganda en ruim te-offensieven zo duidelijk aan Amerikaanse zijde te scharen. Sommige Israëlische diplo maten vrezen dat dit bondgenootschap tus sen Washington en Jeruzalem hervatting van diplomatieke betrekkingen met Moskou nog meer zal bemoeilijken. De Amerikaanse uitnodiging om tot de il lustere ruimteclub toe te treden wordt in Je ruzalem als een compliment voor de Israëli sche wetenschap opgevat. Er wordt tevens een bevestiging in gezien dat de VS Israël als een betrouwbare bondgenoot beschouwen. Volgens het bekende principe dat een ge geven paard niet in de bek wordt gekeken zo lang je er voordeel bij hebt, worden de Ame rikaanse overwegingen om Israël bij de Star Wars-plannen te betrekken in Jeruzalem niet in overweging genomen. Door Israël naast de Navo-landen, Japan en Australië in het projekt op te nemen, meent de Ameri kaanse regering de tegenstand in het Congres vooral onder vrienden van Israël makkelij ker te kunnen breken. Afgezien van enig politiek gesputter van de linkse oppositie worden principiële vragen over de strategische zin en de politieke wen selijkheid van de Amerikaanse plannen in Israël vrijwel niet aan de orde gesteld. Aan een actievere rol in de wapenwedloop tussen de grote mogendheden valt voor Israël bin nen het kader van het zuiver op de Verenigde Staten afgestelde defensiebeleid toch niet te ontkomen. Door Pieter-Jan Dekkers ALS vrouwen zich op de arbeidsmarkt begeven spreekt 'men' doorgaans van een bijbaan(tje) of, als het om een volledige betrekking gaat, van een baan. Vrouwen kiezen slechts een (bij)baan. Mannen echter een lóóp- baan. Hoewel mannen en vrou wen al geruime tijd wettelijk gelijke kansen en beloning zouden moeten krijgen wordt het Nederlandse bedrijfsle ven nog steeds beheerst door een mannen-mentaliteit, ze ker als het gaat om leiding gevende funkties. De vrouw aan de top van het moderne bedrijfsleven is anno 1985 nog steeds een 'bezienswaar digheid'. Nog afgezien van het feit dat vrouwen in het Nederlandse bedrijfsleven vergeleken met de zusters el ders in West-Europa über haupt een grote achterstand hebben. Mr. M. Meerman-Linck heeft de zaken eens op een rijtje gezet. In het boekje 'Vrouwen aan de top van het moderne bedrijfsleven' (uit gave Stichting Maatschappij en Onderneming SMO) komt ze tot de conclusie dat vrou wen geen eerlijke kansen krijgen op hogere funkties in het bedrijfsleven. Het aantal vrouwen dat een topfunktie in het bedrijfsleven weet te veroveren bedraagt nog niet één procent. De weg naar de top is over het algemeen een moeilijk begaanbare. Voor vrouwen komt daar bij dat ze vaak de enige in hun omgeving zijn die de poging willen wagen. Steun vanuit het door man nen beheerste management krijgen ze nauwelijks. Er is overigens sprake van enige kentering: voor het eerst zijn enkele vrouwen be noemd in de top van de Ne derlandse vakbeweging. Ook bij werkgeversorganisaties dringt het besef door dat vrouwen een waardevolle bijdrage kunnen leveren aan de top van het bedrijfsleven. Overigens moet de eerste vrouw in de top van de werk geversorganisaties VNO en NCW nog benoemd worden. In zoverre lopen theorie en praktijk bij de werkgevers nog ver uiteen. Tot de jaren zeventig kon in Nederland nauwelijks ge sproken worden van enige emancipatie in het arbeids proces, constateert mr. Meer man-Linck. 'Weliswaar was het sinds het begin van de twintigste eeuw geen uitzon dering meer dat een vrouw vóór haar huwelijk aan het arbeidsproces deelnam en opende Aletta Jacobs de weg naar de universiteit, de ge huwde vrouw was en bleef in dat opzicht handelingsonbe- kwaam'. De man was de kostwinner en dus thuis de baas en de vrouw diende zich dienovereenkomstig te ge dragen. De jaren zeventig hebben dat beeld grondig veranderd: het percentage buitenshuis werkende gehuwde vrouwen nam toe tot 33 procent van de vrouwelijke beroepsbevol king. Dat was vooral het gevolg van een omslag in het denken over huwelijk en gezin. Het aantal huwelijken met kin deren liep sterk terug, het aantal alleenstaanden groei de met 20 procent en het aan tal samenwonenden verdub belde zelfs. Daarbij kwam een sterke stijging van het aantal echtscheidingen dat veel vrouwen in het arbeids proces drukte. Het waren gouden jaren voor de feministische vrou wenbeweging. Centraal ston den zaken als de herverde ling van betaalde en onbe taalde arbeid, een voorkeurs behandeling voor vrouwen (positieve discriminatie), in dividualisering van de socia le zekerheid en de belasting heffing en voldoende en be taalbare kinderopvang (cre ches). Anno 1985 zijn de meeste van deze eisen gerealiseerd. Maar hoe moeilijk dat is ge gaan getuigt het tot stand ko men van de wet geljke belo ning mannen en vrouwen en de gelijke behandeling in de sociale zekerheid. Reeds bij de oprichting van Europese Gemeenschap (1953) is in het oprichtings verdrag de bepaling opgeno men dat vrouwen en mannen gelijkwaardig zouden moe ten worden behandeld. Maar het duurde tot 1975 voordat dit beginsel in Europese Richtlijnen is vastgelegd. En het duurde tot begin 1985 dat in Nederland vrouwen in de sociale zekerheid dezelfde rechten hebben verworven I dan de mannen. Interessant zijn de cijfers die mr. Meerman-Linck heeft verzameld over de mate j waarin de vrouw bij het ar beidsproces is betrokken en in welke beroepen. Zo blijkt dat eenderde van de buitens huis werkende mannen werkt in 14 beroepen, maar dat hetzelfde aantal vrouwen slechts in vier beroepen is vertegenwoordigd: winkel bediende/verkoopster, secre taresse/telefoniste, admini stratief medewerkster en verzorgende beroepen (zie kenhuis, bejaardenoorden). Hier komt dus de aap uit de mouw: de voortgaande emancipatie heeft meer j vrouwen toegang tot de ar- beidsmarkt gegeven, maar ze i worden uit 'mannenberoe pen' geweerd. Het percentage vrouwen dat een baan in de j industrie heeft veroverd - 12 procent - steekt wel erg j schril af bij West-duitsland waar ruim een kwart van al le werkende vrouwen in de industrie werkt. De Nederlandse gehuwde werkende vrouw doet dus meer 'diendende' arbeid, werk dat minder aanzien en 1 prestige verwerft maar - wat nog belangrijker is - geen en- kei uitzicht biedt op een car rière naar de 'top'. Dat dit moet veranderen L staat buiten twijfel. Maar er j zal nog heel wat water door de Rijn stromen aleer vrou wen dezelfde kansen krijgen I op topfunkties als mannen Misschien dat de overheid j daarbij het goede voorbeeld j kan geven. Hoewel.. Ook bij de overheid treft II men slechts zeer weinig vrouwen in de funktie van bijvoorbeeld directeur-gene raal of secretaris-generaal Door vrouwvriendelijke per soneelsadvertenties en posi tieve discriminatie tracht men al jaren de mannen-he gemonie bij de overheid te doorbreken. Maar ook hier, constateert II de schrijfster, draaien amb-1 telijke molens tergend lang- j zaam. Bovendien, het man- nenbastion bij de overheid wordt de laatste tijd door een deregulerende overheid toch al danig in de bestaanszeker heid bedreigd. En daarom houden de mannen zich 1 aan wat ze hebben en kunnen krijgen. Met de vrouw als 'slachtoffer'. Door Mathieu Kothuis MET DE NIEUWE re migratie-regeling voor oudere werkloze buiten landers mag volgens het kabinet 'geen enkele aandrang worden uitge oefend om buitenlan ders tot remigratie aan te zetten'. De grote vraag is dan waarom er een zoveelste maatregel moet komen om de terugkeer van buitenlan ders naar hun land van oor sprong te bespoedigen. Na tuurlijk gaat het dus wél om een versnelde terugkeer van buitenlanders. En daar gaat het in feite al jaren om met plannen als 'terugkeer-pro- jecten', 'vertrekpremies' of 'oprotpremies' en, zoals nu, de 'remigratie-regeling voor oudere werkloze buitenlan ders'. In '74 kreeg het toenmalig kabinet van het parlement nog de wind van voren bij de presentatie van een wets voorstel om buitenlanders die naar hun land van her komst wilden terugkeren een vertrekpremie mee te geven. Eind '83 werd eenzelfde pre mie met applaus in de Twee de Kamer ontvangen. In dat jaar werd in de Nederlandse politiek nog met afkeuring en soms afgrijzen gereageerd op een voorstel van de Duitse regering om buitenlanders in dat land een 'oprotpremie' mee te geven als ze beloofden voorgoed te vertrekken. Nu kunnen, volgens de jongste regeling, oudere buitenlan ders in Nederland die hier van gebruik willen maken, achteraf niet meer op deze beslissing terugkomen en dus niet meer in Nederland terugkeren. Het kan verke ren. Het Landelijk Samenwer kingsverband van Buiten landse Arbeiders (LSOBA) reageert nogal cynisch op het jongste voorstel van het ka binet. „Het lijkt er op dat het kabinet op deze manier goedkoop van de bejaarde buitenlanders afkomt", aldus een woordvoerder. Volgens andere organisaties van en voor buitenlanders is de 'in komensonzekerheid' waarin de buitenlanders leven bij alle regelingen tot nog toe het grootste probleem. Het gaat al lang niet meer om de vraag óf (veel) buitenlanders graag naar eigen land willen terugkeren, maar om de ma nier waarop. Het Nederlands Centrum Buitenlanders in Utrecht (NCB) heeft in samenwer king met de vakbonden, de Raad van Kerken en het Hu manistisch Verbond al ge ruime tijd geleden een alter natieve remigratienota op gesteld waarin juist het ac cent werd gelegd op het weg nemen van die onzekerheid. NCB-directeur Mohamed Rabbae reageert dan ook te- lerugesteld op de jongste re migratie-regeling. „We heb ben in onze nota namelijk gepleit voor een terugkeer- mogelijkheid van buitenlan ders vanaf 45 jaar met be houd van hun uitkering. De grens van 55 jaar is een be perking van ons voorstel en dat is vooral ook zo jammer omdat 45-jarigen hier ook al lang geen perspectief meer hebben op een baan". Ook de hoogte van de uitkering, een gecorrigeerde bijstandsuit kering gebaseerd op de kos ten van levensonderhoud in het land van herkomst, zit Rabbae ook niet lekker. De 'truc' die het kabinet daar mee wil uithalen is hem wel duidelijk. De volgende stap is een korting op de kinderbij slag die dan eveneens geba seerd wordt op de kosten voor levensonderhoud in het thuisland. „Het moet", zegt Rabbae, „de overheid name lijk niks uitmaken of de bui tenlander zijn uitkering nu in Nederland of in eigen land ontvangt". Dit voorstel ziet het NCB dan ook indirect als een nieuwe aanval op de kin- derbijslag voor buitenlandse gezinnen. Een derde punt van kritiek uit het NCB op de beperking van de terugkeermogelijk- heid. Rabbae wijst op de po vere resultaten van de 'te rugkeer-projecten' in Ma rokko en Turkije die wel 1»' wijzen dat buitenlanders na een verblijf van 10,15 jaarojI nog langer zó met Nederlanc zijn vergroeid dat terugked mogelijk moet blijven. He' NCB bepleit dan ook een Ff riode van drie jaar waarin d' buitenlander op zijn beslis sing kan terugkomen. i dat niet gebeurd dan bied' ook deze remigratieregelini voor oudere buitenlands'-' slechts een maginale mod'" I lijkheid om hun droom verwezenlijken, namelijk te rug te keren naar huis. pgN HAAG(ANP) - De Twf je Kamer wil van minim Van Den Broek van Buite jandse Zaken een schrifteli verslag hebben van zijn t joek aan Moskou vorige wee Van den Broek sprak da met zijn Russische colle Gromyko over het Nederlan se kruisrakettenbesluit van juni vorig jaar. 'Het CD heeft naar het bezoek van i minister uitgekeken en hec er grote waarde aan', zo arg menteerde het CDA-Kamerl De Boer zijn verzoek om et Kri op 1 DEN HAAG(ANP) - Gemeei ten kunnen via goed kasb heer htm kosten beperken opbrengsten vergroten. H gaat dan voornamelijk o rentelasten en rente-opbrenj sten. De mogelijke opbrenj sten dienen wei te worden a gewogen tegen de kosten (pe: soneel, automatisering, infoi matieverwerving en koste van transacties). Dat concludeert het Inst tuut voor Onderzoek va Overheidsuitgaven in een rap port over gemeentelijk kastx heer, dat gisteren is verscht nen. Belangrijke voorwaarc voor een doelmatig kasbehet is een goed inzicht in de be schikbare en ter beschikkir komende liquiditeiten en in c betalingen die door de ge meenten moeten worden vei richt. Daardoor kunnen de ge meenten de omvang van hu krediet in rekening-courar beter in de hand houden e grote overschotten voorkc men. DE grote Nederlandse kolonie Nederlandse bejaarden, die oi pleegtehuis zijn aangewezen, tussen helemaal met de Austr ongelukkig. Naarmate ze oude met de Engelse taal en vallen lands van vroeger. Gevolg: i Australische omgeving. Bij be tionaliteiten doet zich hetzelfde Ook op basis van deze erve zoals nu door het kabinet is vc de oudere, werkloze buitenlan van een blijvende uitkering (ie oude dag in het land van herke om een experiment, bedoeld v jaar, die minstens een half jaa in Nederland hebben gewoon bij remigratie de reis- en verl drie maanden een overbruggin Van de kant van de grote po vattende en royalere remigre echter niet naar het prijskaartje kening gehouden met het feit, kinderen) die al jaren in Nee land en cultuur vervreemd kuni op, dat in het eerste proefjaar tenlanders er gebruik van zulle longer zijn dan 55 jaar. Ondei banners en Antillianen gereken: De voorgestelde bedragen li samenleving heeft verplichtine n|er een aantal jaren hebben g' nen we ons op passende wijze zekere samenhang aan te bren ders, die willen emigreren of kabinet geen aanleiding ziet o van Nederland een levenslang Het kabinet stelt zich terecht Buitenlanders zelf in alle vrijhe ai dan niet willen remigreren. E kan hen daarbij helpen. Het wo voor gezinnen met opgroeiend: Be beste toekomstmogelijkhede migratie-regeling gebruik maal 'erugkeren. vandaag mocht erge making dient wel te bedenken, c mensen in ieder geval volgens s om verzet aan te tekenen 1 wnkman van WVC (Welzijn, Vc— r]'e4,w® omroep-CAO goed te k De president van de Ami jo uitspraak in kort geding all °eP °P het 'grondrecht van opo, zo nadrukkelijk te laten pri yesteun gegeven aan al degene \A/Wakste parti' ziin: de werkn: wa=Ü niet zonder raöio en TV 1eren- Zo'n Hlversumse on lanrt enhe'd voor een vergelijkt ?n'„ e en het Belgisch-Duitse c I ver* ver9Qlijking zou wel eens 1 I be minder onmisbaar blijke 17|ln '9rijkste gevolg van de stal heiriVan het feit' dat er °P het c Han-n Cltuur zoveel aangenar aa" het kastje-kijken, ter Ra,danken we dan allemaal liik jj'nkman. volgende week za Proberen te maken dat hij zie ermee hij niets van doende h<

de Stem | 1985 | | pagina 2