CONSTRUCTIE OM TE KUNNEN TURNEN BIJ KNGV EN NKGB Langer wint Masters Krankl en Willfurth in elftal Oostenrijk KINDEI Zege Evert OPBRENGST VAN GRAAFSCHAP- NEC GESTOLEN Smith wint marathon van Boston jlNSDAG 16 APRIL WAALWIJK - Er dreigt weer onrust te gaan ontstaan in de Nederlandse gymnastiekwe- reld. Dat kan tenminste worden afgeleid uit uitlatingen van Ton te Mey, vice-voorzitter van de Nederlandse Katholieke Gymnastiek Bond en al jaren lang een fervent voorvechter van een samengaan van zijn organisatie met het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Ver bond. Goede start bridgeteams Franse rugbyer overlijdt aan verwondingen Brazilië Straffen Ontslagen Amancio Ribbeek Jan van Wijk| wint langste rit in Ronde Nedersaksen BALDHAM - A pfaff een aantal c hem hadden, op t ja", somt hij op, „e Italië was er veel 1 uit Spanje. Ik kon 3 Twee clubs net dezelfde leden Door Jac van den Beemt Zoals bekend werden vorig jaar november de be sprekingen onder leiding van oud-NSF-secretaris Wim van Zijll over een samengaan van alle Neder landse gymnastiekorganisaties afgebroken. Helemaal gerust is Te Mey daar zelf kennelijk ook nog niet over. Voortdurend wijst Te Mey in de richting van het Grand Prix-toernooi, dat over veertien dagen, één week na de nationale kampioenschap pen van de NKGB, in Zwijn- drecht wordt gehouden. Aan beide wedstrijden doen dezelf de meisjes mee. „Ik denk dat het KNGV dan pas voldoende informatie heeft om eventueel iets te kun nen of willen doen. Overigens, het zou mij liever zijn als de zaak gewoon zo zou doorlopen zonder alle eventuele herrie er omheen. Wat we nu doen, is in onze ogen legaal. Immers, de grondwet kent vrijheid van vereniging en daar kan zelfs het KNGV niet omheen". Bij het Koninkijk Neder lands Gymnastiek Verbond reageerde men terughoudend op de uitlatingen van Ton te Mey. Klaas Zwijnenburg, lid van het Verbondsbestuur, zei daarover: „FIT '84 is lid van het KNGV en moet zich dus houden aan onze reglementen. Die geven aan dat voor leden of verenigingen van het KNGV de mogelijkheid be staat deel te nemen aan wed strijden van andere organisa ties indien daarvoor toestem ming is verkregen van het be stuur. Het is ons bekend dat leden van FIT '84 aan wed strijden van de NKGB hebben deelgenomen. Als zij daarvoor geen toestemming hebben ge kregen, is het Verbondsbe stuur gerechigd maatregelen te nemen. Op dit mment zijn we nog niet in de gelegenheid geweest ons daarover nader te beraden". Struikelblok was het feit dat in een te vormen bestuur het KNGV, dat de helft van het totaal aantal leden van de nieuwe organisatie zou in brengen, ook één stem zou krijgen, gelijk elk van de drie andere organisaties. Dat nu schoot in het verkeerde keel gat van het KNGV, dat voor stander was van een stemver houding, die meer gebaseerd was op het aantal leden. In die structuur zou het KNGV vijf stemmen moeten krijgen, de NKGB en het KNCGV elk twee en de NSC één stem. Gevolg van het afbreken van de besprekingen was dat de kansen voor turners en turnsters van de NKGB om binnen niet al te lange tijd te kunnen uitkomen in interna tionale wedstrijden voorlopig weer in de verre toekomst la gen. Vice-voorzitter Ton te Mey van de NKGB, die tevens voorzitter is van de vereniging FIT-Amstelveen, meent daar wat op gevonden te hebben. Hij richtte enkele dagen na het afbreken van de onderhande lingen een nieuwe vereniging op, FIT '84, en sloot zich aan bij het KNGV. De leden van deze nieuwe vereniging zijn voor een belangrijk deel af komstig van de NKGB-ver- eniging FIT en zijn daarvan nog steeds lid. „We hebben met het KNGV open kaart ge speeld", zegt Ton te Mey. „Men weet wat onze bedoeling is en de enige beperking die we hebben gekregen is dat het KNGV de vereniging FIT '84 verboden heeft om deel te ne men aan wedstrijden van de NKGB. Welnu, dat gebeurt ook niet, want als de meisjes aan NKGB-wedstrijden mee doen doen ze dat als lid van FIT-Amstelveen. Voor KNGV-wedstrijden zijn ze lid van FIT '84". Een wat merkwaardige con structie, die nu door de Noord hollandse tuinbestuurder is uitgedacht. „Juridisch hebben we het allemaal goed laten be kijken", zegt hij, „en het KNGV heeft geen poot om op te staan". Of dat inderdaad het geval is, staat nog te bezien. Bemhard Langer, de uit een golf-ontwikkelingsland afkomstige winnaar van het Masters-toernooi, heeft zich gehuld in het befaamde groene jasje. - fotoap AUGUSTA (Rtr/SID/DPA) - De meeste Westduitsers sliepen nog, toen hun land genoot Bernhard Langer het belangrijkste golftoernooi van het Amerikaanse conti nent op zijn naam schreef. In Augusta (Georgia) won de 27-jarige Langer de 49ste editie van het Masters-toer nooi. De Westduitser was de derde niet-Amerikaan, die na de golfklassieker het be faamde groene jasje mocht aantrekken. Gary Player en Severiano Ballesteros gin gen Langer voor. Ballesteros, winnaar in 1980 en 1983, maakte deel uit van de voornaamste concur rentie van Langer in Augus ta. Uiteindelijk moest hij met twee slagen meer dan Langer de tweede plaats de len met de Amerikanen Ray Floyd en Curtis Strange. Floyd was met een voor sprong van één slag de fina leronde begonnen. Strange nam al snel de leiding over, maar Langer hield de scha de beperkt tot een achter stand van vier. Hij sloeg on middellijk toe, toen Strange op de dertiende en vijftiende hole zijn bal in het water zag verdwijnen. Langer won met een totaal van 282 de hoofdprijs van 126.000 dollar (450.000 gulden). Langer is een vertegen woordiger van een golfnatie, die volgens de Amerikaanse en Britse begrippen nog veel ontwikkelingshulp kan ge bruiken. In West-Duitsland golfen nu 200.000 mensen. Het land telt 200 banen. Op die van Augsburg kwam Langer op zijn negende in contact met de sport. Op zijn vijftiende liet hij de school voor wat die was.' Langer werd een beroepsspeler, die twaalf jaar later de beste van de wereld bleek. „Ik heb altijd een over winning in een van de grote kampioenschappen als doel gesteld, de Masters of de open Britse, het was mij om het even. Ik ben blij, dat ik op zo jonge leeftijd een der gelijk toernooi heb gewon nen. Van nu af aan kan ik meer ontspannen spelen. Ik ga ervan uit, dat dit succes nog wel een aantal keren wordt herhaald", aldus Lan ger. Hij sprak de hoop uit dat het 'green jacket' in zijn vaderland tot een golf van enthousiasme voor de golf- sport zal leiden. Uitslag 49ste Mastera: 1. Bernhard Langer (WD1) 282 (72-74-68-68), 2. Se veriano Ballesteros (Spa), Ray Floyd (VSt) en Curtis Strange (VSt) 284, 5. Jay Haas (VSt) 285, 6. Jack Nicklaus, Gary Hallberg, Craig Stadler en Bru ce Lietzke (allen VSt) 286. HILTON HEAD (AFP/Rtr) - Chris Evert-Lloyd heeft zon dag het tennistoernooi van Hilton Head gewonnen. De Amerikaanse speelster ver sloeg in de finale de 14-jarige Argentijnse Gabriela Sabatini in twee sets: 6-4,6-0. Het door regen verstoorde toernooi in Zuid-Carolina, dat door Evert voor de achtste keer werd gewonnen, kende een drukke laatste dag. Zelfs van de kwartfinales moesten door de vele onderbrekingen nog twee partijen worden af gewerkt. Sabatini, de verras sing van de dag, moest daar door op één dag drie wedstrij den afwerken. Uitslagen damesenkelspel: kwartfinales: Gabriela Sabatini (Arg) - Pam Shriver (VSt) 5-7,7-5,6-4, Steffi Graf (WD1) - Pe tra Huber (Oos) 6-1, 5-7, 7-5; halve fina les: Sabatini - Manuela Maleeva (Bul) 6- 1, 7-6, Chris Evert-Lloyd (VSt) - Graf 6- 2,6-1; finale: Evert-Lloyd - Sabatini 6-4, 6-0. BORDEAUX (ANP) - De Ne derlandse bridgers zijn de strijd om het kampioenschap van de Europese Gemeen schap in Bordeaux succesvol begonnen. In alle vier catego rieën werden door de Neder landse teams overwinningen geboekt. Uitslagen: open viertallen: Nederland - Luxemburg 22-8; junioren: Nederland - België 16-14; dames: Nederland - Enge land 23-7; gemengde paren: Nederland - Engeland 21-9. Van onze sportredactie DOETINCHEM - De recette van de zondagmiddag p I speelde voetbalwedstrijd tussen De Graafschap en Nïc| is in de nacht van zondag op maandag gestolen. De totilJ opbrengst van 18.000 gulden wordt vermist. In het kantoor van stadion De Vijverberg in Doetlu l chem werd de brandkast opengebroken. Volgens «tl woordvoerder van de eerste divisieclub is dat op z^.| professionele wijze gebeurd. De onbekenden hebben i een boor de pas een jaar oude brandkast geopend. Volgens de woordvoerder werd de opbrengst van <jj thuiswedstrijden voorheen door een geldloper in jJ nachtkluis van een bank gedeponeerd. Men is van dltl methode afgestapt, omdat men vreesde dat de geldloptl weieens iets kon overkomen. De club is tegen in" verzekerd. BOSTON (Rtr) - De Brit Geoff Smith heeft gisteren de mara thon van Boston op zijn naam gebracht. Hij had de laatste negen kilometer last van op spelende spieren, maar over won de pijn en zegevierde in 2 uur 14 minuten 5 seconden. De Amerikaan Gary Tuttle eindigde als tweede in 2.19.12 en diens landgenoot Marlk Helgeston werd derde in 2.21.15. De Amerikaanse Lisa Lar- sen-Weidenbach was de eerste vrouw, die de finish bereikte. Haar tijd was 2.34.06. LYON (DPA) - De 19-jarige Franse rugbyer Guy Bruley is maandag in Lyon overleden aan de verwondingen, die hij een dag eerder had opgelopen tijdens een wedstrijd voor de Franse tweede divisie. Bruley was in het duel tus sen Dij on en Sorgues door een tegenstander op onreglemen taire wijze bij de nek gegre pen. Bij de overtreding kreeg Bruley behalve de tong in de keel een hartstilstand. Met mond op mond-beademing werd de jonge Fransman nog eenmaal tot leven gebracht. Maandagochtend overleed hij alsnog in het ziekenhuis. WENEN (ANP/AP A) Krankl en Willfurth zijn volgens verwachting de nieuwe gezichten in het Oostenrijks voetbalelftal, dat woensdag in Wenen aantreedt voor het belang rijke WK-kwalificatieduel tegen Hongarije. Beide ploe gen staan in groep 5 van de Europese voorronden boven Nederland geklasseerd. Branko Eisner, de bonds coach van Oostenrijk, wilde maandag zijn elftal nog niet officieel voorstellen. Dat doet de Joegoslaaf pas dins dagmiddag. In Lindabrunn, het trai ningskamp van de Oosten rijkse voetballers, circuleer den de namen van het basis elftal al. In vergelijking met de twaalf spelers, die op 14 november in het veld kwa men tegen Nederland (1-0), ontbreken de aanvallers Polster en Steinkogler en de verdediger Messlender. Krankl maakte zijn come back in de tweemansaanval, waarin hij wordt onder steund door de voor Torino spelende Schachner. Op het middenveld verschijnt Will furth, de middenvelder van Rapid. Lainer, tegen Neder land invaller voor Messlen der, heeft nu een basisplaats in de verdediging. De keuze van die drie Ra- pid-spelers lag voor de hand, nu in het stadion van die Weense club wordt ge speeld. In totaal heeft Eisner vijf voetballers van Rapid gekozen. Van het Hongaarse team waren de namen gisteren nog niet bekend. De (waarschijnlijke) opstelling van Oostenrijk: Koncilia (Austria Wien); Lainer (Rapid Wien), Weber (Rapid), Pezzey (Werder Bremen) en Braune- der (Rapid); Hörmann (Sturm Graz), Prohaska (Austria), Willfurth (Rapid) en Jara (Grasshoppers Zürich); Krankl (Rapid) en Schachner (AC To rino). De nieuwe coach van het Braziliaanse voetbalelftal, Evaristo Macedo, heeft in de selectie voor de kwalifica tiewedstrijden voor de we reldtitelstrijd van 1986 slechts vier spelers opgeno men, die al eerder bij een wereldkampioenschap ac tief waren. Het ervaren viertal bestaat uit verdedi ger Oscar, linksbuiten Eder, doelman Carlos en spits Rei- naldo. De Braziliaanse selectie: doel: Paulo Victor, Gilmar en Carlos; verdedi ging: Edson, Oscar, Mozer, Vladimir, Branco, Mauro Galvao, Julio Cesar en Luis Carlos; middenveld en aanval: Jandir, Alemao, Dema, Geovani, Cas- agrande, Bebeto, Eder, Reinaldo, Ca- reca, Mario Sergio en Jorginho. De Europese voetbalunie (UEFA) heeft zeven spelers geschorst voor de returns van de halve finales in de Europese bekertoernooien op 24 april. Onder hen is Riccardo Ferri van Inter, die in de kwartfinale tegen Köln uit het veld is gestuurd. De andere schorsingen waren het gevolg van twee gele kaarten. De geschorsten zijn:Europe- se beker voor landskam pioenen: Michael Gerotho- doros (Panathinaikos); Europese beker voor beker winnaars: Valeri Gassajev (Dinamo Moskou), Rudolf Weinhofer (Rapid Wien); UEFA-beker: Riccardo Fer ri, Giampiero Marini (bei den Inter), Manuel Sanchis De mascotte voor de eindronde van het WK voetbal in 1986 in Mexico, die de naam Pique heeft gekregen en getooid is met een grote snor en - uiteraard - een sombrero. Van de mascotte zullen 1,5 miljoen exem plaren worden vervaardigd. -FOTOAP, (Real Madrid), Ratko Mihaj- lovic (Zeljeznicar Sarajevo). De degradatiestrijd in de Bundesliga heeft tijdens de afgelopen dagen twee trai ners hun baan gekost. For- tuna Düsseldorf, afgezakt tot pal boven de fatale streep, zette zondag Willi- bert Kremer op straat en gisteren werd Aleksander Ristic ontslagen door het als voorlaatste geklasseerde Eintracht Braunschweig. De 45-jarige Willibert Kremer, oud-speler van on der andere Borussia Mön- chengladbach, was sinds ok tober 1982 trainer van For- tuna, dat onder zijn leiding bijzonder wisselvallig pres teerde. De Joegoslaaf Ristic (40) werkte vele jaren als as sistent-trainer bij Hambur ger SV, totdat hij aan het begin van de vorige compe titie de baas werd bij de club in Braunschweig. Ristic is voor het nieuwe seizoen ove rigens al onder dak bij FC Kaiserslautern. Amancio Amaro heeft zijn ontslag ingediend als trainer van Real Madrid. Zijn taak wordt tijdelijk waargeno men door Luis Molowny, de manager. Het bestuur van de roem rijke club beraadt zich over de te nemen stappen. De 'Koninklijke' maakt een rampseizoen door. De ach terstand op Barcelona, de aartsvijand en landskam pioen, bedraagt zestien pun ten. De enige mogelijkheid op Europees voetbal bestaat nog uit het winnen van de UEFA-beker. In de eerste halve finale tegen Inter leed Real evenwel een kansloze nederlaag van 2-0. Er was om die redenen veel kritiek op Amancio, de vroegere topvoetballer van Real, die aan het begin van het sei zoen Di Stefano was opge volgd als trainer. Vanwege de slechte resultaten stapte in februari Luis de Carlos, de voorzitter, op. Bill Asprey, manager van de Engelse eerste divisie vereniging Stoke City, is door het bestuur van de club ontslagen. Zijn plaats wordt ingenomen door de leider van het tweede team, Tony Lacey. Stoke neemt op het moment de laatste plaats in in de eerste league. In dit seizoen werd er slechts drie keer gewonnen. Buiten de sportieve problemen heeft Stoke ook grote financiële moeilij kheden. Hans Peter Briegel, de Westduitse international in Italiaanse dienst, heeft zich maandag afgemeld bij bondscoach Franz Becken- bauer voor het duel van woensdag tegen Bulgarije. Briegel raakte zondag in het duel van zijn ploeg Hellas Verona tegen Torino zwaar gewond aan zijn enkel, toen hij het enige doelpunt voor zijn team in de met 1-2 ver loren wedstrijd maakte. Erich Ribbeek wordt het nieuwe voetbalseizoen oefenmeester van Leverku- sen. Hij volgt Dettmar Cra mer op bij de middenmoter in de hoogste klasse van de Westduitse competitie. De 48-jarige Ribbeek, de vroe gere assisitent-bondscoach, werd halverwege dit seizoen in dienst genomen bij Bo russia Dortmund als opvol ger van Timo Konietzka. Sinds die tijd maakte de toen in degradatienood ver kerende club een opmerke lijke opmars door. Er wer den zelfs vijf wedstrijden op rij gewonnen. Aan die reeks kwam maandagavond een einde, toen Waldhof Mann heim in Dortmund, zij het met veel moeite, een gelijk spel van 0-0 bewerkstellig de. Er waren 37.000 toe schouwers, die de naam van Ribbeek scandeerden. HILDESHEIM (SID) Dtl vende en langste etappe tl Ronde van Nedersaksen f Hannover naar Hildi over 183 kilometer, is i geworden voor Jan vanI De 20-jarige student uitB lem ontsnapte op het i komstparkoers van 3900 g{ ter, dat twee keer moesin den verreden. Wassilij nov, de klassementsleidol de Sovjet-Unie, werd deri| behield de gele trui. Het amateurpeloton wet de rit van gisteren door de harde wind. I schap, dat de koning van de Westduitse eta koers nog moest volgen g| achtste en voorlaatste temperde aanvankelijk tempo. Tenslotte reed e groep van 25 renners heim, de aankomstplaats i nen. In de finale lukte het ij van Wijk weg te winnaar van de amateu van de Omloop Het hield een voorsprong van 4 tien seconden op de achtf gers, van wie Uwe 1 sprint won voor Gert Jakobs, Egbert en Peter Stevenhagen I den zich eveneens in groep. Bob Rasenbergi de op achterstand, vallers behoorde Jan Sia Hij was in het gezelschap Paul Popp, de Oostenri;ij die eerder gele-truidi was. Uitslag zevende etappe: 1. Jan vanl (Ned) 4.20.13,2. Uwe Raab (ODl)opf conden, 3. Wassilij Sjdanov (Sov),tr Ampler (OD1), 5. Tommie Roes (Sov), 6. Werner Wüller (WDI), 1. T| gang Watty (WDI), 8. Eberhardl (WDI), 9. Egbert Schmidt (Ned), IC Tammesaloe (Sov), 20. Gert J (Ned), 25. Peter Stevenhagen (N in dezelfde tijd als Raab, 32. Bo berg (Ned) op 14.39 minuten Algemeen klassement: 1. 24.37.03, 2. Ampler op 8 seconde Radtke (OD1) op 18, 4. Raab op kobs op 1.00,6. Van Wijk op 1.06,1'I mesaloe op 1.16,8. Watty op 1.38, L'l miae op 1.52, 10. Wüller op 2.16, lt| venhagen op 2.17,17. Schmidt op lr- Rasenberg op 52.15. Tom Cordes, de Nederlaoj wereldkampioen bij de lerjunioren in 1984, heeft iij proloog van de open f krace indruk gemaakt n vijfde plaats. Henk eveneens amateur en pen zaterdag winnaar v Ronde van Drente, werd] gende. t (GBr) Uitslag: 1. Malcolm Elliot Joey McLoughin (GBr) op 6,0 St.-^ Tony Doyle (GBr) op 8,2,4. Darip ster (GBr) op 12,3,5. Tom Cordes (n 13,0,9. Henk Boeve (Ned) op 16,6. In Moskou is de start bevesW een ploeg Sovjet-renners in van Spanje, die volgende week tw1 in Valladolid begint Het tienta] aangevoerd door Andrej Ved wereldkampioen bij de a Praag in 1981, en Oleg Log. Olympisch kampioen op de 100» in Moskou. De Belg Nico Emonds 1 bedanken voor de Ronde van 8 heeft tijdens Parijs-Roubaixeen»* been gebroken. (ADVERTENTIE) Llllllllllilll'""!""111"11""1"111111'!1"11' DoorI Des te verrassender Belgisch elftal onlanj Bayern München. IVI pfaff hoeft men overij de een tweejarig cont ton oplevert. Basissal de reclamewereld, Pfs Beierse hoofdstad, koi 'Iki „Ik had met de mensen var met hen zou praten", legt P Toen ik met Bayern ging 01 een fantastisch aanbod var leen naar het geld kijken, schrikkelijk goed naar de z ook mijn vrouw vindt het 1 den dat ik bij Bayern ben dere club was gegaan. Ha veranderen. Dat lijkt me n deze school, een Europese s deren het beste voor de toek ik er geen goed aan gedaar toe te slepen. Trouwens, B club. Het is de beste Eurof Bij deze club is alles fanta kom je bij de beste professo Gewoon Jean-Marie Pfaff zit alwee teel woonachtig in Baldharr nenstad aangeplakt ligt. H landers die het in de Bunde uiteraard vooral om dat Jea doelman is. Maar ook omda ivoren toren is gaan zitten heeft absoluut geen hekel ar is altijd bereid tot een praat ningen. De supporters van I ten als Breitner en Rummer tatie met het legioen uit de overkwam. Pfaff in Beiers door de winkelstraten van IV in het amper honderd kilom Partenkirchen. „Ge moet al pele verklaring van de Bel van Bayern absoluut geen Marie Pfaff, keeper van B ben ik niet meer dan een anc Pech Jean-Marie Pfaff is inmidd hij onmiddellijk. „Als ik mij heb, ben ik dus 33 en een ha Dan ben ik pas in de fleur v, Ik wil doorgaan tot mijn ve nog acht en een half jaar. E mogelijk doorgaan. En waa voorganger, niet was gaan s nog in de goal. Ach, ik voel n Dat is in de afgelopen maar Marie Pfaff, tien jaar lang 1 cieclub SK Beveren, dat hem verkocht, kreeg immers me maken. Een liesoperatie, een hand, een gebroken neus. Pfaff betrokken bij een zwa; Jean-Marie Pfaff: „Geloof ""HIIIIIIIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiii

de Stem | 1985 | | pagina 6