WINSEMIUS KOMT MET PAKKET MAATREGELEN Simonis steunt pastoor Holtum tegen 4Popie Jopie' Geding tegen staking bij omroepen CDKBank 076-225080 CDK-Bank 076-225080 I )e!relHd Experiment met vergoeding remigratie buitenlanders Rentespaarbrieven Vaste Termijn Sparen Personeel bezet Van der Giessen-De Noord Geen luchtfietserij 2 DINSDAG 16 APRIL 1985 BINNENLAND IDE STEM COMMENTAAR Geen openbare richtlijn voor abortus Kamer vreest uittocht piloten luchtmacht Advies: werkdruk rechters lichter PASTOOR HOVER: IK HEB MIJN DOEL BEREIKT Rechter: beslag bezit Freek de Jonge opheffen 1 jaar vast 6li% 5 jaar vast 734%, 6 jaar vast 8% T28 PAGINA 3 A/ «J V3> Hier is-ie dan: de vroege voor- jaars-Merijn. De winter ligt achter ons, het voorjaar moet nog komen. Zoiets moet minis ter Ruding ook gedacht heb ben. Uit die benaming, vroege voorjaars-nota, blijkt over duidelijk de voorzichtigheid van dit kabinet. Alsof ze wil len zeggen: het is nog niet echt lente. En het is nog helemaal geen zomer in ons landje. Onze premier is een populaire bink in Zuid-Korea. Hij wordt daar niet als een Seoelewapper beschouwd, maar als een poli ticus van formaat. Lubbers werd zelfs ere-doctor Rentespaarbrieven, looptijd S jaar, 1Aankoopbedragen f 100,-, f 1.000,-en f 5.000,-. Opbrengst na 5 jaar resp. f 145,24, f 1.452,40 en f7.262,-. Tussentijds verzilverbaar na 2,3 of 4 volle jaren tegen aangepaste rente. Een aantrekkelijke spaarvorm! Ga naar 'n Grenswisselkantoor. Naar 'n CDK-Spaaragent. Of bel nü voor informatie en adressen. Dat kan vanavond tot 9 uur. EEN van de oorzaken van de huidige werkloosheid ligt in het ge geven, dat grote groepen (jonge) mensen, al dan niet door eigen schuld, niet over de scholing en opleiding beschikken, die nodig zijn om in deze tijd van onstuitbare technische vernieuwingen een baan te kunnen vinden. Voor deze werklozen ziet de toe komst er somber uit. Tenzij zij alsnog in staat en bereid zouden zijn om zich te laten herscholen of in de dienstensector (met een weinig aantrekkelijk salaris) aan de slag kunnen komen, zullen zij gaan behoren tot de categorie van mensen waarvoor in de toe komst in het arbeidsproces geen plaats beschikbaar zal zijn. Dat is een harde realiteit, die in het belang van de betrokkenen zelf beter onverbloemd op tafel gelegd kan worden. Duidelijkheid is ook geboden over de vraag wie voor deze en andere uitkeringstrekkers de kost moeten verdienen. Dat zijn de geschoolde arbeidskrachten van modaal en hoger, de middenin komens. Hun inzet, kennis en werkkracht vormen voor een niet gering deel het financiële draagvlak van de komende verzor- gingsstaat. Op het ogenblik verdient Jan Modaal nauwelijks vijf gulden per dag meer dan het minimuminkomen. In zo'n inko mensverschil ligt geen aansporing om extra goede arbeidspresta ties te leveren en door bijscholing technische vaardigheden op een hoog peil te houden. Ook de vakbeweging is daarom voor stander van denivellering van de inkomensverschillen tussen ge schoolde en ongeschoolde arbeidskrachten ingevolge het oude Principe van loon naar arbeid. PvdA-voorzitter Van den Berg denkt daar anders over. Op het zojuist gehouden congres van zijn partij heeft hij aangekondigd, bat de middeninkomens, vanouds al de melkkoe van de fiscus, opnieuw zullen moeten inleveren, als de socialisten straks gaan meeregeren. Zonder hun bijdrage kan de PvdA geen koopkracht garantie aan (alle?) minima geven. Mensen als Den Uyl mogen ban betogen dat (vanwege de astronomische kosten) zelfs een Puur socialistische regering zo'n garantie niet kan verschaffen, "at congres liet hem praten. Het spreekt voor ons vanzelf, dat een samenleving, die zich als beschaafd etiketteert, de echte minima zoveel mogelijk de hand boven het hoofd houdt. Solidariteit wordt echter luchtfietserij als ba financieel-economische realiteit volkomen uit het oog wordt verloren. Als we met z'n allen een zo goed mogelijk sociaal ver zekeringsstelsel in stand willen houden moeten we de dragers baarvan, het bedrijfsleven en de geschoolde arbeidskrachten, n|et verder uitmelken maar juist nieuwe impulsen geven. Dat be kent koopkrachtvergroting in plaats van -verlaging voor de mid deninkomens. Door hun consumptie-mogelijkheden te vergroten W|jgt het bedrijfsleven een omzetinjectie en die brengt weer meer werk aan de winkel. Op het PvdA-congres is gebleken, dat de socialistische top bolgraag wil regeren en dat mensen als Den Uyl bereid zijn daar- 'oe water in de wijn te doen. Het is echter ook duidelijk gewor den, dat een belangrijk deel van het middenkader de weg naar "at Nieuwe Realisme nog niet voltooid heeft. De werknemers van Van der Giessen-De Noord gaan in een demonstratieve optocht naar de bedrijfspoort om daar met spandoeken de bezetting kenbaar te maken. - foto anp ROTTERDAM(ANP) - Op een massaal door het personeel van de nieuwbouwafdeling bezochte vergadering is gister morgen besloten over te gaan tot bezetting van de werf Van der Giessen-De Noord in Krimpen aan den IJssel. Het werk in de afbouwhal aan de veerboot voor de maatschappij Zee land zal gewoon doorgaan. Bestuurder Hans Stehnmann van de Industriebond FNV zei dat de bonden samen met de gemeentebesturen van Al- blasserdam en Krimpen en het Openbaar Lichaam Rijn mond zich sterk zullen maken om minister Van Aardenne via de politiek alsnog te bewegen de gevraagde steun van 80 tot 100 miljoen gulden over 1985 en 1986 te verlenen. De bestuurder van de Industriebond FNV verklaarde op de bijeenkomst in de grote afbouwhal voorts dat de geza menlijke bonden (industriebonden FNV en CNV, de Unie BLHP en de VHP) eigenlijk niets zien in het 'mottenballen- plan' van de directie van Van der Giesen de Noord. Dit plan voorziet erin 200 tot 400 mensen in de nieuwbouwsector in dienst te houden, in afwachting van betere tijden. De be drijfsleiding denkt dat de markt voor middelgrote schepen na 1987 zal aantrekken. Volgens Stehnmann zal het plan niet werken doordat vakmensen zullen weglopen, zodat bij ople ving van de markt er geen know-how meer aanwezig is, met als gevolg een onvoldoende sterke uitgangspositie. Inmiddels hebben de bonden een 'akte van verweer' aan de vaste Kamercommissie voor Economische Zaken ge stuurd, waarin zij pleiten voor verhoging van de steun voor Van der Giessen teneinde in Nederland de beschikking te houden over een strategisch minimum in de sector middel grote scheepsnieuwbouw. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De procureurs generaal bij de gerechtshoven stellen geen richtlijn op voor het beleid inzake de abortus wet. Dergelijke richtlijnen zouden volgens de Wet Open baarheid Bestuur openbaar worden gemaakt. Daar voelen de procureurs weinig voor, omdat met name de politieke partijen van christelijke signatuur dat zou den kunnen gebruiken om er opnieuw een hoop politieke heibel over te maken. Een woordvoerster van het ministerie van Justitie heeft gisteren bevestigd dat de pro cureurs deze afspraak ge maakt hebben. Met hun standpunt volgen de procureurs een advies van twee topambtenaren van het ministerie. De SGP vindt het 'in strijd met alle parlementaire fat soensregels' dat de uitvoering en handhaving van de abor tuswet 'bewust aan de politie ke discussie wordt onttrok ken'. Volkspetionnement DE voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland prof. dr. D. Mulder, en de voorzitter van Pax Christi Ne derland, bisschop Ernst van Breda, zijn bereid zitting te nemen in het comité van aan beveling voor het volkspeti tionnement over de kruisra ketten. Het IKV en Pax Christi hebben hun namen voorge steld aan het Komité Kruisra ketten Nee (KKN), dat de volksraadpleging over de plaatsing van 48 kruisraketten in ons land organiseert. Van onze Haagse redactie pEN HAAG - Buitenlandse fferknemers kunnen per 1 juli terug naar hun land van her komst mét een bijstandsuitke ring. De uitkering wordt aan gepast aan de kosten van het levensondserhoud in het be treffende land, en wordt, als bet aan staatssecretaris Kap- peyne (Sociale Zaken) ligt, niet aan werknemers verstrekt die jonger dan 55 jaar zijn. Bovendien, zo schrijft zij in een gisteren vrijgegeven nota, moeten die buitenlandse werknemers minstens zes maanden werkloos zijn en al vijf jaar of langer in Neder land gewerkt hebben. Het 'te- rugkeerexperiment' duurt voorlopig een jaar. Staassecretaris Kappeyne vindt daarbij dat alleen werk nemers uit Suriname, niet EG- landen en vluchtelingen aan het terugkeerexperiment mo gen deelnemen. De bijstandsuitkering die de bewindsvrouw in gedachten heeft komt vermoedelijk niet boven een maandelijks bedrag van 1500 voor een gezin en ongeveer 900 voor een alleen staande uit. De utkering moet, zo vindt zij, zeker tot het 65-ste jaar worden verstrekt. Als het ex periment na een jaar gestopt wordt, behouden buitenlandse werknemers die aan het expe riment deelnamen, hun uitke ring tot ze 65 jaar zijn. Dit deel van het experiment, waar naar verwachting ongeveer 3200 werknemers aan deelne men, kost de staat 35 miljoen gulden. Een tweede regeling die de bewindsvrouw voor ogen heeft kost 32 miljoen. Deze geldt voor ongeveer 7600 buiten landse werknemers. Het gaat in dit geval om Surinamers van Nederlandse nationaliteit en „sociale noodgevallen" uit Antilliaanse kringen. Zij krij gen een vergoeding voor de te rugreis en geld om de eerste drie maanden na aankomst rond te komen. De Tweede Kamer heeft een flinke poos moeten wachten op deze nota over het zogenaam de 'remigratiebeleid', het laten terugkeren van buitenlandse werknemers met financiële steun van de Nederlandse re gering. De staatssectaris had beloofd haar plannen vóór de zomer van het vorig jaar al bekend te maken. Het duurde bijna een jaar langer door de „gecompli ceerdheid", aldus de bewinds vrouw. De Tweede Kamer vergadert binnenkort over de plannen van staatssecretaris Kappeyne. DEN HAAG(ANP) - In de komende twee tot drie jaar zullen honderd tot twee honderd piloten van de luchtmacht en de marine overstappen naar de bur gerluchtvaart. Dat vrezen de defensiespecialisten van PvdA en CDA in de Twee de Kamer. Het PvdA-Kamerlid H. van den Bergh vroeg staatssecretaris Van Hou- welingen (defensiemate rieel) gisteren tijdens een mondeling overleg om daarover nog voor 7 mei een notitie uit te brengen. Met de pilotenvertegen- woordigers van lucht macht en marine wordt al druk overleg gepleegd, in de wetenschap dat de op leidingscapaciteit tekort schiet om een dergelijk uittocht van piloten op te vangen. Van Houwelingen zal het verzoek om de notitie aankaarten bij zijn collega Hoekzema (defensieperso neel) en minister Smit- Kroes (verkeer). aan de Han Kook Universiteit. Het is géén culinaire onder scheiding, hoewel hij in Zuid- Korea natuurlijk wel wat potjes op het vuur heeft staan. Tijdens zijn afwezigheid deden Max van den Berg en Joop den Uyl al of ze de baas waren in Nederland. Ze scharrelden in de tuin van het Catshuis, maar ze werden snel teruggestuurd, door de Ere-doctor. We beleven rare rijtijden, vooral als je kijkt naar de ac tie van de verenigde trans portorganisaties tegen de eigen vervoerders. Als de controleurs komen om in de auto de tachograaf even na te kijken, worden ze op smoezen getracteerd. Het heeft een diepere achtergrond, maar dat is vervoer voor psycholo gen. ft Wie een kuil tachograaft voor een ander Ik heb nu weer genoeg smoezen verkocht. Ik stop, anders wil len ze mij in Seoel ook een ho ge onderscheiding geven. MERIJN DEN HAAG(ANP) - De Ne derlandse rechtbanken en parketten zijn te zwaar belast. Daarom dienen maatregelen te worden genomen om de werkdruk te verlichten. Dit blijkt uit een advies dat de Stuurgroep Onderzoek Func tioneren Rechterlijke Organi satie heeft aangeboden aan minister Korthals Altes van Justitie. De voorstellen beogen een ingrijpende reorganisatie op het terrein van wetgeving en organisatie. Wat betreft straf rechtelijke zaken streeft de stuurgroep onder meer naar een beperking van de inbewa ringstelling tot tien dagen (was twee maal zes dagen maximaal) eneen verlaging van de appèlgrens bij het kan tongerecht moet als het aan de stuurgroep ligt verhoogd wor den tot 75 gulden. Van een onzer verslaggevers HOLTUM - Mgr. Simonis is niet van plan pastoor Gerard Hover van Holtum te berispen over zijn acties tegen het VA- RA-programma Pisa. Secreta ris-generaal H. van Munster van de RK Bisschoppen Con ferentie heeft namens mgr. Si monis 'met verwondering ge reageerd' op het verzoek van Joop Daalmeyer, eindredac teur van VAR A's Achter het Nieuws, om pastoor Hover 'vriendelijk doch beslist' te corrigeren naar aanleiding van diens uitlatingen over Pi- sa in het Holtumse parochie blad. Volgens pastoor Hover is met name het onderdeel 'Popie Jopie' een kwalijke vorm van anti-papisme, en schept de VARA met dit 'stelselmatig belachelijk maken van de ge loofswaarden van een groot deel van de Nederlandse be volking' een voedingsbodem aan allerlei reactionaire stro mingen. De pastoor schroomde er niet voor om de Centrum partij en het opkomende na zisme in het Duitsland van de jaren '20 en '30 in zijn argu mentatie te betrekken. Een volkomen belachelijke en vergezochte vergelijking, meende Joop Daalmeyer, die het betreffende artikel uit het Holtumse parochieblad naar mgr. Simonis stuurde met het verzoek de pastoor terecht te wijzen. De VARA krijgt echter nul op het rekest. Niet alleen laat secretaris generaal Van Munster namens mgr. Simonis weten dat Daal meyer met zijn verzoek aan het verkeerde adres is (voor klachten over de pastoor van Holtum moet hij bij de bis schop van Roermond zijn), bo vendien wordt de redenering van pastoor Hover gesteund. Het zou niet de eerste keer zijn dat het aanvallen en belache lijk maken van minderheids groeperingen de inleiding vormt tot ernstiger vervolgin gen, zo laat secretaris-gene raal Van Munster de VARA „Het heeft onze verwonde ring gewekt dat u naar aanlei ding van één pagina in een ge stencild parochieblaadje, waarvan u kennelijk schade verwacht voor uw program ma, vraagt om 'een vriendelij ke, doch besliste correctie aan het adres van de pastoor en de lezers van het parochieblad', terwijl u een wekelijks TV- programma, dat toch duizen den malen meer kijkers zal hebben dan het parochieblad lezers rijk is, meent te mogen afdoen met een: over smaak valt te twisten", zo luidt een citaat uit de brief aan Joop Daalmeyer. Pastoor Hover toont zich ge lukkig met deze reactie. „Het bewijst maar weer eens dat ik beslist niet alleen sta. Of ik de strijd voortzet? Och, dat is misschien de verkeerde uit drukking. Met het optreden in de show van Sonja heb ik be reikt wat ik wilde, namelijk het landelijk op gang brengen van de discussie." Pastoor Hover is de laatste weken overspoeld met positie ve reacties en steunbetuigin gen in zijn strijd tegen 'Popie Jopie'. Zijn optreden bij Sonja, afgelopen zaterdagavond, heeft daar nog eens een schep je bovenop gedaan. „Toen ik zondagmorgen thuis kwam stonden de flessen wijn op de stoep, en de telefoon heeft de afgelopen dagen niet stilge staan", zegt hij. Volgens hem het bewijs dat hij voor een al leszins gerechtvaardigde zaak strijdt. benzine goedkoper HILVERSUM(ANP) - De om- roepwerkgevers hebben een kort geding aangespannen te gen de bonden vanwege de voorgenomen stakingsactie van 24 uur bij radio en televi sie. Het kort geding dient van morgen voor de rechtbank in Amsterdam. Bovendien zullen de NOS en de Wereldomroep onder zoeken of een verkorte AROB- procedure mogelijk is tegen de beslissing van minister Brink man van WVC de omroep-cao af te keuren, zo is gisteren door de NOS meegedeeld. Voor wat betreft het geding tegen de bonden zeggen de werkgevers dat dit actiemid del 'te zeer ingrijpt in de be langen van de omroep als fun damenteel instituut voor nieuwsgaring en meningsui ting en bovendien onvoldoen de rekening houdt met de be langen van het publiek'. Daar naast hebben de werkgevers moeite met de korte termijn van aanzegging door de bon den. Een woordvoerder van de gezamenlijke bonden reageer de teleurgesteld op de stap van de werkgevers. 'Het is de trend van de laatste jaren dat werk gevers direct naar de rechter stappen om acties te blokke ren'. Gistermiddag overhan digde het actiecomité overi gens een brief aan de werkge vers waarin de 24 uurs-actie wordt aangekondigd met de mededeling dat het preciese tijdstip twaalf uur tevoren zal worden meegedeeld. Loodvrij e DEN HAAG(ANP) - Minister Winsemius (Mi lieu) heeft de Tweede Kamer gisteren een no titie gestuurd, waarin een aantal financiële maatregelen wordt aangekondigd om het ge bruik van loodvrije benzine met ingang van volgend jaar te stimuleren. De heffing in het kader van de Wet op de Luchtver ontreiniging (1,07 cent per liter) zal met ingang van 1 januari voor loodvrije benzine komen te vervallen. Het accijnstarief voor deze benzine zal vanaf die datum 3,43 cent lager zijn dan dat voor gelode benzine. Om te vermijden dat beide maatre gelen de schatkist extra geld zullen kosten, zullen de hef fing en accijns op gelode ben zine per 1 januari met 0,9 cent omhoog gaan. De maatregelen zullen voorlopig van kracht AMSTERDAM (ANP) - Het beslag op geld en bezittingen ran de cabaretier Freek de Jonge door zijn ex-manager moet worden opgeheven op straffe van een dwangsom van 250.000 gulden. Dit heeft de president van de rechtbank in Amsterdam, mr B.J. Asscher, gisteren be paald in een kort geding. Het beslag was gelegd, om dat ex-manager De Groot vond dat hij door het verbre ken van van de samenwerking 8 ton aan inkomsten was mis gelopen. In juni vorig jaar verbrak de cabaretier de ban den. Mr Asscher vond echter dat bij die opzegging toch een op zegtermijn in acht genomen had moeten worden. Op basis van het bruto jaarsalaris van De Groot vond Asscher dat in de verdere civiele procedure aan De Groot 150.000 gulden uitgekeerd moet worden, mits de rechter het ontslag zonder inachtneming van die opzeg termijn onrechtmatig acht. zijn tot 1988. In dat jaar zal worden bekeken of zij in het licht van markt- en prijsont wikkelingen moeten worden voortgezet. De minister zegt in zijn no titie toe er met kracht naar te zullen streven dat de normale gelode benzine per 1 januari '86 geheel zal zijn vervangen door loodvrije. De verlaging van het toegestane loodgehalte in superbenzine van 0,4 tot 0,15 gram per liter zal zo mogelijk worden vervroegd van 1 okto ber naar 1 april '86. De minister kondigt ook maatregelen aan om met in gang van volgend jaar de ver koop van auto's die ten behoe ve van het gebruik van lood vrije benzine zijn uitgerust met een katalysator, te stimu leren. Voor 'schone' auto's met een cilinderinhoud van 1,4 li ter of meer zal in de periode '86-'88 de Bijzondere Ver bruiksbelasting 1.700 gulden lager zijn dan voor wagens zonder katalysator. Hiermee worden de extra kosten van de aanschaf gecompenseerd. De ANWB vreest dat de be lastingmaatregelen die minis ter Winsemius heeft aange kondigd om het gebruik van loodvrije benzine en schone auto's te bevorderen, maar in beperkte mate effectief zullen blijken te zijn. 'Loodvrije ben zine immers zal door de nu voorgestelde financiële maat regelen niet of nauwelijks goedkoper worden dan lood houdende benzine', aldus de ANWB. 'Bovendien valt een gering prijsverschil in het niet bij de prijsverschillen die het gevolg zijn van de prijzensla gen op het benzinefront.' (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen. N V. AMEV en Pierson, Heldring Pierson N V NV Crediet- en Depositokas, bankbedrijf van De Grenswisselkantoren NV Uw GWK-regiokantoor: Samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. AMEV en Pierson, Heldring Pierson N.V. De depositorente bij CDK-Bank is hoog. Vergelijk maar. De rente is vast tijdens de looptijd, keuze uit 1 t/m 6 jaar. Minimum inleg f 1.000,-. Ga naar 'n Grenswissel kantoor. Naar 'n CDK-Spaaragent. Of bel nü voor informatie en adres sen. Dat kan vanavond tot 9 uur. Voor direkt overboeken: giro 15.332 of bankrek. nr. 22.13.50.500 t.n.v. CDK-Bank, Amsterdam. Vermeld gewenste looptijd. NV Crediet- en Depositokas, bankbedrijf van De Grenswisselkantoren NV Uw GWK-regiokantoor:

de Stem | 1985 | | pagina 3