SECRETARIS BRESKENS VISSERS: Wateroverlast in Heikant hem brandde het godenvuur9 sSSisf ®««SSÖ5. Verkeers- onderzoek in buurt Stationsweg Automobilist voortvluchtig Uitdiepen Westerschelde is nadelig voor vissers Verbouwing van scholen in Hulst en Clinge loeders en ïochters )nwil T15 BRESKENS - Als er niets gebeurt, stort bin nen niet al te lange tijd de gehele visserij we reld in. Hulsterse de beste majorette NA AANRIJDING Tentoonstelling kinderateliers ZIKV Hulst TENTOONSTELLING DOLF JASPERS IN EEKLO Woede Decadent Vuur MAANDAG 15 APRIL 1985 HET WEER Opklaringen Weer in Europa politierapport ig van heel diep zeer, dat de fen door bleef steken, dat* ltwijls ook na de publikatie In zo'n boek niet weg wil. Het als met kranteberichten - er alles wat goed gaat en wat oi is in het leven, lees je z0 binig. Dochters en moeders, eders en haar dochters, rover zou je toch zonder eite hele bibliotheken vol louwvriendelijke bestsellers Innen schrijven. Over ontel- goeie, leuke, stille, lieve, ntroerende momenten samen, ver waardevolle herinnerin- en, over het gewone leven van Uedag in vanzelfsprekende larmonie. Saaie romans zou- en dat worden? Vergeet het haar. Moeders en dochters, dat lijn 'evenzeer intens levende Trouwen, die in heel verschii- ende tijden opgroeiden en dié der vanuit eigen invalshoek Jen visie ontwikkelen op de haatschappij waarvan zij deel litmaken. Die opvattingen lopen niet lltijd gelijk. Daar wordt hevig Jiver gediscussieerd. Emancipa tie, lachen de dochters, dat is al lang voorbij, al onze vrienden "unnen koken. Blijf wakker, eggen de moeders, en ze hou- fen met moeite een waarschu wende vinger tegen. Dan komt |r een minister of een wet of en maatregel, die de moeders hoe jammerlijk - geüjk geeft Ên de dochters beseffen pijnlijk pat bewaken van verworvenhe- Hen en bevechten van rechten Loor vrouwen van wezenlijk be lang is. De pijn die veel vrou- ïwen aan hun kerk lijden, is de dochters vreemd - is heel ver lan ze af. Maar ruimte voor Ieders persoonlijke levensover tuiging overbrugt die afstand net het tweerichtingsverkeer wan een gebaar, een knipoog; en kus, een gedeelde emotie. Zo moeilijk en zo makkelijk ligt dat in die relatie. doeders en dochters, wat zou daar graag het zoveelste boek over schrijven - hnders. lllllllllllllllllllllillllllllMllllllllllllllllllinil lof \§§ggr e faciliteiten en kennis eeft om dergelijke pijpen te taken. Voor Rijkswater- aat (Oosterschelde) is de DM in de laatste fase van flevering van indrukwek- ende hydraulische cylin- ers met (buis-)wanddikte an 80-100 mm. otterdam P.R. Eijsker otterdamsche Droogdok lij b.v. 'ERWIJL de Mariënburg- roep dat niet eens zelf be- nerkt zijn de onderlinge ge- treken van de mensen niet ens het ergste obstakel, naar hun onwil. Zoals ook riet de zonde zelf het ergste Die gebruikt God om raar Zijn vergeving te doen /erlangen. Als wij ons ech- «r niet 'willen' bekeren blij- /en wij zondigen en vluch- en wij voor de werkelijk heid van God, dan blijven wij onze tijd alleen voor de wetenschap en het voordee' 'ebruiken om zo in het mid- ielpunt van de belangstel ling te staan. Maar tevens blijven wij zo op de vlucht voor ons zelf, vergeten v/e waar het geloof eigenlijk voor dient. Als we ons echter echt op het geloof 'willen toeleggen, ontdekken we dat we verdringen en de eigen lijke ergernissen die ons m verwarring brachten. hoe we feitelijk door God 'beoordeeld worden. Als we ons echt op het geloof toeleg gen waarop de paus in z>Jn korte tv-toesprak doelde, zullen we de vreugde en droefheid van ons leven 1 Gods hand leggen en on# opwindingen niet meer op anderen afreageren. En zon der dat we de moeilijkhede hoeven te ontlopen of vre^e voor enige persoonsbescha diging zullen we ons verba zen hoe licht ons kruis is 1 vergelijking met het Zijn en hoe rustiger wij zelf wor den. Den Haag II. Rutges VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 1 'De visserijwereld staat op instorten' Deze verontrustende mededeling deed secretaris P. je Baare van de Breskense visserijvereniging 'Ons Belang' zaterdag tijdens de plaatselijke jaarvergade ring. Volgens hem hangt er niet alleen een donkere wolk boven je vissersvloot, maar ook de nsverwerkende bedrijven op je wal zullen het - zonder de noodzakelijke steunmaatrege len - erg moeilijk krijgen. Hij wees erop dat de quote ringsmaatregelen die voor de visserij gelden de grote boos- doender zijn. „De quotering is om biologische rede- Van een onzer verslaggevers HULST - B en W van Hulst willen een onderzoek laten verrichten om de verkeerssi- tuatle in de omgeving van de Stationsweg te verbeteren. Daar bevinden zich op korte afstand van elkaar verschil lende splitsingen, die een be langrijke functie hebben voor de afwikkeling van verkeer van en naar de binnenstad en liet bedrijfsterrein Absdaalse- weg, met inbegrip van de om geving Stationsplein. Deze situatie verhindert een vlotte doorstroming van het verkeer en zorgt met name voor het fiets- en voetgangers verkeer voor onveilige situa ties. Het is volgens het college dringend gewenst, dat hier wat aan gedaan wordt. Voor dat er spijkers met koppen ge slagen worden, wil het college «n grondig verkeersonder- zoek laten verrichten. Dat kost 5300 gulden, maar van het minsterie van Verkeer en Wa terstaat kan op een subsidie van tachtig procent gerekend worden. HULST - De majorette Yvonne Peters, van De Vossen uit Hulst, heeft za terdag een eerste prijs be haald op een solisten- en ensembleswedstrijd in het Brabantse Vught. Ze bereikte een hoge Kore van 48 punten in de tweede divisie, waarin 121 solisten hun beste beentje voorzetten. De eerste prijs geeft Yvonne Peters het recht om in december mee te doen aan nationale wed- stiijden in Someren. Van onze correspondent - Op het woonwagen- De Rape te Hulst i,l zaterdagmiddag om on- half een het 5-jarig den h B'R' Hulst overre- n door een personenauto. De alt uU'der van de auto, F. L. leu, 's na het gebeurde °on door gereden en was vluchtig nog steeds voort" Op het moment dat zij werd ^gereden, was het kind J^htjnlijk aan het spelen. ï,k achtoffertje werd over dacht naar het St Liduina- «esenhuis te Hulst. Daar W geconstateerd dat zij gel broken ribben had op- ttnk terwÖ' verwondingen haar hoofd en voet moes- borden gehecht. nen. De visstand liep sterk achteruit door de overbevis- sing, maar nu heeft de inter nationale politiek zich be moeid met de vangst. De vis stand is verbeterd, maar elk EEG-land wil enkel de eigen visserij beschermen, en let to taal niet op de vissers uit de andere landen". Volgens hem kan de visserij wereld enkel gered worden door het ver krijgen van een extra quotem. Ook D. Langstraat, secreta ris van het produktschap, toonde zich erg bezorgd over de toekomst van de visserij. Hij wees erop dat Nederland voor 60 procent afhankelijk is van visserij wateren van ande re landen. „Komen er geen goede EEG-maatregelen, dan ziet het er inderdaad slecht uit". Hij maakte wel een mo gelijke oplossing bekend. Vol gens hem moeten de vissers zich meer gaan richten op de experimentele vangsten, on der meer makreel. „Wie deze vis wil vangen, kan vanuit Brussel steun verwachten", zei hij. Langstraat pleitte ook voor het beperken van het motor- verjpomiiMflffl de grote kot ters. „Tweeduizend pk moet het maximale vermogen wor den. Stellen we deze limiet niet, dan is straks een groot deel van de opvarenden werk loos". Hij vroeg dan ook aan de Breskense vissers om geen kotters meer te laten bouwen met een te groot motorvermo gen. BRESKENS - Het uitdiepen van de Westerschelde is nadelig voor de visserij- Dit deelde P. de Baare, secretaris van de Bres kense visserijvereniging 'Ons Belang', zaterdag mee tijdens de druk bezochte jaarvergadering. Volgens een onlangs uitgekomen studierapport moet de Wes terschelde vanaf de zandbank De Wandelaar tot Antwerpen worden uitgediept, zodat ook diepgeladen zeeschepen de Belgi sche havenstad kunnen aandoen. De Baare vreest dat tijdens het uitdiepen de broedplaatsen van de jonge vis en de garnalen worden aangetast. Hij wees er ook op dat men de uitgebaggerde specie in de monding van de Westerschelde wil storten, wat volgens hem ook erg nadelig is voor de visstand. „Als het uitdiepen doorgaat, dan raken de kleine kotters werkloos en het zal ook gevolgen hebben voor de grote schepen", aldus de secretaris. HULST - B en W van Hulst hebben de gemeenteraad voorgesteld he benodigde geld beschikbaar te stellen voor de verbouwing van de Nobel- horstschool in Hulst en de St.- Bernardusschool in Clinge. Het gaat om respectievelijk 145.000 en 90.000 gulden. De aanpassing van de gebouwen is nodig in verband met de wet op het basisonderwijs, die per 1 augustus ingaat. Vanaf die datum moeten de kleuter- en lagere scholen in één gebouw worden onderge bracht. De staatssecretaris heeft zijn zegen al uitgespro ken over de aanpassingsplan nen. De kapitaalslasten zullen van rijkswege aan de gemeen te worden vergoed. HULST - In Den Dullaert in Hulst wordt woensdag 24 april een tentoonstel ling gehouden van werk stukken die gemaakt zijn op de ZIKV-kinderate liers in Hulst, Heikant, Graauw, Ni euw-Namen en Sint-Jansteen. De expositie heeft als thema 'Ons eigen dorp'. Om 19.00 uur spreekt loet- houder mr. E. de Rechter, tevens bestuurslid van het ZIKV, het welkomst woord. Daarna wordt de opening verricht door de nieuwe burgemeester van Hulst, mr. F. Jacobs. In de grote zaal is er om 20.00 uur een balletdemonstra tie, die wordt vezorgd door cursisten van het ZIKV. FOTO WIM KOOYMAN. Door Emile Calon EEKLO (B) - De naam Vin cent van Gogh werd afgelo pen zaterdag vele malen ge noemd. Dat is natuurlijk ook niet zo verwonderlijk. Een schilder die tijdens z'n leven weinig waardering kreeg, slecht verkocht en niet stierf van ouderdom wordt al snel vergeleken met deze beken de Nederlandse schilder. Ze ker als z'n werk ook nog kwaliteit heeft Afgelopen zaterdag werd in Eeklo een herdenkings tentoonstelling geopend in galerie Frans de Vliegher. Er is een groot aantal wer ken te zien van de in 1976 ge storven schilder Dolf Jas pers. Deze geboren Amster dammer woonde de laatste jaren van zijn leven in IJ- zendijke. Daarvoor had hij nog enige tijd in Assenede gewoond. De organisatie van de ten toonstelling is in handen van de 'Dolf Jaspers-stich ting'. Ze beheert de nalaten schap van de Amsterdamse (Zeeuwsch) Vlaming, en probeert zijn werk een gro tere bekendheid te geven bij het publiek via tentoonstel lingen en publicaties. Zo werd zaterdag ook een mo nografie over Jaspers ten doop gehouden. Vele vrienden en beken den van de schilder waren zaterdag in Eeklo aanwezig. Ze stonden veelal met hun rug naar de tentoongestelde werken, blij om weer eens kennis te maken met men sen die ze al sinds lange tijd niet meer hadden gezien. Enkelen onttrokken zich aan het gedrang, zochten de rus tige plaatsen op en liepen bedachtzaam langs de schil derijen en het grafische werk. „Zie toch eens de kracht en de woede waarmee het is gemaakt", zei een jong meis je tegen een vriendin en wees naar het schilderij 'Marine'. Verzonken in een hel van kleuren zijn nog net de contouren van een klein bootje zichtbaar. Het meisje, Marjan, heeft Jaspers nooit in levende lijve ontmoet. „Helaas", zegt ze. „Ik heb echter wel veel verhalen over hem gehoord". De schilder heeft een in zijn vijftien Vlaamse jaren een grote ontwikkeling doorgemaakt. Waren de schilderijen in het begin nog rustig en donker, latere wer ken bevatten felle kleuren, met kracht op het doek ge zet. De landschappen blijven echter herkenbaar Vlaams; dijken, bomen, kleine boer derijtjes en water. De naak ten zijn decadent, Rubens- dik, vergankelijk. Ooit hing de pastoor van Bassevelde een groot doek voor een ten toongesteld naakt, waarop Jaspers al zijn schilderijen weghaalde. Jaspers heeft een bewo gen leven gehad. Na een moeilijke jeugd verdomde hij het nog langer om z'n brood als smid te verdienen. Schilderen dat was het. In Amsterdam leerde hij het vak. Hij kon echter niet te gen het jachtige leven in de Nederlandse hoofdstad. Bij toeval kwam hij terecht in het Vlaamse land en besloot te blijven. Dat was aan het begin van de jaren 60. Zijn eerste vrouw Jos: „Alle kunste naars waren toen arm, maar FOTO'S WIM KOOYMAN dat gaf niet. Zolang je te eten had, telde geld niet. Al les was in beweging, we dachten dat de gevestigde orde wankelde en we maak ten grootse plannen. Ieder een discussieerde. Ook hier in het Meetjesland". De schilder kreeg goede kritieken, hij exposeerde in belangrijke galeries maar verkocht weinig en dat vrat aan hem. Toen hij in IJzen- dijke woonde, koelde hij zijn woede en teleurstelling met alcohol. Z'n vrouw hield het op den duur niet meer bij hem uit en een scheiding was het gevolg. W. de Groote, lid van de stichting; „Het was voor iedereen een moeilijke tijd. Wij, zijn vrienden, zagen dat hij schitterende schilderijen maakte. Hij had echter de tijd niet mee. Abstracte kunst was in, terwijl hij ex pressionistisch werk maak te. De zelfportretten van Jas pers geven een doorkijk op zijn leven. Op de laatst ge maakte werken staat hij als een bijna verminkt iemand, getekend door de tijd. De dichter Adriaan Ma- german noemde hem zater dag een persoonlijkheid die steeds voor de spiegel stond. „In hem brandde het vuur van de goden, een vuur dat niet dooft". Galerie Frans de Vliegher, Le- deganckplein 1, Eeklo. De ten toonstelling is te bezichtigen tot 2 mei. Maandag tot vrijdag: 9-12 en 13.30-19 uur. Zaterdag 9-12 en 14-17 uur. Zondag 15-18 uur. Weersverwachting voor van daag: eerst nog buien, soms met onweer. Bij minima van 0 tot 5 graden. Wisselvallig weer met meer opklaringen en mo gelijk nog een bui. Maxima van 9 tot 13 graden. Matige tot vrij krachtige en aan zee krachtige westen tot noordwesten wind, die geleidelijk in kracht zal af nemen. De vooruizichten van dinsdag tot en met vrijdag: na ochtendnevel en mist wordt het overwegend zonnig met geleidelijk hogere temperatu ren. Maximale waarden van 15 tot 20 graden. De wind zal naar zuid-west en later naar zuid draaien. (Bron Ukkel). Amsterdamzwaar bew9 gr Eindhovenzwaar bew..... 10gr Vlissingenzwaar bew.9 gr Aberdeenregenbui11 gr Athenezwaar bew17 gr Barcelonalicht bew16 gr Berlijnzwaar bew.12gr Bordeauxregenbui13 gr Brusselregen10gr Dublinregenbui12 gr Frankfortregenbui9 gr Genèveregenbui10 gr Helsinkizwaar bewBgr Innsbrucklicht bew14 gr Klagenfurtzwaar bew7 gr Kopenhagenlichtbew10gr Lissabononbewolkt20 gr Locarnoonbewolkt18 gr Londenlichtbew13gr De vele regen van de afgelopen dagen heeft hier'en daar voor overlast gezorgd. Zo kon in Heikant een sloot de grote hoeveelheid water niet verwerken. De plaatselijke brandweer was gisteren de gehele middag in de weer om de ondergelopen kelders en tuinen van de bewoners van de Vylainstraat weer droog te zetten terwijl de jeugd het allemaal best leuk vond. Materiele schade was er niet. GOES - De rijkspolitie van El- berg heeft de 36-jarige J. V. zonder vaste woon- of ver blijfplaats aangehouden. Hij heeft bekend vijf inbraken te hebben gepleegd in 's Heera- rendskerke. HULST - Zaterdagmiddag om ongeveer kwart voor vijf vond op het Godsplein in Hulst een aanrijding met doorrijding plaats. De bestuurder van een personenauto, die later kon worden geïdentificeerd als G. B. uit Hulst, nam de bocht te ruim en raakte de auto van A. van D. uit Terneuzen. B. die na het gebeurde doorreed, werd later door de politie thuis op gehaald en bleek onder in vloed te verkeren. PERKPOLDER - Op rijksweg 60 ter hoogte van de verkeers lichten aan de boot te Perkpol- der-haven vond gistermiddag om 13.25 uur een aanrijding plaats tussen twee personen auto's. Beiden kwamen van de boot gereden. Bestuurder A. M. uit Vlissingen twijfelde aan de op oranje staande verkeers lichten, wat hij zou doen en besloot toen te stoppen. De achter hem komende bestuur ster J. B. uit Nieuw Namen dacht dat M. door zou rijden en werd door het stoppen ver rast. Zij reed met haar auto achter op de auto van M. Hier bij ontstond materiële schade. KLOOSTERZANDE - Op rijksweg 60 aan de afslag naar Kloosterzande vond gister middag om 15.45 uur een kop- staartbotsing plaats tussen twee personenauto's. Hierbij ontstond materiële schade. Be stuurster E. de P. uit Hoofd plaat remde af aan de afslag. De achter haar rijdende R. H. uit Kruibeke bemerkte dit te laat en reed achter op de auto van de P. PHILIPPINE - Op de kruising Haverplein-Kanaalpolderweg te Philippine kwamen zater dagmiddag twee personenau to's met elkaar in botsing, en werden daarbij zwaar bescha digd. Het ongeval gebeurde doordag A.B. uit Zelzate geen voorrang verleende aan een personenauto bestuurd door mevrouw J. uit Hoek. SLUIS - In de buurtschap Heillen is in een schuur van de heer J. van I. een auto geheel uitgebrand. Dit gebeurde toen Van I. in een betonnen garage die in de schuur was gebouwd met een slijptol een stuk van de koffer af probeerde te za gen. Hierdoor vlogen vonken naar een stuk brandbaar ma teriaal, waardoor er branc ontstond. Ook de auto raakte in brand. Na aanvankelijk mei een blusapparaat getracht te hebben de brand te blussen moest de brandweer van Sluis er toch nog aan te pas komer om de brand te blussen. Die trok eerst de auto uit de schuur, en bluste hem buiten De auto brandde geheel uit. TERNEUZEN - In een sty- reenfabriek bij Dow Chemica te Terneuzen ontstond zater dagavond omstreeks 22.30 uui een klein brandje. Oorzaal was een lek in een leiding naai het reactorvat. Hierdoor vatte de isolatie rond de leiding vlam. In korte tijd was mer het brandje meester, de schade bleef beperkt.

de Stem | 1985 | | pagina 5