EK DE ■ilLLEN jamo PvdA op weg naar de verkiezingsstrijd OOK PARIJS OPGESCHRIKT DOOR BOMTERREUR Wachten voor de stembus Cultus van de democratie belemmert kerk van gebed' nnnnnnnnn. buitenland Den Uyl daagt het CDA uit ns Storm van protest tegen Reaga naai- kranslegging Israëlische 'slachting' in Libanon S S I N G Miljoenen voor bouw projecten jongeren La Grande Parade was topsucces IEUWSOVERZICHT DDDDD' 'xpositie ictor Hugo n Den Haag MAANDAG 15 APRIL 1985 PAGINA 3 iBINNEN-BUITENLAND: Aanwijzing Tweede Amerikaan sneuvelt in Nicaragua" Persconferentie Filippijnse guerilla Palestijns vluchtelingenkamp omsingeld Arafat tegen Egyptisch vredesinitiatief Lubbers eredoctor in Zuid-Korea Alia opvolger Hoxha voor* beter getuid! Zon en maan Hoogwater PvdA in actie tegen nieuwe kerncentrales Middenpartij Geloof Dilemma T49Z '.30, 20 en 22.30 u. Coun- Partir revenir. u. Kaos. '.30 en 22.30 u L'anee des js6s. 30, 20 en 22.30 u. Body lie. u. Wildschut. I 22.30 u. The little drummer en 22.30 u. Star 80. intury 14,17 en 20 u. deus. ilypso 1 14,16.30,19 en u. Falling in love 1ypso2 14,17.30 en 20 tdier's story 0 u. Night porter, lypso 3 - 20 u. Sophie's ce. 0 u. E la nave va. pltole - 14,16,18, 20 en The terminator, udlo Skoop - 20 u. De tijd stil. 0 u. Café Express, ix - 14,16,18, 20 en 22 u. dire d'O, deel 2. LST Blommaert lieting KLINGE ie Statie - 15 u. ieting. EWACHT l.v. Steene - 15 u. ieting. 14.30 u. .ST ialerle van Geyt - Schilderij- n tekenwerk van Ronny s. Geop. dag. 9-12 u. en 30-18 u za. tot 17 u. dinsd. (tot 7 mei). NT(B) Huseum voor Schone Kun- Tekeningen, aquarellen gouaches uit eigen bezit. Ge dag 9-12 u. en 14-17 u. (tot pril). NIKLAAS (B) iternatlonaal Exllbrlscen- - Selektie van de interna- ale exlibriswedstrijd 1985. p. weekd. 14-17 u. za. 9-12 14-17 u. zo. 10-13en 15-18 u. 22 april). itedelljk Museum - 'Het por- in de Belgische schilder- en Idhouwkunst van 1900-1950'. op. weekd. 14-17 u. za. en zo. 12 en 15-17 u. (tot 22 april). EN HAAG (ANP) - In de Ko- nklijke Bibliotheek in Den sag is van 19 april tot en met mei de tentoonstelling 'Vic- r Hugo 1802-1885' te zien. De lliance Francaise des Pays as heeft de expositie inge- cht ter gelegenheid van het it dat het op 22 mei honderd ar geleden is dat deze auteur ierf. Getoond worden diverse m zijn romans, gedichten, fi- sofische werken en toneel ukken, en ook een aantal te- sningen van zijn hand. Te ens zijn er affiches te zien die zijn werk betrekking heb- snuit tuaoiq oi 'iaiBCi jeS 8 'auuajue i 'uapprUJ do mnoqaS g 'siqoaa isoa 'taza uea doi Z '^nutj }(3q I 'Aanslag sji'iten in Madrid' Van onze correspondenten BARCELONA - De radikale islamitische groep Jahid Islam is volgens de Spaanse mi nister van Binnenlandse Zaken Barrionuevo de dader van de zware bomaanslag vrijdag avond laat op het restaurant El Descanso bij Madrid. 18 mensen werden gedood en ruim 80 gewond door het neerstortende puin van het drie verdiepingen tel lende restaurant. Onder de gewonden bevinden zich 15 Amerikanen afkomstig van de nabijgelegen lucht machtbasis Torrejon. Ook een dertigtal Spanjaar den wordt nog in ziekenhuizen verpleegd. Volgens Spaanse regeringswoordvoerders zal de aanslag geen verandering brengen in het staatsbezoek dat de president Reagan op 7 en 8 mei aan Spanje brengt. De beruchte sji'tische terro ristenorganisatie Jahid Islam heeft zaterdagavond de bloe dige aanslag opgeëist als re- pressaille voor de bomexplosie van afgelopen 8 maart in de Beiroet, waarbij 92 mensen werden gedood. Een woord voerder van de Jahid Islam verklaarde zaterdagavond in Beiroet dat de aanslagen door zullen gaan, „totdat de laatste Israëlische militair zich terug getrokken heeft uit het zuiden van Libanon". 99 Van onze correspondent WASHINGTON - In de VS is een storm van protest opgesto ken over het voornemen van president Reagan om tijdens zijn komende verblijf in West- Dultsland een bezoek te bren gen aan een kerkhof voor Duitse, in de Tweede Wereld oorlog omgekomen, soldaten en daar een krans te leggen. Naar verluidt overweegt Reagan intussen zijn plan te laten varen danwel het alsnog te 'balanceren' met een bezoek aan een gealliëerd kerkhof of een herdenkingsplaats voor joodse nazi-slachtoffers. Het voornemen van de Amerikaanse president om het nazi-kerkhof Bitburg te be zoeken, komt bij velen in de VS extra hard aan, omdat Reagan enkele weken geleden van een eerder idee om naar het voormalig concentratie kamp Dachau te gaan, afzag. Voorts is bekend geworden dat de kranslegging op Bitburg een voorstel is geweest van West-Duits Bondskanselier Kohi. Reagan zal van 30 april tot 10 mei in West-Europa zijn, om er deel te nemen aan de economische wereldtopconfe rentie in Bonn en om het einde van de Tweede Wereldoorlog te herdenken. Eli Wiesel, voorzitter van de 'Amerikaanse Raad voor de herinnering aan de Jodenver volging', zei over de reacties in Joodse kring: „Ik heb zelden zoveel woede gezien." De meeste Joodse leiders in de VS erkennen dat er niet van boze opzet bij Reagan sprake is, maar de president blijkbaar geen weet heeft van de heftigheid van de gevoelens die nog altijd bij grote massa's leven jegens de nazi-gruwelen De eerste onderzoekingen wezen uit dat de keukenin stallatie praktisch onbescha digd was en dat de voorraad gasflessen niet was ontploft. Het was de eerste aanwijzing dat de explosie door een bom aanslag veroorzaakt was. Het bange vermoeden werd al spoedig bevestigd door de vondst van chemische mate rialen waarmee de bom van chloratiet was gefabriceerd. Parijs werd het afgelopen weekeinde getroffen door twee krachtige bomexplosies. Voor de Israëlische Leumi- bank werd zaterdagochtend zware schade aangericht. Nie mand werd daarbij gewond. Niemand heeft tot noig toe de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Het was de tweede maal binnen twee jaar dat de bank doelwit van een aanslag was. Een tweede bomaanslag vond zaterdagochtend plaats bij een emigratie-bureau in een buitenwijk van de Franse hoofdstad. Ook bij deze explo sie raakte niemand gewond. De ultra-linkse groepering Action Direct heeft telefonisch de verantwoordelijkheid voor deze aanslag opgeëist. Deze groepering eiste eerder de ver antwoordelijkheid op voor een aanslag op een bioscoop in Pa rijs waar joodse films werden vertoond. Bij die bomaanslag raakten 18 mensen gewond. MEER dan acht miljoen kiezers gingen gisteren in Peru naar de stembus om een nieuwe president te kiezen. In de voorstad Via San Salvador van de hoofdstad Lima stonden de men sen urenlang in de rij. Verwacht wordt een zege voor APRA-kandidaat Alan Garcia. - fotoap ROME (CIC) - De Neder landse rk kerk moet van een kerk van „praters" weer een kerk van „het gebed" wor den. De grootste belemme ring daarbij is de „cultus van de democratie" die in Nederland wordt gekoes terd. Dat zegt aartsbisschop Si- monis in een interview met het Italiaanse maandblad 'Jesus', dat door de orde der Paulijnen wordt uitgegeven. Mgr. Simonis zegt dat hij als bisschop weliswaar zelf standig beslissingen kan ne men, maar dat hij het nood zakelijk acht eerst leken en priesters om hun mening te vragen. Als „wapens van zijn strategie" noemt de aartsbisschop persoonlijke contacten en dialoog, maar dat moet naar zijn mening niet overdreven worden. Hij vindt Nederland een land dat „voortdurend vergadert" en „waar alles iets te zeggen heeft". Mgr. Simonis meent dat het Landelijk Pastoraal Concilie is mislukt, doordat het te vooruitstrevend werd. Het vergat de uitspraken van het Vaticaans Concilie en beschouwde dat Concilie als het begin van een proces van verdere vernieuwing in plaats van een norm die moest worden uitgewerkt, zo meent hij. Hij omschrijft de Neder landers als een volk dat geen halve maatregelen kent. „Voor ons bestaat het woord compromis niet. Iets is waar of onwaar. Zo heeft het 'ul- trapapalisme' bij anderen juist tot afkeer van de paus geleid", aldus mgr. Simonis. De Utrechtse aartsbis schop noemt de theoloog Schillebeeckx een „gecom pliceerd geval". Hij meent dat sommige theologen hun gezag in geloofskwesties overdrijven ten koste van de bisschoppen. Naar zijn op vatting moeten de bisschop pen naar deze theologen luisteren, maar zich niet bij alle vraagstukken door hen, maar eerder door de Kerk en de uitspraken van het Con cilie laten leiden. BEIROET - In het voorname lijk door shi'itische moslims bewoonde dorpje Johmor in Zuid-Libanon zijn volgens ra- dio-Beiroet zeker aeht inwo ners gedood. Het radiostation spreekt van een slachting. Libanese politiefunctiona rissen hebben zaterdag beves tigd dat acht mensen om het leven zijn gebracht. Volgens hen gaat het om drie mannen en om een uit vijf leden tellen de familie: vader, moeder en drie dochters. Het christelijke radiostation De Stem van Li banon meldde dat in Yohmor 15 mensen om het leven zijn gebracht. Volgens beide radiostations is Yohmor thans omsingeld en kan niemand het dorp in of uit. Van Israëlische zijde is geen commentaar gegeven op de berichten. Een Israëlische legerwoord- voerder heeft zaterdag ont kend dat het Israëlische leger een rol heeft gespeeld bij de gebeurtenissen in Yohmor. MANAGUA - Bij gevechten tussen Nicaraguaanse militai ren en anti-sandinistische re bellen is een Amerikaans staatsburger om het leven ge komen, zo heeft zaterdag het ministerie van defensie in Ma nagua meegedeeld. De man vocht mee aan de kant van de contra's, aldus een communiqué van het ministe rie. Op de man is een identifica tieschildje gevonden met de tekst: „Patterson Roger, num mer 419-96-7523, bloedgroep O, geloof: baptist". Volgens het Nicaraguaanse ministerie wordt dit schildje door het Amerikaanse leger gebruikt. Patterson zou om het leven zijn gekomen bij gevechten die zich op 27 maart aan de grens met Honduras hebben afge speeld. DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman (WVC) heeft een subsidie van 6,7 miljoen gul den toegekend aan 64 bouw projecten waar langdurig werkloze jongeren accommo daties voor vrijwiUigers- jeugdwerk gaan (ver)bouwen. De totale bouwsom be draagt 13 miljoen gulden. Het resterende bedrag is door de aanvragers zelf bijeen ge bracht. AMSTERDAM (ANP) - De tentoonsteUing van topwerken uit de moderne kunst vanaf 1940, La Grande Parade, in het Stedelijk Museum in Amster dam, is zondag na precies vier maanden gesloten met een re cord van 343.213 bezoekers. De laatste dagen was er nog een ware stormloop op het museum: in zes dagen tijd werden 31.000 bezoekers ge teld. Ondanks een gestaag val lende regen stonden zondag nog mensen in een lange rij voor het museum. In de begroting was reke ning gehouden met 200.000 be zoekers. MANILLA (AP) - De communistische guerrillabeweging Natio naal Democratisch Front heeft op het zuidelijke Filippijnse eiland Mindanao voor het eerst een persconferentie gehouden waarop ze gezegd hebben dat ze over enkele jaren opgewassen zullen zijn tegen het regeringsleger. De journalisten kregen zelfs een persmap overhandigd en konden een hele dag met de rebel lenleiders praten. De NDF vertegenwoordigt verschillende orga nisaties, waaronder ook enkele niet-communistische groepen. Men beweert de controle te hebben over 700 steden en 10.000 dor pen met een aanhang van 500.000 mensen (10 procent van de Fi lippijnse bevolking). BEIROET (AP) - Israëlische soldaten 'hebben zondag het Pales tijnse vluchtelingenkamp El-Bass in de Zuidlibanese havenstad Tyrus omsingeld en alle mannelijke inwoners van tussen de 15 en 45 jaar bijeengedreven. Inwoners van Tyrus zeiden dat Israë liërs El-Bass om kwart over vijf in de morgen met pantservoer tuigen en jeeps belegerden en de mannelijke inwoners onder vroegen en huiszoeking deden. Israëlische legerwoordvoerders in Tel Aviv zeiden dat er sprake was van routine-activiteiten in het gebied, maar dat zij niet beschikten over nadere informatie. CAIRO (DPA) - De leider van de Palestijnse bevrijdingorgani satie PLO, Jasser Arafat, heeft zaterdag in een interview met het Egyptische weekblad Oktober het vredesinitiatief van presi dent Moebarak van de hand gewezen en gepleit voor een inter nationale conferentie over het Midden-Oosten. Moebarak is voorstander van directe besprekingen over het Midden-Oosten tussen de VS en een gemengde Jordaans-Palestijnse delegatie. Arafat daarentegen verklaarde zaterdag dat hij staat op een in ternationale conferentie over het Midden-Oosten, omdat „de Amerikanen ons nooit iets zullen geven". Volgens Arafat zijn de PLO en Jordanië het eens geworden over een internationale conferentie. Het uitvoerend comité van de PLO komt vandaag in Bagdad in vergadering bijeen onder voorzitterschap van Arafat. SEOUL (ANP) I - Premier Lubbers is tij dens zijn be zoek aan Zuid- I Korea be noemd tot ere doctor in de politieke we- tenschappen aan de Han- guk-universi- teit in Seoul. Het eredocto raat werd hem verleend voor zijn bijdrage aan een grote re welvaart in de wereld, zijn inspanningen tot bevordering van het vrije han delsverkeer, zijn ijveren voor internationale samenwerking en zijn streven naar vergroting van de samenwerking en de vriendschapsbanden met de republiek Korea. Aan de universi teit studeren per kalenderjaar ongeveer 100 studenten Neder lands. Lubbers legde zondag een krans bij het monument in Hoengsung ter nagedachtenis van de 120 Nederlandse militairen die in de Koreaanse oorlog (1950-1953) het leven lieten. BELGRADO (RTR) - Ramiz Alia is zaterdag gekozen tot eerste secretaris van de Albanese Arbeiderspartij en volgt daarmee de donderdag overleden Enver Hoxha op, zo is zaterdagavond mee gedeeld door Radio Tirana. In de radio-uitzending, die werd op gevangen door de Albanese ambassade in Belgrado, werd mee gedeeld dat de verkiezing van Alia gebeurde tijdens het 11e ple num van het centraal comité van de Albanese partij. (ADVERTENTIE) .iA VANDAAG/ Zon op: 06.43. Zon onder: 20.38. Maan op. 05.51Maan on der: 15.19. MORGEN/ Zon op: 06.41 Zon onder- 20.39. Maan op 06.05 Maan onder: 16.32. VANDAAG/ Bath: 0.39-13.29, Hansweert' 0.21-13.11 Terneuzen -12.37. Vlissingen: -12.12. Wemeldinge. 0 49-13.39. MOR GEN/ Bath: 1.58-14.29 Hansweert: 1.41-14.13. Terneuzen 1.01- 13.34. Vlissingen: -13.08 Wemeldinge: 2.11-14.42 Door Frans Boogaard en Max de Bok AMSTERDAM - „Ik vind dit een verdomde calvinistische discussie worden. Vroeger wa ren we een 22 procents-partij, en iedereen was tevreden, want we hadden er hard voor gewerkt. Nu zitten we op 40 procent en dat most eigenlijk niet magge, omdat we er niet hard genoeg voor zouden heb ben gewerkt. Ik vind dat we dat wèl gedaan hebben, en daarmee uit!" Maarten van Traa, de net herkozen internationaal se cretaris van de PvdA, grijpt woedend de micro. De discussie tussen partij voorzitter Van den Berg, de Tweede Kamerleden Van Dam en Meijer en de Amsterdamse wethouder Jan Schaefer wordt hem wat al te hypocriet. Zo het onderwérp - is de 40 procents-partij (inmiddels zit, volgens De Hondt, de PvdA op procent) droom of nacht merrie - dat zelf al niet is. CDA en WD zouden er goud voor over hebben om zonder hoongelach aan dit luxe-pro- hleem een discussie te kunnen wijden. Maar is het een luxe-pro bleem, ook voor de PvdA? De kritiek dat deze partij slapend rijk wordt, dat ze op kouse voeten naar het volgende ka mnet kan, wordt niet alleen door Van den Berg serieus ge nomen. Op partijcongres was voorzichtigheid van hoog tot mag troef. Een raamwet voor arbeidstijdverkorting? Gelei de inkomenspolitiek? Garan- nes voor volledige herbezet ting bij de overheid, voor de minima? Niet zonder discussie vonden bestuur en achterban elkaar toch vrijwel steeds op aan gouden middenkoers. Met mtzondering van de garantie voor de sociale minima (de a°nte of alle Die midden koers kan voor sommige kie- aers weer net de droom van Van onze Haagse redactie AMSTERDAM - De PvdA in al haar geledin gen gaat de komende tijd intensief deel nemen aan (geweldloze) actie tegen kernenergie en tegen de inrichting van een te om vangrijke afvalberging voor radio-actief afval. Twee moties daarover, ingediend door de afde ling Borsele met steun van een groot aantal af delingen uit heel Zeeland en West-Brabant werden zaterdag door het PvdA- congres unaniem aan vaard. In de visie van de PvdA moeten de nieuw geplande kerncentrales wijken voor alternatieve bronnen en moet de in te richten opslag voor ra dio-actief afval qua om vang worden afgestemd op aUeen de bestaande kerncentrales in Borssele en Dodewaard en zieken huis- en laboratoriumaf- val. een zuivere sociaaldemocrati sche partij verstoren. Het partij kader wil van de ze dreiging - simpel gezegd: dat de PvdA-achterban zo groot, dus zo verscheiden wordt dat de Nederlandse po litiek in plaats van met een sterke sociaaldemocratische, met een nieuwe middenpartij. Onbetwist leider Joop den Uyl, zijn vrouw Liesbeth en PvdA-voorzitter Max van den Berg aan het slot van het par tij-congres in Amsterdam: Wordt de PvdA een klein beetje CDA?.- fotoanp moet doen om niet bij voor baat haar aanhang onder de laagstbetaalden te verspelen en dat de 'uitvoerders' straks maar duidelijk moeten maken dat de belofte niet gehouden kan worden. Verstandiger wa re het geweest, dat het congres ook op dit punt geen belofte had gedaan, waar uiteindelijk niemand wat voor koopt. Volgens Meijer is het ook helemaal niet nodig niet te realiseren beloften te doen, omdat de PvdA best 'op eigen kracht' tussen de 30 en 40% kan komen. Maar zijn weg daarheen - „we moeten onze traditionele aanhang, de jonge kiezer èn de christelijke arbei ders, die genoeg hebben van het CDA, perspectief bieden" - ontlokte veel kritiek. Want be tekent dat niet dat de PvdA ook een klein beetje CDA wordt? Meijer en Van Dam bezwoeren van niet, maar werden - het risico van een ge- Van onze Haagse redactie AMSTERDAM - „Herverdeling van werk is een absolute voorwaarde om de samenle ving in de jaren negentig leefbaar te ma ken. Het CDA heeft steeds gezegd dat ar beidstijdverkorting noodzakelijk is. Welnu, ik daag het CDA uit om met de PvdA een politiek contract te sluiten op dit cruciale punt". PvdA-leider Den Uyl deed deze oproep aan „de tweede politieke kracht in het land" aan het slot van het PvdA-congres. „Een maatschappelijk compromis over een stelselmatige verkorting van de ar beidstijd vergt in eerste aanleg geen dwin gende wetgeving, wel politieke wil en be leid. In dat compromis zou moeten worden ingevuld wat de basis was van het Stich- tings-akkoord van 1982: de bereidheid var, de werknemers af te zien van loonsverho gingen terwille van herverdeling van werk en herbezetting; de bereidheid van werkge vers om, nu rendementsherstel goeddeels heeft plaats gevonden, voluit mee te werken aan herbezetting en uitbreiding van ar beidsplaatsen." Ook op het punt van de kernwapens, vre de en veiligheid, daagde de PvdA-leider het CDA uit. „Vermindering van de rol van de kernwapens, dat was het CDA-programma. Wat is daarvan terecht gekomen? Wat is bereikt met het Nederlandse voorbehoud van 1979 en Lubbers' telraam van 1984 als toch op 1 november tot plaatsing wordt be sloten? Wij hopen dat CDA en WD ook daarover willen nadenken". althans een partij met elkaar op de uiterste vleugels bestrij dende groepen, wordt 'ver rijkt' - niet weten. Maar in één van de discussies in kleinere kring werd er niettemin voor gewaarschuwd. Van Dam: „De laatste keer dat de PvdA meeregeerde, zijn we al opgelopen tegen het feit dat het beeld dat veel kiezers van de PvdA hadden, anders was dan de realiteit. Ik wil na tuurlijk ook die 40% vasthou den, maar we moeten ervoor zorgen dat die niet bij ons blijft op basis van een ver keerd beeld. Daarom ben ik met Den Uyl eens: geen belof ten doen die we niet kunnen waarmaken." Zo'n belofte is de garantie dat de sociale minima hun koopkracht zullen behouden ook als iedereen welvaart moet inleveren. Men kan cy nisch redeneren, dat een par tijcongres zo'n belofte wel nuanceerd verhaal - nauwe lijks geloofd. Schaefer, op dit gebied een natuurtalent, voel de dat beter aan: „Wie verwijt ons eigenlijk dat we slapend rijk worden? Dat zijn CDA en VVD. En die voeren samen zo'n klote-beleid dat ik niet snap dat ze ons de winst ver wijten." „We moeten in de regering komen, koste wat kost", had partijvoorzitter Max van de Berg in de vrije discussie op gemerkt. Het congres wekte af en toe de gevaarlijke indruk dat het nog maar een fluilje van een cent is om dat te be reiken. Uitspraken als „een regeringspartij en dat zijn we straksof, nog sterker, „als we over een half jaar in de re gering zitten..." vielen per dozijn te noteren. Maar in de wandelgangen bleek het ge loof toch minder sterk. Som migen vertrouwen er niet op, dat CDA en WD hun meer derheid zullen verliezen. Weer anderen wantrouwen CDA en WD zo zeer, dat ze veronder stellen dat de huidige rege ringspartners, zelfs als ze hun meerderheid verspelen, het zullen aandurven om met een minderheidskabinet door te regeren. Dat moet voorkomen wor den, hoe dan ook. Die gedachte was de drijfveer van het con gres. Electorale overwegingen speelden dan ook een over heersende rol in de besluitvor ming. Zo werd het idee om ATV bij wet op te leggen ver worpen met als voornaamste motief dat de vakbeweging niet voor de voeten gelopen mag worden. Dat even later, dwars tegen de opvattingen van de vakbeweging in, werd uitgesproken, dat ingrijpen in de loonvorming niet onder alle omstandigheden mag worden uitgesloten, moet als een schoonheidsfoutje beschouwd worden. De aan de minima be loofde koopkracht-handha- ving kan, gehoord de discussie, niet in die categorie geplaatst worden. Ze heeft wel degelijk te maken met angst voor kie- zersverlies. Wonderlijk is, dat niemand er hardop aan durfde te herinneren dat het niet kunnen vervullen van die be lofte in 1982 leidde tot het door Max van de Berg opblazen van dat aller-ongelukkigste kabi net Van Agt/Den Uyl. Het congres heeft een dui delijke keuze gemaakt in een aantal sociaal-economische dilemma's. Hèt dilemma tus sen wat electoraal gewenst en financieël mogelijk is bleef. Dat zal in het verkiezingscon gres van februari volgend jaar tot een oplossing gebracht moeten worden. Wie èn de koopkracht van de minima wil garanderen èn onder stringen te voorwaarden het financie ringstekort aanzienlijk wil verlagen èn 100 procent herbe zetting bij ATV eist èn de uit keringen naar 75 procent wil terugbrengen, zal ook daarin keuzes moeten maken. Electoraal bepaald was ook de oproep van Den Uyl aan het CDA om met de PvdA een po litiek contract over ATV te sluiten. Een oproep tot politiek overspel. Niemand, Den Uyl zelf wel allerminst, zal ver wachten dat het CDA op deze uitdaging ingaat. Maar als het CDA de uitdaging naast zich neerlegt, kan de PvdA met haar imago van' redelijkheid opnieuw scoren bij de kiezers. Volstrekt op de kiezers ge richt was ook de redenering waarmee Den Uyl de, van ze kere vreugde doortrokken, constatering van CDA, VVD en D'66 weerlegde, dat de PvdA zich buiten het volgende kabinet plaatst, door vast te houden aan haar 'nee' tegen de kernraketten. Niet te vroeg juichen, zo hield hij die partij en voor. „Want wat ligt meer voor de hand dan dat de ver kiezingen van 1986 een uit spraak zullen uithouden over het al dan niet uitvoeren van een eventueel plaatsingsbe- sluit De kiezers maken uit of er al dan niet met de PvdA ge regeerd wordt. De kiezers ma ken daarmee uit of er ge plaatst wordt. Dat is het ge heim van een sterke democra tie." De redenering zou geheel opgaan wanneer de kiezers de PvdA tot een 50 plus één-pro- cents partij zouden maken. Daar die veronderstelling te boud is, rest voor vele PvdA'ers de vrees dat hun partij er toch niet aan te pas zal komen. Hoezeer het con gres ook realisme en de vaste wil om CDA en WD te wip pen uitstraalde.

de Stem | 1985 | | pagina 3