'N HELE ZORG MINDER. DE SCHILDER STAAT ERVOOR. 'Pact Australi; Reagan b< van zaaiei MET EEN SCHATERLACH LANGS DE NEGEN CRU'S %euve*ttce*t Cetten& SOEDAN Hypotheekrente per 9 april 1985 ZATERDAG 13 APRIL 1985 ■EXTRA OP ZATERDAG5 Daarna Bekoorlijk Nasaal geweld VARA PAPIER VOOR UW PEN Wapenwedloop Droevig Zelf uw huis schilderen? Ga er klusser helpt u ook niet is niet zozeer slecht werk, 't is Terwijl de schilder exact weet hoe 't gereed is, hebt u een zorg minder, huis afdoende beschermd is. Daarom: maar aanstaan. En een vooruit Half werk helemaal geen werk. moet Als zijn werk En u weet zeker dat uw bel de man die 't kan. BERT VAN VELZEN Eoin Poll 7ATERDAG 13 APRIL 1< Tsjaad NIEUWE SPANNII T11 PAGINA 4 l Door Hein Sluijter DE Franse wijnoogst van 1984 zal niet de geschiedenis in gaan als een topper. Maar dat betekent niet, dat er geen uitstekende wijnen zijn gemaakt. Zoals maar al te vaak gebeurt wanneer een oogstjaar niet hoog scoort, verschijnen er in sommige bladen artikelen die er, al generaliserend, een veel te negatief stempel opdrukken. Er zijn in het verleden wijnjaren geweest die, zoals dat heet, door de pers -maar wie is dat?- kapot geschreven zijn. Naar achteraf dan bleek, nogal eens ten onrechte. Een oogstjaar verantwoord beschrijven, kun je alleen wanneer je naast algemene tendenzen, in elk geval ook nuances aanbrengt. Niet alleen de streken apart behandelen maar ook soorten benoemen. Dit geldt voor Frankrijk en dat gaat ook op voor andere wijnlanden. Persoonlijk vind ik daar om jaargangschema's met een beknopte aanduiding over de kwaliteit, wijnkun- dig gezien, levensgevaarlijk. In de handel en op proeve- rijen worden deze kleine ge drukte overzichtjes de laat ste jaren met de beste be doelingen kwistig rond ge strooid. Ze hebben welis waar hun nut maar missen elke nuance, die voor het be oordelen van een fles wijn nu eenmaal beslist noodza kelijk is. Trouwens, echt slechte wijnjaren kom je tegen woordig nauwelijks nog te gen. Wetenschap en moder ne technieken zijn inmiddels zo ver gevorderd dat, in combinatie met goed vak manschap, ook in eigenlijk mindere jaren in veel stre ken toch prima wijn kan worden geproduceerd. Ook dus als op het oogstjaar kaartje een relatief lage waardering prijkt. Het is mijns inziens totaal ver keerd om met zo'n kaartje bijvoorbeeld een winkel bin nen te stappen en dan maar alleen en uitsluitend wat flessen aan te schaffen van het beste oogstjaar. Men kan zich beter ter plekke laten informeren. Of zelf eerst proeven. Want een oogst jaaraanduiding kan o zo misleidend zijn. volop frisse fruitigheid Natuurlijk is het niet zo, dat zo'n ding helemaal geen waarde heeft. Het geeft, vooral voor wie wat meer achtergronden in zijn hoofd heeft, een eerste, globale aanwijzing. Maar het gaat nu eenmaal altijd om het verhaal daarna. En dan heb ben we het over die ene fles of die ene doos die gekocht wil worden; en niet over de hele plas van dat bepaalde jaar. Zo was mijn eerste ken nismaking met alle soorten Beaujolais van het inmid dels niet denderend bekend staande oogstjaar 1984 -zo juist gebotteld- een aange name verrassing. In de jong ste loot aan de keten van va derlandse Golden Tulip ho tels, de pas geopende vesti ging in Oosterhout, werd een dezer dagen een lande lijke proeverij gehouden, ge heel gewijd aan de Beaujo lais. Het evenement was ge organiseerd in samenwer king met l'Union Interpro- fessionnelle des 1 Vins du Beaujolais en met Sopexa, de instelling die in Neder land de promotie van Franse landbouwprodukten behar tigt. De proeverij werd charmant begeleid door Wi- na Born. Wat een bekoorlijke wij nen waren er naar Ooster hout gehaald! Ter tafel stond het complete scala aan soorten die de streek te bie den heeft. Dat is om te beginnen de gewone Beaujolais zonder verdere aanduiding maar wel met het predikaat Ap- pelation Contröllée. Een trapje hoger staat de Beau jolais Superieur, hoewel dat nauwelijks zo is want dat Superieur staat alleen voor een beetje meer alcohol. Wel duidelijk beter is de Beaujo lais Villages uit het noorde lijke gebied in de streek waar de granietbodem een onmiskenbare invloed op de smaak van de wijn heeft. Uit datzelfde gebied ko men ook nog negen soorten Beaujolais die over het alge meen weer uitstijgen boven de Villages-wijnen. Dat zijn de zogeheten cru's. In alfa betische volgorde: Brouilly, Cöte de Brouilly, Chénas, Chiroubles, Fleurie, Julié- nas, Morgon, Moulin a Vent en Saint Amour. Dit jaar is daar een tiende cru bijgeko men. De eerste wijn daarvan verschijnt pas op zijn vroegst eind dit jaar. Het is Regnié-Durette, zo geheten naar twee dorpen uit de Vil lages-streek die daarmee De Gamay-druiven klimmen langs de hellin gen omhoog. Het totale Beaujolaisgebied is 55 ki lometer lang en ongeveer 15 kilometer breed. Het heeft een totale oppervlak te van 22.000 hectare en een gemiddelde jaarproduktie van 150 miljoen flessen. Hier de noordelijke Villa ges-streek, vlak onder Ma con, waar de Gamay tot adeldom komt op de gra- nietgronden. - FOTO L'UNION INTERPROFESSIONNELLE DES VINS DU BEAUJOLAIS gepromoveerd zijn naar de eredivisie. Deze negen (tien) verte genwoordigen de absolute top van de Beaujolais. Hoe wel het hier om de allerbeste gaat, staat toch de naam Beaujolais nooit op het eti ket vermeld. Toch ligt het allemaal niet zo gecompliceerd, want alle Beaujolais-wijnen moeten van een en hetzelfde druive- ras vervaardigd zijn, de Ga may. De in Oosterhout opge stelde serie had geen enkele commerciële binding met wat voor producent of han delaar dan ook. De flessen waren van de Union en de commercie ging niet verder dan louter het promoten van de soorten. De Beaujolais Primeur laat ik hier buiten beschouwing omdat het eigenlijk geen soort is maar een verschijnsel. Hoe onge compliceerd lekker die ook zijn kan, hij is gemaakt om meteen op te drinken en me nige primeur van 1984 zal anno lente 1985 al begonnen zijn aan zijn zure sterfpro ces. De wijn kwam op de proeverij dan ook niet voor. Wel, voor mij was die middag de Brouilly de grote winnaar, maar dat komt ook omdat die al op dronk was. De geur stoof het glas uit om vervolgens een nasaal ge weld in het neusorgaan aan te richten. Of je je neus hield boven een schaaltje ge mengd vers fruit met veel frambozen en overgoten met yoghurt. Zo moet de ware Beaujolais ruiken. Als een fruitkraam op de markt. En naar yoghurt. De smaak volgde precies wat de neus had voorspeld. Een stevige en soepele wijn met klasse. De Fransen noemen Beaujo lais de schaterlach aan tafel. Dit was er nu zo een. Toen de boeren vorig jaar waren uitgelachen, was er 65.800 hectoliter Brouilly. Die zo typische Beaujo- lais-fruitigheid vond ik bij zijn andere broers en zusters niet in dezelfde sterke mate terug. Maar die hadden wel weer andere prettige eigen schappen. De Chénas bij voorbeeld was heel verfijnd en genuanceerder dan de Brouilly met een frisse af dronk. Veelbelovend was de Morgon. Door het nog bran derig zure, onrijpe smaakje heen proevend, kom je aan de weet dat dit straks, over een paar jaar, een gulle, vle zige en mooie volle wijn zal zijn. De Cötes de Brouilly had aanmerkelijk minder fruit dan zijn tweeling broertje maar wel meer bo dy. Als ik zeg 'minder fruit' dan bedoel ik niet dat de wijn weinig fruitigheid heeft. Integendeel, de frui tigheid was bij alle wijnen uitbundig aanwezig, met de Brouilly voorop. Ook de Vil lages-wijn mocht er zijn. Hij was veel beter dan de gewo ne Beaujolais. Je kon er vishapjes bij eten. Heel goed! Beaujolais is een rode wijn, die je ge koeld moet drinken en com bineert wonderwel bij bij voorbeeld garnalen. Bij vis hoef je echt niet altijd witte wijn te drinken. Jammer was alleen dat ik nog een hele avond moest werken. Ik heb met spijt driftig de spuugbakken moeten hanteren. Maar ge lachen heb ik wel. WAAROM zeuventien in plaats van gewoon zeven tien? vraagt u zicht wellicht af. Wel, dat is uit eerbied voor u, omdat ik u niet be driegen wil. Als ik zeventien letters had geschreven had u het ook geloofd en niet nage teld. Zeventien letters zijn er namelijk maar zestien - telt u maar na. Zeuventien let ters daarentegen zijn er in derdaad 17. Behalve dat zeu ventien is er nog iets bijzon ders aan de titel van dit stukje. De titel is vijfletter- grepig en dat is heel wat an ders dan een-, twee-, drie- of vierlettergrepig. Het woord 'vijflettergrepig' is namelijk het enige dat ook werkelijk is wat het beweert te zijn. Ga maar na. Het woord zevenlettergrepig telt maar zes lettergrepen. Vier lettergrepig telt vijf letter grepen. Heel weinig woor den bezitten de eigenschap die ze noemen. Neem het woord 'werkwoord'. Dat is helemaal geen werkwoord maar een zelfstandig naam woord. Als woorden die zijn wat ze zeggen al zo zeldzaam zijn, dan begrijpt u dat hele zinnen die niet liegen bijna niet voorkomen. Zeuventien letters, vijflettergrepig af gedrukt!, hoewel taaltech nisch misschien geen zin (er staat geen werkwoord in) bevat geen leugens. Ook het laatste woord afgedrukt bezit de eigenschap die het noemt: het staat hier afge drukt en niet getypt of ge schreven. Nu is het mogelijk om een term te bedenken voor woorden die zijn wat ze zeggen en woorden die dat niet zijn. Voor de eerst soort heb ik de term 'veritant' be dacht. Het woord vijflettergrepig is dus veritant terwijl het woord tweelettergrepig dat niet is. Dat is inveritant. Hier volgt tot slot een veri- tante zin: Ziet hier achten twintig letters. Tel maar na! Het zijn er achtentwintig. Waar wil ik heen met dit he le verhaal en waarom moet u dat weten? Zal ik u zeg gen. Ik heb uw hulp nodig. Ik kom er niet uit. Ik heb namelijk alle woorden in Van Dale ingedeeld bij de twee groepen: veritant en inveritant. Het was tijdro vend, maar niet moeilijk op één woord na. Ik weet nog steeds niet bij wel ke groep ik het woordje 'in veritant' moet indelen, is dat veritant of niet. Weet u het toevallig? Als u het niet zo voor de vuist weg weet te zeggen, maar bereid bent mee te speuren naar het juiste antwoord, dan kan ik me indenken dat u als leek niet goed weet waar u moet beginnen te zoeken. In dat geval is het wellicht ver standig eerst wat te oefenen in het bedenken van veri- tante woorden. Beperk u tot de veritante; inveritante zijn er genoeg; het barst er van. U kunt geen woord be denken of het liegt of lult maar wat. Zoek dus een do zijntje veritante. Tijdver spilling mag het niet wor den. Doe het dus in plaats van het stompzinnig scha pen tellen. Lukt het niet, dan krijgt u er in elk geval goed slaap van. U hebt uw tijd dan niet verspilt. Maf ze! NAAR aanleiding van het ingzonden stuk van M.G. Gerts in De Stem van 6 april over het VARA-programma 'Pisa' zou ik graag het vol gende willen opmerken: Met inzender ben ik het geheel eens. Lollig zijn ten koste van anderen is ordinair en getuigt van een ontstellend gebrek aan doodgewoon menselijk fatsoen. Maar in een tijd, waarin er sprake is van voortgaande normver vaging op alle terreinen van het leven, zal, deze stelling wel moeilijk te verkopen zijn. Ook kunnen we de mensen van 'Pisa', of de VA- RA-man die uitgerekend in de Goede Week zo nodig een grapje moest maken op de Verrijzenis van Christus, maar slecht de nek omdraai en. Dat kunnen we dan maar beter doen met de knop van onze radio of tv, wanneer het programma ons niet zint. Vrijheid van meningsuiting is en groot goed. Alles heeft echter z'n prijs. Er zijn nu eenmaal lie den die op een verkeerde manier met die vrijheid om gaan. Maar het alternatief is: censuur. Die niemand wil. Dus blijft alleen de keu ze voor het minste van twee kwaden. Het hoofd van de VARA is géén dominee. Dat is een hardnekkig misver stand. Wel is dr. Albert van den Heuvel van huis uit theoloog, wat op zichzelf na tuurlijk nog niks zegt over 's mans levensbeschouwing. Overigens gaat hij eerlang misschien de VARA ruilen voor de NOS, want hij schijnt kandidaat te staan (ADVERTENTIE) O"06 LM voor het voorzitterschap van deze instelling. Breda W. Giesing HET zal voor iedereen dui delijk worden, dat Oost en West niet tot een overeen komst kunnen komen de be wapeningswedloop te sta ken. Elk voorstel uit Rus land wordt door het Westen gewantrouwd en afgewezen op grond van gegevens die verstrekt worden door een Amerikaanse spionagesatel- liet. Het Amerikaanse staatshoofd uit zijn veront waardiging als zijn vredesi nitiatief weinig gehoord vindt in Rusland. Onder druk van de beide groot machten worden door de re geringen in West en Oost beslissingen genomen waar mee het volk niet wil in stemmen. Het zijn ook de wapenfabrikanten die hun geperfectioneerd materieel in produktie houden voor de onderhandelaars in Genève of waar dan ook ter wereld. Het mag daar niet tot een akkoord komen en daarom wordt elk voorstel afgewe zen, wordt een aanbod om wapenwedloop te beëindi gen als onvoldoende gekwa lificeerd. De vredesdemon- stranten hebben daar geen begrip voor, aan de andere kant worden door de rege ringen op veelal onwaardige wijze gereageerd op activi teiten die gericht zijn op de door iedereen zo begeerde vrede. Oosterhout H. Telchuijs DE Evangelische Omroep heeft het weer eens geflikt, als ik dit woord mag gebrui ken. Met het ten tonele voe ren van een bekeerde 'homo' zullen ze waarschijnlijk weer vele gevoelsgenoten van deze man in (een nog grotere) vertwijfeling, zo niet tot wanhoop, gebracht hebben. Indien God als de schepper van de mens aan gewezen wordt, moet hij naar mijn mening eveneens als de verantwoordelijke ge zien worden voof" het be staan van homoseksualiteit en kan, uitgaande van mijn ook weer naar hem terug te voeren, menselijke redene ring niet gezegd worden, dat hem hiermee verdriet aan gedaan wordt. Ik op mijn beurt word er juist iedere keer droevig door als die 'het als goed met de mens voor hebbende' aangeprezen God met zijn eigenaardigheden vooroordelen in het leven roept die mensen tegen el kaar op zet. Ik geloof niet dat, indien God bestaat, hij dit wil. Bepaalde bijbeltek sten worden dan ook, denk ik, door de mens, of beter ge zegd voor een zeker aantal mensen, verkeerd opgevat. Breda Kees Filius PUBLIKATIE VAN HET BEDRIJFSCHAP SCHILDERSBEDRIJF TE RIJSWIJK (ZH) AANGEBODEN: IN Mexico noemden ze hem Juan Pablo. In Polen Jan Pawel. In Ierland Eoin Poll. De verslaggever van de deftige Irish Times, die straks komt kijken hoe Eoin Poll vaart in de door gewetens kramp, reformatorisch maag zuur en gezagsallergie geteister de Nederlandse ziel, zal - mits tijdig gewaarschuwd door spis- copraatpalen - büj melden dat de paus hier Popie Jopie wordt genoemd en dat er een populai re discodreun van die naam door de polders galmt. Hier kan bij de Ierse waarnemer het feest van de herkenning oplaai en, want Eoin Poll scoorde des tijds hoog in de Ierse hitparade. Ik denk met innige vreugde te rug aan Drogheda, Galway, Li merick en het zenuwslopende heiligdom Knock in het verre Mayo toen Eoin Poll daar ver scheen. Er heerste dolle vreug de. Dat kwam voornamelijk omdat bijna alle Ieren katho liek, maar meestal niet heilig zijn. Wij wanen ons eerder hei lig maar nauwelijks katholiek. Vandaar de problematiek van de opgerekte gewetens in ons land. Wat goede Ierse katholie ken kunnen doen wij niet. Zo denk ik met welbehagen terug aan het luizige logement van de Heilige Anna te Knock, waar iemand portretten verkocht van Sint Patrick, voorzien van de handtekening van de grote Ier se heilige. Een persoonlijk be wijs van echtheid dus, een pos- thuum imprimatur. De Ieren brachten behoudens heroïsche kitsch ook platina Eoin Poll medailles op de markt die het hier te lande, nu de banken de Krugerrand niet meer verhan delen, grote belangstelling zou den genieten. Waarom heeft nog niemand gedacht aan de produktie van reumawatten ge drenkt in het water van het putje van Heiloo? Uit Ierland heb ik destijds gewijde watten meegekregen voor stramme knieën van het fietsen met een te hoge versnelling. Ach, je raakt hier een rozenkrans nog niet aan de straatstenen kwijt en waar ter wereld hebben ze een gemummificeerd hoofd van meer dan drie eeuwen oud dat op het altaar van de kerk van Drogheda staat en dat van Sint Oliver (in de volksmond Sint Ollie) was? Wij hebben nog niet eens een schaats van Lid- wina. We zijn gewoon te pro testants van aard om dat soort spullen netjes te bewaren. Zelfs de KRO, toch altijd nog de laatste loopgraaf van het Vaticaan in vaagkatholieJ huishoudens, demonstreerjjj een reformatorische hikreactie Waar de paus in de VaticaansI videoclip toch keurig sprak vj ledematen, vond een eigenwijs I vertaler het nodig daar lidr ten van te maken en dat is eegl woord dat op het reformator,) sche erf is gegroeid. Katholle. ken spreken van ledematen I Het was ook niet bijzonder nj geslapen om de paus met zJ Nederlandse toespraak yü voor de play back show tezJ ten, want menig mens daardoor een moment hebbej gedacht dat die rotjongens Pisa weer met zo'n doortrap! Jopie Popie grap in het b waren gekropen. Met gep eerbied merk ik op dat de p op het gebied van de linguïstitll zijn mannetje wel staat, n toch verre van onfeilbaar is. ffil kan onder toezicht van het vJ ticaanse vertaalbureau van PjJ ter Hendriks ver komen, de P.C. Hooftprijs zit er met tl De man van de Irish Tim! zal Eoin Poll niet in Popie Jol pie herkennen. Het beste e| wellicht dat hij uit de ba! blijft van verontruste en n»! rende pastorale werkers, hem zullen wijzen op de lislijl heden van het hedendaagse Vil ticaan, in plaats van rondborl stig toe te geven dat wij, onze reformatorische erfems-l sen, niet zo heel geschikt zij voor de kerk van Rome. kreunen maar wat. De Ieretl hadden op de pauselijke hitpi I rade „Viva il Papa", als etil aangrijpende begrafenis*! gezongen door Caithri«| Walsh, het opgewekte gertje „Papa You're Welcom'l en de „Wojtyla Disco Dans'! gespeeld door een Sixtijml combo. Helaas, wij zijn volk van zangers. Maar als ral ontruste lidmaten onder elkar| willen we graag een son* potje redetwisten. ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII CAIRO KAR- XHOUM(UPI/AFP) - Jaafar Numeiry is waarschijnlijk als president van Soedan ge wipt omdat hij naar een ver zoening met Libië streefde. Uit betrouwbare bron in de Egyptische hoofdstad Cairo is donderdag vernomen dat een aantal geheime ontmoe tingen tussen afgezanten van Numeiry en de Libische lei der Gaddafi voor Egypte en de Verenigde Staten aanlei ding was hun handen van Numeiry af te trekken. Het doorgaans goed ingelichte Egyptische oppositieblad 'Al H'afd' publiceerde een arti kel van dezelfde strekking. Sinds begin dit jaar zou den er minstens drie geheime bijeenkomsten geweest zijn: in januari in Zuid-Soedan, en in februari in Parijs en Tripoli. Niemand minder dan Numeirys vice-president Omar el-Tajeb, die ook hoofd van de geheime dienst was, sprak daar met de Libische leider over een voor beide partijen gunstig compromis. De Ehtiopische leider Men- gistu Haile Mariam, een bondgenoot van Libië, is vol gens de Egyptische krant als bemiddelaar opgetreden. Gaddafi bood aan dat Li bië zich niet langer met het zuidelijke buurland Tsjaad zou inlaten en zijn steun aan de opstandelingen in Zuid- Soedan zou staken. Numeiry toonde zich bereid de nauwe betrekkingen met Egypte losser te maken, het akkoord van Camp David te veroor delen en de annexatie van beta rente vast af- rentepercentages lings wijze gedurende sluit- provi- met gemeente zonder gemeenlt siein garantie garantie opgave werke opgave werke bank lijk bank lijk Annuïteiten- hypotheken A.8.N. M/A 1 jr. 1,5 7,7 8,15 7,9 8,36 M/A 3 jr. 1,5 8,3 8,80 8,5 9.1)2 M/A 5 jr. 1,5 8,6 9,13 8,8 9,3b Plushypotheek M/A 7 jr. 1.5 8,8 9,35 9,0 9,5/ Amro bank M/A var. 1,5 7,6 8,04 7,8 8,25 8,9! M/A 2 jr. 1,5 8,2 8,69 8,4 M/A 5 jr. 1,5 8,6 9,13 8,8 9,3b 9,57 M/A 7 jr. 1,5 8,8 9,35 9,0 Centrale M/A 2 jr. 1 7,8 8,20 8,0 8,(1 Volksbank M/A 5 jr. 1 8,3 8,74 8,5 8,% Direktbank/ M/A 1 jr. 1 7,6 7,98 7,8 8,20 NCB bank M/A 3 jr. 1 8,0 8,41 8,2 8,83 M/A 5 jr. 1 8,4 8,85 8,6 991 Grenswissel- M/A 1 jr. 1 7,7 8,09 7,9 8,3! kantoren/CDK M/A 5 jr. 1 8,4 8,85 8,5 8,% 8,31 HJ/A 1 jr. 1 7,9 8,17 8,1 HJ/A 5 jr. 1 8,6 8,90 8,7 9,01 Hypotheekf. M/A 5jr 1,25 8,4 8,98 8,4 8,91 Noord-Br M/A 10 jr. 1.25 8,6 9,20 8,6 9,20 gemeenten M/A 15 jr. 1,25 8,8 9,41 8,8 9,41 9,74 M/A 30 jr. 1.25 9,1 9,74 9,1 M/A renterust 1,5 8,4 9,01 8,4 9,01 Van Lanschot/ M/V var. 1,5 7,5 8,10 7,7 8,22 Woon- opstart M/V var. 1,5 7,25 IJl fonds M/V 1 jr. 1,5 7,8 8,43 7,9 8,44 Holland* M/V 2 jr. 1.5 8,0 8,65 8,1 856 M/V 5 jr. 1,5 8,4 9,09 8,6 9,22 9,1' comfort M/V maxlOjr 1,5 8,3 8,98 8,5 NMB M/A 1 jr. 1,5 7,7 8,15 7,9 8,30 M/A 3 jr. 1,5 8,3 8,80 8,5 9,02 M/A 5 jr. 1,5 8,6 9,13 8,8 9,35 9,57 keuzehyp. M/A 7 jr. 1,5 8,8 9,35 9,0 Postgiro en M/A 2 jr. 1 7,9 8,31 8,1 8,52 Rijkspost M/A 5 jr. 1 8,4 8,85 8,6 99' I spaarbank M/A 7 jr. 1 8,6 9,07 8,8 9,21 RABO (adv.) M/A var. 1,25 7,9 8,34 8,1 8,53 M/A 3 jr. 1,25 8,3 8,77 8,5 8,91 M/A 5 jr. 1,25 8,5 8,99 8,7 9,21 9,32 M/A stabiel 1,25 8,6 9,10 8,8 HJ/A var. 1,25 8,1 8,40 8,3 8.11 HJ/A 3 jr. 1,25 8,5 8,83 8,7 9,94 HJ/A 5 jr. 1,25 8,7 9,04 8,9 9,21 HJ/A stabiel 1,25 8,8 9,14 9,0 9,35 RABO (hypo) M/A 3 jr. 1,5 8,3 8,80 8,5 9,0! M/A 5 jr. 1,5 8.5 9,02 8,7 9,24 HJ/A 3 jr. 1,5 8,5 8,85 8,7 9,01 HJ/A 5 jr. 1,5 8,7 9,60 8,9 9,21 Verenigde M/A Vi jr. 1 7,9 8,31 8,1 8.52 spaarbank M/A 3 jr. 1 8,1 8,52 8,3 8,7' M/A 5 jr. 1 8,4 8,85 8,6 M/A ideaalr. 1 8,3 8,74 8,5 P 1 Westl. Utr. st. M/V 2 jr. 1,5 8,1 8,76 8,3 8,961 standaard M/V 5/9 jr. 1,5 8,7 9,43 8,9 standaard M/V 10/15 jr. 1,5 8,8 9,54 9,0 no-risk M/V 5 jr. 1,5 op aanvr. op aanvr 1 interim M/V 1 jr. 1,5 8,0 8,65 8,0 1e kw 85 budg. M/V var. 1,5 8,2 8,63 8,2 8^1 Leven hypotheken Centr. Beheer M/A 5/10/- 8,3 8,62 8,3 8.621 15/20 jr. Levensverz. KW/A 5/10 jr. 8,4 8,6' I aangesl.bij NVL M/A 5/10 jr. 8,3 8,62 8,3 LONDEN (UPI/RTR.AP) - j President Reagan heeft de Sovjet-Unie ervan beschul- digd dat zij probeert een wig te drijven tussen de Verenigde Staten en hun Europese bond genoten teneinde het defensie- j I ve vermogen van het westen te I verzwakken. Reagan deed zijn uitspra- J ken in een vraagggesprek met de Britse Times. De president I stond het interview toe ter ge degenheid van het 200-jarige I bestaan van het blad. Volgens de Amerikaanse I president is de oproep van I Sovjet-leider Michail Gor- I batsjov om de plaatsing van I raketten voorlopig te bevrie- I zen (moratorium) onderdeel I van een propagandacampagne I om tweedracht te zaaien tus- I sen de VS en de Europese NA- VO-landen. Reagan zegt niet verbaasd I te zijn dat de Sovjet-Unie nu I 'net als in het verleden ten I aanzien van andere vraag- I stukken, probeert de menings- I verschillen in het westen aan 1 te wakkeren en uit te buiten I met het doel de pogingen te I ondermijnen van het bondge- I nootschap om onze defensie en I afschrikkingsmacht te ver sterken. Hun propandainstru- Imenten zijn bekend, ze be- I staan uit een verdraaiing van I de feiten, dreigementen en nu IPen oproep tot een moratorium die de onevenwichtigheid in Van Lanschot/ met gemeentegarantie Woonfonds Holland Woonfonds Holland zonder gemeentegarantie Van Lanschot M/A maandbetaling achteraf HJ/A halfjaarbetaling achteraf M/V maandbetaling vooraf KW/A kwartaalbetaling achtera Copyright „Vereniging Eigen Hm I Fondsvermogen per 15 Fondsvermogen per 11a De Beleggingen Beheer Commerciële a}»Peeten Het fond gegarand Het Fonci ORCOist fondsen c rendemeA 10% netld Een grote Een desku Een grotel Een moge financier! Het valut j Voortdun nieuwe pa anaf 9 april 1985 worde ter beurze van AmsterdaJ ORCOOpliJ

de Stem | 1985 | | pagina 4