UITBLAZEN Gedeeltelijk afgekeurde WAO-er levert fors in APRA favoriet bij verkiezingen in Peru even Hetze tegen rk-kerk Polen steeds feller De slag om 36 uur Economie 40 Jaar na dato 'JARUZELSKI LANGS ALLE KANTEN BEDREIGD' CAO-akkoor< IDoodsbenauw Ie weet maar r ZATERDAG 13 APRIL 1985 ACHTERGRONDi T5 PAGINA; 7ATERDAG 13 APRIL Brandmerken Politieke gevaren Percentage uitkering omlaag naast kortere duur aanvulling Vorstschade fruitteelt zeer ernstig DE STEM GO V "DoePkCiA dan 'an9s de we9 van ati i oven naar het centrum, oi De herden- KINGSPIEK is bij na bereikt. Als voor boden stromen de boeken van de persen. In Neder land alleen al zo'n 250. Er zijn veel boeken bij van 'gewone' mensen. De klei ne oorlog wordt steeds in teressanter gevonden. De grote kent iedereen al. „Veertig jaar lang hebben ze er niks van wil len weten", zei laatst een oor logsveteraan tegen me over zijn eigen kinderen, „en nu ik het zelf begin te vergeten komen ze met hun vragen. Gelukkig voor ze heb ik in de afgelopen jaren veel van m'n oorlogsherinnerin gen opgeschreven." De stroom van boekaankondigingen en korte inhoudsopgaven dwingen vanzelf je eigen gedachten te rug naar 1945. Wat weetje daar zelf nog van? Verrassend wei nig. Wij waren bevrijd. We brachten veel tijd door op het vliegveld waar de RAF altijd even gastvrij voor ons was. We mochten meerijden met een Auster, kregen chocolade en kauwgom van de bemanningen van aangeschoten bommenwer pers die, op de terugweg van hun doelen in Duitsland naar hun bases in oostelijk Enge land, bij ons een noodlanding moesten maken. Een Lancaster of Vliegend Fort, cirkelend bo ven het dorp om brandstof kwijt te raken, bleef een sensa tie. Wij waren gewend aan Ty phoons, Spitfires en Mosqui to's. Een tijdje was er ook een Frans Mitchell-squadron. Dat was al heel wat. Soms zaten er in die nood- landende bommenwerpers ge wonden. Wij werden er wel wat stil van als we die naar buiten zagen dragen, maar dan waren er weer de kauwgon en de cho colade. „Ik begrijp niet dat jul lie daar kunnen staan bedelen om chocolade bij mensen die net zulke verschrikkelijke din gen hebben meegemaakt", zei mijn moeder eens toen ze er was achtergekomen hoe we aan onze buit kwamen. Hulpactie In het westen werd honger geleden. Dat wisten we want er werden inzamelingsacties ge houden. Zuid helpt noord heette geloof ik die actie. Ik herinner me nog het rijm dat we van de slogan maakten: Zuid helpt noord want noord stikt de moord. Niet erg fijntjes natuurlijk, maar dat was het chocolade bietsen van gewonde vliegers en boordschutters ook niet. Fijngevoeligheid moet je ont wikkelen. Daar is tijd voor no dig. Langer dan 12 jaar in elk geval. We hadden nog steeds veel vrij, maar de school was wel weer aan de gang. Wij zaten met onze klas op de zolder van een kleine leerlooierij. Zo'n ouderwetse met een houten tweede verdieping. De ventila- tiekleppen waren provisorisch vervangen door ramen. Zo kre gen we daglicht binnen zonder op de tocht te zitten. We kre gen daar ook Franse les, terwijl we veel liever Engels leerden. Enfin, dat deden we op straat of zelfs thuis want af en toe, vooral in de wintermaanden rustten er grote kolonnes in het dorp en de daarbij horende mi litairen werden dan ingekwar tierd. Niet bij ons thuis helaas want wij waren zelf al bij fami lie ingekwartierd omdat voor de tweede keer binnen een jaar ons eigen huis onbewoonbaar WIM KOCK was gemaakt, eerst door Ameri- kaanse bommen en nu door een Duitse V-l. Rotterdammers De Rotterdammers kwa- men. Dwangarbeiders die door de geallieerden al waren bevrijd en alvast naar bevrijd Neder- land werden gestuurd. Hoewel wij al met twee families in één huis woonden, kwam er ook nog een Rotterdammer bij. Hij was timmerman van z'n vak en dat kwam goed uit. Hij kon helpen bij de wederopbouw van s ons huis. De gastvrijheid kende geen grenzen. Wij kinderen hadden allemaal onze vrienden EE bij de troepen en die brachten we mee naar huis. Daar zaten ze dan een beetje ongemakke- üjk aan de surrogaat-koffie, minzaam knikkend tegen de EE ouderen die ze niet verstonden en het 'goede Engels' van de kinderen prijzend. Je voelt je als 12-jarige een hele Piet wan- neer je voor je vader als tolk moet optreden. George kwam regelmatig over de vloer. Hij zat bij het EE RAF Regiment. Hij kwam uit Leeds, was al wat ouder, had zelf kinderen en leerde ons de hokey-pokey. Ik heb me later dikwijls afgevraagd wat er van George geworden is. Nooit s meer iets van hem gehoord. Wasje We hadden ook Bob, een lange RAF-man met wie een EE van mijn zusjes (ze was 8 dus EE men hoeft er verder niks van te denken) een mooie relatie had EE opgebouwd. Hij paste op haar (en op Tippy, haar hondje) tus- sen het gebroken glas en hout in wat onze kamer was geweest EE nadat de rest van de familie met militaire doelmatigheid' was afgevoerd naar eerste-hulp- |j posten. Dat was toen de V-l was gevallen. Zomaar, zonder z'n karakteristieke, pruttelende EE en vervolgens zwijgende aan- EE kondiging. Met brullende mo- EE toren was hij achter de huizen ingeslagen. Verdoofd en bloe- dend (rondvliegend glas; lijkt meestal erger dan het is) hepen E we rond tot Engelse soldaten ons meenamen. Het is me altijd bijgebleven hoe snel na de klap E die hulp kwam opdagen. Alsof E ze om de hoek hadden klaarge- staan. Ik 'bewaar' nog altijd Eg een stukje glas als herinnering E in de rand van m'n linkeroor. Het is in de loop van veertig ja- ren flink ingekapseld, maar ik E kan het nog steeds voelen. EE En dan had je Fryer nog. Fryer kwam niet zo vaak over de vloer. Zijn verdienste be- E stond er voor ons vooral in dat hij kok was in het 'casino', eens het onderkomen van de crème E de la crème van de Luftwaffe maar bij de Engelsen gewoon een cantine. Fryer was een E meester in het bakken van enorme broodpuddingen. La- gen wit brood afgewisseld met custard en rozijnen. Achteraf E denk ik dat Fryer een wat ge- E voeliger antenne heeft gehad voor de verlegenheid waarin we ËE onze ouders brachten door ze E voor deze militairen aan de was E te zetten. ËE „Ach een wasje meer of minder. EE En het leverde zeep op. Ech- E te zeep. (Wordt vervolgd). E tllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllilillllllllllllllllllllllllllllllllllE Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45. 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/ m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911.) Bankrelaties. Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. W ARSCHAU (AFP/ UPI/DPA) - Polen wordt de laatste dagen gekenmerkt door een groeiende hetze in de pers tegen de katholieke kerk. De klacht van de aartsbisschop van Kra kow over de ontvoering en mishandeling van de priester Tadeusz Za lewski had donderdag in kranten een stroom 'brieven' tot gevolg, waarin zelfs de ver moorde priester Popie- luszko niet werd ontzien. Tegelijkertijd publiceerde de Amerikaanse krant New York Times een vertrouwe lijk Pools rapport, waarin de interne situatie labiel wordt genoemd. De Poolse kranten stonden donderdag bol van tegen de rk-kerk gerichte brieven. Zo opende het orgaan van de communistische jeugd Standar Mlodych met een stuk van een journalist uit Krakow, die zegt 'overspoeld te worden door brieven van lezers' na een serie felle arti kelen over de kerk van No- wa-Huta, waarvan de pries ter bekend staat voor zijn sympathieën voor de verbo den vakbond Solidariteit. Daarop volgen de brieven van zeven lezers die zijn ge selecteerd uit de 'stemmen die in het hele land opgaan om uiting te geven aan de verontrusting en zelfs ter reur die worden gewekt door de haat en de intolerantie, die vanaf bepaalde preekstoelen worden verspreid'. In andere brieven wordt de Kerk ervan beschuldigd slechts diensten te houden als voorwendsel om een nieuwe Solidariteit op te richten, die de macht zou overnemen en met de communisten zou af rekenen. Ook de vorig jaar door leden van de Poolse vei ligheidsdienst vermoorde priester Jerzy Popieluszko komt aan de orde. 'Hij was zeker geen heilige', aldus een lezer. De priester heeft de werkelijkheidszin verloren en heeft daarvoor geboet. Hij blijft de medestanders van het regime nog steeds lastig vallen, aldus de klacht van de schrijver. De reacties in de pers ko men een dag nadat de rk- Kerk in Polen de aanslag op de priester en aanhanger van Solidariteit Tadeusz Zalews- ki, afgelopen zaterdag, be schreef als een nieuwe terug slag voor de relaties tussen Kerk en staat en verklaarde dat de meeste Polen de auto riteiten verantwoordelijk achten voor de actie. Zalewski (29) werd aange vallen door ongeïdentificeer de personen die hem neers loegen en zijn lichaam ern stig verbranden met chemi sche stoffen en sigaretten, waarbij onder andere zijn borst werd gebrandmerkt met een V-teken, het teken van Solidariteit. Het Poolse ministerie van binnenlandse zaken sprak de beschuldigingen tegen en verklaarde dat het vermoe delijk om een ongeval ging, waarbij de priester zich met een brandende kaars ver wondde toen hij naar de kel der liep en viel. Zalewski lijdt aan epilepsie en was al enige tijd onder behandeling, aldus de officiële verklaring. Volgens een mensenrech tengroep had Zalewski infor matie verzameld over de ge heimzinnige dood van de vakbondsactivist Tadeusz Fras in 1981. De officiële ver sie luidde dat hij zelfmoord pleegde. Volgens een officieel rap port van de Poolse regiering wordt het regime van pre mier Wojciech Jaruzelski be dreigd door gevaren uit vrij wel alle hoeken van de Pool se maatschappij. Dit meldde de Amerikaanse krant New York Times donderdag. Het blad zegt in een artikel uit Warschau een kopie te hebben verkregen van het rapport van een intern on derzoek van de Poolse rege ring, dat stelt dat het bewind na bijna vier jaar aan de macht te zijn geweest lijdt aan een gebrek aan geloof waardigheid en aan een schijn van ongerijmdheid. Ook is het beleid onduidelijk, aldus het rapport. Zowel in de Kerk als bin nen de onafhankelijke artis tieke en academische ge meenschappen bevinden zich volgens het rapport uitgespo- ken tegenstanders van het bewind. Deze zetten aan tot de ideologische en politieke chaos in het hele land, aldus het rapport. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Vele tienduizenden werknemers die voor een deel ar beidsongeschikt zijn zullen na 1 ja nuari van het komende j aar een stevi ge knauw krijgen in hun portemon nee. Dat althans gebeurt als het kabi net zijn zin krijgt en WAO-ers in de toekomst alleen voor het deel dat ze arbeidsongeschikt zijn een WAO-uit- kering ontvangen en voor de rest zul len zijn aangewezen op een (lagere) werkloosheidsuitkering. Vooral voor de mensen die nu voor 55 tot 80% afgekeurd zijn (dus niet volledig) zal het kabinetsbeleid flinke gevolgen hebben. Het kabinet heeft besloten dat de WAO- uitkering die deze groep krijgt van 80 naar 70% van het laatstverdiende loon moet zak ken; een achteruitgang van 10% voor het WAO-gedeelte. Daarmee is de pijn niet op. In de huidige situatie ontvangen mensen in deze groep meestal een volledige WAO-uit- kering, die in principe tot het 65-ste jaar on veranderd doorloopt. Die volledige WAO wordt gegeven omdat deze mensen door gaans toch niet meer aan een baan geholpen kunnen worden, gelet op de hoge stand van de werkloosheid. Deze groep zal in het nieuwe systeem van sociale zekerheid 'afgeschat' worden. Dat le lijke woord houdt in dat de bedrijfsvereni ging opnieuw moet vaststellen voor welk deel met arbeidsongeschikt is. Voor het andere deel (het werkloosheidsdeel dus) krijgt men de gewone werkloosheidsuitkering. Maar die wordt afhankelijk van de leeftijd en het ar beidsverleden. Een WAO-er (gedeeltelijk ge keurd) krijgt ten hoogste 5 jaar nog een werkloosheidsuitkering. Daarna volgt bij stand. Dat kan honderden guldens per maand schelen. Die termijn van 5 jaar hangt samen met een overgangsmaatregel, die het kabinet wil inbouwen om al te grote achteruitgang in in komen ineens te voorkomen. Mensen die kor ter dan 5 jaar arbeidsongeschikt zijn krijgen een werkloosheidsuitkering die twee keer lang is als waarop men recht had als men al- leen werkloos was. Deze uitermate ingewikkelde formulering is een uitvloeisel van de norm dat een werk loze een uitkering krijgt afhankelijk van de leeftijd en het arbeidsverleden. Werklozen tot 23 jaar krijgen een half jaar uitkering, tussen 23 en 29 jaar 1 jaar, van 30 tot 34 is dat 1,5 jaar en dat loopt per vijf jaar zo op tot aan een werkloze van 60 jaar die 5 jaar een uitke ring krijgt. Een voorbeeld: Een werknemer die korter dan vijf jaar geleden in de WAO belandde en bijvoorbeeld 36 jaar en voor 60% afgekeurd is, ontvangt na 1 januari voor dat deel een WAO-uitkering. Aannemend dat hij voor de resterende 40% geen baan kan vinden krijgt hij twee maal twee is vier jaar een werkloos heidsuitkering. Daarna volgt bijstand. Is diezelfde man evenwel langer dan vijf jaar WAO-er dan krijgt hij ook vijf jaar een aanvullende werkloosheidsverzekering. Deze regeling geldt dus alleen voor de mensen die op 1 januari al in de WAO zaten. Wie daarna arbeidsongeschikt wordt krijgt dus naast zijn WAO-uitkering alleen voor de 'normale' periode een aanvullende uitkering. In ons voorbeeld krijgt de 36 jarige dus nog slechts twee jaar aanvulling op zijn WAO. Voor wie de regeling ook niet geldt zijn alle arbeidsongeschikten onder de 30 jaar. Dat is ongeveer 5% van het totale bestand. Meer dan de helft van de WAO-ers is ouder dan 50 jaar. De 40.000 WAO-er onder de 30 jaar worden in de loop van volgend jaar allemaal 'afgeschat' Dat 'afschaften' zal ondanks dat het om niet eens zoveel mensen gaat, toch een in drukwekkende administratieve klus worden. Het kabinet is daarvoor al door de uitvoe ringsinstanties gewaarschuwd. Voorzichtig heet het dan ook in het kabi netsstuk dat na volgend jaar bekeken zal worden in hoeverre de operatie een succes bleek te zijn. Als dat het geval is zullen ook de werkloze arbeidsongeschikten tussen de 30 en 50 jaar onder de loep worden genomen. Voor de groep die ouder is dan 50 jaar veran dert er niets; zij houden hun rechten, zij het dat ze een lagere WAO-uitkering krijgen als ze niet volledig (80 tot 100%) zijn afgekeurd. Niei UTRECHT (ANP) - De vorstschade die de Neder landse fruitteelt afgelopen winter heeft geleden is de meest ernstige uit de ge schiedenis. Zeer ernstig getroffen gebieden zijn het oostelijk deel van Noord- Brabant en het noorden van Limburg en vooral het nieuwe fruitteeltgebied bij DEN HAAG(ANP) - Morgen moeten de Peruanen naar de stembus om een nieuwe president te kiezen. De win naar van de verkiezingen in een land dat de afgelopen maanden het toneel is geweest van aanslagen en protesten komt voor de moeilijke taak te staan een uitweg te vinden uit de immense problemen waar het land in verkeert, zowel op economisch, politiek als so ciaal gebied. Behalve een president worden ook 60 senatoren en 180 afge vaardigden in het Peruaanse Congres gekozen. De steeds groter wordende economische en politieke wanorde hebben de regerende par tij van president Fernando Belaünde Terry (71), de Acción Popular (Volksactie - AP), in grote moeilijkheden gebracht. Vast staat dan ook dat de AP zal moeten wijken voor een van de grote oppositiepartijen. De strijd om het presidentschap speelt zich af tussen de vijf belangrijkste kandidaten. Opiniepeilingen, waarvan de uitslagen overi gens wel met een korrel zout moeten worden genomen, wijzen erop dat de vanouds sterke oppositiepartij Alianza Popular Revolucio- naria Americana (APRA) aan de macht zal komen. Haar kandidaat, de 35-jarige advo caat Alan Garcia Pérez, zou 40 a 45 procent van de stemmen kunnen behalen. Garcia's belangrijkste tegenstander is de marxistische burgemeester van Lima, Alfon so Barrantes Lingén (57), die kandidaat is voor Verenigd Links (IU) en volgens de opi niepeilingen op zo'n 20 procent kan rekenen. De derde op de kandidatenlijst is de rechtse Luis Bedoya Reyes (66), die naar voren is ge schoven door de in oktober vorig jaar opge richte Democratisch Samenkomst (CD). Het belangrijkste doel van Garcia's cam pagne is de 19 miljoen door de crisis ontmoe digde Peruanen weer hoop te geven. Via tele visie-uitzendingen wordt met beelden van de prachtige en monumentale resten van Inca vestigingen of van kerngezonden kinderen die witte duiven in de blauwe lucht vrijlaten ingespeeld op het nationale gevoel van de Pe ruanen. De jonge, goedogende en charismati sche kandidaat moet de kiezers vertrouwen geven; zij moeten erin geloven dat hij de energie heeft om de problemen aan te pak ken, aldus een APRA-medewerker. Om de besluitelozen niet af te schrikken houdt Gar- De drie belangrijkste kandidaten voor het presidentschap in Peru. Van links naar rechts Luis Beyoda, Alan Garcia en Alfonzo Barrantes. - fotoap cia het echter bij vage voorstellen. Hoewel Garcia volgens de opiniepeilingen toch als grote favoriet uit de bus komt zal hij waarschijnlijk niet de vereiste absolute meerderheid van de stemmen behalen. Dit betekent dat hij het een maand later in de tweede verkiezingsronde zal moeten opne men tegen de best geplaatste andere kandi daat. Ook een meerderheid in een van de twee kamers van het parlement zit er volgens politieke waarnemers niet in. De echte poli tieke strijd wordt dan ook pas na de eerste ronde verwacht. De linkse IU-burgemeester van Lima, Al fonso Barrantes, komt met duidelijkere voor stellen dan Garcia. De kandidaat van Ver enigd Links, een coalitie van zowel orthodox- marxistische als gematigd linkse partijen, heeft tot taak zowel de kiezers van het cen trum te bekoren als de sterk anti-communis tische gevoelens van rechts te overwinnen. Net zoals Garcia wil Barrantes een mora torium van vijf jaar op de aflossing van de buitenlandse schuld aan de particuliere ban ken, zonder echter alle banden met de kredi- teuren te verbreken. Ook moeten de betrek kingen met communistische landen worden hersteld. Terwijl Garcia het bij vage voorstellen houdt, is Barrantes niet bevreesd het ware gezicht van zijn partij te tonen. De landbouw moet volgens hem worden gestimuleerd, het bankwezen en de Amerikaanse oliemaat schappijen genationaliseerd en de buiten landse handel streng gecontroleerd. Hoewel de opiniepeilingen aangeven dat de IU, die vooral op het platteland op veel stem men kan rekenen, als tweede uit de bus zal komen, heeft het slechte bestuur van de bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1983 door links gewonnen steden de reputatie van de partij schade toegebracht, met name in Lima. De IU heeft een golf van ambtenarenstakin- gen in de hoofdstad moeten incasseren. Te gen deze achtergrond valt het te voorspellen dat de kleine ondernemers in Lima geneigd zullen zijn te kiezen voor de rechtse Luis Be doya Reyes. Bedoya Reyes is de grondlegger van de partij die van 1980 tot april vorig jaar met de AP deel uitmaakte van de regeringscoalitie: de Partido Popular Cristiano (Christelijke Volkspartij PPC). Hij had de bedoeling van de conservatieve PPC een grote volkspartij te maken, die hem uiteindelijk in 1985 aan de macht zou helpen. Bij vorige verkiezingen bleek dat de toch al niet grote aanhang van de partij nog verder was geslonken. De moe- lilijkheden binnen de PPC leidden eind vorig jaar tot de oprichting van de Democratische Samenkomst (CD), waarvoor Bedoya Reyes nu kandidaat is. De verslechterende economische toestand is de voornaamste oorzaak van de ondergang van de huidige regering. De inflatie leidde tot looneisen waaraan de regering, die de over heidsuitgaven trachtte terug te dringen, niet tegemoet kon komen. Zoals andere Latijnsa- merikaanse landen moest Peru om kredieten te krijgen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) een strenge bezuinigingspolitiek voeren. Uit protest tegen de door het IMF op-1 gelegde bezuinigingsmaatregelen organi seerden de vakbonden 24-uursstakingen, wal I herhaaldelijk de afkondiging van de nood-[ toestand tot gevolg had. Bovendien wordt nu ook Peru getroffen door het drugsprobleem. Een stroom drugs handelaren heeft het land gemaakt tot een van de belangrijkste bronnen voor de cocai- ne-handel. Een apart hoofdstuk in het dagelijks ge beuren in Peru wordt gevormd door de maoï stische guerrillabeweging Sendero Luminosol (Lichtend Pad). De beweging, die vooral ac tief is in de departementen Ayacucho, Huan- cavelica en Apurimac, heeft sinds de verkie zingen van 1980 in toenemende mate van zich doen horen. Bij acties van de Senderistas en tegenacties van het leger zijn meer dan 40ffl mensen om het leven gekomen, voornamelijk boeren uit de Andes. Hoewel zowel de APRA als Verenigd Links J te kennen hebben gegeven dat onderdruk king geen oplossing kan bieden voor hel guerrilla-geweld, zien de partijen ook in dal de kansen op dialoog met Sendero nihil zijn De guerrilla-beweging heeft herhaaldelijk te kennen gegeven de verkiezingen te zullen boycotten. De situatie in Ayacucho en de sociale on rust die de economische crisis tot gevolg heeft gehad zijn voor Belaünde reden geweest om militairen in zijn burgerregering op te ne- j men. Hoewel het leger bij monde van de mi nister van oorlog, generaal Julian Juli! Freyre, de verzekering heeft gegeven de uit slag van de verkiezingen te zullen respecte ren, blijft onder de Peruanen de vrees s wezig voor een mogelijk ingrijpen van de mi litairen. De president die op 28 juli het Pizzaro-) leis in Lima zal betreden kan er naar de me ning van politieke waarnemers op rekenend de schaduw van een sterke militaire aanwe zigheid te moeten regeren. De verkiezingen worden door velen dan ook gezien als proef voor de democratie in roerig Peru. IN DE Nederlandse on derhandelingen over de collectieve arbeidsvoor waarden is de slag om de arbeidsduurverkor ting blijkbaar in alle he vigheid losgebroken. De weg van 40 via 38 naar 36 uur op niet al te lange termijn te realiseren is daarbij vaak het kern punt van de discussie. Meer arbeidsplaatsen door minder uren per week te werken, is de boekhoudkundige rede nering die achter dit streven zit. Kijken we om naar het verleden dan is het misschien nog niet zo gek om op deze wijze te proberen meer men sen aan betaald werk te hel- 1 pen. Alleen is het dan de vraag of de omstandigheden waaronder in het verleden tot grote arbeidstijdverkor ting werd besloten ook ver gelijkbaar zijn met de situa tie die we nu beleven. De grote klap in de verkor ting van de arbeidsduur na de Tweede Wereldoorlog werd gegeven aan het prille begin van de jaren zestig. Bijna tien jaar van voortdu rende en toenemende econo mische groei was toen achter de rug. De werkloosheid be gon vrijwel jaarlijks dichter tot het absolute minimum te naderen en er werden teke nen duidelijk die erop wezen dat een gespannen arbeids markt begon te ontstaan. Bo vendien waren pas vanaf het midden van de jaren vijftig loonsverhogingen geboden -of beter door de overheid toegestaan - die de welvaart van de werknemers deden stijgen. In die tijd was er een dui delijke keuze aan de orde. Aan de ene kant voortgaan met meer loon en aan de an- dre kant een toeneming van de vrije tijd vragen, om de tijd die ook nodig is om leuke dingen in het leven te kun nen praktizeren, ook be- PROF.DR. NICO DOUBEN schikbaar te krijgen. Van daar dat in 1961 werd geko zen in de richting van de vrije zaterdag; een keuze die niet uit armoede werd ge daan, maar die mogelijk was gemaakt door de economi sche voorspoed. Natuurlijk is achteraf uit statistieken af te leiden dat deze verkorting van de werktijd heeft geleid tot meer banen. De economische groei bleef er immers in en we hadden zelfs mensen uit het buitenland nodig om een aantal zaken hier te komen opknappen. Tot na het mid den van de jaren zestig bleef de werkloosheid zelfs op een historisch laag peil en dat leidde geleidelijk aan ook weer tot hogere looneisen. Zo werkt de markteconomie nu eenmaal. Thans zijn de uitgangs punten van de loononder handelingen niet alleen an ders dan in het begin van de jaren zestig, maar ook de economische omstandighe den zijn duidelijk sterk ver schillend van toen. Ruim tien jaar van tanende economi sche groei en een oplopende werkloosheid tot historische hoogte zijn achter de rug. Ook nu wordt weer reken kunde toegepast die erop neerkomt dat korter werken meer banen schept. Maar dat worden voor veel mensen wel banen die nog nauwelijks boven het mini mumloon kunnen uitkomen, omdat bij een zeer magere stijging van de arbeidspro- duktiviteit -en die situatie kennen we- het heel moei lijk, zo niet onmogelijk is om zonder kostenverhoging veel te doen aan arbeidstijdver korting. Inleveren van loon zal daarom vrijwel noodza kelijk zijn om de meerdere banen ook in de toekomst te kunnen blijven behouden. Naast dit kostenaspect is er ook nog een concurrentie- aspect. De wereldeconomie is de laatste jaren danig aan het veranderen. Stormachti ge technologische ontwikke lingen spelen daarbij een be langrijke rol. De ene techniek is nog niet volledig ingevoerd of een andere staat op het punt door te breken. Waar dit gebeurt, wordt een inter nationale voorsprong van en kele jaren behaald. Waar dit niet gebeurt, kunnen vele ja ren van achterstand ont staan. Het achterblijven is hier veel erger dan het korte tijd vooroplopen. Voor de arbeidsorganisa ties vraagt deze ontwikke ling een zeer sterke mate van flexibiliteit en bovendien een openstelling van bedrijven en fabrieken die niet gekop peld is aan de arbeidstijd. Daarnaast betekent dit dat er op de arbeidsmarkt sectoren kunnen ontstaan waarin knelpunten zich doen gevoe len die tot vertraging van 8c toch al schamele produktic j groei kunnen leiden. Vooral nu er een toen^i mend tekort zichtbaar wordl aan technisch goed geschoo - de specialisten, wordt een al gemene arbeidsduurverkot-l ting een nationaal econo-1 misch probleem. Het n>e;l volledig benutten van thans zeer belangrijke m®'| selijke kapitaal -zoals ®j met een economische tertfl heet- is een bedreiging vfJ de ontluikende economist I groei. Daarom is het onzin™ I om te redeneren in terne" I van vóór of tegen arbei®'| duurverkorting. In somrwf I sectoren kan het beter dan'J andere; er zijn er echter oo waar het moeilijk of niet ka" Zonder groot verlies aan ternationale concurrentie kracht tenminste. Het is maar de vraag of I in Nederland voldoende voel voor relativiteit en na- differentiatie op dit punt va ZE BOUWEN schepen van grote [japanners. Toch wordt voor 12C bouw van Van der Giessen-de N< |een van de laatst overgebleven gr werven, collectief ontslag aangev markt voor scheepsbouw is totaa denne (Economische Zaken) is ni financiële steun te geven om de overbruggen. Tegen die tijd zal d Jder) beslissen over het al dan nie Inmg aan Europese werven. Roni [yan de nieuwbouwmarkt verwacht Na de ellende van het RSV-drar |ken begrijpelijkerwijs zeer voorzit i financiële injëctiës aan in mo i/ooral Van Aardenne zelf is doo opnieuw een flater te slaan. Angst aan te blijven is deze minister zc hem inzake de scheepsbouw na vacht kunnen worden waaraan ris Als er op Economische Zaken hebben gezeten, zou de toekom; der Giessen-de Noord misschier heeft namelijk alles wat ze bij de R 'Den Haag' probeert zich intus; deverantwoordelijkheid voor het tr [trie - want daar komt de trieste c aan den IJssel op neer - in te d Scheepswerf van overhaast hanc hog, zo wordt beweerd, te prater [ran de staatssteun. Die directie lijkt ons met op he Jok zij heeft natuurlijk van het R Rente tegenspelers aan de kant var pat zit te slapen, 'Den Haag' hac Schade en schande wijzer was ge [reageren. Nu is de directie van de villen levensvatbare onderdelen v ?waar verliesgevenden zo snel mo' JE MIDDENSTAND van groot tot lensen hebben als gevolg van /an de laatste jaren minder te best zwartgeld-circuit; anders zou de zi|n Mede als gevolg van die teruc |n het midden- en kleinbedrijf mint van de verbeterde economische vorden. Dat resulteert dan weer ir ie werkgelegenheid in deze sector Tot degenen, die in een bestec lens een probaat middel zien voor gelegenheid, behoort ook de Natie js op grond van een representatiev pdse bedrijven tot de conclusip van de omzet, naast winstherstel, zeiing van ondernemers om invesl Kunnen nemen. Voor zo'n omzetsti )in aan en een daling van di f n9sbank gaat er daarbij van uit, c overheid inmiddels dusdanig verb; pverlichting, die de terugdringir p ager za| ,-|oen ver|0perii uj{ oc "ancien verantwoord is. De NIB ziet nog een andere mc an te zwengelen: individuele loon ■,ln®nde ondernemingen kunnen c m LK meer 9eld onder de nnense lunz en nemen dan toe; daan nae bedrijven profiteren. |ringer l00n en minder belasting meer werkgelegenheid; kaw Werkr,emers bij goed florer tfooft heeft- 0°k de helft van de iet h 'n ^aar de vakbeweging laar 1 stak'n9swapen in de han< tp/hfjn voor consumptievergrotir sum f Verkort'n9- '-)aar beet bet war-ht meer werkgelegenheid. Bxnin bovendien, dat kunstmatige p osieve spanningen zal leiden. Het [n de 2lJn interessante tegenstellim iein ,Zu'verencie werking van het linori 'n de bestuurbaarheid van d Mennn' Het niet onwaarschiji spelen bij de Kamerverkiezir de arbeidsverhoudingen wil' op len opbrengen. Mocht lukken, dan komt er in de bije toekomst ook weer f" meer werk. dill is-1 echt I ciaiie, Vtsterin9sbank zullen nog Teneiü,^ e verkiezingsprogramma ivan heef1 de president-direc L,nk 1 n°9 niet zo heel lang gelee

de Stem | 1985 | | pagina 2