'Ziekenhuisplan Z-Vlaanderen apart bekijken' AT Hulst beschermt privacy burgers \0M GRONDPRIJZEN ACCEPTABEL TE HOUDEN Culturele belangstelling stimuleren' Dreigende sluiting overschaduwt jubileum van Hulster ziekenhuis Ail ZATERDAG 13 APRIL 1985 PAGINA ZEELAND 2. MEENTE NTENISSE llvakantie ESPRIT: NIEUWE GALERIE IN CLINGE VAN ZEELAND KOSTEN EEN MILJOEN GULDEN Koolstraat Hulst wordt verbeterd IhüLST - De gemeente Hulst moet haar laatste Icenten opsnoepen om de grondprijzen in de (verschillende uitbreidingsplannen verkoop baar te houden. fVDA HULST/HONTENISSE: Peugeot-onderdelen steeds uit voorraad leverbaar CAPPENDUK AUTO'S TERNEUZEN Plaatselijk nieuws Spui Hulst Lamswaarde Axel KY G houdt boekenbeurs voor Melanie T22 jlieren I lubileum, receptie, Iving, overwinning, am, openbare dank, kg best eens in de fa familieberichten, lur hoeft het niet te i nog geen tientje), i 1,85. Eén grote Voor het plaatsen hg met een formaat Jwij 13,00 toeslag fanvraag Bij niet- 3,00 adm kosten I niet geretourneerd If uw tekst 2 dagen lvan onze kantoren Jtuurt u eveneens 2 laar Postbus 3229, lijke opgaven worden Ird indien naam en [indien Uw betaling luden ons het recht [gaaf van redenen te en snleuws m op donderdag. |HarteliJk GEFELICITEERD Imet je 70e verjaardag lvan de hele bowling- Iclub. |1985 zal het gemeentelijk te Kloosterzande haar |ei 1985 openen. BAD: lan 9.00 tot 12.00 uur en lan 13.00 tot 19.00 uur; 110.00 tot 12.00 uur en DO tot 19.00 uur; 19.00 uur tot 18.00 uur, 13.00 tot 18 00 uur Lan 9 00 to 19.00 uur; 10.00 tot 19.00 uur; |9.00 tot 18.00 uur 13.00 tot 18.00 uur Igen van zwemlessen buiten Jk voor belanghebbenden _net dien verstande dat de len) kan geschieden via een Tleze regeling is ook van bn die in voorgaande |aren (olgd. verkrijgbaar tijdens de Inische Dienst en tijdens de nbad. n is maandag 13 mei 1985. ABONNEMENTEN: april tot en met vrijdag 26 gemeentelijke Technische larde; ipril 1985 en van woensdag vrijdag 3 mei 1985 aan de gemeentelijke zwembad te agelijks van 9.00 tot 12.00 6.00 uur. emabonnementen te verkrij- gedurende de openingstij- nt 1OO.00 rassenen 45.25 leren t/m 14 jaar 88.50 enen 1 t/m 14 jaar rlwassenen 14.25 nderen t/m 14 jaar 8.50 .oor, 57.00 3O.00 per uur 1O-00 ;aart aart lik. 35 zijn de kindertarieven van ;eizoen zal plaatsvinden op 1985 Van onze correspondente CLINGE - Eind deze maand is Zeeuwsch-Vlaanderen een kunstgalerie rijker. In Clinge ope nen Heieen Hofstede en Liet van der Wijst hun galerie 'Esprit'. De officiële opening wordt verricht op 27 april door wethouder G. van de Voor de. Ernst Lampe, een ver maard kunstkenner en ver- zamelaar, komt speciaal voor deze gelegenheid uit Amsterdam om een inlei ding uit te spreken. gij binnenkomst valt de enorme ruimte op die gale rie 'Esprit' bezit. Behalve Kn zeer grote expositiezaal is er een kleinere ruimte, die geschikt is om de vaste col lectie tentoon te stellen en waar tevens dia's geprojec teerd kunnen worden. Helemaal voorin is een ontvangstzaal annex atelier, waar de dames, die beiden een opleiding aan een kunst academie hebben gevolgd, van plan zijn te werken tij dens de openingsuren van de gaierie. De afgelopen weken echter ruilden zij het penseel in voor de schilderskwast. De zwart witte ruimte be schikt over 100 meter strek kende muur. Uren van organiseren en gewoon hard werken heb ben de twee enthousiaste kunstliefhebsters al achter de rug. „We vonden het heerlijk om eens iets nieuws te beginnen. In Zeeuwsch- Vlaanderen wordt er op het gebied van de kunst weinig geboden. Daarom zijn de liefhebbers genoodzaakt dit buiten onze landsgrenzen te zoeken", legt Heieen Hofste de de situatie uit. Het atelier biedt volgens de kunstenares ongekende mogelijkheden. „Hier kun nen we schilderen, eventueel ons eigen werk verkopen, en vooral ook verantwoorde en betaalbare kunst van vak mensen aan de man bren gen. We denken hierbij vooral aan de jonge kunste naars, die wij zo de gelegen heid willen geven zich te manifesteren. Wij willen de culturele belangstelling, die in dit gebied zeker aanwezig is, stimuleren". Liet van der Wijst heeft reeds enkele malen haar werk in Hulst en omgeving geëxposeerd. „Op de ope ningstentoonstelling is werk te zien van de Zeeuws- vlaamse schilderes Marie José de Cock en de Ant werpse beeldhouwer Pedro van Esbroek. Daarnaast zijn we van plan om grafisch werk, zoals etsen, gravures en litho's doorlopend in huis te hebben. Voor de liefheb bers van keramiek en bloemsierkunst hebben we iets speciaals. Dit werk wordt op aanvraag voor ons vervaardigd". De beide dames zitten blijkbaar boordevol plan nen. Zo willen zij de toe komstige vernissages gaan opluisteren met muziek. „De akoestiek schijnt hier heel goed te zijn. Dus willen we dat gaan uitproberen. Poë- zieavonden behoren ook tot de mogelijkheid". „Wij hopen", vervolgt Liet, „dat de galerie in de Liet van der Wijst en Heieen Hofstede (in stoel) ope nen een nieuwe galerie in Clinge. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER eerste plaats zal voldoen aan een behoefte. We verwach ten ook heel wat belangstel ling van onze zuiderburen. We hebben veel Belgen leren kennen tijdens onze oplei ding". De galerie Esprit, aan de Gravestraat 99 in Clinge, is dagelijks (behalve dinsdag) geopend van 13.30 tot 18.00 uur. Entree is gratis.Zondag 28 april houdt Esprit open huis. Hulst stopt laatste geld in grondbedrijf Van een onzer verslaggevers HULST - De burgers uit de gemeente Hulst hoeven niet bang te zijn dat er misbruikt wordt gemaakt van persoon lijke gegevens die in de ge meentelijke administratie zijn opgenomen. De gemeenteraad moet in haar volgende vergadering een speciale verordening vast stellen, die de persoonlijke le venssfeer van iedereen be schermt. Aanleiding daartoe is de in trede van computer-appara- tuur met geautomatiseerde re gistratiesystemen in het stad huis. Automatisering schept mogelijkheden voor het op slaan van grote hoeveelheden gegevens, voor een onmiddel lijke toegankelijkheid daar van en voor een snelle, zelfs systematische uitwisseling tussen afzonderlijke geauto matiseerde bestanden. Ook wanneer deze in aparte com putercentra zijn onderge bracht. In het bijzonder het samen brengen van gegevens uit ver schillende bestanden kan vol gens B en W een bedreiging inhouden voor de privacy. „Het is dan ook gewenst dat ter bescherming van de per soonlijke levenssfeer een aan tal grenzen wordt getrokken tegenover de drang tot gege vensverzameling en -verwer king". De verordening voorziet daarin onder meer door: het openbaar maken van de werk wijze van alle geautomati seerde registratiesystemen door middel van een openbaar register; het opstellen van reglementen die aangeven door wie en waarvoor de gege vens gebruikt mogen worden; het koppelen van gegevens slechts toe te staan met toe stemming van B en W; het verschaffen van een inzage recht en een correctiemoge lijkheid voor de geregistreer- den en het stellen van beper kingen aan het gebruik van het van rijkswege toegekende administratienummer. Van een onzer verslaggevers HULST - De Koolstraat in Hulst wordt verbeterd. De gemeente raad wordt gevraagd voor het karwei ruim een miljoen gulden beschikbaar te stellen. Omdat voor de reconstructie een flinke subsidie van de pro vincie verkregen kan worden, blijft er uiteindelijk ruim 334.000 gulden voor rekening van de gemeente. De Koolstraat is al jaren een doorn in het oog. Over deze be langrijke doorgaande weg komt heel watf verkeer en de uit klin kers bestaande rijbaan wordt steeds weer kapot gereden. On danks het vrijwel continu herstraten van de weggereden klin kerverharding verkeert het wegdek in zeer slechte staat, waar door de verkeersveiligheid in het gedrag is. Ook het kruispunt Van der Maelstedeweg-Grote Kreekweg- Clingeweg-Koolstraat wordt in de reconstructie meegenomen. Op deze kruising gebeuren heel wat ongelukken. Volgens het wegenverslag 1984 van Rijkswaterstaat kan dit kruispunt als een 'black-spot' worden aangemerkt. Het is de bedoeling de re constructie van de Koolstraat in drie op elkaar aansluitende fa ses uit te voeren. Als voorbereiding op het karwei werden in 1983 al lekkende naden in de onder de Koolstraat gelegen riolering gedicht. Bij een pas gehouden inspectie bleek echter dat de rioolduiker on der de duiker in de watergang van het waterschap ter hoogte van de Liniedijk beschadigd is. Voordat de wegreconstructie be gint zal eerst dat euvel verholpen moeten worden. Hoeveel dat gaat kosten, is nog niet bekend. Van een onzer verslaggevers Twee jaar geleden werd voor dat doel al 7,7 miljoen Ijulden uit de verschillende reservepotjes gehaald en I in het gemeentelijk grondbedrijf gestopt. Nu is er nog Vns meer dan 3,8 miljoen nodig. Maar zoveel geld zit Kr niet meer in de gemeentelijke schatkist. De tweede saneringsopera tie is nodig, omdat de grond- Iserkopen zijn achtergebleven Ifcj de verwachtingen. Wordt Kr nu geen nieuwe operatie Itorgevoerd, dan dreigen de ILondprijzen geheel uit de Jnand te lopen. Het gevolg is Ijlat de gemeente er dan hele- Imaal niet meer van af raakt. Bet is vooral de rentebij- ischrijving op de niet verkoch- |te gronden, die de prijs steeds Itoihoog drijft. En de gemeente [heeft nogal wat van dat [braakliggende terrein. Met de 480.000 gulden reser- in het grondbedrijf, de knmalige ruimte van 1984 en pen gedeelte van de saldireser- |'e kan een dekking van 1.275.000 plaatsvinden. Daar- jtee kunnen de grondprijzen Ijl de plannen Tragel, Nieuw lfiamen-Noord, Graauw, in dustrieterrein Clinge, Hoog- |uis en Boerderij Coenen in de Aand worden gehouden. Om iatzelfde te realiseren bij het Industrieterrein Hogeweg, het I plan Roskamstraat/Clingepol- ier en de gronden bij de Oude Drijdijck is nog eens 2.570.000 nodig. Maar voor de dekking van dat bedrag zijn geen re serves aanwezig. Het college stelt voor de rentelast van ruim twee ton niet meer op die gronden bij te schrijven, maar dat bedrag op te vangen uit de algemene middelen. Voor dit jaar kan dat niet meer, maar B en W willen per 1 januari 1986 die financiële ruimte wel beschik baar hebben. Dat betekent, dat dingen die anders met dat geld gedaan zouden kunnen wor den, of bestaande zaken, ge schrapt zullen moeten worden. „Daartoe zal het noodzakelijk zijn om op korte termijn te ko men tot een heroverweging van het bestaande beleid", schrijven B en W aan de ge meenteraad. „Hieruit zullen ingrijpende ombuigingen moeten voortvloeien". In wel ke sectoren gesnoeid wordt, is nog niet bekend. Verwacht wordt dat de ombuigingen over de hele lijn gespreid zul len worden. Van een onzer verslaggevers Ivin^k De PvilA Hulst-Hontenisse heeft het pro- "«ebestuur nogmaals met kiem verzocht de zieken- I, 'splannen voor Zeeuwsch-Vlaanderen los te koppe- van die van de rest van Zeeland. |1 Hulster socialisten Wil li at Pas na een inhoudelijk Reling van het gehele 1,5 Wfgingsgebied Zeeuwsch- anderen definitieve beslis- Itfifn aarigaande (ver)nieuw- I en eventuele sluiting ge worden. Puien |je0olt wordt gevraagd er bij Lji ^secretaris op aan te l»el£n zijn voornemens dan Ito u'ten met betrekking Zeeuwsch-Vlaanderen lopig ujt te stenen, aange- |rC,e,r.volgens de PvdA eerst ltV(.rtTeid moet komen Pulst inlloudelijke plan. De li i-a j aren zeggen in het re- te ar 6S we'nig inhoudelij- ten "l*menten te kunnen vin- liLji "^treffende mogelijke I2»,,, '^verbeteringen in Wsch- Vlaanderen. Ze vragen de provincie daarover meer duidelijkheid, met name over de financiële aspecten. „De laatste ontwikkelingen, waarbij Oostburg een aantal centrumfuncties deelt met Terneuzen lijken in tegen spraak met de door u aange voerde kwaliteitsoverwegin gen, alsmede met het herziene regioadvies". Verder hebben de PvdA be richten bereikt, dat het minis terie steeds verdergaande be snoeiingen aanbrengt in het bouwontwerp van het nieuwe centrumziekenhuis. „Herhaalt zich hier de geschiedenis en krijgt Terneuzen opnieuw een ziekenhuis dat de omschrij ving 'goedkoop, duurkoop' verdient?", zo vraagt de Hul ster PvdA-afdeling zich af. In het St.-Liduinaziekenhuis wordt het eten op uiterst moderne wijze aan de lopende band geserveerd. Van een onzer verslaggevers ST.-LIDUINAZIEKENHUIS BESTAAT 25 JAAR HULST - Het Hulster St.- Liduinaziekenhuis trekt zich niets aan van de donke re wolken die zich boven de ze instelling samenpakken. „We nemen geen afwach tende houding aan. Totdat er aan een eventuele sluiting niets meer te doen is, en we hopen nog steeds dat dit mo ment er nooit zal komen, gaan we door met het inves teren in de meest moderne apparatuur. In het belang van de patiënten moet ons ziekenhuis up to date blij ven". Directeur-econoom drs. B. Lockefeer stelt dat nadruk kelijk aan de vooravond van de viering van het 25-jarig bestaan. Een jubileum, dat ondanks de perikelen rond het voortbestaan toch reden geeft voor de nodige feest vreugde. De stemming wordt gekarakteriseerd in de afbeelding op de speciaal vervaardigde suikerzakjes: een stralend zonnetje boven het ziekenhuis, waarvoor langzaam donkere wolken schuiven. Het huidige ziekenhuisge bouw werd officieel op 19 mei 1960 in gebruik genomen en verving daarmee het voormalig liefdehuis in de binnenstad, waar religieu zen zich toen al bijna 100 jaar bekommerden om de gezondheidszorg. Aan de buitenkant lijkt er in die 25 jaar niet zo erg veel veran derd, maar binnen des te meer. „Je hoort wel eens mensen zeggen dat er niets meer aan het ziekenhuis ge beurt en dat het aftakelt", zegt de heer Lockefeer, „maar niets is minder waar. Voor een ziekenhuis is het nog een jeugdig gebouw, de onderhoudspositie is bijzon der goed en met de appara tuur hebben we het nieuw ste van het nieuwste". Hij geeft wat voorbeelden van zaken die er de laatste jaren zijn veranderd: een nieuwe brandpreventie-in stallatie, een automatische noodstroomvoorziening waardoor het ziekenhuis on afhankelijk van de PZEM kan draaien en drie nieuwe röntgenkamers. „Op dit ge bied hebben we de meest geavanceerde apparatuur in Zeeland". Reorganisatie Het lijstje is indrukwek kend: modernisering van zaken in de civiele dienst, de komst van dagverblijven op alle afdelingen, verkleining van de ziekenzalen. In dat kader staat er per 1 juli een nieuwe reorganisatie te wachten. De indeling in een dames- en herenafdeling wordt veranderd in een in deling naar specialismen: een interne en een chirurgi sche afdeling. Pronkstuk in het zieken huis is een computerge stuurde automatische ana lyser voor bloedonderzoek. In het laboratorium kunnen daarmee in korte tijd auto matisch 60 verschillende diagnoses worden gesteld. „Hiervan zijn er maar twee in Nederland", zegt een me dewerker van het laborato rium met enige trots. De kwaliteit van het Hulster lab staat in Nederland en ook daarbuiten hoog aange schreven. Allernieuwste Het gaat nog verder. De polikliniek voor de keel- ,neus- en oorarts is gemo derniseerd met de aller nieuwste spulletjes. Pas nog is een vernieuwde centrale sterilisatieapparatuur in ge bruik genomen. Alles ge stuurd door een computer uiteraard. Ook zeer recent is een nieuw systeem van maaltijdverstrekking. Het portioneren gebeurde vroe ger op de verschillende af delingen. Nu komt alles kant en klaar uit de centrale keu ken. Momenteel wordt er ook gewerkt aan een nieuwe afdeling met allerlei bewa kingsapparatuur, waar de patiënten na een chirurgi sche ingreep vertoeven tot ze uit narcose komen. „We blijven gewoon in vesteren", zegt directeur Lockefeer. „En dat moet na tuurlijk ook. In het slechtste geval blijft het ziekenhuis nog zeker vijf jaar door draaien en ook tot die tijd moeten we optimale voor zieningen hebben. Ik ben er natuurlijk niet voor om met gemeenschapsgelden te gooien. Als je hier rondkijkt, zie je alleen maar zaken die echt noodzakelijk zijn. Geen luxe. Ik ken wel ziekenhui zen waar ze zonodig iets nieuws moesten hebben en waar de spullen nog steeds ingepakt in de dozen zitten". Politiek Lockefeer kan zich vinden in het overheidsbeleid dat er bezuinigd moet worden in de gezondheidszorg. „Ik denk dat alle ziekenhuizen dat kunnen, ook Hulst". Meteen maar een heel ziekenhuis, opdoeken gaat hem echter te ver. „Maar ja, dat is een po litiek spelletje en daarover is al genoeg gezegd. De be volking van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen wordt een voorziening afge pakt waarop ze recht heeft. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Het hart wordt uit de sa menleving gehaald", wil hij nog wel even kwijt. Ook in een extra dik jubi leumnummer van de perso neelsvereniging loopt de dreigende sluiting als een rode draad door de redactio nele bijdragen. „Het voorko men van deze door niets ge rechtvaardigde ingreep in het voorzieningenpeil van de zorg voor de volksgezond heid in onze regio dienen wij allen als onze eerste en be langrijkste taak te zien", schrijft secretaris-penning meester F. Francken van het ziekenhuisbestuur. Fabriek Voorzitter van de medi sche staf J. Kant trekt in het personeelsblad fel van leer en spreekt de vrees uit dat een centrumziekenhuis in Terneuzen niets meer wordt dan een „goed van de bui tenwereld afgeschermde, inefficiënte, onpersoonlijke fabriek, waarin het belang van de fabriek gaat boven het belang van de kliënt, waar met andere woorden gezondheidszorg wordt be dreven ten behoeve van de hulpverlener en waar de pa tiënt vervalt in de rol van een lastig element, dat nog juist wordt getolereerd". Alle dreigingen ten spijt, het St.-Liduinaziekenhuis viert feest. Een heel jaar lang. Er zijn vooral activi teiten voor het personeel, maar op 18 mei is ook de Hulster bevolking welkom op een speciale receptie, vanaf 17.00 uur in de aula van het ziekenhuis. (ADVERTENTIE) MrFJ. Hunuawtg 49. Taialooi 01150-97455. Bingo - De Belangengroep Spui houdt vandaag een bingo in het gemeenschapshuis De Drie Gehuchten. Begonnen wordt om 20.00 uur. Kosterjubileum - Zondag wordt in de basiliek van de heilige Willibrordus in Hulst een eucharistieviering gehou den uit dankbaarheid voor het 25-jarig kosterjubileum van C. Meijs. Aanvang 11.30 uur. Aansluitend is er een receptie. Ouderenbiljart - In het dien stencentrum De Lieve speel den de ouderen van Koewacht een biljartwedstrijd tegen de ouderen van Hulst. Elke ploeg leverde tien biljarters, die elk twintig maal mochten spelen. De bezoekers maakten in to taal 321 caramboles, terwijl de thuisploeg er 535 maakte. Bridge - In café De Vier Jaar getijden speelden de leden van de bridgeclub een bridgewed- strijd. Het was een draaiende mitchel met 13 paren. Uitslag: 1. dames Biesbroeck-Goossen, 2. echtpaar Schroeiers, 3. me vrouw Joossen-de heer De Booy. Bridge - Leden van de bridge club Axel speelden in het cul tureel centrum De Halie de eerste wedstrijd van de zo mercompetitie 1985. De uitslag was als volgt: Groep a met 10 paren: 1. heren Pel-Moeliker, 2. dames Kock-Pel, 3. echtpaar IJsebaert, 4. heren Scheele- Van Bambost, 5. mevrouw Van de Dries-de heer Olysla- ger. Groep b met 10 paren: 1. heren Scheele-De Block, 2. da mes Mattheeuws-Duymelings, 3. echtpaar Haagsma, 4. me vrouw Geilleit-de heer Geil- leit jr., 5. mevrouw Van Him- schoot-de heer Van de Heyden en mevrouw Van de Heyden- de heer Scheele sr. Groep c met 13 paren: 1. heren Hemel - soet-De Wever, 2. mevrouw De Block-de heer Notschaele, 3. heren Vermunt-Vermunt, 4. echtpaar Vael, 5. dames Bode- De Meyer. Van onze correspondente HULST - Het Hulster Katho liek Vrouwengilde houdt de komende week een boeken beurs. Daarvoor kan iedereen, dus ook de niet-leden, maan dag boeken, tijdschriften en andere lectuur inleveren in de foyer van Den Dullaert. De inzameling wordt ver zorgd door de leden van het KVG tussen 10 en 12 uur, 14 en 16 uur en 19 en 20 uur. Alle lec tuur, mits in goede staat ver kerend, is welkom. Dinsdag wordt alle leesstof te koop aangeboden, eveneens in de foyer. De opbrengst gaat volledig naar het Melanie- project. Dit project beoogt het betalen van een opleiding voor jonge meisjes uit de achter buurten van Jakarta (Indone sië). De meisjes leren tijdens de interne opleiding hoe ze de nodige hulp kunnen verlenen in de kampongs, zowel een voudige medische hulp als zorgen voor de teelt van voed sel. Het Katholiek Vrouwengil de hoopt een flink bedrag bij elkaar te krijgen. Iedereen kan op de boekenbeurs komen kopen tussen 9.30 en 11.30 uur, 13.30 en 16.00 uur en 19.00 en 20.00 uur.

de Stem | 1985 | | pagina 11