SER adviseert aanpassingen in studiefinanciering Werkgevers willen meer kernenergie Tehuis De Terp kalmeert bewoners na sterfgevallen iezeWd WERKGEVERS WACHTEN NOG MET ANTWOORD Treinverkeer rond Amsterdam plat VORSTELIJK GESCHENK icijnen aarlijk als ruik alcohol Gemeenten in problemen door onverkoopbare grond 50 miljard nodig voor rioleringen BINNENLAND Huisvrouw werkt minder en slaapt langer Congres PvdA Halkes spreekt toch niet de Paus t>Ü TOTAAL VERLIES VAN2,5 MILJARD GULDEN BINNENLAND 'Discriminatie neemt nog toe' T5 PAGINA 2 i oor Jack Arentsen RSUM - Dertig t van de Neder- bevolking maakt nteel of regelma- □ruik van genees- len die de rijvaar- 'd kunnen beïn- n. o'n 10 procent van de Hen zouden genees- en een rol kunnen De laatste schatting is aantal dodelijke ver lachtoffers door ge- van medicijnen per bedraagt. Door over- gebruik van alcohol jaarlijks meer dan nsen in het verkeer, een onderzoek is ver- ar voren gekomen dat 85 procent van de pa die een geneesmiddel ken die de rij vaardig- kunnen beïnvloeden, er niet door hun arts n ingelicht. De kennis huisartsen over de in- an geneesmiddelen op aardigheid laat veel te n over. geneesmiddelen die de rdigheid kunnen beïn- n wordt door de apo- in de regel wel een spe- ticker geplakt, maar de jk bewijst dat drie van de medicijnge- rs zich niets van zo'n r aantrekt. eze feiten zijn de laat- aan het licht gekomen onderzoekers van de tse en de Groningse rsiteit zich zijn gaan ouden met de gevaren geneesmiddelen in het ter en het rijgedrag. Ook egionaal Orgaan voor rkeersveiligheid Dren- eeft zich uitvoerig met k bezig gehouden, r Veilig Verkeer Ne- nd, de ANWB en de Ko- ijke Nederlandse Maat- pij ter bevordering der acie (KNMP) zijn alle gegevens aanleiding om rten met een aktie on- de automobilisten, die leiden tot een grotere twording van et ge- Aansluitend op de ca.l,. e „Alcohol in het ver- - al gauw een misdaad" n bij artsen, in zieken- n, bij apothekers en op NWB-kantoren folders en verspreid, zullen TV- in de huiskamer komen orden opvallende pos- opgehangen. ernstig het probleem is, bewijst een cijfer van NMP: een kwart van de smiddelen in ons land en voor beïnvloeding het reactie- of waarne- svermogen zorgen. In el 26 van de Wegenver- swet staat dat het bestu- van voertuigen onder in- d van alcohol en genees- delen verboden is. Nale- van deze regeling is ech- lleen controleerbaar als m het gebruik van alco- gaat. Om te controleren mand onder invloed van smiddelen achter het r zit, moet in de regel een dproef worden genomen, at gaat - zeker voor een le controle - nog te ver. een speekseltest, die ook icaties geeft, wordt wel acht. Een 'ademtest' om gebruik van geneesmid- ;n te kunnen constateren, wel nooit haalbaar wor- utomobilisten die ge- smidelen gebruiken, ver zaken tienmaal zoveel on- rkken als medicijnvrije :uurders. Medicijnen ver- ideren niet alleen het re- e- en concentratievermo- maar kunnen ook in- ?d hebben op het gezichts mogen, de beheersing van n- en beenspieren en kun- er zelfs toeleiden dat n minder zelfkritiek heeft, ardoor de man/ vrouw iter stuur met meer risi- aan het verkeer gaat lnemen. evaarlijk in het verkeer i in het algemeen: slaap- ddelen, waarvan men ook volgende morgen hinder iervindt; kalmerende ddelen, sterke pijnstillers, ddelen tegen overgevoe- heid zoals tegen hooi- irts, jeuk en uitslag, som- ge medicijnen tegen te ho- bloeddruk, een aantal ddelen tegen hoest, maar zogenoemde eetlustrem- rs. )at er snel het een en an- moet gebeuren rond o® rlichting van voor he keer gevaarlijke genees- Jdelen, wordt wel hee .rk bewezen in het rappof n de Groningse Universi- it, waaruit blijkt dat er tus- n de 50 ondervraagden ar- n er sommigen waren dl in patiënten een rijgevaar- k middel voorschreven o zenuwen bij het rij ex en te kunnen bedwingen. VRIJDAG 12 APRIL 1985 T28 PAGINA 3 ««STERDAM (ANP) - De VMlerlandse huisvrouw werkt «r dag gemiddeld een half» Sir korter en brengt een half „nr langer in bed door dan lintig jaar geleden. In 1964 'rkte zij acht en een half uur sliep acht uur, in 1984 was lt precies omgekeerd. Dit "lijkt uit een onderzoek onder Ld huisvrouwen verricht door het bureau Aselect in op dekt van Philips. pe huisvrouw besteedt nu meer tijd dan twintig jaar ge- Ljen aan boodschappen doen 'n winkelen (een uur per dag tejen veertig minuten in 1964) en aan het gebruiken van maaltijden (een uur en vijftien minuten tegen een uur). Zorg voor man, kinderen en huis dieren kost nu 75 minuten per dag, maar vijf minuten min der dan in 1964. Mede door de toename van het bezit van wasmachines is ook 'de was de deur uitdoen' uit de mode geraakt. In 1964 gebeurde dat nog in 22 procent van de huishoudens, nu in nog maar zes procent. 'Maandag wasdag' is nu wat minder uit gesproken het geval dan toen, maar verhoudingsgewijs wordt er nog steeds veel op maandag gewassen. Leuker is de huisvrouw haar werk in twintig jaar be paald niet gaan vinden. Over vrijwel alle werkzaamheden oordeelt ze nu minder positief. Uit het onderzoek komt ver der naar voren dat de man wat meer is gaan doen in het huishouden, met als meest voorkomende werkje het bui tenzetten van de vuilnisbak. Dat doet 45 procent vaak, ove rigens hetzelfde percentage als in 1964. Vervolg van pagina 1 Hij wees op de duidelijke stellingnames Van de partij op het gebied van inkomens- en arbeidsherverdeling en de ca tegorische afwijzing van kernwapens en nieuwe kern centrales. In dit verband - „wie daar op inlevert, verliest meer dan stemmen; die mist de wellicht belangrijkste opdracht voor de sociaal-democratie in de jaren '80/ '90" - herhaalde Van den Berg de belofte dat „een rege ring met de PvdA de kruisra ketten niet zal plaatsen." Tijdens het congres, dat tot en met zaterdag voortduurt en vooral wordt gewijd aan het toekomstig sociaal-econo misch beleid van de PvdA, werd gisteren ook een nieuw partijbestuur gekozen. Van den Berg (voorzitter), Van Velzen (secretaris), Vermeend (penningmeester) en van Traa (Internationaal secretaris) werden bij enkelvoudige kan didaatstelling herkozen. Als eerste vice-voorzitter werd, na twee stemrondes, het kamerlid Stan Poppe herkozen. .VIJMEGEN (ANP) - De femi nistische theologe Catharina Halkes gaat niet akkoord met het compromis dat de Unie van Vrouwenorganisaties vo rige week heeft gesloten met aartsbisschop dr. A.J. Simonis. Dit compromis hield in dat mevrouw Halkes van mgr Si monis alsnog aou mogen spre ken tijdens de ontmoeting van paus Johannes Paulus II met maatschappelijke organisa ties. Mevr. Halkes meent zich nu van het compromis te moeten distanciëren, omdat het in het conflict tussen aartsbisschop Simonis en de vrouwenorgani saties niets oplost, maar eer der versluierend werkt. AMSTERDAM (ANP) - Eén op de vier gemeenten in ons land heeft ernstige financiële problemen of verwacht deze als gevolg van moeilijk ver koopbare grond. Dit is vast gesteld bij een onderzoek van de Stichting voor Econo misch Onderzoek (SEO) van de Universiteit van Amster dam. Gemeenten kopen grond om deze bouwrijp te maken en daarna te verkopen voor woningbouw of als bedrijfs terrein. Uit een enquête van de SEO is gebleken dat ge meenten op 1 januari 1983 naar schatting 48.000 hectare in bezit hadden om deze als bouwrijpe grond te verko pen. Deze grond- had een boekwaarde van 8,2 miljard gulden. 30.000 Hectare daar van wordt bouwrijp ge maakt. De gemeenten willen hierin ruim 13 miljard gul den investeren en hopen dat deze grond bijna achttien miljard opbrengt. Eén op de vier gemeenten verwacht echter dat de inkomsten de uitgaven niet zullen dekken. Deze gemeenten verwachten een gezamenlijk tekort van ongeveer 2,5 miljard gulden. Volgens SEO zijn de pro blemen ernstiger dan de ge meenten zelf verwachten. Dit komt onder meer door de economische stagnatie van de laatste jaren. Het insti tuut vreest dat de afzetda ling van de laatste j aren voor een deel blijvend zal zijn. Aanzienlijke verliezen zijn dan ook onvermijdelijk voor een aantal gemeenten. Metaal gaat staken AMSTERDAM (ANP) - Machinisten en conducteurs van de NS met als stand plaats Amsterdam hebben aistermoraen van vijf tot acht uur het treinverkeer stil gelegd. Zij protesteerden hiermee tegen het plan van de NS-directie om hen vanaf 1986 nog slechts op regionale vaste trajecten in te zetten. Volgens de directie zou de dienstregeling dan minder kwetsbaar zijn. FOTO ANP DEN HAAG (ANP) - De Sociaal Economische Raad (SER) vindt dat in het nieuwe stelsel van studiefinan ciering de inkomensgrens waaronder ouders niet be hoeven mee te betalen aan de studie van hun kinderen moet worden gehandhaafd op ongeveer 27.000 gulden en niet - zoals het kabinet wil - tot 21.650 gulden moet worden verlaagd. Bit blijkt uit een ontwerp advies dat de SER vrijdag heeft gepubliceerd. Het is een van de wijzigingen die de raad in het kabinetsvoorstel nodig acht om tegen te gaan dat de lagere inkomensgroepen er vergeleken met het huidige beurzenstelsel financieel op achteruit gaan. Op 19 april be- nandelt de SER het ontwerp in een voltallige vergadering. Volgens de raad moet de studiefinanciering niet afhan- 'ehjk worden gesteld van het vermogen van de ouders, wel van het inkomen uit vermogen en van andere inkomsten. Ook jroeten de studerenden min eer aflossingsverplichtingen triJgen dan het kabinet voor stelt. Een stelsel met renteloze leningen verdient de voorkeur wven een systeem met rente- hragende leningen, aldus de 5ER. Ret door het kabinet beoog- stelsel bestaat uit een basis- °eurs voor alle scholieren en studenten van 18 tot 27 jaar. e hoogte is afhankelijk van un leeftijd en van de vraag of '"tog thuis wonen, maar on- hankelijk van het inkomen at hun ouders. Het systeem ant verder aanvullende beur en en rentedragende lenin- w. De kinderbijslag voor 18 j^'-jarigen wordt afge- De SER is het eens met het vatten van de kinderbijslag wr scholieren en studenten de 18 en 27 jaar in een ren!f dle aan de stude- Ma ze'f wordt toegekend, ito om de kosten van de Joelde wijzingen op te «hm n zou de basisbeurs 700 hutu lager moeten zijn dan "kabinet voorstelt. De SER onderschrijft de uitgangspunten van het kabi net voor het nieuwe stelsel. Het gaat daarbij om een grote re financiële zelfstandigheid van de studerenden ten op zichte van hun ouders, de toe gankelijkheid van alle vormen van onderwijs en toepassing van het profijtbeginsel. De SER acht het vooralsnog aanvaardbaar dat het nieuwe stelsel rekening houdt met het inkomen van een partner, maar ook met de aanwezig heid van een afhankelijke partner of een kind dat ten laste van de studerende komt. In geval twee partners aan spraak kunnen maken op stu diefinanciering zou het geza menlijk budget voor het le vensonderhoud kunnen wor den afgestemd op de bij standsnorm voor gehuwden. Daarnaast wordt voorgesteld in het stelsel een regeling op te nemen voor studerenden met ouders die weigeren de nood zakelijke studiebij dragen te leveren. In het ontwerp-advies wordt ook aandacht besteed aan enkele bijzondere groepen jongeren voor wie nu nog recht op kinderbijslag bestaat, maar die niet voor studiefi nanciering in aanmerking ko men. Het gaat hierbij onder meer om bepaalde 18- tot 21- jarige deelnemers aan een jeugdwerkplan en even oude werkloze schoolverlaters in de wachttijd in het kader van de RWW. In de SER blijken ver schillende opvattingen te be staan over de vraag onder welke regeling de betrokken groepen moeten komen te val len. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De werkgeversorganisaties VNO en NCW vinden dat het kabinet het voorgenomen aan deel van kernenergie in de elektriciteitsvoorziening niet op 2500, maar op 4.000 MegaWatt moet stellen. Dat blijkt uit een brief van de georganiseerde werkgevers aan de vaste Kamercommissie voor Economische Zaken, die nog vóór de zomer een oordeel hoopt uit te spreken over de kabinetsplannen. Volgens de werkgevers moeten meer dan de twee grote of drie kleine centrales worden gebouwd waarvoor het kabinet opteert, omdat de vraag naar elektrici teit als gevolg van economi sche groei nu al meer dan 1 per jaar is. Bovendien dreigt de achterstand van Nederland op buurlanden als België, (ADVERTENTIE) ...Keller Keukenfabriek B.V. uit Roosendaal bestaat 50 Jaar. 1935-1985, Een periode waarin veel gebeurd is. Maar evenzo een periode waarin het ongekende vakmanschap van Keiler Keukens duidelijk gezegevierd heeft. En dat is te zien in veel Nederlandse keukens. Tenslotte is de kwaliteit van Keiler Keukens een duidelijk voortvloeisel van jarenlange research en ontwikkeling en Keiler heeft dat ook nog kunnen koppelen aan een plezierig prijskaartje. Maar vooral nu, want Keiler Keukens biedt u ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan, een werkelijk unieke kans tol hel verkrijgen van een WAARDECHEQUE van 2.500,- die u direct kan verzilveren. Wal is het geval? Iedere maand wordt namelijk uit alle verkochte luxe keukens van Keiler vier winnende keukens bepaald. En de kopers hiervan ontvangen een WAARDECHEQUE van 2.500,- die met hel totaalbedrag van de keuken (na de loting) kan worden verrekend. Want tenslotte bestaat Keiler Keukens slechts éénmaal 50 jaar. U moei er natuurlijk wel wal voor doen. Een kleine prijsvraag maakt deel uit van deze aktie. U ziel hel. Hel is Keiler Keukens ernst met dit unieke jubileum. Iedere maand wordt er 4x een waardecheque van 2.500,- weggegeven! En dat een heel jaar lang vanaf 1 maart 1985. Slap daarom 'ns bij 'n Keiler-dealer binnen, u bent er meer dan welkom. Keiler Keukens al 50 jaar een Vaderlands Kw,lltelUp,odukt. Kfll.r Keukens al 50 jaar een begrip in het Vaderlands Keukenland, géén abnormale stunt prijzen, géén hoge "schijn"-kortingen of andere onzin, neen, niets van dat alles, gewoon een eerlijk prijskaartje voor een bijzonder hoogwaardig Nederlands kwaliteits- •West Duitsland en Frankrijk waar het gaat om het aandeel van kernenergie in de totale elektriciteitsvoorziening, steeds groter te worden. In het kabinet is lang strijd geweest over aantal en vermo gen van de nieuwe kerncen trales. Het voorlopig geplande nieuwe vermogen van 2500 MW is een compromis tussen de ministers Winsemius (Mi lieubeheer), die zijn onder grens bij twee centrales had gelegd, en Van Aardenne (Economische Zaken), die zelf om redenen van diversificatie (zoveel mogelijk bronnen) in derdaad liefst 4.000 MW kern vermogen had gebouwd. Van onze Haagse redetie DEN HAAG - Maandag gaan in de Nederland se metaalbedrijven stakingen van start. Bij ze ven van de pakweg 200 bedrijven hebben leden van de Industriebond FNV zich gisteren al voor werkstakingen uitgesproken. Vandaag en begin volgende week wordt er vergaderd in andere metaalbedrijven. Korte prikacties werden gisteren al gevoerd bij on der andere De Schelde in Vlissingen, Frijado in Prin senbeek en Plametha in Halsteren. Ledenvergaderingen zijn er zijn bereid de vakantietoeslag morgen bij Gazelle in Dieren, Thomassen in Rheden, volgen de week bij Billiton en Hard- metaal in Arnhem. Gestaakt wordt er in elk geval bij de drie vestigingen van Thomas sen en Drijver Verblifa. De stakingen (die in elk be drijf door tenminste drie kwart van de leden gesteund moeten worden) duren 24 uur. De werknemers van tot nu toe één bedrijf, SKF in Veenen- daal, hebben de stakingsop- roep van de FNV niet ge steund. De stakingen worden ge houden uit protest tegen de weigering van de metaal werkgevers de invoering van de 36-urige werkweek in de cao vast te leggen. De werkge vers in de grootmetaal hebben tot nog toe elk overleg over de 36-urige werkweek geweigerd (met uitzondering van Holec), die in de kleinmetaal hebben het overleg uitgesteld tot 18 april. De werkgeversorganisatie FME (grootmetaal) heeft het ultimatum van de Industrie bonden FNV en CNV nog steeds in beraad. Een woord voerder deelt desgevraagd mee dat het antwoord nog steeds deze week is te ver wachten. Over de inhoud van het antwoord wenst hij voor alsnog geen mededeling te doen. Het oud-Akzo-bedrijf Poly- sar in Arnhem (300 werkne mers) gaat de 36-urige werk week wel invoeren, per 1 ja- nauri 1987. Intussen wil de di rectie bestuderen op welke wijze de arbeidstijdverkorting moet worden gerealiseerd. Bij Akzo is het nog rustig. De Industriebonden hebben zich gisteren gebogen over een aantal alternatieven van in voering van de vijfploegen dienst. Het overleg is op dit onderdeel gestruikeld. De Ak- zo-directie voelt zich gesteund door het Philips-akkoord en meent snel tot een akkoord te kunnen komen. De werkgevers in de bouw te verhogen, zo bleek gisteren tijdens het cao-overleg. De nieuwe vakantietoeslag zou halverwege de looptijd van de cao moeten worden ingevoerd. De meeste bouwvakkers (250.000) zouden er op vooruit gaan, omdat het vakantiegeld dan wordt berekend op basis van het garantieloon. De vakantietoeslag was een heet hangijzer in het bouw- overleg. Er is nog geen over eenstemming over de jeugdlo nen en de arbeidsduurverkor ting. De bouwwerkgevers zijn wel bereid het ziekengeld vol ledig aan te vullen. Bovendien is een voorstel van de werkge vers over de wijziging van de pensioenopbouw in beraad ge nomen door de bonden. Het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO) vindt dat minister Brinkman (wvc) met het .afwijzen van de omroep-CAÖ een verkeerde weg heéïi bewandeld. De mi nister heeft onjuist gereageerd op wat hij als een te dure CAO beschouwt en had een andere weg moeten volgen. Dit stelt het VNO in haar blad Onder neming. DE BILT (ANP) - „Het Neder landse rioleringsstelsel is hard aan vervanging toe. Wij schatten dat hiermee een be drag is gemoeid van om en na bij f 50 miljard. In de komende decennia rekenen we per jaar op f 1 a f 1,5 miljard aan ver nieuwingen op dit gebied". Dit heeft ir. J.J.Westerhof, presi dent-directeur van Grontmij, donderdag gezegd tijdens de presentatie van het jaarver slag. „Wij hijsen echt de storm bal, want de rioleringen in ons land liggen er over het alge meen beroerd bij en hier en daar dreigt er gevaar voor de volksgezondheid omdat de kans groot is op vervuiling van het oppervlaktewater. Het rijk zal financieel moeten bij springen, want er is echt spra ke van dreigende noodsitua ties waarvoor een gecoördi neerde aanpak noodzakelijk is", aldus directeur C. de Waal. Vorig jaar heeft Grontmij sterk kunnen profiteren van de aansluting van-20.000 wo ningen op de riolering. Hier mee was een bedrag gemoeid van f 170 miljoen of een-derde deel van de totale bouwsom die Grontmij vorig jaar be reikte. In het lopende j aar ko men nog eens 15.000 woningen aan de beurt. PRINSES Juliana heeft gisteren de veertigste Internationa le Huishoudbeurs geopend in de RAI in Amsterdam. Bij die gelegenheid schonk zij speelgoed aan het Leger des Heils ten behoeve van kinderopvangtehuizen. -A J Keiler-dealers vindt u in de Gouden Gids Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Het bestuur van het Haagse verzorgingstehuis 'De Terp' aan de Van Limburg Stirumstraat, waar in 1983 en 1984 zes bejaarden onder ver dachte omstandigheden zijn overleden, heeft gistermiddag met een bijeenkomst voor be woners en personeel gepro beerd de onrust die er in het tehuis heerst sinds het bekend worden van het gebeurde, zo veel mogelijk weg te nemen. Over wat er tijdens die bij eenkomst is besproken wil de heer L. Smits, bestuursvoor zitter van De Terp, niet in de tails treden. Het beleid is erop gericht de affaire zoveel mo gelijk binnenshuis te houden. Wel stelde hij na afloop van de bijeenkomst dat een echt vra- genvuur van de kant van be woners en personeel is uitge bleven. „Logisch", aldus de heer Smits, „want het is ten slotte allemaal niet echt als een donderslag bij heldere he mel gekomen. Iedereen wist al dat er iets gaande was. De uit eenzetting van vanmiddag was bedoeld om te voorkomen dat er door allerlei wilde ver halen nog meer onrust zou uit breken. In die opzet zijn we denk ik geslaagd". Cameraploeg Dat er consternatie in het tehuis heerst, is buiten op straat al te merken. Mensen praten met elkaar over moge lijke verkeerde medische han delingen, die in het centrum zouden hebben plaatsgevon den. Terugkijkend weet men daarvan mee te praten, hoewel er vraagtekens geplaatst kun nen worden bij dit soort getui genissen. „Ik had al lange tijd het idee dat er iets mis was", weet een van de mensen voor de deur, een dochter van een bewoonster van De Terp, te vertellen. Ze heeft de nu gear resteerde huisarts, die daar tot enkele maanden geleden we kelijks spreekuur hield, ook wel eens ontmoet. „Het was een heel gewone, vriendelijke man". Een onthutst kijkend echt paar stapt uit een auto eq gaat naar binnen. „Ik ga mijn moe der opzoeken", vertelt de man desgevraagd. „Ze hoorde het nieuws vanmorgen op de radio en heeft me daarna opgebeld. Ik heb gezegd dat we meteen zouden komen". Terwijl een cameraploeg van de NOS het binnenplein betreedt, loopt een oude bewoner van het Haagse verzorgingstehuis met een wandelstok juist naar bui ten. „Ja", roept hij aanmoedi gend naar de cameraman en zijn assistente, „breng het maar eens goed op de televisie, hoor". Niemand weet wat zich pre cies in de jaren 1983 en 1984 in De Terp heeft afgespeeld. Zijn de zes bejaarden moedwillig vermoord? Een Haagse vrouw die juist haar moeder even heeft opgezocht, meent van niet. „De mensen die toen zijn gestorven, waren er heel erg slecht aan toe. Ik vermoed dat het wel euthanasie geweest zal zijn". Frans H. Persofficier mr. B. Vermeu len wilde zich gisteren op geen enkele wijze uitlaten over de omstandigheden waaronder de zes bejaarden zijn gestor ven. In zijn verklaring werd de term euthanasie in elk ge val zorgvuldig vermeden. De officier sprak van een „straf bare vorm van levensbeëindi ging". De meest geruchtma kende strafzaak op dit gebied blijft die van de Limburgse hoofdverpleger Frans H. Hij werkte in de Lückerheide kli niek in Kerkrade waar tussen december 1969 en augustus 1975 tientallen patiènten onder verdachte omstandigheden om het leven kwamen. In het sle pende proces werd uiteindelijk bewezen geacht, dat Frans H. vijf demente bejaarden door middel van een insuline-injec- tie doodde. Uit cijfers van de afgelopen drie jaar blijkt dat euthanasie in slechts één van de zes voor komende gevallen ook daad werkelijk tot rechtsvervolging leidt. In een uitspraak van de Hoge Raad, daterend van no vember vorig jaar, wordt art sen onder bepaalde voorwaar den toegestaan om euthanasie toe te passen. Vorige maand nog werd een Rotterdamse arts, die een 72-jarige onge neeslijke zieke vrouw met be hulp van een injectie uit haar lijden had verlost, door de Rotterdamse rechtbank vrij gesproken. Af <V V? Wat hebben de revoluties in het gezin teweeggebracht? Wat is er in het tijdperk van LAT, BOM, moeder-Mavo en voordeurdeler gebeurd met de Nederlandse huisvrouw? Een boeiende vraag. De zaak is onderzocht en de conclusie is: ze blijft een half uur langer in bed! In twintig jaar heeft de huis vrouw zich een stuk vrijheid bevochten die precies een half uur per week duurt. En wat doet ze met die winst? Versla pen. Een triest beeld van een maat schappij die ondanks alle her rie stil is blijven staan? Of moeten wij bedroefder zijn om dit soort niets-zeggende onder zoeken? Ik weet het nog niet helemaal. De zwabber is uit de gratie en sokken stoppen is er ook nau welijks meer bij. Dat zijn ook geen conclusies die duiden op schokkende veranderingen. Ik had toch andere resultaten verwacht na twintig jaar emancipatiestrijd. Zoiets als: de huisvrouw van 1985 ligt twee uur langer in bed, in het bed van iemand anders. Maar nee hoor. Volgens het onderzoek werkt de huisvrouw nu acht uur per dag. Weet u wat ik denk? Dat de huisvrouw in twintig jaar een stuk slimmer is geworden en de onderzoekers om de tuin heeft geleid. De grote vraag is nu: wat doet de huisvrouw volgende week woensdag als er geen tv is? En hoeveel onderzoekers gaan er dan op stap om een enquête te houden die leert dat er- minder tv wordt geke ken? MERIJN Bezu in igingen DEN HAAG (ANP) - Door het afzien van de invoering van een zogenaamde glijdende schaal (lagere uitkeringen naarmate de inkomens hoger zijn) voofjiqtl^eringeq volgens de Wqf op dé Arbeidsongei schiktheijj) ^(yVAO) bezuinigt het kabinet per'saldo 165 mil joen gulden minder dan het van plan was. Dat blijkt uit een van de concept wetsont werpen waarin de herziening van het stelsel van sociale ze kerheid moet worden gere geld. Kunsthartkleppen ER komt een registratie van kunsthartkleppen, waarin wordt bijgehouden in hoever re deze hulpmiddelen aanlei ding geven tot klachten. De Nederlandse hartspecialisten en hartchirurgen zijn bereid daar aan mee te werken. Dat heeft directeur dr. W. Stiggel- bout van de Nederlandse Hartstichting gisteren bekend gemaakt. Pausbezoek HET hoogste orgaan van de Industriebond FNV, de bonds raad, vindt in tegenstelling tot het hoofdbestuur van de bond dat de FNV geen afvaardiging .moet sturen naar de ontmoe ting met de paus. De bonds raad vindt in meerderheid dat de 'discriminerende opvattin gen van Rome en van vele bis schoppen in Nederland over zaken als homosexualiteit en ongehuwd samenwonen leden van de FNV krenkt'. Hotels DE Nederlandse hotels hebben in 1984 13,4 miljoen overnach tingen genoteerd. Dat is an derhalf procent meer dan in 1983. De lichte stijging komt voor rekening van buitenland se gasten, die vijf procent meer overnachtingen boekten. AMSTERDAM (ANP) - Ras sendiscriminatie in Nederland zal de komende jaren eerder toe- dan afnemen. Die ver wachting wordt uitgesproken door 36 deskundigen die mee deden aan een panel-onder zoek in opdracht van de ge meente Amsterdam. De groep is verdeeld over culturele integratie. Een suc cesvolle deelname aan de Ne derlandse samenleving door mensen van buitenlandse af komst hangt hier niet van af, vinden de meeste uit etnische minderheden afkomstige des kundigen. De uit de oorspron kelijk Nederlandse bevolking afkomstige deskundigen ach ten integratie juist wel een voorwaarde. Volgens de deskundigen is beheersing van de Nederland se taal onafwendbaar voor al le groepen in de Nederlandse samenleving. Zij verwachten verder dat de motivatie bij et nische groepen voor het vol gen van onderwijs zal groeien.

de Stem | 1985 | | pagina 3