UITBLAZEN Het probleem van Rietkerk „Mensen worden onterecht als gek behandeld" Japanse Importmuur' is vooral cultureel eveii 'n Renault Super5van f14.500,- kost bij ons niet meef dan f312,56 per maand. Dialoog in Moskou TOEKOMST OUDEREN EN INVALIDEN NOG ONZEKER Drs. A. van den Hout over psychiatrische patiënten: VS DREIGT MET HANDELSOORLOG TEGEN JAPAN verenigde spaarbank BESTEM COMM Goed fout ACHTERGROND Nieuwkomers Betrekkelijk >ausbezoek I Animo voor pausbezoek valt tegen WIM KOCK Hoeveel divisies heeft Van den Broek? Gromyko zal het niet eens hebben hoeven vra gen. Als het gaat over wat wij in het veld kunnen brengen, mikken we niet hoger dan bataljons. Dat weet'ie al lang. Tegenover de 48 kruisraket ten die - heel misschien - in Nederland komen, heeft Gro myko er nu al 480 staan. Van den Broek legt uit dat nul tegen acht, of nul tegen negen er, wat Den Haag betreft, nog mee door kan, maar dat déür wel de grens ligt. Nul tegen tien is de Nederlandse regering te gortig. Dan maakt zij er één tegen tien van. Gromyko moet het zelf maar weten. Gromyko is een oude rot die langer in het vak zit dan Van den Broek jaren telt. Ik zou best eens willen horen wat de vos zoal te berde brengt. Ik ben trouwens altijd nieuwsgie rig als ministers en staatslieden bij mekaar kruipen. De foto's en tv-beelden zeggen niets. Het handen schudden is wat uit de mode; ze poseren tegenwoordig meestal gemakkelijk uitgezakt in fauteuils vriendelijk knik kend en lachend tegen elkaar, zinnetjes prevelend waar geen liplezer iets uit op kan maken. Wat gebeurt er als de foto grafen weg zijn? Den Haag licht zijn standpunt toe en vraagt Moskou om uitleg. Nou dat heeft allemaal al lang en breed in de kranten gestaan. Iedereen weet wat Den Haag wil. „Een helder standpunt", zeggen ze daar zelf. Toch moet Van den Broek, hals over kop bijna, naar Moskou om het nog eens uit te leggen aan Gromy ko, de man die al langer met dat bijltje hakt dan enige ande re minister van buitenlandse zaken in de hele twintigste eeuw. „Meneer Gromyko, als u nu een paar SS-20's wegneemt dan kunnen wij besluiten niet te plaatsen. Dat zou dan een mooi signaal zijn." „Signaal? Voor wie? Wat denkt u dat het schelen zou me neer Van den Broek?" „Niet veel vrees ik, maar het zou wat politieke rust terug brengen in mijn land." Gromyko lacht fijntjes. „Tsja, aan de politieke rust in uw land kunnen wij in Moskou weinig doen. U zult uw verkie zingen zelf moeten zien te win nen. Zo werkt het bij u toch?" „Trouwens", zo vervolgt Gromyko, „als ik u nu eens vertelde dat we dat inmiddels al hebben gedaan? Dat we 20 opstellingen hebben ontman teld, zou u me dan geloven?" „Moeilijke vraag", denkt Van den Broek, maar dan denkt hij aan het afscheids- woordje van Lubbers: "open kaart spelen in Moskou, zeg hen maar waar het op staat." „Open kaart", denkt Van den Broek, „Lubbers heeft makkelijk praten. Die Gromy ko zet me mooi voor het blok want als ik open kaart moet spelen en eerlijk wil zijn, moet ik hem nu toch op de een of an dere manier duidelijk maken dat ik hem inderdaad niét ge loof, sterker nog: dat ik de Russen in het algemeen niet ge loof. Het pijnlijkste is nog dat die oude vos natuurlijk al lang weet dat ik alleen maar de Amerikaanse cijfers geloof. Ik zal het hoop ik toch niet hoe ven beleven dat Gromyko een paashaas uit z'n mouw tovert en mef samen met de zakenman Van Eeghen, in een helicopter stopt om de stellingen langs te EE vüegen en ze zelf te tellen?" llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllli Hij zegt: „Ja meneer Gro- myko. Ik wil niet onbeleefd zijn H en aan uw woorden twijfelen, maar we hebben nu eenmaal afgesproken dat we alleen de Amerikaanse cijfers zouden ge- loven." =j „Nou", zegt Gromyko, 1 „dan moet u dus tóch bij de Amerikanen zijn. Hier kunt u niet wijzer worden, die kans heeft u zelf geblokkeerd." Gro- myko, hoewel z'n gemoed is verzacht door de belastingvrije fles wodka die Van den Broek voor hem heeft meegebracht van Schiphol, kan z'n ongeduld nauwelijs bedwingen. „Dat ge- doe met die kleine landen. Ik wou dat Reagan er wat meer de wind onder had daar in het westen, dat zou heel wat mak- h keiijker praten zijn." Hij kan - heel even maar - een binnen- pretje niet onderdrukken. „Ik E zou wel eens willen weten wat Ronald zou zeggen als Roeme- niê en Letland, Polen en Litau- E wen allemaal op eigen houtje bij hem kwamen zeuren over hun eigen ontwapeningsi- E deetjes." E „Ik wil niet ongastvrij zijn, meneer Van den Broek, maar E als u mij niet meer nodig heeft, E dan zou ik graag teruggaan naar kameraad Gorbatsjov. We E zijn namelijk druk bezig met E het voorbereiden van de ont- §j moeting met president Reagan. Misschien dat u te zijner tijd op E het Witte Huis een stuk wijzer E zal worden dan hier. Doet u de groeten aan meneer Lubbers en de koningin. En aan het Neder- E landse volk niet te vergeten. E Zegt u er maar bij: namens het vredelievende Sovjetrussische E volk." E Familieruzie I „Was dat nou nodig dat er meteen zo afwijzend werd ge- E reageerd op de voorstellen van Gorbatsjov?" vroeg de tv-ver- slaggever met een stem die tril- de van verontwaardiging aan E minister Van den Broek, toen deze op het punt stond in het E vliegtuig naar Moskou te stap- E pen. De verslaggever doelde op de snelle afwijzende reacties E van Washington en Londen. E Zelfs Joop van Zeil in het NOS-journaal had er moeite mee toen hij Weinberger uit E een vliegtuig zag stappen. „De E Amerikaanse miniser van De- fensie komt net terug van va- kantie, maar hij heeft zijn me- S ning al klaarzei Joop nijdig, E nog vóór we Weinberger naar een microfoon konden zien stappen om zijn zegje te doen. E Alsof het om een familieru- E zie gaat. Die goedwillende, maar ook wat onberekenbare oom Michiel wil er een eind E aan maken, maar de obstinate E oom Ron en de eigenwijze tan- E te Greet willen van geen vrede weten. Niet op de voorwaarden van oom Michiel althans. Maar E de neefjes die in hun hart toch E het bangst zijn van oom Mi- chiel kijken niet naar de voor- waarden. Ze ruiken vrede, wil- E len onbezorgd spelen en den- ken dat een teleurgestelde oom Michiel wakker ligt van de E bruuske afwijzing. „Arme oom E Michiel." E Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader, Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur, overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bi] automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rflnlfrplstipi' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584-Rabo rek. 101053738. DONDERDAG 11 APRIL 1985 T5 PAGINA JpQI^PEFM?AG11 APRIL 1' Van onze Haagse redactie Het begon allemaal al met het kabinet Den Uyl. Moe van het eeuwi ge gezeur dat ambtena ren een zoveel beter pensioen hebben dan wie ook in Nederland, besloot dat kabinet de commissie-Bosman genoemd naar de Til- burgse hoogleraar - aan het werk te zetten. Taak: onderzoeken wat het voordeel (welvaartsvastheid) is ten opzichte van gewone werknemers, óf lagere amb tenaren fors meebetalen aan de pensioenen van de hogere en of de uiteindelijke uitke ring zoveel beter is. De aandacht spitste zich toe op de laatste vraag. Want ambtenaren met een volledi ge diensttijd achter de rug (40 jaar) krijgen 70% van hun laatstverdiende loon met daarbij 20% AOW. Voor ge wone werknemers zit de AOW doorgaans verwerkt in het pensioen. De commissie adviseerde dus de AOW volledig in te bouwen, tenminste voor mensen met een jaarinkomen van boven de 29.000. De mensen die minder verdie nen zouden anders op het mi nimumloon uitkomen en dat was ook de bedoeling niet. Rietkerk .onvoldoende. - FOTO DE STEM/J0HAN VAN GURP Besparing: 900 miljoen. Maar de centrales stonden op hun achterste poten. Zij verweten de toenmalige mi nister Van Thijn appels en peren te vergelijken, omdat de pensioengrondslag (voor een andere berekening) van ambtenaren lager is dan die in de martksector. De commissie pensioen- problematiek (waarin vier van de vijf ambtenarencen- trales) kwam vervolgens tot de conclusie dat het AOW- verhaal niet langer aan de maatschappij te slijten is. Met andere woorden: ambte naren zouden zelf hun pre mie moeten gaan betalen. Het moest alleen niets kos ten. Bestuurder van de christe lijke ambtenarencentrale CFO Jan Anneveld zegt: „Als centrales zeiden we toen: overheid, zorg ervoor dat het niets kost. Verhoog de sala rissen bruto en compenseer de AOW-premie zo dat het netto-salaris gelijk blijft. Dan ben je af van de kritiek dat ambtenaren geen AOW- premie en dan kun je de pen sioenen ook onderling verge lijken." Dat idee heeft Rietkerk overgenomen, maar er tege lijkertijd een bezuiniging van gemaakt. Hij verhoogde de brutolonen weliswaar. Maar van deze verhoging kruinen de ambtenaren hun AOW-premie niet volledig betalen. Enige kunstgrepen waren nodig. De inhoudingspercentages (vergelijkbaar met de sociale premies in het bedrijfsleven) werden verlaagd, het pre- mievrije bedrag werd extra verhoogd van 19.000 naar 30.000. Omdat voor iedereen de premie- en lastendruk verminderde, hoefde de mo dale, alleenverdienende .ambtenaar er dit jaar ten- jslotte niet in koopkracht op achteruit te gaan. De hogere ambtenaar kreeg er iets meer bij, de mi nimumloner onder de ambte naren moesten aan koop kracht inboeten. Tot zover de actieve amb tenaren. De problemen zitten bij mensen die niet meer in dienst zijn, zoals ouderen en invaliden en mensen die van een pensioen afhankelijk zijn zoals de weduwen en wezen. Hoe voor hen de toekomst er financieel uitziet is nog een open vraag. De pensioenen van de ge pensioneerden blijven tot 1 januari onveranderd. Ieder een die dan al 65 is hoeft niets te vrezen. Daarna wordt de AOW er pas ingebouwd. Hoe is nog niet bekend. De invaliden hebben al een orting gehad van 80 naar 70 (zoals alle WAO'ers). Bo vendien voelen zij de inhou ding van de AOW-premie, omdat voor hen geen com pensatie kan worden gevon den in het optrekken van de premievrije voet. Invaliden betalen geen pensioenpremie. Rietkerk zoekt een oplos sing en die kost tientallen miljoenen. Voor de weduwen en wezen geldt hetzelfde ver haal. Voor hen nog een extra onzekerheid, omdat hun pen sioen ook wordt berekend over de toekomende tijd. Zij zouden er 10 tot 15 in koop kracht achteruit gaan als Rietkerk niet zou ingrijpen. „Onder invloed van het overleg met de centrales is het een heel gedrocht gewor den", geeft Anneveld toe. Zelf heeft hij aan de vooravond van het overleg met Rietkerk voorgesteld een oplossing te zoeken in een bruto-korting. Maar van een zichtbare loonsverlaging wilde de ACOP (algemene ambtena rencentrale) niets weten. „De problemen zitten aan de pensioenkant. De minister heeft die onvoldoende voor bereid. Door de haast verge ten. De cijfers die zijn eigen staf heeft geleverd, zijn als hard aanvaard." Anneveld vreest dat Riet-1 kerk een aantal dingen over het hoofd heeft gezien. Tij. dens het overleg is de com pensatie van de AOW-pre. mie van 8 opgetrokken naar 10%. De minister heeft beloofd de invaliditeitspen- sioenen en die voor weduwen en wezen aan te passen, „ik denk tenslotte dat hij ook over het hoofd heeft gezien dat hij nog iets aan de basis- pensioenen moet doen." „Pas na het overleg is ad vies aan de Balanscommsiis van het ABP gevraagd. Uit de eerste berekeningen blijkt er hooguit een besparing van 175 miljoen uit te komen en niet de beoogde 420 miljoen Een blijvend besparingsver. lies. „De minister heeft zich te rijk gerekend, verwacht ik Dan zeg ik klip en klaar: had hij maar'tijdig een officieel advies moeten vragen. Beter moeten voorbereiden. Er zijn toezeggingen gedaan." „In het informele circuit hoor je Binnenlandse Zaken nu roepen: kunnen we niet iets vinden waarop nog valt te bezuinigen. Maar dan zeg. gen wij: ben je nou belazerd, We hebben daar grosso modo de grote lijn afgesproken daar moet je aan voldoen en geen stuiver meer. Het is 1 probleem van Rietkerk." Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN - Nederlan ders hebben een negatief en totaal verkeerd beeld van psychiatrische pa tiënten. Wie een keer is opgenomen in een psy chiatrisch ziekenhuis, komt daarna niet meer af van het etiket „een gek" te zijn. Daardoor wordt het ex-patiënten bijna onmogelijk ge maakt weer normaal mee te draaien in de sa menleving. Dat meent drs. A. van den Hout (45). Hij hoopt morgen aan de Nijmeegse universi teit te promoveren tot doctor in de sociologie op een proef schrift dat hij schreef over ex-psychiatrische patiënten. Daarvoor deed hij onderzoek in zeven psychiatrische zie kenhuizen. Uit het onderzoek blijkt dat de meeste mensen tevre den zijn over hun behande ling. Maar na hun ontslag voelen ze zich terecht komen in een vijandige wereld. Er staan in ons land ruim veertig Algemeen Pschiatri- sche Ziekenhuizen (APV). Jaarlijks worden daar zo'n 36.000 mensen voor enige tijd opgenomen. Het blijken vooral mensen uit een lager sociaal milieu die diep in de problemen zijn geraakt. Zestig procent van deze patiënten heeft geen werk. „Slechts één van de twintig patiënten komt uit een hoger sociaal milieu. Dat lijkt ook logisch. Deze mensen hebben alternatieven. Ze kunnen bij een vrij gevestigde zenuw arts terecht of in psyschiatri- sche dag-behandeling. Ook weten ze hun problemen be ter onder woorden te bren gen, zodat ze eerder met psy chiatrische hulpverlening in contact kunnen komen", Het is dus gewoon een kwestie van opleiding en geld. De bijna doctor meent dat de mensen die in een psy chiatrisch ziekenhuis worden opgenomen „zich vaak in een hoek getrapt voelen. Het gaat vaak om diep-ongelukkige mensen, die wij, als samenle ving, niet willen helpen." Het gevoel in de steek ge laten te worden blijkt hele maal als mensen uit een psy chiatrisch ziekenhuis ontsla gen worden. Dan storten er vertrouwde en optimistische werelden in elkaar. Niet al leen de patiënt is veranderd, ook thuis en op het werk is de situatie anders geworden. Van den Hout: Eén op de tien ervaart dat de familie van mening is dat hij te vi;oeg is ontslagen. Anderen worden werkloos of komen in de WAO terecht." Veel ex-patiënten hebben het gevoel dat ze een negatief stempel krijgen opgedrukt. Men voelt dat anderen arg- Socioloog Van den Hout: „Slechts één van de twintig patiënten komt uit een hoger sociaal milieu".- fotoaudet wanend reageren op „iemand die in een gekkenhuis heeft gezeten en die dus nog wel vol risico's zal zitten." Vooral dat gevoelde stigma brengt veel ex-patiënten weer in de problemen en te rug in het psychiatrisch zie kenhuis. Van den Hout wil daarom graag enkele mythes de we reld uit helpen: „Het beeld dat het publiek voor ogen staat van een pschyiatrisch ziekenhuis, is dat van een in richting met tralies, waar je meestal niet meer uitkomt en waar mensen in erbarmelij ke omstandigheden hun le ven slijten. Dat klopt niet. -Het zijn ziekenhuizen met 200 tot 1250 patiënten, die in klei ne groepen zijn onderge bracht in bungalow-achtige paviljoens. Eenderde van de patiënten wordt binnen drie maanden ontslagen en drie kwart binnen een half jaar. Sterk leeft ook de gedachte dat de patiënten tegen hun wil worden opgenomen. Dat is slechts het geval bij acht tien procent. Drie van de vier komen vrijwillig, hoewel daarbij wel vaak sprake is van een grote druk uit de di recte omgeving. Ook zouden patiënten niets te vertellen hebben. In de praktijk zegt echter 85 pro cent van de ex-patiënten in de behandeling te hebben kunnen meebeslissen. De be handeling zou mensonterend zijn. Wat blijkt: slechts één van de vijf ontslagen patiën ten is negatief over de be handeling," aldus Van den Hout. Naast de kritiek op de sa menleving levert zijn proef schrift veel gespreksstof op voor zijn collega's in de psy chologische hoek, die veel kritiek krijgen. Aan het eind wil Van den Hout dat toch allemaal wel wat relativeren, want „toch en ondanks alles houdt meer dan twee-derde van de ex-patiënten het een jaar lang vol buiten het psy chiatrisch ziekenhuis. Maar dat is niet het resultaat van een professionele pschiatri- sche begeleiding." Door Mare De Koninck WASHINGTON - Dat het Amerikaanse Con gres (parlement) thans een handelsoorlog lijkt te willen aangaan met Japan, komt voort uit een al jarenlang on wrikbare overtuiging in de VS - en ook in Europa - dat Tokyo zich sterk protectionistisch ge draagt en alsmaar blijft weigeren haar eigen Ja panse markt toeganke lijk te maken voor bui tenlandse producten. Terwijl de westerse landen dankzij hun trouw aan het vrijhandelsprincipe worden overspoeld met Japanse auto's, electronica en andere producten, zou Japan via ho ge invoertarieven, quota's, bureaucratische vertragings- manouvres en vooral onrede lijke kwaliteitsreguleringen voor importgoederen, de eigen industrie behoeden voor internationale concur rentie. Een aantal gezaghebbende Amerikaanse en Japanse economen echter zijn het er over eens dat die overtuiging niet wordt bevestigd door de feiten. Westerse onderne mers hebben wel de grootste moeite om zich met hun pro ducten een plaats te verove ren op de Japanse markt, maar dat zou meer een ge volg zijn van een 'cultuur- barrière' dan van feitelijk protectionisme van Japanse zijde. „Objectief bezien is de Ja panse markt net zo open of weinig open als de Ameri kaanse of Europese. Maar omdat er diepe culturele ver schillen zijn met Japan, waar de maatschappij en dus ook de economie heel anders ge organiseerd is, is het land commercieel gezien bijna on doordringbaar", aldus dr. Stephen Cohen, schrijver van een recent boek over Ameri kaans-Japanse handelsrela ties. En dr. Jon Choy van het Japans Economisch Instituut in Washington zegt: „Het Ja panse systeem discrimineert geen buitenlanders, het dis crimineert nieuwkomers." Hij legt uit dat met name het distributiesysteem in Japan veelal onneembare obstakels bevat voor buitenlandse za kenlui. „Het is een discreet netwerk, waarin een Japanse handelaar niet plotseling over kan schakelen op een buitenlandse leverancier, al leen maar omdat die iets be ters of goedkopers te bieden heeft. Er staan in Japan belo ningen op langdurige zake lijke relaties, op gedurende vele jaren bewezen betrouw baarheid. Daarom is het ook voor beginnende Japanse on dernemers zo moeilijk om te slagen." Volgens dr. Choy denken Amerikanen zomaar binnen te kunnen lopen bij een Japanse bedrijf met de woorden: Hier is mijn pro duct, heb je belangstelling? „Die American way werkt nu eenmaal niet in Japan", al dus dr. Choy. Professor Edwin Rei- schauer van de Harvard Uni versiteit valt hem bij. „Alle Japanners die voor zaken naar de VS komen spreken Engels en hebben de Ameri kaanse manier van doen be studeerd. Dat is voor hen net zo moeilijk als dat het an dersom voor Amerikanen moeilijk is om de Japanse taal en zeden te leren. En de Amerikanen doen dat dan ook niet. Ze reizen met een uiterst naieve instelling naar Tokyo en denken daar iets te kunnen bereiken zonder dat ze er hard voor gewerkt heb ben, zonder dat ze geïnves teerd hebben in een diep gaande kennis van het land." Ondernemers die wel de Japanse cultuur en commer ciële traditie hebben bestu deerd, zoals veel zakenlui uit Hong Kong hebben gedaan, blijken vaak wel te slagen in Japan. „In de sectoren waar in Hong Kong vooral produc tief is, lichte artikelen en kle ding, is Japan minder protec tionistisch dan Europa en de VS", aldus Dennis Yau, een econoom die nu in New York woont en jarenlang in zowel Hong Kong als Japan heeft gewerkt. Amerikaanse deskundigen wijzen erop dat Japan vooral inzake landbouwproducten ronduit protectionistisch is, maar dat veel westerse lan den zich eveneens in geïso leerde sectoren verregaand afsluiten voor import. Wat invoertarieven betreft, be draagt de gemiddelde Japan se heffing op industriële im porten 2,8 procent, die van de VS 4,7 procent en die van de Europese Gemmeenschap 4,4 procent. Inzake quota's heeft Japan in 27 verschillende productcategorieën maxi maal toegestane hoeveelhe den vastgesteld, terwijl de VS in 23 en b.v. Frankrijk in 46 categorieën importquota's oplegt. „Per saldo is Japan niet veel protectionistischer dan de Verenigde Staten", meent professor Gary Sa- xenhouse van de Universiteit van Michigan. Inzake telecommunicatie- producten, waarmee Ameri ka nu met name gemakkelij ker toegang wil krijgen op de Japanse markt, is de Ameri kaanse klacht dat de Japanse autoriteiten tal van eisen in zake veiligheid, samenstel ling, kwaliteit en functione ring stellen, terwijl het vol gens Washington „aan de Ja panse consument is om te be oordelen of het Amerikaanse product goed is." Maar an derzijds stelt de Amerikaan se overheid ook tal van tech nische en milieu-eisen aan buitenlandse producten als auto's en machinerieën. De spanningen tussen To kyo en Washington hebben een climax bereikt nu het te kort op de Amerikaans-Ja panse handelsbelans voor de Amerikanen is opgelopen tot liefst 37 miljard dollar in de afgelopen 12 maanden. De Senaat dreigt een protectio nistische wet, speciaal ge richt tegen Japan, aan te ne men, die een invoerheffing van 20 procent op elk geïm porteerd Japans product zou leggen „indien Japan niet zelf zorgt voor een balance ring van de handelsbalans." De Senaat heeft het voorals nog niet zozeer op Westeuro pa gemunt „omdat daar het economisch herstel zo lang zaam gaat." De regering Reagan pro beert de 'handelsoorlogs- zuchtige stemming' in de Se naat te temperen, uit vrees voor een mondiale protectio nistische kettingreactie, maar wil toch concrete resul taten bereiken met de rege- ring-Nakasone. Ook het Amerikaans bedrijfsleven neemt een dreigende houding aan: „We hebben schoon ge noeg van alle vage Japanse beloften. We willen de kassa horen rinkelen, dat is de eni ge objectieve maatstaf voor een grotere toegankelijkheid van de Japanse markt", al dus voorzitter Brian Wynne van de Amerikaanse Electro nica Associatie. Maar de Amerikaanse eco noom Leonard Lehrman zegt het eens te moeten zijn het de Japanse weerlegging dat het gewoon de enorme koop kracht van de dollar is die de zondvloed van buitenlandse producten over Amerika brengt en de handelsbalans zo ongunstig maakt voor de VS. En Shoichiro Toyoda, pre sident-directeur van de bijna gelijknamige auto-reus in Japan verklaarde onlangs: „Er zit niets oneerlijks aan het succes van Toyota. We hebben gewoon geluk gehad. De Amerikanen waren goed in grote auto's en wij waren goed in kleine. Toen kwam de oliecrisis en wilde de hele wereld, en ook Amerika, kleine auto's hebben." Hoe betrekkelijk de belan gentegenstelling tusen de VS en Japan is - en hoe twijfel achtig daarom de gronden voor de Amerikaanse boos heid jegens Tokyo - blijkt onder meer uit de joint ven ture die de Amerikaanse autoproducent General Mo tors onlangs is aangegaan met Toyota. In een fabriek in Fremont, Californië, gaan de twee concerns - broederlijk verenigd in de New United Motor Manufacturing Ine (met de Japans klinkende af korting NUMMI) - kleine Ja pans-Amerikaanse perso nenwagens produceren. (ADVERTENTIE) Wie legt vandaag de dag het geld voor een nieuwe auto in één keer op tafel? Bijna iedereen financiert zo'n aankoop. Als u het geld voor deze Renault Super 5 (3 drs.) wilt lenen, moet u maar 'ns met de Verenigde Spaarbank gaan praten. Dan blijkt dat u voor die f 14.500,- maar f 312,56 per maand betaalt (Persoonlijke lening, 60 mnd. en JK een werkelijke rente van 11,2%). Kom eens met ons praten. We nemen daar graag de tijd voor. Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. INLICHTINGEN: DISTRICTSKANTOREN BREDA,,^- CATHARINASTRAAT15, TEL.076 - 22 24 33. GOES GROTE MARH3 TEL. 01100-30870. --- HAAG - De Raad van i,„te wil het land in. In het Haarverslag over 1984 pleit dit hoogste adviescollege van de tetaat voor regionale spreiding n <je AROB-rechtspraak. reg ojt zo blijkt uit de rapporta- ree, 3 'maakt een einde aan de be- wol nadering van de hurger uit de dell nrovincie. De Raad van State- Opl ambtenaren aan de Haagse lijlf kneuterdijk kunnen het werk Den Leeds moeilijker aan. Volgens non de Raad van State is het beter H ds de rechtspraak 'dichter bij de mis' komt. ARl jjet kabinet is tot nu toe fel Kal ■egen de regionale spreiding een1 ,an de AROB-rechtspraak. De con dat Vervolg van pagina 1 ie organisatie heeft zich nog iet bezig gehouden met de ■aag wat te doen als men na doop van het bezoek met een laadwerkelijk financieel te- cort blijkt te zitten. Sommige 3rdes en congregaties hebben [aten doorschemeren dat zij in at geval eventueel bereid zijn )t een nadere bijdrage. Hoe- iwel regelmatig de namen val len van de stichting Benevo- lentia van het C A-concern en eigenaar Derksen van Sporthuis Centrum als finan ciële garanten, zijn die binnen Let stichtingsbestuur nog 'nooit ter sprake gekomen. I Het is niet redelijk", betoogt woordvoerder Smulders, ,je bezig te houden met een even- 'tueel tekort als je ervan uit gaat dat alles vanzelf in orde zal komen." Voor de evenementen heeft de stichting 1,7 miljoen gulden begroot. Nadere specificaties I worden officieel niet ver strekt. Maar de massale eucharistieviering op vlieg veld Beek blijkt meer dan 1 miljoen van dat budget op te slokken; volgens ingewijden een tegenvaller van formaat. De extra treinen die ingelegd zullen worden, leveren vol gens een NS-woordvoerder voor de Stichting Pausbezoek geen financieel risico op tenzij de stichting complete treinen afhuurt, maar daar is tot nu toe niets over bekend. Iets an ders ligt het met de talloze autobusmaatschappijen die tijden geleden al benaderd zijn om voldoende vervoerscapaci teit beschikbaar te willen hou den. Volgens ingewijden wil len deze bedrijven bij nader inzien niet alleen het risico van onbenutte capaciteit lo pen. Ze oefenen druk uit op de stichting om met garantiebe dragen over de brug te komen. Ook over dit aspect doet de Stichting Pausbezoek er vol strekt het zwijgen toe. Van een onzer uerslaggeuers UTRECHT - De belangstelling voor het bezoek van de paus aan Nederland lijkt tegen te vallen. Van de evenementen, die ter gelegenheid van het pausbe zoek zijn georganiseerd, levert de ontmoeting van Johannes Paulus II met de katholieke jongeren van Nederland de meeste zorgen op. Van de vier duizend plaatsen, die er be schikbaar zijn op het Amers- foortse Eemhofcollege, zijn er n°g vijftienhonderd beschik baar. Ook de eucharistieviering in de Utrechtse Irenehal is nog niet 'volgeboekt'. Van de 21.000 kaarten zijn er nog duizend niet weg, terwijl ook de res pons op de in de parochies uit gezette kaarten beneden de verwachting is. Voor de openluchtviering op het Limburgse vliegveld Beek werd aanvankelijk uitgegaan van minimaal 100.000 mensen, nu rekent men op niet meer dan 100.000 bezoekers. Desondanks blijft het Comi té Pausbezoek vol optimisme. Men rekent op mensen, die op het laatste moment besluiten deel te nemen. DENEMARKEN, anders een van de be ien van West-Europa, dreigt na achl 'angzamerhand onregeerbaar te worde kers opgezweept door linkse vakbor ar>u lamgelegd in een poging regering Recente loonmatigingswet in te tre akbondsorganisatie houdt zich wel aar sche besluitvorming maar lijkt haar gre r«n te hebben. Net als Nederland zit Denemarken i oegen gegroeide welvaartsstaat. Het ^aDinet probeert orde op zaken te stelle tegenwind. Anders dan in Nederlane nee te werken aan een vrijwillige loom geworden omdat de Denen zich doo exportmarkt geprijsd hebben. De re yeawongen - met instemming van het p egel af te kondigen, die de loonsveri h ®e laar beperkt tot gemiddeld twee da zes procent geëist met arbeidstijdvr 0 tr !S something rotten in Denmark', tu«en als een arbeidsconflict kan uitk onrilde straat en het parlement. Bij QpËre andelingen over nieuwe CAO's y I) maar het spel wordt wel volgens he kenKVOrcit hier wel op alles en nog wat kaa i e'ders zil onze samenleving tor ar- In Denemarken sneeuwt en ijzelt h

de Stem | 1985 | | pagina 2