Heimwee naar de cijferlijstjes Salvado wil weei KIES UIT UTRIUMPH-BEHA'S ONDER f 20,- 19,95 RIEF UI IjiVOENSDAG 10 APRIL Guer zet dt Westeuro] voor onafl VROUWEN IN MANNENBEROEPEN KNOKKEN HARDER VOOR HUN BROOD l\IEUJV BEW WOENSDAG 10 APRIL 1985 EXTRA OP WOENSDAG1 - FOTOCS) ARCHIEF DE STEM LERAREN WILLEN AF VAN MODERNE WOORD-RAPPORTEN: PAPIER VOOR UW PEN Dikbilfokkerij Pausbezoek (2) PTT-tarief ga Tl 1 4Mannen moeten wennen aan vrouwelijke collega \s In 1975 riepen de Verenigde Naties dat jaar uit tot het eerste jaar van de vrouw. Nu, tien jaar later, staat de conferentie in Nairobi voor de deur. In Nederland wordt druk gewerkt aan de voorbereiding van deze conferentie. Vrouwen op allerlei ni veau inventariseren wat er tot nu toe is bereikt op het gebied van emancipatie. Be langrijk deel van die emancipatie is het bevorderen van deelname van vrouwen aan het arbeidsproces. Tien jaar geleden werd er voor gepleit dat vrouwen ook in 'mannenberoepen' zouden gaan werken. In de jaren zeventig ging van de ernorme groei van de vrouwelijke beroepsbevolking slechts 16 procent naar beroepen waar in mannen oververtegenwoordigd zijn. Hoe functioneren die vrouwen? Wat is het verschil tussen vrouwen in 'mannenberoepen' op top-niveau en vrouwen in de la ger betaalde banen. Door Mirjam van Zuilen „Vorige week heb ik een brief je opgehangen in de werk plaats. Tekst van het briefje was: Ik baal. Een mannelijke collega heeft daar onder ge schreven: Snap ik niet. Dat was eigenlijk de eerste keer dat ik echt iets ondernam te gen die eeuwige flauwe op merkingen. Ze snappen niet dat je als vrouw gewoon je werk wilt doen, zonder telkens op je vrouw-zijn attent ge maakt te worden". Thea Hennekens (25 jaar) volgt een opleiding bij het Centrum Vakopleiding Vol wassenen in Breda. Zij heeft na de HAVO de Pedagogische Academie gevolgd. Daarna heeft ze een tijdje op een kan toor administratief werk ver richt. Toen ze werd ontslagen, omdat de firma moest inkrim pen, ontdekte ze dat ze eigen lijk liever met haar handen werkte en besloot een oplei ding tot timmerman te volgen. Thea heeft plezier in het werk en heeft al een tijdje bij een aannemer gewerkt. Zij vindt niet dat zij slechter of beter is dan een man die het zelfde beroep uitoefent. Wel ziet ze dat er meer op haar wordt gelet. „Je merkt het ge woon aan de manier waarop mijn werk telkens wordt ge controleerd. Mijn collega's, maar ook de docenten, kijken kritischer naar mijn werk. Vragen als: Ben je nou nog niet klaar?, wijzen er al op dat er van mij meer wordt ge vergd dan van een man", aldus Thea. Gelijke verdeling Het aantal werkende vrou wen in Nederland is lager dan dat in andere West-Europese landen en slechts vijf procent van de leidinggevende banen wordt bekleed door vrouwen. Een nog lager percentage werkt in beroepen die vroeger -en nu vaak nog- worden ge zien als typische mannenbe roepen. In de jaren zeventig maakten vrouwen 25 tot 30 procent van de beroepsbevol king uit. Bij een gelijke verde ling zouden in elk beroep 25 tot 30 procent vrouwen moeten zitten. De Socioaal Economi sche Raad (SER) heeft dit on derzocht. Uit dat onderzoek blijkt dat begin jaren tachtig 18 procent vrouwen in beroe pen werkten waar meer dan zestig procent werkende man was. Eén van de vrouwen die een functie heeft waar meer dan zestig procent mannen zitten, is Mieke Timmers. Zij werkt sinds 1979 bij een grote firma op de afdeling Arbeidszaken. In die functie is zij een van de Vrouwen in 'mannenberoepen'. Vooral veel mannen moeten er aan wennen. weinige vrouwen' in Neder land. Tijdens haar rechtenstu die liep zij stage bij het bedrijf waar ze nu werkt. Omdat zij goed werk leverde vroeg men haar te blijven. Mieke vindt dat vrouwen in hogere func ties makkelij ker worden geac cepteerd door hun mannelijke collega's dan vrouwen die op lager niveau werken. „Ik word voor vol aangezien. Je krijgt natuurlijk wel eens vreemde reacties, maar dat zijn details. Zo gebeurt het vaak dat als mensen mij bellen ze naar de héér Timmers vragen. Krijgen ze mij dan aan de telefoon dan word ik voor secretaresse aan gezien". Lastig Door haar beroep moet Mie ke de eisen of vragen van het personeel naar de leiding toe vertalen. „Het komt voor dat vrouwen om een speciale rege ling vragen, omdat ze bijvoor beeld met schoolgaande kin deren zitten. Ze willen dan hun vrije dag verschuiven van bijvoorbeeld maandag- naar woensdagmiddag. De leiding vindt dat lastig en ziet niet in dat het best mogelijk is om vrouwen hierin tegemoet te komen. Ook doordat in cao's speciale regelingen worden getroffen voor vrouwen wor den ze door de leiding als aparte groep gezien. Vrouwen mogen bijvoorbeeld geen nachtarbeid verrichten en be paalde zware arbeid is ook niet weggelegd voor hen. In het verdedigen van vrouwen zaken ben ik fanatiek. Mijn bazen vinden mij dan mis schien een doordrammer, maar ik ben solidair met die vrouwen en dat moeten ze maar accepteren". Merken scholen, zoals de HTS en het Centrum voor Vakopleiding Volwassenen (CVV) iets van de emancipatie van de vrouw? De HTS in Bre da heeft al een aantal jaren ongeveer zestien meisjes bin nen de muren. In totaal telt de opleiding 843 leerlingen. De heer Box, plaatsvervangend hoofd van de HTS zou graag zien dat er meer meisjes voor een technische opleiding zou den kiezen. Het CVV voert al een poosje een landelijke cam pagne onder het motto 'Vrou wen zijn bij ons ook welkom'. De heer van de Broek van het CW constateert eigenlij k het zelfde als zijn collega van de HTS. „Er zitten al acht a negen jaar vrouwen bij ons op de op leiding. Het aantal blijft sta biel, tussen de vier tot acht per cursusjaar". Arja Nobel (27 jaar) heeft na het Atheneum gekozen voor een technische opleiding aan de Rijkshogeschool voor Tuin en Landbouwarchitect. Zij is nu procectleider van een ad viesbureau dat plannen ont wikkeld voor parken, sport complexen, pleinen en winkel complexen. Arja komt in haar functie heel weinig vrouwen tegen. Zij heeft gemerkt dat mannen eerst even aan het idee moeten wennen dat er een vrouw aan de andere kant van de tafel zit. „Ga ik met mijn baas mee naar een opdracht gever dan begint zo'n man te gen mijn baas te praten. Pas als ik laat zien dat ik voor mijn zaakjes sta en kundig ben, kan ik ook deelnemen aan het gesprek. Maar ik denk dat je om te worden geaccepteerd de instelling moet hebben dat je laat zien datje een volwaar dig gesprekspartner bent. Dan lukt dat wel. Door mijn werk heb ik ook met aannemers te maken. Zij zijn niet gewend om met vrouwen te onderhan delen. In eerste instantie ne men ze een wat afwachtende houding aan. Soms komen er ook vaderlijke adviezen. Laat ik eenmaal zien wat ik kan, dan moedigen ze me aan om door te gaan", aldus Arja. Chauffeuse Astrid van Mook (18 jaar) zit op de Streekschool in Breda. Naast de opleiding werkt ze in een Touringcarbedrijf. Daar doet ze voorlopig nog wat technisch werk, maar haar doel is een baan als chauffeuse op een touringcar. „Oorspron kelijk wilde ik naar de LTS, daar werd ik niet aangeno men. Dus ging ik naar de LEAO. Na die opleiding vond ik een baantje op een kantoor, maar dat was niets voor mij. Bijna elke dag kwam ik met hoofdpijn thuis. Wat ik nu doe bevalt mij veel beter. Ik ben vrijer en werk met mijn han den. Ik moet me wel bewijzen als vrouw, maar daar heb ik niet zo'n moeite mee. Als ik bijvoorbeeld een band verwis sel dan kijken ze raar. Bij de zwaardere karweien, zoals het vervangen van een versnel lingsbak, hebben mijn manne lijke collega's de neiging om dat werk uit mijn handen te nemen. Maar als ik laat zien dat ik het kan, vinden ze dat wel leuk". Een van de zes vrouwen van die een opleiding volgt bij het Centrum Vakopleiding voor Volwassenen te Breda is Helen van den Boogaard. Zij wil graag monteur worden. Helen klaagt over het onbegrip van haar mannelijke collega's. Voordat zij aan deze opleiding begon heeft ze het Atheneum en de Sociale Academie be zocht. Toen duidelijk werd dat een baan niet voor haar was weggelegd, besloot ze een be roepskeuzetest te doen. Uit slag van de test was dat haar werd aangeraden een tech nisch beroep te zoeken. „Handwerk geeft veel voldoe ning. De opleiding is leuk, maar het constant moeten aanhoren van allerlei botte opmerkingen over vrouwen hangt me de keel uit. Die op merkingen zijn meestal niet in eeste instantie tegen mij ge richt, maar het irriteert ver schrikkelijk. Mijn mannelijke collega's zitten nog vastgebak ken aan het oude rollenpa troon. Vrouwen horen volgens hen in het huishouden. En daar had ik nou net geen zin in", aldus Helen. Vroeger was het zo duidelijk. Het rapport dat leerlingen op de lagere school kregen was een cijferlijstje. Iedereen kon het begrijpen. Een tien met een griffel voor rekenen? Dan kreeg je een zoen van de juf. Een mager zesje voor vlijt? Dan liet je het rapport maar liever niet aan je vader zien. En nu? Het cijferlijstje is bijgezet in het Museum voor Onderwijs. De rapporten van vandaag geven een beschrij ving van de vorderingen van de leerlingen. Op de ene school doen ze het zus, op de andere weer zo. En daar hebben veel ouders, maar ook het Neder lands Genootschap van Lera ren, moeite mee. De leraren hebben een klei ne enquête op vijftien basis scholen gehouden. Belangrijk ste resultaat is dat er veel heimwee bestaat naar de dui delijkheid van het vroegere cijferlijstje. Hoe mooi en een voudig was het vroeger niet? „Rapporten, je kreeg er drie per jaar: één voor de kerstva kantie, één voor Pasen en dan nog het overgangsrapport op het eind van het schooljaar. Ze konden, in familiekring, een aardige grijpstuiver opleve ren, een welkome aanvulling op je sobere zakgeld. Maar óók konden ze je vakantie danig verknoeien. En dat hing alle maal af van een rijtje harde cijfers.aldus mevrouw C. Hurks-Huijbregsen van het NGL. „Cijfers voor gedrag, orde, netheid en wellevendheid stonden voorop, daar kon je duidelijk aan zien of je een toonbeeld van netheid of een grote sloddervos was. Ook de vakken hadden niets geheim zinnigs: ouders wisten precies wat rekenen, taal, lezen, aard- rij kskunde en geschiedenis in hielden. Voldaan constateerde je, dat die zes voor rekenen nu een heuse acht geworden was en dat je beter kon lezen dan Mieneke, want zij had maar een zes en jij een zeven." Ze vervolgt: „Toen in het begin van de jaren zeventig in de organisatie van het onder wijs het nodige begon te rom melen, veranderde ook de rap portage. Teder kind is uniek', was het parool. Het is daarom niet juist het te vergelijken met andere kinderen uit de klas, evenmin is het juist aan de hand van resultaten van anderen uw kind te beoorde len". Het algemene cijferlijstje werd vervangen door een in dividueel 'woord-rapport'. Mevrouw Hurks: „Een om slachtig geheel, waarin naar eigen interpretatie werkhou ding, werkresultaten en vor deringen worden omschreven. Uniformiteit is er niet meer bij. Iedere school heeft het liefst een eigen rapport." Daar heeft het NGL genoeg van. „Er is zoveel onduidelijk heid omdat aan de basisscho len wordt overgelaten wat ze met het rapport doen. Dat wil len we veranderen. We willen graag dat er landelijke nor men en maatstaven komen. Dan kunnen de ouders, maar ook de mensen in het onder wijs weer een vergelijking maken. Dan weten ouders ten minste weer wat ze aan zo'n rapport hebben", zegt de voor zitter van het NGL, drs. A. van den Maagdenberg. Het ouderwetse rapport hoeft niet terug, maar er moe ten wel algemene, en verge lijkbare, regels voor het rap port komen. Hoe moet die be oordeling er dan uit zien? „Of je dat nu met cijfers, met ge kleurde balletjes of met wat dan ook doet, dat zal mij worst wezen. Maar het is noodzake lijk dat er, het liefst landelijk, afspraken worden gemaakt voor de rapporten waarin de leerlingen beoordeeld wor den", meent Van den Maag denburg. Dan kunnen onder wijzers, ouders en leerlingen ook weer ouderwets vergelij ken. Misschien kunnen de leer lingen dan eisen dat er ook landelijke richtlijnen komen voor de financiële waardering in huiselijke kring. Want het was vroeger toch ook niet eer lijk dat sommigen een kwartje kregen voor een dikke vol doende en anderen nog geen rode cent? (ADVERTENTIE) Wat dacht je bijvoorbeeld van de Papillon 108? Die is zacht voor je nuid, door de fijne Cottylene, en het zuivere katoen aan de binnenzijde. Die heeft verstelbare rugsluiting en bandjes. Die is er in wit, huid en crème. Inde maten AA, A 70 - 80 en B 70 - 85. Jouw beha. Voor Wat dacht je bijvoorbeeld van de Papillon 109 BD? Topje of 'n boothals? Da's typisch iets voor deze Papillon bandeau beha. Iets glanzend en met een klein streepje erdoor. Blijft goed zitten, door de lichte versteviging in de zijpanden en de anti-slip in boven- en onderrand. Kleuren? Wit, huid en crème. Maten A, B en C 70-80. Voor jou. Voor Wat dacht je bijvoorbeeld van de Papillon 147? Kijk naar de smalle schouderbandjes. Kijk hoe smal-ie is op je rug. Voel die cups en zijpanden van pure katoen, afgezet met een licht-elastisch randje. Maar let vooral op hoe mooi die Papillon zit. En eruit ziet. En kies dan uit wit of crème. In de maten A en B 70-85. Natuurlijk ook JC I I ILJWI DE BRITSE konink lijke familie en haar personeel moeten fors bezuinigen. Minister van financiën Nigel Lawson heeft beslist dat de jaarlijkse toelage van de ko ningin en andere koninklijke perso nen maar met drie en een half procent verhoogd zal worden.' Dat is nauwelijks meer dan de helft van de in flatie die men dit jaar in Groot- Brittannië verwacht. De twee jongste zonen van Elizabeth II, Andrew en Ed ward, krijgen helemaal geen op slag. Edward strijkt sinds zijn 18e verjaardag 20.000 pond per jaar op. Terwijl hij aan de uni versiteit van Cambridge stu deert, trekt de prins hiervan 'maar' 8.500 pond (35 mille in guldens) per jaar. De rest wordt geinvesteerd. Edwards oudere broer Andrew ontvangt het volle bedrag van 20.000 pond. De Britse koningin en tien le den van haar familie moeten in 1985 zien rond te komen met 5.180.100 pond. Afgelopen jaar hadden ze een inkomen van 5.017.000 pond. Deze zuur ver diende centen van de belasting betalers zijn bestemd om hun kosten van levensonderhoud en de uitgaven in verband met hun werk te dekken. Het feit dat in Groot-Brittan- nië voor volgende zomer een in flatie van minstens 6wordt verwacht betekent dus dat de Britse koninklijke hofhouding zuinig zal moeten omspringen met het lieve geld. Perschef Mi chael Shea van Buckingham Pa lace: „Wij zoeken onafgebroken naar middelen om te bezuini gen. De besparingen, die wij reeds gedaan hebben, betekenen heel wat en wij gaan voort op de ingeslagen weg." Voor de aankoop van levens middelen en drank maakt Buck House, zoals het paleis hier in dq omgang genoemd wordt, te genwoordig gebruik van compu ters. Dat is kostenbesparend en bovendien efficiënter. Er wordt ook minder nieuw personeel in dienst genomen ter vervanging van mannen en vrouwen die met pensioen gaan. Maar het üjdt geen twijfel, dat een reusachtig oud paleis zoals Buck House veel onvermijdbare en vaak ook nutteloze uitgaven kost. Volgens Michael Shea ligt hetl trouwens voor de hand, plechtige gelegenheden staatsbezoeken een dure schiedenis zullen blijven. „D; op kan niet bezuinigd worden I verklaart hij met de nodige BriJ se aandrang. „Al onze koetse-l en paarden blijven dus perns! nent in gebruik." Meer dan twee derde van hel vele geld dat de Britse koninkljj ke familie opstrijkt, wordt steed aan lonen van het uitgl breide personeel en andere kos| ten. De koningin krijgt 126.201 pond opslag, wat haar salarisoJ 3.976.200 pond brengt. De^l ningin-moeder zal 10.900 pooj meer ontvangen. Zij strijkt cl jaar 345.300 pond op. Prins PhJ lip, de gemaal van Elizabeth 11 1 zal 192.600 pond trekken («J verhoging van 6.100 pond). Bezuinigen Door Roger Simons Prinses Anne moet zien rotiil te komen met 120.000 pond (zij I krijgt dit jaar een extraatje vanl 3.800 pond). Prinses Margartll (een straffe drinker, die sinds haar recente longoperatie weer veel rookt), heeft ventri men dat haar jaarsalaris ver-I hoogd wordt met 3.700 ponde dat het dus in 1985 116.80 pond zal bedragen. Kroonprins Charles en zijtl vrouw, prinses Diana, wordenI niet uit de schatkist betaald. Zijl leven van de reusachtige op-I brengst van het hertogdal Cornwall. De prins van Walol (en dat is Charles nu) bezit daar| sinds onheuglijke tijden een j te massa uitgestrekte landerijen I boerderijen en akkers, die vu l pacht worden. Daardoor kom! het, dat hij een van de rijkski Britten ter wereld is. :ps net©1 ënG or^ 1*00 MET STIJGENDE verba zing heb ik kennis genomen van het artikel van Willem Reyn naar aanleiding van zijn onderhoud met Wim de Kok. Voor de zoveelste maal steekt er weer een pseudo- deskundige nit-wit z'n vin gertje omhoog omdat ie iets wil zeggen. Ditmaal moeten de dierenartsen het ontgel den. Ze helpen mee aan de instandhouding van de dik bilfokkerij. Wim de Kok laat met behulp van een aantal percentages, waar de hon den geen brood van lusten, zien hoe wanstaltig die ge drochten eruit zien. Ik ci teer: „Als de gewone koe op 100% wordt gesteld dan heeft de dikbil 120% spieren, 85% botten, 50% vet en 85% orga nen. In dat dierlijk fabriekje zijn de verhoudingen dus duidelijk zoek". Ik denk zo: in dat menselijk rekenma chientje van Wim de Kok zit het ook niet goed. Overigens voor mij onbegrijpelijk dat de redactie van De Stem een dergelijke onzin klakkeloos publiceert. Een eindje verderop op pert hij dat kritische dierge neeskundigen al snel over gaan op kleine huisdieren, ja, om daar te kunnen con stateren hoe niet-agrariërs hun normaal geboren hond of kat in de kortste keren vet mesten tot een huisdikbil, die niet het voorrecht heeft op tweejarige leeftijd ge slacht te worden. Maar dan zegt men: ach dokter, ik ben er toch zo goed voor. Als Wim de Kok nu denkt dat wij als dierenarts nu zo ge lukkig zijn met die keizers- nedes die op elk ongewenst moment aan de orde zijn, dan heeft hij het mis. Toch zou hij willen dat we de boer zouden wijzen op de bezwa ren van de dikbilfokkerij. Hij gaat er zonder meer van uit dat dat niet gebeurt. Hij vergeet dat de boer een zelf standige ondernemer is. En als wij dan voor zo'n geval geplaatst worden, blijft ons alleen de hulpweigering over. Maar dan halen we de voorpagina van De Stem op een heel andere manier. Dan gaat er weer een andere groep met spandoeken de straat op, Nee meneer de Kok, als u meent met uw verhaal de hele Nederlandse dierenart senstand onderuit te moeten halen, dan behoud ik me het recht voor u over één kam te scheren met al uw landge noten die door dik en dun bereid blijven ƒ4,- vooreen ons biefstuk te betalen en daarmee direct verantwoor delijk zijn voor de instand houding van deze fokkerij. Ik zou zeggen: neem een schop en ga uw tuin omspit ten en neem vanavond voor het slapen gaan een beker warme melk. Dat is reuze gezond, en je gaat er beter van rekenen. Misschien zit er dan met Pasen wel een biefstukje aan. Maar wel bij de slager om goeie kwaliteit vragen hoor! Eet smakelijk. Raamsdonksveer J.Th.M. Kraanen dierenarts Denken we er wel aan dat de Paus alleen komt voor het evangelie van Christus te verkondigen. Men doet alsof de kerk een firma is, waar carrière valt te maken en de vakbonden de dienst ver richten. Voordat de Paus een woord gezegd heeft is al maanden lang een zee van verdachtmakingen over hem uitgestort door vele or ganisaties die zich verenig den onder de coördinatie commissie PIP. Terwijl op zijn beurt de aartsbisschop geen aanmerkingen mocht maken. Laten de kritische katholieken eerst maar eens zichzelf kritiseren, en, als aj er nog in geloven, de biecht stoel opzoeken om wat z'l misdeden in hun liefdeloos heid tegenover de Paus. In de naam van Jezus zal 1W hen gaarne vergeven. Want er staan heel wat belangrij ke zaken op het spel als men zo het 'Onze Vader' verge lijkt met onze dagelij kse praktij ken. Den Haag H. Rutens EEN misselijk staaltje van slinkse tariefsverhoging van de PTT kwam mij heden morgen onder ogen. Zo afen toe bestel ik wel eens een boek in Duitsland. Het be drag wordt dan verhoog" met verzendkosten en de re kening wordt via de postgir" naar het buitenland overge maakt. Tot nu toe niets aan de hand. Maar het blijkt nu dat de PTT voor elke trans actie 7,50 provisie bere kent, wat voordien gratis was. Het kopen van boeken in het buitenland is nu v:t erg onaantrekkelijk gewor den. Op een boek van (omge' rekend) 38 legt de PTT nog eens 7,50 'provisie'. Breda H.P. Verheij KHARTOUM(DPA/ rTR) - Drie dagen na je militaire machts overname in Soedan hebben de guerrilla strijders van het 'Soe- danese Volksbevrij dingsleger' (SPLA) de nieuwe machthebbers in Khartoum de wacht aangezegd. Per ultima tum hebben zij van de generaals geëist dat dezen binnen een week de macht overdragen aan het volk'. Inmiddels gaan de zuive ringen onder aanhangers van de zaterdag afgezette maarschalk Numeiri voort. Volgens het Egyptische pers bureau Mena heeft de nieu we leider Abd-el Rahman Suwar El-Dahab met onmid dellijke ingang de hoogste rechter van het land, Fuad El-Amin Abdel-Rahman, van zijn functie ontheven. Na het uitroepen van de uitzonderingstoestand in 1984 werd in Soedan snel recht ingevoerd waarbij honderden mensen werden veroordeeld tot straffen va riërend van langdurige op sluiting tot amputatie van dr ul te, to Sc st< f *vl Joop den Uyl spreekt de verzamel Van onze correspondent BARCELONA - De voornaamste leii 21 socialistische partijen in Europa jujn vanaf gisterochtend bijeen in de hoofdstad Madrid voor de viering •wee dagen durende 14-de congres Unie van Europese Socialistische Par Op de eerste zittingsdag werd Pvd Joop den Uyl herkozen als voorzitter te unie. De socialistische leiders w nens het congres een gemeensch standpunt uitwerken met name op hc van de bestrijding van de economise en de internationale politiek die Eurc Ontplooien ten opzichte van de twee blokken. Unie-voorzitter Den Uyl pleitte in Praak voor een onafhankelijke o) an Europa ten opzichte van de twe machten. Volgens de PvdA-leider mo Pa een eigen defensie-politiek ontv W'ASHINTON(AP) - Guiller- liti I g0'd® leider van de po- ra tak van het Salvado- ti*°Üs verzet, het Democra tie»?. Revolutionair Front, aan maandag in Washington «gedrongen op het hervat- li„ Van vredesonderhande- Sen met de regering. naiJ?.®° zei dat geen van beide en ru de oorl°g kan winnen, E»n e voor onderhandelin- steii°Ver direct haalbare doel- ren mgen' z°als het verminde- ohh Var? itet aantal slachtoffers *'r de burgerbevolking. Waa»a° steide wel als voor tholt- c'at een eventuele ont- nrB„.'nS met de Salvadoraanse nt Napoleon Duarte tot daai ling klas was te b en geer te sc U over gan. tair< flict misl oplo slag de o van gen.

de Stem | 1985 | | pagina 4