eid HOW CAO-AKKOORD IN VLEESSECTOR ACTIES IN KLEINMETAAL Pleidooi voor Waddenzeebureau Beschikking superheffing nog deze week nva v lid Va kkimr lirr Anne Frank Stichting richt aandacht op extreem rechts Meneba ziet weer winst )eTe|Hd Paus: Doel bezoek is viering van ons geloof iVOENSPAG 10 APRIL 1985 1 BINNENLAND Lubbers: kritiek vakbeweging onevenwichtig 5® STEM COMMENTAAR Tussen afbraak en sanering CNV wil bij werkgevers aankloppen Basisonderwijs komt in actie Als het om een autoverzekering gaat laat u dan adviseren door een assurantiekantoor met dit vignet. w T5 PAGINA 2 nog zien - dan zal de de verkiezingscam- eggen, dat wij als we geerakkoord sluiten ?rhandelen van het wensen. Dat bete- itelijk, dat ministers 'vdA niet zullen mee- aan plaatsing van kketten. fde positie dus als in voetnoot bij het re- koord. nen het formuleert is ïressant, als het prak- »sultaat maar is dat ;en hier niet binnen- van den Berg wil mi- borden in een volgend b gezegd dat ik dat tsluit. Het lijkt me - en dat is de wer- ;id - zeer onderge- aan andere, politieke die gemaakt moeten je je aangediend had i daar, ook in je eigen tesmuikte reacties op. ld van Max van den an wie je niet weet aan hem hebt, die al- er streken uithaalt, echt betrouwbaar is, aar bestaan. veten wat je aan me r valt veel over me te maar dat niet. Mis- villen sommigen wel r toedekkende partij- er of een die zijn de- sche macht minder t. Met uitzondering tijd dat het echt be ing, rond het kabinet- ;t II, heb ik geen op- gen rechtstreeks meer n. Er wordt me zo nu wel wat verteld van eeldvorming. Ik heb n een concrete situatie wijs. Daar kun je je te- rdedigen. Maar wat je nou tegen die ab- geruchten, die ano- verwijten Er zit veel aardige prietpraat bij. er vaak slecht tegen Ik heb veel last ge- m kenschetsen als de lah van het noorden, tin. Had ik mezelf moeten veranderen ard moeten afscheren Nee, je kunt maar be- zelf blijven en hopen geoordeeld wordt op de ten van je werk. Ik nu beter tegen. Mis- omdat er ook meer er- g is gekomen. iul Rahman Swar ihab. - foto ap E) Credit Lyonnais Bank ;en afgestemde service. kunnen staan in zaken en factoring. Maar even eer en vreemde valuta, w how op het gebied van anciering, internationale es? Nederland 1045,3000 BA Rotterdam. 5911. Houtmarkt 6, 01140-13456 Roosendaal, Molenstraat 50, n 8, 01158-3415 Sluis, Lange aat 13, 01150-95851. T28 PAGINA 3 AMSTERDAM (ANP) - De ^nne Frank Stichting in Amsterdam heeft gisteren het boekje 'Extreem rechts in Europa en de Verenigde Staten' uitgegeven met het doel meer duidelijkheid te geven over fascistische, na- tionaal-socialistische en ra cistische groepen, bewegin gen, partijen en ideologieën. Het boekje is een samenvat ting van inleidingen en dis cussies op een congres van de Anne Frank Stichting in november vorig jaar. Volgens drs. Vera Ebels- Dolanova, de samenstelster van het boekje, heeft ex treem rechts in de Verenig de Staten een andere ont- staansgeschiedenis dan die beweging in Europa. In de Verenigde Staten heeft ex treem rechts zijn wortels in populistische bewegingen. In Europa waren de na de Tweede Wereldoorlog ge vormde groepjes van natio- naal-socialisten de broed plaatsen van extreem rechts. In de jaren zeventig zette deze stroming in een reeks Europese landen een strate gie uit tot uitbreiding van haar invloed en macht. Hierbij werden vaak ge weld, terreur en intimidatie gebruikt. „Vooral in de jaren tachtig was er een sterke toeneming van het geweld dadig racisme", aldus me vrouw Ebels. Vergeleken bij andere Europese landen is extreem rechts in Nederland 'be schaafder'. Dat betekent volgens mevrouw Ebels ove rigens niet dat extreem rechtse groeperingen in ons land veronachtzaamd mo gen worden. „Onder invloed van het optreden van fascis- tiche, antisemitische en ra cistische groeperingen in het buitenland ontstaat er ook bij ons een soort gewenning en normverschuiving", waarschuwt de Anne Frank Stichting. OVER SOCIALE ZEKERHEID HILVERSUM (ANP) - Premier Lubbers heeft de reacties vanuit de vakbeweging op het nieuwe stelsel van sociale zekerheid, zoals het kabinet dat gaat voorstellen aan de Tweede Kamer, 'schromelijk overdreven' ge noemd. Hij zei dinsdagmiddag in een vraag gesprek voor de KRO-radio bovendien de kritiek van Herman Bode, vice voorzitter van de FNV, en Harm van der Meulen, voorzitter van het CNV, 'onevenwichtig' te vinden. Lubbers benadrukte dat het nieuwe stelsel ten opzichte van het bestaande een bezuini ging van 'minder dan een half procent' zal opleveren. De belangrijke wijzigingen in het stelsel moeten volgens Lubbers getypeerd worden als verschuivingen. Het stelsel wordt er nog meer op gericht, dat iedereen indivi dueel rechten heeft. Mensen die in moeilijk heden komen omdat ze andere mensen 'ten hunne laste' hebben, kunnen een aanvulling krijgen. Ook, aldus Lubbers, krijgen jongeren in het algemeen iets minder langdurige rech ten. Daar staat echter tegenover, dat ouderen een veel betere bescherming ondervinden dan een aantal jaren geleden. Volgens Lubbers is het onmogelijk om mensen die werkloos worden blijvend buiten de bijstandswet te houden. Wie denkt dat dat wel mogelijk is, moet wel ontevreden zijn met het beleid van het kabinet, aldus Lubbers. Optimisme over CAO-overleg HILVERSUM (ANP) - Kort samengevat zie ik als voor naamste doel van onze vriend schappelijke ontmoeting de viering van het geloof, van ons gemeenschappelijk geloof, het uwe zowel als het mijne'. Dat zei paus Johannes r aulus II in een toespraak die gister avond via de KRO-televisie werd uitgezonden. De tv-op- name is de KRO door het Vati- caan aangeboden. De paus, die zijn toespraak in het Nederlands hield, zei zich zeer te verheugen over de 'broederlijke ontmoeting met uw bisschoppen die de Heilige Geest heeft aangesteld om Gods kerk te hoeden'. Hij meende dat zijn bezoek iets van bemoediging en vriend schap, van vNMe en vreugde, van geloof en hoop moet 'rit- stralen. Dat zijn genadegaven van de Heer, maar het zal ook de vrucht zijn van onze geza menlijke Wil, aldus de paus. D"- paus was er zeker van dat er onder de kijkers net als in ieder land mensen zijn die niet in de stemming verkeren om het geloof te vieren. „Zij ondervinden teleurstellingen en ondergaan lijden, in hun persoonlijk leven, in hun ge zin, in hun werk, en ook in hun tok". De paus zei ervan op de hoogte te zijn dat er veel span ningen in de Nederlandse RK Kerk zijn. „Sommige beslis singen kan men moeilijk be grijpen", aldus de paus die vertrouwt op Gods genade en «op de grote geestelijke rijk dom die in U is, om samen de moei' jkheden te overwinnen." UTRECHT (ANP) - CNV-voorzitter Harm van der Meulen blijft optimistisch over de afloop van de QAO-onderhandelingen. „Bij bij voorbeeld Philips, AKZO en in de metaal is de situatie buitengewoon moeilijk en zullen met name wat de invoering van de 36-urige werkweek betreft nog de nodige hobbels moeten worden genomen, maar onze indruk is toch dat de werkgevers bezig zijn om over de brug te komen", aldus Van der Meulen dins dag op een persconferentie in Utrecht. In de vleesverwerkende in- niseren om de cao-impasse op dustrie is gisteren positief ge reageerd op een bereikt CAO- akkoord. Bij elf bedrijven waar vorige week nog werd gestaakt zijn de werknemers inmiddels weer aan cie slag gegaan. Van der Meulen voorspelde gisteren dat er elders nog hard onderhandeld zal moeten wor den, maar dat de blokkade die de centrale werkgeversorga nisatie VNO en NCW volgens hem opwierpen tegen invoe ring van een 36-urige werk week in een aantal sectoren inmiddels is doorbroken. Van der Meulen wees daarbij bij voorbeeld op de CAO-akkoor- den bij Hoogovens, V en D en in de grafische industrie. Voorzitter D. van Comme nce van de Hout- en Bouw bond CNV vindt dat de bouw werkgevers zich totnutoe in de CAO-onderhandelingen 'zo taai als leer' opstellen. Van Commenee ziet de verdere on derhandelingen in de bouw, die donderdag worden voorge zet, somber tegemoet. Het eni ge lichtpuntje is eigenlijk dat men inmiddels in de nauw met de bouw verwante baggersec- °tor wel tot een akkoord is ge komen waarin de vakbonden op hoofdpunten aan hun trek ken komen (een 36-urige werkweek in "87 en volledige aanvulling van het ziekengeld door de werkgevers). Van Commenee bestempelt het bagger-akkoord als een moge lijke doorbraak. De Industriebonden van FNV en CNV zullen de ko mende weken bij het elektro technische concern Holec (3100 werknemers) geen acties orga- het punt van de arbeidstijd verkorting te doorbreken. De bonden zien in een brief die zij eind februari van de Holec-di- rectle hebben gekregen een zodanige bereidheid om over invoering van een 36-urige werkweek te praten, dat zij spreken van een doorbraak in het werkgeversfront. De beide industriebonden beginnen maandag 15 april met stakingen en andere ac ties in circa 200 metaalbedrij ven, omdat zi^nu de toezeg ging willen hebben van de werkgevers dat de kortere werkweek er in 1986 ook daad werkelijk komt. We buiten zijn schuld werkloos wordt, heeft recht op oen uitke- die het mogelijk maakt om op ongeveer gelijkwaardig inko mensniveau verder te leven. Zo ongeveer is de basisgedachte te omschrijven van de huidige loondervi'hgsverzekeringen, die al enkele tientallen jaren een van de belangrijkste peilers vormen ran het Nederlandse systeem van sociale zekerheid. Als het aan tel kabinet-Lubbers ligt, wordt het stelsel per 1 januari 1986 drastisch gewijzigd. Grote groepen van (vooral jongere) langdu- '!9 werklozen kunnen dan teruggezet worden op zeventig pro- tolt van het minimumloon en Lalanden dus in de bijstand Ook ®WA0, de arbeidsongeschiktheidsverzekering, gaat op de hel- lln9, ten nadele van WAO-ers die jonger zijn dan vijftig jaar. Het nieuwe sociale zekerheidsstelsel rs alleen nog maar in hoofdlijnen gereed. Toch is de discussie er over al in volle hevig- tod losgebarsten. FNV en CNV zijn laaiend: volgens hen gaat to hier om een 'regelrechte afbraak' van sociale verworvenhe den De werkgeversorganisaties daarentegen spreken van een ;®delijke sanering" al blijft het, aldus de christelijke werkgevers '™CW) „internationaal gezien vanwege de hoogte van de uitke ken nog een luxe stelsel." De sociale partners zijn op het stuk to de sociale zekerheid wel erg ver uit elkaar gegroeid. Qe sociale uitkeringen staan in Nederland al geruime tijd op de °oht. Door de hoogte van de uitkeringen en het toenemend aan- ja' mensen, dat er op is aangewezen, zijn de kosten de pan uitge ven De omvang van het financieringstekort en de schamele re elaten van pogingen om dat tekort terug te dringen, spreken dit betreft duidelijke taal. In zo'n situatie kan men de vraag - -"•at doen we er aan?" - niet eindeloos voor zich blijven uit schuiven en dient bezien te worden of de kostengroei van de so- aai.e zekerheid kan worden ingedamd: door verlaging van uitke ken en/of door beperking van het aantal uitkeringstrekkers, -"scussies over het sociale verzekeringspakket worden sinds en dag gelardeerd met verhalen over lieden, die misbruik aten van sociale voorzieningen en mei theorieën als zou bij Drill de ho°9te van d9 werkloosheidsuitkeringen iedere tj 'Kkel om je als werkloze te laten om- of herscholen wegnemer soort beschouwingen komt niet steeds uit boven het niveau n borrelpraat. Aan de andere kant heeft de politiek zich ook te nSI !aten ringeloren door 'witwassers', die kritische vragen als a beschimmelde vruchten van conservatieve geborneerdheid e|®naan te merken. kj i de komende herziening van de sociale zekerheid staat de sit" van het bestaan van honderdduizenden mensen op het Ten opzichte van hen past geen in holle retoriek verpakt JJ'TPohtiek gekonkel. Tegenover hen is vóór alles eerlijkheid Qen en cle bereidheid om de hand te Dlijven reiken naar de sier' dle z'ctl ze'f n'et kunnen helpen. Met de sociale zekerheid 'en kabinet, parlement, vaKbeweging en werkgeversorganisa tie h'011 ze",er discussie. De uitkomst daarvan mag niet zodanig aim de ene he'ft van Nedei land schande roept en de andere TOudiseert Bij zo'n uitkomst zou de social© zekerheid geen J^appelij* draagvlak meer hebben en het sociale gezicht ne' land tot een caricatuur verworden. DEN HAAG - De christelijke vakcentrale CNV is van plan de werkgevers te porren voor het maken van afspraken over het nieuwe stelsel voor de so ciale zekerheid. Het CNV wenst zich niet neer te leggen bij de plannen die door het ka binet zijn aangedragen. Zo speelt de CNV met de ge dachte een eventuele verla ging van premies te gebruiken voor aanvulling van de werk loosheidsuitkering of voor ar beidsongeschikten. Aanvul lende regelingen die dan voor alle werknemers gesloten zou den moeten worden, op cen traal niveau. Voorzitter Van der Meulen zei gisteren: „Volgens het nieuwe stelsel moet iemand die economisch niet nuttig meer is, zo snel mogelijk naar een laag niveau. Het stelsel wordt dan wel betaalbaar, maar duizenden huishoudens niet meer." De vakbeweging vindt, zo blijkt uit het SER-advies, dat de sociale partners een eigen verantwoordelijkheid hebben in het stelsel van de sociale voorzieningen. Het kabinet heeft dit SER-advies naast zich neergelegd. Grootste kritiek richt zich op het feit dat de uitkeringen snel naar het minimum-ni veau dalen, dat een leeftijds criterium is ingebouwd en dat de uitkeringsduur is gekop peld aan de periode dat is ge werkt. Nederland, West-Duitsland en Denemarken moeten een Waddenzeebureau inrichten. Dat bureau zou er voor kunnen zorgen dat de drie direct bij het natuur gebied de Waddenzee betrokken landen op de hoogte worden gehouden van eikaars Waddenbeleid. Deze wens hebben de in het Wereld Natuurfonds sa menwerkende natuurbeschermingsorganisaties uit Nederland, Bondsrepubliek en Denemarken opgeno men in een rapport over het beheer van de Waddenzee sinds 1982. Het rapport is gistermiddag in Den Haag aangeboden aan minister Braks (Landbouw en Visse rij). De bewindsman heeft bij die gelegenheid gezegd niet te kunnen toezeggen dat het bureau er werkelijk komt. „Maar ik ben van mening, dat we de functie van het secretariaat als zodanig meer handen en voeten moeten kunnen geven", aldus Braks. Braks zal in september in Den Haag het tweejaar lijkse Waddenoverleg tussen deze drie landen voorzit ten. De minister zegde toe dat de Waddenorganisaties in juni een onderhoud krijgen met de ambtelijke werkgroep die het Waddenoverleg voorbereid. - fotoanp Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De onderwijs organisaties KOV, PCO en ABOP zijn niet tevreden met het sociaal plan voor het per soneel van de nieuwe basis school. De drie vakorganisa ties vrezen dat leerkrachten die 'boventallig' worden bij de start van de basisschool in augustus tussen de wal en het schip vallen en tal van kleine klussen moeten gaan opknap pen. De organisaties willen daarom op 24 april actie on dernemen om onder meer ka merleden en bewindslieden? van hun ongenoegen op de hoogte te stellen. KOV, PCO en ABÖP zijn van mening dat de nieuwe basisschool zonder veranderingen niet kan begin nen. De acties vinden plaats in Den Haag, Enschede en Rot terdam. In Rotterdam zullen de drie voorzitters van de bon den, Nico Snel (KOV), Leen ter Haar (PCO) en Jan van den Bosch (ABOP) tijdens een pro testbij eenkomst het woord voeren. AHOLD VERHUURTMIRO-WINKELS AMSTERDAM - Meneba (meelfabrieken, bakkerijen, mengvoederindustrie) zal na de zware ingrepen van vorig jaar in 1985 weer winst gaan maken. In het eer ste kwartaal was er al nettowinst. Over de uitkomst over het gehele jaar bleef voorzitter A. van Bochove van de raad van bestuur van Meneba gisteren bij de presentatie van het jaarverslag positief maar te rughoudend. Er zijn ontwik kelingen mogelijk die de ra mingen op losse schroeven zet ten, zoals onrust op de brood- markt en EG-maatregelen voor de veeteelt die de meng voeder-activiteiten direct ra ken. Meneba heeft vorig jaar ƒ4,8 miljoen verloren. Er werken nu nog 3730 mensen. •Winst Ahold Het Ahold-concern (Albert Heijn) gaat delen van de Miro- winkels verhuren aan C&A, Blokker en andere grote, ge specialiseerde winkelbedrij - ven. Ongeveer de helft van de winkelruimte blijft Ahold ge bruiken als grote supermarkt. De al eerder aangekondigde •maatregelen moeten de 13 Mi- rowinkels in 1986 of 1987 weer op winst zetten. De totale Ahold-groep behaalde in 1984 bij een recordomzet van 11,1 miljard een netto winst van 108.6 miljoen. Deze winststij ging met ruim 26% vloeide voort uit lagere belastingen in Nederland, hogere winst in de Verenigde Staten en een gun stig effect van de hoge dollar koers. •VNU Het uitgeversconcern VNU signaleert in het jaarverslag over 1984 een enorme opleving van de pei soneelsadvertenties. Zowel in Nederland, België en het Verenigd Koninkrijk steeg de vraag vorig jaar gemiddeld met 50 procent. De boekenmarkt blijft slecht. De omzet daar daalde met 3,5 procent tot f 110 mil joen. Hoewel het resultaat bij de Boekengroep als gevolg van kostendrukkende maatregelen in het afgelopen jaar is verbe terd, lijdt de groep nog steeds verlies. -J J/ <tf V5 Het is 10 april. De paaseieren zijn geteld. Nu de Russische SS-20's nog. Onze minister Van den Broek is naar Moskou. Om te praten over raketten. En waarschijn lijk wil hij die vlek van Gorba ook wel eens van dichtbij zien. Gorba heeft snel even aange boden zijn raketjes in het vriesvak te stoppen en er IJs- IJs-20's van te maken. Maar daar kreeg Broek het niet warm of koud van. Er zal nog heel wat afgeteld worden voor 1 november. Heb ben de Russen dan meer 378 van die krengen staan? Of zijn het net 377Tel uitje winst. Van uit-tel komt af-tel. Rusland zit met een overschot aan raketten. Buurland China heeft te veel ratten. Dus, zegt een Chinese krant, moeten er ratten-restaurants komen. Speciaal aanbevolen vandaag: een ratje-toe! Rattevlees is volgens sommige deskundigen helemaal niet zo vies. En bovendien: de oogjes en het staartje mag je laten liggen. ft Binnen de kortste keren slaat de rat-race ook toe in de ChiJ nese restaurants in Neder land! ft Van den Broek zal nu aan de Russische leiders vragen de SS- 20's uit de ijskast te halen en het overschot zelf op te eten. Dan is alles opgelost. MERIJN DEN HAAG (ANP) - Minister Braks van Landbouw en Vis serij heeft het Landbouw schap dinsdag toegezegd dat hij nog deze week met een ont- werp-Beschikking superhef fing komt. In die beschikking wordt bepaald hoe in het al begonnen melkjaar april 1985- maart 1986 de produktie op melk in ons land moet worden beperkt. Overigens zijn er nog steeds enige honderden melkveehou ders die niet weten hoeveel melk zij in het afgelopen jaar heffingvrij mochten produce ren. Minister Braks heeft de verwachting uitgesproken dat vóór 1 mei al deze zaken kun nen zijn afgehandeld. Daar naast lopen er nog enige dui zenden bezwaarschriften "van melkveehouders die het niet eens zijn met het toegewezen quotum. De ongeveer 60.000 melkvee houders moesten het afgelo pen jaar hun gezamenlijke produktie met 6,6 procent te rugbrengen in vergelijking met 1983. Vorige maand zaten zij daar nog ongeveer 0,9 pro cent boven. Verwacht wordt dat de produktie op ongeveer 94 procent zal uitkomen, in plaats van 93,4. Dat zou bete kenen dat ons land aan Brus sel 40 tot 50 miljoen gulden su perheffing moet betalen. Het afgelopen jaar is in ons land het zogeheten a-systeem gehanteerd, de heffingvrije hoeveelheid werd per indivi duele melkveehouder toege wezen. Behalve de Bondsrepu bliek Duitsland hebben alle andere landen van de Europe se Gemeenschap gekozen voor het b-systeem, toewijzing van de heffingvrije hoeveelheden per zuivelfabriek. Braks heeft te kennen gegeven waar schijnlijk opnieuw te zullen kiezen voor 'a', maar zijn keu ze afhankelijk gemaakt van het systeem dat de Bondsrepu bliek gaat hanteren. Het Pro- duktschap voor Zuivel heeft eerder gekozen voor het b-sys teem. Het bestuur van het Landbouwschap heeft vorige week nog geen definitieve keuze gemaakt. Braks heeft het Landbouw schap dinsdag tijdens het ge regeld overleg laten weten dat in de nieuwe beschikking grondtransacties soepeler worden geregeld. Gedurende de looptijd van de superhef fing (voorlopig vijf jaar) mo gen melkveehouders maxi maal 5,5 hectare van hun grond verkopen, terwijl zij in het bezit blijven van het hun toegewezen quotum. Tot nu toe was dat een halve hectare per jaar. Al eerder had de bewinds man verklaard dat hij met een partiële opkoopregeling komt. Boeren kunnen dan tegen een premie een deel van hun hef fingvrije produktie aan de overheid verkopen. De minis ter krijgt daardoor ruimte om andere melkveehouders te helpen. Voor de opkoopregelingen is 170 miljoen gulden beschik baar, waarvan tot nu toe on geveer 100 miljoen is gebruikt. Na het invoeren van de eerste regeling zijn problemen gere zen over de fiscale aspecten daarvan. Veel melkveehou ders die wel willen stoppen zijn terughoudend, omdat nog niet duidelijk is wat de fiscus van de premie vindt. Op een vraag van het Land bouwschap wat er moet ge beuren met melkveehouders die straks in financiële proble men komen als zij de afreke ning krijgen van de superhef fing, heeft Braks meegedeeld dat hij denkt aan een beta lingsregeling. Het gaat met name om melkveehouders die over het afgelopen jaar een zo genoemd nul-quotum hadden, die dus niets mochten produ ceren, maar wel melk hebben afgeleverd. Voorwaarde voor een dergelijke regeling zou zijn dat zij met hun produktie moeten stoppen. Den Uyl herkozen PVDA-Tweede-Kamerfrac- tievoorzitter J. den Uyl is dinsdag in Madrid voor de tweede maal herkozen tot voorzitter van de Federatie van Socialistische Partijen in Europa. De Federatie bestaat uit alle socialistische partijen in het Europees Parlement alsmede waarnemers uit Por tugal en Spanje. Treinstaking DOOR een staking van het spoorwegpersoneel in Italië kunnen de Nederlandse Spoorwegen het reizigersver keer naar Italië van woens dag- tot zondagavond niet verzekeren. Dat heeft een woordvoerder van de Neder landse Spoorwegen gisteren meegedeeld. De staking van een deel van het Italiaanse treinpersoneel begint op van avond om 21.00 uur en duurt tot zondagavond 14 april 2 10 uur. Lubbers naar Japan PREMIER Lubbers zal tijdens zijn officiële bezoek aan Ja pan, van 17 tot 20 april, zijn gastheren met enige nadruk wijzen op het belang van sa menwerking met het Neder landse bedrijfsleven. Topfunc tionarissen uit het bedrijfsle ven zullen samen met de pre mier besprekingen voeren met Keidanren, de Japanse werk geversorganisatie. Gewonden door flessen VORIG jaar zijn naar schat ting 3100 mensen in ziekenhui zen behandeld aan verwon dingen door ongelukken met glazen flessen. In ruim vijf honderd gevallen was het let sel veroorzaakt door een ex ploderende fles met een kool zuurhoudende drank. Dit blijkt uit de gegevens van het Privé Ongevallen Registratie systeem van de Stichting Con sument en Veiligheid. (ADVERTENTIE) Top-Adviseurs in Assurantiën Het advies van een NVA-assurantie-adviseur is altijd vakkundig. NVA. Koningin Wilhelmmalaan 12. 3818 HP Amersfoort

de Stem | 1985 | | pagina 3