ëven UITBLAZEN Max van den Berg tot compromis bereid Geluk en leger lieten Numeiry in de steek Nieuwe sterke man in Soedan KNOW-HOW CAO-Al Ouder worden LINKSE KOERS NODIG OM IN REGERING TE KOMEN. Paus: 4Doel bezoek is viering van ons geloof WIM KOCK WOENSDAG 10 APRIL 1985 DlOflM ACHTERGROND DE STEM COM 1 Tussen afbraak en WE WORDEN ouder." De spreker is 19, hoogstens 20 jaar en dat geeft aan zijn woorden een verrassend effect. Ik kijk ervan op uit m'n „boek. „Vroeger", zei hij, „was alles veel gaver." Er werd in zijn 'vroeger' blijkbaar nóg zorgelozer gestapt dan nu. Nu verbergt de een zich achter stu dies en de ander is weggezon ken in een 'verkering'. Het is verbazingwekkend uit het ver haal van de spreker op te mo gen maken dat er anno 1984 nog steeds jongens onder de plak van meisjes geraken. De last van het leven begint nu al op hun schouders te drukken. Ze maken nog altijd nachtwerk van hun uitgaansavonden, maar 'vroeger' schijnt het alle maal 'gaver' te zijn geweest. „Onwijs gaaf." Het is nog geen jaar geleden dat ik het woordje 'vroeger' maar hoefde te laten vallen of er gingen nekharen overeind staan. „Jij altijd met je vroeger. Wij leven nu!" En nu hebben ze dan hun eigen 'vroeger'. Ik probeer me te concentre ren op mijn boek, een uiterst treuzelige detective, door de uitgever aangeprezen als een 'klassiek Engelse whodunit maar flarden van het gesprek, dat elders in de kamer wordt gevoerd, dringen steeds weer tot me door. Het zijn stoere verhalen over stappartijen die de spreker zelf hardnekkig pro beert te verheffen tot de rangen van anecdotes en legenden. Verslagen van hoe een leraar naar de hand van een slechte cijfers halende superleerüng werd gezet. Prikkelende ge schiedenissen van beeldschone meisjes die om de spreker heb ben gecirkeld als bijen om een pot honing. Vroeger! Er is in veel op zichten geen vroeger. Het mees te is altijd hetzelfde. Zoals de sterke verhalen van adolescen ten bijvoorbeeld. De gespreks- flarden die telkens door het scherm van mijn concentratie prikken (die Londense detecti ve schiet ook niet op terwijl het landhuis inmiddels bijna be zaaid is met lijken) herinneren me steeds dwingender aan de manier waarop ikzelf verslag deed van m'n heldendaden, toen ik 19, hoogsten 20 was. Verhalen, overbevolkt door meisjes en drijvend op een zee van bier. Wanneer zal er eens een generatie pubers of adoles centen komen die eindelijk doorkrijgt dat de ouderen, die zij proberen te imponeren met hun verbale branie, ook alle maal jong, dorstig, verliefd en dwaas zijn geweest en ook alle maal met de mond nog bedre vener waren dan met hart, hoofd en handen? Vroeger - jawel: wéér een ander vroeger - raakte ik altijd geïrriteerd door deze, overigens volstrekt onschuldige, opschep perij. Ik herinner me dat uit de jaren dat ik met de trein pen delde. Op vrijdag had je dan de militaire weekendgangers die met luide stemmen hun gran dioze ervaringen uitwisselden met een air alsof die stuk voor stuk uniek waren en alsof de trein niét vol zat met de in ka zernes, op schepen en vliegvel den gepokte en gemazelde ver tegenwoordigers van alle lich tingen sinds 1945, om van de ex-Indiëgangers en de vooroor logse mobilisatiehap nog maar te zwijgen. Je ontkwam dan op de duur niet aan het pijnlijke inzicht dat je in jouw tijd op precies dezelfde manier je medereizi gers had zitten vervelen en - nog pijnlijker - dat die je dóór hadden gehad, zoals je nu zelf de nieuwe blagen doorhad. Toen begreep ik dat m'n irrita tie eigenlijk niets anders was dan verlate schaamte voor mijn eigen branie van destijds. Sindsdien en die schaamte voorbij, maak ik me er niet druk meer over. Laat ze maar kletsen. Ik hoef ze niks wijs te maken. Ze komen er zelf wel achter. Ik ben hoogsten een tik je jaloers af en toe. Op hun ver mogen van brood nog dronken te worden. Lente of Herfst Week 15. De derde week van de lente. Pasen - een vroe ge, oké - voorbij. Het lijkt wel herfst. Wat hebben we de weer goden misdaan? Hebben we het juk van de winter soms niet ge duldig genoeg gedragen? Heb ben we nog niet genoeg aardgas verstookt? Het antwoord op de laatste vraag is büjkbaar nee. Tot nu toe heb ik al verschillen de keren in de kranten gelezen dat 'de strenge winter in Euro pa' voor een verhoogd gasver bruik heeft gezorgd, maar van morgen zag ik iets vreemds in de krant staan: we hebben in het laatste kwartaal van 1984 en het eerste van dit jaar - ge durende herfst en winter dus - veel minder olie verbruikt. Nu is olie geen aardgas, maar het gekke is dan ook dat het gerin gere olieverbruik door het In ternationale Energiebureau (IEA) in Parijs wordt geweten aan. het betrekkelijk zachte weer. Met alle respect voor de reikwijdte van een woord als 'betrekkelijk': hoe zit het nu? Was het nu wel of niet een strenge winter waarin we meer moesten stoken dan in een ge middelde winter? De eindafre kening van het energiebedrijf zal uitsluitsel geven. Televisie Terwijl het Nederlandse topvoetbal - soms ook min of meer letterlijk - verder verwa terde bloeide ten zuiden van ons land de wielersport weer op. Vroeger was wielersport moeilijk te volgen, tenzij je de moeite nam je serieus te verdie pen in de geheimen van het 'ploegenspel'. Sinds de televisie wegwedstrijden volgt met ca mera's op motoren en vooral met de helicopter kan ook de gewone sterveling duidelijk zien wat er in een koers ge beurt. De televisiekijker ziet nu veel meer van de wedstrijd dan degene die zich opstelt langs het parkoers. Zo konden we precies zien dat het op de 'Muur van Geraardsbergen' de finitief gedaan was met de kan sen van Hennie Kuiper; hoe weinig er hoeft te gebeuren als het maar op de juiste plek en op het goede moment gebeurt. Prachtige, boeiende televi sie. De regen, 'live' kletterend tegen de ruiten en de poetslap pen die af en toe het beeld ver duisterden wanneer de lensen moesten worden afgedroogd, deden ook ons thuis mee 'af- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIË Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550 Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand, j 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar Bi) automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze extsuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911.) Rnnkrplfltipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCBrek 230301584-Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA 21 52 ia/OENSQAG 10 APRIL Door Max de Bok lemaal nog zien - dan tvt4i- i4. PvdA in dp verkiezim Nee, ik ben er nog niet op uitgekeken. Ik heb eerder een baan van acht jaar gehad. Voor de derde maal word U herkozen zonder dat er te genkandidaten zijn. Slecht eigenlijk voor een democrati sche partij. Nee hoor. Wanneer de voorzitter weggaat, is het noodzakelijk dat er een keuze plaats vindt. Iemand die zit, krijgt in mijn ogen alleen een tegenkandidaat als de club het gevoel heeft dat de poli tieke koers niet deugt of wanneer de voorzitter het technisch-bestuurlijk niet goed doet. Het zou wel raar zijn van mezelf te zeggen dat ik het leuk had gevonden als een van die twee factoren een rol had gespeeld. In het partijblad 'Voor waarts' schrijft Bert Middel dat de gunstige opiniecijfers het hardop denken in de PvdA verhinderen. Rust in de tent is het motto. Ik vind dat op z'n zachtst gezegd niet goed houdbaar tegen de achtergrond van het twintigste partijcongres, waar belangrijke verschillen van inzicht op economisch terrein worden besproken. Bepaald geen kleinigheden, die zowel het tempo als de middelen en de koers van de economische politiek betref fen. Daar wordt nu al bijna driekwart jaar in de partij over gediscussieerd. Niet de geringsten hebben aan die discussie meegedaan. Ik vind in redelijkheid niet dat je kunt zeggen, dat we ons op kousevoeten bewegen of poli tiek de makkelijkste weg gaan. Een citaat uit een inter view kort voordat je, in 1979, gekozen werd tot partijvoor zitter. „Dat aandringen op een middenkoers voor de PvdA is politiek van de angst. Het gaat er niet in de eerste plaats om hoe je in de regering komt en hoe je in de politieke markt valt. Dat is opportunistische strategie van de wasmiddelenpolitiek. Een middenkoers kan geen ander gevolg hebben dan dat de PvdA zichzelf po litiek ophangt." „Ik ben het nog steeds met die uitspraak eens. Op het punt van de regering behoeft Donderdag, vrijdag en zaterdag komt In Amsterdam het twintig ste congres van de Partij van de Arbeid bijeen. Drie dagen stoeien over de sociaal-economische dilemma's voor de tweede helft van de Jaren tachtig. De Jaren waarin de PvdA weer rege ringsverantwoordelijkheid hoopt te dragen. De opiniepeilingen, die uitzicht bieden op veertig procent van de stemmen, versterken die hoop en de lnnerli|ke rust van de partij. Dat straalt ook af van Max van den Berg, de man die In 1979 na een ongekende machtsstrijd aan de top kwam, veel ver zet ontmoette en toch volgende week zijn vierde en laatste perio de als voorzitter ingaat. De openlijke kritiek op hem is geluwd. In verweer op anonieme critici heeft Van den Berg geen zin. Een gesprek. ze een verbetering. De PvdA wordt door kiezers als alter natief ervaren voor de CDA/WD-combinatie. Al leen zo'n grote steun in 1986 dat die combinatie niet kan doorgaan, zal ons in een posi tie brengen dat we onmis baar zijn voor het regeren. Met andere woorden, een consequent linkse koers is nodig om regeringspartij te worden. Vervaging, je gaan richten op het zogenaamde midden, dat zal ons onderuit halen in de steun van het electoraat. En dat is allemaal weer heel wat anders, dan de vraag van de geloofwaardig heid, dat je vandaag geen dingen zegt die je morgen niet denkt waar te kunnen maken. Ik ben er op dat punt erg voor dat wij voor bezui nigingen stemmen, die we zelf ook zouden doorvoeren als we in de regering zaten. Daarom ben ik het ook eens met de AOW-wet, hoewel een deel van de Rooie Vrou wen dat niet is. Maar we hebben dat wetsontwerp te recht gesteund. Het past in ons alternatief, hoewel het pijn doet in een deel van onze kringen. Een partij worden met veertig procent kiezersaan- hang. Is dat een droom of een nachtmerrie Dat zal de praktijk moeten leren. Het hangt in sterke mate van ons zelf af. Als we ons laten verleiden tot het zijn van de PvdA als produkt van opiniepeilingen, dan zal het rampzalig aflopen. Dan zullen velen ons weer verla ten omdat ze verwachtingen hadden die wij hadden opge roepen en die in de praktijk absoluut niet blijken uit te komen. Aan de andere kant, als we de grote steun die we nu heb ben, weten te gebruiken om als een open en pluriforme partij de macht die we van de kiezers gaan krijgen, in rechtvaardig beleid om te zetten, waardoor mensen echt het gevoel krijgen dat het - hoe moeizaam ook - toch wel degelijk iets uit maakt dat de PvdA regeert, dan kon het wel eens zo zijn dat we ook op langere ter mijn die veertig procent kun nen vasthouden. Dat lijkt me beslissend. Maar voor de vraag of er in dit land wat verandert, is beslissend of de PvdA het po litiek management kan op brengen en de inhoudelijke duidelijkheid weet te hand haven om op langere termijn die steun vast te houden. En dat is niet eenvoudig want dat vergt in wezen een aan pak waarbij je politieke stel- lingname en duidelijkheid combineert met de bereid heid om compromissen te sluiten met je politieke te genstander, of dat nu CDA of WD is. En die stijl is ons nog niet helemaal zonder meer gege ven. Vaak hebben we de nei ging öf het een uitsluitend te kunnen óf het andere. Of de pure duidelijkheid, maar dan ook schone handen óf wel het compromis, maar dan ook niet meer willen weten waar we eigenlijk voor staan. Ter wijl natuurlijk de combinatie en het laten zien hoe je een bepaalde koers uitzet wezen lijk is. Ik ben relativerender geworden over de instru menten om een bepaalde koers te bereiken; wat van daag heilig lijkt, blijkt mor gen toch niet te werken. Ik blijf voor die consequent linkse koers pleiten als enige op termijn verstandige en overtuigende strategie. Het congres zal zich bezig houden met vraagstukken Max van den Bergrelativerender geworden - FOTO MARCO SWEEPING als de toekomst van de socia le zekerheid en de minima. Als het congres uitspreekt, dat de koopkracht van de mi nima gegarandeerd moet worden, staat dan de partij voorzitter op om te zeggen: dat kan niet, dan zijn we niet geloofwaardig De argumenten zijn gewis seld. Het woord is nu aan het congres. Ik geloof niet in machtswoorden. We hebben een keer, bij Den Uyl, gezien hoe desastreus dat voor de partij uitpakte. Toen ging het om één of twee kerntaken. We hadden een fantastisch inhoudelijk standpunt en toch gingen we als de partij van Joop Atoom de verkie zingen door, wat zowel naar Den Uyl als naar de partij zeer onverdiend was. Is het wel gelukkig, dat de PvdA nu al op 40 procent van de stemmen staat Ik hou er zelf ernstig reke ning mee, dat we terugvall- len naar zo'n 34 procent. Dan nog staan we hoger dan we ooit gestaan hebben bij enige verkiezingsuitslag. Veertig procent is zo verrekte hoog voor ons. Je moet de opinie cijfers met een korreltje zout nemen. Als we teruglopen, moeten we daarna een campagne voeren, waarin we weer om hoog moeten klimmen. Er gens rond de 37 procent wordt beslist of dit kabinet van CDA en WD doorgaat. Stel dat de PvdA 37 pro cent haalt. Dan wordt het re geren met het CDA. We zullen dan met èn CDA èn WD onderhandelen. Ik zal systematisch, tot aan de verkiezingen toe, weigeren het CDA op het pluche te zet ten. Daar is wat mij betreft, gezien het beleid en hun evi dente keus om met de WD door te gaan, geen enkele aanleiding toe. Als het gaat zoals het kabi net wil, dan komt er op 1 no vember een besluit over de kernraketten, ligt er voor de verkiezingen een plaatsing- verdrag met de VS. Wat doet de PvdA dan met dat verdrag Eerst iets over twee eerde re momenten. We krijgen dit najaar een volkspetitie. Ik moet nog zien hoe dat werkt op het CDA en de WD, die op dit moment, althans in de opiniepeilingen, hun meer derheid kwijt zijn. Vervol gens, als men toch zou door zetten en kiest voor plaat sing, moet het verdrag met Amerika komen. Ik ben erg benieuwd naar dat verdrag. Slaagt men erin het water dicht te maken Er zijn nog al wat geleerden in het inter nationaal recht, die dat zeer betwijfelen. Maar goed, zelfs als dat kan, lijkt het me boeiend pre mier Lubbers, tevens num mer één op de CDA-lijst, in de weken voor de verkiezin gen dat verdrag te zien ver dedigen in de Kamer. Dat zal wel ergens in februari zijn. Goed, ook aannemend dat men dat station ook zou wil len passeren - ik moet het al lemaal nog zien - dan zal de PvdA in de verkiezingscam pagne zeggen, dat wij als we een regeerakkoord sluiten heronderhandelen van het verdrag wensen. Dat bete kent feitelijk, dat ministers van de PvdA niet zullen mee werken aan plaatsing van kruisrakketten. Dezelfde positie dus als in 1982. De voetnoot bij het re- g eerakkoord. Hoe men het formuleert is niet interessant, als het prak tisch resultaat maar is dat die dingen hier niet binnen komen. Max van den Berg wil mi- nister worden in een volgend kabinet. Ik heb gezegd dat ik dat niet uitsluit. Het lijkt me overigens - en dat is de wer kelijkheid - zeer onderge schikt aan andere, politieke keuzen die gemaakt moeten worden. Toen je je aangediend had kwamen daar, ook in je eigen partij, besmuikte reacties op. Het beeld van Max van den Berg, van wie je niet weet wat je aan hem hebt, die al tijd weer streken uithaalt, die niet echt betrouwbaar is, blijft maar bestaan. Niet weten wat je aan me hebt Er valt veel over me te zeggen, maar dat niet. Mis schien willen sommigen wel een meer toedekkende partij voorzitter of een die zijn de mocratische macht minder gebruikt. Met uitzondering van de tijd dat het echt be roerd ging, rond het kabinet- Van Agt II, heb ik geen op merkingen rechtstreeks meer gekregen. Er wordt me zo nu en dan wel wat verteld van die beeldvorming. Ik heb graag in een concrete situatie een bewijs. Daar kun je je te gen verdedigen. Maar wat moet je nou tegen die ab stracte geruchten, die ano nieme verwijten Er zit veel kwaadaardige prietpraat bij. Ik heb er vaak slecht tegen gekund. Ik heb veel last ge had van kenschetsen als de Ayatollah van het noorden, Raspoetin. Had ik mezelf daarom moeten veranderen M'n baard moeten afscheren of zo Nee, je kunt maar be ter je zelf blijven en hopen dat je beoordeeld wordt op de resultaten van je werk. Ik kan er nu beter tegen. Mis schien omdat er ook meer er kenning is gekomen. DEN HAAG (ANP) - President Ja'afar Nu meiry van Soedan is wel het sluwste en hardnek kigste staatshoofd van Afrika genoemd. Maar ook de fortuinlij kste Afrikaanse leider. Dat fortuin heeft hem vorige week in de steek gelaten. Het leger, dat hem 16 jaar geleden aan de macht hielp, zette hem zaterdag af. De staatsgreep maakte een einde aan zijn vrijwel abso lute macht. Numeiry was niet alleen staatshoofd, maar ook regeringsleider en voor zitter van de eenheidspartij, de Soedanese Socialistische Unie. Tot voor kort vervulde hij bovendien de functies van minister van Defensie en op perbevelhebber van het le ger. Deze taken droeg hij half maart over aan generaal Ab dul Rahman Swar al-Dahab, de man die nu de staatsgreep tegen hem leidde. Ondanks een groot aantal pogingen hem van zijn troon te stoten wist Numeiry zich staande te houden. Hij voer de een verdeel en heerspoli tiek en speelde de verschil lende groeperingen in zijn land tegen elkaar uit. Numeiry, in 1930 geboren, ging op 20-jarige leeftijd naar de militiare school van Soedan om twee jaar later in actieve dienst te treden. Hij kwam herhaalde malen in moeilijkheden vanwege zijn politieke activiteit. In mei 1969 zetten hij met mede-of ficieren het burgerbewind af. Met de steun van de commu nistische partij sloeg hij de socialistische weg in. Hij ont eigende het bezit van de machtige islamitische sekten en noemde de strijd tegen re ligieus fanatisme een sociale en economische noodzaak. Hij verzette zich echter te gen een te grote communisti sche invloed. In 1971 volgde er een communistische mili taire staatsgreep, die aan vankelijk leek te lukken. Maar drie dagen later voer den Numeiry en zijn aanhan gers een tegencoup uit, waar bij dit maal wel bloed vloei de. Het leidde tot een breuk met Moskou. In 1972 boekt Numeiry een belangrijk succes. Hij slaagt er in vrede te sluiten met het christelijke zuiden, waar al 17 jaar een strijd tegen de re gering in Khartoem aan de gang is. Hij verleent de drie zuidelijke provincies autono mie. In 1977 verzoende hij zich met de rechtse oppositie leider Sadik al Mahdi, die in ballingschap in Londen woonde. Maar aan het eind van de jaren 70 werd de economische situatie slechter. Dit leidde tot sociale onrust waarop Numeiry reageerde met ar restaties van onder andere vakbondsleiders. In 1982 lijkt hij in ernstige problemen te komen. Op aandringen van het Internationaal Monetair Fonds gaat hij een drastisch bezuinigingsbeleid volgen. Bloedige onlusten volgden op zijn besluit de overheidssub sidie op suiker af te schaffen, waardoor de prijs met 60 procent steeg. In die tijd ontslaat Numei ry onverwacht de vice-presi dent, generaal Abdel-Maguid Hamid Khalil en 22 andere officieren van het leger. Hij lijkt zich minder zorgen te maken over zijn traditionele machtsbasis, het leger, dan over de toenemende invloed van de islamitische broeder schap. In september 1983 probeert hij de broederschap aan zich te binden door de islamiti sche wetgeving, de Sharia, in te voeren. Leden van deze fundamentalistische organi satie krijgen belangrijke po sities in de regering, de So cialistische Unie en vooral bij de speciale tribunalen die Ja'afar Numeiry. - FOTO AP naleving van de Sharia moe ten afdwingen. Het christe lijke zuiden reageert met een hervatting van de strijd. En ook in het noorden zijn niet alle Soedanezen gelukkig met de islamitisering. Begin maart 1985 maakte hij fundamentalisten weer tot zijn vijand. Hij beschul digde hen van een samen zwering tegen zijn bewind. Er volgden zuiveringen en een groot aantal leden van de broederschap werd gearres teerd. Economisch gaat het intus sen steeds slechter. Soedan heeft een buitenlandse schuld van negen miljard dollar. Het heeft te lijden on der grote droogte en ziet zich geconfronteerd met een stroom vluchtelingen uit Etiopië die de honger en droogte in him land ont vluchtte. Het Internationaal Monetarir fonds eist van Soedan dat het de overheids uitgaven terugdringt en stelt verdere hulp daarvan afhan kelijk. De Verenigde Staten hadden hun steun bevroren in afwachting van overeen stemming met het IMF. De afschaffing van de subsidies op voedselprodukten en brandstof doen voor Numei ry de deur definitief dicht. PARIJS (AFP/RTR) - Generaal Abdul Rah man Swar al-Dahab, de Soedanese minister van Defensie en opperbevel hebber van het leger, voerde pas sinds drie weken het commando over de 70.000 Soedanese militairen. Hij leidde eind 1984 de militaire operaties in het zuiden van het land, waar zich sinds juni 1983 een guer rilla afspeelt. De rebellie wordt geleid door ex- kolonel John Garang, commandant van het Soedanese Volksbevrij - dingsleger, de legerarm van de Volksbevrij dingsbeweging van Soe dan (MLPS). Swar al-Dahab is in 1934 geboren in Omdurman. Hij ging op 20-jarige leeftijd naar de militaire academie en studeerde vier jaar later als tweede luitenant af. Al-Dahab drinkt niet en rookt niet. Hij behoort tot de weinig bekende soennitische sekte der Chatmya. Hij stu deerde militaire theorie in Groot-Brittannië en Jorda nië en was korte tijd als Soe- danees militair attaché werkzaam in Oeganda. Hij diende ook in de politiemacht van de Golfstaat Qatar, waar hij de rang van kolonel had. Later werd hij in het leger van Qatar bevorderd tot bri gade-generaal. In 1975 keerde al-Dahab terug naar Soedan, waar hij stafofficier-materieel van de krijgsmacht en vervolgens chef van het zuidelijk com mando was. Hij kreeg in deze functie de kans om zich met de problemen van het over wegend christelijke en ani mistische zuiden bezig te houden en zijn traditionele afkeer van het overwegend mohammedaanse centrale gezag in Khartoem. Later werd al-Dahab ope rationeel bevelhebber in het noorden en vervolgens vice- stafchef onder president Nu meiry. Drie weken geleden werd hij minister van Defen sie en opperbevelhebber. Ibrahim Taha Ayub, de Soedanese ambassadeur in Kenia, heeft al-Dahab zater dag omschreven als een mili tair in hart en nieren die geen politieke ambitie heeft en vindt dat het leger zich buiten de politiek moet hou den. Abdul Rahman Swar al-Dahab. - fotoap (ADVERTENTIE) Als u uw bankzaken onderbrengt bij Credit Lyonnais Bank Nederland, krijgt u een op uw belangen afgestemde service. Omdat wij u met raad en daad terzijde kunnen staan in zaken als financiering, verzekeringen, leasing en factoring. Maar even goed in beleggingen, vermogensbeheer en vreemde valuta. En welke andere bank heeft onze know how op het gebied van project-financiering, commodities-financiering, internationale handelstransacties? Credit Lyonnais Bank Nederland 83 vestigingen. Hoofdkantoor: Coolsingel 63, Postbus 1045,3000 BA Rotterdam. Telefoon 010-69 5911. Breda, Pnnsenkade 3. 076-222820 Hulst, Houtmarkt 6, 01140-13456 Oosterhout, Mathildastraat 15, 01620- 58600 Roosendaal, Molenstraat 50, 01650-39326 Sas van Gent, Keizer Karelplem 8, 01158-3415 Sluis, Lang® Wolstraat 10, 01178-1740 Terneuzen, Kersstraat 13, 01150-95851. AMSTERDAM (ANP) - De Anne Frank Stichting in Amsterdam heeft gisteren het boekje 'Extreem rechts in Europa en de Verenigde Staten' uitgegeven met het doei mee duidelijkheid te geven over fascistische, na- tionaal-socialistische en ra cistische groepen, bewegin gen, partijen en ideologieën, jlet boekje is een samenvat ting van inleidingen en dis cussies op een congres van de Anne Frank Stichting in november vorig jaar. Volgens drs. Vera Ebels- Dolanova, de samenstelster van het boekje, heeft ex treem rechts in de Verenig de Staten een andere ont- Opti HILVERSUM (ANP) - Kort samengevat zie ik als voor naamste doel van onze vriend schappelijke ontmoeting de viering van het geloof, van 'ons gemeenschappelijk geloof, het uwe zowel als het mijne'. Dat zei paus Johannes Taulus II in ten toespraak die gister avond via de KRO-televisie werd uitgezonden. De tv-op- name is de KRO door het Vati- caan aangeboden. De paus, die zijn toespraak in het Nederlands hield, zei zich zeer te verheugen over de 'broederlijke ontmoeting met uw bisschoppen die de Heilige Geest heeft aangesteld om Gods kerk te hoeden'. Hij meende dat zijn bezoek iets van bemoediging en vriend schap, van vrtkde en vreugde, van geloof en hoop moet uit stralen. Dat zijn genadegaven van de Heer, maar het zal ook de vrucht zijn van onze geza menlijke wil, aldus de paus. D"' paus was er zeker van dat er onder de kijkers net als in ieder land mensen zijn die niet in de stemming verkeren om het geloof te vieren. „Zij ondervinden teleurstellingen en ondergaan lijden, in hun persoonlijk leven, in hun ge zin, in hun werk, en ook in hun kerk". De paus zei ervan op de hoogte te zijn dat er veel span ningen in de Nederlandse RK Kerk zijn. „Sommige beslis singen kan men moeilijk be grijpen", aldus de paus die vertrouwt op Gods genade en „op de grote geestelijke rijk dom die (n U is, om samen de moei' jkheden te overwinnen." n< b< w C ta C d< di cze g< m d< ^o «k( Of kt w 3c dc C( bc lij F1 m te w' Wie buiten zijn schuld werkloos wo r|ng, die het mogelijk maakt om op mensniveau verder te leven. Zo ong omschrijven van de huidige loond enkele tientallen jaren een van de van het Nederlandse systeem van s het kabinet-Lubbers ligt, wordt he drastisch gewijzigd. Grote groepen hg werklozen kunnen dan terugge: cent van het minimumloon en fcalar de WAO, de arbeidsongeschiktheid! Ilng, ten nadele van WAO-ers die jon Het nieuwe sociale zekerheidsst hoofdlijnen gereed. Toch is de disci heid losgebarsten. FNV en CNV zij het hier om een 'regelrechte afbrae den. De werkgeversorganisaties dc „redelijke sanering" al blijft het, aid (NCW) „internationaal gezien vanw nngen nog een luxe sïeisel." De soc van de sociale zekerheid wel erg ver De sociale uitkeringen staan in Ne ocht. Door de hoogte van de uitkeri 'ai mensen, dat er op is aangewezen rezen. De omvang van het financieri: sulfaten van pogingen om dat teko dit betreft duidelijke taal. In zo'n •■Wat doen we er aan?" - niet ein schuiven en dierit bezien te worden O'aie zekerheid kan worden ingedan lngen en/of door beperking van het Discussies over het sociale verze [°ar en dag gelardeerd met verhak oaken van sociale voorzieningen QQ'beeid de hoogte van de werl Dit om als werkloze te laten oi soort beschouwingen komt niet an borrelpraat. Aan de andere kant I'aten ringeloren door 'witwassi e beschimmelde vruchten van co M'e9er, aan te merken. kw=i de komende herziening van d sd<4 t van bestaan van honde Dan Ten °Pzichte van hen past g« noK^bolitiek gekonkel. Tegenover y uoden en de bereidheid om de ha stPH' die zictl zelf niet kunnen help ties ^abinet, parlement, vakbewec ?iin ^lch zelf ter discussie. De uitkom anni de ene helft van Nedei land waudteeart. Bij zo'n uitkomst zoi «rf schappelijR draagvlak meer he het land tot een oaricatuur verwc

de Stem | 1985 | | pagina 2