KATTEN horen hfer^ fliufs °n de Voorjaar en voorjaarsproblemen George 2 Sponselee z; Rabobank S SAMEN MET HONTENISSE SOCIALE FRAUDE TE LIJF Scouting klust •ste klas VTEN Fietsen voor hele gezin in Graauw (De Rabobank adviseert over sneller betalingsverkeer). Een biede bank, ook voor betalingsverkeer. erwinning ar Peter Acker WOENSDAG 10 APRIL 1985 VAN ZEELAND In mei vijfde polentransport vanuit Hulst politierapport natuur. Dfe. Iciat Te dus n'efc zo rnaar olie. zctnQ - r.J - ZOïéL cjqaï» om J O D1REKT DOEH VAHDAAG HULST/HONTENISSE - De gemeenten Hulst en Hontenisse spelen met de gedachte een so ciaal rechercheur aan te stellen. Juukstjert Jonge vogels Successen voor Hulster verzamelaars Piet Verwer ook aan de slag als regisseur in Stekene Plaatselijk nieuws Clinge Graauw Heikant Hulst Kapellebrug Kloosterzande Vogelwaarde Uw computer be spaart u tijd. Maar wist u, dat u nu óók tijd kunt besparen door per diskette* te betalen? Welnu, dat kan. Door uw betalings- en in casso-opdrachten kant en klaar op uw eigen diskette aan te leveren, bespaart u uw administratie veel tijd. Want het handmatig in vullen van opdrachtfor- mulieren kan achterwege blijven. Wat op uw diskette staat wordt direkt over genomen. Alle informatie blijft intakt, daardoor zijn vergissingen uitgesloten. Dat is effektief voor uw eigen administratie én voor de administratie van uw relaties. Bij elke Rabobank kunnen ze precies vertellen wat voor u de mogelijk heden zijn: over meer ge- gemak, meer snelheid en meer precisie. Kom over die voor delen van eigentijds be talingsverkeer gerust eens praten bij de Rabobank. A12 2-STEEN 1 3-7, ONA 2- 6, Effect 3-Reynaert 2 9-i Jas G: IJzendijke 1-Effect feet 2-B S 1 10-0, St- 3-STEEN 2 9-1. Vijfde Philips 3-Reynaert 3 6-4 VIJzendijke 2 7-3, STV 4.' 10. Vijfde klas F: STEEN 2-8, ATV-STV 2 7-3. Vijf. STV 3-Philips 2 0-10, Ef- 3 5-5. D: Eerste klas: Arnemui. oese Polder 1 0-10, Arne- "-Effect 1 7-3, Zand 1-Ar- 1 1 9-1. Tweede klas B: -Aloysius 1 2-8, Wilno 2- -9, Effect 2-Westerzicht 3j de klas A: St.-Laurens 3. 3-7, MZ 6-Effect 4 4-6 1-SAR 2 5-5. Vierde Idas IN 1-Goese Polder 3 2-8 cht 4-Kerkwerve 1 7.3' de 2-Effect 6 3-7. Vierde Vrnemuiden 4-St.-Aloysius 'eet 5-Reynaert 2 5-5, Zand M. P/W eerste klas: SAR a 3 6-4, Scaldina 2-Zand 6 de klas C: SAR 4-Reynaert "eet 7-Reynaert 4 8-2, Rev. STV 1 2-8. P/W tweede nemuiden 6-St.-Aloysius 3 esterzicht 5-MZ 10 8-2, .rnemuiden 5 2-8. flhaut ichap tweede klas band - FOTO WIM KOOYMAN lamde 'topbiljarten' kanj ?d uit de voeten. „Ik heb; zes keer voor de finale iet Zeeuwsch-Vlamase oenschap geplaatst. Dus toch een bewijs dat je ;oed in thuis bent. Al ben nog niet in geslaagd ioen te worden", h gaat zijn voorkeur uit het traditonele biljart je. En dan vooral naar ïlsoorten bandstoten en inden. Rombaut: „Libre ik ook wel graag, maar ïb ik niet goed onder de In de eerste klas übrei goed mee, maar de ca- iten om hoofdklas te 1 heb ik niet. In de spel- :n bandstoten en dne' >n denk ik dat het ma-»' bereikt is. Mijn leeftiJ ;nschouw genomen mag ;t verwachten nog vee it te gaan. Ik speel n e klas bandstoten en klas driebanden. Daa c mijn handen vol aa :n", besluit een toch 1e iaste Florent R°m t egt er aan toe: „Maar oo nd jaar doe ik weer nw :te best om me voor ee ctskampioenschap i onze sportmedewerke* JIDAD - Peter van Ie amateurwielrenner uitmaakt van de itie, heeft zijn e ïse overwinning °P ebeurde zaterdag tij oers over 124 kilomete 'ia een zeer heuvelac «I >ers sprong Van Acke vijf kilometer voor 5 in de ruimte en oP te beklimming behiem voorsprong. Binnenn de Zeus-ploeg. 0 ilijk naar Belgie ,0e. te nemen aan een T22 PAGINA ZEELAND 2 Hulst overweegt komst rechercheur Van een. onzer verslaggevers HULST - Tussen 15 en 20 mei beeft het vijfde Polentrans port vanuit Hulst plaats. Dit maal georganiseerd door de Zeeuwssvlaamse Stichting Hulp aan Polen', waarin de vroegere plaatselijke actieco- mité's zijn samengevoegd. De reis wordt gemaakt met vijf auto's en er gaan tien pe- rosnen mee op de rit van ruim drieduizend kilometer. De hulpactie is mede moge lijk gemaakt door giften van particulieren, bedrijven en scholen, uit de opbrengst van een advertentieboekje en de medewerking van tientallen vrijwilligers van de Stichting Hulp aan Polen' en de afde ling Hulst van het Rode Kruis. Deze keer is het grootste deel van het transport bestemd voor een aantal tehuizen voor (dubbel)gehandicapte kinde ren in Piotrkow, Czestochowa, Katlub, Grodkow en Krotos- zyn. In het kader van de actie zijn speciale giro- en bankre keningen geopend. Kinderen kunnen de actie steunen door mee te doen aan een kleur- wedstrijd van het Jeugd Rode Kruis. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - De Canisiusgroep te Kloosterzande houdt zaterdag 13 april de actie 'Heitje voor 'n karweitje'. Dit in het kader van het 75-jarig bestaan van Scouting Ne derland. In heel Nederland zijn scouts op die dag bezig met allerlei klusjes. Dus ook de welpen en verkenners uit Kloosterzande schuimen de deuren af. Met de actie wil men laten zien dat allen die op een of andere wijze bij de scouting betrokken zijn dienstbaar zijn, zich willen inzetten voor anderen. De opbrengst is voornamelijk voor het jeugdwerk in eigen groep. HULST - Op de kruising Tu instraat-Kleine Bagijnestraat had gistermiddag om onge veer 13.50 uur een aanrijding plaats tussen een personenau to en een vrachtauto. Hierbij ontstond materiële schade. De bestuurder van de personen auto De W. uit St.-Jansteen, wilde vanuit de Tuinstraat rechtsaf de Kleine Bagijne straat inrijden. Op dat mo ment passeerde de vrachtauto bestuurd door L. de V. uit Dongen. De W. dacht dat hij nog door kon, maar dit lukte niet, met het gevolg dat zijn auto de vrachtauto raakte. Van een onzer verslaggevers GRAAUW - In Graauw gaat woensdag 17 april het gezins- fietsen weer van start. Het is voor het vijfde jaar dat sportvereniging Aloy dit evenement op touw zet. Er wordt gefietst tot eind septem ber, iedere keer zo'n 20 tot 25 kilometer. De start is telkens om 18.45 uur bij sportcentrum Aloy in de Dorpsstraat te Graauw. f ,J3f\JtlO eeni even -y J)E EEN Z'N DOOD IS DE qiSQËR Z'H BROOD, °n,Se^ Trete*'j>S teil Hoewel er op ambtelijk niveau al diverse malen over leg is gepleegd staan beide colleges echter zeer gere serveerd tegenover dit fenomeen in de bestrijding van misbruik van sociale voorzieningen. geen enkel garantie is dat de gemeente met het in huis ha len van een sociaal recher cheur wel zo'n goede zet zal doen. „Nu weet je niet wat je mist", aldus De Rechter die overigens ontkent dat de plan nen iets te maken hebben met de recente grote steunfraude- zaak in schroothandel. Daar bij werden 21 uitkeringsge rechtigden aangehouden. In Hontenisse, waar het ini tiatief tot samenwerking met Hulst is geboren, wordt ook geregeld over een sociaal re chercheur gedroomd maar net als in Hulst vindt men dat er zeer voorzichtig te werk ge gaan moet worden. „Uit eigen middelen kunnen we zo'n man niet betalen, vandaar het overleg met Hulst", legt hoofd Welzijnszaken J. Stolte uit, die daaraan onmiddellijk toevoegt dat ook in Hontenisse de nood zaak van een sociaal recher cheur nooit bewezen is. „We zijn ervan overtuigd dat niet alles volgens de regels verloopt. Het sociale zeker heidsstelsel is nu eenmaal fraudegevoelig maar we heb ben niet de indruk dat er hier op grote schaal gefraudeerd wordt. We krijgen die infor matie ook niet. In die jaren dat ik hier werk hebben we een paar keer een anonieme brief ontvangen. Die gaan meteen de prullebak in. De mensen moeten zich dan maar bekend maken", aldus Stolte. Hij wijst op het betrekkelijk klein werkgebied dat voor de medewerkers in de buiten dienst nog best te overzien is. „De vraag is ook wat je met zo'n sociaal rechercheur alle maal kunt opknappen. Het kan best zijn dat je er als ge meente meer kwaad dan goeds mee sticht. We moeter ervoor oppassen de goede verhoudin gen tussen de gemeente en de burgers niet te verstoren". Op korte termijn moet een aanstelling dan ook niet ver wacht worden. „Regelmatig gaan wij bij ons zelf na of wij aan het punt beland zijn zo'n man in dienst te nemen. Er is nog geen beslissing genomen maar ik moet toegeven dat de gedachte al geruime tijd leeft. En als het zo ver komt ligt het voor de hand dit samen met Hontenisse te doen", zegt wet houder E. de Rechter van de gemeente Hulst. De beslissing wordt voorlo pig nog vooruit geschoven. Deels vanwege de budgettaire ruimte op de gemeentebegro ting maar ook omdat de be hoefte (nog) niet dringend aanwezig blijkt te zijn. „We vinden dat de controle via on ze buitendienst op een behoor lijke manier functioneert. Tot nu toe zien wij dan ook nog geen aanleiding een sociaal re chercheur aan te stellen maar let wel, als we het vermoeden hebben dat iemand fraudeert zullen we het niet nalaten om justitie in te schakelen. Dat is ook al diverse malen gebeurd". Een ander argument dat zwaar doorweegt Is dat er In 'Het Begeren' laat Piet van Aken Rik de Winkelier zeggen: „Een zwaluw maakt de lente niet. Zelfs al de zwaluwen ter wereld maken de lente niet, Balten. Het is de lente die zwaluwen maakt. Lang voor de eerste zwaluw komt, zit de lente al in je bloed. Maar dan zie je die eerste zwaluw en je zegt: nu zal de lente er gaan zijn". De lente zit in het bloed en in de lucht. Niet alleen bij de zwaluwen, waarvan de meeste zich in onze con treien meldden op de laatste dag van maart. We konden dat vorige week nog net in deze rubriek meenemen. Dat waren de voorposten, de hoofdmacht kwam in de Goede week, zoals de volks wijsheid dat wil. Met paas zaterdag waren er dan ook op diverse plaatsen groepjes zwaluwen te zien. Maar ook andere lentebo den arriveerden: overal hoor Je plotsklaps de eentonige zang van de tjif-ijaf en op 4 april zag Eddy Taelman een hoppe]tje roodborsttapuiten aan de Liniedijk bij Hulst. Maar ook de 'thuisblijvers' voelen de lente. De merel ®igt zijn eigen binnenste buiten, de zanglijster vliegt, z° afgeladen als een ouwe ezel, met strootjes, de mezen weten van gekkigheid geen seconde stil te zitten en de vlinders vliegen of de oorlog m gewonnen is. Getuige de Waarnemingen van Joop weynders en Eddy Taelman. abij Hulst zagen die deze week alweer de citroenvlin der (beide sexen), de kleine w», het geaderd witje, de 8Pa uwoog en de zeldzame Kwakkelde aurelia. Maar ja, met zo'n weer, zo acht ineens tussen de twin 's en vijfentwintig graden, n zo'n mals regentje, zal zal ™et iedereen daar gelukkig ^lee geweest zijn. Want /?nals de vogels, krijgen h de boeren een 'juukst- jert': voor den honderdsten dag moet het meeste land onder zaai zijn, wil het goedkomen allemaal. En daar zijn we niet ver meer vandaan. Zeventien millimeter regen op nog geen hele dag; dat kun je geen mals buitje meer noe men. Maar groeien doet het wel natuurlijk: je ziet bo men en struiken echt met het uur groener worden. In het overigens nog erg koude water van sloten, vijvers en poelen zitten de mannetjes van de kleine salamander ('Akkertissies') alweer ach ter de vrouwtjes aan en ook de padden zijn op weg naar hun broedplaatsen. De dikke vrouwtjes, met de veel kleinere mannetjes op de rug, sprongetje voor sprongetje op weg naar het water waar ze geboren zijn. Ze herkennen de geur ervan en onweerstaanbaar en on feilbaar worden ze er door aangetrokken. Als de put er nog is natuurlijk. Of niet zo danig vervuild is datje nau welijks nog van water kunt spreken. Of...als ze onder weg niet verongelukken in het verkeer of onneembare obstakels tegenkomen. Zoals in de tuin van P. Hollebosch te Sas van Gent. Daar liepen 3 en 4 april en kele paartjes en wat losse individuen zich vast in zijn tuin: tegengehouden door de afrastering. En de route die ze in hun kop hadden was naar de poelen achter de Ho ge berg. Kwiek genoeg, in tellectueel gezien, om een omweg te maken, zijn ze niet. Op zo'n gedachte ko men ze niet. Gelukkig kon de heer Hollebosch een ope ning in de afrastering ma ken. Ze gingen daarna vlot verder. Treft u ook padden of kikkers aan die in een on mogelijke situatie zijn ge raakt (putjes, voor kelderra men, in het zwembad of de te steile vijver) help een handje, zodat ze naar hun favoriete plekje kunnen gaan. Zo veel zijn er nu ook weer niet meer. De vroegste merel van de streek is vermoedelijk die van de heer De Witte uit St.- Jansteen, we schreven er al over. Op 1 april vloog hij met voer en er bleken twee jongen in het nest te liggen. Hij is vermoedelijk veruit de eerste, maar geenszins de laatste. Binnenkort leeft het weer van de jonge vogels. En daarmee komen we aan een probleem waarvoor de Nederlandse Vereniging tot bescherming van Vogels een paar lentes terug al eens aandacht vroeg door middel van bijgaande prent: het kattengevaar. Want (ieder zijn plezier, daar niet van) weet u hoeveel katten er in Nederland zijn? Dierenbe scherming schat dit op 1,3 miljoen. Huisdieren, daar mag nog een flinke dot ver wilderd gerief bijgeteld worden. En omdat die kat ten een slachting aanrichten onder de jomge vogels, geeft dat veel, zeer veel, conflicten tussen vogelliefhebbers en katteneigenaren. Hoe voorkom je dat? Wel licht zegt U: „Ja, maar kraaien, Vlaamse gaaien en eksters vreten ook mass'a eieren en jongen op. Waar om de kat niet"? Wel die laatste heeft geen natuurlij ke, regulerende functie, de eerste wel. Ofwel op zijn al ledaags: dig horen erbij: katten niet. Maar ze zijn er, dus: hoe voorkom je gedon der? Maatregelen kunnen zijn: katten 's nachts binnen hou den; extra opletten als er jonge vogels uitvliegen; kat ten een bel ombinden; nes ten en nestkastjes bescher men met een strook gaas in de struik of rond de boom stam. Dat mag ook prikkel draad zijn of wat doornige takken. Heel belangrijk ook: als u ergens een nest weet, laat het met rust, ga er niet naar kijken, liefst niet één keer. Katten volgen zo dat mensenspoor. Nog iets anders. Na het uitvliegen verspreiden jonge merels en lijsters zich. Niet bij elkaar op een kluitje blij ven, dat is veel te gevaarlijk. Het lijkt of ze verlaten zijn, zeker als ze hulpbehoevend gaan zitten piepen. Meestal is dat loos alarm, dat piepen dient om de ouders de weg te wijzen, waar ze voer moeten brengen. Geen hulpeloos verlaten beest dus, maar een die verzorgd door de ouders om veilighedsredenen niet bij zijn familie zit. De mo raal: niet oppakken en gaan verzorgen of zo iets, bezig laten. Het is de gang van de natuur. Van onze correspondent HULST - De twee deelne mende leden van postze gelvereniging Het Land Van Hulst hebben hoge ogen gegooid op de postze geltentoonstelling in Vlis- singen. Cam. Hageman uit Clin- ge kreeg een verzilverde bronzen bekroning voor zijn inzending van postge schiedenis van Bohemen en Moravië. W. Bauwens uit Hulst behaalde brons met zijn inzending Roeme nië. Alle inzenders kregen bovendien een tinnen kan delaar als attentie aange boden. De tenstoonstelliing werd gehouden in het ka der van het veertigjarig bestaan van de Postzegel vereniging Vlissingen. De 250 kaders werden door een veertigtal verzame laars gevuld met allerlei filatelistische inzendingen. Van onze correspondente IIUIST/ STEKENE - Het worden drukke dagen voor de Hulster regisseur Piet Verwer. Niet alleen de Ca- mere van Rhetorica Sint Jan ten Steene wordt dooor hem deze week geregis- serd, ook de Stekense to neelvereniging De Distel bloem speelt onder zijn lei ding. Vrijdag 12 en zaterdag 13 april wordt in zaal Centrum te Stekene het blijspel 'Het Gek- kenparadijs' van Peter Coke op de planken gezet. Zeeuws vlamingen uit Heikant en om geving kunnen deze klucht gaan zien op 20 april als het stuk wordt opgevoerd in de parochiezaal 't Helleken in Hellestraat. Aanvang telkens om 20 uur. (ADVERTENTIE) Boskapel - Het boskapelletje achter het gemeentelijk sport terrein zal door het kerkbe stuur met enkele vrijwilligers worden gerestaureerd. Het karwei begint vandaag (woensdag). De benodigde ma terialen zijn al aangekocht. Lintjestoernooi - Aan het jaarlijkse lintjestoernooi van tennisclub Game '78 deden 80 leden mee. Bij de uitreiking van de prijzen, die bestonden uit grote chocoladepaaseieren, prees voorzitter Frans Stroob- and de leden voor hun kame raadschappelijke manier van spelentijden het toernooi. Alle deelnemers kregen een hard gekookt paasei. De winnaars: heren senioren: Karei Lansu, heren junioren: K. van de Vij ver, dames senioren: J. Tuen- ter, dames junioren: Sylvia de Bakker. Kaarting - Door de Bond van Ouderen werd in het gemeen schapshuis een kaarting ge houden waaraan 34 perosnen deelnamen. Uitslag: 1. E. Kouyzer, 2. mevrouw De Bliek, 3. E. Asselman, 4. G. van Da len, 5. mevrouw Strijdonk, al len Graauw. Dansen - Zaterdag 13 april wordt in sportcentrum Aloy een dansavond gehouden met medewerking van het orkest Calipso. De avond begint om half negen. Oud-koster overleden - Op 89- jarige leeftijd is na een ziekte in het St. Liduinaziekenhuis te Hulst overleden Juul van Haut. Hij was gedurende meer dan 40 jaar koster in de paro chiekerk van de H. Teresia te Heikant. Hij heeft die taak vervuld totdat zijn gezondheid het niet meer toeliet. De over ledene wordt vandaag (woens dag) in Heikant ter aarde be steld. Sjoelen - Sjoelclub Wij Blijven Actief speelde bij Ron de Vil der. Uitslag: 1. M. van der Heijden, 2. mej. Earrens, 3. L. Leenknecht, 4. B. van Ecke, 5. M. de Vilder. Kaarten - Aan de kaarting van kaartclub Harten Aas bij Ron de Vilder deden 25 kaar ters mee. Uitslag: 1. G. Gijsel, 2. Fr. Buys, 3. mevr. Peeters, 4. J. de Burger, 5. mevr. Roe- lands-Thijs. Schaakvereniging - Voor Schaakvereniging Hulst stond in de Stadsherberg de 31ste speelavond op het programma. Uitslagen: I. Liem-P. Dhondt 1-0, P. Sanders-A. van Opstal 0-1, P. van Ginneken-N. Frij- hoff 1-0, P. Tack-W. Schille- mans 1-0, E. de Rijcke-Bod- daert 1-0. I. Liem, P. Dhondt en A. van Opstal voeren het klassement aan. Biljarten - In zaal De Kroon werd een biljartwedstrijd ge houden waaraan 30 personen deelnamen. Uitslag: 1. P. de Smet, Westdorpe; 2. L. Latri, Alter; 3. W. van Swaal, Hoek; 4. W. van Swaal, Sas van Gent; 5. F. van Swaal, Hulst. Gehandicapten - De Gehandi capten Organisatie Nederland afdeling Zeeland houdt van 1 tot en met 4 j uni een vakantie weekeinde in Deurne. Al eer der zijn hier vakantiedagen doorgebracht, maar het va- kantiehuis is nu geheel ver bouwd, zodat iedereen een eigen kamer heeft en de echt paren een tweepersoonskamer kunnen betrekkken. Er is ook een lift voor de rolstoelgebrui kers. Kerkdiensten - De inwoners van Kapellebrug worden in de gelegenheid gesteld om tijdens de zomermaanden dichter bij huis naar de kerk te gaan. Er wordt namelijk elke dinsdag avond om zeven uur een mis opgedragen in de kapel van O.L. Vrouw ter Eecken. Wel vervalt deze mis als op dins dag een uitvaart- of een hu- welijskdienst is in de paro chiekerk van St.-Jansteen of bij afwezigheid van de pas-i toor. Fietskeuring - In Kloosterzan de hield de plaatselijke afde ling van Veilig Verkeer Ne derland een fietskeuring. Ruim 120 rijwielen werden on derzocht. Enkele eigenaren moesten met hun voertuig naar de fietsenmaker om hun gevaarlijke mankementen te laten herstellen. De plaatselij ke afdeling wil dit najaar een fietskeuring in Vogelwaarde houden, ook gaat men een gro te actie op touw zetten om de herkenbaarheid van de fiet sers in het donker te verbete- Zeehengelen - Zeehengelvere- niging De Puit hield de tweede wedstrijd in de Westerschelde. Er werd gevist tussen het oude en nieuwe gemaal te Ossenis- se. De 27 hengelaars vingenin totaal 75 vissen. De winnaar sloeg maar liefst twee kilo vis aan de haak. Uitslag: 1. A. Mangnus, Vogelwaarde, 2. A. de Kort-Van der Veeken, Os- senisse, 3. J. de Poorter, Vogel waarde, 4. B. Kints, Vogel waarde, 5. G. de Vos. Vogel waarde. Na afloop werden de prijzen uitgereikt in café de Doosjes. Laat uw computer ookbetalen... -Verwerkbaar z'in 8 inch diskelt. Cien blnnenkoriöók 5 inch diskette:

de Stem | 1985 | | pagina 11