HET POPIE JOPIE-EFFECT )E RAF- llran wil et Moh van/opstal "Dct&ceufe Bonn en Lo iun econon jnnKEmmmw VLIEGVAKANTIES INDONESIË ANTIEK ZEVENBERGEN Hypotheekrente per 2 april 1985 Lfcsr- ZATERDAG 6 APRIL 1985 PAGINA 4 ■EXTRA OP ZATERDAG1 Pisa Huurders Keuze uit 150 kasten, 45 eethoeken, 220 st. kieinmeubelen, 100 st. klokstellen en klokken, halbanken, slaapkamers, buro's, secre taires en enorm veel klein antiek. Schansdijk 26, Zevenbergen (N- .B.), tel. 01680-29705. Vrij entree. Rijk rooms Monddood Bisschopswij ding Pausbezoek (1) BERT VAN VELZEN April 7&TERPAG 6 APRIL 1985 JEW York (AP) - West-Duitsland 'Uannië zijn ontwaakt uit hun ec wnterslaap en hebben zich aangesU 'aandeldragers van de economische 'an, Australië en Taiwan. vraagde bedrijf ËjSEL/DEN HAAG (ANP) - Hei Afrit,.,. ®ova"en van cholera in de Ik da» ailse staat Somalië is in enke- I Dit eesteSei» tot L750. (andspVerltlaarde vrijdag de Neder- ket h.w,fJacques de Milliano op Bk 'a-, "kwartier van de organisa- I sen zonder Grenzen' in Brus- T11 6Misschien kan de paus er zelf wel om lachen9 Door Nell Westerlaken Even wordt het stil op vliegveld Beek. Waardig daalt de witte gedaante van de vliegtuigtrap. On deraan knielt Zijne Hei ligheid, buigt zich stram voorover en kust Neer- lands bodem. Als Karl Woytila zich vervolgens opricht en zijn blik laat gaan over de enorme me nigte die zich op het vliegveld heeft verza meld, barst het tumult los. Fanfares zetten in, de menigte begint te deinen en zover het oog reikt wordt er gezwaaid met de inmiddels bekende blauw-gele sjaals. Popie Jopie is gearriveerd. Op klompen. Op deze manier zouden de programma-makers van de VARA de aankomst van paus Johannes Paulus II vermoedelijk het liefst zien. Het succes van het optreden van de figuur Popie Jopie in de VARA-serie Pisa lag in de verwachting, volgens de perswoordvoerster van de omroep. „Natuurlijk wordt er doelbewust naar het pausbezoek toegewerkt. Dat is altijd de bedoeling ge weest van de serie en je ziet wat voor effect het heeft. We zijn in februari begonnen maar het heeft even geduurd voor het begon aan te slaan. Nu, bijna twee maanden na dato, zitten we volop in de actie." Het Popie Jopie-lied van het duo Spaan en Vermeegen staat al enige tijd in de top tien van de nationale hitpa rade. Daarnaast zijn er in de afgelopen weken al zo'n 10.000 Popie Jopie-sjaals verkocht. De vraag of het succes van de serie niet een beetje over z'n hoogtepunt heen zal ten tijde van het be zoek is niet aan de orde. „Spaan en Vermeegen heb- Popie Spaan enfiglio Vermeegen voor de popomobiel ben van meet af aan in het succes ervan geloofd." De actie loopt tot het pausbe zoek. Niet dat iedere sjaalbe- zitter de route van de Paus zal volgen, hoewel de VARA dat wel hoopt. „Prachtig toch? Iedereen op straat met zo'n das." Echte Paus-aan hangers zullen hun genegen heid waarschijnlijk toch op een andere manier kenbaar maken. De serieuze tegen standers van het pausbezoek zullen hun protest ook niet middels de sjaal en het lied uitdragen. Het ligt voor de hand dat ten tijde van het bezoek slechts hier en daar in het land de sj aals gesigna- leeerd zullen worden. Ge dragen door diegenen bij wie de 'gewone-man-pet' nog op de kapstok hangt. Volgens de VARA-woord- voerster heeft de actie vooral succes in, jazeker, katholiek Nederland. „Een verklaring? Misschien dat gelovige ka tholieken toch wel de inslag hebben dat je over alles ple zier moet kunnen maken." Woordvoerder Oudejans van het bisdom Breda heeft een andere verklaring voor de populariteit van Jopie. „Tuurlijk, hier in het Zuiden kennen ze de paus en zijn ze er veel meer mee bezig dan in de rest van het land." Het gegeven dat de God's afge zant wordt afgebeeld als een haringetende toerist die op klompen door Nederland fladdert, wordt niet als hei ligschennis of anti-papisme opgevat, volgens Oudejans. „Er wordt druk over ge praat, er wordt druk over gelachen en er wordt druk over gezegd dat het eigenlijk niet kan." Bestuurderen in de omge ving van Hilvarenbeek, waar 'Popie Jopie' onlangs een optreden ten beste gaf waren er overigens niet zo gelukkig mee. De organisa toren van het optreden én de Beekse Bergen, de plaats van het optreden, kregen echter nauwelijks negatieve reacties. „Het is ook niet zo zorgelijk", zegt Oudejans. „Godzijdank leven we in een vrij land en wie het op TV niet wil zien kijkt naar het andere net. Ik denk ook dat het Popie Jopie-effect niet negatief zal werken voor de Paus. Het zou me niet verba zen als deze paus er zelf om zou kunnen lachen. Hij schreef toen hij jong was zelf immers cabaretteksten." Ca baret-teksten? „Nou mis schien niet zo satirisch, lief desgedichten en dergelijke." Als je maar goed over drijft is het niet schadelijk voor de persoon lijkt men in brede kring te denken. Het is ook niet de opzet geweest om te kwetsen of om de essentie van het katholieke geloof aan te tasten, volgens de VARA. Daar laat men weten dat vooral de buitenlandse pers veel belangstelling heeft, in positieve zin, voor het verschijnsel Popie Jopie. De Nederlandse gave om te dollen met autoriteiten is voor de ons omringende lan den blijkbaar een uitzonder lijk verschijnsel. Hoewel de meningen in de katholieke kerk verdeeld zijn over Popie Jopie lijkt men het verschijnsel toch als een grap te kunnen zien. De meeste katholieken lijken er niet zoveel problemen mee te hebben als de pastoor van het Limburgse Holtum, die sprak van een 'kwalijke vorm van anti-papisme'. Verder niente problemen. v.d.M.: Hebt U al suksesjes geboekt met Uw kippetik proeven O'Mill: Niet bepaald. v.d.M.: Hoezo O'Mill: Nou, U weet dat ik op elke toets van het schrijfma chinetoetsenbord een mais korrel had gelegd en wachtte tot de kip die door het op pikken van de korrel ook een letter aansloeg, op het extra lange vel papier dat ik in de machine had. geschoven, een zinvol Nederlands woord typte. v.d.M.: Ja, en lukte dat niet O'Mill: Het vlotte niet zo. Na een jaar van dagelijks drie kippetik proeven van drie uur 's morgens, 's middags en 's avonds, had de kip niets zinvollers op papier gezet dan snertflop, tufzak, wop- sik, uiplgat, oespif ragbul, pisbef en pikmos die ik geen van alle terug vond in Van Dale. Aan het eind van dat jaar publiceerde ik mijn be vindingen in 'The Universal Experimenters' en kreeg een week later een interessante reactie van prof. Igor Wasje- gorekob uit Alma Ata. Het gebruik van een kip was af te raden, schreef hij, in ver band met het groot aantal kippen zonder kop in alle landen van de oude en nieu we wereld. Ik moest volgens hem twee dingen doen: a) het aantal korrels per toets verdubbelen en b) de kip vervangen door een haan. De haan die hij gebruikte in zijn laboratorium had na een week al Cobet Ira getypt. v.d.M.: Betekent dat iets in Rusland, dat kobet ira O'Mill: Nee, nee, misver stand. Dat zijn Kyrillische letters uit het Russische alfa bet. U moet de woorden uit spreken als: Sovjet (h) Oera v.d.M.: Verbluffend Hebt U inmiddels dat experiment Russische stijl ausprobiert 1 O'Mill: Uiteraard. v.d.M.: En heeft dat een zin vol Nederlands woord opge leverd O'Mill: Jawel. Direkt al bij de eerste proef sloeg de haan een zinvol Nederlands woord v.d.M.En wat was dat, als ik vragen mag O'Mill: Mafkees John O'Mill per persoon 28-daagse rondreis per bus, trein en vliegtuig Inlichtingen en boekingen ANVR „goeie reis'- reisburo's en reizenverkopende banken. m GOEDE REIZEN, LAGE PRIJZEN Heeft u ook zo genoten van de persiflage betreffende Z.H. de Paus Wat een hu mor. Wat een klasse. Wij ka tholieken, wij worden be handeld als tweede rangs burgers, wij moeten het ons laten welgevallen dat men de sport drijft met zaken die ons heilig zijn. Wij moeten het maar nemen dat men ons vernedert en beledigt. Als wij daar niet om kunnen lachen verwijt men ons ge brek aan humor. Wij moeten de beledigingen maar slik ken, en dat nog wel van een omroep waar een dominee aan het hoofd staat. Dat is zeker zijn bijdrage tot oecu menische samenwerking. Katholieken die lid zijn van de VARA, en zij die stem men op de PvdA zij weten nu waar hun vrienden zitten en wat zij van hen kunnen verwachten. Nu de cijfers van de politieke enquêtes steeds gunstiger worden stijgt de grofheid in hun op treden en laten zij hun ware gezicht zien. Walgelijk is het enige woord wat hier op past Putte M.G. Gerts Wat te doen met lastige huurders Aanpakken via dreigementen met huisuit zetting, aldus een bericht in De Stem van 21 maart 1985. Dat standpunt wordt dan in de schoenen geschoven van het NCIV, een landelijke vereniging van woningkor- poraties. Hier is sprake van een misverstand. Woning bouwverenigingen zijn er voor hun huurders. Die huurders hebben er in zeke re zin recht op om lastig te zijn, zeker als zij huurver hogingen vrezen als gevolg van woningverbeteringen waar ze niet op zitten te wachten. Het NCIV vindt dan ook dat zittende huur ders in dit soort gevallen niets moet worden opge drongen. Maar zoals de Duitsers zeggen: Jeder Kon- zekwenz führt zum Teufel. Er zijn (uitzonderings)ge- vallen, waarin juist tussen huurders onderling konflik- ten ontstaan. De overgrote meerderheid wil bijvoor beeld woningisolatie en een enkeling niet, terwijl het technisch niet mogelijk is één (flat)woning over te slaan. Als daar ondanks goed overleg niet uit te ko men is, is het dan acceptabel dat één of twee huurders hun wil kunnen opleggen aan de anderen Dat is het niet, mits de rechter heeft vastgesteld dat het om een redelijk plan gaat met zo min mogelijk woonlasten verhogingen, aldus de Hoge Raad. Daar is het NCIV het mee eens, juist omdat de verhuurder het aldus de huurders zo veel mogelijk naar de zin maakt. En zelfs in deze uitzonderingsgeval len geldt dat overleggen een beter middel is dan dreigen De Bilt Hans Smulders, beleidsmedewerker NCIV In uw bespreking van de ex positie 'Miserere' van Marie Bot in De Beyerd (De Stem 27 maart) wordt het groene licht gegeven aan marxisti sche opvattingen over het verschijnsel 'bedevaarten in de r.-k. kerk'. Het is weer eens een aanval op de kerk via de pers onder het mom van objectiviteit maar wél komt van katholieken-ha ters. Wat is er tegen het vol komen legale handelen van gelovigen die hun persoon lijk vrijheid gebruiken om hun geloof te beleven Is dit 'de wrede werkelijkheid van het rijke roomse leven De wrede werkelijkheid is dat velen in communistische landen worden verhinderd in hun geloofsuitingen Waarom wordt een kwart pagina gewijd aan een vol komen ten onrechte aanval op praktijken in de r.-k. kerk Elk fenomeen kan be streden worden als men deze negatief en éénzijdig belicht. Dat dit door de 'Waarheid' gebeurt is begrijpelijk maar met dit artikel te plaatsen geeft het dagblad 'De Stem' het groene licht aan de ha ters van de katholieke kerk. 'Het hele theater kan terecht gezien worden als machts wapen van het instituut kerk'. Is dit niet trappen te gen de toch al blauwe sche nen van de rooms-katholie- ken Het artikel haalt uitla tingen van de atheïst Marx aan in een poging zijn gelijk aan te geven. Over objecti viteit gesproken Het arti kel besluit: „Als zij de slachtoffers zijn geworden van geldschieters, belasting inspecteurs, advocaten, poli tieagenten, gemeentebestu ren, gaan ze niet meer ter bedevaart maar naar de psychiater Hiermee krijgt de hele gevestigde orde ook nog een trap na. Het klinkt bijna anarchistischVrij baan voor wie tegen mensen is die nog berouw willen to nen voor hun zonden. Zij worden in het artikel zonder meer 'masochisten' ge noemd. 'Wie iets wil begrij pen van de huidige Paus verdiepe zich in de bede vaarten'. Alsof de Paus, die pas 7 jaar aan het hoofd staat, het verschijnsel bede vaarten heeft uitgevonden, wat al bestaat zolang het christendom oud is. Het is fijn als abonnee van 'De Stem' zó gekrenkt te worden in wat mij het dierbaarst is. Het was weer eens een be wijs van het, de laatste tijd weer oplevende anti-papis me. Terneuzen H. Molenaar Aartsbisschop Simonis ver biedt dr. Tine Halkes te pra ten met de Paus namens de Unie van Katholieken Vrou wenorganisaties. Een be richt dat je aan de ene kant verbijsterd, maar aan de an dere kant ook weer niet ver rast. Onze kerkelijke 'machthebbers' zijn zo bang voor de mondige en geëman cipeerde vrouw in de kerk, dat zij niets beters meer we ten te verzinnen dan haar monddood te maken. Ze zou eens gelijk kunnen hebben Ik heb prof. Halkes in 1982 op de katholiekentag in Düsseldorf horen spreken; een manifestatie, die je van alles kan verwijten, behalve dat ze progressief is. Prof. Halkes heeft daar officieel duizenden vrouwen toege sproken, die haar betoog ademloos en herhaaldelijk van applaus onderbroken, enthousiast beluisterden. Men is daar kennelijk niet zo bang. Denkt bisschop Si monis c.s. werkelijk, dat die vrouwen, die nog met hart en ziel katholiek zijn, zich weer laten verlagen tot het niveau van uitsluitend ker ken schoonhouden, geld op halen en voor nakomelingen zorgen Kom nou 's Gravenmoer H. Paymans We wonen in een land waar zo dikwijls wordt geprotes teerd. En we leren nog steeds niet elkaar te respec teren. Bisschop Ter Schure wordt uitgescholden en be ledigd. En moet zelfs politie begeleiding worden gege ven. En waarom Wat heeft de pasgewijde bisschop mis daan Leef je eigen leven. De bisschop kan en mag niet anders. Maar laat ons waar dering hebben voor elkaar. Laat ieder in zijn waarde. Wat komt er van het katho liek geloof terecht als het steeds ruzie en tweedracht is. Ieder zijn eigen mening maar respekt en vrede met elkaar. Wij zijn allen Gods volk onderweg en verant woordelij k voor ons zelf. Prinsenbeek Mevrouw Maas Wat wordt er toch moeilijk gedaan met het komende pausbezoek En dan te we ten dat Oudenbosch, de oude Zouavenstad, met open ar men de Paus willen ontvan gen maar door tijdgebrek geen kans schijnen te krij gen. Nu deze en gene zich willen terugtrekken voor de geplande samenkomst met de Paus in Utrecht, waarom dan niet de hartewens van duizenden in Oudenbosch en tevens ook een welkome kans voor de Poolse oud strijders, met wie wij in West-Brabant toch zo'n diepe lotsverbondenheid voelen door de bevrijding, in vervulling te doen gaan Om met de woorden van uw medewerker Wim Koek te besluiten: Onze protestantse koningin Beatrix heeft bij haar recente bezoek aan de Paus aan haar dwarsliggen de, katholieke onderdanen laten zien hoe je met de Paus kunt omgaan zonder van je gelijk, je geloof, of je ponte- neur te vallen Oosterhout H. Hoegen Lekker Dier", zo noemt de buurvrouw me fJenAoe ook. Daarom geloofde ik op 1 april het tragische ver haal niet onder de koppen „Lekker Dier in actie tegen fokken van dikbillen" en „Ex tra malse biefstuk is een afwij king" naast mijn karig ontbijt lag. Juist, dacht ik, daar hebben we 'm. De voetangel, de be renklem, de valkuil. Ik trap er niet in. Moet je eens kijken zeg, wat een billen ze aan die koeien hebben getekend! Een koe met het kosmische achterwerk van een reus onder de bierbrouwe- rijpaarden. Kan natuurlijk nooit, zo'n enorme bil op the kleine kromme pootjes. Er zijn nog heel wat mensen ingelopen, die kunnen voorlopig zonder betraande ogen geen toumedos meer door de keel krijgen. Ach, hoe zwaar rust de last van dik- bil op ons geweten! De aprilmoppen vallen dit jaar samen met de duizelingen van de doorgebroken lente, maar ik was een gewaarschuwd man. Dat verhaal over de lotge vallen van de voormalige staatshengst Almé Z. heeft ook alle kenmerken van een april grap, hoewel het niet op 1 april in de krant stond. Een schitte rend verhaal voor mensen die Nico van Melo nog gekend hebben - waarschijnlijk het machtigste aller vaderpaarden - en zich mochten verheugen in de triomfen van Nico's brede nageslacht. Als ik het goed heb begrepen zou Almé Z. als staatshengst geen wereldhengst gebleken zijn. Als ambtenaar voldeed hij niet, maar, terug in de vrije sector blijkt hij zijn mannetje te kunnen staan. In het blad 'Hoefslag' staat hij tussen de contactadvertenties; zijn dekgeld is 2500 gulden. Ongelooflijk, hoeveel mensen bereid zijn daar in te stinken. Ja, ja, dikbillen en onvruchtba re wereldhengsten, die kwamen we net nog te kort. Ze moeten een beetje uitkijken met die aprilmoppen, want op die ma nier geloof je geen letter meer van wat er in de krant staat. Zoals de uitvinding van de ro botburger, die zes armen krijgt en die bestellingen opneemt, hamburgers braadt, geld wisselt en de tafels schoonmaakt. Het is een leuk stuk technologie. De robot zal een liedje zingen als de bestelling lang uitblijft en al te doorbakken of half gecre meerde hamburgers zullen door de robot ongevraagd worden weggegooid. Door die maffe aprilverhalen gaan flinke stuk- ken wetenschap en techniek de mist in, terwijl verhalen over de verplichtstelling van de Mar seillaise op de Franse scholen worden geloofd. Stel je voor, een verplicht Wilhelmus op on ze openbare scholen, of de ver plichte oefening van berouw u Door Bert van Velzen het katholieke onderwijs. De mensen zijn te goedgelovig. Vroeger had je trouwens een duidelijk type aprilmop, die voor iedereen zichtbaar als een zere vinger uit de krant om hoog stak. Een verhaal over een infragroene rakettenteller waar mee premier Lubbers precies kan nagaan hoeveel SS-20's er door de Sowjet Unie zijn uiige- zet. Vroeger hadden we gevoel voor die dingen. We zouden in de zure regen van Den Haag een bleke foto hebben ontwik- keld van de heer Winsemius tij dens de halve marathon van Palmzondag en je zou aan die prent heel goed hebben kunnen zien dat onze staatsecoloog niet de mooiste benen heeft van het kabinet. Nu proberen ze je in de ma ling te nemen met ingewikkelde stukken over Tamilprerrues, het opslaan van Noors gas in de le ge schatkamers van onze eigen Groningse gasvelden of de lan cering van het zwarte beeld scherm. Wat hebben we nou aan dit soort grappen. Het ech te nieuws wordt er verdacht door, zoals de plannen van de regering om - nu we de man voor 14.000 gulden in de schuld staan - belasting te gaan heffen op het zakgeld en de bijver diensten van kinderen. De op brengst van deze kleinverdie- nersbelasting zal worden aan gewend voor het herstel van schade door vandalisme, een postje van 100 tot 150 miljoen per jaar. Wanbetalers kunnen hun agressie kwijt door op za terdagmiddagen bij de politie met mokers oude ijskasten en autowrakken tot gruis te slaan. Juist, geef het lekkere dier maar een mokertje. beta rente vast af- rentepercentages lings gedurende sluit- wijze provi- met gemeente zonder gemeente siein garantie garantie opgave werke opgave werke bank lijk bank lijk Annuïteiten- hypotheken A.B.N. M/A 1 jr. 1.5 7,7 8,15 7,9 8,36 M/A 3 jr. 1.5 8,3 8,80 8,5 9,02 M/A 5 jr. 1,5 8,6 9,13 8,8 9,35 Plushypotheek M/A 7 jr. 1.5 8,8 9,35 9,0 9,57 Amro bank M/A var. 1,5 7,6 8,04 7,8 8,25 M/A 2 jr. 1,5 8,2 8,69 8,4 8,91 M/A 5 jr. 1,5 8,6 9.13 8,8 9,35 M/A 7 jr. 1,5 8,8 9,35 9,0 9,57 Centrale M/A 2 jr. 1 7,8 8,20 8,0 8,41 Volksbank M/A 5 jr. 1 8,3 8,74 8,5 8,96 Direktbank/ M/A 1 jr. 1 7,6 7,98 7,8 8,20 NCB bank M/A 3 jr. 1 8,0 8,41 8,2 8,63 M/A 5 jr. 1 8,4 8,85 8,6 9,07 Grenswissel- M/A 1 jr. 1 7,7 8,09 7,9 8,31 kantoren/CDK M/A 5 jr. 1 8,4 8,85 8,5 8,96 HJ/A 1 jr. 1 7,9 8,17 8,1 8,38 HJ/A 5 jr. 1 8.6 8,90 8,7 9,01 Hypotheekf. M/A 5 jr 1,25 8,4 8,98 8,4 8,98 Noord-Br M/A 10 jr. 1,25 8,6 9,20 8,6 9,20 gemeenten M/A 15 jr. 1,25 8,8 9,41 8,8 9,41 M/A 30 jr. 1.25 9.1 9,74 9,1 9,74 M/A renterust 1,5 8,4 9,01 8,4 9,01 Van Lanschot/ M/V var. 1,5 7,5 8,10 7,7 8,22 Woon- opstart M/V var. 1,5 -.-- 7,25 7,73 fonds M/V 1 jr. 1,5 7,8 8,43 7,9 8,44 Holland* M/V 2 jr. 1,5 8,0 8,65 8,1 8,66 M/V 5 jr. 1,5 8,4 9,09 8,6 9,22 comfort M/V max 10 jr 1,5 8,3 8,98 8,5 9,11 NMB M/A 1 jr. 1,5 7,7 8,15 7,9 8,36 M/A 3 jr. 1,5 8,3 8.80 8,5 9,r M/A 5 jr. 1,5 8,6 9,13 8,8 9,„. keuzehyp. M/A 7 jr. 1,5 8,8 9,35 9,0 9,57 Postgiro en M/A 2 jr. 1 7,9 8,31 8,1 8,52 Rijkspost M/A 5 jr. 1 8,4 8,85 8,6 9,07 spaarbank M/A 7 jr. 1 8,6 9,07 8,8 9,28 RABO (adv.) M/A var 1,25 7,9 8,34 8,1 8,53 M/A 3 jr. 1,25 8,3 8,77 8,5 8,99 9,21 M/A 5 jr. 1,25 8,5 8,99 8,7 M/A stabiel 1,25 8,6 9,10 8,8 9,32 HJ/A var. 1.25 8,1 8,40 8,3 8,61 HJ/A 3 jr. 1,25 8,5 8,83 8,7 9,04 HJ/A 5 jr. 1,25 8,7 9,04 8,9 9,25 HJ/A stabiel 1,25 8,8 9,14 9,0 9,35 RABO (hypo) M/A 3 jr. 1,5 8,3 8,80 8,5 9,02 M/A 5 jr. 1,5 8,5 9,02 8,7 9,24 HJ/A 3 jr. 1,5 8,5 8,85 8,7 9,06 HJ/A 5 jr. 1,5 8,7 9,60 8,9 9,28 Verenigde M/A Vz jr. 1 7,9 8,31 8,1 8,52 spaarbank M/A 3 jr. 1 8,1 8,52 8,3 8,74 M/A 5 jr. 1 8,4 8,85 8,6 9,07 M/A ideaalr. 1 8,3 8,74 8,5 8,96 Westl. Utr. st. M/V 2 jr. 1,5 8,1 8,76 8,3 I 8,98 standaard M/V 5/9 jr. 1,5 8,7 9,43 8,9 9,65 standaard M/V 10/15 jr. 1,5 8,8 9,54 9,0 9,76 no-risk M/V 5 jr. 1,5 op aanvr. op aanvr. interim M/V 1 jr. 1,5 8,0 8,65 8,0 8.65 1e kw 85 budg. M/V var. 1,5 8,2 8,63 8,2 8,63 Leven- hypotheken Centr. Beheer M/A 5/10/- 8,3 8,62 8,3 8.62 15/20 jr. Levensverz. KW/A 5/10 jr. 8,4 8,67 aangesl.bij NVL M/A 5/10 jr. 8,3 8,62 8,3 8,62 uit Van onze correspondent BONN - Meet de Duitse justitie met [Wee maten? Die Laag dringt zich op L afsluiting van het hroces tegen de RAF- erroristen Christian £lar en Brigitte ,tohnhaupt. De rechtbank in Stuttgart- ttanimheim veroordeelde Bar en Mohnhaupt tot vijf maal levenslang plus elk nog ens vijftien jaar gevangenis- tj-af. Deze vonnissen staan in Ichril contrast met de bestraf- ng van nazi-misdadigers in Ie bondsrepubliek. 1 Temeer omdat in de terro- jistenprocessen, net als in veel lazi-processen, niet precies vat hot mo I ker Ari blo pul Bu var Ba: hui ge\ we mo I rijt lan oor voc WOl vaa ren licl no| doe Ma var vui 5HERAN/BAGDAD/KOE- ÏIT (AFP/RTR/AP) - Een jraanse delegatie onder lei- jing van onderminister van iuitenlandse zaken Hossein [azempour Ardebili is in [oskou. De Iraakse leider saddam Hoessein heeft intus- cn opgeroepen tot een vreed- rme beëindiging van de ruim jrier jaar durende oorlog met ran. De Iraanse delegatie zal in loskou praten over de uit breiding van de bilaterale be- rekkingen op politiek, econo- risch en technisch gebied, zo leidde het persbureau IRNA. De Iraniërs willen ook pra- en over een reactivering van :n in 1974 ingestelde geza- ïenlijke economische com- ïissie. Maar deze functioneert iauwelijks nog sinds de isla- ritische revolutie van 1979. De betrekkingen tussen de ivjet Unie en Iran staan op :n laag pitje. Niet alleen is de ivjet Unie de belangrijkste lapenleverancier van Irak, laar ook de arrestatie van de topstukken van de communis- ische Tudeh-partij en de uit rijzing van 18 Sovjetdiploma- in in mei 1983 hebben een rare hypotheek op de be- rekkingen tussen Moskou en Teheran gelegd. Het bezoek van de Iraanse lelegatie aan de Sovjet Unie fomt een week na besprekin- ger vai mi: ker So' ner Dii nië ger gat Ira aar aar op teg dat Ho lek bij gen star nee kur aar doe no| gel brr. I Hot zeg twe vel mi] er ver Hij kaa res; var ner Van Lanschot/ met gemeentegarantie Woonfonds Holland Woonfonds Holland zonder gemeentegarantie Van Lanschot M/A maandbetaling achteraf HJ/A halfjaarbetaling achteraf M/V maandbetaling vooraf KW/A kwartaalbetaling achteraf Dit meldt de Conference Board, öanse economische researchorgar Kn vrijdag verschenen rapport. De vs, Frankrijk, Canada en Ita °bter, ofschoon de jongste cijfers »Lmoe<ien dat de grootste niet-cor ne industrielanden in de wereld g: rijven vertonen. ^pan blijft de groep aanvoeren m de index van 9% op jaarbasis. Dr ex ls bedoeld om de toekomstige bedrijvigheid te voorspellen. samengesteld uit variabeler al bouwvergunningen, de orderp ranflpMlUlano staat aan het hoofd Rbuunt>medisc^ team dat zaterdag feetikam .sel naar de vluchtelin- De Pen 'n Somalië vertrekt. !taari(jeis van het uit acht leden be Irenzp6 ,team van 'Artsen zonder 'akter n. ^eeft een spoedeisend ka- 'itvin'j,9 De Milliano. „Maandag ver ofen we de eerste berichten chten al'en van cholera. Die be- Wmi Z1ïn dinsdag door het Hoge uliSsarioo+ Tri Eeti 'Ssanaat voor de Vluchtelin- s staat i 5 zei hij Aanvankelijk was flans „Van enkele honderden doden; pijn" at vast dat er al 1.750 doden 1 i ZO 7

de Stem | 1985 | | pagina 4