m De monstrueuze schaduw van Josef Mengele over zijn geboortestad Günzburg -diversen ANDELSREGISTES Dl Of5 iÜ orn's rAN DUIVEN ^ERDAG 6 APRIL 1985 W4 W' tij zijn de Ewings van Günzburg. Ze zijn succesvol, rijk en ereburger van de stad. Naar Karl Mengele is een straat genoemd, naar Ruth Mengele een kleuterschool. Landbouwmachine- fabriek Mengele met 1300 werknemers is verreweg de grootste werkgever in het Beierse stadje. En de schutterij klopt nooit vergeefs bij de familie aan voor een nieuw vaandel. De idylle van het rustige stadje met zijn rijke weldoeners zou compleet zijn als de Mengeles niet het leven hadden geschonken aan een duivelsjong, aan dr. Josef Mengele, de beul van Auschwitz en 's werelds meest gezochte oorlogsmisdadiger. „Josef Mengele", zo erkent de sociaaldemocratische burgemeester dr. Rudolf Köppler, „werpt een monstrueuze schaduw over deze stad." Braaf Huilend Fantoom Oom Jozef Documenten Reputatie A55 gekeurde auto's: '79-'80 5850,- 4750,- 8500,- 5750,- 5250,- 5750,- 5250,- 9500,- 5850,- 9950,- 7250,- 2500,- 80 10.250,- 4950,- 6500,- 4250,- 6250,- 4750,- 4250,- 6950,- 3000,- ngen, tel. 19340, vrijdag- NTE URG juders van Oostburg laren, houders of ver licht zijn, zorg te dra- :t uitvliegen in het tijd- 1985 tot en met zater- de duiven voor 9.00 rgestaan. or jonge duiven. Van i ontheffing verleend in wedstrijdvluchten, tevoren zijn aange- andant der Rijkspolitie iders voornoemd, nternationaal binnenscheepvaart Oostburg, Markt 15. Cafébedrijf^ eskens, Ghistelkerke 529. Expe isserijbedrijf. ndreef 57. Cafébedrijf (kantine) t, Oostburg, Zuidzandsestraai biologisch geteeld voedsel l"1 .Idekade 20. Grh. en klh. in °nt' ibehoren. ,riws. ongenummerd. Patates-tri kade 25. Cafébedrijf. hii 122. Het vervaardigen en besc de markt. 40. Broodjeszaak. jke, Koninginnestraat 17- Ve Drie maal Josef Mengele: de eer ste foto is ongedateerd, de tweede is uit 1960, de derde uit 1973. - FOTO'S AHCHIEF DE STEM Door onze correspondent Gerard Kessels GÜNZBURG - Veertig jaar na de oorlog berooft 'de Engel des Doods' veel van zijn vroe gere slachtoffers nog van hun nachtrust. „Er zou geen betere manier zijn om de veertigste verjaardag van de Duitse ca pitulatie te gedenken dan Jo sef Mengele voor zijn rechters te brengen", zegt Simon Wie- senthal van het Joodse Docu- mentatie-Centrum in Wenen. Wiesenthal is er van over tuigd dat Mengele nog leeft, waarschijnlijk in Paraguay. De dokter, die vriendelijk glimlachend in Auschwitz de meest afschuwelijke experi menten doorvoerde, is nu 74 jaar. Günzburg in Beieren, een mooi stadje van 19.000 inwoners, op de plek waar de Günz in de Donau stroomt. Een oude stadspoort, een fraaie markt. Vriendelijke mensen. Ten minste, totdat in het gesprek de naam Mengele valt. Dan klappen ze dicht, willen er niet lastig mee worden ge vallen. De Günzburgers hebben niet veel op met journalisten, die verve lende vragen stellen. Terwijl de naam Mengele overal ter wereld synoniem is met sadisme, gruwelen en foltering, heeft hij hier een zeer positieve klank. In Günzburg staat de naam Mengele voor werk en welvaart, voor een goede en rijke familie. De fabriek van de Mengeles, Europa's grootste producent van landbouwaanhangers, staat er al 120 jaar. De misdaden van het zwarte schaap uit de familie hebben de Men geles niet tot paria's gemaakt. Ze hebben hoogstens de neiging ver sterkt de familie en ook Josef tegen over de vijandige buitenwacht in be scherming te nemen. Zo vertellen oudere Günzburgers voor Ameri kaanse televisie-camera's dat zij zich nog zeer wel 'de goede dokter' herin neren, die actief was voor het Rode Kruis in Günzburg en veel sociaal werk deed. Een plaatselijk dichter, de 60-jarige gymnasium-leraar Josef Baumeister, neemt het anno 1985 duidelijk voor de oorlogsmisdadiger op. Troostend dicht Baumeister dat Luther al riep: „Steek de synagoge in brand". Vrije- tijdsdichter Baumeister steekt de sa dist van Auschwitz een hart onder de Machtige Het familie-graf van de Mengele's in Günzburg. Jozef Mengele zal hier nooit worden bijgezet, zegt burgemeester Köppler. „Alleen inwoners van de stad mogen op ons kerkhof worden begraven." familie laat kampbeul niet vallen In januari van dit jaar, precies veertig jaar na de bevrijding van Auschwitz door de Russen, demonstreerden de vroegere Auschitz-gevangenen Tuviah Friedmann en Joseph Alster voor de Mengele-fabriek in Günzburg. Ze pro testeerden tegen mogelijke betalingen van het familie-bedrijf aan de kampbeul. riem: „Veel heb je al die jaren moeten lijden, zonder Heimat, helemaal al leen. Maar de tijd heelt wonden: De Heimat gooit naar jou geen steen". Zo denkt beslist niet iedereen er over in Günzburg. Maar degenen die de daden van 'der Doktor' afschuwe lijk en een schande voor de stad vin den, passen er wel voor op hun mond al te ver open te doen. Daarvoor is de macht van de familie te groot en de druk op de mensen om braaf in de pas te blijven lopen en het eigen nest niet te bevuilen te sterk. Geluiden van af schuw vallen dan ook nauwelijks op te tekenen. „Het komt er op neer", zegt de serveerster in het Spatenhaus op de markt na enig doorvragen, „dat de hele stad Mengele dekt." Journalist Hermann Abmayr is ge boortige Günzburger en kent de stad op zijn duimpje. Abmayr die tegen woordig zijn brood in Stuttgart ver dient: „Veel invloedrijke Günzbur gers, voorop de familie, hebben Jozef Mengele altijd in bescherming geno men en nu hebben ze van zijn misda den in Auschwitz een taboe gemaakt. Niemand van het personeel van de fabriek waagt het om iets over de fa milie zeggen. Ik heb met de voorzitter van de ondernemingsraad willen praten, maar hij wilde niet. En dat terwijl ik toch uit Günzburg kom en de mensen mij kennen." Jerusalem, februari 1985. In de zaal van Jad Vaschem, de gedenkplaats voor de zes miljoen vermoorde joden, wordt het eerste Mengele-tribunaal gehouden. Terwijl de toehoorders in doodse stilte luisteren, halen 29 getui gen pijnlijke herinneringen op aan hun kwelgeest van Auschwitz. Hor tend en stotend, huilend soms. Ze ver tellen hoe Mengele zwangere vrou wen de foetus uit het lijf sneed, hoe hij zuur gooide op de ogen van zijn slachtoffer, hoe hij ze een hartinjectie gaf of ze naar de gaskamers stuurde als hij klaar was met zijn experimen ten. „Hij bond mij de borsten af", ver telt een vrouw, „zodat ik mijn baby niet kon voeden. Hij wilde zien hoe lang het kind zonder voeding in leven bleef". Een man, vanachter een voor hang omdat hij zich schaamt: „Ik werd bestraald met röntgenstralen tot mijn onderlijf zwart was. Later haalde hij bij mij een teelbal weg". Een ander: „Hij spoot een vloeistof in mijn keel om vergroeingen te stimu leren". Zijn spreekkamer in Auschwitz had Mengele 'versierd' met honder den vastgeprikte ogen van zijn slachtoffers. Dagelijks was hij op het treinperron te vinden om mensen voor de gaskamers te selecteren en proefkonijnen te zoeken voor zijn gruwelijke experimenten. En steeds droeg de jonge arts van goede huize zijn elegante witte handschoenen. Vooral kinderen en tweelingen wer den zijn slachtoffers. Op een dag ont dekte hij op het perron van Ausch witz Hongaarse dwerg-tweelingen. „Daar heb ik voor twintig jaar werk", juichte hij. De kamparts wilde een 'arisch ras' van blauwogige Herren- menschen kweken en „de strijd tus sen de twee intelligentste volken, de joden en de Duitsers", ten gunste van zijn landgenoten beslissen. Veertig jaar na de oorlog is Josef Mengele een fantoom geworden. De man, die verantwoordelijk geacht wordt voor de moord op 400.000 Joden, zou nu eens hier dan weer daar ge zien zijn. De Israëlische geheime dienst, de Mossad, wilde hem in 1959 in Zuid-Amerika tegelijkertijd op pakken met Adolf Eichmann, de ma nager van Hitiers industrieel opge zette moord op de Joden. Maar Men gele, die een zevende zintuig voor ge vaar schijnt te bezitten, wist op het laatste moment te ontkomen. In de eerste jaren na de oorlog werd hij nog een paar keer in de om geving van Günzburg gezien. In 1947 zou hij in Wenen korte tijd door het Amerikaanse leger gevangen zijn ge houden, maar weer vrij zijn gelaten. Toen zijn vader Karl in 1959 stierf zou hij met valse baard en zonnebril de begrafenis in Günzburg hebben bij gewoond. Ondanks de vermomming zou iedereen zou hem herkend heb ben, behalve de politie, zo wil het ge rucht. Officier van Justitie Klein in Frankfurt die het onderzoek naar de verblijfplaats van de kamparts leidt, gelooft er echter niets van dat Men gele bij de ter aarde bestelling van zijn vader was. Ook burgemeester Köppler wijst het verhaal als een fa beltje van de hand. „Bij de begrafenis waren rechercheurs. Er werd toen al volop naar Mengele gezocht. Boven dien was er een krans, die volgens mij van de kamparts afkomstig was. Er stond op 'Gruss aus der Ferne' (Groet uit de verte)". Nu wordt de oude man gejaagd als nooit tevoren. De justitiële apparaten in de Verenigde Staten en Duitsland draaien op volle toeren. Wie de tip geeft die tot de aanhouding van de beul leidt, heeft de bestbetaalde goede daad uit de geschiedenis gedaan. Eén miljoen mark van de justitie in Frankfurt en omgerekend zes miljoen mark van Amerikaanse instellingen en kranten. „Zelfs voor de aanhou ding van Al Capone is nooit zoveel uitgeloofd", zegt Köppler. De landbouwmaschine-fabriek in Günzburg wordt anno 1985 geleid door Dieter Mengele (34) en Karl- Heinz Mengele (40). Voor beiden is de kampbeul 'oom Jozef'. Dieter is de zoon van Jozefs broer Alois en Karl- Heinz de zoon van Jozefs' tweede broer Karl. Voor Karl-Heinz is de Auschwitz-arts tevens zijn stiefva der, want na de dood van zijn vader hertrouwde zijn moeder Martha in 1958 in Uruguay met Josef Mengele. Het huwelijk, Jozefs tweede, werd gearrangeerd door Alois Mengele, di recteur van de fabriek en de grote re gelaar in de familie. Tot zijn dood in de jaren zestig had Alois nauw kon- takt met de oorlogsmisdadiger. Daar is de justitie van overtuigd. Herhaal de malen verklaarde Alois dat hij niet kon geloven dat 'Beppo', de koosnaam van Jozef, „in staat was tot de gruwe lijke dingen die over hem verteld werden". Voor de sociaaldemocratische SPD in Beieren staat vast dat Josef jaren- lang financiëel vanuit Günzburg on dersteund is. Het wordt zelfs niet uit gesloten geacht dat Mengele tot op de dag van vandaag nog mede-eigenaar is van de onderneming, die goed is voor een omzet van zo'n 250 miljoen per jaar. Feit is in elk geval dat de ge vluchte oorlogsmisdadiger altijd re delijk bij kas heeft gezeten. In het mi litaire sperrgebied in de moerassen van Paraguay, waar hij zich volgens nazi-jager Wiesenthal ophoudt, wordt hij volgens berichten voortdu rend bewaakt door vier revolverhel den. Een lijfwacht die hem al jaren vergezelt. De SPD heeft een uitgebreid on derzoek verlangd naar de bezitsver houdingen bij de fabriek en naar mo gelijke betalingen vanuit Günzburg aan de oorlogsmisdadiger. Een deel van de winsten zou worden overge boekt op een Zwitserse rekening van de oorlogsmisdadiger. Journalist Ab- mayr: „De berichten dat er betalin gen naar Josef Mengele gaan, zitten veel werknemers niet lekker. Ze wil len niet voor de kamparts werken. Maar naar buiten toe zullen ze er niets over loslaten." Karl-Heinz Mengele ontkent ten stelligste dat er via via geld naar oom Jozef vloeit. „Wij betalen niets", zo heeft hij een plaatselijke krant laten weten. In dezelfde krant verklaart de jonge Mengele „dat Auschwitz be staan heeft en dat er verschrikkelijke dingen zijn gebeurd". Maar zijn oom neemt hij in bescherming. Officiële documenten over de misdaden van Jozef Mengele zijn dun gezaaid, zo beweert hij. Bovendien zijn er ook ge tuigenissen van Auschwitz-gevange- nen die Mengele's activiteiten in „een heel ander licht laten zien." Karl- Heinz Mengele: „Ik geloof daarom niet dat alles waar is wat over Jozef Mengele verteld wordt". Jarenlang hebben de Mengeles be weerd dat de kamparts dood is, maar dat wordt door vrijwel niemand ge loofd. Burgemeester Köppler: „Deze situatie met al de toeloop van journa listen naar Günzburg is voor de fami lie niet prettig. Als de kamparts in derdaad dood zou zijn, dan zou de fa milie zeker met bewijzen voor de dag komen, want dan waren ze van alle ellende af". De sleutel tot de opsporing van Mengele ligt in Günzburg en omge ving, meent de Duitse justitie. „Als iemand wat weet, dan zit hij hier", zegt officier van justitie Klein. Bij Autenried vlak onder Günzburg heb ben Kleins rechercheurs inmiddels een huisje gevonden dat van '45 tot '49 door Mengele's eerste vrouw werd gehuurd. Mogelijkerwijze heeft de kampbeul zich daar een tijd lang op gehouden. Om de muur van zwijg zaamheid rond de Mengele's te door breken plaatste Klein een pagina grote advertentie in een plaatselijke krant, waarin de bevolking werd op geroepen met informaties over de kamparts voor de dag te komen. Maar ondanks de miljoenenbeloning heeft de advertentie tot nu toe niet één reactie opgeleverd. Terwijl de familie Mengele zich af schermt en blijft weigeren zich dui delijk van de kampbeul te distancië- ren, vecht Köppler voor de reputatie van zijn stad. Hij verzet zich tegen het beeld van Günzburg als een burcht van onverbeterlijke oude na zi's. „Josef Mengele heeft in 1930, hij was toen 19 jaar, de stad verlaten. Daarna is hij nog maar een enkele keer hier geweest. Duitsland heeft re den tot collectieve schaamte over al les wat er in de oorlog gebeurd is, maar collectieve schuld wijzen wij af. Wij wijzen het ook af dat Günzburg een bijzondere last moet dragen om dat Josef Mengele hier geboren is. De last van de oorlog moeten alle Duit sers dragen". De uit Berlijn afkomstige sociaal democraat (49) is een geliefd burge meester in het door Franz Jozef Strauss' christendemocratische CSU gedomineerde gebied. Köppler, die Günzburg al vijftien jaar regeert, werd de laatste keer herkozen met meer dan 95 procent van de stemmen. Van nazi-sympathieën kan hij moei lijk verdacht worden. Zijn vader werd in de laatste maanden van de oorlog standrechterlijk door de nazi's doodgeschoten omdat hij twijfels had geuit over de Duitse eindoverwin ning. Achter Köpplers zetel hangt een te kening van een rivierenlandschap in de nevel. Daaronder de Engelse tekst: „Only those who are invisible can do the impossible" (Alleen zij die on zichtbaar zijn, kunnen het onmogen- lijke doen). Veertig jaar na de oorlog heeft die spreuk voor Köppler en zijn stad een beklemmende betekenis ge kregen. Een onzichtbaar man, ergens in de moerassen van Paraguay, werpt een monstrueuze schaduw over Günzburg. Een schaduw die met de dag langer wordt. Totdat Jozef Men gele voor zijn rechters staat, of dood is.

de Stem | 1985 | | pagina 25