CKER D e kleine Zeeuws-Vlaamse gemeente Aardenburg is de laatste jaren constant geteisterd door 'affaires'. De bekendste is die rond de handel en wandel van (inmiddels ex-)burgemeester W. lockefeer, maar de meest bizarre is ongetwijfeld de carillon-kwestie. De feiten op een rijtje: Hoe Aardenburg in 1979 een prachtig klokkenspel ter waarde van enkele miljoenen cadeau kreeg, het vorig jaar op bevel van de rechter weer terug moest geven en aan de hele zaak ook nog eens minstens anderhalve ton gemeenschapsgeld is kwijtgeraakt. WffKtND FRIESE VECHTJAS (90) TROEFT AARDENBURG AF Cadeau Volgzaam Malaise Van Rie Omwenteling Proces Nieuw geschil W2 er een plaat heb ge- |k aan een come-back maken met ij delheid. omdat de boekingen log steeds doorlopen. Ik Ide zoveelste keer 'Papa Inan' spelen, maar ook V Ik heb de ambitie om lat bereiken. Als je een niets maakt, dan is het |ving jou niet meer voor hoort er eigenlijk niet je hits scoort, word je et dat spel meespelen. Idie dat doen spelen ook In geen romanticus: wat en ik een boer. Ik ga et mijn vrouw uit eten I. Toch bestaat mijn pu peels uit vrouwen. Die iets in mijkunnen zich mijn teksten. Maar ik kreeft, ik ben trouw Jn vrouw van een artiest |even, ook mijn vrouw". zo rustig met je praat nkele last van stotteren, van nature nerveus. Dus feite niet, ik hakkel over Ik uit me op die ma- ok flink kwaad worden, art nooit lang. Het moet i even uit". Imen met Harry Geerts len Belgische BV, opge- pt Troy. Dat deden we om markt beter te kunnen lar daarmee zijn we niet |in de boter gevallen. Het Belgische platenmaat- pan Nederland afhanke- 1 daar heb ik al Jack de _3V. We werken daar ook Igen label, Oui-Oui. Het is precies hetzelfde, maar dan: „Heb ik weer ver laken, maar ik leer het hals draagt Jack de Nijs sieraad met daarop een -gische tekens. „Ik doe aan Jvertelt De Nijs. „Toen ik luctions werkte gebruikte I voorspellen of iets een luj of niet. Ik wist het altijd jn en toen scoorde ik ook laar mijn leermeester zei fltisme niet mocht gebrut- in materiële winst om .deed ik dus ook niet meer I het meteen ook allemaa ZATERDAG 6 APRIL 1985 W3 De lijdensweg van een carillon Door Co Meertens l Er zat één foutje in het plan- I netje dat burgemeester Willy Lockefeer van Aardenburg 1 had uitgedacht. Die hoogbe- jaarde Fries uit Drachten wil- de maar niet dood gaan. Ster- ker nog, de oude man had door dat-ie belazerd werd en vocht terug. Processen voeren had hij tenslotte heel z'n leven 1 gedaan en de meeste nog ge- wonnen ook. Pieter de Boer was 88 toen hij de handschoen opnam. Twee jaar later, toen de kruitdampen waren opge- trokken, bleek hij op alle fronten te hebben gezege- vierd. De inzet van dit alles: een carillon. Niet zomaar het zoveelste klokken- spelletje, maar een echte beiaard van 1 49 bronzen klokken, de grootste met een doorsnee van bijna twee meter. Totale waarde: een paar miljoen gul- den. Dat carillon is niet enkel een mu- ziekinstrument, maar tevens een mo- nument ter nagedachtenis aan de j 45.000 doden, invaliden en chronisch zieken onder de gemobiliseerde Ne- derlandse militairen tijdens de Eerste Wereldoorlog. Pieter de Boer -zelf in j die tijd onder de wapenen- heeft van j 1919 tot 1975 strijd geleverd om al de- ze slachtoffers of hun nabestaanden j aan een levenslang pensioen te hel- j pen. Geen eenvoudige klus, want tot j aan de jaren zestig toe ontbreekt j daartoe de politieke wil bij het parle- ment. Toch lukt het de Fries om voor meer dan 10.000 direct betrokkenen een pensioen in de wacht te slepen. In 1966 wordt de stichting 'Ons Na- i tionaal Monument' opgericht, die on- j der voorzitterschap van Pieter de Boer het beheer gaat voeren over het j carillon (dat kon worden gegoten uit j de opbrengst van de vele giften). Van de 49 klokken zijn er 33 voorzien van beeltenissen van politici, schrijvers, geestelijken en de vele anderen die zich voor de zaak van de mobilisatie- j slachtoffers hebben ingezet. De grote klok draagt de beeltenis van koningin Wilhelmina. Samen met twaalf bronzen ge- I denkplaten en een groot aantal ande re attributen moet dit carillon, vol gens Pieter de Boer, gezien worden j als 'het grootste nationale monument in Nederland'. Pogingen om dit op te richten in zijn woonplaats Drachten komen echter niet van de grond. Inmiddels is het 1978 geworden en komt De Boer in contact met de in Aardenburg neergestreken Schelte van Jelgerhuis, een man die in Zee land bekendheid kreeg door zijn veel al originele plannen op vrijwel elk denkbaar gebied. Hij heeft uiteraard ook een oplossing voor het carillon- probleem van De Boer: „Geef het ca deau aan de gemeente Aardenburg, zodat die het kan oprichten in het dorp Eede, waar koningin Wilhelmi na begin maart 1945 na vijf jaar oor log weer voor het eerst Nederlands grondgebied betrad. Een unieke plaats voor het tenslotte toch ook aan Wilhelmina opgedragen monument". De Fries is direct enthousiast even als het Aardenburgse gemeentebe stuur dat door Van Jelgerhuis wordt gepolst. Op 23 mei 1978 tekenen Pieter de Boer en burgemeester Lockefeer de overdrachts-acte, die later nog zo'n belangrijke rol zal spelen. Voor het symbolische bedrag van één gul den mag Aardenburg zich eigenaar noemen van een uniek carillon. Vanaf dit allereerste begin is er al sprake van een scheiding der geesten. Bij Pieter de Boer staat de monu ment-functie voorop en daarom heeft hij in de overdrachts-acte duidelijk de zinsnede laten opnemen dat 'het carillon, daaronder begrepen boeken, brochures, propagandaplaten en ge schriften, het archief en de bronzen platen allemaal opnieuw op een door het publiek te bezichtigen plaats in de gemeente Aardenburg zal worden op gesteld'. Een passage van cruciaal be lang, zoals al spoedig zal blijken. Het Aardenburgse college van B en W heeft echter heel andere plannen en is enkel geïnteresseerd in het klok kenspel als muzikaal prestige-object. Zal het niet het grootste carillon van heel Zeeland zijn? Al drie dagen na de ondertekening van de acte blijkt dat het gemeentebestuur niet van plan is zich aan de overeenkomst te houden. Er gaat dan een brief uit aan het ministerie van WVC, waarin het voornemen wordt gemeld het carillon op te hangen in de toren van de plaat selijke St. Baafskerk. Geen 'door het Het carillon zwijgt nog steeds. publiek te bezichtigen plaats' dus, zo als De Boer uitdrukkelijk heeft be dongen. Lockefeer, niet gehinderd door zijn twee volgzame wethouders, heeft zich voorgenomen dat het carillon vanuit de monumentale St. Baafstoren z'n klanken over Aardenburg dient te strooien. Maar in het voorstel aan de gemeenteraad wordt nog gesproken over 'het in gezamenlijk overleg (met Pieter de Boer dus, C.M.) aanwijzen' van de plaats. In juni 1979 arriveert het klokken spel met toebehoren in Aardenburg en blijft de dan 84-jarige De Boer in Drachten in gespannen afwachting achter wanneer het monument als kroon op zijn levenswerk zal worden opgericht. „Gouden bergen heeft Loc kefeer me beloofd, maar niets maakte hij waar", zal hij later in een inter view verklaren. „Hij zou zelfs na mijn dood en crematie m'n urn naast het carillon zetten, zei-ie". Wanneer de klokken eenmaal in Aardenburg zijn gearriveerd wordt het echter stil. Maar in het geheim gaan B en W verder met hun plannen, die haaks staan op de afspraken met De Boer. Daarbij duiken al spoedig problemen op. Ophanging van het ca rillon in de St. Baafstoren gaat de ge meente zeker 150.000 gulden kosten en dat geld is simpelweg niet voorhan den. Het wordt mei 1981, Pieter de Boer heeft zijn 86e verjaardag gevierd en begint ongeduldig te worden. In een brief aan B en W wijst hij beleefd op z'n hoge leeftijd en doet een dringen de oproep niet langer te talmen, 'want ik zou nog graag bij de ingebruikne ming aanwezig zijn'. In een tweede brief, een maand later, wordt z'n toon bezwerend:„Ik wil dit nog graag meemaken. Laat dit toch geen drama voor mij worden". Maar de bejaarde Fries krijgt niet eens meer antwoord. Pas bijna een vol jaar later -De Boer blijkt sterk, hij is nu al 87- laat Aardenburg weer eens wat van zich horen. Een nietszeggend briefje van Lockefeer, waarin hij meedeelt dat er nog steeds aan de zaak gewerkt wordt. „Maar het grote probleem is dat er minder inkomsten zijn als ge volg van de economische malaise", zo heet het nu. De Boer is woedend. Had Lockefeer hem niet zelf bezworen dat Aarden burg geld genoeg had voor deze ope ratie? Samen met zijn even strijdbare vrouw duikt hij enkele weken later tot onverwacht op in het Aarden burgse gemeentehuis. Daar breekt de paniek even goed los. Lockefeer laat vanuit zijn kamer weten in een be langrijke bespreking te zitten die niet onderbroken kan worden. „Dan wachten we wel", besluit het echt paar en neemt resoluut plaats op een bank in de hal. Twee uur duurt het, dan kan de burgemeester hen ont vangen. Het is geen aangenaam gesprek. De Boer spuit zijn gal over de drie jaar wachten en verwijt de burgemeester dat deze enkel uit is op vertraging. „U denkt dat zo'n oude man binnenkort wel dood zal gaan en dan kunt u doen met het carillon wat u wilt", voegt hij Lockefeer toe. En z'n bijna 30 jaar jongere (tweede) vrouw Sibbina: „Als dat spel niet binnen drie maanden recht staat stappen we naar de rech ter". Het onderhoud is afgelopen. De De Boer's verlaten het gemeentehuis en stappen in hun auto. Juist op dat mo ment komt Lockefeer hen achterop. foto archief de stem Pieter de Boer (links) en burgemeester Lockefeer schudden elkaar de hand (juni, 1979), de operatie-carillon kan beginnen. - foto archief de stem Hij kijkt recht voor zich uit en pas seert zonder groeten. Dan stapt een nieuw figuur het verhaal binnen. Het is het Aarden burgse raadslid Herman van Rie, die als éénmansfractie z'n privé-partijtje Arbeidersbelangen vertegenwoor digt. Hij loopt sinds zijn intrede in de raad (1978) dikwijls uit de pas met zijn gezagsgetrouwe collega's. In een brief aan B en W laat hij weten dat er in drie jaar tijd nog geen enkele se rieuze poging is ondernomen om het Aardenburgse deel van de met De Boer gesloten overeenkomst uit te voeren. Hij lanceert het voorstel om het carillon neer te zetten samen met een op te richten Vredesmonument, een plan van -hoe kan het anders- de ideeënrijke Schelte van Jelgerhuis. Samen met de brief van Van Rie arriveert ook een schrijven van Pie ter de Boer op het gemeentehuis, met daarin de bevestiging dat hij inder daad naar de rechter stapt, wanneer de beiaard niet binnen drie maanden recht staat. Het gevolg is een voorstel aan de raad om het principe-besluit te nemen het carillon op te hangen in de St. Baafstoren. „Een financieel voorstel volgt spoedig", belooft Loc kefeer een aarzelend instemmende raad. De Boer schrikt wanneer hij van het raadsbesluit hoort. Met hem is geen enkel overleg gevoerd, zoals in de acte toch uitdrukkelijk was be paald. En ophanging in de toren bete kent voor hem simpelweg vernieti ging van de monument-functie. De maat is vol en in een brief aan de Aardenburgse gemeenteraad kondigt hij aan het carillon via de rechter te rug te zullen vorderen. B en W van Aardenburg gaat rus tig aan de brief voorbij en stellen de raad voor alvast ruim 76.000 uit te trekken voor restauratie van de beiaard. Daarna zou nog een krediet gevraagd worden voor ophanging in de toren. Van Rie stemt tegen. Twee andere potentiële tegenstanders (de oppositie groeit) zijn afwezig. Bang dat De Boer het proces door zal zetten en Aardenburg het carillon moet te ruggeven, dringt Van Rie er bij de Fries op aan de zaak nog even aan te zien. „Want in september treedt een nieuwe raad aan en wellicht ook nieuwe wethouders. Dan verandert de zaak misschien". Tevens adviseert hij De Boer bij Gedeputeerde Staten van Zeeland bezwaar aan te tekenen tegen het raadsbesluit 76 mille op ta fel te leggen voor de restauratie. Van Rie heeft goed gegokt. De raadsverkiezingen van 1982 veroorza ken in Aardenburg een politieke om wenteling. Een min of meer progres sieve coalitie verovert een kleine meerderheid en mag tevens twee wethouders leveren: de dissidente CDA-er René van de Wijnckel en WD-er Jan de Ridder. De ruzies bin nen B en W en gemeenteraad zijn niet van de lucht en het rumoer begint steeds vaker de krant te halen. Pas eind januari 1983 -Pieter de Boer heeft net z'n 88ste veij aardag gevierd- wordt de carillon-affaire weer actueel. Gedeputeerde Staten delen Aardenburg mee het raadsbe sluit over de 76 mille niet goed te kun nen keuren. Reden: eerst moeten alle andere kosten die voortvloeien uit een ophanging in de St. Baafstoren worden berekend, zodat kan worden beoordeeld of de totale post 'wel past in een sluitende gemeentebegroting'. Met andere woorden: Of er wel spra ke is van een verantwoord financieel beleid. Weer terug naar af dus. De pro gressieve coalitie wil nu echt haast maken met de zaak, maar heeft geen meerderheid meer in de raad. Dissi dente CDA-wethouder Van de Wijnc kel is teruggekeerd in de schoot van zijn fractie en is daarmee van politiek overhemd gewisseld. De Lockeferia- nen zijn weer terug aan de macht en daarmee ook de vertragings-tactiek met betrekking tot het carillon. In april -bijna vijf jaar na onderte kening van de overdrachts-acte- is zegt Pieter de Boer Aardenburg de wacht aan en eist z'n schenking terug. „Ik voel me in hoge mate bedrogen door uw college, dat steeds heeft voorgesteld dat de gemeente wel geld had voor oprichting, terwijl achteraf blijkt dat dit niet het geval is", schrijft hij aan B en W. Die reageren een dag later met een perverklaring, waarin onomwonden wordt gesteld: „Het carillon behoort toe aan de ge meente Aardenburg en schenker Pie ter de Boer kan er niet langer rechten op laten gelden". Binnen dat college van B en W is Jan de Ridder, na de overstap van Van de Wijnckel, nog de enig overge bleven tegenstander van het carillon- beleid van Lockefeer. In een laatste poging om tot een verzoening te ko men reist hij op eigen iniatief naar Drachten. De Boer laat zich nog een maal vermurwen om af te zien van een proces, maar z'n voorwaarden zijn duidelijk. De Aardenburgse raad moet in zijn eerstvolgende vergade ring verklaren dat het carillon nooit in de St. Baafstoren zal worden opge hangen, maar dat daarentegen bin nen twee maanden zal zijn begonnen met de opbouw als monument, com pleet met klokkenstoel, voetstuk en bijbehorende bronzen herdenkings platen. Mocht de gemeente voor dit doel te weinig geld hebben, dan is de Fries zelfs bereid financieel bij te springen. De missie naar Drachten zal De Ridder zijn wethouderskop kosten. Gedirigeerd door de burgemeester stort de Lockeferiaanse raadsmeer- derheid zich op de politiek nog naïeve WD-er en zegt het vertrouwen in hem op. De reden is ver gezocht. Om dat De Ridder met De Boer had on derhandeld op eigen initiatief en zon der mandaat van B en W zou hij bin nen dit college 'volledig disfunctione ren'. Over het met De Boer bereikte resultaat wordt niet eens gepraat. Enkele weken later, tijdens een extra vergadering, wordt Jan de Ridder daadwerkelijk als wethouder wegge stemd. Met de kleinst mogelijke meerderheid van één stem. Pieter de Boer handelt nu snel. En kele dagen later staat de deurwaar der op de stoep van de Aardenburgse burgemeesterswoning om de heer des huizes een dagvaarding te overhandi gen. Voor de president van de Mid delburgse rechtbank zal De Boer ont binding van de carillon-overeen komst eisen. De steeds troebeler wordende Aar denburgse dorpspolitiek -die door de vele rellen inmiddels de niet zo wel willende aandacht heeft gekregen van de Zeeuwse commissaris der ko ningin en diens directe chef, minister Rietkerk van binnenlandse zaken- is er oorzaak van dat burgemeester Lockefeer niet bepaald zit te wachten op een proces, dat zeker veel publici teit zal krijgen. Zijn reactie is dan ook impulsief. De raad krijgt het voorstel het carillon maar terug te geven. Daar trapt De Boer niet meer in. De beiaard moet niet alleen terug, maar ook op kosten van Aardenburg worden vervoerd en terug opgesteld in de staat waarin de geheel zich be vond toen het vier jaar eerder aan Aardenburg werd overgedragen. En hij handhaaft z'n gerechtelijke proce dure, die in november voor de Mid delburgse rechtbank dient. Op 8 februari 1984 -De Boer is net 89 geworden- volgt de uitspraak, waarin Aardenburg wordt opgedra gen de eisen van de Fries in te willi gen. De financiële consequenties zijn voor de kleine gemeente beduidend. Die grap kan wel eens een ton of meer gaan kosten. Zo traag als Lockefeer de eerste jaren met de carillon-zaak is omgesprongen, zo snel reageert hij nu. Plotseling is alles mogelijk, krijgt Pieter de Boer te horen. Hij hoeft maar te zeggen waar hij het carillon in Aardenburg wil hebben en het zal daar verrijzen, volledig volgens zijn opvattingen. Als hij maar af wil zien van het rechterlijk vonnis. Maar de Fries houdt voet bij stuk en op begin maart wordt het carillon en toebehoren in bij De Boer aan huis afgeleverd, alwaar het later in de tuin dient te worden opgericht. Tra nen schieten de hoogbejaarde in de ogen, wanneer hij ziet in wat voor staat de kroon op zijn levenswerk wordt terugbezorgd. „Het is om te huilen", verklaart hij even later, hak kelend van emotie, via de telefoon aan deze krant. „Dit tart werkelijk elke beschrijving". Het is inderdaad droevig gesteld met de manier waarop Aardenburg al die jaren voor het klokkenspel heeft gezorgd. De 49 klokken zelf zijn nog in redelijke conditie en zitten enkel onder een dikke laag stof. Maar het bijbehorende ijzeren frame, speciaal op maat geconstrueerd om de 10.000 kilo zware klokken te kunnen korsen blijkt volledig verroest, evenals veel ander ijzerwerk. De onderdelen heb ben bijna vijf jaar lang buiten voor een gemeentelijke opslagplaats tus sen een hoop rommel in weer en wind gelegen. Zijn daar gewoon neerge gooid, omdat het gemeentebestuur er van uit was gegaan dat de klokken toch zouden worden opgehangen in de toren. En daarvoor waren frame, klokkenstoel en andere onderdelen van het monument nu eenmaal niet nodig. Aardenburg moet nu de rest van het vonnis uitvoeren en vraagt offer tes op bij drie gespecialiseerde bedrij - ven. Bij de twee eerste komen bedra gen uit de bus tussen de 1,2 en 1,5 ton Zeer opvallend is echter dat het derde bedrijf, de Koninklijke Eijsbouts BV uit het Brabantse Asten, het karwei voor 58.000 gulden denkt te kunnen klaren. Dit bedrijf krijgt dan ook de order, maar wanneer men in Drach ten aan de slag wil, weigert Pieter de Boer toegang tot zijn terrein. Reden volgens de Fries kan er voor 60 mille alleen maar 'knoeiwerk' geleverc worden. Via zijn advocaat laat hi; Aardenburg weten 'niet overrompelc te willen worden met een wijze var uitvoering, die vele vragen opwerp: omtrent de deugdelijkheid'. Bij nadere bestudering van de of fertes komt aan het licht waarorr Eijsbouts zo goedkoop voor de dag kan komen. De andere bedrijven heb ben een flinke post opgevoerd vooi het zandstralen van de verroeste klokkenstoel, omdat die methode de garantie biedt dat de roest niet meei terugkomt. Een belangrijk gegeven daar anders na verloop van tijd dit frame het zal begeven en de tonner zware klokken naar beneden storten Aardenburg wil het gespecialiseerde ontroestings-karwei zelf doen. Dooi twee ambtenaren met een paar staal- borstels. De heroprichting dreigt in een im passe te geraken, maar begin juni spant De Boer een nieuw rechtsge ding aan tegen Aardenburg. Hij eist nu ontroesting via zandstralen en de aanstelling van een onafhankelijke deskundige, die toezicht moet houder op de opbouw en eindoplevering van het carillon en bij eventuele nieuwe geschillen bevoegd is bindende uit spraken te doen. En opnieuw stelt de rechter de Fries in het gelijk en kijkt Aardenburg tegen een steeds maai oplopende kostenpost aan. „Minstens enkele tonnen", wordt nu al gefluis terd. Als onafhankelijke deskundige wordt de Nederlandse Klokkenspel Vereniging aangetrokken, maai voordat deze met bindende adviezen ter tafel is kunnen komen, neemt De Boer plotseling een onverwacht ini tiatief. In februari 1985 wordt bekend dat Willy Lockefeer -na door Riet kerk voor het blok te zijn gezet- ont slag neemt als burgemeester en dat is voor de Fries aanleiding met een minnelijke schikking op de proppen te komen. Aardenburg kan beide rechterlijke vonnissen afkopen voor 85.000 gulden. Eind maart, tijdens de eerste vergadering zonder Lockefeer gaat de Aardenburgse raad daai unaniem mee akkoord. En daarmee is deze onfrisse zaak achter de rug. Aardenburg zit zonder carillon, maar is aan heel de affaire tot nu 158.000 gulden kwijtgeraakt. Bijna de helft van dit bedrag als af koopsom, de rest is opgegaan aan proces- en en andere kosten. En of het daarbij blijft is nog maar de vraag. Want Pieter de Boer heeft intussen alweer van zich laten horen. Het ca rillon blijkt niet in complete staat door Aardenburg te zijn afgeleverd. Dus of de gemeente de ontbrekende onderdelen maar na wil leveren of vergoeden.

de Stem | 1985 | | pagina 23