OMSINGELD Door de kiene deur naar de vrijheid BEWEGINGSARME KIP 1T1M VAN ZEELAND STILLE RUGGEN "pxee etui de ScAooféae ZATERDAG 6 APRIL 1985 Leve de Vlaamse taal Het mannelijke westen Zeeuwse Babbels Een stilte PAGINA ZEELAND Wie heeft de Beste Babbel? p.c. kerkdiensten r.k. kerkdiensten vis ieder durp van geen betekenis: Desdijk, Den Bos, Desnis, aai Desdijk ook ne polisieman, ne veldwachter, ne zekere van Kazan. Wa tee zonen vent nen elen dag Jao, wie 't weet, die't zeggen mag! Wa d'op da gerneenten'uis zitten plakken of in 'n stammenee a gau nen borrel pakken. Nou wierdaor nogal wa gestropt en de jaogers aaien 's bij den burger aongeklopt: da ta gedonder maor 's klaor most zijn; daorzat zo goed as niks meer, nog geen kernijn. De veldachter moster maor 's achteraon, daor wastij voor want zo kost't nie langer gaon. IJ moster maor 's op uit nen nacht of twee, drie! Alleen vaneigen: meer polisie waster op Desdijk nie. Den derden nacht al was't raok! 't Waw ellendonker, maor ij was zeker van zijn zaok. Den lichtbak zagt'ij en nen vent d'r dichtenbij: „Die stek'k inzijn kloten! Die is voor mij"! Deur 'n droge duif kost ij 'r makkeluk kommen. Da zijn pak wa vuil wier kost'm niet bommen. Ad alles meeliep kreeg tie vent botskes zijn vet, en 't veldwachterken bleef int vervolg inzijn bed. Maor dichterbij zag tij nog nen anderen staon! Kerdju! Ze waoren mee zijn tweejen, wa nou gedaon Ze praotegen mee makaor, miljar, 't waoren d'r wel drie, nee vier! Allenig kreeg tij die vast nie! Aaien z'm gezien? Ze gingen op 'n oopken staon. Gingen ze weg? Dan nou toeslaon! „Alt polisie, waopes neer, anden omhoog en snel! Ge zij d'omsingeld mannen; 't is uit mee ulder spel!,,! „Veldwachter, zij je gij 't, zij'alleen? Nie scheten eh"? „Jao vaneigen! Nee, ik schit nie agge doe wat'k ulder zee,,! „Atta waor is veldwachter: wa deenkte ier dan van? Loop'm mannen' 'k geloof nie dattij alleen omsingel'n kan"! DE BRUG, het 'kommuni- katieblad' van de rijkspoli tie, district Middelburg, biedt af en toe wel eens lees voer dat ook voor niet-inge- wijden in het politiewereldje interessant is. Zo ook in de laatste uitga ve van het blad, waarin twee agenten -in een overi gens afschuwelijk proces- verbaal-jargon- verslag doen van een aanhouding van een Belgische automo bilist, die in het avondlijk duister met een defecte kop lamp reed. Omdat de man geen reservelamp bij zich had om het euvel te verhel pen, werd hij -tot zijn ver rassing en woede- op de bon geslingerd. Tot zover een berichtje dat deze rubriek zeker niet zou hebben gehaald, ware het niet dat de Belg later per brief zijn grieven spuide over alles wat hem zo onte recht zou zijn aangedaan. Tenminste, dat gokken we maar, want u moet zelf maar proberen uit te maken wat de man precies bedoelt. Hieronder volgt de letterlij ke inhoud van de brief: Gehaegte Heeren, Op 14 Desember reet ik met mijn wagen op de Hal- sterseweg er reet mij een po- lisiwagen voorbij die Boven op zijn stop deet Branden eerst begreep ik de Bedoeling niet ik Ben dan Heel stil gaan rijden Want hep het nog niet gezien in België paar 100m Verder hep ik dan gestopt er bleek dat mijn Krijslicht niet Branden ik ben Vriendelijk geweest en gezecht dat daar in België geen bekuering werd voor gegeefen. aan de grens werd ik nog een verwiticht, en ook in Morstel heb ik de raad ge kregen een Briefje te schrijf- fen Want 50 gulden tog te veel voor mijn Hiev pession van 12.800 per maand ik kom 35 jaar naar Holland vissen, schrijf mij of ik moet Beta len. Met Hoohtachting. ER KOMEN geen openbare toiletten voor mannen en vrouwen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit is een van de treurige con clusies die staan te lezen in de collegestandpunten van de gemeenten Oostburg, Aardenburg en Sluis. De standpunten zijn een ant woord op voorstellen in het regionaal emancipatieplan. Na lezing van het rapport blijkt dat de gemeentebestu ren in de regio nog niet echt veel oog hebben voor de vrouwen. Aardenburg blijkt een ty pisch mannenbolwerk te zijn. Het dagelijks bestuur van deze plaats wil geen vergaderingen houden op een tijdstip dat huisvrouwen niet meer aan het koken, af wassen of stofzuigen zijn. Aardenburg wil zelfs nog niet de mogelijkheid van een kinderopvang bij de verga dering bekijken. Oostburg en Sluis hebben wel oog voor die huishoudelijke proble men. Vaderschapsverlof blijkt voor alle drie de gemeente besturen toch wel moeilijk te liggen. Oostburg denkt daar nog het positiefst maar wil niet verder gaan dan de gelukkige vader de moge lijkheid bieden onbetaald verlof te nemen. Sluis schuift het probleem door naar Den Haag en Aarden burg gaat wederom niet ac- coord. Wethouder van Helden wil volgens het rapport wel 'discriminerende vragen' stellen aan solliciterende vrouwen. Bij zijn Aarden- burgse college Van de Wijnckel hangt dat van de aard van de vacature af. Het dagelijks bestuur van Oostburg twijfelt aan het nut van 'het stimuleren van wedstrijdsport voor vrou wen'. De andere twee ge meenten denken daar posi tiever over. Ze zijn er blijk baar van overtuigd dat vrouwen graag sporten en dat willen ze dan ook stimu leren. DIE TUSSENDEUR in het Terneuzense politiebureau, daar moeten ze toch fluks wat aan gaan doen. Zo niet, dat gaat binnen de kortste keren elke ingeslotene aan de haal. De deur tussen de hal van het bureau en het innerlijk van dit gebouw kan namelijk enkel van binnenuit worden ge opend. Dit betekent dus dat men vanuit de hal niet zomaar het cellengedeelte kan binnen stappen. Op die manier wor den ongenode gasten buiten gehouden. Maar sinds vorige week lopen duidelijk wel genode gasten er rustig door naar buiten. Een 19-jarige Terneuzenaar, in gesloten op verdenking van diverse onrechtmatigheden, kreeg op een avond toestemming zijn cel even te verlaten om het toilet te bezoeken, vlak bij die zo kien uitgedachte deur. De jongen kende het geheim blijkbaar, rukte de deur open, sprintte hal en buitendeur door en rende duister Ter- neuzen in. Drie man sterk ging Hermandad in de achtervol ging. Even leken ze het te halen en voelde de vluchteling al een grabbelende hand zijn kleding beroeren. Hij schakelde dan ook over op een hogere versnelling, daarmee de 'cops' het nakijken gevend. Sindsdien is van de jongen niets meer vernomen. Bij de dagelijkse contacten met de pers werd door de Ter neuzense politie van deze ontsnapping geen melding ge maakt. „Tja, het is natuurlijk niet bepaald reclame voor ons", aldus inspecteur Vermaire enigszins zuur, toen we hem deze week de ons ter ore gekomen ontsnapping voorlegden. Want politiemannen zijn ook maar mensen: Successen wor den met veel tromgeroffel gepresenteerd, flaters onder het tapijt geveegd. eindredactie: Jan Jansen en Frank Deij „U BENT net als een kip. U krabt steeds naar u zelf terug". Even later. „U bent een bewe- gingsarm figuur". Beide opmerkingen waren te horen tijdens de vergadering van de Oostburgse raadscom missie voor financiën. De meeste commissie vergaderingen zijn saaie bijeenkomsten. De vergadering van de raadscommissie in Oost burg vormt hier echter de uitzondering op de regel. Vaak lijkt het meer een bijeenkomst van een groep stamgasten dan van het elkaar naar het politieke leven staande raadsleden. Dat wil echter niet zeggen dat er geen beslui ten worden genomen. Het komt regelmatig voor dat tijdens een bijeenkomst de politieke messen worden geslepen en harde standpun ten boven tafel komen. Aan de orde waren deze keer de sportvoor- zieningen in de gemeente. Raadslid I. de Hul- lu (D T) was het niet zo eens met de beleid van wethouder J. Thomaes. Hij vroeg meer aandacht voor de recreanten in zijn stemge- bied. Hij voerde aan dat in bepaalde delen van de gemeente veel minder sportvoorzie- ningen zijn dan in de kern Oostburg. Tho maes antwoordde hierop dat Oostburg niet voor niets de kern van de gemeente is, waar op De Hullu zijn uitspraak over de krabben de kip deed. Vervolgens kwam het sportterrein in Zuidzande aan de orde. Die plaats heeft lange tijd geen voetbalveldje gehad. Nu heeft de gemeente besloten om de plaatselijke voet ballers toch een terreintje te geven, maar een kleedlokaal ontbreekt nog steeds. Een raadslid wees de wethouder op de mo gelijkheid om een oud kleedlokaal te verhui zen naar Zuidzande. De bewindsman waar schuwde echter voor de hoge kosten en zei dat er op een paar honderd meter van het toekomstige voetbalveldje nog een lege school staat. „Ze kunnen zich daar wel ver kleden, en dan lopen ze dat stukje maar naar het veld. Dat maakt voor die gasten toch niets uit. Als ze eenmaal bezig zijn dan lopen ze duizenden meters". „Ja, ja hier spreekt een bewegingsarm figuur", aldus het raadslid. Vervolgens gingen de commissieleden weer vrolijk verder met het behandelen van de andere punten. Iedereen wilde zo snel mo gelijk klaar zijn want het is gebruikelijk om na afloop nog wat na te blijven, onder het ge not van een glaasje. Dit maal had de wethou der voor een plaatselijke kruidenbitter ge zorgd. Een uur na het sluiten van de vergade ring ging het nog steeds vrolijk toe, daar in het Oostburgse gemeentehuis. UIT HET emancipatieplan voor West Zeeuwsch-Vlaanderen. De man, door de bril van Harmen Houtman. Het aantal vrouwen wat zijn liefde telt? Wat maakt een man een man, De snelheid die hij halen kan? Wat maakt een man een held. Wat maakt een man een 'stuk', Het aantal pilsje op zijn kruk? Wat maakt een man zo stoer, Zijn verhalen over 'liefdesvoer'? Wat maakt een man zo sterk, Zijn hoge positie op zijn werk? Wat maakt een man een mens, Zijn nooit geuite stille wens? Eerst een Rechter in het college, nu ook nog een oud-politie man op een race-fiets. Kan het in Hulst nog gezagsgetrou wer? Als Jacobs het nou niet laat afweten, zoals onlangs Pierre Cnoops, dan heeft Hulst er volgend jaar in ieder geval een buutrednerbij. Die nieuwe school is een smalle basis voor het rk onderwijs in Axel. Veertig jaar later.... Toerist weet Zeeland weer te vinden. Raadslid Oostburg wil huis van bewaring. 'Le grand prison' naar een idee van de Volkspartij-voor Vrijheidsberoving en Detentie. Vrij naar oud-raadslid E. van Assche van Sas van Gent, op gedaan tijdens het nostalgisch onderonsje van de ouwetjes: 'VUT op z'n Bels: pre-pensionering'. Grondoorlogje in Terneuzen. Benieuwd welke Stadhouder zegeviert. Het kan natuurlijk ook aan ons liggen, maar zulke koppen - op een pagina- geven toch te denken: 'College Oostburg wil sloop scholen'. En: 'Oostburg wil vuiloverslag en destructie- huisje'. Je moet het puin toch ergens kwijt.. Dat Oostburg ook nog een goed brandweerjaar had, laten we dan nog maar buiten beschouwing. Uiteindelijk willen we de boel niet opstoken. Straks zijn die oud ijzerhandelaren natuurlijk wel aange wezen op een uitkering.. 'Aanpakken mest kost boeren anderhalf miljard'. Tja, da's tegenwoordig de prijs van vuile handen. Echte werkloosheid: een werkloze werklozenprojectleider. Dow: een soepele baas voor ouderen. De vrouwen-actie sloeg dus duidelijk niet in bij de politie. Het waakvlammetje deed het toch nog bij die Vaillant. Journaliste: 'sta me bij' WALCHEREN Middelburg - H. Petrus en Pap Lombardstr. zat. 19 u. zona. W Kerkcentrum De Hoeksteen, zenburglaan, zond. 11.30 u. Vlissingen: Paauwenburg. W centrum Open Hof, A. Got zond. 11 en 19 u. Lieve Vrou» kerk, Singel: zat. 19 en zond.9J Souburg - Martinuskerk, zo»1 Domburg- Willibrordus!^" zond. 8.45 u. OOST-ZEEUWSCH-VLAANDt- REN Clinge - H. Hendrikus, zat zond. 8.30 en 10 u. 1fl! Hulst - H. Willibrordus. zat w zond. 9.30 en 11.30 u. Graauw - Maria ten Heme nine. zat. 19 u. zond. 9 u. St, Jansteen - H. Johannes a per. zat. 19 u. zond. 10 u. Boschkapelle - H. Petrus en lus. zat. 17 u. en zond. 11.30 a Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie 19 u. zond. 8 en 10 u. t Hengstdijk - H. Catharina. u. en zond. 9.00 u. Heikant - H. Theresia. zat zond. 10 u. 11C Kloosterzande - H. Martmus 18.30 u. zond. 9 en 10.30 u. Koewacht - H. H. PhilipP^f' cobus. zat. 19 u. zond. 8.30 en Lamswaarde - H. Cornells, u. zond. 10 u. 171 Nieuw-Namen - H. Jozef, za zond. 10.30 u. Ossenisse - H. Willibrordus. u. zond. 10.30 u. p n!\ Stoppeldijk - H. Gerulphes u. zond. 8 en 10 u. t 15 Sluiskil - St. Antonius. zaï- zond. 11 u. .0iia Terhole - H. Gerardus Maje» 19 u. zond. 8 en 10 u. te Axel - H. Gregorius de 23 u, zond. 11 en 17 u. ,aji Philippine - O. L. Vr. Hemel» zat. 17 u. zond. 9.30 u. lï8j Sas van Gent - Maria Hem zat. 19 u. zond. 9 en 11 u. Zandstraat - H. Pastoor Terneuzen - H. WiUibro^ niteitskerk). zat. 19 u. zorV 10.30 u. Verrezen Christus-1 t.m. zat. 19 u. zond. 9.30 en Jj( Hoek - H. Kruiskerk. Zuiddorpe - H. Maria Hem* zat. 21 u. zond. 9.45 T6 Terneuzen (Goede Herderkerkil u. ds. H.v. Rijn (HA). Middelburg (Doopsgezinde hj 10 u. ds. D. Versteeg. Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. Versteeg, zondag 7 april HERVORMDE KERKDIENST Aardenburg: 10.30 u. ds. H. Valt Axel: 10 u. ds. H.v.d. Berg. Biervliet: 9.30 u. ds. Meeuse. Breskens: 9.30 u. ds. M. van (HA). Cadzand: 9.30 u. ds. H. Stratihg Groede: 9.30 u. ds. Otte. 11 u iL dienst. Hoek: 10 u. ds. W.v. Meeuwen Hoofdplaat: 11 u. ds. M.v. Manor Hontenisse: 10.30 u. ds. R. Hartd Hulst: 9 u. ds. R. Hartog. Nieuwvliet: 9.30 u. dhr. D.v.Es Oostburg: 10 u. ds. P. Peenstra' Retranchement: 11 u. ds. C. Balk Schoondijke: 9.30 u. ds. P. Page] St. Anna ter Muiden: dienst Sluis. St. Kruis: 9.30 u. ds. H. Valk, Sluis: 9.30 u. ds. C. Balk. Sluiskil: 10 u. ds. I. Spiering. Terneuzen (Goede Herderin 10.30 u. ds. D. Koelman. 19 u, Rietveld. (Opstandingskerk) ij u. ds. E. Rietveld. (Grote Kerk u. ds. C. Hoogendoorn. Waterlandkerkje: 11 u. ds. Otte IJzendijke: 11 u. ds. Meeuse, Zaamslag: 9 u. ds. D. Koelman Zuidzande: 11 u. dhr.v.Es. GEREFORMEERDE KERKnin STEN Axel: 10 u. dhr. J.v.Leerdam.i; dhr. J. Klein. Hoek: 10 en 15 u. dhr. D. de Best Terneuzen (Noordstraatkerli 10.30 u. ds. J. Jurjens. (Opsta: dingskerk): 9 u. ds. J. Jurjens, 17 ds. M. Voet. Zaamslag: 10 u. ds. M. Voet. 15 ds. J. Juijens. Aardenburg: 10.45 u. dhr. W.Kn denier. Breskens: 9.30 u. ds. M.v. Manea u. kand. M. Lorier. Oostburg: 9.30 u. ds. J. Ytsma. Schoondijke: 9.30 en 14.30 u, óh Jorritsma. GEREFORMEERDE jm (VRIJGEMAAKT) Axel: 10en 15 u. ds. J. Borgdorff Hoek: 10 en 15 u. ds. J. Verkade Terneuzen: 10 en 15 u. ds. C. Mew Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. A Kr zinga. CHRISTELIJK GEREFORMEE1 DE KERK Zaamslag: 10 en 15 u. ds, L.v Meij. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen (gebouw De Kandeia; van Cantfortstr.): 10 u. dhr. Gom swaard. 19.30 u. dhr. van Nes. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. ds. J. Kli derman. LEGER DES HEILS Terneuzen: (Gebouw Donze l serstr.): 9.30 u. bidstond. 10 u. hei gingssamenkomst. 17 u. verk singssamenkomst. NOORD-ZUID-BEVELAND Goes - Parochie Maria Magdaieni zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 u. Zierikzee - H. Willebrord, M lenstr. 62, zat. 9 u. zond. 11 u. Hansweert - O. L. Vrouw Ontr vlekte Ontvangenis, zat. 17 u, 11 u. Maria-oord, zat. 10.30 u, Lewedorp - H. Eligius, zat. 19 zond. 10.30 u. Rilland-Bath.- H. Jozef, ofwel om 19 u. ofwel zond. om 9.30 u, de 14 dagen). Yerseke - H. Anna: ofwel zat 19i ofwel zond. 9.30 u. (Om de 14 dage:» Ovezande - O. L. Vrouw Hem vaart, zat. 19 u. zond. 9.30 u, WEST-ZEEUWSCH-VLAANDE REN Aardenburg - Maria Hemelvar zat. 19 u., zond. 8 en 10 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onb vlekt Ontvangen, zat. 19 u. zond, u. Breskens - H. Barbara, zat 17 zond. 10 u. Tot 7 aug. elke woe, 19 u. Eede - H. Maria Hemelvaart 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. zona u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat 17 zond. 9 u. Oostburg - H. Eligius. zat 19 zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apost zond. 9.45 u. Slijkplaat - Maria Sterre der zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaai zat. 19 u. zond. 10,30. Huize maus. zond. 11.15 u. Sluis - H. Johannes de Doper. 19 u. zond. 8 en 10 u. WAAROM zouden wij altijd zelf het hoogste woord moeten hebben? Menig lezer heeft wellicht meer en betere babbels dan de hele Stern-redactie bij elkaar. En daar zijn we be nieuwd naar. Zet dus uw licht niet onder de korenmaat en stuur 'm in. Voor een scherp pennetje heeft de redactie een degelijke Stem-Parker over. Iedere week tenminste een, voor wie zijn naam wil geven aan de Beste Babbel. Liever anoniem? Dat kan ook. Tips zijn altijd welkom, maar wie ondertekent met N.N. valt -Babbel in de krant of niet- uiteraard niet in de prijzen. We verwachten uw snedige inzendingen -op een brief kaart, steeds uiterlijk op donderdag- op dit adres: Redactie Zeeland Rond, Nieuwstraat 9, 4531 CV, Terneuzen. Graag even vermelden: Beste Babbel. Succes, Babbelaars! DAAR HADDEN ze een heet hangijzer te pakken, de rechercheurs. Steunfraude in de vorm van illegale schroothandel. Dan blijkt waarom ze wel eens voor 'stillen' doorgaan. Zeker als ze een zaak met zoveel haken en ogen in onderzoek hebben, laten ze hun ware gezicht liever niet zien en keren ze de immer nieuwsgierige persfotograaf demonstratief de rug toe. - foto erik ossewaarde

de Stem | 1985 | | pagina 20