UITBLAZEN 'Geen voortzetting kabinetsbeleid' Strijd in Duitse Regering over SDI even. Winst voor de vrede, verlies voor Reagan? AKZO EN Milieu bewust VAN DEN TOORN (CDA) HOUDT VAST AAN ANDERE KOERS PAASANTIEKBEURS SCHOUWBURG TILBURG PESTEMCOMM Hoogtijdag ACHTERGROND PAGINA 2 Invloed Bij bosjes Monstrum VERKIEZINGEN IN EL SALVADOR: Misrekening Loyaal Pilsje Verontruste CNV'ers ook niet bij EVP WIM KOCK ZURE Regen Eigen Schuld. Een mens die bij de tijd wil blijven en z'n verantwoordelijkhe den wil dragen krijgt wat te verstouwen vandaag de dag. Sommige zaken roe pen ongeoorloofde vragen op. Voorbeeld: de over heid probeert ons met alle mo derne publiciteitsmiddelen een schuldcomplex aan te praten met betrekking tot de zure re gen. Denk maar aan het altijd weer ontroerende beeld van een moeder met haar kind. Nu weer te zien op de televisie. Dankzij de moderne filmtechniek staat het beeld onder onze ogen te smelten onder de zure regen. Heel zielig. Je denkt aan al die middeleeuwse kathedralen die staan te verpulveren, steeds verder afgeknaagd door de tand des tijds. De tand des tijds? Onzin. Gewoon zure re gen. Uw en mijn schuld. Waar zou het idee vandaan komen dat een middeleeuwse kathedraal het eeuwig leven moet hebben? Er worden mil jarden gespendeerd om die kerkgebouwen overeind te hou den. Waarvoor? Gebid wordt er niet meer en de toeristen, die in menige kerk zelf bijdragen aan de erosie van het interieur, verdommen het de feitelijke prijs van hun geliefde attractie te betalen. Er komt - voorspel baar - een tijd dat voor de meeste van die monumenten de restauratiekosten niet meer op te brengen zijn en dan raken ze onherroepelijk in verval en worden het ruïnes, overigens ook heel gezocht door toeris ten. Als monumenten zo belang rijk zijn, waarom bouwen we er zelf dan geen? Ik bedoel maar: de betonrot sloopt gebouwen die nog maar een kwart eeuw oud zijn. Tegen zo'n tempo kan de zure regen niet op. Als wij nu eens robuuste architectoni sche kunstwerken vervaardig den in onze steden, dan zouden onze nazaten over 500 jaar, wanneer de huidige monumen ten zijn vervallen tot de staat waarin zich nu de Griekse en Romeinse overblijfselen bevin den, nog altijd monumenten hebben die met wat geldelijke inspanning in tact konden wor den gehouden totdat hun eigen bouwwerken weer de status van monument zouden hebben be reikt. Wallen Overigens moet ik zeggen dat we de zure regen wel stevig aanpakken. Net als destijds het dreigende energietekort. De gordijnen dicht, weet u nog wel? Nu hebben we dan het ad vies gekregen om een beetje langzamer te rijden. Het zal niet veel schelen want het ver keer draagt maar voor 10 pro cent bij aan de zure regen, maar alle beetjes helpen. Net als toen met de gordijnen. Het maakt ons milieubewust. Den ken ze. Over de geluidshinder hoor je niet veel meer. Die hebben we dan ook drastisch aange pakt. Eerst bouwden we hele woonwijken en slaapsteden - Nieuwegein, Maarssen - pal te gen de autosnelwegen aan en vervolgens wierpen we tussen weg en woonwijk hoge wallen op. Bij de vliegvelden helpen wallen niet, maar daar vonden we een andere oplossing: woonwijkje aan het eind van de startbaan en daarna de huizen isoleren. Het lijkt alsof de mate waarin we ons druk maken over de bedreiging van het mi- 5 lieu strikte grenzen heeft. Voor- E al niet alles tegelijk, net als in IIIII111111111mimi dat rampjaar waarin het Rap port van de Club van Rome verscheen. Eén voor één, dan doet het al pijn genoeg. De ge luidshinder kwam eerst. Ver volgens werden we ons bewust van de bodemverontreiniging. Om ons met de neus op de fei ten te drukken werden woon wijken op voormalige vuilnis belten gebouwd en toen de be woners dat in de gaten kregen weer afgebroken. En hoewel de televisie het zien hoe er nog de ze week ergens in Nederland een wijkje tegen de vlakte ging, lijkt de bodemverontreiniging zijn tijd te hebben gehad. Afge lost door de zure regen. Afvalrace Tussen de bedrijven door spelen ook de regionale en lo kale problemen. Het mestpro bleem is voorlopig nog een ty pisch regionaal probleem en de opslag van radio-actief afval wordt een lokaal probleem. Dit laatste overigens is heel type rend voor de mate waarin we de afgelopen jaren ons milieu bewustzijn hebben verruimd. Eerst waren er negentien moge lijke lokaties. Gekrakeel aller- wege. Gemeenteraden die pro beerden bij voorbaat de opslag van radio-actief materiaal bin nen de eigen grenzen te verbie den. Actie. Toen waren er nog twaalf. Daar zit mijn woon plaats ook nog steeds bij. Op nieuw kunnen de 'gedupeerden' stoom afblazen en kruit ver schieten. Als Geertsema het slim speelt bevrijdt hij over een maand weer een handvol ge meenten van hun zorgen en daarna weer een paar totdat hij uiteindelijk één lokatie over houdt. Daar kunnen ze dan hoog of laag springen, de rest van Nederland zal zo opgelucht zijn dat de protesten en het ge weeklaag nauwelijks verder zul len reiken dan het plaatselijk huis-aan-huis-blad. Griesmeel Weer zo'n ongeoorloofde vraag: waar maakt men zich druk over? Geertsema heeft zelf gezegd dat griesmeel gevaarlij ker is. Een slecht gekozen en geformuleerde en daarom in brede kring onbegrepen verge lijking. Meel- en graanstoffen zijn zeer explosief en af en toe vliegt er wel eens een graansilo in de lucht. Dat bedoelde hij waarschijnlijk. Maar dat is toch niet de achtergrond van mijn ongeoorloofde vraag. Wat ik bedoel is dit: waarom stelt men zich zo teweer tegen de opslag van radio-actief afval en hoor je nooit iemand over het radio actieve materiaal in bijvoor beeld ziekenhuizen en laborato- ris (waar ook dat afval voor een deel vandaan komt)? Wat allemaal niet wegneemt dat ik stiekum hoop dat de op slagplaats niet alleen aan mijn woonplaats maar aan heel het zuid-westen van Nederland voorbijgaat, want of je er nu zwaar of licht tegenaan kijkt, om het objectieve feit dat dit deel van het land al vol genoeg zit met rotzooi kun je niet heen. ZATERDAG 6 APRIL 1985 T5 Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41, ©076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550 Goes, Klokstraat 101100-28030 Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45. ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910 Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; f 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar Prijzen: inclusief 5% B.T.W Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Frans Boogaard NAAR verluidt heeft één fractiegenoot al ge zegd dat hij spontaan ontslag neemt als CDA- lid als Van den Toorn bij de volgende kandidaat stelling wéér bij de eer ste tachtig mocht eindi gen. Maar mr. R. E. J. M. van den Toorn, jurist te Zeven bergen, CDA-Kamer- en fr actiebestuurslid, wordt van dat soort dreigementen niet zenuwachtig. Hem gaat het er vooral om dat het CDA, zoals hij al zo vaak heeft be toogd, op de dwalingen zijns weegs terugkeert en weer een herkenbare, progressief- christelijke koers gaat varen. Ruim anderhalve maand geleden schreef hij daarover al zijn fractiegenoten - „Bes te vrienden en vriendinnen!" - een zeer kameraadschappe lijke brief; twee weken gele den sneed hij het onderwerp aan tijdens een besloten frac tieweekend en nu, terwijl christen-democraten ter lin kerzijde van het CDA al druk bezig zijn met partijvorming, wil hij er nog eens flink te genaan. „Het zal," zegt Van den Toorn in een vrijwel verlaten Kamerrestaurant, „me wel weer niet in dank worden af genomen, maar ik voel dat ik moet laten merken wat ik denk. Veel fractiegenoten zullen zeggen: daar hèb je 'm weer met z'n kritiek, en dat klinkt dan heel negatief. Maar ik zie het meer als mee denken, in de sfeer van je uiteindelijke doelstelling." Van den Toorn wil het kwijt voordat hij vragen be antwoordt, deze kantteke ning. „En dan mag nu de beuk erin." -Uw brief aan alle CDA-ers in de Tweede Kamer, twee maanden geleden, was vooral bedoeld om het gevaar te sig naleren van een christelijke arbeiderspartij links van het CDA. Die partijvorming zou volgens u te voorkomen zijn als de CDA-fractie haar be leid zou wijzigen. Maar u wil de toen niet precies aangeven welke beleidswijzigingen u op het oog had. Kan dat nu wel? „Ja. Als ik het heel globaal mag aangeven: ik vind dat het CDA, in zijn sociaaleco- nomisch beleid, meer reke ning moet houden met de op vattingen van het CNV.' Na het stukje in jullie krant over de brief die ik de fractie had geschreven nam het CNV contact met me op, en inmid dels heb ik met een aantal van hen een gesprek gehad. Daaruit zijn mij twee dingen bijgebleven: ten eerste dat wat Van der Meulen en Van Commenee roepen over de opstelling van het CDA niet alleen hun idee, maar ook dat van de basis is. En in de tweede plaats, dat eigenlijk Mr. Rob van den Toorn ook het CNV geen aparte christelijke arbeiderspartij wil. Men ziet daar kennelijk in, dat men via het CDA toch meer politieke invloed kan uitoefenen dan via een nieuw splinterpartijtje. Maar ook zij vinden natuurlijk dat het beleid bij het CDA om moet." -En dat vooral in de inko menssfeer. „Precies. Kijk, ik wil voor af even opmerken dat ik het er, drie jaar geleden, ook mee eens was dat we zouden in steken op vermindering van het financieringstekort. En dat betekent, dat zie ik best in, datje dan ook moet bezui nigen op de sociale zekerheid. Ik heb daar persoonlijk moeite mee, maar ik kan het verdedigen. Alleen: het moet daarna wel afgelopen zijn. Mijn redenering is: leg nu snel dat plan voor de stelsel herziening op tafel, laten we er snel een beslissing over nemen, en dan is het gedaan met de kortingen. Maar wat heeft nu De Vries gezegd na afloop van ons fractieweek end? Niet dat we het CDA- beleid moeten doorzetten, maar het kabinetsbeleid. En dat kan inclusief verder gaande ingrepen in de sociale zekerheid zijn. Wat mij betreft: ik wil na de stelselherziening tien jaar volstrekte rust aan dat front. Maar zolang wij met de WD regeren, ben je daar niet ze ker van. En daarom vind ik het heel onverstandig van De Vries, dat hij zich nu al heeft uitgelaten over voortzetting van het kabinetsbeleid. Dat was volstrekt onnodig." - FOTO DE STEM J0HAN VAN GURP tWelke aanwijzingen heeft u dat er na de stelselherzie ning verder wordt gekort? „Geen harde. Maar ieder een weet dat er in het kabinet nu alweer grote discussies zijn over de 2,5 miljard die Ruding extra wil bezuinigen. Het zit er dik in dat dat niet wordt gehaald, en dat bete kent dat je een structurele druk houdt om verder te kor ten op de uitkeringen. We eindigen nu op 70 maar als je nu niet meteen heel hard gaat roepen dat het hier op moet houden, dan is er straks toch weer iemand die zegt: zullen we niet nog een gene rieke korting doorvoeren, naar 65 of 60%? En dat pikt, terecht, onze achterban niet." -Toch is daar tot nu toe weinig van te merken. Verge leken met de WD gaat het 't CDA uitstekend. „Dat lijkt alleen maar zo. Ik kan je zeggen dat onze kiezers, vooral in Brabant en Limburg, bij bosjes weglo pen. En dat zijn nou juist on ze arbeiders-kiezers. Aan de cijfers zie je het niet, en daar slaat iedereen mij ook mee om de oren, maar dat komt omdat de WD heel sterk aan ons verliest en wij heel sterk aan de PvdA. Het nettoresul taat is in aantallen gemeten gelijk, maar er slaat natuur lijk een gigantische verrecht- sing toe. Dat is een foute ont wikkeling, en daar wil ik in de partij een open discussie over." -Vroeger had het CDA, om deze kiezers te binden, een linkervleugel. „Ja, maar die linkervleu gel is er niet meer. Die hoeft er voor mij ook niet te zijn, niet als aparte vleugel ten minste, maar ik vind het wel noodzakelijk voor de ontwik keling van het CDA dat die linkse component erin blijft, en dat die herkenbaar is. An ders vallen we vroeg of laat terug op 30 zetels, en dat kan niet de bedoeling zijn." -Als die linkse component zich wil manifesteren, dan kan dat op 1 november, want dan gaat het CDA, in elk ge val in meerderheid, voor de plaatsing van 48 kruisvlucht- wapens stemmen. Wat gaat u dan doen? „Dat weet ik nog niet. Die kernwapens, ik ben daar nog niet helemaal uit. Ook niet in strategische conceptie." -Dan kunnen we dus die linkervleugel wel helemaal vergeten. Fel: „Helemaal niet! De fout in jouw redenering, en ik tref die vaak aan, is dat vleugelvorming per definitie tot een verdeeld stemgedrag moet leiden. Dat is helemaal niet het geval, en zeker niet als het om die raketten gaat. Kijk, dat 1-juni-besluit (plaatsing onder voorwaar den, en later dan eerst ge pland - FB) is natuurlijk een monstrum. Maar als er niet iets van een linkervleugel was geweest, dan was zelfs dat besluit er niet gekomen. En hadden die raketten er nu al gestaan." -Ik amendeer de vraag: los van het stemgedrag in de Ka mer, is er überhaupt nog een linkervleugel? „Die is er nog, maar ik geef toe dat ze redelijk verzwakt is, met name door het vertrek van een aantal mensen (Scholten en Dijkman traden uit, De Boer en Faber werden burgemeester - FB). En ik verdenk er de partij van dit vertrek in de hand te hebben gewerkt. Maar ik ga hier niet hardop roepen: de linker vleugel moet zich harder op stellen, moet dat laten blij ken in haar gedrag." -Nee, maar mijn stelling gaat verder: er is geen linker vleugel meer. Niet in de Ka mer èn niet in de fractie. Die is weg, er zijn alleen nog een paar linkse' mensen in de fractie, en die praten niet met elkaar; niet georganiseerd tenminste. „Ik pleit ook niet voor een georganiseerde linkervleu gel! Ik zeg alleen: het aantal mensen dat linkser denkt dan de rest, in die terminolo gie dan, is minder geworden, en er zijn welbewuste bewe gingen in de partij om gelui den van die kant af te dem- men. Ik vind dat verkeerd. En dus pleit ik voor hergroe pering van de linkervleugel, in die zin dat je, zonder als zodanig georganiseerd te zijn, een eensgezind politiek Door Mare De Koninck DE 'blijdschap' die offi ciële woordvoerders van de Amerikaanse rege ring deze week uitspra ken over de verrassend grote verkiezingsover winning van de vooruit strevende Christen De mocratische partij van president Duarte in El Salvador, klonk opval lend ingehouden. Het leek wel of Washing ton zich enigszins beschaamd voelde door de les in gema tigdheid en vredelievendheid die de grote meerderheid van het Salvadoraanse volk de Amerikaanse regering Rea gan heeft gelezen. President Napoleon Duar te kan nu met nieuwe autori teit het geweld van extreem rechts (geheime doodseska ders) en links (guerrilla) gaan bestrijden. Hij heeft al aangekondigd zijn vastgelo pen vredesonderhandelingen met de guerrilla te zullen hervatten. Zulks tegen de zin van de nu verslagen Arena partij van Roberto D'Au- buisson, die - evenals bepaal de elementen in het Salvado raanse leger en in de Ameri kaanse regering - voorstan der is van een militaire uit schakeling van de gewapen de linkse revolutionairen. De bloedige terreur van rechts, waarvan D'Aubuis- son altijd de verdachte aan stichter of tenminste gedoger is geweest, zal Duarte nu proberen te keren via een hervorming van politie en justitie. Die hervorming was hem tot dusver onmogelijk gemaakt door de conserva tieve meerderheidscoalitie in het parlement. Nu die coalitie in de minderheid is gedron gen en nu ook in het overgro- te deel van de Salvadoraanse steden en dorpen Christen Democratische burgemees ters zijn verkozen, is de greep van 'rechts' op het bestuurlij ke netwerk belangrijk ver zwakt. Zo had het parlement voor de verkiezingen van af gelopen zondag de persoon lijke advocaat van D'Aubuis- son tot 's lands minister van justitie benoemd, waren an dere vrienden van de Arena leider als opperrechters aan gewezen en was het budget voor president Duarte's spe ciale onderzoek naar de acti viteiten van doodseskaders verworpen. Duarte zal al die bestuur lijke barrières nu kunnen op ruimen, hetgeen echter geenszins een toekomstige vrede garandeert. Uiterst rechts kan uit frustratie over het oordeel van het volk op nieuw zijn toevlucht nemen tot bloedige terreur en de guerrilla lijkt nog lang niet voldoende vertrouwen in Duarte te hebben om - zoals de president eist - de wapens neer te leggen en in nieuwe verkiezingen de feitelijke steun onder de bevolking te testen voor socialisme of Marxisme, of met wat voor maatschappelijk model 'links' dan ook precies wil komen. Pikant bij dit alles is dat de Amerikaanse regering de af gelopen maanden al prak tisch was vooruitgelopen op een goed verkiezingsresul taat voor D'Aubuisson. Washington gaf geen actieve financiële en morele steun meer aan Duarte, en maakte duidelijk dat de VS ook wel zaken zou kunnen doen met een El Salvador waarin D'Aubuisson feitelijk de machtigste politieke figuur zou zijn. Er was zelfs sprake van geheime afspraken tus sen Washington en de Are na-leider, waarbij de laatste zou zorgen voor afnemende rechtse terreur in El Salva dor, in ruil voor meer open lijk 'begrip' in Washington voor de standpunten (o.m. anti-landhervorming) van Arena. De misrekening van Washington is in de hand ge werkt door een voorval dat door de Amerikaanse over heid zo stil mogelijk is ge houden, maar dat in El Sal vador enorme belangstelling kreeg: de arrestatie op 6 fe bruari in Texas van een naaste medewerker van D'Aubuisson. Deze zaken man Guirola bleek 5,9 mil joen dollar in kleine bankbil jetten de VS uit te willen smokkelen naar El Salvador. Het geld woog alles bij elkaar 300 kilo en zat verpakt in zes koffers in Guirola's prive- straalvliegtuig. Het kapitaal is ongetwijfeld van drugs verkoop in de VS afkomstig en was bestemd voor de fi nanciering van de rechtse terreur in El Salvador. Dat terwijl president Reagan al tijd graag het Marxistische Cuba ervan beschuldigd de VS te vergiftigen met versla vende middelen... Waarnemers in Washing ton wijzen erop dat het Sal vadoraanse volk behalve aan rechts ook een zware neder laag heeft toegebracht aan de gewapende revolutionairen, door in meerderheid de linkse oproep om de verkie zingen te boycotten, in de wind te slaan. De regering Reagan kan dat als een suc ces voor haar Centraal Ame- rika-beleid beschouwen, maar komt door de roep om geweldloosheid, die uit het stembusresultaat spreekt toch in een ongemakkelijke positie. In het Salvadoraanse buurland Nicaragua immers, waar de linkse Sandinisten aan het bewind zijn, propa geert president Reagan im mers in termen van geweld dadigheid en haat de gewa pende strijd (door de z.g. 'contra's') tegen de 'wrede Marxistische kliek'. Na Pasen moet het Ameri kaanse Congres (Parlement) stemmen over hervatting van vorig jaar opgeschorte financiële hulp via de CIA aan de 'contra's'. President Reagan is van plan zijn reto riek tegen de Sandinisten in de komende weken naar een nieuwe klimax te brengen, teneinde het Congres te over tuigen van de noodzaak de 'contra's' te helpen. Het ver kiezingsresultaat in El Sal vador lijkt, hoe groot de winst voor de democratische krachten ook is, president Reagan niet te helpen in zijn militaristische benadering van het Centraal-Ameri- kaanse probleem, dat vooral een armoede- en ongelijk heidsprobleem is. „Kijk, het gaat mij eigenlijk maar om één ding: als we niet nu al heel hard roepen dat de uitkeringen absoluut niet verder omlaag mogen, dan zul je zien dat er straks toch weer wordt gezegd: zullen we er in plaats van 70, maar 65 of 60 van maken?" Van den Toorn, CDA-Kamerlid, waarschuwt maar vast vooraf, en niet voor het eerst. Want in zijn ogen gaat het CDA, ondanks alle oproepen tot bezinning, nog steeds de verkeer de kant op. Twee weken na het fractieweekend in Lage Vuursche, waar Van den Toorns zoveelste goedbedoelde poging mislukte, lucht de eerste rechtstreeks gekozen CDA-er zijn hart: over het kabinetsbeleid, de vrouw-onvriendelijkheid van de partij, tiet functioneren van 'links' in de fractie èn de verrecht- sing van het CDA in het zuiden. geluid laat horen. Maar in het verleden, in de tijd van het loyalisme, was juist die georganiseerde linkervleugel de ellende. Dat leidde toen tot allerlei spanningen." -Goed, geen georganiseerde linkervleugel dus. Die is er ter rechterzijde ook) niet, maar die mensen praten wel met elkaar. Gaan gezamen lijk een pilsje drinken. Wan neer hebt u voor het laatst een pilsje met Beinema gedron ken? „Dat is lang geleden. Met Froukje Laning nog niet zo lang." -Nu een Stapje verder. U zegt: geen verdeeld stemge drag in de Kamer, dat is niet loyaal tegenover de rest. Ak koord. Maar als u ook niet vooraf praat met gelijkgezin den, hoe wilt u dan ooit het fractiebeleid beïnvloeden? Dat kan toch alleen als er vooroverleg is geweest? En als u het dan niet haalt in de fractie, kunt u zeggen: jam mer, maar helaas. Wij hebben ons best gedaan „Ik zeg nu misschien te veel, maar ik ga het toch doen. De afgelopen weken heb ik met een paar bestuur ders van het CNV gesproken, en gezamenlijk zijn wij tot de conclusie gekomen: die christelijke arbeiderspartij, dat wordt niks. Ook het CNV vindt dat het voorlopig meer baat heeft bij het CDA. Maar dan moeten we er wel voor zorgen dat er iets aan het be leid verandert. Inmiddels zijn er afspraken gemaakt tussen een aantal niet onbe langrijke mensen uit het CNV - ik noem geen namen - en uit de fractie en de partij. In dat clubje gaan wij geza menlijk iets doen aan die so ciale zekerheid. Ervoor zor gen dus, dat het CDA een bondgenoot wordt, een ga rantie wordt dat er na de stelselherziening geen nieu we kortingen worden door gevoerd. En kort na Pasen al hebben wij ons eerste over leg." -Met instemming van de partijtop? Van den Toorn, kortaf: „Die weet hier niks van." -Een laatste punt: in het verleden is er nogal kritiek geweest dat u in de krant gro te verhalen had over de koers van de partij, maar dat u in de fractie zelden het woord daarover voert. Afgezien van het overleg met het CDA, hebt u alles in de fractie bespro ken? „Zeker, ik heb me zéér I loyaal gedragen. Toen ik ziek was heb ik die beruchte brief geschreven, die later helaas naar jullie krant is uitgelekt Na dat stukje stond de tele foon roodgloeiend, want iedereen - kranten, tv - wilde commentaar. Dat heb ik niet gegeven. Maar op het fractie weekend heb ik alles gezegd wat ik te zeggen had, over de sociale zekerheid èn over de emancipatie, want dat is ook nog zo'n punt. Vrouwen kie zen namelijk veel minder op confessionele en veel meer op zakelijke gronden, en het CDA is tot nu toe veel te vrouw-onvriendelij k. Die lopen dus ook bij bos- I jes weg, zeker als je ziet hoe anti-emancipatoir het beleid van het CDA is. Kijk maar naar de tweeverdieners en de gelijke behandeling in de Wet Werkloosheidsvoorzie ning. Toen staatssecretaris De Graaf langs een omweg de bestaande ongelijkheid in stand wilde houden, waar hij als bewindsman nog zijn re denen voor kon hebben, wa ren er nog 15 of 16 mensen in onze fractie die hem steun- den. Als je kiezers kwijt wil, moet je dat doen. Ook op dat punt moet het beleid structu reel om, maar op het fractie weekend heb ik wel gemerkt I dat er maar weinig gelijkge zinden zijn." (Alleen deze vijf: Kraayeveld, Krajen- brink, Andela, Beinema en Laning; Buikema was afwe-1 zig-FB). -Laatste vraag: denkt ui ooit nog carrière te maken in het CDA? Onverstoorbaar: „Ik zal met groot genoegen terugke ren als de anderen loyaliteit I kunnen opbrengen voor mijn ideeën. Maar men weet ook dat als ik terugkom, ik een duidelijke voorkeur heb voor een combinatie met de PvdA. En ik weet niet of dat zo op prijs wordt gesteld." Door Gerard Kessels BINNEN de Duitse regering heerst onenigheid over het Strategische Defensie Initiatief (Star Wars) van de Amerikaanse president Reagan. Terwijl minister Wörner van defensie nog liever van daag dan morgen mee zou gaan doen aan het Ameri kaanse onderzoeksprogramma, is zijn collega Genscher van Buitenlandse Zaken uiterst sceptisch. Het conflict tussen de beide bewindslieden is nu openlijk aan de op pervlakte gekomen. Tijdens een Duits-Amerikaanse conferentie in Dallas in de Amerikaanse staat Texas zei de christendemocraat Wörner dat de Bondsrepubliek deel moet nemen in het Amerikaanse SDI-onderzoeksprogramma. Daags daarna verklaarde echter staatssecretaris Mölleman van Buiten landse Zaken, die net als Genscher tot de liberale FDP behoort, in Dallas dat West-Duitsland af moet wachten. Die positie werd vanuit Bonn nog eens door Genscher on derstreept, die er op wees dat de Bondsrepubliek alleen samen met zijn Europese partners eventueel aan het Amerikaanse onderzoek mee moet doen. Wörners enthousiasme voor SDI zorgde ook al voor verbazing in Bonn. Op de dag dat de regering in een offi ciële stellingname nog eens duidelijk afstand nam van het hele project, liet Wörner in de wandelgangen van de vergadering van de Nucleaire Planning Groep van de NAVO in Luxemburg al een notitie circuleren waarin concreet stond aangegeven op welke terreinen Bonn aan het onderzoeksproject mee zou kunnen doen. Genscher weet in het conflict met Wörner bondskanse lier Kohl aan zijn zijde. Beide hopen dat Washington en Moskou bij de ontwapeningsonderhandelingen in Genève een akkoord bereiken over een zo drastische verminde ring van de zware offensieve atoomraketten dat het Rea- gans' beschermende ruimteschild overbodig maakt. KoW heeft de gretige Wörner tot nu toe echter nog niet tot de orde kunnen of willen roepen. Ook binnen Kohls eigen CDU/CSU heerst verdeeldheid over het project. Bondsdagleden van de rechtse CSU van Franz Josef Strauss eisten zelfs het ontslag van Mölle- mann na diens uitlatingen in Dallas. ZATERDAG 6 APRIL 1985 DEN HAAG (ANP) - Werk nemerszijn op maandag niet vaker ziek dan op andere da gen van de week. Het aantal c ziekmeldingen op maandag r is zelfs lager dan op andere j dagen en het aantal meldin- c gen van herstel hoger dan e /can worden verwacht. t Dat blijkt uit een vrijdag l verschenen onderzoek van de i Stichting CCOZ, die de rela tie tussen werk en gezond heid onderzoekt. Volgens on- z CAO VELSEN (ANP) - De b Hoogovens overeenstemm: nieuwe cao. Na ruim tien uur onderha avond door bestuurder Peperh bond FNV bekend gemaakt da de arbeidstijdverkorting als de rantie van het volledige ziekei bereikt. Wat betreft arbeidstijdver korting is overeengekomen dat er een gecombineerde vier-vijf-ploegendienst wordt ingevoerd voor alle vol-conti- nu-werkers (circa 7400 men sen). Deze ATV levert volgens de bonden ongeveer 700 extra banen op. Voor de overige werknemers van Hoogovens wordt in 1986 een werkweek van gemiddeld 38 uur inge voerd. Wat de koopkracht betreft komt er een loonsverhoging (prijscompensatie) van 1 pro cent in 1985 en 1 procent in 1986. Daarnaast krijgen de werknemers een winstuitke ring van 2,35 procent. Hoogo vens heeft verder toegezegd het volledige ziekengeld te zullen aanvullen. DEN HAAG (ANP) - De groep verontruste CNV'ers gaat ook niet meer samen met het EVP een nieuwe partij vormen. Dit maakte D. van Comme- née, voorzitter-van de Hout en Bouwbond CNV, vrijdag bekend na een gesprek met een gedeelte van het bestuur van de EVP. Eerder deze week maakte J.N. Scholten al bekend niet meer met deze partij in zee te zullen gaan. Volgens Van Commenée voelen de verontruste CNV'ers niets voor een eventuele sa menwerking met klein links. De EVP onderzoekt of er con tact mogelijk is met klein links na een uitspraak van het con gres vorige week zaterdag. Ook de vorming van een nieu we partij met de groep Schol ten is niet mogelijk want Scholten heeft al aangekon digd contact te zullen zoeken met de PvdA. „Dat is geen be trouwbare gesprekspartner", aldus Van Commenée. (ADVERTENTIE) 6 april 14.00-18.00 uur la paasdag 11.00-17.00 uur 2e paasdag 11.00-17.00 uur r den suil het koo heb spe< wee seni lips vall nen twe V van koo doo kan O een bou met prir reik rige dat urig voei wor wer D FNT van latei done om c te niet, Di Akz mis, minj de ai Hi vleei ven: geve bedr Vc vi< op DRI Nede Goee rede Ve berg van ding keer op ta Ti morj avon polit melc van were waai betre raak Ne were half de g een f pASEN zou voor iedereen een dag moeten zijn. Voor christenen omdat zij °P de dood en het vooruitzicht van ee Mensen omdat Pasen een hoogtijdag i£ 6n en oogsten, van afsterven en weer tc yke landen lacht de lente met Pasen a blijde verwachting is van haar eerste kir ian en v'eren betekent geloven in c ly85 nog mogelijk Voor vele menser b'9 hoopvol uit: De waanzin van de I werkgelegenheidssituatie en allerlei ont ev|ng, die mensen van elkaar doen ve van onzekerheid en onveiligheid oproei eeren nieuwe wegen aan te wijzen maa b'e zullen leiden; de 'blijde boodsche ™°rdt, als ze die al hebben, overstemt et twistzieke kerkvolk. Mensen baseren hun toekomstverwi ^Plezierige ervaringen van het heder aarvan los te komen, om, geconfronte erruwing en verloedering, open te blij\ lp van het licht', die meestal in stilte, z n. daadwerkelijk geloof, hoop en liefde gen m' d'e st'"e 9e,ü'9en van het 9oe dfTasen is' als de lente' het be9'n van n h®Me pas als je nog in verwondering ki i„ b best bouwen en naar bloemen, die J stilletjes aanschuift bij mensen die me ,envoor deze tijd de betekenis proberen 'e van dood en verrijzenis.

de Stem | 1985 | | pagina 2