Over de late boosheid van de mestproducent Honderdste geboortedag van Pieter Gerbrandy Populaire Franse minister Rocard stapt op om herziening kiesstelsel IN DE even..L UITBLAZEN DEStemcomm Onbehoorlijk Retour Londen VRIJDAG 5 APRIL 1985 =ACHTERGROND EN LANDBOUW KIJKT IN EEN LEUNSTOEL TOE" T5 pagina! I/BIJDAG 5 APRIL 1985 Ongenuanceerd Normen Kosten Ambities Glashelder Overleg Akzo ook va Acties vleesindustrie Akkoord schoonmaal Overeenstemming bi Onderhandelingen i door WIM KOCK ER IS wellicht geen stad ter wereld waar zoveel narcissen bloeien als in Londen. De plantsoenen aan de Theems zijn ermee be zaaid. Bloembakken vol narcissen sieren richels en vensterbanken van reus achtige kantoorgebouwen en hoog gezeten in een dubbeldek ker kun je geheel ten overvloe de ook nog de narcissen in de tuin van de aartsbisschop van Londen zien. Narcissen, for- sythsia's (inderdaad genoemd naar een heer Forsythnamelijk William, 1737-1804) en Japanse kersen; ze stonden allemaal al in volle bloei deze week. In de lente blijkt trouwens steeds op nieuw dat Londen klimatolo gisch een paar dagen voorligt op ons. Het was alsof de luchtvaart maatschappij de prachtige len tedag zelf had geregeld om het feestprogramma extra glans te geven. De gelegenheid was de opening van een nieuwe en voor ons, Westbrabanders en Zeeuwen, niet oninteressante luchtlijn van Rotterdam-Zes tienhoven naar Londen. Drie maal daags op en neer. Punt van aankomst is Gatwick waar sinds vorig jaar de snelste ver binding tussen luchthaven en Londen voorhanden is in de ge stroomlijnde vorm van de Gat wick Expressdie de luchtreizi ger in 30 minuten non-stop naar Victoria Station in hartje Londen brengt. We vlogen met de Vickers Viscount, een oud maar be trouwbaar vliegtuig met vier turboprop-motoren. Het ont werp dateert van vóór de perio de waarin alle vliegtuigontwer pen op elkaar gingen lijken. Een eigenzinnig-Britse en dus niet al te fraaie vormgeving. Maar waar het om gaat is na tuurlijk het comfort en ik zou vandaag de dag niet zo gauw een vliegtuig kunnen aanwijzen dat in de gewone Economy klasse de passagier zoveel (been)ruimte biedt als de Vis count. In de meeste vliegtuigen drukt het neergeklapte tafeltje tegen mijn maag. Niet in de Viscount. Daar behoudt ook de meer gezette passagier een comfortabele speling tussen ta felrand en embonpoint. Wie lang niet op Gatwick is geweest kijkt beslist z'n ogen uit. Een enorme, moderne luchthaven is daar de laatste tien jaar uit de grond gestampt. „Op vier na de drukste ter we reld", staat er trots in de glan zende folder, die de luchtha vendirectie in de persmap heeft laten stoppen. De Satellite, waaraan tegelijkertijd acht jumbo's of veertien normale jets kunnen afmeren, glimt nog van nieuwigheid. Doedelzak Voorafgegaan door de met goud geketende burgemeester van Crawley, de Rotterdamse wethouder van Ruimtelijke Or dening en een Schotse doedel zakspeler trekken we in optocht door de terminal naar het per ron van de Britse Spoorwegen. Daar staat zilverglanzend de Gatwick Express in de start blokken. De trein is met z'n brede, automatisch werkende deuren en extra bagageruimte tussen de vliegtuigstoelen, spe ciaal gebouwd voor luchtreizi gers. De spoorwegmaatschappij is zo blij met onze komst (of met de zojuist afgewende sta king!) dat er champagne ge schonken wordt in onze gere serveerde eerste klas coupé's. Een vrouw naast me krijgt zelfs een heel blad over zich heen. iimmimnniiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiniiitiiiiiimiiniiiiniiiiiiiiiiiiin- „Sorry ma'am!" De risico's van het reizen. We zijn inderdaad binnen E dertig minuten in Victoria. Na het maken van een groepsfoto, vullen we een dubbeldekker tot e aan de nok. Daarmee rijden we E naar het restaurant-schip His- paniola op de Theems, aan de Victoria Embankment. Het E schip wordt blijkbaar gefre- E quenteerd door parlementariërs want het beschikt over een Par- liament Division Bell, een bel- E signaal waarmee Lagerhuisle- den kunnen worden opgeroe- pen om te komen stemmen. De E buffel-lunch loopt flink uit. Als iedereen denkt eindeüjk het E zonnige Londen in te kunnen, E komen de toespraken nog. De wethouder is doodnerveus en E spreekt z'n Engels moeizaam. E Biografie Er blijft uiteindelijk precies E een half uur over om 'vrij te winkelen'. De dubbeldekker E lost ons in de buurt van Covent E Garden. Ik twijfel of ik de nieu- we biografie van Mountbatten E zal kopen. 15,--. Ik doe het E niet en heb er in het vüegtuig al spijt van. Ik zie op m'n horloge E dat het halve uur bijna om is en rep me naar het Waldorf voor de afgesproken high tea. Ik me E voel me steeds voller. Terug naar Victoria. In de dubbeldekker zit ik achter een man die met een jong meisje E praat. Ik luister tegen wil en E dank. Ze wisselen de geneugten uit van het wonen in de binnen- E stad. Hij in Den Haag, „al vijf- E tig jaar", zij - sinds kort - in Rotterdam. Een aardige oude man, denk ik, ambtenaar of E zoiets, met één been in de VUT E en misschien wel voor het laatst voor een baas op snoepreis. E Wie schetst dan ook mijn ver- E bazing wanneer bij de veilig- E heidscontrole op de luchthaven uit de schoudertas van de oude E heer een stiletto tevoorschijn E komt. Ook de controleur kijkt vragend terwijl hij het mes met een scherpe klik uit het heft E laat flitsen. Biefstuk Even later sta ik toevallig naast het meisje dat eerder met E de oude heer had gepraat. Ont- E daan vertelt ze haar omgeving dat ze gefouilleerd is. „Wat een E ontzettend akelige gewaarwor- E ding!" Dat zij er werd uitgepikt E wijt ze aan haar zeer ruim val- lende, glanzend zwarte mantel. „Ze denken natuurlijk dat ik E daar allerlei zakken in hebt zit- E ten, vol smokkelwaar." De retourvlucht is schitte- rend. We vliegen onder een E vlak, grijs plafond van wolken. E Onder ons drijven wat losse E plukken, rose gekleurd door de ondergaande zon. Achter ons E (een Viscount heeft grote ra- E men) vervaagt de Engelse kust in de schemer. De stewardessen haasten zich om een warme E maaltijd op te dienen. Gerook- E te zalm. Steak met peultjes, E champions en Parijse aardap- peltjes en een kiwi-puddinkje. e Te veel eten en drinken en E te weinig Londen, denk ik bij E mezelf terwijl ik met m'n plas- tic mes het biefstukje aansnijd. E Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs J.H M Brader Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884 Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5. 01184-19910 Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rünkrfllfltipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738 Door Jan Greyn Bij agrarisch Nederland en speciaal bij de run der-, varkens- en pluim veehouders heerst ver ontwaardiging. Hoe halen de ministers Winsemius (Milieubeheer) en Braks (Landbouw) het in hun hoofd om aan de grote klok te hangen dat er 27 miljoen ton mest jaarlijks over is, als de bemesting van landerijen al leen nog op basis van fos faatnormen kan plaatsvin den, zonder dat ze aangeven hoe de oplossing luidt? Hoe kan het departement van Landbouw zich zo laten overbluffen door de milieu jongens? Telt het nobele be roep van boer dan niet meer in deze tijden? Deze en nog hypocrietere vragen kwamen aan de orde tijdens de vergadering van het Landbouwschap. Alsof het schap zelf in een moment van helderheid had gecon cludeerd dat Nederland bijna aan de mest ten onder gaat, zo zelfverzekerd spraken agrarische leidsmannen uit alle delen van het land over Het Probleem. Alsof op enige afstand van de veestallen al niet jaren gesproken wordt over mestoverschotten. „Het ministerie van land bouw onderschat de beteke nis van het mestprobleem. De veehouderij moet weer als kop van jut fungeren, nadat ze al eerder met de superhef fing werd opgescheept. De ongenuanceerde fosfaatnorm (net zoveel fosfaat aan de bo dem toevoegen als nodig is voor het gewas.) wordt een ramp", zei gisteren voorzitter Nysingh van de hoofdafde ling veehouderij van het Landbouwschap. De leden van het land bouwschap knikten instem mend, behalve de FNV-ver tegenwoordigers, die lieten weten dat de fosfaatnorm niet klakkeloos verketterd moet worden. Niessink was duidelijk een andere mening toegegaan. Het ministerie van Milieubeheer is in zijn ogen - en die van zijn boe- ren-confraters - de gebeten hond. „En Landbouw kijkt in een leunstoel toe. Milieube heer dicteert zo langzamer hand alles op het gebied van milieu en landbouw", voegde David Luteijn van de 'libera le' boeren, verenigd in het Koninklijk Nationaal Land-, bouw Comité daar aan toe. Een jaar geleden spraken de agrarische voormannen aanzienlijk minder nadruk kelijk over het mestpro bleem. Toen werden de de magogische trucs gebruikt om de aanklagers in een kwaad daglicht te stellen. Onderzoekingen in Oost- Brabant en Noord-Limburg werden lange tijd niet als se rieus beschouwd: de normen klopten niet. Pas toen Braks en Winsemius met hun nood- mestwet kwam aanzetten, erkenden de landbouworga nisaties de ernst van het pro bleem. De aangedragen op lossing reikte niet verder dan de neus van de doorsnee vee houder: het gewas mag niet van de bemesting lijden, aan het milieu denken we later. Nu is de veehouderij in rep en roer, zeker na de notitie van de twee bewindslieden over de gewenste afstem ming tussen milieu- en land- bouweisen, met een lichte voorkeur voor het milieu. Als dat uitdraait op een fosfaat norm bij de bemesting van het land, zal Nederland ko men te zitten met een fors overschot van 27 miljoen ton mest. De kosten zullen gigan tisch zijn om dat overschot weg te werken, trouwens ook als minder strenge normen worden gehanteerd. Niet he lemaal onterecht vreest de landbouw dat kleine bedrij ven aan de financiële gevol gen ten gronde zullen gaan. De stichting Natuur en Mi lieu becijferde bijvoorbeeld dat transport van het over schot naar het Midden-Oos ten, los van de religieuze be zwaren tegen varkensmest, 300 gulden (of meer) per ku bieke meter zullen bedragen. Transport naar België en Duitsland is verboden, ener zijds om redenen van grond- bescherming, anderzijds om veterinaire redenen. Dumpen in zee wordt door Natuur en 1 Milieu „maatschappelijk on-1 aanvaardbaar" genoemd terwijl de kosten zullen lig. I gen rond 25 gulden per ku- bieke meter (als 125 km uit de kust wordt gedumpt) en i gulden (als in de Atlantische Oceaan wordt gedumpt). Het bestuur van het Land bouwschap zal zich in opper- II ste nood wenden tot de Tweede Kamer die de behan deling van de wet bodembe-1 scherming nog niet heeft af gerond. CDA-woordvoerder Lansink toonde zich daarbij in eerste instantie een voor-1 stander van de fosfaatnorm. De hoop van de veehouders is nu gevestigd op een bekering I van het CDA. Wat zal zwaar- der gaan wegen, de toestand j van onze bodem of de situatie in de veehouderij? De kracht van de boerenlobby zal nog I dit jaar blijken. Door Joseph Delahaye OP 13 april is het hon derd jaar geleden, dat Pieter Sjoerds Gerbran dy werd geboren in het friese gehucht Goeiiga- mieden. Dit feit zal in de komende weken aanlei ding zijn tot velerlei herdenkingsmanifesta ties, waarbij Gerbran- dy's rol als rechtzinnig calvinist als eeuwige re bel in de anti-revolutio naire partij, als redder van ons Koningshuis en vooral als onverzettelij ke oorlogsleider in de strijd tegen de Nazi's van alle kanten zal wor den belicht. Mijn eerste ontmoeting met de latere oorlogspremier moet rond 11937 zijn geweest. Hij was toen nog hoogleraar in het internationaal pri vaatrecht aan de Vrije Uni versiteit. Ik ontmoette hem in de pastorie van een oom, die zelf hoogleraar geweest was in de kerkgeschiedenis en die op dat moment pastoor was van De Papegaai, een voormalige schuilkerk aan de Amsterdamse Kalver- straat. Als vijftienjarige gymna siast keek ik hoog op tegen elke professor, maar ik her inner mij nog levendig de te leurstelling, dat dit kleine onaanzienlijke mannetje met zijn komische walrussensnor en zijn hoge lijzige kraak- stem ook al een professor bleek te zijn. Wel kwam ik onder de indruk van de fel twinkelende ogen, toen hij mij vriendelijk enkele vra gen stelde over het kost school-leven op Rolduc. Oom Willem en professor Gerbrandy bleken elkaar te kennen uit wetenschappe lijke contacten en door hun lidmaatschap van enkele of ficiële organen zoals de Ra- dioraad en de beheersmaat- schappij van de nederlandse omroepzenders. Hoe nauw hun relatie feitelijk was, zou ik pas na de oorlog gewaar worden. Ik vernam toen bij toeval, dat de pastorie van mijn oom in de oorlogsjaren een tussenadres was geweest in de geheime corresponden tie tussen de inmiddels pre mier geworden Gerbrandy in Londen en diens ergens in Friesland achtergebleven echtgenote. De korte ontmoeting van 1937 stond mij nog duidelijk voor ogen, toen ik twee jaar later uit de kranten vernam, dat de zo vriendelijke maar onooglijke professor minister van justitie was geworden in een kabinet op brede basis, waaraan voor de eerste maal ook enkele socialisten deel namen. Gerbrandy nam in dit kabinet zitting tegen de uitdrukkelijke wens van zijn eigen anti-revolutionaire partij. Tegen de achtergrond van de Europese oorlogsdrei ging zag hij de noodzaak van een nationaal kabinet en dus negeerde hij eigengereid zijn politieke achterban. Die koppige eigenzinnig heid maakte hem in Londen in de ogen van koningin Wil- helmina uitermate geschikt om hem te benoemen tot pre mier van het oorlogskabinet in ballingschap na het poli tieke failliet van de naar Holland teruggevluchte De Geer. Gerbrandy stelde krachtdadig orde op zaken en zelfs de grote Churchill kreeg allengs bewondering voor de onverzettelijke strijdlust van dat rare hollandse mannetje. Gerbrandy's gebrek aan kennis van de Engelse taal was daarbij nauwelijks een beletsel. De beide mannen begrepen elkaar volkomen, zelfs wanneer de Hollandse professor volgens een oorge tuige krakerig mompelde: „It is mie wot", waarmee hij zijn eigen Engelse vertaling le verde van het Hollandse ge zegde: „Het is me wat!". Dat taalgebrek werd echter spoe dig minder. Gouverneur Piet Kasteel van de Nederlandse Antillen heeft mij later ver teld, dat Gerbrandy in Lon den ondanks werkdagen van meer dan vijftien uur elke dag als een gewone school jongen onder deskundige lei ding een uur lang Engelse thema's maakte om de voor hem vreemde taal onder de knie te krijgen. Van Adriaan Pelt, destijds Hoge Commissaris der Ver enigde Naties in Libye, hoor de ik nog een ander veelzeg gend verhaal. Hij vertelde mij, dat Trygve Lie, de Noor se minister van Buitenlandse Zaken in de oorlogsjaren en daarna de eerste secretaris generaal van de Verenigde naties, en de nederlandse premier Gerbrandy de enige ministers waren uit de vele in Londen verblijvende emi granten-regeringen, die vrije toegang hadden tot Chur chill. Dat hadden niet eens alle ministers uit het Engelse kabinet! Door zijn goede per soonlijke relatie met Chur chill heeft Gerbrandy ons land kunnen behoeden voor grote rampen zoals zware bombardementen in de kust gebieden en het doorbreken van de Afsluitdijk. Na de oorlog werd de grote kleine man dan ook met eer bewijzen overladen. Zo kreeg hij o.a. de hoogste Neder landse onderscheiding: het grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw, die doorgaans alleen aan be vriende staatshoofden wordt toegekend. Toch bleef zijn persoonlijke bescheidenheid de boventoon voeren. Toen hij later ook nog tot minister van staat werd benoemd en dus aanspraak kon maken op de titel van „excellentie" - een titel, die anderen zich in die tijd niet gaarne lieten ontgaan - zei hij mij, toen ik hem feliciteerde en daarbij die aanspreek-titel gebruik te: „Blijft U maar liever „professor" zeggen, dat klinkt veel beter...". In die woorden weerklonk niet al leen zijn oprechte eenvoud maar ook zijn onverflauwde liefde voor zijn vertrouwde Vrije Universiteit van Am sterdam. Die eenvoud bleek ook, toen hij in 1948 werd gekozen tot lid van de Tweede Kamer. Pieter Gerbrandy enkele jaren voor zijn dood. - FOTO archief DE STEM Daar kende iedereen uiter aard de onverzettelijke oor logsleider. Toch ging hij alle Kamerbankjes van zijn me deleden rond om zich voor te stellen: "Mijn naam is Ger brandy van de anti-revolu tionaire partij". Het was te kenend voor zijn bescheiden heid, want hij stelde zich voor in oprechte ernst. Bij de communisten gekomen, kreeg hij van een van hen ten antwoord: "Mijn naam is Stokvis van de communisti sche partij". Gerbrandy keek hem heel verbaasd aan: „Bent U communist? U lijkt me anders zo'n nette man...". Gerbrandy had goed gezien, want enkele jaren later ver liet mr. Benno Stokvis de partij. Gerbrandy nam als Ka merlid nooit een blad voor de mond. Als parlementair journalist heb ik menigmaal kunnen ervaren, hoe hij de tenen van vriend en vijand kon laten krullen door on verwachte uithalen. Als hij aan het woord was, hield Ka mervoorzitter Kortenhorst de hamer altijd binnen hand- bereid. De Nederlandse com munisten noemde hij stee vast „onze Russische vrien den" en toen hijzelf de pen sioengerechtigde leeftijd al ruim gepasseerd was, sprak hij over de Raad van State als over een levende mum mieverzameling. De luite nant-gouverneur-generaal dr. Van Mook was voor hem de doodgraver van het Ko ninkrijk en een officieel be vriend staatshoofd als de In donesische president Soekar- no betitelde hij als die oor logsmisdadiger. Hij was dan wel altijd gedekt door zijn parlementaire onschend baarheid, maar de voorzit tershamer kwam er wel drif tig aan te pas! Ook als hijzelf als onder voorzitter van de Kamer in i de kleine uurtjes van de nacht de hamer mocht hante ren, viel er altijd wel wat te beleven. Eens liet hij de Ka mer vanwege de winterse gladheid op het Binnenhol I rustig doorvergaderen tot I vijf uur in de ochtend: „Wie flauw wil vallen, val maar flauw", zei hij rustig, toen de vermoeide Kamerleden om een pauze vroegen. Twee mi nuten later schorste hij de vergadering... De ingewik kelde slotzin van elke verga dering kwam hem nooit over de lippen. Dan zei hij„De of ficiële formule zal wel in het verslag worden opgenomen. Ik wens de dames en heren wel te rusten". Gerbrandy kon vlijm-1| scherp zijn, maar hij stond ook onmiddellijk klaar me: een ondubbelzinnig excuus, wanneer hij uit zijn christe-1 lijke overtuiging meende, dat hij te ver was gegaan. Hij leefde niet alleen voor zijn omgeving maar ook voor zichzelf uit volle overtuiging naar zijn christelijke begin-1 selen. Hij ging in zijn Sche- veningse woonplaats elke zondag twee maal ter kerke en hij bad met volle overgave I voor elke maaltijd, zoals ik vele malen heb mogen mee maken. Zijn openingsgebed op partijbijeenkomsten I kwam niet alleen uit de Bij bel maar ook uit het hart. Toen ik hem in 1956 op de dag van zijn benoeming tot bemiddelaar in de huwelijks crisis tussen prins Bernhard en konipgin Juliana in de wandelgang van de Tweede Kamer ontmoette, zei hij ty perend: "U moet nu maar |j eens heel goed voor mij den. Dit worden de moeilijk-1 ste weken van mijn leven: nog moeilijker dan alle oor logsjaren in Londen...". In enkele persoonlijke ge-I' sprekken wekte hij mijn be- langstelling voor de geschie denis van de reformatie er voor de doleantie van Abra-1 ham Kuyper, met wie hij zich, ook naar karakterstruc tuur, meer verwant voelde dan met de hooghartige zelf verzekerdheid van Colijn. Zijn overlijden op 7 sep-1 tember 1961 heeft mij met op- rechte droefheid vervuld. Nu, aan onze ontmoetingen te- I rugdenkend, ervaar ik op nieuw het verlies van een ka raktervaste mannenbroede: met zijn warme hartslag |j voor de gewone mensen. PARIJS(AFP-RTR) - Het ontslag van minister van landbouw Michel Ro card heeft een storm veroorzaakt in de Franse politiek. De minister stapt op, omdat hij het niet eens is met het besluit van het kabinet, vanaf vol gend jaar een genuanceerd stelsel van evenredige vertegenwoordiging toe te passen bij de nationale verkiezingen. Het opstappen van de populaire 54-jarige Rocard komt op een erg ongelegen tijdstip: het proces van de vaststelling van de land bouwprijzen in de Europese Gemeenschap voor het produktiejaar dat per 1 april is inge gaan is halverwege. Vanwege ernstige me ningsverschillen binnen de EG is de jaarlijk se marathonzitting uitgesteld tot eind van de maand. In de Nationale Vergadering beschikt Ro card over ongeveer 40 medestanders. Als zij -wat niet waarschijnlijk wordt geacht- de partij verlaten en een eigen fractie zouden vormen, worden ze een soort scheidsrechter over de politiek van president Mitterrand omdat in dat geval de socialisten de meerder heid in de Franse Tweede Kamer zouden kwijtraken. In de socialistische partij is men teleurge steld door het vertrek van Rocard. De woord voerster van de fractie in de Nationale Ver gadering sprak van 'een steek in de rug'. Waarnemers beschouwen het opstappen van de man die geldt als exponent van de rech tervleugel als een eerste stap op weg naar een kandidatuur voor het presidentschap. Het mandaat van het huidige staatshoofd, de 68- jarige Franyois Mitterrand, loopt in 1988 af. Als opvolger van Rocard is Henri Naliet benoemd. Naliet, 46 jaar oud, was tot nu toe technisch adviseur van het staatshoofd voor landbouwzaken. René Souchon is tot onder minister benoemd. Hij krijgt de verantwoor delij kheid voor land- bosbouw. Souchon was staatssecretaris. Rocard heeft er nooit een geheim van ge maakt dat hij ambities heeft, ook voor het hoogste ambt in de republiek. Hij heeft al eerder meegedongen naar het president schap, maar in 1969 kwam hij zeer duidelijk tekort. Slechts 3,61 procent van de Franse kiezers stemde op de man die met een opval lend nieuw idee campagne had gevoerd: zelf bestuur voor de arbeiders. Vanaf dat jaar tot 1973 en van 1978 tot 1981 maakte Rocard deel uit van de Nationale Vergadering, als afge vaardigde voor Yvelines, een voorstad van Parijs. Ook in 1980 voelde Rocard, die lid is van de kleine, maar maatschappelijk belangrijke protestantse minderheid, er voor mee te din gen naar het ambt van president. Maar toen de socialistische partij, waar hij in 1974 lid van was geworden na de basis voor een na tionale carrière gelegd te hebben als lande lijk secretaris van de verenigde socialistische partij (PSU) die bij verkiezingen meestal sa menwerkt met de grote moederpartijvoor de ervaren Francois Mitterrand koos, trok hij zich terug. Vorige week zette Rocard in een vergade ring van het landelijk bestuur van de socia listische partij uiteen, dat hij overtuigd aan hanger is van het meerderheidsstelsel bij verkiezingen in twee ronden, dat in 1958 is ingevoerd aan de vooravond van de Vijfde Republiek waarin generaal De Gaulle staats hoofd werd. Volgens Rocard waarborgt al leen het meerderheidsstelsel een stabiele re geringsmeerderheid. Nadat Mitterrand in 1981 tot president was gekozen als opvolger van Valéry Giscard d'Estaing, benoemde hij Rocard tot minister van planning en regionale ontwikkeling. Sinds 1983 was hij, als opvolgster van Edith Cresson, minster van landbouw. Rocard staat er om bekend dat hij de inge wikkeldste economische problemen glashel der kan uitleggen. Hij ligt erg goed bij het Franse volk. In de opiniepeilingen van de De Franse minister van landbouw Ro card verlaat het Elysée nadat hij zijn ont slag heeft ingediend. - fotoafp laatste vier jaar staat hij bovenaan de lijs' van politici van alle partijen. Rocard heef' een lange bestuurservaring op financieel- economisch gebied. In 1958 was hij inspected van financiën, terwijl hij op 35-jarige leeftijd al secretaris-generaal was van de nationale commissie voor begrotingsbwaking. Van een onzer verslaggevers UTRECHT - De katholieke vrouwenorganisaties hopen toch aanwezig te zijn op een irote ontmoeting met de paus oD 12 mei. Ze dreigden zich te rug te trekken toen aartsbis schop Simonis het de feminis tische theologe Halkes ver bood op die manifestatie te SPGisteren probeerden de vrouwenorganisaties en mgr. Simonis de ruzie uit te praten. 2e stelden vast dat het conflict deels ontstaan was door com municatie-stoornissen. sa rin] als al stel tiel va: vri hoi se kes lij Bon ARNHEM - Na ruim tien uur verg cao-overleg bij Akzo-Nederland vas den van FNV en CNV hebben het BLHP en de VHP hebben die stap n leden adviseren van elke actie af te zi De Industriebonden zullen de Akzc finitief ultimatum sturen. Als Akzo r den ingaat, zullen medio april acties leden. Ook bij Akzo is het overleg gestrai de arbeid en in het bijzonder op de o diensten. De Industriebonden eisten van de vijfploegendienst, wat neerki gemiddeld 43 uur. Tijdens het overleg boden zij een c< durende 46 weken per jaar en de res vier ploegen (gemiddeld 42 uur per w den. DEN HAAG (ANP) - De produktie bij kende bedrijf in ons land, Unilever VI nemers), is donderdag stil gelegd. Bij ren acties gaande waren deden ongev nemers mee. De werkgevers bleken i punt veranderd. Ze noemen de houdii en zeggen dat de stakingen de werkge gen. Ze blijven erbij dat de eisen van de Ziektewet- en WAO- uitkeringen, matische prijscompensatie en een 36-t ge last op de bedrijfstak zouden legf bond FNV probeert directie van Cove produktie weer op gang te brengen n gen en personeel van buitenaf. „Dit is Wij hebben het recht om te staken", al UTRECHT (ANP) - Bij de onderhanc het schoonmaakbedrijf (100.000 werk principe-akkoord bereikt over een cor dus de Industriebond FNV en de Schoonmaak- en Bedrijfsdiensten OS beidstijdverkorting overeengekomen kunnen opleveren. In het schoonmaa 80.000 parttimers. UTRECHT (ANP) - Tussen Tabaksfal en Industrie- en Voedingsbond CNV e gisteren overeenstemming bereikt ovi urige werkweek eind 1986. De 36 uur een nieuwe tweejarige CAO tot 1 apri nemers onder. Gedurende twee en e< het ziekengeld en de WAO-uitkering Voorts is bepaald dat de lonen op 1 volgend jaar met 0,8 procent omhoog eind 1986 een eenmalige uitkering zal DEN HAAG (ANP) - Bij de derde c een nieuwe cao voor het bouwbedrijf v sproken over een arbeidstijdverkortir contractjaar (mei 1985 tot mei 1986). I hebben de werknemers daar al 5% voo reid in de komende periode 2,5% priji Over de vorm van deze arbeidstijdver niet eens. Verder hebben de werkgevi te praten over verdere arbeidstijdverk de bonden vinden deze toezegging te uit mededelingen na afloop van het vallen er nog vele hobbels te nemen, week donderdag voortgezet. HET besluit van minister Brinkman in arbeidsovereenkomst bij de omroepen "achtbaar. Allereerst neemt de bewind °P toekomstige wetgeving inzake de e soneel (al of niet trendvolger), maar hij college De Koning (Sociale Zaken) het »)k voorhoudt: arbeidstijdverkorting is terugdringen van de werkloosheid. Wat die wetgeving betreft, het is de het omroeppersoneel straks trendvolg hient is daar echter vooralsnog geen m [eden voor het uitblijven van het betrol den zou een dergelijk ontwerp in str verdragen die door Nederland zijn ond "-O-verdrag, dat de vrijheid van wer °ver hun arbeidsvoorwaarden te onder hegeert dat, een gedrag dat steeds m< 2|ch menen te mogen veroorloven. Der handeling van mannen en vrouwen in c 'achter aan te pas moest komen om h 'hternationale (EG-)verplichtingen te vo Het optreden van Brinkman is ook in 9angspunt dat arbeidstijdverkorting or hm de werkloosheid aan te pakken. Di "a'baal beleden beleidsuitgangspunt i [han de nek omgedraaid. En dan zijn si paasd dat korter werken in de particulir h; Ook slecht voorbeeld doet immers Het enige argument van Brinkman d p®n,2|Jn is de vrees dat de nieuwe orr bat als gevolg daarvan de omroep Tp'ben verhoogd. De bewindsman hf auwelijks kunnen aantonen. Maar zei enverhogend zou uitpakken dan nog Pe moet wijken voor de centen. Wij ai wat voor reden dan ook graag in de ni H0rst we"btelijk kader daarvoor m a ban maakt hij zich schuldig aan onb

de Stem | 1985 | | pagina 2