end m ROUTE Extra bescherming voor autoruiten KORT NIEUWS Carl Benz: de eerste die auto's in serie bouwde Ruilmotor ook voor loodvrij Nissan geeft Micra-serie opfrisbeurt Engeland start met bouw van auto uit Maleisië snel en o zo Dorgaan. Want de modellen, motore is onwaarschijnlij iet de zeer notor. De 3-deurs damatic leverbaa le snelle 1.5i GT idstofinjektie, irdje, de fraai •snelheid van nnig, futuristisch rt ook met vier- itra s, alle mogelij onda Civic serie u daarom snel eei s geloven. En wij ;eloven. Trouwen: ruilprijs kunnen ort Tot ziens. ^IJPAG 5 APRIL 1985 100 JAAR AUTO: UNIEKE EXPOSITIE IN AUTOTRON OP WEG ISSHOW B.V. B.V. lasshow vwagens- neubels illing! ^onderdelen! r als: Civic 3 drs 1.2 Speci 1.3 Luxe/ 1.5 GL7GI 1.5i GT T4 EINDREDAKTIE LEON KRIJNEN ■Tf26495,-, Civic 5 dn 'ody-coating. Niemand wilde io 'n motorblokkie voor ons gieten' Door Ton Roks prie jaar onderzoek en tweeëneenhalf miljoen gulden. Dat heeft het Autotron van Dirk Lips jn Drunen gestoken in de nieuwe tentoonstelling 'Honderd Jaar Automobielhistorie'. Het re sultaat is een zeer afwisselende collectie bijzondere wagens, niet allemaal perfect maar de moeite waard om te zien. Ze zijn geselecteerd op de betekenis voor de geschiedenis van de auto. Dirk Lips: „Bladerend door boeken over de autohistorie hebben we een lijst gemaakt van auto's die belangrijke ontwikkelingen markeren. We kwamen zo op 120 stuks die we moesten en zouden hebben. We hebben ze zo goed als allemaal kunnen bemachtigen. Zestig hadden we al in onze collectie, veertig hebben we er gekocht en twintig geleend." Een enkele keer stootten Lips en museum-conservator Walter de Munnick de kop: een Fer rari zat er binnen het budget niet in, evenals exemplaren van de legendarische Alfa Romeo 158 en Ital, racers met een klinkende, zeg maar ge rust 'oorverdovende', race historie. Soms konden de impor teurs uitkomst bieden. „Hes- sing stelde zonder één pro bleem een Maserati Biturbo te beschikking. 'Kom maar halen', zeiden ze, 'als je hem maar geregeld laat lopen, zo dat hij vers blijft'. Kijk, dat is nog eens sympathiek", al dus een vergulde De Mun nick. Daarnaast werkten mee het Nationaal Automobiel Museum in Raamsdonks- veer, het automuseum in het Belgische Houthalen en Por sche. Het Duitse hoofdkwartier »an Mercedes Benz deed niet mee toen de Drunense heren kwamen vragen of ze de driewieler mochten lenen die Carl Benz in 1885 bouwde. Het ding mag het Mercedes- museum in München niet eens uit, reden voor Dirk Lips om te besluiten zo'n verhikel zelf te laten bou wen. „Als we geweten hadden wat een moeite dat zou gaan kosten, hadden we het niet in ons hoofd gehaald", aldus De Munnick terwijl hij vorige week de vaderlandse pers het primitieve karretje, op het oog zeer nauwkeurig na gemaakt, toonde. Een motor zat er toen nog niet in. De Munnick: „Er hoort een eencilinder viertakt benzine motor in, helemaal van giet ijzer. Cilinder, kop en zuiger, alles. Een klein dingetje maar. Maar we hebben hier niemand, maar dan ook nie mand, kunnen vinden die zo'n motorblokkie voor ons wilde gieten. Men vond het te moeilijk, of men was niet goed geëquipeerd of men vroeg een astronomisch be- flrag. Uiteindelijk hebben we in België een gieterij gevon den die zo'n blok wil maken. Van de zomer hopen we de Benz rijdend te hebben." De oude Benz telt in al zijn Het prototype van de DAF 600, met de hand gebouwd door Hub van Doorne, en met 13 kilometer op de teller weer terug in Nederland. geschiedenis gaan maken, zo ze dat niet al gedaan hebben. Ook de wagens uit de pe riode 1960-1973 herkent iedereen als DE opvallende wagens uit dat tijdperk. Het Autotron koos voor de Ja guar E-type, een Austin Se ven, Messerschmitt KR 200, een Rover 2000 (de eerste Auto van het Jaar), een Tra- bant (kunststof carrosserie en tweetakt-motor), de Re nault 16, de Citroen DS, de MGB, de NSU RO 80, de Ci- troën SM (op z'n Frans ge veerde Maserati-motor), de kolossale Mercedes 600 en de Honda S800. De NSU RO 80, met zijn stroomlijn, zijn automatische koppeling en Wankel-motor, wordt door het museum in een infokrantje consequent Airo 80 genoemd. Of dit een abuis is, weet ik niet. De Ci troen DS is zo gedoopt omdat de afkorting -In het Frans- wordt gelezen als déesse, hetgeen 'godin' betekent. Wellicht heeft men bij NSU eenzelfde soort woordgrap willen uithalen. RO leest im mers als 'airo', een aandui ding die zo'n airodynamisch gevormde wagen wel past. Een DS kan overigens ook heel RO zijn. Ondanks de beperkingen die budget en aantal opleg den, zijn de volbloeds en pe perdure exoten goed verte genwoordigd in de vorm van een Hispano Suiza H6b, een Bugatti A35 uit 1926 (met he dendaags materiaal niet bij te houden, of men moet zeer diep in de buidel tasten), een Tatra Plan 600 en een Lagon- da M45, om er een paar te noemen. Maar hoe verder het Autotron teruggaat in de historie, hoe moeilijker het wordt te herkennen waarom juist de tentoongestelde auto's gekozen zijn. Wie niet nauwkeurig de technische informatie op de bordjes bij elke auto leest, raakt al snel de rode draad kwijt die door de tentoonstelling loopt. Soms lijkt de keuze van de samenstellers wat merk waardig. Als voorbeeld van de nieuwe mogelijkheden die kunststoffen boden, wordt bijvoorbeeld een Trabant ge toond, die inderdaad een 'plastic' body heeft. Maar een Lotus Elite, tot en met de 'floorpan' van polyester, was een betere keus geweest. Maar ja, met zo'n Oostduitse pruttelpot toon je tevens een van de laatste tweetakters en bovendien is zo'n karretje heel wat goedkoper in aan schaf. Terug naar Nederland ge haald heeft het Autotron het prototype van de Daf 600 uit '58, met de hand gebouwd door Hub van Doorne. Het wagentje is afkomstig uit Belgë en is afgestaan, niet voor niets natuurlijk, door een welwillende Belg die het er mee eens was dat het ding terug moest. Het autootje heeft nog maar 13 (DER TIEN!!) kilometer gereden. En het viel niet te keren: ook de 'Jappen' hebben een plaatsje weten te verschal ken in deze tentoonstelling over de autohistorie. Niet al leen met de Honda S800, maar ook met een Mitsubishi A uit 1917, de wagens waar mee het in het land van de Rijzende Zon allemaal be gonnen is. Het is de eerste 'Jap' in serie gebouwd: 23 stuks. Conservator Walter de Munnick showt bouwde driewieler van Carl Benz. nage- eenvoud 3.500 onderdelen, die op tekening zijn gezet en door constructeurs in vier landen nagebouwd. Voor het Autotron is het Duitse mees terwerk begrijpelijk het klapstuk van de tentoonstel ling, een voorkeur die niet iedereen zal delen. Mijn keu ze zou vallen op de 300 pk ex- Ben Huisman Jaguar XK120 uit '52. Voor de opletters: door Breda rijdt sinds kort een heuse XK150 S (de snel ste produktie-uitvoering), dagelijks in gebruik! In Drunen geen Bugatti Royale, overigens zo goed als onmogelijk aan te komen en bovendien onbetaalbaar, maar wel een Renault 16, die met zijn indertijd baanbre kende vormgeving veel meer voor de autohistorie heeft betekend dan de enorme reus waarvan Ettore Bugatti er ooit een stuk of vijf bouwde. In Drunen ook geen AC Co bra, een bloedmooie en su persnelle tweezitter met een zeven liter motor, maar wel een MG B, die sportwagen die in enorme aantallen ver kocht is, en een Honda S800, het Japanse miniatuur- sportwagentje dat voor zijn tijd onvoorstelbaar goedkoop was. Het in Drunen tentoon gestelde exemplaar van dit verzamelaars-item werd op een haar na aan barrels ge reden door Commissaris van de Koningin Dries van Agt in een T-Ford, waarmee hij - als een soort openingshande ling- vorige week vrijdag door het museum tufte. Onder de wagens die voor het tijdvak 1974-1985 zijn uit gekozen, bevinden zich uiteraard veel bekenden: een Ford Sierra (vanwege zijn gedurfde vormgeving), een Volkswagen Golf (na de Ke ver en de T-Ford met 6 mil joen stuks de meestverkoch- te auto), een Alfa Romeo Montreal (zeer hoge presta ties en nog enigszins betaal baar), de Maserati Biturbo (supertechniek- en klasse voor een redelijke prijs), de Saab 900, de Opel Kadett GSI en de Renault Espace, een nieuw concept dat ongetwij feld op grote schaal navol ging zal vinden. Volgens Dirk Lips zullen deze auto's Een Cord uit 1937: gewaagd vanwege zijn stroomlijn en voorwielaandrijving. iuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ ïieuwe en gebruikte 13 APRIL NBERG &RAVANS sweg 231 - Molenschol 11-1246 iats uitgerust is met de smmentestbank met un- n de toercaravans oed zijn?? er. Tientallen lens. Aanbieding. ortent29M3' tot 18.00 uur. tdustrieterrein Noord' luice jaar na de introduktie ie Seat Ronda, is de tien- fcendste Seat in ons land ([kocht. |Mm de Seat Fura is een W-rersie verschenen. Deze Iwi in LE-uitvoering is "tien van een achterspoiler, [Ping, wieldoppen, vloerta- en achterruitverwarming. Prijs is vastgesteld op De Westduitse sportwagen- fabriek Porsche heeft in 1984 een winst geboekt van 92 mil joen DM. Een jaar daarvoor be droeg de winst 70 miljoen DM. De omzet steeg vorig jaar van 2,1 naar 2,5 miljard DM. Nadat 1983 voor British Ley- land met winst kon worden af gesloten, moest vorig jaar weer met een verlies genoegen wor den genomen. Het exploitatie verlies was 11,7 miljoen Pond; in 1983 bedroeg de winst 4,1 miljoen Pond. Het bedrijf ver kocht 53.000 minder wagens dan in 1983. De Huyndai Stellar Sterling, die als special;e aanbieding op de RAI werd getoond, blijft voorlopig in de prijslijst van importeur Greenib Car. In de Sterling uitvoering beschikt de Stellar over lichtmetalen vel gen, brede 185/70 Conti-ban- den, achterspoiler en een spe ciale striping. Dit extra pakket heeft een waarde van f 1900. -, maar wordt voor f600.- extra op de versies met 1400- en 1600 motoren geleverd. I. Tel. 013-672178. r.onderhoud, 3. 4 a 5 pers 20-54910. Kip Cavalier '71. ru[; i 5 pers., pr.j2B»u. .A. stacaravan met staanpiaat 10O"1 .'nd •nhout 600U, r staanpl. e.v.t. 1 in camper of campe* tel. 076-613683. 3ANO vouwwagen rvewiel en ace., 5,-. Tel. 01696-316» BRUSSEL - Glasscherven kunnen vaak bij een aanrij ding voor flinke verwondin gen zorgen. Daarnaast zijn de ruiten vaak ook een doel wit voor autodieven. Door het inslaan van een zijruit kan men vaak gemakkelijk in de auto komen. Weet u overigens waarom bij inbraak meestal een zij ruit achter de beide voorstoe- len wordt ingeslagen?. Een beetje professionele inbreker vindt het namelijk niet pret tig zittend in glassplinters b.v. een auto-radio te demon teren. Daarom wordt de zij ruit achter de voorstoelen in getikt. Om de gevaren van glas scherven en -splinters te voorkomen en om het daar naast ook nog eens inbrekers onmogelijk te maken om een zijruit in te slaan, is een spe ciaal materiaal ontwikkeld: de Secury-film. Het is een flinterdunne kleeffilm in po lystyreen die - door middel van een sterk kleefmiddel - aan de binnenkant van de ruit wordt aangebracht. De film is totaal onzichtbaar en doet geen afbreuk aan de zichtbaarheid. De elasticiteit en de weer stand van het materiaal ma ken de film bestand tegen de zwaarste schokken. Mocht onverhoopt de ruit toch bre ken, dan blijven de scherven aan de film kleven. Een ruit beschermd met deze film is 12 tot 18 maal steviger dan gewoon glas. Ook de brand weerstand wordt verhoogd: van amper 60 seconden voor gewoon glas tot 25 minuten bij een temperatuur van 900 graden Celsius. Omdat de glasscherven aan de film blijven kleven, is het ook onmogelijk om een arm door een gebroken raam Stuntman Alain Vinckx durfde het aan om in een glazen kooi te stappen die aan de binnenkant was voorzien van een Secury-film, terwijl buitenstaanders met molotov cocktails de kooi bekogelden. te steken om bijvoorbeeld een autoportier te openen of om spullen van stoelen of achterbank weg te nemen. Ook kan men er een voor deur van een woonhuis, waarin glas is verwerkt, mee beschermen. Een complete kit om de ruiten van een auto te be schermen, is door de Belgi sche importeur Etn Philippe Kriwin uit Brussel (telefoon 09.32.02.649.28.68) naar de Ne derlandse markt gebracht en kost rond 400.-. THEMA van de tentoonstel ling in Drunen is het 100-jari- ge bestaan van de auto. De ge boortedatum van de auto staat overigens nog steeds ter dis cussie. Carl Benz had welis waar in 1885 zijn driewieler af, maar al in 1860 werd een explosiemotor (op gas) ge maakt. In 1862 maakte de Duitser Otto een viertact-mo- tor (ook weer op gas) die zelfs werd gepatenteerd en in 1865 construeerde de Oostenrijker Marcus een benzine-motor. Waarom is dan toch de Benz van bijna 20 jaar later het middelpunt van de Drunense tentoonstelling? Dirk Lips: „Bij die andere ontwerpers is het bij wagens gebleven die nauwelijks de schuur uitkwamen. Carl Benz bouwde de eerste echte voor loper van onze huidige auto. De motor was een viertakter en hij liep op benzine. Boven dien was de Benz de eerste auto die in serie werd gepro duceerd, die dus begon de we reld op wielen te zetten. Het is niet bij een prototype geble ven, zoals bij die anderen, maar er zijn er 67 van ge bouwd". Benz werd overigens in eigen land niet geëerd: de eer ste wagen werd afgenomen door een Fransman. SPIJKENISSE - VeGe, het Nederlandse bedrijf dat zich bezig houdt met het produce ren van een groot aantal ruil- mototen voor verschillende merken, is er in geslaagd om een ruilmotor te ontwikkelen die ook geschikt is voor lood vrije benzine. Deze loodvrije motoren gaan per cilinder ƒ25.- meer kosten dan de normale stan daardmotoren. De eerste motoren, waarvan de ontsteking 2 graden is te ruggedraaid, zijn bestemd voor Zwitserland. West Duits land zal daarna worden voor zien worden van deze kracht bronnen. LISSE - De Nissan Micra-se- rie heeft een opfrisbeurt ge had. Alle wagens hebben gro tere bumpers gekregen en een wat gewijzigde achterklep. Ook zijn andere stads- en ach terlichten aangebracht. Door de nieuwe bumpers is de lengte van de wagens iets toegenomen. De Micra's met 5 versnellingsbak hebben ook gewijzigde overbrengingsver- houdingen gekregen en een iets hogere eindreductie, waardoor de acceleratie bij hogere snelheden wat feller is. In het interieur ook wat veranderingen. Alle wagen beschikken nu over stoffen be kleding; ook op de vloer. Daarnaast zijn er armsteunen in het voorportier te vinden en heeft de rechtervoorstoel een geheugen gekregen, waardoor de stoel altijd terugspringt in de stand die de bestuurder eerder heeft ingesteld. Ook is een binnenspiegel met anti- verblindingsstand standaard. De Micra-serie is verder uitgebreid met een SDX-ver- sie, die behalve over een ge laagde voorruit, ook stan daard beschikt over een ach- terruitwisser, interval schake laar voor de wisser, dagteller, analoog klokje in het dashbord en mistachterlichten. Over al deze zaken beschikt nu ook de GL-versie, terwijl als aanvul ling er nog gekleurd glas en o.a. een sportstuur bijkomt. De 5 versies in de Nissan Micra-serie hebben de volgen de prijzend.0 DX Van (dus zonder achterbank) met 4 ver snellingsbak 12.971.-; 1.0 DX 4-bak ƒ14.995.-; 1.0 SDX 4- bak ƒ15.995.-; 1.0 GL 5-bak ƒ17.295.-; 1.0 GL automaat ƒ18.795.-. AMSTERDAM - De Maleisi sche auto-industrie gaat zich ook op Europa concentreren. In Groot Brittanië wordt binnenkort begonnen met de produktie van de Proton Saga; een wagen met technische componenten van Mitsubishi. In het voorjaar van 1986 moet de produktie beginnen. Het eerste jaar zullen 19.000 wagens gemaakt worden; in 1990 moet de jaarproduktie 120.000 stuks bedragen.

de Stem | 1985 | | pagina 11