Jean-Pierre Gödde gek' van motoren Parijs wil wereld verblinden in 1992 Gratis tennissen voor de jeugd PLOEG GISBERS HEERST IN ELFSTEDENTOCHT VOOR WIELERPROFS lOKSTEZEEUWSCH-VLAAMSE CROSSER INKNMV-VERBAND Trimmers in strijd om WOAD-titel in Graauw qNDERDAG 4 A1PRIL 1985 PAGINA SPORT 2 LEEUWARDEN (ANP) - De Friese Elfsteden- ocht voor beroepsrenners zal nooit zo'n feno meen worden als die voor de hardrijders op de schaats. Het zal Jacques Hanegraaf een zorg Jan Raas in Ronde van Vlaanderen Weer winst Van der Wal WK dammen voor continentale teams in Valkenburg Pleunis trainer A-jeugd STEEN ST. JANSTEEN HEMELSTRAAT 20 TEL. 01140-3041 INITIA TIEF JEUGDCOMMISSIE ANIMO TERNEUZEN Ador en De Rijke zijn finalisten IN CITY-PIER-CITY Jo David op dreef Toernooi Verdegem ia Ford Credit en over de voordelen van Ford Leasing- pdtlJS <RTR) Parijs, con sent van Amsterdam voor f organisatie van de Olympi- L Zomerspelen van 1992, „„teert dubbele argumenten 'r zijn kansen op de toewij- van dat grootste en voor- ïamste sportevenement ter „ereld. r;e Franse hoofdstad, die i!2e week zijn pr-campagne „jon, hamert naar de buiten- ■jereld zeker zo hard op de roemrijke omgeving van het and in de Seine als op de f.valiteit van de sport-accom- modaties. „Ons Olympisch stadion en ons Olympisch zwembad zul len niets beter of slechter zijn dan die van de vijf concurren ten", betoogde Alain Danet, de voorzitter van het comité, dat zich inspant voor de Parijse kandidatuur. „De andere ste den beschikken echter niet over het artistieke en culturele erfgoed, zoals Parijs dat heeft." De fraaie en luisterrijke omgeving van de lichtstad wordt zo goed mogelijk ver werkt in de plannen voor de Zomerspelen. De openingsce remonie zal niet zoals gebrui kelijk binnen de poorten van het Olympisch stadion plaats vinden. De brede, door bomen omrande Champs Elysées moet het decor vormen voor die meestal spectaculaire plechtigheid. De judo- en turn wedstrijden dienen plaats te vinden in het Grand Palais, het prachtige museum aan de oevers van de Seine. Andere ideeën uit de Parijse koker behelzen de dressuur- wedstrijden in de tuinen van het vroegere koninklijke pa leis in Versailles en het boog schieten in het pittoreske oor logspark, de Champs de Mars. Over de Seine zal bovendien een nieuwe loopbrug worden gebouwd om de historische linkeroever met het Olym pisch dorp, op de rechteroever, te verbinden. De plannen om de 25e Olympische Zomerspelen in Parijs te houden, hebben de politieke steun gekregen van president Mitterand en burge meester Chirac. De eerste bur ger van Parijs heeft bovendien het idee ondersteund om de Winterspelen van '92 naar de Haute Savoie te halen. Albert- ville is de kandidaat-stad in die Franse bergstreek. Sprintzege van Jacques Hanegraaf zijn. De Westbrabander won gisteren de eerste editie op je (iets in de sprint tegen Teun van Vliet. Er was veel publiek, maar Leeuwarden op 3 april leek in de verste verte niet op Leeuwarden op 21 februari, toen Evert van Benthem op de schouders van een deinende mas sa werd rondgedragen. Geen koningin Beatrix aan de finish, geen Hans Wiegel en wk geen miljoen voor Hane- E, zoals voor de boer uit °Sint-Jansklooster. De winnen de profrenner kreeg een hand van Evert van Benthem en de eerste prijs van 525 gulden. De eerste Elfstedentocht voor be roepsrenners was dan ook niets bijzonders, een gewone koers over vlakke wegen. Het was maar goed dat er wind stond, anders hadden ook een- oudige trimmers de fietstocht gemakkelijk kunnen volbren- De wind gaf een dimensie jan de 245 kilometer lange wedstrijd. Er waren door verbodsbe palingen voor buitenlandse ploegen slechts 69 renners aan LEEUWARDEN (ANP) - Jan Raas heeft ook de Elf stedentocht voor beroeps renners niet uitgereden. Na 168 kilometer gaf de Zeeuw op. Net als onder meer in de Tïrreno - Adriatico, de E3-prijs in Harelbeke en de Brabantse Fiji kreeg Raas een dood gevoel in het linkerbeen. De slepende kwaal weerhoudt de ex-wereld kampioen er niet van te starten in de Ronde van Vlaanderen, zondag de eerste in de reeks april- klassiekers. „Misschien ben ik er zondag wel van af', sprak hij hoopvol. de start. Zij maakten er de professionele uitgave van een amateurklassieker van. De strijdlust was groot, het aantal ontsnappingspogingen legio, maar de uitbraakkansen klein door het strakke, hoge tempo. Opvallend was dat de zo ster ke ploeg van Peter Post - ove rigens maar met tien man ge start - in de waaiers door de knieën ging. Na negentig kilometer brak het veld in tweeën. Het eerste peloton telde negentien ren ners. In die fase had Post nog drie renners mee. Vanderaer- den reed goed, maar de Belgi sche kampioen kreeg geen of nauwelijks steun van Lam- merts en Lubberding. Dit tweetal zou dan ook bezwijken onder de druk van de ploeg van Jan Gisbers. Raas mocht dan met zijn beknelde zenuw zijn achtergebleven in de tweede waaier, in de kopgroep reden zeven renners van zijn formatie. De overmacht was zo groot, dat de overwinning hen moeilijk kon ontgaan. Met nog veertig kilometer te rijden, fietsten negen renners weg uit de kopgroep: Lam- merts, Daams, Hanegraaf, Nijdam, Priem, Teun van Vliet, Van de Velde, Verleijen en - ook weer eens vooraan - Knetemann. Hier had Gisbers met vier man eveneens een stevige greep op de overwin ning. De zekerheid werd in de laatste vijf kilometer nog even onzekerheid. Jacques Hane graaf ontsnapte en zag tot zijn schrik Teun van Vliet uit de ploeg Swerts meekomen. „Ik had nooit eerder tegen Teun gesprint", vertelde Hanegraaf aan de eindstreep. De uitslag was misschien anders gewor den als Van Vliet nog de vorm Jacques Hanegraaf gaat als den. had uit Milaan - San Remo. Van Vliet kampte met de na weeën van een griepaanval en werd weer tweede. Hanegraaf, in de Omloop Het Volk verrast door de Belg Eddy Planckaert, sprintte nu op zeker door licht slingerend Van Vliet achter zich te houden. De uitslag: 1. Jacques Hanegraaf (Ned) 245 km. in 6.19.44, 2. Teun van Vliet (Ned) z.t„ 3. Gerrie Knete- mann (Ned) op 0.53,4. Hans Daams (Ned) z.t., 5. Johan van de Velde (Ned) z.t., 6. Jelle Nijdam (Ned) z.t., 7. Frans Verleijen (Bel) z.t., 8. Cees Priem (Ned) op 1.09,9. Adri van der Poel (Ned) op 2.33, 10. Adri van Houwelingen (Ned) z.t., 11. Maar ten Ducrot (Ned) z.t., 12. Ron Groen (Ned) z.t., 13. Twan Poels (Ned) z.t., 14. Jan Jonkers (Ned) z.t., 15. Marco van der Hulst (Ned) z.t., 16. Eric Vanderaerden (Bel) z.t., 17. Leo van Vliet (Ned) op 9.39, 18. Jan van Houwelingen (Ned) z.t., 19. Martin Kemp (Ned) z.t., 20. Ron MacKay (Ned) op 10.00, 21. Jacques van Meer (Ned) z.t., 22. Johan Lam- merts (Ned) z.t. winnaar van de Elfstedentocht over de eindstreep in Leeuwar- - foto anp ABCOUDE (ANP) - Neder lands damkampioen Jannes van der Wal heeft ook in de tweede ronde van de nationale titelstrijd zijn kandidatuur gesteld voor prolongatie van de titel. Van der Wal versloeg Van den Borst en duldt nu alleen Goudt nog naast zich op de eerste plaats. Goudt won eveneens opnieuw, nu van Van der Kooij. Uitslagen tweede ronde: Van Aalten - Stokkel 1-1, Vermin - Jansen 1-1, Clerc - Palmer 1-1, Scholma - Bies 1-1, Van der Wal - Van den Borst 2-0, Goudt - Van der Kooij 2-0. Stand na twee ronden: 1. Van der Wal en Goudt 4 punten, 3. Vermin en Van Aalten 3, 5. Jansen, Stokkel en Bies 2, 8. Clerc, Palmer, Van den Borst en Scholma 1, 12. Van der Kooij 0. In Lent is gisteren een begin gemaakt met het Nederlands damkampioenschap voor da mes. Uitslagen eerste ronde: Van Setten - Graas 1-1, Polman - Van der Kraats 2-0, Heitmeier - Otten 0-2, Poepjes - Andries 2-0, Toonen - Van Lith 1-1. VOETBAL - Wegens de poli tieke situatie in Libanon heeft de voetbalbond van het land zich teruggetrokken voor het kwalificatie-toernooi voor het wereldkampioenschap in Me xico. De duels die al zijn ge speeld, zullen uit de stand worden gehaald. VALKENBURG (ANP) - Het eerste wereldkampioenschap dammen voor continentale teams wordt van 17 tot en met 28 mei in het Limburgse Val kenburg gehouden. De Koninklijke Nederlandse Dambond (KNDB) heeft de or ganisatie van dit toernooi, waaraan zes teams van drie spelers meedoen, op het con gres van de werelddambond (FMJD) in Dakar geclaimd en toegewezen gekregen. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling deze wedstrijd in Hengelo (Overijssel) te houden ter gelegenheid van het 75-ja- rig bestaan van Twente's Eer ste. De organisatoren daar konden echter niet de beno digde financieën bijeenbren gen. Aan het toernooi nemen teams deel uit Afrika, Ameri ka, Sovjet-Unie, Nederland en nog twee ploegen uit Europa. Van onze sportmedewerker ST.-JANSTEEN - De ex-spe ler van de voetbalvereniging STEEN en tot het einde van het huidige voetbalseizoen trainer bij SDO in Lamswaar- de, Jan Pleunis uit St.-Jan- steen, is door de voetbalver eniging STEEN aangetrokken als trainer van de A- junioren. Pleunis wordt voorts tech nisch adviseur over de jeugd- elftallen. Door Ti KOEWACHT - „Die verre rei- j®. dat is een ellende, maar kan niet anders. Jean- Pierre is 'gek' van motorcros- ■W. reed toen hij drie jaar was op een 'automaatje' en we Hben het er graag voor over. de Belgische Liefhebbers Bond kan hij nog niet terecht, j>®dat hij met zijn 10 jaar nog .jong is. Daarom rijdt hij nu de KNMV-rangen. Dat "wit echter wel in dat er 'Strijden door het gehele 'ld moeten worden gereden. n Zeeuwsch-Vlaanderen is ®j de enige jeugdcrosser die 1 de KNMV is aangesloten, radaar", zegt Peter Gödde, e ox-amateur en beroeps- pwenner, die na zijn 'wilde Bren' in Koewacht is neerge keken. Peter Gödde, in zijn ama- ■eurtijd goed voor 194 over- Tiiingen - de laatste zege wreef hij op zijn naam in de 'rationele sluitingskoers in rast in 1979 heeft zich hele maal om de motorcrosserij ge- lort. Achter zijn boerderijtje au de Nieuwe Karnemelk- raat in het Zeeuwsch- Q®amse vlassersdorp heeft Serieus Wde een crossterreintje "gelegd waarop Jean-Pier Jean-Pierre uit in de 80 cc- klasse", zegt Peter Gödde en thousiast. De ex-beroepswielrenner, die één jaar voor de Femis- en één seizoen voor de Boston- profploeg reed en voor die for matie in Bordeaux-Parijs uit kwam, behoort samen met echtgenote Marleen tot de grootste fans van Jean-Pierre. „Vader en moeder gaan elke wedstrijd mee. Dat is leuk, want steun kun je goed ge bruiken", zegt de jonge Gödde, die zijn voorliefde voor de mo toren meekreeg toen vader Peter nog een handel in twee dehands auto's dreef in Koe wacht. „Dat duurde niet lang, want ik miste de benodigde papieren. En dan kun je het in dit landje niet lang volhouden. Ik heb mijn brood lang in de wielrennerij kunnen verdie nen en als je stopt wil je wel eens iets anders, maar dat valt niet mee", zegt Peter Gödde, die zich van de wielersport heeft afgekeerd en nog slechts één keer op de fiets is gestapt: tijdens de gentlemankoers in Sluiskil. zijn vrije tijd naar harte- J 41 rat kan trainen. „Ideaal die mte hier. We zijn nogal for- Jraijk geweest. Zijn er in ge- agd een sponsor te vinden k» ls n°dig ook, want het is vrij dure sport. Via bar- cotheek The Movies in traSt kreeS Jean-Pierre een cros't ^aP'ama en alle motor- raskleding. Daarmee komt Jean-Pierre pakte de zaken serieus aan op 8-jarige leef tijd. Toen opereerde hij voor het eerst in wedstrijdverband tijdens de crossen die de stich ting RES in Axel hield op de woensdagavonden op het Smitschorre-circuit. „Daar reed hij op een 80 cc-machine en dat was te zwaar voor zijn leeftijd. Die Suzuki kon hij niet mee overweg. Een jaar la ter is hij begonnen in Vlissin- gen. Lid geworden van De Uitlaat in Vlissingen, MC Ril land in Rilland-Bath, De Sproeier in Wemeldinge en MC Sateliet in Rotterdam. Helaas ligt de toetreding voor actieve crossers bij de Belgische Liefhebbers Bond op 15-jarige leeftijd. Men is er wel over bezig om die leef tijdsgrens te verlagen tot 12 jaar, maar dat is er nog niet door. Lukt dat wel, dan stapt Jean-Pierre over naar de BLB. Dat is stukken aantrek kelijker. Je hebt dan tal van crossen dicht in de buurt. Voorlopig moeten we het ech ter in KNMV-verband doen", zegt Peter Gödde. Tijdens de competities van De Uitlaat, De Sproeier, MC Rilland en MC Sasteliet ver overde Jean-Pierre de clubti- tels in de 50 cc-klasse. Momen teel is Jean-Pierre alleen nog lid van De Uitlaat en rijdt zijn wedstrijden in de KNMV- jeugdcategorie 10 tot en met 13 jaar. „De tegenstand is groot in wedstrijden van de KNMV. In Zeeland kon hij zijn man netje goed staan, reed mee in het voorste gelid. Aan de over kant van de Schelde zijn er meer jeugdcrossers namelijk. Nu Jean-Pierre zijn wedstrij den door het gehele land rijdt merk je dat er nogal wat ge traind zal moeten worden om mee te kunnen op dit niveau, want vooral in het Brabantse land zijn er veel sterke jeugd crossers. Voor hem echter leuk dat hij nu de kans krijgt de nodige ervaring op te doen. Jean-Pierre Gödde, de enige jeugdcrosser uit Zeeuwsch-Vlaanderen die in KNMV-verband opereert. - fotowimkooyman Van onze tennismedewerker TERNEUZEN - De jeugd commissie van tennisclub Animo in Terneuzen biedt de Terneuzense jeugd van 6 tot en met 12 jaar de gele genheid om vanaf woens dag 10 april wekelijks te tennissen. „Het idee is ge groeid vanuit de gedachte dat er vast meer jeugd wil tennissen dan dat er tot nu toe bij ons werd aange meld als lid", aldus Kees Hamelink, voorzitter van de jeugdcommissie. Via de scholen werd een informa tiebrief uitgereikt aan iedere jongen en meisje, waarin zij werden uitge nodigd bij Animo op de woensdagmiddagen te ko men tennissen. Uiteraard is het niet de gewoonte niet-leden op de banen te laten tennissen, maar het idee is ook min of meer geboren uit het feit dat de aanwas van de jon ge jeugd wat achterblijft in vergelijking met voor gaande jaren", aldus Ha melink. De terugval van jeugdleden is onmisken baar en iedere sportver eniging ondervindt dat. Het staat voor wat de ten nissport betreft enigszins haaks op de ontwikkelin gen die de tennissport mo menteel doormaakt. De po pulariteit van deze sport is de laatste jaren in razend tempo gestegen, zodat het wat wonderlijk overkomt dat een tennisvereniging verlegen zit om leden. „We zitten niet verlegen om leden, integendeel zelfs. De accommodatie bij Ani mo kon helaas niet mee groeien, zodat er geen ge lijke tred kon worden ge houden en daarom waren we gedwongen een wacht lijst in te stellen die er in feite nog altijd is", ver klaart Hamelink. „Uit gaande van deze lijst en de nieuwe aanmeldingen moeten wij als bestuur constateren dat de aanwas van jonge jeugd miniem is. Een vereniging die zichzelf respecteeert, dient een ac tief jeugdbeleid te voeren en dat trachten wij te doen. Sociaal gezien is dat ook een noodzaak", aldus Ha melink. Zoals ook in de informa tiefolder is vermeld, is het zogenaamde 'straattennis- sen' in Terneuzen een ver trouwd beeld. Iedereen is momenteel wel in het bezit van een tennisracket, waarmee tegen een muur of gewoon op straat wordt getennist. Met de leuze 'tennissen moet je doen op een tennisbaan' hoopt de Terneuzense club op een grote belangstelling van de jeugd. „De woensdagmid dagen waren altijd al be stemd voor de eigen jeugd leden, een initiatief dat reeds jaren geleden werd genomen. Op deze midda gen wordt nu de gelegen heid gegeven gratis te ko men tennissen onder bege leiding", zegt Hamelink. De Terneuzense vereni ging, die slechts de be schikking heeft over vier gravelbanen en daarmee behoorlijk uit zijn jasje is gegroeid, kan nog niet pre cies vaststellen wat de con sequenties zijn als er voor dit initiatief veel belang stelling bestaat. „De moge lijkheden zijn inderdaad beperkt, maar met de hulp van assistentie wordt er in ieder geval gezorgd voor deskundige begeleiding. Als blijkt dat de vier banen gewoon te weinig zijn, dan weet ik het ook niet", aldus Hamelink, die daar overi gens aan toevoegt, dat dat allemaal best zal meeval len. Wie de jeugd heeft, heeft toekomst en tennis club Animo heeft die altijd gehad en wil ze blijven houden, zoals uit dit initia tief blijkt. Van onze sp ortmedewerker GRAAUW - Graauw staat zaterdag 6 april opnieuw in het teken van de wielersport. SV Aloy houdt dan, in samenwerking met de WAOD-bond uit België, een koers over circa 85 kilometer. De start en de finish zijn in de Dorpsstraat te Graauw. De jury krijgt een welkome bijstand van een fotofinish- apparaat. In totaal worden 35 renners geklasseerd. Deze wedstrijd wordt aangemerkt als 'klassieker'. Van onze tennismedewerker TERNEUZEN - Door de 4-0- overwinning op Gent 1 speelde Ador 1 zich in de finale van de Ador-bedrijfstenniscompeti- tie. Het team wordt daarin te genstander van De Rijke, dat eveneens met forse cijfers Herrebout de weg versperde: 4-0. In de tweede categorie ver overde Philten een plaats in de finale via een 4-0-zege op Stoffels, terwijl de andere fi nalist moet komen uit de wed strijd tussen Van Strien en Oostburg, die vrijdag dit duel uitvechten. Om half tien zijn vrijdag de twee finalepartijen in de afzonderlijke catego rieën gepland met aansluitend de prijsuitreiking. Van onze atletiekmedewerker GRAAUW - Jo David was de snelste loper van de SV Aloy- groep die deelnam aan de Ci ty -Pier-City-loop, een halve marathon in Den Haag. De at leet uit Koewacht noteerde een tijd van 1 uur 18 minuten en 25 seconden. De tweede man van SV Aloy was Hans Jasperse uit Axel in 1.19.46. De resultaten van de overi gen: Nelis Maasmans, Schoon- dijke 1.25.31; Jan de Jong, Ter neuzen 1.25.45; Lucien Hoop, Kloosterzande 1.27.00; Cor Goossen, Terneuzen 1.27.06; Alfons Verdurmen, Graauw 1.28.24; Hans-Jan Jasperse, Axel 1.29.36; Jan Kempe, Zaamslag 1.30.45; Johnny de Martelaere, IJzendijke 1.31.12; Willy de Feber, Terneuzen 1.31.30; Anton Wattouw, Axel 1.31.30. Een unieke prestatie leverde Bas Jasperse op de twee kilometer, een afstand waarop hij zegevierde in een veld van 3000 deelnemers. Deze WAOD-koers wordt komende zaterdag verreden en niet zoals gepland op 8 juni. „We willen niemand in het harnas jagen. Nu kan Lams- waarde gewoon de koers hou den voor A- en C-trimmers", aldus Tonnie Hermans, de man die zich de laatste tijd in zette voor deze koers. Deze koers kan gezien wor den als een waardering voor de vele koersen die de Neder landse trimmers rijden in Bel gië. Vandaar ook dat de WA- OD financieel de helpende hand toesteekt. De eerste Ne derlander mag zich kampioen van de WAOD noemen. Om 14.30 uur vertrekt de rennerskaravaan met daar achter de ploegleiderswagens. Aan de start komen veel be kende Belgen zoals Romain Steel, Serge van Daele, Noël Seghers, Wim de Waal en mo gelijk debuteert Benjamin Vermeulen als WAOD-cou- reur in Graauw. Ook worden er tal van Zeeuwen aan de start verwacht, zoals Heyboer, Moes, Peters en de plaatselijke mannen Frans van Water schoot en Tonnie Hermans. Aan deze koers kunnen ook niet-WAOD-licentiehouders deelnemen. De inschrijving vindt plaats in het clublokaal van de SV Aloy. Van onze volley balmedewerker OOSTBURG - Volleybalver eniging Verdegem uit Oost- burg houdt zaterdag 6 april een sterk bezet toernooi in sporthal De Veerhoek te Oost burg, Het toernooi begint 's morgens om negen uur. De wedstrijd duren veertig minu ten en worden geleid door Ne- VoBo-scheidsrechters. De bezetting van de poules is zeker een garantie voor goed spelniveau tijdens dit toernooi. Indeling: Heren 1: Mytilus 1 (kampioen promotieklas), Even Kijken 1, Nuvoc uit Veldhoven (team van oud- Verdegem-voorzitter Tinus Robijn), Symmachia, YVC en Verdegem. Heren 2: Verdegem 2, Savok 1 (leider in de eerste klas heren), Attack 1, CVC, Athanatos en Sluvoc 1. Rond half vijf is de prijsuitreiking gepland.

de Stem | 1985 | | pagina 9