Verkoop4staatsh9 baart WD-fractie zorgen Kom naar deRabobanken vrijmaken van uw rijksdaalder direct een tientje Nijpend tekort laan fiscalisten lin Tweede Kamer „VERDER BEZUINIGEN SOCIAAL leer OR's recht |op financiële aarstukken Ambulances staken I Je^elUd BB Stem commentaar Ziektekosten wijziging pas volgend jaar NMB PLEIT VOOR LASTENVERLICHTING Tamils onder protest naar Apeldoorn grijpen vereist Autoweg als parkeer plaats bij pausmis Rabobank CS BINNENLAND )PGERICHT: Acties [onvermijdelijk I tAI Om precies te weten welke korf je op moet. BINNENLAND Audet samen met Nieuwsblad v. h. Noorden f7,50 Spaarpremie voor iedereen*. Elke nieuwe Spaarder die vóór 1 mei een spaarrekening opent en daarop minstens f 2,50 stort, krijgt van de Rabobank direct f 7,50 spaarpremie. Ook voor Rabobank-spaarders. De f 7,50 spaarpremie geldt ook voor Rabobank-spaarders, die automatisch gaan sparen èn voor automatische spaarders die hun spaarbedrag met minimaal vijfentwintig gulden verhogen. De premie wordt altijd direct op de spaarrekening bijgeschreven, ledereen kan éénmalig profiteren. T5 I DONDERDAG 4 APRIL 1985 T28 PAGINA 3 ige ran len, no- .ds- ge- gen >ui- its- and ra- een om ds- een /bi tter den on- de 'en- dat ive- ook be- ge- dan du- iend de 10e- eldt ofd- aagt be- »ens cene loed ;aan ma- issie eder ling. aent atie nis- dat n te HP- ivre- egi- nder tra- iten- ter- iees- :sig- ;slo- ias- ijke homo's te wijzigen. Volgens GG en GD-directeur dr. r Coutinho zal nu met name worden onderzocht waarom de een wel en de ander niet ziek wordt van het Aids-vi rus. Uit een lopend onder zoek van de GG en GD is na melijk gebleken dat veel meer homo's zogenaamde antistoffen tegen het Aids- virus in het bloed hebben dan I aanvankelijk werd ver wacht. Van de 750 onderzoch te homo's was dit bij 250 het geval. Slechts 5 tot 10 procent krijgt daarvan werkelijk Aids. Uit het onderzoek is wel vastgesteld dat het Aids- virus het zogenaamde LAV of HTLV-virus is. Daartegen is geen enkel middel gevon den. In het vervolgonderzoek wil de GG en GD nu nog l.ooo tot 1.500 homo's onderzoeken zonder antistoffen in hun bloed. Tegen deze onzekere ach tergrond plaatst de 'Aids- commissie' van de Gezond heidsraad 'voorlopig nog de nodige kanttekeningen bij de bloedtests die zijn ontwik keld en waarmee de aanwe zigheid van antistoffen in het bloed kan worden aange toond. Terwijl de tests wel van groot belang zijn voor de bloedbanken vraagt de com missie zich wel af wat er moet gebeuren met diegenen waarbij antistoffen worden vastgesteld. Onzeker is na melijk nog steeds of het Aids-virus bij die positieve uitslag van een bloedtest ook bij de patiënt aanwezigheid is. Naast Organon (Akzo) in Oss heeft nu ook de Ameri kaanse firma Abbott Labo ratories een bloedtest ont wikkeld die op 18.000 donoren is getest. De Abbott-test waarmee evenals die van Or ganon kan worden aange toond of er antistoffen tegen I het Aids-virus in het bloed aanwezig zijn, wordt uitge voerd met dezelfde instru menten die worden gebruikt I bij het aantonen van Hepati- tis-B. Volgens dr. Dudok de Wit kan het Aids-virus via geïmporteerde bloedprepa- raten uit de VS het bloed in de Nederlandse bloedbanken niet meer besmetten. Alle preparaten worden nu in de VS zelf volgens de nieuwe methodes getest en vervol gens verhit om het Aids-vi-1 rus te doden. Ook het donor- bloed in Nederland wordt nu na de toezegging van staats secretaris Van der Reijden aan een test onderworpen. Van onze Haagse redactie 0 HAAG - De belangstel- jjjg van de fracties voor het Leoretisch belastingrecht in 1 j. Tweede Kamer is vrijwel Uil. Dat uit zich onder meer j het feit dat slechts één of Lee fiscale deskundigen in de Leede Kamer zitting hebben. Dat schrijft de voormalige Lteaccountant mr. K. F. Wal- 1 ,'orn van het ministerie van Uanciën in de gisteren ver- aenen bundel „Geld en i" van de stichting Kafi in |jmhem. Deze stichting is een samen- lurking tussen Heidemij Be- Uren Grondzaken b.v., Raet [cv. en de Nederlandse Water- Uapsbank n.v. De stichting I verleent diensten aan onge- Ur 400 gemeenten en 100 wa- Isrschappen op het gebied van belastingheffing op basis |van onroerend goed. De auteur verwijt de Kamer lik gevolg van die magere in- Lresse dan ook dat soms de Uideniersgeest hoogtij viert. I De feitelij ke discussie beperkt Wot wat kleine wijzigingen Ij amenderingen, zoals bij- Ivoorbeeld de wet tweeverdie ners. J Walboom pleit met andere lltskundigen voor de instelling Iiineen openbaar belastingin- |slituut als adviescollege voor t regering. Maar dat insti tuut kan er pas komen wan neer de politieke partijen in de Tweede Kamer goed beseffen dat de belastingwetsontwer pen die zij moeten toetsen eerst kritisch zijn bekeken door deskundigen uit eigen ge lederen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De minister van Landbouw (Braks) moet duidelijk maken hoe het vroegere, onvruchtbaar ver klaarde, 'staatshengst' Almé Z. nu door de Maastrichtse ondernemer Melchior voor 2500 ter dekking wordt aangeboden. Het WD-Tweede Kamer lid Blauw vermoedt dat er tussen het ministerie van Landbouw en Melchior een onduidelijke handel heeft plaatsgevonden met de hengst, zo blijkt uit schrifte lijke vragen van het Tweede Kamerlid. Het negen jaar oude paard werd in 1980 voor on geveer 500.000 door het Rijk aangekocht. De bedoe ling was om samen met twee andere hertgsten het deksta- tion in Merkelbeek te begin nen. Het sperma van de hengsten werd voor kunst matige inseminatie ge bruikt. Na verloop van tijd con stateerde de Veterinaire Fa culteit van de Rijksuniversi teit Utrecht dat het sperma van Almé Z. niet meer aan kwaliteitseisen voldeed, die voor kunstmatige insemina tie gelden. Almé Z. was op dat moment volgens de Uni versiteit niet meer geschikt voor de fokkerij. Via de ver zekering ontving de Staat daarom 350.000. In het blad „De Hoefslag" werd de hengst vorige week echter weer ter dekking aangeboden. En dit voor een bedrag van 2500. Almé Z. was inmiddels bij de eige naar van het paardencen- trum „Zangersheide" in het Belgische Lanaken, Mel chior, aangekocht. WD-er Blauw wil nu precies weten voor welk bedrag Melchior het paard gekocht heeft en waarom het plots weer 'vruchtbaar' blijkt. Een woordvoerder van het ministerie van Landbouw liet gisteren weten dat dit laatste mogelijk is. „Wij hebben op de eerste plaats geen reden om aan te nemen dat er hier sprake is van een vreemde 'koehandel' tussen de Staat en de heer Mel chior. Over die onvrucht baarheid: voor kunstmatige inseminatie gelden hoge kwaliteitseisen. Het is goed mogelijk dat een hengst af gekeurd wordt voor KI- doeleinden en toch goed in staat is via natuurlijke dek king voor nakomelingen te zorgen," aldus de woord voerder. Gemeenten: grens bereikt Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De gemeenten vinden verdere bezuinigingen in 1986 sociaal onaanvaardbaar. Dat schrijft de Raad voor de Gemeente Finan ciën in een brief aan de regering. De regering moet daarom afzien van plannen om in 1986 nog verder te beknibbelen op het gemeentefonds. Bovendien moeten de gemeenten uit de rijkskas com pensatie krijgen voor de toenemende bijstandsuitga ven. De Raad verzet zich heftig tegen de voorgenomen verho ging - met 185 miljoen gulden - van de 'profijtkorting' die HAAG (ANP) - Ziekenhuizen, woningcorporaties, banken verzekeringsinstellingen moeten hun wettelijk verplichte ge- ltoailleerde financiële jaarstukken voortaan ook aan de onder- bmingsraad verstrekken. behandeling willen hebben. Je sluit nu dus de helft van de aanvragers uit. Hoe ga je I selecteren. Daarvoor zijn geen regels en dus wordt het willekeurig. Het vreemde is dat selectie op andere terrei nen van de gezondheidszorg ontbreekt". Bout en Aarts hebben bo vendien bezwaar tegen het feit dat er voor een proefpe riode wordt gekozen. De ad viesorganen van de regering hebben een experimenteer tijd aanbevolen om de prak tische resultaten te kunnen meten. IVF is in een kwart van alle gevallen succesvo en bovendien wil men tijd winnen om een aantal meer ethische gevolgen te bezien. Bout: „De techniek is niet meer experimenteel. Er is ge noeg ervaring mee opgedaan. Het gaat alleen om een poli tieke beslissing. We zullen de politieke partijen de komen de tijd ook gaan bestoken met informatie". Dat staat in het nieuwe be- |luit financiële informatie aan indernemingsraden, dat in het [ï'aatsblad is gepubliceerd. De regeling geldt (met te- Inwerkende kracht tot 1 ja- kerken eh schappen Vervolg van pagina 1 perio- eken- ieids- seerd. t ad- udt in ar in eken- uwen nogen eriode VF ja spak- ar on- ie een „Maar er is ook nog een principieel bezwaar. Zou Je tegen een ongeneeslijke zieke zeggen: U helpen we maar niet meer, want U heeft maar 20% kans op genezing? Als F mensen op die manier bena derd, ontneem je ze de lam?' kans op kinderen. Dat lei pas echt tot psychische pro blemen. Dan belast je men sen pas echt". OK bij Naarden Chemie werknemers) zijn de on- trhandelingen gisteren vast- ilopen op de 36-urige werk- teek. het warenhuisconcern tom en Dreesmann (16.000 wknemers) is gisteren wel 'ereenstemming bereikt over «voering van een werkweek w gemiddeld 36 uur per 1 •gustus 1986. Bovendien ®t er bij V D een loons- «rhoging van 1% dit jaar en *"n 1986 en zowel het volledi- ziekengeld als volledige 'óO-uitkering worden gega- «rfeerd. De werknemers le- Wn hiervoor hun prijscom- Knsatie in. He containerbedrijven ECT 1 Unitcentre in Rotterdam werknemers) zijn bereid lïl de bonden verder te pra- Ook in het bakkersbedrijf werknemers) en de sui- «rwerk- en chocoladever- wtende industrie (5000 eiknemers) worden de on- «'nandelingen later deze "and voortgezet. In deze sec- "hjn de aanvulling tot 100% het ziekengeld en de ^O-uitkering al binnen. nuari 1985, dus met ingang van het boekjaar 1984) voor na tuurlijke personen, vereni gingen, stichtingen, publiek rechtelijke rechtspersonen, andere genoot-, op geestelijke grondslag, maatschappen, vennootschappen onder firma en commanditaire vennoot schappen, die in Nederland ondernemingsraden hebben ingesteld. Binnen zes maanden na af loop van het boekjaar moeten deze organisaties een summie re balans en een summiere staat van baten en lasten met toelichting aan hun OR ver strekken. Vorig jaar zijn er ruim 1100 ondernemingsraden bijgeko men. In het totaal zijn er 7370 (1983 6217) OR's: 4208 raden in bedrijven met meer dan 100 werknemers (1983 4277) en 3162 in ondernemingen met tussen de 35 en 100 werknemers (1983 •1940). Dit blijkt uit een onderzoek van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid dat in het blad OR-informatie woensdag is gepubliceerd. In mei 1982 werd de wet me dezeggenschap in kleine on dernemingen ingevoerd, die bepaald dat ook in onderne mingen met 35 of meer werk nemers een OR moet worden ingesteld. Op grond van die wet zijn 9700 ondernemingen verplicht een raad in te stel len. Tot dusver hebben 3162 ondernemingen dat ook daad werkelijk gedaan. Dit komt neer op een nalevingspercen- tage van 32,6% (in 1983 de klei ne ondernemingen op 17,8%. (ADVERTENTIES) HET Midden-Amerikaanse staatje El Salvador is een gespan situatie ontstaan nu rechtse groeperingen de uitslag aan- Handig reiskompas met M en een fluoriserende naald punt, die beslist niet It: T zL° OPTICIENS VAN PROFESSIE- KENNERS VAN KONTAKTLE^'J Rreda: Ginnekenstraat 16, tel- Echten «aet van de parlements- en gemeenteraadsverkiezingen van zondag. De officiële uitslag is nog niet bekend maar - er naar uit dat die verkiezingen de christen-democrati- 6 Partij van president Jose Napoleon Duarte tegen de ver engen in aan een meerderheid in het parlement hebben ge- M Rechts bezet daar nu nog 33 van de 60 zetels. Salvador wordt al jarenlang geteisterd door een bloedige eroorlog. President Duarte hoopt daar een eind aan te kun- blaken door te gaan onderhandelen met de guerillabewe- Rechts, tot nu toe gesteund door het leger, is daar mordi- e9en en probeert nu de president te blokkeren door hem de 6Z|ngsoverwinning te betwisten. De christen-democraten en geknoeid hebben; het leger zou daarbij een handje heb- Wolpen. Die beschuldiging richting strijdkrachten is merk je ™9, want die onderhouden, zoals gezegd, zeer nauwe ban ket uiterst rechtse partijen als die van de beruchte majoor - Duisson, een van de mannen achter de doodseskaders. "s de kaarten nu liggen lijkt alleen de regering-Reagan in Hm c'n n'euwe gewelddadigheden te voorkomen. De Ver- ,?De Staten hebben zeer grote invloed in El Salvador. Met mil- dollars en modern wapentuig ondersteunen zij de strijd ae linkse guerilla's. El Salvador mag van de Amerikanen in 9eval een tweede Nicaragua worden. Maar zijn ze wel be- Duarte én de democratie te hulp te komen Tot nu toe A|herika gereserveerd tegen het voornemen van de presi- il om het kabinet in 1986 aan de ge meenten wil opleggen. Vol gens de raad hebben de ge meenten aan deze bezuiniging, die erop neerkomt dat de ge meenten zoveel mogelijk het profijtbeginsel toepassen en daardoor kostendekkend draaien, al meer dan evenre dig bijgedragen. De regering wil echter de korting op schroeven van 232 miljoen in 1985 tot 417 miljoen in 1986. De Raad is van oordeel dat er bij de gemeenten vrijwel geen ruimte over is die voor deze bezuiniging benut kan worden: „In het bijzonder bij grote gemeenten is bij de rio lering en de stadsreiniging een dekkingspercentage van 100 of meer bereikt", aldus de Raad. Juist deze voorzieningen zijn door de regering geopperd als 'melkkoe' om de bezuinigingen binnen te halen. Profijtkortingen leiden tot sociaal onaanvaardbare ge volgen, omdat daardoor niet alleen de woonlasten verder stijgen, maar bovendien min der draagkrachtigen worden uitgesloten van allerlei voor zieningen. De gemeenten leven op gespannen voet met de wet, die hen verplicht de voorzie ning in stand te houden, ook al vermindert de vraag als ge volg van tariefsverhogingen drastisch. Dat geldt in het bij zonder voor bibliotheken. (het de rebellen te gaan onderhandelen. Er wordt zelfs in Washington gezegd dat wat het Witte Huis betreft K| ^verkiezingen had mogen winnen. twib 9an lieclen als d'Aubuisson hun gang laat gaan weten v°or verder onheil verantwoordelijk is. Dollar blijft schommelen DE dollar blijft in de schom melstoel. Na een paar dagen van stijging is woensdag de weg omlaag weer ingeslagen. Opnieuw was het verschil met de voorgaande dag nogal groot. Op de Amsterdamse wisselmarklt opende de dollar op ruim 3,48, meer dan zes cent onder de officiële koers van dinsdag, waarna rond elf uur 3,50 werd gedaan. Gasprijzen voor Eurohof NEDERLAND heeft het Euro pese Hof van Justitie inge schakeld om de eis van de Europese Commissie om ver hoging van de gasprijs voor Nederlandse glastuinders nie tig te laten verklaren. De eis van de Commissie wordt „on juist en onvoldoende gemoti veerd" genoemd. Voorts wordt het Hof verzocht Nederland niet te beboeten voordat de zaak voor het Hof heeft ge diend. Dat zou eind deze maand kunnen gebeuren. Winst Fokker 30 omhoog FOKKER heeft over 1984 een nettowinst behaald van 23,5 miljoen, 30% meer dan de 18,2 miljoen die Fokker over 1983 verdiende. Er wordt een dividend voorgesteld van 4,75 in contanten of gedeel telijk ter keuze in aandelen ten laste van de belastingvrije agioreserve. Over 1983 werd een dividend uitgekeerd van 3,60. Het bedrijfsresultaat bedroeg 29,2 miljoen tegen over 54,6 miljoen in 1983. Publieke opinie in de computer DE Rijksvoorlichtingsdient (RVD) wil de computer in schakelen bij het vastleggen van de publieke opinie, voor zover die in kranten en tijd schriften gestalte krijgt. ALS eerste geneeskundige dienst van Nederland staakte gisteren de GGén GD van Vlaardingen tegen gemeentelijke bezui nigen, waardoor mensen op straat komen. Opzichtig toerden enkele ambulances door de stad. - fotoanp UTRECHT (ANP) - De wijziging van het stelsel van ziektekos tenverzekeringen kan waarschijnlijk pas per 1 januari 1986 worden doorgevoerd. De aanvankelijk genoemde data, 1 januari en 1 april 1985 en later 1 juli 1985 blijken niet haalbaar, omdat staatssecretaris Van der Reijden (WVC) nog wacht op een advies van de Raad van State. Hij hoopt zijn - eventueel bijgestelde - plannen nog voor het zomerreces naar de Tweede Kamer te sturen, maar de behande ling ervan zal dan uiteraard ook nog tijd vergen. Volgens een woordvoerder van de staatssecretaris bereikt Van der Reijden desalniettemin dit jaar al de in het regeerak koord voor 1986 voorziene 'nulgroei' in de gezondheidszorg, die jaarlijks 33 miljard gulden kost. Dat is onder meer te danken aan de budgettering van de ziekenhuizen (waarbij de zieken huiskosten niet kunnen blijven doorstijgen doordat ze zijn ge bonden aan een vooraf vastgesteld bedrag) en bezuinigingen in de bouw van ziekenhuizen, verpleeghuizen, zwakzinnigenin richtingen en psychiatrische ziekenhuizen. Bij de stelselwijziging gaat het om opheffing van de zieken fondsverzekering voor bejaarden en de vrijwillige ziekenfonds verzekering. De werkelijke kosten dalen daardoor niet, maar de 'collectieve' lasten wel, omdat een groter deel ervan wordt over geheveld naar particuliere verzekeraars. Het vlees zit muurvast. Werk gevers en werknemers kunnen elkaar maar niet vinden. De ene partij is aangebrand, de andere is te taai. Scheldwoorden vliegen de pan uit, onderhandelaars maken elkaar uit voor blinde vinken en ballen gehakt. Het mes ligt op tafel, maar lekker eten is er niet bij. Bij de televisie wil het ook niet lukken. In Hilversum zit ieder een op dezelfde golflengte, maar Brinkman zei: „Even ge duld, AUB". De omroepmensen willen een werkweek van 36 uur. De mi nister voelt daar niks voor. Hij is waarschijnlijk bang dat ze dan te veel vrije tijd krijgen om sluikreclame te maken. Die Gooise matras wordt veel te comfortabel, vindt Brink man. Hij ziet allemaal deel tijdbanen groeien. Nu zijn er bij het Journaal al twee nieuwslezers in beeld. Straks zijn het er drie en misschien wel vier Star Wars blijkt nu een wed strijd te zijn tussen Amerika en Rusland. Het gekke is dat de ene partij steeds zegt dat de andere voor ligt. Wat kopen wij voor dat gelul in de ruimte? Waarom maken ze er niet gewoon een leuke bioscoopfilm van? Buiten is het ondertussen heerlijk weer geworden. De zon lokt menigeen naar bui ten. Overal zie je voorjaarde lers genieten van de lente. MERIJN NIJMEGEN - NV AUDET te Nijmegen (uitgever van o.a. dagblad De Stem) en Haze- winkel Pers BV te Groningen overwegen een intensivering van hun samenwerking. Als de besprekingen daar over tot overeenstemming lei den zal AUDET voor 15% gaan deelnemen in het aandelenka pitaal van Hazewinkel, die op zijn beurt in de afgelopen ja ren door aankoop ter beurze een 20% aandeel in AUDET heeft verworven. Hazewinkel Pers BV is uit geefster is van het in Gronin gen en Drenthe verschijnende Nieuwsblad van het Noorden en van een aantal huis-aan- huisbladen. AUDET geeft uit de dagbla den De Gelderlander/De Nieuwe Krant, De Limburger, het Dagblad voor Noord-Lim burg en De Stem en een groot aantal vaktijdschriften en huis-aan-huisbladen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De directie van de Nederlandsche Mid- denstandsbank vindt dat de regering moet vasthouden aan lastenverlichting voor het be drijfsleven. Voor een goed herstel van het aangeslagen bedrijfsleven moet het huidige beleid eigen lijk nog een kabinetsperiode langer duren. Bij de presentatie van het NMB-jaarverslag onder streepte voorzitter W. Scher- penhuijsen Rom van de raad van bestuur het belang van een koersvast beleid waarin de ondernemers vertrouwen kunnen stellen. Pas over twee jaar zou het accent kunnen worden verlegd naar stimule ring van de koopkracht, met name door het verschil tussen bruto en netto lonen kleiner te maken. MAASTRICHT - De zestien kilometer lange autosnelweg Maastricht-Heerlen, de A 79, wordt op dinsdag 14 mei in beide richtingen voor alle verkeer afgesloten om dienst te doen als parkeerterrein tijdens de pausmis die wordt op gedragen op het vliegveld Beek. Er is daar plaats voor 30.000 auto's. Deelnemers aan die heilige mis worden met 200 pendelbussen naar het vlieg veld gebracht. Wie per trein komt zal ongeveer vier kilometer moeten lopen. AMSTERDAM (ANP) - De 125 sinds maandag in de Amster damse Nicolaaskerk verblij vende Tamils hebben in de loop van woensdagmiddag „onder protest" (naar eigen zeggen) dit gebouw verlaten. Circa 85 van hen zijn gister avond met twee door de ge meente Amsterdam beschik baar gestelde bussen naar een pension in Apeldoorn ver voerd. De rest is 'ondergedoken': deze groep heeft de kerk ver laten en heeft sindsdien niet meer van zich laten horen. De Tamils liggen voorna melijk dwars omdat zij ook als politiek vluchteling willen worden behandeld. Aan hun eisen is woensdag nauwelijks tegemoet gekomen. Wel is toe gezegd dat in Apeldoorn zo veel mogelijk tegemoet wordt gekomen aan hun eetgewoon ten. De Tamils krijgen verder kleedgeld. (ADVERTENTIE) geld en goede raad Geldt niet voor de Zilvervlootrekening.

de Stem | 1985 | | pagina 3