even..L UITBLAZEN 'Aids-virus mogelijk grootste infectiehaard tot het jaar 2000' 'Mensen uit het isolement van kinderloosheid halen' in Twe Meer op fin; jaarsti Nijpen aan fis Kommentaar tytröodl DE HUISHOUDBEURS: 'N HELE DAG IN EEN ANDERE WERELD. rai£85 sssffisgsr Ejfeniiak'm |n9rijpen ve Chinese cultuur BELANGENVERENIGING VOOR REAGEERBUISBEVRUCHTING OPGERICHT: 11 tlm 21 APRIL - AMSTERDAM RAI DONDERDAG 4 APRIL 1985 ACHTERGROND pagina ZIEKTE BLIJFT NIET BEPERKT TOT BEKENDE RISICOGROEPEN Bloedtests Registratie Onderzoek DONDERDAG 4 Arties on ver mij deli maakt uw foto) dubbeltjes goedkoper Om precies te weten welke H je op moet. WIM KOCK DE WINTER heeft hevig huisgehouden op de pannendaken van Chinatownde Chine se afdeling van het Duitse pretpark Phantasialand. De groene daken van de pagodes vertonen tal van terra cotta-kleurige vlek ken waar het glazuur is losge- vroren. Een nadeel van 'echte' materialen, ben je geneigd te denken, want de polyester rots wanden van de 'zilvermijn' to renen ongeschonden boven het wildwest-stadje Silver City uit. Maar dan hoor ik van Gottlieb Löffelhardt, een van de direc teuren van het park, dat het jaarlijks tienduizenden marken kost om alleen al de kauwgom van die wanden te schrapen. Een pretpark is niet mijn kop thee, zoals de Engelsen zeggen. Als je eenmaal in zo'n park bent is het er natuurlijk best leuk. Ze verzinnen steeds mooiere en vooral ingenieuzere attracties om het publiek te vermaken, maar sinds de kin deren zelfstandig kunnen reizen zal ik niet licht doelbewust naar een pretpark gaan. Wat mij afgelopen maandag naar Phantasialand (in Brühl, tussen Keulen en Bonn) lokte was de mededeling dat de Chi nese zaakgelastigde er een ten toonstelling zou openen van Chinese archeologische vond sten, waaronder voorwerpen die 7000 jaar geleden al werden gemaakt. China maakt nieuws gierig vandaag de dag en dat hebben de bedenkers, bouwers en directeuren van Phantasia land - de al eerder genoemde Gottlieb (wat een prachtige naam!) Löffelhardt, van huisuit een (variété)theaterman, en de poppenmaker en -speler Ri chard Schmidt zeer vroegtijdig voorzien. Hun eerste contacten met China dateren al van 1970 en een van de resultaten is Chi natown. Handwerk Chinatown ligt glinsterend in de zon en is zondermeer mooi. Té mooi denk je op het eerste gezicht. Het is de eerste mooie lentedag van het jaar. De eerste dag ook van het nieu we seizoen. Alles is mooi opge schilderd en gepoetst. Dat ook, maar het eerste waar je aan denkt is polyester. Van polyes ter kun je alles maken. Tot 'an tieke bronzen' beelden toe. Maar de krullen en draken, de vogels en het filigraanwerk zijn niet van gietplastic. Het is alle maal authentiek Chinees hand werk. De basisconstructies van de pagodes en tempels zijn van be ton, maar de prachtige facades en daken zijn nauwkeurige co- pieën van bestaande Chinese monumenten uit de periode tussen de 4de en 9de eeuw. Veel ervan is in China zelf ge maakt en daarna pas - via Rot terdam - verscheept naar Duitsland. Dat gebeurde ook met de 1,3 miljoen keramische en geglazuurde dakpannen. Aan de bouw van Chinatown zelf werkten 50 Chinese am bachtslieden mee, voornamelijk houtbewerkers, beeldhouwers en houtsnijkunstenaars. Het aardige is dat je in Chi natown ook nogal wat Chine zen tegenkomt al zijn de meeste wandelaars Duitse vaders en moeders met kinderen want de paasvakantie is begonnen. Chi nezen in 'mao-pak' horen bij de tentoonstelling, anderen zijn in open ateliers druk bezig met het creëren van kunstwerkjes voor de Chinese Bazar op het centrale plein. Aquarelletjes, gelakte kamerschermen, sier- H lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf voorwerpen gevlochten van riet, tapijten, wandkleden etc. Voorschot Deze Chinese bijdragen aan Phantasialand moeten we zien, aldus Gottlieb Löffelhardt, als een voorschot op betalingen in natura die de Chinese provincie Zhejiang wil doen in ruil voor het opzetten van een recreatie park aldaar. De Duitsers is ge vraagd daarbij hulp te bieden, maar het ontbreekt de Chine zen aan harde deviezen. „Ze moeten trouwens toch klein be ginnen", zegt Löffelhardt. „Eerst wilden ze direct al zoiets op de schaal van Phantasia land, maar heel tactisch hebben we ze uitgelegd dat ze daarmee te veel hooi ineens op hun vork zouden nemen. Zo'n park heeft ontzettend veel bezoekers no dig en die krijg je alleen wan neer veel mensen in staat zijn gemakkelijk en snel te reizen en China is in hoofdzaak nog een fietsland." De Chinese tentoonstelling moet het feit verhullen dat Phantasialand dit jaar geen nieuwe attractie opent („Geen geld", zegt Löffelhardt open hartig). Overigens is de ten toonstelling op zich ook voor de oppervlakkig geïinteresseer- de wel degelijk een attractie. Het is fascinerend om te zien hoe hoog de Chinese decoratie ve kunst al duizenden jaren ge leden was ontwikkeld. Men hoeft slechts de veelal kerami sche, maar ook bronzen en ivo ren voorwerpen van tweedui zend jaar geleden te vergelijken met wat er in tal van musea is te zien aan aardewerk, sieraden en werktuigen van de Romei nen om getroffen te worden door de kwaliteit van deze eeuwenoude Chinese vaardig heden. Bakermat Het oudste aardewerk is af komstig uit de 7000 jaar oude (opgegraven) nederzetting He- mudu, in het stroomgebied van de Jangtse Kiang, dat door Chinese historici wordt be schouwd als de bakermat van de Chinese cultuur. Een grote urn uit Hemudu, meer dan 7000 jaar oud dus, verraadt door z'n asymetrische vorm dat de draaischijf nog niet was uit gevonden, maar vertoont al wel rijke versieringen, primitief weliswaar vergeleken met de versieringen van latere perio den, maar niet primitiever dan wat 4 a 5000 jaar later in het 'avondland' zou worden ge presteerd. Adembenemend mooi zijn de rijk versierde bronzen spiegels uit de Han-pe- riode, aan het begin van onze jaartelling. De collectie, smaakvol inge richt door he) Zhejang-Mu- seum (opgericht 1929) bevat 99 voorwerpen, zorgvuldig geko zen uit de rijke collectie van het museum dat meer dan 100.000 stukken bezit, zodanig dat de bezoeker een goed beeld krijgt van de ontwikkeling van de Chinese decoratieve en kerami sche kunst gedurende de eeu wen die sinds het einde van het Stenen Tijdperk zijn verstre ken. China maakt je inderdaad nieuwsgierig. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; j 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RflnkmlstiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Door Mathieu Kothuis VOORZITTER Hans van Dijck van de Neder landse Vereniging van Hemofilie- Patiënten (NVHP) is een stuk ge ruster na de schok die de dood van een 58-jarige vrouw van een hemofi- lie-patiënt vorige week onder de leden van zijn vereniging teweeg bracht. De man van het slachtof fer, behandeld met het bloed- stollingspreparaat Factor VIII, bleek door dit preparaat besmet te zijn met het ge vreesde Aids-virus dat uit eindelijk zijn vrouw noodlot tig werd. Na de alarmoproep van de NVHP reageerde staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) bijzonder alert met zijn toe zegging dat het testen van donorbloed op Aids in ons land financieel mogelijk moet worden gemaakt. Mede daardoor mag worden ver wacht dat patiënten die lij den aan hemofilie (een ziekte waarbij bloed niet of in on voldoende mate stoltred.) die afhankelijk zijn van bloed- preparaten geen gevaar meer zullen lopen met het Aids-vi- rus te worden besmet. Toch blijft de Aids-be- smetting in ons land grote zorgen baren. Het hoofd van de afdeling infectieziekten van de GG en GD in Rotter dam verzuchtte vorige week dat Aids tot het jaar 2000 wel eens de grootste infectieziek te in ons land zou kunnen worden. Terwijl onderzoe kers en medici in binnen- en buitenland nog met lege han den staan bij de bestrijding van de ziekte, neemt het aan tal gevallen van Aids-be- smetting in hoog tempo toe. In Europa werden in 1984 bij na tweemaal zoveel gevallen van Aids bekend als in '83. Volgens de Wereld Gezond heidsorganisatie WHO is nu in West-Europa bij 417 men sen Aids vastgesteld en voert Frankrijk de lijst aan met 80 nieuwe gevallen in de tweede helft van vorig jaar. In West- Duitsland kwamen er 56 Aids-patiënten bij, in Enge land 54 en in Zwitserland 13. In Frankrijk zijn in totaal nu 260 patiënten bekend, ge volgd door West-Duitsland (135) en Engeland (108). Voor bijna de helft van alle Aids- slachtoffers in West-Europa Staatssecretaris Van der Reijden: geld voor bloed tests. verliep de ziekte dodelijk. Sinds januari van dit jaar kwamen er in Nederland 10 Aids-patiënten bij. Daarmee zijn 52 gevallen van Aids be kend. Van hen zijn 35 patiën ten overleden. In de tweede helft van vorig jaar verdub belde het aantal Nederlandse Aids-patiënten van 21 naar 42. Ondanks de geruststellen de mededeling van staatsse cretaris Van der Reijden om het Nederlandse donorbloed aan tests te onderwerpen zijn de bloedbanken er nog geenszins van overtuigd dat daarmee ook een verdere verspreiding van het Aids- virus voor 100 procent kan worden voorkomen. Dr. C. Dudok de Wit, secretaris van de Centrale Medische Bloed transfusiecommissie van het Nederlandse Rode Kruis (een coördinatiepunt van de bloedbanken in ons land), sluit bovendien niet uit dat in het verleden via het uit de VS geïmporteerde stollingspre paraat Factor VIII veel meer patiënten in ons land met het Aids-virus zijn besmet. Een probleem dat is veroorzaakt door het feit dat in de VS bloed vaak wordt betrokken van betaalde bloeddonoren, waaronder veel drugs- en heroïneverslaafden. „Tot voor kort wisten we nog niks van dit besmettingsgevaar. Pas sinds vorig jaar worden deze preparaten op een be paalde manier verhit waar door het Aids-virus onscha delijk wordt gemaakt", aldus dr. Dudok de Wit. Met name via de geïmporteerde bloed- preparaten uit de jaren '80 tot '83 kan het Aids-virus Ne derland zijn binnengekomen. Inmiddels is door de dood van de vrouw van een hemo- filie-patiënt bevestigd dat de mogelijkheid van een ver dere verspreiding van het Aids-virus niet meer uitslui tend tot de bekende risico groepen (mannelijke homo's, druggebruikers en hemofi- lie-patiënten) beperkt blijft. Volgens Dudok de Wit moet zeker niet worden uitgeslo ten dat de ziekte zich, onder andere via de (heroïne-)pros- titutie, al veel verder onder de bevolking heeft verspreid. Dat Aids via (hetero-)sexueel verkeer kon worden overge bracht was inmiddels al wel bekend. Ook is bekend dat met het virus besmet bloed Aids kan overbrengen. Het zelfde geldt voor besmet sperma dat de bloedbaan van een ander kan infecteren. Hepatitis B (een leverziekte) wordt ook op deze manier verspreid. Aids kan in het li chaam het natuurlijk af weermechanisme afbreken. De ziekte werd voor het eerst in de VS gesignaleerd waar tot nu toe 8.500 patiënten be kend zijn. In een tweede interim-ad- vies over de Aids-problema- tiek dat een commissie van de Gezondheidsraad vorige week aan de minister van WVC heeft aangeboden, wordt aan vrijwillige en ano nieme registratie van Aids- patiënten de voorkeur gege ven boven een gedwongen registratie zoals in het bui tenland geldt. In West-Duits land, Zweden en Finland geldt die verplichte registra tie al terwijl Engeland een regeling overweegt om zwaar-besmettelijke Aids- patiënten gedwongen in een ziekenhuis op te nemen. Vol gens commissievoorzitter prof. dr. J. Huisman worden patiënten met een gedwon gen registratieplicht 'in de gordijnen gejaagd'. Boven dien bestaat het gevaar dat een dergelijke regeling ave rechts zal werken en dat ook artsen zullen weigeren be paalde patiënten aan te ge ven. De commissie kiest dan ook voor de huidige procedu re waarbij de behandelend arts vrijwillig en zonder de naam van de patiënt te noe men gevallen van Aids meldt aan de Geneeskundig Hoofd inspectie. De inspectie vraagt (met toestemming van de be trokken patiënt) vervolgens aan de arts of de betrokkene de afgelopen vijf jaar bloed of sperma heeft afgestaan aan een bloed- of sperma- bank. Volgens de commissie garandeert die weg in ieder geval een sluitende regeling. In het geval dat de patiënt weigert houdt de registratie wel op maar, zo zegt Huis man, 'we gaan er van uit dat we met redelijke mensen te maken hebben'. Ook NVHP- voorzitter Van Dijck is tevre den met deze wijze van regi stratie en is geen voorstander van een 'agressieve' registra tieplicht zoals in het buiten land geldt. De GG en GD in Amster dam waar tot nu toe de mees te Aids-gevallen zijn gesig naleerd heeft intussen beslo ten de opzet van een Aias- onderzoek onder mannelijke homo's te wijzigen. GG en GD-directeur dr g Coutinho zal nu met nart» worden onderzocht waarom de een wel en de ander niet ziek wordt van het Aids-yj. rus. Uit een lopend onder zoek van de GG en GD is na. melijk gebleken dat veei meer homo's zogenaamde antistoffen tegen het Aids- virus in het bloed hebben dan aanvankelijk werd ver. wacht. Van de 750 onderzoct. te homo's was dit bij 250 het geval. Slechts 5 tot 10 procent krijgt daarvan werkelijk Aids. Uit het onderzoek t wel vastgesteld dat het Aids- virus het zogenaamde LAV of HTLV-virus is. Daartegen is geen enkel middel gevon. den. In het vervolgonderzoek wil de GG en GD nu nog l.( tot 1.500 homo's onderzoeken zonder antistoffen in hun bloed. Tegen deze onzekere ach tergrond plaatst de 'Aids commissie' van de Gezond heidsraad 'voorlopig nog nodige kanttekeningen bij de bloedtests die zijn ontwik keld en waarmee de aanwe zigheid van antistoffen in het bloed kan worden aange toond. Terwijl de tests van groot belang zijn voorde bloedbanken vraagt de com- missie zich wel af wat er moet gebeuren met waarbij antistoffen worden vastgesteld. Onzeker is na melijk nog steeds of het Aids-virus bij die positieve uitslag van een bloedtest ook bij de patiënt aanwezigheid is. Naast Organon (Akzo) in Oss heeft nu ook de Ameri kaanse firma Abbott Labo ratories een bloedtest ont wikkeld die op 18.000 donoren is getest. De Abbott-test waarmee evenals die van Or ganon kan worden a toond of er antistoffen het Aids-virus in het bloed aanwezig zijn, wordt uitge voerd met dezelfde instru menten die worden gebruikt bij het aantonen van Hepati- tis-B. Volgens dr. Dudok Wit kan het Aids-virus via geïmporteerde bloedprepa- raten uit de VS het bloed de Nederlandse bloedbanken niet meer besmetten. Alle preparaten worden nu in de VS zelf volgens de nieuwe methodes getest en vervol gens verhit om het Aids-vi rus te doden. Ook het donor bloed in Nederland wordt ra na de toezegging van staats secretaris Van der Reijden aan een test onderworpen. Door Pieter Eggen DEN HAAG - Deze week krijgt staatssecre taris Van der Reijden (Volksgezondheid) een brief waarin de pas op gerichte Nederlandse Vereniging voor Rea geerbuisbevruchting hem verzoekt een spe ciale commissie op te richten om te adviseren over de zaken rond de problematiek van de reageerbuisbaby's. De vereniging ziet voor zichzelf in zo'n adviesgroep wel een plaatsje weggelegd. De kans dat tot het instellen ervan wordt besloten is ge ring en dat weet men ook bij de vereniging. Maar als mid del om aan enige naambe kendheid te komen lijkt het nog zo gek niet. Twee weken geleden heb ben enkele tientallen mensen uit het hele land de vereni ging opgericht. Twee be stuursleden, Willeke Bout uit Den Haag en Harry Aarts uit Tilburg, lichten toe dat het de vereniging vooral te doen is om voorlichting te geven over de reageerbuistechniek (IVF) en „mensen uit het iso lement halen van ongewen ste kinderloosheid". De bestuursleden zeggen ook het contact te zoeken met gynaecologische poliklinie ken, waarvoor voorlichtings folders gemaakt worden. „De reacties zijn gunstig. De zie kenhuizen willen graag mee werken", aldus mevrouw Bout. Volgens haar is de me dewerking van de artsen die momenteel met deze techniek bezig zijn, of zich er op korte termijn mee gaan bezighou den goed te noemen. Aan die medewerking schort het nog wel eens bij huisartsen. „We kennen ver halen van mensen waarvan de huisarts weigert iemand door te verwijzen, omdat hij zelf bezwaren heeft tegen reageerbuisbevruchting. Dan kun je mensen met wat goede adviezen duidelijk maken dat er ook andere manieren zijn, om toch in aanmerking te komen voor een behande ling", zegt Bout. Voorlichting is daarenbo ven ook nodig, zo zeggen de twee bestuursleden, om 'fa beltjes' over de IVF-techniek uit de wereld te helpen. „Er bestaan zeer veel misver standen. Mensen denken vaak echt dat er een babytje gemaakt wordt in een rea geerbuis en raken daardoor bevooroordeeld", zegt Bout. Iets waarover ze zich ook op windt, is dat „je je zo nodig moet verantwoorden. Waar om wil jij een kind, wordt dan gevraagd; maar als je gewoon zwanger wordt hoor je die vraag niet. Het ergste is dat mensen tegen je zeg gen: neem maar een baantje; alsof dat een alternatief is. Mensen die deze behande ling ondergaan weten juist heel goed wat ze doen. IVF is niets iets dat je op een regen achtige zondagmiddag doet. Er gaat veel tijd en een strakke begeleiding aan vooraf". Ook aan de opvatting dat je zelf maar moet betalen, als je een kind wilt hebben stoort ze zich: „Alleen omdat kinderloosheid niet tot de groep van levensbedreigende medische handelingen be- Meer reageerbuisbaby's halen ongewenst kinderloze ouders uit hun isolement. hoort zou het niet voor ieder een toegankelijk moeten zijn. Die vraag wordt bij andere zaken toch ook niet gesteld?" Aarts en Bout geven enke le voorbeelden uit een hele serie waaruit blijkt dat men sen zich zwaar in de schulden steken om een IVF-behande- ling te onejergaan. „Daarvoor moet men naar Wenen of Leuven. Dat betekent naast de feitelijke behandeling die snel 5 a 6000 kost nog heel wat extra kosten". Mede om die reden is de vereniging niet bepaald en thousiast over de proefperio de voor IVF, waartoe Zieken fondsraad en Gezondheids raad hebben geadviseerd. Van der Reijden zal dat ad vies overnemen. Het houdt in dat de komende drie jaar in daartoe aangewezen zieken huizen per jaar 1000 vrouwen een IVF-behandeling mogen ondergaan. Na die periode moet beslist worden of IVF ja of nee in het ziekenfondspak ket mag. Bout: „Er zijn per jaar on geveer 2000 mensen die een behandeling willen hebben Je sluit nu dus de helft van de aanvragers uit. Hoe ga je selecteren. Daarvoor zijn geen regels en dus wordt hei willekeurig. Het vreemde isl dat selectie op andere terrei nen van de gezondheidszoi|| ontbreekt". Bout en Aarts hebben bo-| vendien bezwaar tegen feit dat er voor een proefpe-| riode wordt gekozen. De viesorganen van de regerinjj hebben een experimenteer- tijd aanbevolen om de prak tische resultaten te kunneil meten. IVF is in een kwak van alle gevallen succesvci en bovendien wil men winnen om een aantal r ethische gevolgen te be; Bout: „De techniek is niei| meer experimenteel. Er is noeg ervaring mee opgedaail Het gaat alleen om een tieke beslissing. We zullen® politieke partijen de komes- de tijd ook gaan bestok«| met informatie". Van onze Haagse red pEN HAAG - De bel; |jng van de fracties v theoretisch belastingr ge Tweede Kamer is nihil. Dat uit zich ond< in het feit dat slechts twee fiscale deskundig) Tweede Kamer zitting 1 Dat schrijft de vooi rijksaccountant mr. K. Iflom van het ministe Financiën in de gisten schenen bundel „Ge Goed" van de stichting Arnhem. Deze stichting is een werking tussen Heider heer en Grondzaken b.i c v. en de Nederlandse schapsbank n.v. De st verleent diensten aan veer 400 gemeenten en 1 terschappen op het gebi de belastingheffing oj van onroerend goed. De auteur verwijt de als gevolg van die mag teresse dan ook dat s< kruideniersgeest hoogti De feitelijke discussie t zich tot wat kleine wijzi of amenderingen, zoa voorbeeld de wet twee) ners. Walboom pleit met deskundigen voor de ins van een openbaar belasi stituut als adviescolleg de regering. Maar dat DEN HAAG (ANP) - Zi en verzekeringsinstellin detailleerde financiële j; nemingsraad verstrekke Dat staat in het nieui sluit financiële informal ondernemingsraden, dat Staatsblad is gepubliceei De regeling geldt (m •ugwerkende kracht tot Ci c „Maar er is ook nog principieel bezwaar. Zou.T tegen een ongeneeslijkeziekfl zeggen: U helpen we marl niet meer, want U heeft maal 20% kans op genezing? Alsjl mensen op die manier bena-l derd, ontneem je ze de laaW| kans op kinderen. Dat pas echt tot psychische Pr:j blemen. Dan belast je ffi'-j sen pas echt". de Dixons kleinbeeldkleurenfilm 100 asa 24 kleinbeeld- of pocket- camera-opn. De 40e Internationale Huishoudbeurs wordt dit jaar een spektakel. Opperste verbazing gaat hand in hand met vertrouwde gezelligheid. China als gastland De Volksrepubliek China presen teert zich met haar cultuur en een keur van produkten. Wij noemen kunstnijverheids- en huishoudelijke artikelen, porcelein en aardewerk, kleden, zijde en natuurlijk levensmiddelen en wijnen. De badkamer- en de keukenshow Nog nooit zag u zoveel inspire rende combinaties en verrassende nouveauté's bij elkaar. HetKarweihuis Een huis vol van alles waar de doe-het-zelver mee te maken heeft Leerzame demonstraties en toepas singen van de nieuwste produkten. Toerisme Vakantievoorpret op z'n best door een uitgebreide presentatie van toerisme en produkten uit zowel bin nen- als buitenland. o "'ten vol woomdeeën. Modetheater Een overweldigende modeshow! van grote modemerken in ons land. met "designmeubelen als middelpunt Voordelige Trein-Toegang-biljetten verkrijgbaar bij vele NS-stations. (ADVERTENTIES) Handig reiskompas met W en een fluoriserende naa\i- punt, die beslist niet - trilt: t A' OPTICIENS VAN PROFESSJJ KENNERS VAN KONTAKTLi'-f Breda: Ginnekenstraat 16, tel. '0K bij Naarden (ÏOOO werknemers) zijn Verhandelingen gisteren gelopen op de 36-urige i "zeek. Bij het warenhuisco: 'toom en Dreesmann werknemers) is gisterer pvereenstemming bereikt ^voering van een werk ran gemiddeld 36 uur 'Ugustus 1986. Bovei tornt er bij V D een 1. verhoging van 1% dit ja; in 1986 en zowel het vo ?e ziekengeld als volli AO-uitkering worden fandeerd. De werknemei eren hiervoor hun prijs pensatie in. Be containerbedrij ven Tn Unitcentre in Rottei poo werknemers) zijn b t de bonden verder te bn nS>oic in ^et bakkersbe u.000 werknemers) en de erwerk- en chocolade '«kende industrie 'erknemers) worden «handelingen later raand voortgezet. In deze zijn de aanvulling tot het ziekengeld er AO-uitkering al binnen ^'dden-Amerikaan ïr-hf ontstaan nu r f'nai van de parlements /yeiopen zondag. De offie fcho er. naar uit dat di« Lh(Partij van president loino n??n in aan een mee I Fi o1Rechts bezet daar r lurna wordt al jar len lro,orl°9- President Dl no^en door te gaan uschts' tot nu toe ge erkto en en Probeert nu d ourto 1'"^overwinning te Bn n J9ekn°eid hebben; i laan 'ben- Die beschuler lndrd|g. want die onderhol ('Ank, ui,erst rechtse par 17cto lsson. een van de m; laat tp ?e kaarten nu "'99 ™gde nieuwe gewele lenen ^,a,en hebben zeer Qen "ars en modern een n ''nkse guerilla's. E lid nnf^1 een tweede Nic aat D^rte én de demc isnt „?erika gereserveerc ben,:."1 met de rebellen te ichto H 'n Washington ge Als rn e herkiezingen had 6wip 9an l'eden als d' "evoor 7 verder onheil v«

de Stem | 1985 | | pagina 2