HENT Hoorzittingen over zorgbeleid van de gemeente ',een Sas Axelse samenwerking lan voor één enkele lode Kruis colonne luist en Hontenisse Veel belangstelling voor derde koorfestival in St.-Jansteen m Janseniuslyceum op KRO-radio Museum Hulst weer acht zondagen open VAN ZEELAND sanitair gemeente V ren sen reputatie, mer.^ IN HULST EN HONTENISSE Expo Hulsterse in Kieldrecht Graveeractie in Hulst Opname programma Mijn Moers Taal DRIEHONDERD KOORSTEMMEN IN DE WARANDE Plaatselijk nieuws Axel Clinge De Klinge Hulst Kloosterzande Vogelwaarde Jongenskoor uit Engeland in Antwerpen Rommelmarkt van Eendracht maakt Macht in Koewacht Geslaagde kledingbeurs in Hulst Uitnodigingen voor Hava Naguila uDERPAG 4 APRIL 1985 T22 PAGINA ZEELAND 2 17.00 UUR. ZATERDAG -21.00 UUR ders van Terneuzen bren- dat vanaf heden geduren- ïeente-secretarie (afdeling in ieder ter inzage ligt de i zijn vergadering van 28 „verordening tot wijziging winkelsluiting". i dag, volgende op die van I tegen betaling der kosten >teld. er en wethouders voor burgemeester, jee, secretaris. icialisten. Ook i broek wilt, past, die van is en die, n de nieuwste ar eens side pantalon- de dus. I332 e Stem, 076-236911 I {en onzer verslaggevers „sT/HONTENISSE - De rlers van de gemeenten |t en Hontenisse worden „odigd om deze maand te n meepraten over het ge- ILlijk beleid op het ge- l van maatschappelijke, •Hike en gezondheids- Lrtoe worden in beide ge- Lten hoorzittingen gehou- fHet hoofdstuk zorg is een l je drie pijlers van het |we welzij nsplan waaraan [gemeenten aan werken I Dat plan moet van kracht Ln voor de jaren 1986 tot [Jet 1989. De andere twee Lukken, die later nog |bod komen, zijn educatie «creatie. In de zorgsector gaan beide gemeenten er van uit dat de mensen op de eerste plaats le ren gezond te leven. Als ze toch ziek worden of in proble men raken, moet de oplossing eerst gezocht worden bij zelf hulp of hulp door naaste om geving. Als dat niet helpt, moet bij voorkeur de eerste lijnszorg worden ingescha keld. Dat zijn huisartsen, kruiswerk, algemeen maat schappelijk werk en gezins verzorging. Pas in laatste in stantie moet opname plaats vinden en dan niet langer dan noodzakelijk en mogelijk in de vorm van dagopvang. De volledige tekst van het deelplan 'zorg' kan men inzien in de bibliotheken, op de wel- zijnsafdelingen in Hulst en Hontenisse en in de plaatselij ke gemeenschapscentra. In de gemeente Hulst worden drie hoorzittingen gehouden, op woensdag 17 april in de Wa rande te Sint-Jansteen, op donderdag 18 april in Malper- tuus te Clinge en op maandag 22 april in Den Dullaert te Hulst. De hoorzitting voor in woners uit Hontenisse wordt gehouden op dinsdag 23 april in het Dorpscentrum te Vogel waarde. Alle bijeenkomsten beginnen om 19.30 uur. erklozenproj eet 985 van de baan Van een onzer verslaggevers Hl'LST - Het Hulster Streekmuseum De Vier Ambach ten wordt ook dit jaar weer op acht zondagen in juli en augustus opengesteld. Daartoe is besloten na de zeer geslaagde proef tijdens het hoogseizoen vorig jaar. Het museum wordt dit jaar opengehouden door zo'n twintig vrijwilligers. Die beginnen hun werk op maan dag 8 april. Tijdens de paasvakantie is het museum ge opend tot 20 april, ieder werkdag van 14 tot 17 uur. Op 11 mei is dan de officiële opening, waarna het museum de gehele zomer te bezoeken is. Vorig jaar, zo blijkt uit het jaarverslag van het mu seum, konden er 3.793 bezoekers worden geteld. Dat wa ren er bijna 600 meer dan in 1983. Schreef de museum- tommissie vorig jaar nog dat de economische recessie iwalijke gevolgen zou kunnen hebben voor het museum- Dezoek, misschien zit er ook nog een gunstig kantje aan. We zien, zo menen we, steeds meer toeristen die niet kie len voor de duurdere buitenlandse reis, maar het eigen andaftoeren en daarbij de slogan voor ogen hebben: be- toek eens zo'n klein museum".,Maar ook heel wat mensen lit eigen streek weten het museum te vinden. De museumcommissie heeft afgelopen winter weer teel wat uurtjes besteed aan het herschikken, uitbreiden tn verbeteren van de collectie. Er zijn heer heel wat oude spulletjes bijgekomen, zoals de complete uitrusting van ten antieke suikerbakkerij en een collectie opgezette vo- van Zeeuwsch-Vlaanderen. Van een onzer verslaggevers AXEL - Het Sas Axelse werklozenproject is voor wat 1985 betreft definitief van de baan. Axel heeft besloten de samenwerking met Sas van Gent op te zeggen. Ook wordt dit jaar geen nieuwe projectleider, als opvolger van Ronald Janssens, aangesteld. Pas in januari 1986 wordt opnieuw bekeken of en in wel ke vorm het project moet wor den voortgezet. Tot die tijd, in elk geval wat Axel betreft, wordt op de afdelingen alge mene zaken en welzijn een oogje in het zeil gehoudea. De nog lopende cursussen worden afgemaakt. Daarmee heeft het Axelse WD-raadslid Loes den Doel- der uiteindelijk haar zin ge kregen. Meer dan eens heeft ze de laatste tijd verkondigd geen heil te zien in het project in de huidige vorm. „Wegge gooid geld en bezighouderij", zo liet ze zich diverse malen uit over het baanlozenproject. Ze vindt dat getracht moet worden werklozen via het project zo snel mogelijk aan de slag te helpen. De meeste acti viteiten zijn er volgens haar enkel maar op gericht de so ciale contacten te onderhou den. „Daar hebben we het buurt- en clubhuiswerk voor", zei ze in de jongste raadsver gadering. wilde zetten, schaarde zich achter het B en W-voorstel het project tot januari 1986 op te schuiven. „Ik ben blij dat het zo gelo pen is. De zaak wordt nu heel kritisch bekeken en tijdelijk ondergebracht bij algemene zaken en welzijn van de ge meente. Hadden we dit niet besloten dan zouden we weer een jaar hebben aangemod derd. En daar is niemand mee gebaat", aldus mevrouw Den Doelder. Zie ook pag. Zeeland 3: Sas gaat door Hamvraag •1 een onzer verslaggevers JLST - Het Rode Kruis wil komen tot één Rode lis-colonne voor de ge- wten Hulst en Hontenisse. 8 deze maand beginnen irover besprekeingen. Eerst "ingniveau, later met de oeente. e achterliggende gedachte 'naderende opheffing van s°- «Daarom moeten wij er Torgen dat in onze regio is, dat bij rampen luaat en georganiseerd opereren", zo wordt ge- ^'"ghet jaarverslag van de Jomenteel wordt nog naar- gezocht naar een geschik- msvesting. Met de colonne getalsterkte bracht op zestien welfare-helpsters. Vanuit de afdeling Hulst deden vier gas ten mee aan een vakantieweek met de Henry Dunant en zes personen gingen een week op vakantie in de Valkenberg, een vakantietehuis van het Rode Kruis. In het jaarverslag wordt teleurstelling uitge sproken over het feit dat Hulst niet meer plaatsen toegewezen kan krijgen. Het aantal leden van de af deling tenslotte bedroe eind vorig jaar 2.279. Het bestuur vindt het verheugend te con stateren dat het aantal leden niet achteruit ging. Wel wil men deze stabilisatie door trekken door dit jaar een le denwerfactie op touw te zet ten. '8 het v°rig jaar uitstekend. Het besluit het project uit te stellen komt toch nog als een verrassing. Kort geleden be sloten beide gemeenten name lijk er nog een jaartje aan vast te plakken. Zonder overigens vast te leggen op welke ma nier dat dan wei zou moeten gebeuren. Zo bleven er vraag tekens open over de rol van de projectleider. Tot 1 april van dit jaar werden de kosten van de beroepskracht door het rijk vergoed. Na die datum moeten beide gemeenten er voor op draaien. De hamvraag: moe ten we een nieuwe projectlei der aanstellen of brengen we de organisatie onder bij een van de gemeentelijke diensten. Oproep Loes den Doelder keek dan ook erg vreemd op toen ze twee weken geleden een op roep voor een projectleider in de krant zag staan. Ze vroeg opheldering aan wethouder J. van Schaik en eiste een spoed vergadering van de commissie sociale zaken. De commissie, op J. Vink van de PvdA na die het voortbestaan van het pro ject niet op losse schroeven ^amen 16 nieuwe leden, ~°r het aantal tot 56 8- Hieronder bevinden zich ®tsen, acht verpleegkun- iWn ziekenverzorgster Hok. De rest bestaat uit eri helpster. De toena- LVooral te wijten aan EH- s uit Hontenisse. Het 'aal van de colonne jrJjCig jaar uitgebreid en zwi Wordt nu naar meer hi] rttód van de colon- bevolking, door mid- an uniformering. bloedtransfusiedienst m 1984 zijn laatste 1 maart werd de Igjt "fwgenomen door de lt ,nlt- Een besluit dat rd nn overheid dwingend l hei De bemoeienis irk "Ode Kruis Hulst zal 1 alleen nog bestaan c 'treiken van medailles uwe donoren. De regio Vor'g jaar 620 bloeddono- Z^ijwill ïjsiaar kwelk. ige welfare kon enkele nieuwe leden '°men, wat de totale HULST - De Hulsterse specia liste in het maken van droog bloemcollages Eis Sponselee exposeert een aantal van haar werken te Kieldrecht. Zaterdag wordt de tentoon stelling in de feestzaal van de rijksbasisschool geopend door burgemeester M. van der Aa. Volksvertegenwoordiger Freddy Willockx verzorgt de inleiding. De expositie bevat naast het werk van Sponselee schilde rijen, tekeningen, aquarellen, beeldhouwwerken en kant werk. Ook is er een gedeelte ingeruimd voor creatief werk van de schoolkinderen. De ex po is te bezichtigen op zondag 7 april van 10.00 tot 19.00 uur en op maandag 8 april van 14.00 tot 17.00 uur. Van een onzer verslaggevers HULST - De fietsgraveeractie in de gemeente Hulst wordt ook komende week voortgezet. Gegraveerd wordt dan in het activiteitencentrum het Hou tenkwartier in Hulst. Rijwieleigenaars kunnen er terecht op dinsdag 9 april van 9 tot 12 en van 18 tot 20 uur, woensdag 10 april van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur, donder dag 11 april van 9 tot 12 en van 18 tot 20 uur en vrijdag 12 april van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Tijdens de opnamen in het Janseniuscollege - FOTO DE STEM COR J DE BOER Van onze correspondente HULST - „Een knal, een doffe knal en alles is verpest. Ach lieve Heer het is best als U er maar plezier in hebt. Hopelijk bedenken ze nu weer niet iets zoals de neutronen bom". Een leerling van Havo-5 draagt een eigen gedicht voor dat hij speciaal voor deze gele genheid heeft geschreven. Een boodschap tegen de kernbewapening. Hij was een van de laatste 'performers' die gistermiddag werd opgenomen voor het KRO-radiopro- gramma 'Mijn Moers Taal'. De KRO was te gast op de Hulster Janse- nius scholengemeenschap. Ongeveer twin tig leerlingen tussen de 12 en 18 jaar deden mee aan de verschillende programma-on derdelen. Bij het hoofstuk de 'spraakwater val' moest alert worden gereageerd op een voorgelezen fragment. Tijdens de muziek quiz ging het erom een stukje muziek snel te herkennen en de titel en groep te noemen. Een dwarsfluitkwartet en twee accordeo nisten zorgden, voor de muzikale omlijsting. Besloten werd met het voordragen van eigen verhalen en gedichten. De opnamen verliepen vlot en namen zo'n vijf kwartier in beslag. Daar blijft bij de uitzending op 25 april een stief kwartiertje van over. Het programma is dan om 10.40 uur te beluiste ren via Hilversum 5 (Hilversum 1 op AM). „Een leuke onderbreking van al die proefwerken", zo reageerden de leerlingen. De programma-opnamen werden op school voorbereid door mevrouw J. Smulders- Misseghers. Van onze correspondent ST.-JANSTEEN - In gemeen schapscentrum De Warande te St.-Jansteen wordt zaterdag 13 april het derde internatio nale koorfestival gehouden. Initiatiefneemster is, net als van beide voorgaande edities, de evenementencommissie van de stichting De Warande. Voorzitter George Engels heeft er het volste vertrouwen in dat deze korendag opnieuw slaagt. Zes zangkoren doen mee het festival. Waar tijdens de vori ge festivals al vanaf 's mid dags werd gemusiceerd, heb ben de organisatoren besloten dit keer de zangmanifestatie alleen 's avonds te houden. De koren verzorgen beurtelings een concert van ongeveer een half uur. Alleen de laatste twee zanggroepen zingen een wat uitgebreider programma. „Het grote muzikale evene ment is al een beetje traditie geworden", zegt de heer En gels, die hoopt met de 'nieuwe opzet' veel publiek naar De Warande te krijgen. Hij toont zich overigens ook gelukkig met de medewerking die hij heeft ondervonden van het ge meentebestuur van Hulst en van enkele particulieren. Na afloop van de concerten blij ven de groepen nog een tijd gezellig samen om onder het genot van koffie wat na te praten over de muzikale pres taties van de koren. Het programma ziet er als volgt uit: 18.30 uur: Jongeren koor Hulst onder leiding van Adrie Boogaert; 19.00 uur: rk gemengd koor Westdorpe on der leiding van Rob Pollet; 19.30 uur: kamerkoor Vocali- tas uit Terneuzen onder lei ding van Arie Karreman; 20.30 uur: gemengd koor De Blaau- we Hoeve uit Hulst onder lei ding van Guust Pollet; 21.00 uur: Hulster Gemengd Koor onder leiding van Jo Ivens en met medewerking van Arie Karreman aan de vleugel; 21.45 uur: Maria-kantorij uit St.-Niklaas, België onder lei ding van Kris Soetens en met medewerking van Geert d'Hollander aan de vleugel. Presentratrice is Nicole de Koek. Poppentheater - Zaterdag 6 april is er in de Waranda- school te Axel een voorstelling van het poppentheater Het Gespeelde Woord. De voorstel ling begint om 15 uur. De voorstelling duurt tot 17 uur. Kaarting - Kaartclub Ons Ge noegen hield in het Gazellen- huis een kaarting voor het Zeeuwsch-Vlaamse kam pioenschap. Er waren 107 kaarters. Wethouder Van Schaik reikte de medaille uit van de gemeente Axel. Uit slag: 1. P. Pieters, 2. M. van Boven, beiden Axel; 3. K. Kaij- ser, Hulst; 4. A. de Brouwer, Axel; 5. F. Impens, Hulst. Koninginnedag - Het plaatse lijke feestcomité viert konin ginnedag op 30 april op feeste lijke wijze, zowel voor de jeugd als voor de ouderen. Er worden volksspelen gehouden op het gemeentelijk sportter rein, zoals water dragen, zak ken lopen, stoelendans, ring- rijden en vele andere spelen. Tevens wordt een afstands mars gehouden over 5 kilome ter. Hieraan kan worden deel genomen door kinderen vanaf 13 jaar. Iedere deelnemer krijgt een herinneringsme daille. 's Avonds trekt de fan fare Weldoen door Vermaak met de majoretten door het dorp. Jeugdvoetballers - Vrijdag vertrekken zo'n tachtig jeug dige Clingse voetballers naar het Engelse Braintree, waar ze de paasdagen zullen door brengen. In alle vroegte gaat het per bus richting Calais, waar de oversteek naar Dover wordt gemaakt. Zaterdagmid dag wordt de wedstrijd Ips wich Town-Nottingham Fo rest bijgewoond en 's avonds is er in Braintree een verbroede ringsbijeenkomst. Op eerste Paasdag spelen de Clingena- ren verschillende wedstrijden tegen de plaatselijke jeugdelf- tallen. Tweede Paasdag wordt een bezoek gebracht aan Lon den. Daarna gaat het weer huiswaarts. Men hoopt rond tien uur weer in Clinge te ar riveren. Topbiljart - Topbiljartclub De Trosvrienden houdt zaterdag 6 april een wedstrijd. Bij deze gelegenheid staan er twee top- biljarts in café De Landbouw. Voor de besten zijn er prijzen in natura. De wedstrijden be ginnen om 20.00 uur. Volkscross - Aan de volks- crosse in het grensdorp De Klinge deden meer dan 500 sportievelingen mee, waaron der zo'n 25 Nederlanders. Bij de junioren was het A. van Bastelaere uit Sint-Jansteen, die de eerste prijs greep en meteen een flinke trofee mee naar huis mocht nemen. Het aantal lopers werd verdeeld over 13 categoriën. Voor de drie besten in iedere klasse waren er drie trofeeën be schikbaar. De overigen kregen een herinnering. Eieren rapen - Zaterdag 6 april kunnen alle kinderen uit Hulst, die acht jaar zijn of jon ger, paaseieren rapen in Den Dullaertwijk. Begonnen wordt om 10.00 uur bij Den Dullaert. Vervolgens vertrekt het gezel schap in optocht naar het ge bied waar de eieren zijn ver stopt. Coopertest - RKHAV houdt donderdag 11 april de eerste Coopertest van het seizoen. Aanvang 19 uur op de atle tiekbaan op het gemeentelijk sportpark. Belangstellenden die wat meer over hun condi tie te weten willen komen kunnen zich laten inschrijven in de kantine aan de Tabak straat vanaf 18.30 uur. De kos ten bedragen 1,50 gulden. Na afloop van de 12 minuten du rende conditietest krijgt men een diploma. Gemeenschapsdienst - Ko mende zondag eerste paasdag wordt een gemeenschaps dienst gehouden in de kapel van de Blaauwe Hoeve. Het thema is 'Waarom Pasen?' Medewerking wordt verleend door combo en jongerenkoor. Aanvang 11.15 uur. Paasvakantie - In de Paasva kantie houdt het Jeugd Va kantie Werk Hulst een activi teit op woensdag 10 april van af 14 uur in het Houtenkwar tier. Volgens de organisatoren wordt het een leuke middag. De deelnameprijs is twee kwartjes. Prijskaarting - Aan de prijs- kaarting bij Ron de Vilder de den 33 kaarters mee. Uitslag: 1. L. Blommaert, 2. mevr. Zo mers, 3. W. de Koek, 4. G. de Bruin, 5. Fr. Piessens. Zeehengelwedstrijd - De zee- hengelvereniging De Vogel houdt zaterdag 6 april de eer ste wedstrijd in de Wester- schelde nabij de Wilhelmus- polder. Er wordt gevist van 15.30 uur tot 18.30 uur. In schrijving en prijsuitreiking vinden plaats in café De Kas tanje te Kloosterzande. Paaseieren zoeken - Zaterdag 6 april kunnen alle kinderen tot en met de zesde klas van de lagere school om 14.00 uur te recht in het wandelbos aan de Bossestraat om paaseieren te zoeken. Voor de diverse leef tijdsgroepen zijn er leuke prij zen te verdienen. Na afloop worden alle eieren gelijk over alle deelnemers verdeeld. Ook ouders zijn welkom. De start is bij de eendenvijver. Van een onzer verslaggevers HULST - Maandag, tweede paasdag, treedt in Onze Lieve Vrouwekathedraal in Ant werpen het wereldberoemde Engelse jongenskoor van St. Paul's Cathedral op. Onder leiding van Christopher H. Dearnly vertolken zij een groot aantal koorwerken van Bairstow, Tippitt, Purcell, Handel en Vaugn Williams. De musicus John Scott, die vorig jaar een orgelconcert verzorgde in de Hulster basi liek, verzorgt de muzikale be geleiding. De belangstelling voor deze uitvoering is ook vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen erg groot. Kaarten, a 300 Bfrs, zijn verkrijgbaar bij het info centrum van de Antwerpse kathedraal. Aanvang 20.00 uur. KOEWACHT - Muziekvereni ging Eendracht Maakt Macht uit Koewacht houdt zaterdag 13 april weer als voorgaande jaren een rommelmarkt. Deze rommelmarkt is ten bate van het instrumentenfonds, dit fonds dient om de instrumen ten die nodig zijn te kunnen aanschaffen of bij eventuele vervanging te kunnen ver nieuwen. Aan de bevolking van Koe wacht wordt medewerking ge vraagd door spulletjes die niet meer gebruikt worden be schikbaar te stellen aan de vereniging. Met de grote schoonmaak worden dikwijls deze dingen tevoorschijn ge haald. Het mag bij voorbeeld zijn: oude huisraad zoals gla zen, kopjes, pannen, stoelen, tafels, radio's, televisies, speel goed maar ook oude boeken. Op zaterdag 6 april aan staande wordt dit alles opge haald en de leden van E.M.M. beginnen daarmee om 9.30 uur. Van onze correspondente HULST - Gisteren togen tien tallen kooplustigen naar het Hulster activiteitencentrum het Houtenkwartier, waar een kledingbeurs werd gehouden. Er was een groot en kwali tatief goed aanbod van twee hands voorjaars- en zo merkleding. Ook ba bykleertjes en spulletjes wer den aangeboden. Binnen een mum van tijd verwisselden heel wat kledingstukken van eigenaar. Er werd in totaal voor zo'n 1.300 gulden omgezet, een record-bedrag. Een kwart daarvan komt ten goede aan de handyclub van het jeugd- vakantiewerk. De organise rende werkgroep kledingbeurs sprak van 'groot succes'. Bijna alle spulletjes gingen van de hand. VOGELWAARDE - Volks dansgroep Hava Naguila uit Vogelwaarde heeft een aantal leuke en eervolle uitnodigin gen ontvangen. Voor het weekeind van 14, 15 en 16 juni staat een aantal optredens in Parijs op het pro gramma. Daar wordt deelge nomen aan een groots opgezet folklorefeest. Een week later vertoeven de Zeeuwsvlamingen in Singen, een stadje in het Zwarte Woud, en in het Zwitserse Zu rich. Ook daar zullen folklo ristische festiviteiten worden opgeluisterd. De Vogelwaar- dese dansgroep zal in Parijs voor het eerst met een sterk vernieuwd programma ko men, met een gevarieerd scala van oud-Hollandse volksdan sen. Intussen is ook het orkest versterkt. Het bestaat nu uit drie accordeonisten en een fluitiste. Hava Naguila verzorgt de komende maanden ook enkele optredens in Zeeuwsch- Vlaanderen. Dinsdag 23 april wordt een avondvullend pro gramma gebracht in de Blaauwe Hoeve te Hulst. Dat optreden is gepland om de be woners kennis te laten maken met de nieuwe klederdrachten die Hava Naguila vorig jaar- heeft aangeschaft. Het gaat om authentieke kledij, die rond 1800 in het Land van Hulst werd gedragen. Eind mei wordt opgetreden in het bejaardenhuis St.-Anthonius te Kloosterzande.

de Stem | 1985 | | pagina 17