'MET GEZOND VERSTAND PAKKEN WIJ ZELFS DE TOREN VAN PISA AAN' Schiedams9 scheefste huis staat weer recht VRIJBRIEF VOOR EEN HOOG RENDEMENT Visrna verrassend druk U I Tl KIES UIT 14TRIUMPH-BEHAS ONDER f 20,- 19,95 Kt* PENTA Geen als Europe) landboii (voor ANWB-leden) WOENSDAG 3 APRIL 1985 T11 PAGINA 4 EXTRA OP WOENSDAG5 Concertgebouw Bankbrieven. Bankbrieven (vanaf f 1.000,-) zorgen voor een hoog rendement op uw spaargeld. De rente komt eenmaal per jaar beschikbaar. Bovendien kan de NMB uw bankbrieven via de beurs verkopen. Wanneer u maar wilt. En dan zit er misschien zelfs nog een koerswinst aan vast. Houdt u B3> A Al V van die vrijheid, ga dan snel praten WlWlt5 met de NMBDE NMB DENKT ME 1 U MEE. Zeevissen 0 resund Scheveningen Intelligentie Vaticaanse onderscheiding VOOR UW PEN Eerlijk HAAL SN BOEKJE VOLVRUE-TIJDS-VOORDEa BU DE ANWB. WOENSDAG 3 Handige 'skip' L Precisiewerk i g s d z V j< Door Mirjam Weening KRIMPEN A/D LEK - „Een van de grootste klussen tot nog toe? Dat was het scheefste huisje van Schiedam. Zeventig centimeter was het verzakt, maar we hebben het weer waterpas gekregen. En in Maassluis hebben we ook een pand recht gezet dat ont-zet-tend scheef stond. We zeggen altijd maar zo: Met een beetje constructief in zicht en een boel gezond verstand is alles recht te krijgen." Ligt de linkerkant van uw huis een halve meter dieper in de grond dan de rechter kant? Rijden de bureaustoe len in uw bedrijf spontaan van het kastje naar de muur? Of wijst de kerktoren in uw dorp niet meer de kortste weg naar de hemel aan? Wat er dan aan de hand is, is duidelijk: uw huis, bedrijf of kerk staat scheef. In vroeger tijden was het een onbarmhartig lot dat zo'n pand uiteindelijk te wachten stond: de slopers hamer. Tegenwoordig zijn er bedrijven die in principe de toren van Pisa weer recht kunnen zetten. „Bij wijze van spreken dan," zegt H. Bresser uit Krimpen aan de Lek. Hij is directeur van het bedrijf H. M. Bresser, fundering- en vijzel technieken. Zijn firma is gespecialiseerd in het rechtzetten van gebouwen. „Wij houden ons op het' ogenblik bezig met het rechtzetten van woningen. Van de toren van Pisa blij ven we af, maar in principe is het één ding goed in de ga ten houden: het zwaarte punt. Want als je dat niet doet, dondert alles om." Bresser is afkomstig uit een aannemingsbedrijf. An derhalf jaar geleden specia liseerde hij zich met vier man personeel in de vijzel techniek. Tegenwoordig werkt hij met tien man per soneel en hij verwacht zijn Hydraulisch omhoog 'krikken'. Directeur Bresser (rechts) geeft een uitvoerder aanwijzingen. firma te kunnen uitbreiden tot ruim twintig mensen. Hij heeft in anderhalf jaar tijd een succesvol be drijf opgebouwd. „Een com binatie van een gat in de markt ontdekken en bepaal de risico's durven aangaan," zegt hij. „Als jij een klus klaart waar een ander be drijf de capaciteiten of ma terialen niet voor heeft, zit je goed." Bresser zit niet om op drachten verlegen. Er staat 'ontzettend veel scheef in Nederland, ik denk 20% van het totale huizenbestand'. Werk genoeg dus en dat blijft zo als gemeenten, be drijven en particulieren kie zen voor vernieuwen of her stellen in plaats van slopen. Daar kan Bresser zich prima in vinden, want 'al dat nieuwe is ook niet alles'. Is het voor een leek moei lijk te begrijpen hoe je een scheefstaand huis weer recht kunt krijgen, voor Bresser is het zo klaar als een klontje. Je doet het óf met luchtkussens, óf met hydraulische vijzels (cylin ders met olie gevuld). „Het luchtdruksysteem werkt als volgt: Eerst meten we op hoe scheef een ge bouw staat. Vervolgens re kenen we uit, met behulp van een door ons ontwikkeld systeem, welke plaatsen de zogenaamde vijzelpunten moeten worden. Dat zijn de plaatsen waar het huis cen timeters of milimeters om hoog moet. Op de vijzelpun ten brengen we schakelkast jes aan en die zijn verbon den met luchtkussens. De kussens zijn zestig bij zestig centimeter en in opgeblazen toestand ruim twee centime ter hoog. Tenslotte schake len we de luchttoevoer in." Gevolg is dat het huis een klein stukje omhoog ge pompt wordt. Deze hande lingen worden net zo lang herhaald tot het weer recht staat. Het principe van het hy draulische systeem is bijna hetzelfde, alleen wordt er in plaats van luchtdruk de druk van olie gebruikt die het gebouw omhoog 'krikt'. Het hydraulische systeem wordt gebruikt als de lucht kussens het gewicht niet aankunnen. Een eengezinswoning die pakweg twintig centimeter verzakt is, kan worden rechtgezet zonder dat de be woners hun huis hoeven te verlaten. Bresser: „Sterker nog, er zal geen kastje ver schuiven. Punt is wel dat een vol huis rechtzetten duurder is dan een leeg huis. Globaal kun je zeggen dat de kosten in dit geval tussen de 25.000 en 40.000 liggen." De firma Bresser is op het ogenblik bezig met het rechtzetten van 27 huizen aan de Carnissesingel in Rotterdam. Een betrekkelijk 'gewoon' karwei. „Wat me echt een uitda ging lijkt is het rechtzetten van scheve kerken uit de zestiende en zeventiende eeuw," zegt de directeur. „Of het concertgebouw in Am sterdam, waarvoor ze grote acties aan het voeren zijn. Ja, daar zou ik wel eens voor willen gaan zitten. Ik ben er van overtuigd dat ook dat gebouw weer recht te krij gen is. Maar je moet ook weer niet te hoog willen grijpen en alles te gelijk wil len." Het bedrijf van Bressen is niet het enige in zijn soort in Nederland. Daar heeft hij echter geen moeite mee, want de concurrentie wordt volgens hem minder naar mate hij ingewikkelder en grotere opdrachten uitvoert. „Vanuit dat oogpunt zou het Concertgebouw helemaal niet gek zijn." Als het zwaartepunt maar in de gaten gehouden wordt. (ADVERTENTIE) Effectief rendement per 18 maart. De Visma Ahoy 1985, gehouden van woensdag 27 maart tot en met maandag 1 april j.l., werd door 40.000 sportvisliefhebbers en duiksporters bezocht. Een verrassend groot aantal, het geen er volgens de Rotterdamse organisatoren, de heren Von Benes en Bossart, op duidt dat het sportvissen nog steeds erg in de belangstelling staat. Feit was ook dat de sportvisserij- beurs in Ahoy een duidelijke steun in de rug heeft gekregen van de duiksport. Men kon im mers voor het entreebewijs van één tentoonstelling, twee eve nementen bezoeken. Ook de diverse verkeersbu reau's komen ieder jaar met aantrekkelijke programma's, en heus niet alleen met betrek king tot het vissen. Zo had het Zweeds verkeersbureau, met een aantrekkelijke visfilm, niet te klagen over belangstel ling. De aanwezigheid van een aantal bekende sportvissers uit die landen zal daar ook niet vreemd aan zijn geweest. De Visma was ook zeker dit jaar niet alleen een kijkbeurs. Op vallend was dat bijna elke be zoeker wel wat hengelspullen had aangeschaft. Men kan zich afvragen of het zien van grote hoeveelheden hengelmateriaal inderdaad ook aanzet tot ko pen. Dat is de reden dat vele hengelsportwinkeliers uit de Rotterdamse regio en daar bui ten op de Visma een goed stek kie hebben. De grote impor teurs van hengelsportartikelen schitterden echter ook ditmaal door afwezigheid. Gezien het grote aantal bezoekers van de Visma 1985, (14 procent meer dan vorig jaar) zouden impor teurs in de toekomst toch eigenlijk niet mogen ontbre ken. Na de afgelopen slechte vis- periode trekt vooral het vissen op de Oosterschelde enorm aan. De vangsten op de Noord zee worden ook beter, maar traditioneel breekt de Kom van de Oosterschelde de zaak ook dit jaar open. Grote aan tallen schol kunnen op hei ogenblik worden buitgemaakt vanaf de sportvisschepen. Af gelopen weekend gooide de sterke wind nog roet in het eten, de verhoging van de tem peratuur zal dra positief in werken op de vangsten. April en mei zijn, gezien de ervaring, al vele jaren te rekenen tot de topmaanden van de zeevisserij. Met de vangst van schol, bot, paling en geep gehoort de ko mende periode van 8 weken wellicht tot de visrijkste. Enkele weken geleden (23/24 maart) werd in het Zweedse Helsingborg het Kabeljauwfes tival (Torste festivallen) ge houden. Normaal gesproken een festival waarbij men slechts van goed vissen spreekt als men de man enkele tiental len grote gullen aan boord weet te trekken. Mede door het slechte weer en de harde stroom ter plaatse werd het festival, een maand uitgesteld vanwege de strenge winterkou. In Nederland werd onlangs het Scheveningentoernooi ver- vist.De vangsten waren niet zo best al moest de latere win naar, Jan Bol uit Den Haag, toch nog 7 kilo vis vangen op de laatste dag om de overwin ning veilig te stellen. Tweede in de jaarlijks terugkerende (internationale) evenement werd de topvisser Gerrit Ende- veld. Beide heren zijn lid van de EFSA, de zeevisvereniging die zoveel zeeviswedstrijden van internationale allure in haar wedstrijdprogramma doet. Opmerkelijk was wel de vangst van een schelvis van 92 cm ONDERZOEKERS maken er zich m.i. te gemakkelijk van af door te stellen dat het verschijnsel van het gedaal de intelligentieniveau in de scholen te wijten is aan het feit dat een steeds groter aantal minder intelligente kinderen deze scholen bin nenkomen, waardoor het ge middelde daalt. Naar mijn gevoel is ook het niveau van het onderwijs zelf gedaald. In mijn klas heb ik jaren lang geexperimenteerd met de methode van de Ameri kaan L.R. Hubbard, die ge baseerd is op het verhogen van het leervermogen door het ophelderen van verkeerd begrepen woorden. Volgens Hubbard ontstaat, na het voorbijgaan aan een geheel of gedeeltelijk verkeerd be grepen woord een soort 'blanc', m.a.w. een uitgewist gevoel, men verliest het be grip over de tekst. Het op helderen van die woorden verhoogt de leersnelheid. Bij testen bleken mijn leerlin gen veel betere scores te ha len dan het landelijk gemid delde. Ik kan deze methode erg aanbevelen om het intel ligentiepeil in het onderwijs te verhogen. Roosendaal Mevrouw Hennie de Ridder EEN hoge onderscheiding verleend door het Vaticaan, wegens het oplossen van een fiscaal probleem voor staatssecretaris Koning van RNPIERVk^ financiën (De Stem, 25 maart). Kortgeleden maakte De Stem melding van het feit dat deze staatssecretaris was onderscheiden voor zijn verdiensten bij het oplossen van problemen in het kader van de wet tweeverdieners voor de kloosterlingen. Hij werd officier in de orde van Sint Gregorius de Grote van de H. Stoel. Is hier soms sprake van dezelfde onder scheiding, of is Koning écht verzot op lintjes en dan spe ciaal van het Vaticaan Met die Gregoriusonderschei- ding heb ik Koning schrifte lijk gefeliciteerd, maar hem er gelijk op gewezen dat hij als christen toch blijer zou moeten zijn, indien hij zich de gewone dankbaarheid van het gewone volk van Nederland verwierf. Na het uitzitten van de rit kan hij met die onderscheiding hooguit boekhouder worden in een Trappistenbrouwerij. PvdA-er Vermeent heeft ge lijk als hij stelt dat een Ne derlandse staatssecretaris geen problemen van buiten landse mogendheden op moet lossen. Hij moet eerst de Nederlandse belasting maar eens écht vereenvou digen. Halsteren C.M.Ch.F. Hense NA veel negatief commen taar via pers, televisie en ra dio, inzake de benoeming van de bisschop van Den Bosch, Jan ter Schure door de Paus Johannes Paulus II, nu iets wat ik nog nergens gelezen of gehoord heb. De Paus had namelijk ook nog even kunnen wachten met de benoeming tot na zijn be zoek aan Nederland, die paar maanden hadden er ook wel bij gekund. Hij zou het zich gemakkelijker heb ben gemaakt doordat hij dan veel minder mensen te gen zich in het harnas zou hebben gejaagd. Hieruit blijkt dat genoemde Paus een eerlijk mens is, die niet marchandeert, en het Evan gelie brengt zoals Jezus dit heeft bedoeld, een bood schap, die alleen de mensen gelukkig kan maken, zo men deze wil horen en naar le ven. Spotten met het geloof en Paus, is o zo goedkoop, flauw en kinderachtig, en het getuigt hoe arm van geest zij zijn die dit doen. Roomskatholieken die de Paus (plaatsbekleder van Christus) bij zijn bezoek aan Nederland een Golgotha willen bezorgen, moeten be denken dat de Paus hier niet mee zit, hij zal dan denken aan Christus die werd ook bespot geslagen een aan het kruis vastgenageld, en zal ook bidden 'Vader vergeeft het hen, zij weten niet wat zij doen'. Breda J. v.d. Corput GRATIS: KORTING Musea voor minder. Kastelen met korting. Pretparken voor profi- teerprijzen. En nog veel meer vrije-tijds-voordeel. Kortom, het ANWB Recreatie Chequeboekje 1985 is uit. Het ligt op vertoon van de lidmaatschapskaart gratis klaar voor onze leden op elk ANWB-kantoor. Even halen dus. En bent u nog geen lid, dan is dit een mooie gelegenheid om het wel te worden. Want die f 30,50 lidmaatschapsgeld per jaar (excl. éénmalig f 7,50 inschrijfgeld) heeft u er met een paar leuke uitstapjes al weer dubbel en dwars uit. ANb UIT EN THUIS MET DE ANWB In de Britse hoofdstad merk je goed, dat de mo derne consumptiemaat schappij enorm veel heeft. Praktisch in elke straat staat tegen woordig een 'skip'. Dozijnen firma's verhuren dergelij ke laadbakken.' Een hefwagen brengt het gele mon ster naar zijn tijdelijke bestemming. De lege 'skip' wordt vóór je huis op het wegdek gedeponeerd. Is je huurtijd om, dan haalt de hef wagen je volle 'skip' weg. In zo'n 'skip' raak je alles kwijt. Zelfs een zogeheten 'mini- skip' heeft nog een behoorlijke laadruimte. In Londen hoef je trouwens niet veel moeite te doen om je 'skip' vol te krijgen. Desnoods wordt hij door ande ren voor jou gevuld. Iedereen helpt een handje; alleman profi teert met plezier van het dure huurgeld dat jij voor die laad bak betaalt. Bij een buurman van mij staat al enkele dagen een 'skip' voor de deur. Buurman laat ach ter zijn huis een kleine veranda bouwen, in de plaats van een hok dat hij niet erg praktisch vond. Deze verbouwing gaat uiteraard met afbraak gepaard, vandaar de plotse aanwezigheid van een 'skip', die 's nachts ver licht wordt door oranje waar schuwingslantaarns. Maar goed ook, want in een dikke duister nis zie je dat gevaarte niet zo di rect staan. In deze 'skip' wordt nu door bouwvakkers buurmans on bruikbare afval gedeponeerd. Terzelfdertijd doet zich het merkwaardige verschijnsel voor, dat de laadbak steeds voller raakt, ook wanneer de bouw vakkers niets meer in de gapen de ruimte kiepen. Dit komt om dat wij, buren, de onverwachte aanwezigheid van die 'skip' als een zegen des hemels beschou wen. Voor je oud roest en andere rommel, die je per se kwijt wil, is immers geen betere stort plaats voorhanden dan de 'skip' van je buurman! Je hoeft er niet eens ver voor te lopen. Het ver dient evenwel aanbeveling een dergelijke operatie uit te voeren ofwel heel vroeg in de morgen ofwel in het holst van de nacht. Zo vermijd je op heterdaad be trapt te worden en krijg je ook geen ruzie met buurman. Stel dat je een paar afschuw- lijke borstbeelden hebt, die bij je thuis lelijk in de weg staan. De vuilnisauto neemt dergelijke ge wrochten niet mee. Ze apart la- ten ophalen kost geld en je be taalt al genoeg gemeentebelas ting. Buurmans 'skip' is dus een uitkomst. Met die twee mon sters onder de arm verschijn je tijdens het zogeheten ochtend krieken in pyjama en kamerjas op de stoep van je huis. Je gluurt voorzichtig rond. Zodra je hebt vastgesteld, dat de kust veilig is, tippel je op de te- nen naar buurmans 'skip'. Daar Door Roger Simons aangekomen neem je nogmaals poolshoogte. Komt er net iemand aan, dan begin je onver schillig te fluiten en loop je door. Dreigt er nergens onraad, dan kieper je beide ondingen netjes in buurmans laadbak. Daarna komt het er op aan je zo snel mogelijk uit de voeten te maken. Ook dat doe je op de te nen. Met een gezicht dat je van de prins geen kwaad weet, sluip je weer naar binnen, onderweg vriendelijk nagewuifd door je buurvrouw van de overkant, die een kapotte waterketel en twee verroeste kandelaars naar de gastvrije 'skip' gaat brengen. Pas wanneer het te laat is, merken beide sluikstorters dat hun buurman achter zijn vitra ges van vergeelde nylon op de loer ligt. Hij heeft alles gezien en het opgetekend in het geheugen van zijn computerbrein. Moch ten wij dus ooit zelf een 'skip' huren, bijvoorbeeld om van tuinafval verlost te raken, dan mag onze laadbak er vast op re kenen, dat buurmans wegwerp artikelen hem extra zullen belas ten. nlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIES) Wat dacht je bijvoorbeeld van de Dorelle Cotton? Die sluit naadloos aan, vormt zich zacht naar je lichaam. Die is gemaakt van lichtglanzende katoen met langs de cups een nauwelijks voelbaar elastisch randje. Die is er voor jou in wit, caramel en crème. Maten A 70-80 en B, C 70-85. Voor maar lOok met beugel: f 24,95.1 LHJI |UU II I Wat dacht je bijvoorbeeld van Stepy T? Laat je schouders zien. Laat je schouders de zón zien. Dat kan met deze Stepy T van Triumph. Past je perfect. Houdt van je huid door de verwerking van veel katoen. Naadloos met beugel, in wit en huid. Maten A, B, C 70-85 en D 70-80. Voor (Ook Stepy OTN: de strapless bandeau beha die altijd goed zit. In huidkleur. Maten A, B, C 65 - 80.) .«AIL Wat dacht je bijvoorbeeld van Trilasfic? Da's zacht. Dat zie je en dat kun je voelen. Door 't ingeweven band rondom de cups. En de extra-zachte zoompjes. Dat kan eenvoudig niet knellen of aftekenen. Da's Trilastic, en je hebt 'm in wit, caramel en teint. Maten A 65 - 80 en B 70-80. Voor (Bijpassende slips in dezelfde kleuren vanaf f 14,95.1 3t m in wii, 'Rn iaa WASHINGTON De Sovjet-Unie zijn een op aard teem van laserw ketten te plaatsen Dat staat in het git rapport 'Militaire m Amerikaanse minist Volgens het rapport de Sovjets over tien jaar staat zijn laserwapens ruimte te stationeren dit satellieten kunnen word gezet. Het Pentagon- zegt dat Moskou reec schikt over laserwape aarde tegen satellieten, ter van defensie Weinl noemde tijdens een pers rentie de passages ov Russische laserwapens langrijkste onthullinger het rapport. Volgens Weinberger belangrijk dat de Rus: voorbij het onderzoekst: zijn en prototypes ontv len. Weiberger zei dat de sen de Amerikanen verhinderen systemen wikkelen, waar zij zei mee bezig zijn. 'Zij wilier nelijk een monopolie', al( Amerikaanse bewindsm; Weinberger zei dat he tabiliserend zou zijn, ind Sovjets als eersten eeri teem van ruimtewapens wars') zouden stationerei vraagd waarom zei de n ster 'vanwege de verschil Von onze c< ROME - „E un mirac zei Carlo Palermo, de de Siciliaanse stad Tri Hij kwam net uit dienstauto gekropen, parkeerde en met tri ontploft juist op het Palermo met zijn lijfu De magistraat kaï dankzij een geweldi| pantserauto. Van zijr dat gedeelte over dat bine, waarin Palermo rische gedeelte is ver kenbare hoop staal. D sie (gesproken wordt c de zware fiat geheel 01 daaraan zijn de (ove: dingen van de rechter Het was Palermo's dat moment een ande ving de klap op door dienen tussen de auto rechts langs de weg Die ongeluksauto we Van de drie inzittend: en haar tweeling van op een afstand van 500 Palermo's pantserau volgd door een auto Ook deze auto werd v inzittenen raakten ds van wie er twee dinsdc gevaar verkeerden. Er wordt niet aan doeltreffend uitgevoe: aanslag het werk is vai bom-operatie is identic mafia twee jaar geled: een andere onderzoek: zijn escorte uit de weg r Op de plek waar ree Van onze corresponds J-UXEMBURG foeren blijven j® onzekerheid. «onden de EG-mi candbouw na een I ergadering in j^eer niet tot een "?e®> waardoor """et dat de b v ®r de landl m iruit geschoven lanriK betekent [andbouwjaar •ot die tijd ve I voor de Nc j ^oudt dit in d; Roeten houden 1 fl®8 van de EG ?e van 99,024 hw" ton voor betgeen een ^Perheffing inh procent t?°udt. Met o mj®rote hoeve: jh'nisterie van Sneven heeft S Jaar, komt nefftng de De Eur: voorlopig Ook gisl -ministers tweed: Luxem akkoorc het er c besluitvon landbouwpr wordt Jit dat '""jaar 1984-1985 tijd verlengd wordt r de 'andse bo zij reke met een v: J-melkpro: naar 98,152 - het komend verhoging va in Neder ïnt tot 8,74 pro Met onder ander hoeveelheden, die r.e 1 Landbouw over het af| de totale su op meer r het

de Stem | 1985 | | pagina 4